*

Αποστολέας Θέμα: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!  (Αναγνώστηκε 11730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:33:26 πμ »
δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

Αλήθεια, για ποιο λόγο κάνουν κατάληψη; Όσα παιδιά ρώτησα δεν ήξεραν  ???

Εγώ ρωτώντας κάποιους μαθητές, που σχεδιάζουν κατάληψη στο σχολείο τους για τη Δευτέρα, μου είπαν πως μέχρι τότε όλο και κάποιο λόγο θα βρουν ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:40:15 πμ »
Αλήθεια, για ποιο λόγο κάνουν κατάληψη; Όσα παιδιά ρώτησα δεν ήξεραν  ???

Εγώ ρωτώντας κάποιους μαθητές, που σχεδιάζουν κατάληψη στο σχολείο τους για τη Δευτέρα, μου είπαν πως μέχρι τότε όλο και κάποιο λόγο θα βρουν ...
[/quote]

Α, μάλιστα!  ::)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

repa

  • Επισκέπτης
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 12:15:55 μμ »
δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

Αλήθεια, για ποιο λόγο κάνουν κατάληψη; Όσα παιδιά ρώτησα δεν ήξεραν  ???

Εγώ ρωτώντας κάποιους μαθητές, που σχεδιάζουν κατάληψη στο σχολείο τους για τη Δευτέρα, μου είπαν πως μέχρι τότε όλο και κάποιο λόγο θα βρουν ...

Τουλάχιστον τα παιδιά καταλαβαίνουν ότι δεν τους παρέχεται και η καλύτερη παιδεία, παρόλο που οι μεγαλύτεροι τους δεν το αντιλαμβάνονται

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:19:00 μμ »
Ακόμα κι αν οι καταλήψεις γίνονται μόνο από βαρεμάρα, δεν φταίμε γι' αυτό σε ένα βαθμό και εμείς και το εκπαιδευτικό σύστημα; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι για όλα φταίνε τα παιδιά, ότι είναι τεμπέληδες που το μόνο που θέλουν είναι να μην κάνουν μάθημα, όπως λένε πολλοί συνάδελφοι. Αν το σχολείο δεν είχε τα χάλια που έχει, θα ήθελαν τόσο πολύ τα παιδιά να γλιτώσουν απ' αυτό έστω και για λίγο;
συμφωνω ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 11:11:43 πμ »
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι για όλα φταίνε τα παιδιά, ότι είναι τεμπέληδες που το μόνο που θέλουν είναι να μην κάνουν μάθημα, όπως λένε πολλοί συνάδελφοι.

εγω παλι μπορω...και δεν διαφερουν σε τιποτα απο την νοοτροπια του συγχρονου νεοελληνα...

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 11:02:31 πμ »
Μέσα σε λίγες μόνο ώρες, από το βράδυ της Παρασκευής μέχρι το πρωί του Σαββάτου, μια ομάδα νεαρών «ισοπέδωσε» το πρώην πολυκλαδικό συγκρότημα Καλαμάτας, όπου σήμερα συστεγάζονται πέντε σχολεία και το εργαστήριο Φυσικών Ερευνών.

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις του κλιμακίου του ΟΣΚ που επισκέφθηκε χθες το σχολικό συγκρότημα, το ύψος των ζημιών αγγίζει τις 200.000 ευρώ.

Οι δράστες έκαψαν θρανία και καρέκλες, ξεκόλλησαν πίνακες διδασκαλίας, προκάλεσαν φθορές ακόμα και στην οροφή του κτιρίου. «Ευτυχώς οι σιδεριές που υπάρχουν έξω από τα γραφεία των διευθυντών κράτησαν τους δράστες μακριά από πολύτιμα αρχεία και έγγραφα απολύτως απαραίτητα για τη λειτουργία των σχολείων» δήλωσε στον ΕΤ ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας κ. Γ. Σταματόπουλος. «Σκοπός μας είναι, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη, να επιστρέψουν όλοι οι μαθητές στις τάξεις τους», ανέφερε ο αντινομάρχης Μεσσηνίας κ. Στ. Αναστασόπουλος.

Ελεύθερος Τύπος

ΠΛΗΡΩΝΕ ΕΣΥ ΚΟΡΟΙΔΟ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΕ!


Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 11:01:34 πμ »
καλημέρα κι από μένα
θα συμφωνήσω ότι οι καταλήψεις γίνονται συνήθως - όχι πάντα - με κύριο στόχο το να "χαθούν" τα μαθήματα, καθώς επίσης και ότι το να μη λειτουργεί το σχολείο είναι επιβλαβές για τα παιδιά (θεωρώ ότι οι καθηγητές έχουν την πρόθεση να προσφέρουν παιδεία στα παιδιά, άσχετα αν αυτό εμποδίζεται από πολιτικούς παράγοντες - εκπαιδευτική πολιτική)
τα αιτήματα όμως των καταλήψεων αντανακλούν τα πραγματικά προβλήματα της εκπαίδευσης: έλλειψη αιθουσων, έλλειψη διδακτικού προσωπικού, ακατάλληλα έως επικίνδυνα κτίρια, υπεράριθμα τμήματα, έλλειψη βιβλιοθηκών και εργαστηρίων...
δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος που έχουν οι μαθητές να διεκδικήσουν αυτά τα πράγματα είναι οι καταλήψεις. ουτε από αιτήσεις, ούτε από απλές καταγγελίες ιδρώνει τ'αυτί κανενός. η κατάληψη - με την προϋπόθεση να μη γίνονται ζημιές στις κτιριακές υποδομές, ναι υπάρχουν και τέτοιες καταλήψεις και είναι οι περισσότερες - είναι το έσχατο αλλά αναγκαίο μέσο διεκδίκησης των δικαιωμάτων όλων των παιδιών στην εκπαίδευση.
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 12:10:46 μμ »
εάν τα παιδιά δεν κατανοούν ή καταννοούν μερικώς τη σοβαρότητα αυτών των προβλημάτων, των δικών τους προβλημάτων, το γεγονός αυτό και μόνο αποτελεί μείζον, αν όχι το μέγιστο, πρόβλημα του εκπαιδευτικού συστήματος
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 12:40:38 μμ »
σε ενα ευνομούμενο κρατος που σεβεται και εφαρμοζει τους νομους που ψηφιζει ισχυουν τα παρακατω

" άρθρο 334§3 του ποινικού κώδικα:

Όποιος εισέρχεται παράνομα σε κατάστημα ή χώρο δημόσιας, δημοτικής ή κοινοτικής υπηρεσίας ή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου ή επιχείρησης κοινής ωφέλειας ή παραμένει στους χώρους αυτούς παρά τη θέληση της υπηρεσίας που τους χρησιμοποιεί, της οποίας τη θέλησή του δηλώνει ο νόμιμος εκπρόσωπος ή ο υπάλληλός της και προκαλεί έτσι διακοπή ή διατάραξη της ομαλής διεξαγωγής της υπηρεσίας τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών.»

αυτα βεβαια στο ελλαντα ειναι ψιλα γραμματα αφου ο καθενας κανει ο,τι γουσταρει , καιει ,σπαει ,εμποδιζει την πλειοψηφια των μαθητων να κανει μαθημα ατιμωρητι..θεωρω απο την πλευρα των εκπαιδευτικων απαραδεκτο αντιπαιδαγωγικο και επικινδυνο να ενθαρρυνουμε παρανομες καταστασεις μεσα στις οποιες συμβαινουν μυρια οσα (βανδαλισμοι,χρηση ναρκωτικων ,σεξουαλικα οργια κτλ) ...στα πλαισια μιας δημοκρατιας παντα υπαρχει τροπος εξευρεσης λυσης με νομιμο τροπο....


Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 04:53:17 μμ »
δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

Αλήθεια, για ποιο λόγο κάνουν κατάληψη; Όσα παιδιά ρώτησα δεν ήξεραν  ???

Εγώ ρωτώντας κάποιους μαθητές, που σχεδιάζουν κατάληψη στο σχολείο τους για τη Δευτέρα, μου είπαν πως μέχρι τότε όλο και κάποιο λόγο θα βρουν ...
δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

Αλήθεια, για ποιο λόγο κάνουν κατάληψη; Όσα παιδιά ρώτησα δεν ήξεραν  ???



Τώρα τί πιστεύετε anneta,lenazagor,tilemahe355;

Χαλόου;;; Is anybody out there???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2008, 07:16:31 μμ από apostolisd »
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 09:32:03 μμ »
ο,τι πιστευα παντοτε...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 09:51:06 μμ »
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι για όλα φταίνε τα παιδιά, ότι είναι τεμπέληδες που το μόνο που θέλουν είναι να μην κάνουν μάθημα, όπως λένε πολλοί συνάδελφοι.

εγω παλι μπορω...και δεν διαφερουν σε τιποτα απο την νοοτροπια του συγχρονου νεοελληνα...

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς όσοι κατηγορούν τη νοοτροπία του νεοέλληνα δεν καταλαβαίνουν ότι είναι απόλυτα μέρος της και την επιβεβαιώνουν στο ακέραιο...
Επίσης, και έχω ξαναδιατυπώσει αυτήν την απορία χωρίς να έχω πάρει απάντηση, πώς είναι δυνατόν εκπαιδευτικοί να έχουν τέτοια άποψη για τα παιδιά... πρέπει να είναι εξαιρετικά δυστυχισμένοι στη δουλειά τους, και το χειρότερο, πρέπει να κάνουν και τα παιδιά ακόμα πιο δυστυχισμένα...
Και τα παιδιά στρέφονται στην παραπαιδεία γιατί η υποτιθέμενη δημόσια "παιδεία", και οι "λειτουργοί" της στην πλειοψηφία τους δεν κάνουν τίποτα. Πραγματικοί θιασώτες της της ελάσσονος προσπάθειας, του χαβαλέ και της αμορφωσιάς ...     

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:18:48 μμ »
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι για όλα φταίνε τα παιδιά, ότι είναι τεμπέληδες που το μόνο που θέλουν είναι να μην κάνουν μάθημα, όπως λένε πολλοί συνάδελφοι.

εγω παλι μπορω...και δεν διαφερουν σε τιποτα απο την νοοτροπια του συγχρονου νεοελληνα...

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς όσοι κατηγορούν τη νοοτροπία του νεοέλληνα δεν καταλαβαίνουν ότι είναι απόλυτα μέρος της και την επιβεβαιώνουν στο ακέραιο...
Επίσης, και έχω ξαναδιατυπώσει αυτήν την απορία χωρίς να έχω πάρει απάντηση, πώς είναι δυνατόν εκπαιδευτικοί να έχουν τέτοια άποψη για τα παιδιά... πρέπει να είναι εξαιρετικά δυστυχισμένοι στη δουλειά τους, και το χειρότερο, πρέπει να κάνουν και τα παιδιά ακόμα πιο δυστυχισμένα...

η απορία σου είναι κ απάντηση ταυτόχρονα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:22:57 μμ »
Εγώ σήμερα ζήτησα από τους καταληψίες να κάνουμε μια άλλη μορφή διαμαρτυρίας για τα κακώς κείμενα.

Αφού το σχολείο είναι κλειστό, να το βάψουμε στα σημεία όπου υπάρχει "graffiti", να καθαρίσουμε τις αίθουσες από τα τσιγάρα τους καφέδες και ότι άλλο έχουν, να καθαρίσουμε τους εξωτερικούς χώρους και γενικά ένα από τα αιτήματα που έχουν -δηλαδή χρήματα για την παιδεία κλπ- να κάνουμε εμείς την αρχή.

Βέβαια η απάντηση, "Δάσκαλε, τι μας λες; Τρελάθηκες;; ", ήταν μια μεταξύ άλλων απαντήσεων.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.