*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 29, 2010, 11:51:40 πμ »
Διάβασες την προηγούμενη σελίδα ή μόνο τον τίτλο του θέματος; Γιατί έχει δοθεί η σελίδα που λύνει όλες σου τις απορίες.. :P
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 03, 2010, 07:01:24 πμ »
Μέχρι 30-06-2007 που είναι ενημερωμένη η ιστοσελίδα της επιτροπής εκπαιδευτικής υπηρεσίας Κύπρου ο κατάλογος διοριστέων (επετηρίδα) περιλαμβάνει γύρω στα 2900+ ονόματα.Δεν ξέρω περίπου τον αριθμό που κάθε χρόνο διορίζουν αλλά είναι πάρα πολύ μικρός.

Μα δεν εχει σημασια αν δε διοριζουν. Και μονο μερικους μηνες να σου δινουν να διδαξεις, τους μεταφερεις στην Ελλαδα και τσουπ, να τα μορια για το διορισμο! Μολις κοιταξα την επετηριδα που αναφερεις και βρηκα οτι Βιολογος γεννηθεισα το 1983, η οποια μεχρι περισυ δεν υπηρχε στο δικο μας Ενιαιο πινακα, φετος μπηκε με 15+ μορια προϋπηρεσιας απο την Κυπρο! Πώς πηρε 15+ μηνες προϋπηρεσιας, αφου βρισκεται στο τελος της επετηριδας της Κυπρου???

Μηπως δε σβηνουν απο την επετηριδα τα ονοματα οσων διοριζονται κι ετσι οι υποψηφιοι φαινονται πολλοι χωρις να ειναι στην πραγματικοτητα? ???

Μπορεί οι βιολόγοι να διορίζονται. εξάλλου έχε υπόψη κι ότι αν σε καλέσούν΄στην κύπρο να παρακολούθήσεις το "πρόγραμμα προΥπηρεσιακής κατάρτισης" ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται  και δεν πας, διαγράφεσαι από την επετηρίδα. πόσοι ελλαδίτες νομίζεις θα πάνε κύπρο. πως θα έρθουν πίσω. τωρα με τα νέα μετρα διαμαντοπούλου τι θα την κάνουν οι φιλο΄λογοι ΄την προϋπηρεσία. οι τελευταίοι στον καταλογο δε θα προλάβουν ούτε αναπλήρωτες.

εγώ πιστεύω πως οι νεοι κύπριοι που ναι τελευταίοι στοον καταλογο καθε χρονιας μετα τους ελλαδίτες που ανακάλυψαν την επετηρίδα και εξαιτίας τους μπλοκαρε θα θελουν ασεπ. γιατί ποιος ελλαδίτης θα πάει να δώσει ασεπ στην κύπρο και θα πληρώσει εισιτήραια και ξενοδοχεία και αεροπλάνο για να δώσει και ίσως να μην περασει.

εκτίμησή μου είναι ότι πολλοι ελλαδιτες έκαναν μεν τα χαρτια τους αλλά τελικά δε θα δεχτούν να πανε εκτός κι αν δεν έχουν εδώ υποχρεώσεις. μερικοί δεν θελουν να κουνηθούν να πανε αναπληρωτες στην Ελλάδα και θα πάνε Κύπρο?

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 03, 2010, 07:08:35 πμ »
Να συμπληρωσω οτι αφου κοιταξα προσεκτικα την εν λογω επετηριδα βρηκα και πολλους αλλους συναδελφους που βρισκονται στο δικο μας Ενιαιο Πινακα, συμπεριλαμβανομενων νεοτατων συναδελφων που φετος διοριστηκαν στην Ελλαδα. Αρα μια ματια στην επετηριδα δεν ειναι αξιοπιστος τροπος να δει κανεις τον αριθμο των εν ενεργεια εκπαιδευτικων, γιατι απαξ και κανεις αιτηση να γραφτεις, μετα δε σε "ξεγραφουν" (εκτος κι αν διοριστεις μονιμος στην Κυπρο, υποθετω), παρολο που εσυ μπορει να εχεις διοριστει αλλου ή να εχεις παρατησει εντελως την εκπαιδευση! Δεν ειναι οπως ο δικος μας Εναιος πινακας που πρεπει να κανεις αιτηση καθε χρονο.

Κριμα που το εμαθα τωρα για την Κυπρια επετηριδα, γιατι αν ειχα κανει αιτηση οταν πηρα πτυχιο, θα ειχα ηδη διοριστει στην Ελλαδα. :( Τωρα πλεον δεν ξερω αν εχει νοημα να κανω αιτηση με τοσα χρονια καθυστερηση, αφου μετρα η ημερομηνια της αιτησης και θα βρεθω στον πατο του πινακα...... αν κι οταν βλεπω ατομα με πτυχιο του 2004 να διοριζονται στην Ελλαδα το 2008, αναρωτιεμαι αν το σκεπτικο μου ειναι λαθος! ???

το ίδιο κι εγώ. είμαι φιλολογος και αποφοιτησα το 2000.το 2004 ρωτήσει μια κύπρια συμφοιτήτριά μου που γεννήθηκε ελλάδα αλλά λόγω κύπριου πατερα έκανε τα χαρτια στην κυπρο το 2002 και διορίζεται το πολυ του αντιχρόνου, αλλά μου πε ότι δεν μπορούσα. δε νομιζω να μου πε ψεμματα, γιατι αυτη τα χε ηδη καταθεσει κι αυτή με ασεπ εδώ δεν επρόκειτο να περασει ποτε, γιατι δεν ηταν καλη φοιτητρια. αν τα καναμε τα χαρτια με το που μπηκε η κυπρος θα χα μια ελπιδα.τωρα  θα περιμενω να περασουν 18 χρονια.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 03, 2010, 09:30:45 πμ »
Παιδιά για τους φιλολόγους η επετηρίδα έχει φρακάρει....αν καταθέσει κάποιος φέτος τα χαρτιά του θα χρειαστεί να περιμένει 35 χρόνια για διορισμό.....και 18-20 χρόνια για αναπληρωτής....


οι Έλληνες απέκτησαν δικαίωμα να καταθέσουν τα χαρτιά τους το 2004...που η Κύπρος μπήκε στην Ε.Ε....

αυτοί που τα κατέθεσαν τότε έχουν ελπίδες για μόνιμο διορισμό σε 4 χρόνια και για αναληρωτές σε 2 χρόνια....μετά όμως το 2004 το έμαθαν πολλοί και άρχισαν να καταθέτουν αιτήσεις κατα δεκάδες....οι Κύπρος στους φιλολόγους διορίζει περίπου 150 άτομα το χρόνο και 200 αναπληρωτές....οπότε μπορεί κάποιος να υπολογίσει αν είναι νούμερο 4500 πότε θα διοριστέι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 21, 2010, 03:47:35 μμ »
Δούλευα 4 χρόνια στην Κύπρο με χρονιαία σύμβαση και στάθηκα πολύ τυχερή γιατί όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου για να γραφτώ στον κατάλογο ο πίνακας είχε μόνο 370 άτομα και τώρα είναι 1750 (στον τομέα των νηπιαγωγών). κάθε χρόνο διορίζουν ως μόνιμους επί δοκιμασία λίγους σχετικά και ανάλογα με τις συνταξιοδοτήσεις. από τις υπόλοιπες συναδέλφους που βρίσκονται στον πίνακα αδιόριστων είναι περίπου 200 άτομα που διορίζονται με χρονιαία σύμβαση. με το ρυθμό που προχωράει ο πίνακας δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να διοριστούν οι περισσότερες για τα επόμενα 15 χρόνια εάν φυσικά δεν αλλάξει κάτι. ο λόγος που μπλόκαρε ο κατάλογος είναι διότι αναγνωρίστηκαν τα ιδιωτικά κολλέγια ως Πανεπιστήμια και δόθηκε έτσι η δυνατότητα στους αποφοίτους των κολλεγίων να εγγραφόυν στους καταλόγους για διορισμό στο δημόσιο. πάντως όποιος διοριστεί υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις γενικά αλλά και ο μισθός είναι ανάλογος (πάνω από 2000 ευρώ καθαρά)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 21, 2010, 03:52:22 μμ »
Εμείς πάντως μόλις της έρθει διορισμός παραιτούμαστε και την κάνουμε για Κύπρο. Να ζήσουν τα παιδιά στην Ευρώπη επιτέλους κι όχι στη Ζουαζιλάνδη...

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 22, 2010, 07:51:09 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νηπιαγωγός και ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για την επετηρίδα στην Κύπρο. Μπήκα στην ιστοσελίδα της εκπαιδευτικής υπηρεσίας της Κύπρου αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα διαδικαστικά. Αν κάποιος έχει κάνει τα χαρτιά του και μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις μου.
Τα δικαιολογητικά όλα μπορεί να είναι φωτοαντίγραφα επικυρωμένα από ΚΕΠ;
Θέλει και βεβαίωση αναλύτικής βαθμολογίας και φωτοτυπίες του περιεχομένου των μαθημάτων της σχολής από τον οδηγό σπουδών;
Το πτυχίο του lower πρέπει να είναι μεταφρασμένο πρώτα και επικυρωμένο από ΚΕΠ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 22, 2010, 08:26:36 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νηπιαγωγός και ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για την επετηρίδα στην Κύπρο. Μπήκα στην ιστοσελίδα της εκπαιδευτικής υπηρεσίας της Κύπρου αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα διαδικαστικά. Αν κάποιος έχει κάνει τα χαρτιά του και μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις μου.
Τα δικαιολογητικά όλα μπορεί να είναι φωτοαντίγραφα επικυρωμένα από ΚΕΠ;
Θέλει και βεβαίωση αναλύτικής βαθμολογίας και φωτοτυπίες του περιεχομένου των μαθημάτων της σχολής από τον οδηγό σπουδών;
Το πτυχίο του lower πρέπει να είναι μεταφρασμένο πρώτα και επικυρωμένο από ΚΕΠ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το 2006 τουλάχιστον έστελνες όλα τα δικαιολογητικά φωτοτυπία επικυρωμένα και από τα ΚΕΠ, την αίτηση που θα κατεβάσεις από τη σελίδα τους και την αναλυτική βαθμολογία όπως ε'ιπες κτλ. Για τυχόν αλλαγές πάρε τηλ. τη Δευτέρα να σου πουν. Σου στέλνουν αμέσως και βεβαίωση ότι έχεις εγγραφεί στον πίνακα.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 22, 2010, 08:31:20 μμ »
Ζήτα αναλυτική βαθμολογία από τη σχολή σου μέσω ΚΕΠ.Στείλε και προυπηρεσία αν έχεις.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 22, 2010, 09:50:18 μμ »
Γνωρίζει κανείς το χρόνο αναμονής των φυσικών στην επετηρίδα της Κύπρου με τα σημερινά δεδομένα;
Η προυπηρεσία μετράει;
Και αν μετράει, προσμετράται η προυπηρεσία σε ΣΔΕ και από επικουρικό έργο;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 22, 2010, 10:23:10 μμ »
γύρω στα 20 χρόνια αναμονή....μετράει η προϋπηρεσία αλλά ελάχιστα αντε να κερδίσεις 10 θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 22, 2010, 10:47:11 μμ »
20 χρόνια!!!!!
Για τους φυσικούς;
Είσαι σίγουρος;;;; :'( :'( :'(
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος irenealex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 23, 2010, 10:37:25 μμ »
Έχετε υπόψη πως έχουν ανακοινώσει ότι το σύστημα θα αλλάξει και στην Κύπρο, αλλά δεν πρέπει να έχει διευκρινιστεί από πότε. Λένε, βέβαια, και για μεταβατική περίοδο, ελπίζω όχι περίοδο-κοροϊδία, όπως στο Ελλαδιστάν.

geia sou... i8ela na se rotiso mipos ksereis mexri pote mporoume na kata8esoume tis ethseis gia thn epethrida ths Kyrpou..
euxariso polu! :)

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 24, 2010, 09:21:42 μμ »
όποτε θέλεις μπορείς να τα καταθέσεις αλλά φρόντισε να είναι πριν τις 31 Δεκεμβρίου ώστε να συμπεριληφθείς στον επόμενο κατάλογο των αδιόριστων που ανακοινώνεται κάθε χρόνο στις 28 Φεβρουαρίου. το μόνο κριτήριο για τη σειρά στον κατάλογο αυτό είναι η ημερομηνία κατάθεσης των δικαιολογητικών δεν μοριοδοτούνται ούτε εντοπιότητες  ούτε γάμος, παιδιά κτλ.εκτός από μεταπτυχιακό και διδακτορικό. εκεί από όλους που καταθέτουν τα χαρτιά τους π.χ το 2010 όσοι έχουν μεταπτυχιακά μπαίνουν πρώτοι .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.