*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)  (Αναγνώστηκε 10071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« στις: Νοέμβριος 27, 2007, 11:37:50 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σε συναδέλφους φυσικους ΠΕ04.01, (αν γνωρίζει κανείς) αν υπάρχουν πιθανότητες για ωρομισθία κάποιου ΠΕ04.01 με 7-8 μόρια περίπου...Είτε φέτος, έιτε του χρόνου. Θα πάνε καλύετρα τα πράγματα για μας (τους ΠΕ04.01) μετά την αύξηση ωρών σε ΕΠΑΛ;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:40 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 07:45:30 πμ »
Δεν ειμαι φυσικος, αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει πιθανοτητα φετος γιατι τα μορια ειναι λιγα και πηραν παρα πολλους αναπληρωτες φυσικους. Απο την αλλη, εξαρταται κι απο την Περιφερεια και τους νομους που εχεις δηλωσει... αλλα και παλι δεν το πιστευω με τοσο λιγα μορια.

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 11:57:15 μμ »
Τα μόρια μπορεί να είναι λίγα αλλά έχει σχέση και το γεγονός οτι μιλάμε για φυσικούς και όχι για άλλη ειδικότητα. Αν είσαι άλλη ειδικότητα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Άλλα ισχύουν για φιλόλογους και άλλα για μαθηματικούς ή θεολόγους. Όσον αφορά για την ειδικότητα μου, ένας  φυσικός θα ήξερε ότι λόγω ΕΠΑΛ θα πάρουν πιο πολύ κόσμο από τους ΠΕ04.01...(οι ώρες απο 5 που ήταν στα ΤΕΕ στις τρεις τάξεις γίνονται στα ΕΠΑΛ συνολικά 9!).

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 04:24:30 μμ »
Τα μόρια μπορεί να είναι λίγα αλλά έχει σχέση και το γεγονός οτι μιλάμε για φυσικούς και όχι για άλλη ειδικότητα. Αν είσαι άλλη ειδικότητα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Άλλα ισχύουν για φιλόλογους και άλλα για μαθηματικούς ή θεολόγους. Όσον αφορά για την ειδικότητα μου, ένας  φυσικός θα ήξερε ότι λόγω ΕΠΑΛ θα πάρουν πιο πολύ κόσμο από τους ΠΕ04.01...(οι ώρες απο 5 που ήταν στα ΤΕΕ στις τρεις τάξεις γίνονται στα ΕΠΑΛ συνολικά 9!).

ΠΕ04 ειμαι κι εγω (οχι φυσικος), γι'αυτο ειπα οτι βλεπω τα μορια λιγα για αναπληρωση. Με τους αλλους κλαδους δεν ξερω καθολου τι γινεται.

Αυτο που λες για τα ΕΠΑΛ ισχυει απο φετος ή απο την επομενη σχολικη χρονια? Γιατι φετος πηραν παρα πολλους φυσικους αναπληρωτες, που μερικως θα μπορουσε να εξηγηθει αν ισχυει απο φετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:40 »

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 01:50:55 μμ »
Αυτό ακριβώς είπα πιο πάνω. Όταν μιλάμε για άλλη ειδικότητα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Με το σπάσιμο του κλάδου ο φυσικός διορίζεται με τελείως άλλες προυποθέσεις απο τον γεωλόγο ή τον χημικό ή τον βιολόγο.  Δεν υπάρχει ενιαίος πίνακας οπότε δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των ειδικοτήτων. Αυτά που ακούγονται πέρι πρόσληψεων χημικού αντί φυσικού είτε το αντίστροφο είναι όλα ανυπόστατα. Η πραγματικότητα είναι ότι οι πίνακες είναι διαφορετικοί και οι προυποθέσεις για κάθε ειδικότητα διαφορετικές.(βέβαια ο καθένας ας πιστεύει οτι θέλει, αλλά εγω βαρέθηκα να ακούω λόγια του αέρα. Αυτά που λέω τα έχω ψάξει είτε ρωτόντας σε υπουργεία είτε απο το site του ΥΠΕΠΘ). Τώρα όσον αφορά την ερώτηση σου, σαφώς και ισχύει και απο φέτος. Αλλά η μεγαλύτερη αλλαγή επέρχεται του χρόνου αφού  τότε για πρώτη φορά η φυσική γίνεται πανελληνίως εξεταζόμενο μάθημα για μαθητές του ΕΠΑΛ. Θα σου θυμίσω ότι παλιότερα εξεταζόταν τα παιδια σε τρία μαθήματα: Γλώσσα, Μαθηματικά και το μάθημα ειδικότητας. Φυσικά αν κοιτάξεις και το ωρολόγιο πρόγραμμα του ΕΠΑΛ θα δεις ότι οι ώρες τις φυσικής στις τρεις τάξεις σχεδόν διπλασιάζονται... Αυτά τα ολίγα :)

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 02:11:36 μμ »
Α, και κανείς δεν μίλησε για αναπλήρωση φυσικά(!). Μιλάμε πάντα για ωρομισθία ΠΕ04.01...

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 07:20:24 μμ »
Οι γεωλόγοι ωρομίσθιοι που προσλαμβάνονται αυτό τον καιρό, ποιο μάθημα διδάσκουν στα σχολεία ;

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 07:35:15 μμ »

Οι γεωλόγοι ωρομίσθιοι που προσλαμβάνονται αυτό τον καιρό, ποιο μάθημα διδάσκουν στα σχολεία ;


Μια γνωστή μου γεωλόγος  διδάσκει 2 ωρες χημεία ως ωρομίσθια
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:44:02 πμ »
Οι γεωλόγοι, οι χημικοί, οι βιολόγοι σιγά, σιγά θα διδάσκουν το μάθημα της ειδικότητας τους. Έτσι πρέπει να γίνεται και το υπουργείο φαντάζομαι αυτόν τον σκοπό έχει(για αυτό και έχει έχει χωρίσει τους πίνακες). Η γενική γραμμή είναι προφανές ότι πρέπει ο καθένας να διδάσκει το μάθημα της ειδικότητας του (απολύτως λογικό). Τώρα αν κάποιες δευτεροβάθμιες έχουν μείνει στα παλιά, και παίρνουν γεωλόγο να διδάσκει χημεία, φυσικό, βιολογία και χημικό φυσική, αυτό το φαινόμενο θα εκλείψει με τον καιρό. Νομίζω με τον χωρισμό των πινάκων η λογική του υπουργείου είναι ότι  αυτό το αλαλούμ πρέπει να σταματήσει πια. Ωστόσο για να μην μιλάω με φήμες και τι μου είπε ο ένας και ο άλλος, χθές πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο (στην Αθήνα) και μου είπαν ότι σκοπός είναι ακόμη και ο ωρομίσθιος να διδάσκει την ειδικότητα του.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 08:07:09 πμ »
Τώρα αν κάποιες δευτεροβάθμιες έχουν μείνει στα παλιά, και παίρνουν γεωλόγο να διδάσκει χημεία, φυσικό, βιολογία και χημικό φυσική, αυτό το φαινόμενο θα εκλείψει με τον καιρό. Νομίζω με τον χωρισμό των πινάκων η λογική του υπουργείου είναι ότι  αυτό το αλαλούμ πρέπει να σταματήσει πια. Ωστόσο για να μην μιλάω με φήμες και τι μου είπε ο ένας και ο άλλος, χθές πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο (στην Αθήνα) και μου είπαν ότι σκοπός είναι ακόμη και ο ωρομίσθιος να διδάσκει την ειδικότητα του.

Μακαρι να εκλειψει το φαινομενο (ολοι μας το θελουμε!), αλλά δυστυχως μεχρι να γινει αυτο εχουμε πολλα χρονια μπροστα μας ακομα. Αλλο οι προθεσεις κι αλλο η εφαρμογη τους. Διοτι με το υπαρχον ωρολογιο προγραμμα των σχολειων, πρακτικα δεν μπορει ο καθενας να διδασκει μονο την ειδικοτητα του, εκτος κι αν το Υπουργειο δεν το πειραζει να μη συμπληρωνουμε ωραριο ή αποφασισουν να μας στελνουν σε περισσοτερα του ενος σχολεια, κατι που θα προκαλεσει τον ξεσηκωμο των βολεμενων μονιμων. Προσωπικα, δε με πειραζει να αποκτησω μονιμοτητα και να εχω πανω απο ενα σχολεια (πολλοι συναδελφοι μου που διοριστηκαν με τον ΑΣΕΠ στην επαρχια, ετσι αναγκαζονται να κανουν), αλλά καποιοι μονιμοι μου λενε οτι θα εχω προβλημα με τον αριθμο των μαθητων που τοτε θα γινει πολυ μεγαλος. (εννοουν οτι αλλο ειναι να διδασκεις Φυσικη και Βιολογια σε 3 τμηματα κι αλλο μονο Φυσικη σε 6 διαφορετικα τμηματα) Επειδη ομως εγω εχω δουλεψει και με 240 μαθητες τη χρονια, δε βρισκω προβλημα ουτε σε αυτο.

Οπως ειπα, μακαρι να εκλειψει γρηγορα το φαινομενο των μαθηματων Β'αναθεσης, αλλά πολυ αμφιβαλλω! Εδω μεχρι και στην ΠΔΣ σε δυσπροσιτη περιοχη (δηλ. "φιλετο", γιατι εχει διπλα μορια) εδωσαν σε Φυσικο τις ωρες Βιολογιας. Απαραδεκτο! Να ηταν μονιμος και να επρεπε να καλυψει το ωραριο του, πες οτι καπως τρωγεται, αλλά στην ΠΔΣ??? Και σε σχολειο στο Περιστερι, που εχουν μονο Φυσικο και Χημικο ως μονιμους, ο Χημικος που κανει τη Βιολογια, πηρε και την ΠΔΣ της Βιολογιας! Αντι να καλεσουν ωρομισθιο Βιολογο για την ΠΔΣ, την πηρε ο μονιμος αλλης ειδικοτητας και ζητησαν επιπλεον και ωρομισθιο Χημικο για την ΠΔΣ της Χημειας Β'Λυκειου! Γι'αυτο και δεν εχω πολλες ελπιδες οτι οι προθεσεις του Υπουργειου θα εφαρμοστουν στο αμεσο μελλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2007, 08:09:18 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 08:19:37 πμ »
Αυτά που λέω τα έχω ψάξει είτε ρωτόντας σε υπουργεία είτε απο το site του ΥΠΕΠΘ

Εδω εγκειται το προβλημα. Κι εγω απο το site του ΥΠΕΠΘ και ρωτωντας στο Υπουργειο τα βλεπω ολα ροδινα, αλλά οταν δουλευεις μεσα στα σχολεια, δηλ. στην πρακτικη, καθημερινη ζωη, βλεπεις ιδιοις ομασι οτι η θεωρια ΔΕΝ εφαρμοζεται! Αλλο σχολειο στην Αθηνα απο αυτο που προανεφερα ειχε ενα Φυσικο κι ενα Βιολογο και χρειαζοταν εναν ακομα ΠΕ04 για αναπληρωτη. Ο καθενας θα περιμενε να τους στειλουν Χημικο... αλλά οχι, τους εστειλαν Βιολογο επειδη οταν καλεσαν στη Δευτεροβαθμια ολους τους αναπληρωτες ΠΕ04 για ν'αποφασισουν τις τοποθετησεις, τον Χημικο δεν τον βολευε τοσο η τοποθεσια!

Κι αλλα πολλα παραδειγματα... οπου οι μονιμοι (ή αναπληρωτες) προτιμουν τη βολεψη τους απο το να διδασκουν το αντικειμενο τους. Επειδη βεβαιως ξερουν οτι δεν προκειται ν'απολυθουν... διοτι αν ηταν στον ιδιωτικο τομεα, δε θα τολμουσαν να κανουν τετοιου ειδους μοιρασια από φοβο οτι θα φανουν ανεπαρκεις στο αλλο αντικειμενο με συνεπειες στην καριερα τους.

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 01:02:02 μμ »
Μην ανυσηχεις θα εκλείψει το φαινόμενο αυτό... Δεν τα βλέπω ρόδινα αλλά πραγματικά όπως είναι. Απλά σου είπα οτι δεν μου αρέσει μιλάω με φήμες και με σχόλια από γνωστούς (άκουσα έναν γνωστό, μίλησα με έναν διευθηντή). Και εγώ έχω δουλέψει σαν ωρομίσθιος σε σχολείο και ξέρω ότι συμβαίνουν και τέτοια που λες. Αλλα αυτό που εννοούσα είναι ότι θα γίνουν πολύ λιγότερα και τελικά θα εξαφανιστούν. Τώρα προφανώς σε θίγει ο διαχωρισμός και θέλεις να τα βλέπεις και εσυ τα πράγματα όπως σου αρέσουν. Όμως να ξέρεις οτι υπάρχει και η άλλη όψη της πραγματικότητας που είναι η εξής: Εμείς οι φυσικοί θα παλέψουμε να διαχωρστεί και ουσιαστικά ο κλάδος αυτός γιατί πραγματικά δεν υπάρχει καμια σχέση μεταξύ των ειδικοτήτων αυτών που αποτελούσαν μέχρι πέρυσι τον κλάδο. Είναι απολύτως παράλογο το γεγονός  ότι ίσχυε τόσα χρόνια αυτό. Με την ίδια φυσικά λογική μπορείς να πεις  ότι και ο μαθηματικός και ο φιλόλογος μπορεί να διδάσκει φυσική. Τόση είναι η σχέση των άλλων ειδικότήτων με την φυσική... Όσον αφορά αυτό που είπες με το ωράριο, ναι υπάρχει αυτό το πρόβλημα, που όμως κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αφού κάποιες ειδικότητες δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε σχολεία όπως η γεωλόγοι(δεν υπάρχει μάθημα γεωλογίας στο ωρολόγιο πρόγραμμα !!!). Αν νομίζετε εσείς οτι πρέπει να υπάρχουν γεωλόγοι στα σχολεία ενω δεν διδάσκεται το μάθημα τους πουθενά, τότε δεν έχετε απλά επαφή με την πραγματικότητα. Επίσης έχει σχέση με τον αριθμό που προσλάμβαναν κάθε χρόνο, αν πχ διορίζαν αναπληρωτές 2 βιολόγους και 2 φυσικούς και 2 γωλόγους (οι πίνακες ήταν ενιαίοι μέχρι πέρυσι) τότε προφανώς ο βιολόγος και ο γεωλόγος πρέπει να διδάξει φυσική γιατί οι ώρες του βιολόγου είναι πολύ λιγότερες απο αυτές του φυσικού ενώ του γεωλόγου απλά δεν υπάρχουν (δεν διδάσκεται αντίστοιχο μάθημα στα σχολεία!!!)

Παρολαυτά, ήθελα να συζητήσω με συνάδελφους φυσικους (το θέμα που άνοιξα μιλάει για ΠΕ04.01!!!), για το θέμα της ωρομισθίας για ΦΥΣΙΚΟΥΣ! Είναι διαφορετικοί οι πίνακες στους φυσικους, διαφορετικοί στους γεωλόγους, διαφορετικοί στους βιολόγους κλπ. (φαντάζομαι το ξέρεις ήδη αυτό...)



ΠΕ04 ειμαι κι εγω (οχι φυσικος), γι'αυτο ειπα οτι βλεπω τα μορια λιγα για αναπληρωση. Με τους αλλους κλαδους δεν ξερω καθολου τι γινεται.


Και επίσης δεν μίλησα για ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 04:18:50 μμ »
Τώρα προφανώς σε θίγει ο διαχωρισμός και θέλεις να τα βλέπεις και εσυ τα πράγματα όπως σου αρέσουν.

Πώς εβγαλες αυτο το συμπερασμα απο αυτα που εγραψα? ::) Καθολου δε με θιγει ο διαχωρισμος, ισα-ισα που αν επιτελους απαγορευσουν στις υπολοιπες ειδικοτητες να διδασκουν τα δικα μου μαθηματα, θα διοριστω μια ωρα αρχυτερα! Εγω απλά εξηγησα οτι ετσι οπως ειναι τωρα η κατασταση, δυστυχως ολες οι ειδικοτητες αναγκαζονται να διδασκουν μαθηματα Β'αναθεσης για να καλυψουν ωραριο και δε νομιζω το υπουργειο να το σταματησει αυτο anytime soon. (μακαρι να το κανει, απλά δεν το νομιζω απο οσα βλεπω να γινονται στα σχολεια...)

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία-ΠΕ04.01(2007-2008)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 04:55:05 μμ »
Ε, τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε τετριμένα πράγματα. Αφού συμνφωνούμε στο ότι τόσα χρόνια ισχυε ο παραλογισμός να διδάσκει ο καθένας ότι του καπνίσει και αυτό εις βάρος των φυσικών αφου αυτοί έχουν τις περισσότερες ώρες στα σχολεία και άρα χρειάζονταν πιο πολλά άτομα απο φυσικούς (φαντάζομαι συμφωνούμε και σε αυτό).
Τώρα προφανώς σε θίγει ο διαχωρισμός και θέλεις να τα βλέπεις και εσυ τα πράγματα όπως σου αρέσουν.

 Καθολου δε με θιγει ο διαχωρισμος, ισα-ισα που αν επιτελους απαγορευσουν στις υπολοιπες ειδικοτητες να διδασκουν τα δικα μου μαθηματα, θα διοριστω μια ωρα αρχυτερα!

Φυσικά το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ο καθένας θέλει να διοριστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα και αυτό δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το τι διδάσκει στα σχολεία. Εκεί είναι το θέμα...

Τέλος πάντων, κανείς απο ΠΕ04.01 γαι την ωρομισθία 2007-2008. ΠΕ04.01!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161865
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.