*

Αποστολέας Θέμα: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!  (Αναγνώστηκε 11731 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 06:18:31 μμ »
Βρέ παιδιά, έλεος! Η πολιτική δε χωρά στα σχολεία. Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα πάει πίσω γιατί επεμβαίνει ο κακώς κομματικοποιημένος συνδικαλισμός και τα κόμματα. Χρειάζεται κοινή απόφαση όλων των κομμάτων για μια ενιαία γραμμή στην παιδεία, αλλά να την αφήσουν να πάρει το δρόμο της.Όταν ακούς τη φράση"καλός συνάδελφος, αλλά ο καημένος είναι δεξίός, ή αριστερός" τί να πούν τα παιδιά? Πάντως ότι είναι χαβαλές η κατάληψη δε χωρά αμφιβολία. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας και όχι βανδαλισμοί κάψιμο βιβλίων.

Με καλυψες απολυτα.

Κακα τα ψεματα, σε εναν πολυ μεγαλο αριθμο σχολειων οπου γινεται καταληψη αυτη τη στιγμη, οι καταληψιες ειναι ελαχιστοι και χωρις αιτηματα. Σημερα μαλιστα δυο (μαλιστα! ΔΥΟ! :o ) μαθητες εκαναν καταληψη σε ενα σχολειο οπου κανω προσθετη μια φορα τη βδομαδα, μπηκαν μετα κι αλλοι "για το χαβαλε" κι οταν ρωτηθηκαν απο τους απεξω ποια ειναι τα αιτηματα τους ειπαν οτι θα σκεφτουν και θα βγαλουν αργοτερα. Καταληψη για την καταληψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:30 »

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 08:56:59 μμ »
σταμάτα να μιλάς για τις θέσεις της κυβέρνησης και της αριστεράς.
 

η προστακτικη εγκλιση και οι απαγορευσεις δεν εχουν θεση σε ενα δημοκρατικο forum....με ποιο δικαιωμα μου απαγορευεις να πω αυτο που θελω μεσα στα νομιμα πλαισια λειτουργιας του forum;αν σε ενοχλει το περιεχομενο των λογων μου μην το διαβαζεις...αν και θα προτιμουσα με επιχειρηματα να μου απαντησεις και οχι με αφορισμους...εδω υπαρχουν δεδομενα για συγκεκριμενες κομματικες παρεμβασεις..και που;στα παιδια μας..για να μην αναφερω και τις συνδικαλιστικες παρεμβασεις (με πιο προσφατη την ανακοινωση των ΕΛΜΕ Θεσσαλονικης )που στηριζουν και παροτρυνουν τετοια εκφυλιστικα φαινομενα...

Υ.Γ το παραδειγμα της δολοφονιας ειναι τυχαιο ..θα μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε αλλο για να δειξει οτι πολλες φορες οι αποφασεις της πλειοψηφιας(και δη της μαθητικης) δεν ειναι σωστες και νομιμες...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2007, 09:15:52 μμ από thlemaxos355 »

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 06:43:31 μμ »
Γράφω αυτό το μήνυμα για να δώσω μια τελευταία απάντηση σε όσα προανέφερα και θα κλείσω-εγώ τουλάχιστον-εδώ το θέμα.Δε μου αρέσουν καθόλου οι προσωπικές αντιπαραθέσεις…γι΄αυτό,άλλωστε,και η προστακτική δεν είχε τη σημασία της προσταγής αλλά της προτροπής,καθώς είναι και αυτή μια από τις χρήσεις της.
«Το σταμάτα να μιλάς για τις θέσεις της κυβέρνησης και της αριστεράς» συνοδεύτηκε από πρόταση στην τρίτη παράγραφο να μιλήσεις και για όλες εκείνες τις παρανομίες που υπάρχουν στο χώρο μας και οδηγούν πολλούς στα άκρα.Γιατί θεωρώ ότι είναι εύκολο να μιλάμε για κομματικοποιημένες καταλήψεις και δύσκολο να αποδίδουμε τις πραγματικές ευθύνες για μια κατάσταση που επηρεάζει άμεσα και τους μαθητές.
Η κατάληψη είναι παράνομη;Γιατί για μένα είναι εξίσου παράνομο (και αναφέρω ένα από τα πολλά παραδείγματα) να είμαι δύο φορές επιτυχούσα του Α.Σ.Ε.Π. με βαθμό πάνω από 71 στον κλάδο των φιλολόγων και να μην έχω ούτε μισό μόριο από πρόσθετη…Σε ποιους και από ποιους δίνονται οι ώρες της πρόσθετης;Γνωρίζω άτομα που μόλις τελείωσαν τις σχολές τους και με μικρότερο βαθμό από μένα και διδάσκουν…ενώ εγώ περιμένω υπομονετικά -με 19 μόρια- τη σειρά μου (και όχι προς το παρόν για αναπληρώτρια αλλά για ωρομίσθια).Όλοι αυτοί αξίζουν περισσότερο;Ή μήπως θα καταφέρουν να εμφυσήσουν στους μαθητές τους αξίες που οι ίδιοι δεν τις εφαρμόζουν;Επίσης,για μένα είναι παράνομο να υπάρχουν σχολεία που θα ξεκινήσουν μέσα στο Νοέμβρη τα φιλολογικά τους μαθήματα.Ίσως όμως μιλάω πολύ συναισθηματικά…και λάθος μου!
Εκφράσου όπως θέλεις…εγώ δεν είμαι άξια να σου το απαγορεύσω.Εγώ ακόμη δεν έχω διδάξει!
Πόση αξία έχει σε μια δημοκρατία η άποψή μου;Απολύτως καμία…


Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 11:15:49 πμ »

«Το σταμάτα να μιλάς για τις θέσεις της κυβέρνησης και της αριστεράς» συνοδεύτηκε από πρόταση στην τρίτη παράγραφο να μιλήσεις και για όλες εκείνες τις παρανομίες που υπάρχουν στο χώρο μας και οδηγούν πολλούς στα άκρα.Γιατί θεωρώ ότι είναι εύκολο να μιλάμε για κομματικοποιημένες καταλήψεις και δύσκολο να αποδίδουμε τις πραγματικές ευθύνες για μια κατάσταση που επηρεάζει άμεσα και τους μαθητές.
Η κατάληψη είναι παράνομη;Γιατί για μένα είναι εξίσου παράνομο (και αναφέρω ένα από τα πολλά παραδείγματα) να είμαι δύο φορές επιτυχούσα του Α.Σ.Ε.Π. με βαθμό πάνω από 71 στον κλάδο των φιλολόγων και να μην έχω ούτε μισό μόριο από πρόσθετη…Σε ποιους και από ποιους δίνονται οι ώρες της πρόσθετης;Γνωρίζω άτομα που μόλις τελείωσαν τις σχολές τους και με μικρότερο βαθμό από μένα και διδάσκουν…ενώ εγώ περιμένω υπομονετικά -με 19 μόρια- τη σειρά μου (και όχι προς το παρόν για αναπληρώτρια αλλά για ωρομίσθια).Όλοι αυτοί αξίζουν περισσότερο;Ή μήπως θα καταφέρουν να εμφυσήσουν στους μαθητές τους αξίες που οι ίδιοι δεν τις εφαρμόζουν;Επίσης,για μένα είναι παράνομο να υπάρχουν σχολεία που θα ξεκινήσουν μέσα στο Νοέμβρη τα φιλολογικά τους μαθήματα.Ίσως όμως μιλάω πολύ συναισθηματικά…και λάθος μου!


για τα προβληματα της εκπαιδευσης μπορουμε ευχαριστως να συζητησουμε σε αλλα post..εδω μιλαμε τωρα για τις καταληψεις και για το ποιοι βολευονται απο αυτη την κατασταση..εσυ νομιζεις οτι τα παιδια εχουν καμια σκασιλα αν εσυ η ο δεινα διοριστεις η οχι; η αν καποια μαθηματα δεν γινονται; η αν δεν εχουν βιβλια; βλεπουμε τι συμβαινει αν καποιος π.χ συναδελφος δεν μπορει να ερθει στο σχολειο μερικες μερες και κανουν τα παιδια κενο ; πανηγυριζουν με την ασθενεια του συναδελφου και χαιρονται για την απωλεια του μαθηματος..πολυ που τους νοιαζει...δυστυχως...

και ειναι τουλαχιστον υποκριτικο να διαμαρτυρεσαι οτι χανεις 5 π.χ διδακτικες ωρες απο την ελλειψη καποιου καθηγητη και αυτο σε στεναχωρει και να κλεινεις το σχολειο χανοντας 30...ειναι υποκριτικο το να ζητας δημοσια και δωρεαν παιδεια και να ενισχυεις τα ιδιωτικα σχολεια και τα φροντιστηρια σπρωχνοντας τους (σοβαρους)γονεις να γραψουν τα παιδια τους εκει αφου δεν τα αφηνεις να κανουν μαθημα.ειναι υποκριτικο να διαμαρτυρεσαι για το κακο κτιριο του σχολειου σου και να το παραδιδεις μετα την καταληψη κατεστραμμενο .και εν παση περιπτωση και οι δικες μας παλιοτερες γενιες μορφωθηκαν μεσα στα δημοσια σχολεια με τις ιδιες ελλειψεις και προβληματα.με κτιριακα προβληματα με ελλειψεις με με με ....εμεις τι ειχαμε δηλαδη το κοκκαλακι της νυχτεριδας και μπορεσαμε να μαθουμε γραμματα ;αν θελουν καλυτερες συνθηκες να τις διεκδικησουν καμια αντιρρηση αλλα οχι με αυτον τον τροπο που  οδηγει στην περαιτερω υποβαθμιση του δημοσιου σχολειου..αλλωστε οι καταληψεις εχουν γινει πια μοδα καθε χρονο με κανενα ομως θετικο αποτελεσμα για τα παιδια...θετικα αποτελεσματα εχουν για αλλους(ο νοων νοειτω)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:30 »

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:40:03 πμ »
Η κατάληψη συνεχίζεται για 2η εβδομάδα στο  σχολείο μου. Τι να πω! Το σχολείο είναι ολοκαίνουριο (λειτουργεί για 2η μόλις χρονιά), τα βιβλία αν και καθυστερημένα έφτασαν πριν 1 μήνα, και οι ελλείψεις καθηγητών καλύφτηκαν με την δική μου πρόσληψη πριν 3 εβδομάδες.  ???
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 11:51:58 πμ »
ευτυχως στα περισσοτερα λυκεια τελειωσε η κοροιδια και η ψευτοεπανασταση...τα (ξανα)λεμε του χρονου...

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:00:29 μμ »
Επειδή βλέπω μια άλλη πολύ αρνητική είκόνα - έχουν τώρα και σε μας κατάληψη- θέλω να μάθω :

   α) Τι κάνατε όταν είχατε καταληψη ; Πηγαίνατε σχολείο και πόσο ;
   β) Είχατε κουβέντα από τα κάγκελα με τους μαθητές ;
   γ) Σας υποχρέωνε ο διευθυντής να πηγαίνετε καθημερινά και να κάθεστε στο δρόμο ή φεύγατε μόλις βλέπατε το σχολείο κλειστό ;

  Τα παραπάνω ερωτήματα καλό είναι να τα κουβεντιάσουμε για να έχουμε μια κοινή και όσο πιο υπεύθυνη στάση στο μέλλον. Διότι σίγουρα αυτό  θα επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.Τολμώ μάλιστα να προτείνω στο υπουργείο να καθιερώσει το δεκαήμερο 15  -25 Νοέμβρη μινι διακοπές :) για όσους θέλουν , χωρίς απουσίες , αλλά το σχολείο να είναι ανοικτό και να πηγαίνουν όσοι θέλουν για όσο θέλουν και να παίζουν , να τραγουδάνε, να προετοιμάζουν καμιά γιορτή κλπ. Κάτι σαν ελεύθερο τσίρκο δηλαδή. Έτσι και αλλιώς η όλη κατάσταση είναι για γέλια , τσίρκο έτσι και αλλίως.
Πάντως το αποφάσισα :
  Να πηγαίνω σχολείο και να καθόμαστε 20 άνθρωποι να παρακολουθούμε από τα κάγκελα τους μαθητές το θεωρώ ως την τέλεια ξεφτίλα. Ευτυχώς το είπα και σε κάτι άλλους συναδέλφους που συμφώνησαν και σε μισή ώρα όλοι φεύγουν. Αλλά δε θέλω να καθήσω ούτε ένα δευτερόλεπτο ! Προτιμώ να πάω στη διεύθυνση και να κάνω μέχρι  τις μία γραφικές δουλειές , παρά να περιφέρομαι ως ζητιάνος στους γύρω δρόμους για να μην έρθει κάποιος γονιός και πει ότι οι καθηγητές δεν είναι στο σχολείο για να πείσουν τα παιδιά τους να το ανοίξουν.
 Σας είπα λοιπόν εμμέσως  και την άποψη μου και θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις ή πρακτικές με τις καταλήψεις.
  Μπάμπης
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 10:36:07 πμ »
επικαιρο αρθρο απο την Καθημερινη πανω στο θεμα..

Tου Πασχου Μανδραβελη

Η ετήσια επαναστατική λιτανεία στα σχολεία

Χρόνο με τον χρόνο, οι καταλήψεις χάνουν τον σκοπό τους. Αυτονομούνται των αιτημάτων για την Παιδεία. Γίνονται κάτι σαν επαναστατική λιτανεία κάποιων πολιτικών χώρων για να υπενθυμίσουν ότι «υπάρχει κοινωνική αντίσταση» σε κάποιους αόρατους εχθρούς (σαν τον νεοφιλελευθερισμό) και κάποια δαιμονικά συμπτώματά τους (όπως η παγκοσμιοποίηση).

Σήμερα, τριακόσια και πλέον σχολειά βρίσκονται υπό κατάληψη με αιτήματα τα οποία σπανίως βρίσκονται στο χώρο του πραγματικού (βελτίωση λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων) και, κυρίως, βρίσκονται στο χώρο του παραλόγου (π.χ. να μην υπάρξει «Καποδίστριας 2»). Πολλοί μαθητές δηλώνουν ότι κατέλαβαν το σχολείο τους για να μην ιδιωτικοποιηθεί η εκπαίδευση. Κάτι τους έχουν πει για το άρθρο 16 (διανθισμένο με δράκους της Μπολώνιας) με αποτέλεσμα να βάζουν λουκέτο στα σχολεία.

Η νόσος των καταλήψεων οφείλεται σε δύο διαδεδομένους ιούς της ελληνικής κοινωνίας. Είναι η άγνοια των πραγματικών προβλημάτων (αυταπόδεικτο για τα παιδιά, αλλά όχι τόσο τιμητικό για τους γονείς και καθηγητές που στηρίζουν, αν δεν ενθαρρύνουν, τις καταλήψεις) και μια διαχεόμενη λατρεία μιας περίεργης επαναστατικότητας, άσχετα αν αυτή δεν έχει στόχο.

Η τελευταία πήρε διαχρονικά πολλές εκφράσεις. Από τον θαυμασμό για πολλούς δικτάτορες και λαϊκιστές ηγέτες στον κόσμο (από τον Μιλόσεβιτς, μέχρι τον Τσάβες) που μόνη τους αρετή είναι η ασχέτως μεθόδων «αντίσταση στην παγκόσμια τάξη πραγμάτων», μέχρι την ανοχή στους φονιάδες της «17 Νοέμβρη» και μέχρι τις ετήσιες εξεγέρσεις της νεολαίας. Μοιάζει σαν οι μετά το Πολυτεχνείο γενιές να επιχειρούν με δόσεις την επανάσταση που δεν πρόλαβαν. Να πάρουν κάτι από τη δόξα του «Νοέμβρη». Τι κι αν δεν έχουμε δικτατορία πια και οι καταλήψεις δεν χρειάζονται, τι κι αν κανείς δεν απειλεί την ακαδημαϊκή ελευθερία και το «άσυλο» είναι εργαλείο κάθε λογής παρανόμων; Η αντίσταση είναι πρώτιστο καθήκον. Γενικώς, αορίστως, ασχέτως μεθόδων και κόστους στο κοινωνικό σύνολο.

Η Ελλάδα τρέφεται με μύθους και διαρκώς πολεμά αόρατους εχθρούς. Από τους «Σκοπιανούς ιμπεριαλιστές» μέχρι τους «παγκοσμιοποιημένους νεοφιλελεύθερους». Τα συνθήματα περισσεύουν και η σκέψη περιττεύει. Η αντίσταση σε κάθε αλλαγή θεωρείται πρώτιστο καθήκον. Η «αντίσταση», ακόμη κι αν δεν υπάρχει αιτία, χρειάζεται για να είναι το «κίνημα σε εγρήγορση». Δαιμονοποιούνται οι μεταρρυθμίσεις, ακόμη και οι προθέσεις μεταρρυθμίσεων. Η τροποποίηση του νόμου για το άσυλο μεταφράστηκε σε «εγκαθίδρυση αστυνομικού κράτους». Η πώληση της χρεοκοπημένης «Ολυμπιακής» ως «επέλαση του νεοφιλελευθερισμού». Ο συμβιβασμός για το όνομα της ακατονόμαστης χώρας ως «υποταγή στη νέα τάξη πραγμάτων». Τελευταία, επιχειρείται ακόμη και οι ληστείες να εμφανιστούν ως επαναστατικό καθήκον, απέναντι σε ένα άδικο τραπεζικό σύστημα.

Το τελικό αποτέλεσμα αυτής της διαρκούς επαναστατικότητας είναι η αυξανόμενη συντηρητικοποίηση της κοινωνίας. Οποιαδήποτε αλλαγή φαντάζει απειλητική αλλά δεν θα αργήσει ο καιρός που η ελληνική κοινωνία θα μπουχτίσει και θα πετάξει μαζί με τα σκουπίδια της διαρκούς επαναστατικότητας ακόμη και τα δίκαια για την Παιδεία αιτήματα.
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 12:09:31 μμ »
Επειδή το σχολείο μου είναι σε άλλη πόλη( 50' απόσταση) κάθε πρωί τηλεφωνώ στον διευθυντή και μου λέει να μην πάω γιατί συνεχίζεται η κατάληψη. Προχθές όμως που είχα 1η ώρα μάθημα πήγα γιατί αν δεν συνεχιζόταν η κατάληψη δεν θα προλάβαινα να φτάσω έγκαιρα. Αλλά κάθε πρωί η ίδια διαδικασία. Ξυπνάω, ετοιμάζομαι και μετά μαθαίνω ότι δεν χρειάζεται να πάω >:(
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 02:48:54 μμ »
επικαιρο αρθρο απο την Καθημερινη πανω στο θεμα..

Tου Πασχου Μανδραβελη

Η ετήσια επαναστατική λιτανεία στα σχολεία

"...Τι κι αν δεν έχουμε δικτατορία πια και οι καταλήψεις δεν χρειάζονται, τι κι αν κανείς δεν απειλεί την ακαδημαϊκή ελευθερία και το «άσυλο» είναι εργαλείο κάθε λογής παρανόμων; Η αντίσταση είναι πρώτιστο καθήκον. Γενικώς, αορίστως, ασχέτως μεθόδων και κόστους στο κοινωνικό σύνολο..."

 ::) ::) ::) ::)....
"Σοβαρό" επιχείρημα!!! ;D... Η αντίσταση, όποια μορφή κι αν έχει, δεν έχει λόγους ύπαρξης σε δημοκρατικά πολιτεύματα...
Είμαι εναντίον της προπαγάνδας της ΚΝΕ μέσα στα σχολεία...Είμαι όμως και εναντίον οποιασδήποτε προπαγάνδας (...σα να λέμε...κυβερνητικής?...), όπου κι αν γίνεται!!! :P
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2007, 02:50:30 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 11:41:17 μμ »
επικαιρο αρθρο απο την Καθημερινη πανω στο θεμα..

Tου Πασχου Μανδραβελη

Η ετήσια επαναστατική λιτανεία στα σχολεία

Χρόνο με τον χρόνο, οι καταλήψεις χάνουν τον σκοπό τους. Αυτονομούνται των αιτημάτων για την Παιδεία. Γίνονται κάτι σαν επαναστατική λιτανεία κάποιων πολιτικών χώρων για να υπενθυμίσουν ότι «υπάρχει κοινωνική αντίσταση» σε κάποιους αόρατους εχθρούς (σαν τον νεοφιλελευθερισμό) και κάποια δαιμονικά συμπτώματά τους (όπως η παγκοσμιοποίηση).

Σήμερα, τριακόσια και πλέον σχολειά βρίσκονται υπό κατάληψη με αιτήματα τα οποία σπανίως βρίσκονται στο χώρο του πραγματικού (βελτίωση λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων) και, κυρίως, βρίσκονται στο χώρο του παραλόγου (π.χ. να μην υπάρξει «Καποδίστριας 2»). Πολλοί μαθητές δηλώνουν ότι κατέλαβαν το σχολείο τους για να μην ιδιωτικοποιηθεί η εκπαίδευση. Κάτι τους έχουν πει για το άρθρο 16 (διανθισμένο με δράκους της Μπολώνιας) με αποτέλεσμα να βάζουν λουκέτο στα σχολεία.

Η νόσος των καταλήψεων οφείλεται σε δύο διαδεδομένους ιούς της ελληνικής κοινωνίας. Είναι η άγνοια των πραγματικών προβλημάτων (αυταπόδεικτο για τα παιδιά, αλλά όχι τόσο τιμητικό για τους γονείς και καθηγητές που στηρίζουν, αν δεν ενθαρρύνουν, τις καταλήψεις) και μια διαχεόμενη λατρεία μιας περίεργης επαναστατικότητας, άσχετα αν αυτή δεν έχει στόχο.

Η τελευταία πήρε διαχρονικά πολλές εκφράσεις. Από τον θαυμασμό για πολλούς δικτάτορες και λαϊκιστές ηγέτες στον κόσμο (από τον Μιλόσεβιτς, μέχρι τον Τσάβες) που μόνη τους αρετή είναι η ασχέτως μεθόδων «αντίσταση στην παγκόσμια τάξη πραγμάτων», μέχρι την ανοχή στους φονιάδες της «17 Νοέμβρη» και μέχρι τις ετήσιες εξεγέρσεις της νεολαίας. Μοιάζει σαν οι μετά το Πολυτεχνείο γενιές να επιχειρούν με δόσεις την επανάσταση που δεν πρόλαβαν. Να πάρουν κάτι από τη δόξα του «Νοέμβρη». Τι κι αν δεν έχουμε δικτατορία πια και οι καταλήψεις δεν χρειάζονται, τι κι αν κανείς δεν απειλεί την ακαδημαϊκή ελευθερία και το «άσυλο» είναι εργαλείο κάθε λογής παρανόμων; Η αντίσταση είναι πρώτιστο καθήκον. Γενικώς, αορίστως, ασχέτως μεθόδων και κόστους στο κοινωνικό σύνολο.

Η Ελλάδα τρέφεται με μύθους και διαρκώς πολεμά αόρατους εχθρούς. Από τους «Σκοπιανούς ιμπεριαλιστές» μέχρι τους «παγκοσμιοποιημένους νεοφιλελεύθερους». Τα συνθήματα περισσεύουν και η σκέψη περιττεύει. Η αντίσταση σε κάθε αλλαγή θεωρείται πρώτιστο καθήκον. Η «αντίσταση», ακόμη κι αν δεν υπάρχει αιτία, χρειάζεται για να είναι το «κίνημα σε εγρήγορση». Δαιμονοποιούνται οι μεταρρυθμίσεις, ακόμη και οι προθέσεις μεταρρυθμίσεων. Η τροποποίηση του νόμου για το άσυλο μεταφράστηκε σε «εγκαθίδρυση αστυνομικού κράτους». Η πώληση της χρεοκοπημένης «Ολυμπιακής» ως «επέλαση του νεοφιλελευθερισμού». Ο συμβιβασμός για το όνομα της ακατονόμαστης χώρας ως «υποταγή στη νέα τάξη πραγμάτων». Τελευταία, επιχειρείται ακόμη και οι ληστείες να εμφανιστούν ως επαναστατικό καθήκον, απέναντι σε ένα άδικο τραπεζικό σύστημα.

Το τελικό αποτέλεσμα αυτής της διαρκούς επαναστατικότητας είναι η αυξανόμενη συντηρητικοποίηση της κοινωνίας. Οποιαδήποτε αλλαγή φαντάζει απειλητική αλλά δεν θα αργήσει ο καιρός που η ελληνική κοινωνία θα μπουχτίσει και θα πετάξει μαζί με τα σκουπίδια της διαρκούς επαναστατικότητας ακόμη και τα δίκαια για την Παιδεία αιτήματα.
 
 


Δεν ξέρω αλλά αυτό το άρθρο ,παρά τις κάποιες διάσπαρτες σωστές διαπιστώσεις , μου έφησε την εντύπωση ενός  πολύ έντεχα διατυπωμένου αλλά συγχρόνως και πάρα πολύ επικίνδυνου άρθρου. Το χαρακτηρίζω επικίνδυνο , διότι με το γρήγορο τρόπο που διαβάζει κάποιος μια εφημερίδα το μήνυμα που θα μείνει  στο τέλος  είναι :
για όλα φταίνε αυτοί που αντιστέκονται και δεν αφήνουν τους καλούς και σοφούς εκπροσώπους του πλούτου και της εξουσίας να περάσουν τα πραγματικά μεταρυθμιστικά και δίκαια μέτρα που έχει ανάγκη η χώρα!
 Είμαι και λίγο άρρωστος και μπορέι να έχω παραισθήσεις , αλλά αν δεν συνέλαβα καλά το νόημα του άρθρου , παρακαλώ να με διορθώσετε και να σας ζητήσω συγνώμη. Μακάρι να πέφτω έξω , διότι το άρθρο αυτό το διάβασε πολύς κόσμος και είναι κρίμα να  πήρε το μήνυμα που πήρα και γω.
   
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2007, 07:29:44 μμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 11:57:44 πμ »
Έχετε δίκιο συνάδελφοι sophie και MATH...  :-\
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:09:58 πμ »
δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:18:49 πμ »
δυστυχως και φετος οπως και τα προηγουμενα χρονια (ελλειψει μετρων απο την οργανωμενη πολιτεια) ξεκινησε η ιδια φαρσοκωμωδια απο τους οπαδους της ελασσονος προσπαθειας, του χαβαλε και της αμορφωσιας..με την συμπαρασταση των καθε ειδους ''προοδευτικων''...τα απογευματινα φροντιστηρια να 'ναι καλα...

Αλήθεια, για ποιο λόγο κάνουν κατάληψη; Όσα παιδιά ρώτησα δεν ήξεραν  ???
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.