*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)  (Αναγνώστηκε 10053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 03:06:33 πμ »
Ευτυχως που οι φυσικοι που ξερω εγω δεν εχουν αυτον τον αρνητικο τροπο σκεψης.
Για να μιλήσουμε πάλι με στοιχεία και όχι με φίλους και γνωστούς, utenar, σου παραθέτω την επίσημη άποψη της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών για να δεις ότι τον ''αρνητικό'' σύμφωνα με σένα, αυτόν τρόπο σκέψης δεν τον έχω μόνο εγώ αλλά και ολόκληρος  ο πληθυσμός των καημένων των φυσικών που μόνο την επαναφορά της λογικής ζητάει να επαναφέρει στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα...

"...Με βάση το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για τα Γυμνάσια και Λύκεια προκύπτει ότι: το 54% των ωρών είναι Φυσική, 26,5% Χημεία, 19,5% Βιολογία και 0% Γεωλογία. Αυτό σημαίνει ότι στο κλάδο ΠΕ4 οι μισοί τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι Φυσικοί, ανταυτού όμως υπάρχουν σχολεία που με 4 καθηγητές του κλάδου ΠΕ4 δεν έχουν ούτε ένα Φυσικό!!

Ως πότε τις θέσεις για Φυσική θα νέμονται όλοι οι άλλοι του ΠΕ4 εκτός των Φυσικών;
Μήπως πρέπει να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα και να μην ανεχθούμε άλλη υποβάθμιση;
Έχουν αναλογισθεί όλοι οι συναρμόδιοι ότι στα επόμενα χρόνια μ' αυτή τη μεταχείριση οι φυσικοί θα σπανίζουν στα σχολεία;

Γιαυτό προτείνουμε:

i) Να διαχωριστούν οι Φυσικοί από τον κλάδο ΠΕ4, γιατί ο ενιαίος πίνακας ΠΕ4 για τους φυσικούς είναι πηγή κακού!..."

και έχει και συνέχεια, οποιος θέλει μπορεί να καταφύγει στη σελίδα: http://www.eef.gr/news_id.asp?news_id=10&cat_id=17

Αυτά όλα τα πετύχαμε χάρη σε κάποιους μαχητές συναδέλφους και υπάρχει και συνέχεια!

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2007, 03:15:20 πμ από Physicist »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος batraxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 10:48:47 πμ »
 καλησπέρα.κ εγω Φυσικος είμαι και θα ήθελα να παρακαλέσω τον utenar(πως τον λενε τελοσ παντων) να αποχωρήσει απο το topic..προσπαθώ να δς καποια πράγματακια σχετικά με το κλάδο μου και αν μπορέσς τελικά να παρς καποια ωρα και αντι αυτού καθομαι και κοιτάς τισ αντιπαραθέσεις του...αρκετα με αυτο...τελικα ςρομισθιοσ με ποσεσ ςρεσ γινεται καποιος,ε?πανω κατω..

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 01:49:59 μμ »
Οταν λες ώρες εννοείς μάλλον μόρια; Τώρα με τη διάσπαση του κλάδου μας και σε συνδυασμό με την αύξηση των ωρών στα ΕΠΑλ τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα απο πέρυσι. Εγω προσωπικά πιστεύω ότι τον Γενάρη θα πάρουν σε κάποιες περιοχές ακόμα και με 8-9 μόρια. Μιλάμε φυσικά για ωρομισθία. Οι δευτεροβάθμιες προσπαθούν να παίρνουν φυσικούς και όχι άλλες ειδικότητες, όταν υπάρχει κενό φυσικού. Έχω μιλήσει με τις περισσότερες της περιφέρειας μου, για αυτό το λέω. Τώρα αν κάποιος συνάδελφος ΠΕ04.01 ΦΥΣΙΚΟΣ έχει κάποια άλλη άποψη θα την ακούσω με ευχαρίστηση.
Πρόσεξε όμως παίζει πάρα πολύ σημασία η περιφέρεια που έχεις δηλώσει.

Αποσυνδεδεμένος GeorgePapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 03, 2008, 08:52:51 μμ »
Physicist ,
Νομίζω ότι κάπου πρέπει να κάνεις λάθος στους υπολογισμούς.
Θα πάρω την πιο απλή περίπτωση π.χ. των γεωλόγων, για να καταλάβεις ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο.
Ένας γεωλόγος δεν έχει 0 ώρες όπως έχει γραφτεί, αλλά σε γυμνάσιο με μονά τμήματα 4 ώρες (όσες ακριβώς και ένας φυσικός).
Άρα : αριθμός τμημάτων Χ 4 =ώρες γεωλόγου. Άν μπορείς να μάθεις το σύνολο των τμημάτων προφανώς υπολογίζεις ακριβώς τον αριθμό των γεωλόγων που πρέπει να απασχολούνται στη β/θμια διδάσκοντας μόνο γεωγραφία.Νομίζω ότι συμφέρει τους γεωλόγους να είναι ξεχωριστά γιατί σίγουρα θα είναι λιγότεροι απ' όσους βγάζει ο παραπάνω υπολογισμός.
Φαντάσου τώρα: τους βιολόγους που έχουν τις ίδιες ώρες στο γυμνάσιο (4) και ώρες στο λύκειο,
τους χημικούς που έχουν 2 ώρες στο γυμνάσιο και ώρες στο Λύκειο.
Άν όλοι αυτοί πάρουν στις μεγάλες πόλεις τα μαθήματα της ειδικότητάς τους, θα βγούν τόσοι υπεράριθμοι φυσικοί που ο πλησιέστερος τόπος ωρομισθίας θα είναι το Σουφλί.

Πάντως πραγματικά είμαι περίεργος να δώ που θα καταλήξει αυτή η ιστορία. Το σωστό είναι να γίνει διαχωρισμός των ειδικοτήτων.Με την ίδια λογική τα παιδιά σου δεν πρέπει να τα διδάσκει αρχάια και έκθεση ιστορικός και πάει λέγοντας.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 03, 2008, 09:16:47 μμ »
Τι πρόβλημα υπάρχει με αυτή τη λογική?
Να κάνει ο καθένας τα μαθήματα τα οποία έχει σπουδάσει?

Είμαι εγώ τώρα σε θέση να κάνω βιολογία?
Μην τρελαθούμε τελείως ????????????????
Αλλά ακόμα και να τη διδάξω γιατί μου το έχουν επιβάλει από το σχολείο θα κάνω ότι κάνει ένας καλός μαθητής,θα διαβάζω το μάθημα και θα το λέω .....................
Ότι κάνουν δηλαδή και οι χημικοί που διδάσκουν φυσική κατεύθυνσης.
Μα είναι σωστό αυτό?

Νομίζεις ότι όλοι οι φιλόλογοι συμφωνούν, με την άποψη να κάνει ο ιστορικός έκθεση?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 05, 2008, 02:10:32 μμ »
Physicist ,
Νομίζω ότι κάπου πρέπει να κάνεις λάθος στους υπολογισμούς.
Θα πάρω την πιο απλή περίπτωση π.χ. των γεωλόγων, για να καταλάβεις ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο.
Ένας γεωλόγος δεν έχει 0 ώρες όπως έχει γραφτεί, αλλά σε γυμνάσιο με μονά τμήματα 4 ώρες (όσες ακριβώς και ένας φυσικός).
Άρα...
Πριν το άρα... στοπ αγαπητε γεωλόγε...Ξεχνας το πιο βασικο: άλλο γεωλογία άλλο γεωγραφία. Τωρα που μπαίνουν και οι γεωγράφοι στο παιχνίδι να δούμε τι θα κάνετε...
Οπότε οι ώρες των γεωλόγων παραμένουν 0 γιατί γεωλογία στο γυμνάσιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καταλάβετε το!
Και επιτέλους αφήστε την φυσική για τους φυσικούς! Δεν έχετε ιδέα απο φυσική και είναι τόσοι συνάδελφοι αδιόριστοι τόσα χρόνια εξαιτίας σας...Αυτοί οι άνθρωποι που είναι αδιόριστοι έχουν φάει τα χρόνια της ζωής τους για τη φυσική και είναι τελείως ανήθικο ο γεωλόγος που δεν έχει θέση ξαναλέω στην εκπαίδευση να διδάσκει φυσική!!! ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος ATHOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 05, 2008, 02:53:29 μμ »
η βλακεια ειναι αητητη..απλα να σε πληροφορησω μπουρδολογε φυσικε οτι φετος οι διορισμοι ηταν περιπου στα ποσοστα που αναφερεις και οτι αν ψαχνεις για δικιο  με τον τροπο που σκεπτεσαι πρεπει να ψαξεις πολυ μακρια και να ξερεις καλα την ιστορια του θεματος...φευ εσυ εισαι ομως σαν το παιδακι που το μονο που κυττα ειναι το δικο του ναζι και τιποτα αλλο δεν σε νοιαζει...ευτυχως που ολοι οι φυσικοι δεν μπουρδολογουν ουτε και ολοι οι μπουρδολογουντες ειναι φυσικοι..και για να μην με βριζεις για λαθος λογους ειμαι χημικος δοριστηκα φετος απο ασεπ ειμαι σε περιφερειακο λυκειο και κανω  ολη την χημεια και φυσικη και βιολογια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ουτε με χημεια ουτε με φυσικη..οσο για την βιολογια δυστυχως δεν ξερω τιποτα ευτυχως που υπαρχουν φροντιστηρια...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 05, 2008, 05:50:17 μμ »
Ε να διαβάσω κι εγώ αρχαία,να μάθω από τις γραμματικές να κλίνω τα ρήματα και να διδάξω κι εγώ αρχαία,γιατί όχι......................

Το ότι πήρες 5 βοηθήματα φυσικής δε σε κάνει φυσικό.
Στο λύκειο,είχα λύσει όλες τις ασκήσεις του Σαλτερή,τι θα πει αυτό ότι μπορούσα από τότε να διδάξω χημεία?

Τι σύνδρομα είναι αυτά που έχετε οι μη φυσικοί..................
Δε φτάνει που μας παίρνετε τη δουλειά ζητάτε και τα ρέστα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 05, 2008, 11:20:09 μμ »
Δυστυχώς οι φυσικοί στο πανεπιστήμιο δεν διδάσκονται χημεία ενώ οι χημικοί έχουμε αρκετά μαθήματα φυσικής και φυσικοχημείας.
Τώρα αν μπορούμε να διδάξουμε φυσική είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση.Είναι θέμα εκπαιδευτικού

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 05, 2008, 11:57:12 μμ »
η βλακεια ειναι αητητη..απλα να σε πληροφορησω μπουρδολογε φυσικε οτι φετος οι διορισμοι ηταν περιπου στα ποσοστα που αναφερεις και οτι αν ψαχνεις για δικιο  με τον τροπο που σκεπτεσαι πρεπει να ψαξεις πολυ μακρια και να ξερεις καλα την ιστορια του θεματος...φευ εσυ εισαι ομως σαν το παιδακι που το μονο που κυττα ειναι το δικο του ναζι και τιποτα αλλο δεν σε νοιαζει...ευτυχως που ολοι οι φυσικοι δεν μπουρδολογουν ουτε και ολοι οι μπουρδολογουντες ειναι φυσικοι..και για να μην με βριζεις για λαθος λογους ειμαι χημικος δοριστηκα φετος απο ασεπ ειμαι σε περιφερειακο λυκειο και κανω  ολη την χημεια και φυσικη και βιολογια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ουτε με χημεια ουτε με φυσικη..οσο για την βιολογια δυστυχως δεν ξερω τιποτα ευτυχως που υπαρχουν φροντιστηρια...

Καταρχάς αγράμματε άνθρωπε μάθε ελληνικά. Η λέξη μπουρδολόγος βρίσκεται στο δικό σου μοναδικό λεξιλόγιο. Το αν είσαι διορισμένος δεκάρα δεν δίνω. Ακόμα και να αυτομαστιγωθείς γυμνός μπροστά στα μάτια των μαθητών σου και αυτό ούτε με νοιάζει. Εγω λυπαμαι τους  μαθητές σου, που έχουν έναν τόσο ανόητο φασίστα "καθηγητή"(καθηγητή να σε πει ο Θεός δηλ) που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να βρίζει όταν του λένε πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα. Κατάλαβε επιτέλους ότι ΦΥΣΙΚΗ πρέπει να τη διδάσκουν φυσικοί και τη χημεία χημικοί και επίσης τη γεωγραφία, γεωγράφοι.  Αυτό είπα. Επιτέλους στέκεις στα λογικά σου ή κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις????Δε μπορείς να καταλάβεις ότι αυτο είναι το σωστό; Γιατί πήγες πανεπιστήμιο ρε απίστευτε βολεμένε υπαλληλάκο? Για να διδάσκεις ότι να ναι στα σχολεία? Επειδή πέρασες με τον ΑΣΕΠ σημαίνει ότι ξέρεις και φυσική. Είναι σίγουρο ότι είσαι άσχετος απο φυσική και ας ξέρεις πολύ καλή χημεία. Τα καήμένα τα παιδιά τα σκέφτηκες ποτέ?
Μπούρδες μπορείς να λες όσες θέλεις, αλλά όχι σε αυτο το forum μεγάλε αυτα που ήξερες ξέχνα τα, εδω δεν περνάνε. Οι παληκαριές κομμένες....Αν θέλεις να συζητήσεις με επιχειρήματα, συζήτησε είμαστε έτοιμοι να σε ακούσουμε αλλιως πήγαινε και ταλαιπώρησε λίγο ακόμα τους καημένους τους μαθητές σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2008, 12:11:28 πμ από Physicist »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:07:10 πμ »
Συνάδελφε φυσικε ειρήνη υμιν.Δυστυχώς δεν διδάσκεστε χημεία στο πανεπιστήμιο.το αντίθετο συμβαίνει με εμάς.
όλη την ύλη φυσικής γυμνασίου-λυκείου την έχουμε διδαχθεί στο πανεπιστήμιο.
πιστεύω ότι μπορούν οι χημικοί  να την διδάξουμε,όπως και οι βιολόγοι μπορούν να διδάξουν χημεία.

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:13:47 πμ »
Δεν διδάσκεστε στο πανεπιστήμιο ούτε κεντρομόλο δύναμη ούτε γωνιακή ταχύτητα,( και πολλά άλλα ειδικά ύλη 2ας και 3ης λυκείου), μη μας τρελαίνεις βραδιάτικα μεγάλε...Και μεις είχαμε  χημικούς φίλους όταν σπουδάζαμε....Στο τέλος θα μας πεις ότι στο πανεπιστήμιο κάνατε και φιλολογικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2008, 12:16:56 πμ από Physicist »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:17:21 πμ »
Ρε παιδιά,δεν είναι δυνατόν να έχει διδαχθεί ένας χημικός τη φυσική που έχει διδαχθεί ένας φυσκός.
Και να έχει διδαχθεί, και η ύλη ήταν άλλη και οι απαιτήσεις των εξετάσεων πολύ κατώτερες.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους φυσικούς.

Το επιχείρημα ότι έχουν διδαχθεί στις σχολές οι χημικοί την ύλη του σχολείου,εμένα δε μου λέει τίποτα.
Αν κατά τη διάρκεια της καριέρας μας αλλάξει η σχολική ύλη και μπουν κομμάτια που δεν τα έχουν διδαχθεί οι χημικοί,τι θα γίνει?
Και μη μου πείτε ότι δεν είναι αναμενόμενο να αυξηθεί ο βαθμός δυσκολίας στα 20-30 χρόνια που διδάσκει ένας καθηγητής σε σχολείο?

Physicist σε forum είμαστε,όχι σε γήπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2008, 12:23:16 πμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:19:05 πμ »
Βασικά μη λες συνάδερφο έναν μόνο και μόνο επειδή θα ήθελες  να τον έχεις συνάδερφο.
Είσαι Χημικός και είναι Φυσικός. Έκτος αν εννοείς γενικά εκπαιδευτικός.
Δε νομίζω να έκανες όλη την ύλη Φυσικής Λυκείου (περιστροφική κίνηση, κύματα,ταλαντώσεις κ.λ.π.) στη σχολή σου.
Αν τα έχεις κάνει τότε δε θα είχες χρόνο να κάνεις πολλά πράγματα στην Χημεία........
Και εξάλλου αν ήταν τι έχουμε κάνει στο πανεπιστήμιο οι Φυσικοί θα μπορούσαμε να κάνουμε μαθηματικά με γύρω στα 10 μαθήματα που κάναμε στο πανεπιστήμιο.
Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Αν έχεις τελειώσει φυσικός είσαι για φυσική, χημικός για χημεία, βιολόγος για βιολογία και γεωλόγος μαλλον για τίποτα σε σχολείο........
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161210
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.