*

Αποστολέας Θέμα: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά  (Αναγνώστηκε 14143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« στις: Νοέμβριος 28, 2007, 01:23:31 πμ »
Γεια σας,

Έχω την εξής ερώτηση:
Είμαι ωρομίσθια ΠΔΣ σε ΤΕΕ, όπου χάνονται συνέχεια πάρα πολλές ώρες.
Το θέμα είναι τί ισχύει τελικά βάση νόμου?
Γράφονται όλες οι ώρες εκτός από τις επίσημες αργίες, σχολικές εορτές και αυτές που οφείλονται σε
δική μου απουσία???
Τι γίνεται με τις εκδρομές, τις καταλήψεις, τις εκλογές 15-μελούς και ότι άλλο μπορεί να προκύψει
για το οποίο δεν ευθύνεται ο ωρομίσθιος που κυνηγάει τα μόρια???
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:05 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 01:27:04 πμ »
Δυστυχως, γράφονται μόνο όσες πραγματοποιούνται.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 07:59:01 πμ »
Δυστυχως, γράφονται μόνο όσες πραγματοποιούνται.

Ετσι ακριβως. Οταν το μαθημα δε γινεται, δεν παιρνεις ουτε μορια ουτε ενσημα. Και μαλιστα δεν μπορεις να το μεταθεσεις σε αλλη μερα, αυτο ειναι το χειροτερο! (εκτος κι αν το κανεις με ατυπη συνεννοηση με τον Υπευθυνο του προγραμματος, μιας και το Πληροφοριακο Συστημα επιτρεπει να περαστουν οι ωρες σου οταν το σχολειο φαινεται να λειτουργει, π.χ. στις μαθητικες εκλογες)

Αν δεν ησουν ωρομισθια ΠΔΣ, αλλα ωρομισθια στο πρωινο προγραμμα, τοτε ολες οι χαμενες ωρες στις περιπτωσεις που αναφερεις θα γραφονταν κανονικα, βαση νομου! Το προγραμμα ΠΔΣ, ομως, δημιουργηθηκε σαν κοινοτικο προγραμμα, οπου δεν υπηρχε προβλεψη για τετοιες περιπτωσεις... και το Υπουργειο ετσι τις κρατησε και δεν τις περασε ποτε στη νομολογια. (γιατι τους συνεφερε να πληρωνουν λιγοτερα, εννοειται...)

Κατα τα υπολοιπα, οι ωρομισθιοι ΠΔΣ δικαιουνται επιδομα Χριστ/νων, Πασχα, μη ληψης αδειας (μια ωρα καθε 8 ωρες ειναι το δωρο Χριστ/νων) και αναρρωτικη αδεια (το πολυ εως 15 ημερες). Το μονο που δεν ξερω ειναι αν τα μορια περνιουνται κανονικα σε περιπτωση αναρρωτικης αδειας.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 11:59:15 πμ »
Εντάξει, σε ευχαριστώ.
Θα ήταν πιστεύεις καλύτερα να το συζητήσω και με τον σχεδιαστη του προγράμματος?
Για να μου πει σε ποιές περιπτώσεις φαίνεται ότι το σχολείο δεν λειτουργεί;
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:05 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 12:08:44 μμ »
Αν ο συντονιστής του προγράμματος θέλει να βοηθήσει (εμένα μου έτυχε και στα δύο σχολεία που είμαι ΠΔΣ), όταν δεν γίνονται μαθήματα και έχει τη δυνατότητα να τα καταχωρήσει, καταχωρούνται κανονικά και το μάθημα αναπληρώνεται άλλη μέρα. Αυτό θέλει καλή συνεννόηση, κυρίως με τον υπεύθυνο, και για την περίπτωση της ΠΔΣ και με τα παιδιά. Εμένα πχ μου έγραψαν ένα 2ωρο τη μέρα που καταρτίστηκε το πρόγραμμα, και δεν είχαν ειδοποιηθεί ακόμα τα παιδιά, και το αναπλήρωσα μια άλλη μέρα, κατόπιν συνεννοήσεως με τα παιδιά. Το ίδιο μου έχουν πει ότι ισχύει αν τυχόν μια μέρα δεν μπορέσω να πάω για οποιοδήποτε λόγο. Ειδοποιώ το σχολείο, οι ώρες γράφονται κανονικά και η ΠΔΣ γίνεται κάποια άλλη στιγμή.
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με το πρωινό πρόγραμμα, γιατί ακόμα δεν έχω τέτοια εμπειρία. Ελπίζω να μάθω σύντομα ωστόσο  ;D

Το ζήτημα είναι τι γίνεται με αργίες και λοιπά... Και αν το σχολείο που είσαι έχει τέτοια πολιτική. Πάντως, δεν χάνεις τίποτα να το συζητήσεις. Στη χειρότερη περίπτωση, να μάθουμε όλοι ακριβώς τι ισχύει!  :)

Αποσυνδεδεμένος ion_04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 12:19:19 μμ »
Κι εγώ είχα το πρώτο μάθημα τη περασμένη Δευτέρα.
Πήγα κανονικά στην ώρα μου αλλά λόγω απεργίας κάποιων καθηγητών τα παιδιά είχαν φύγει.
Ο διευθυντής όμως μου είπε ότι θα περαστεί κανονικά αυτό το δίωρο.

Αποσυνδεδεμένος posoakoma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 03:18:05 μμ »
Γεια χαρά σε όλους, είμαι νέο μέλος και έχω μία ερώτηση σχετικά με τις ώρες των ωρομισθίων. Συγκεκριμένα ο διευθυντής και η διεύθυνση διατείνονται ότι οι ώρες της 16ης Νοεμβρίου (ημέρα γιορτής και όχι αργίας) καθώς και οι ώρες της 31ης Ιανουαρίου (βλ.κηδεία Χριστόδουλου) δεν "μετράνε". Υπάρχει κάποιος από σας που του μετρήθηκαν κανονικά αυτές οι 2 μέρες?
...παρόλα αυτά του ωκεανού ξέρω το μαύρο κύμα...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 04:28:42 μμ »
Εμένα πέρσι που ήμουν ωρομίσθια μου μετρούσαν κανονικά τις ημέρες που είχαμε εκδρομή, φυσικά δε μετρήθηκαν οι αργίες.

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 05:05:37 μμ »
Γεια χαρά σε όλους, είμαι νέο μέλος και έχω μία ερώτηση σχετικά με τις ώρες των ωρομισθίων. Συγκεκριμένα ο διευθυντής και η διεύθυνση διατείνονται ότι οι ώρες της 16ης Νοεμβρίου (ημέρα γιορτής και όχι αργίας) καθώς και οι ώρες της 31ης Ιανουαρίου (βλ.κηδεία Χριστόδουλου) δεν "μετράνε". Υπάρχει κάποιος από σας που του μετρήθηκαν κανονικά αυτές οι 2 μέρες?

Ήμουν παρούσα όταν ο διευθυντής έβαζε τις ώρες του Γενάρη. Δεν πληρώθηκα των Τριών Ιεραρχών, πληρώθηκα όμως την ημέρα της κηδείας και την ημέρα που το σχολείο είχα αργία για τον τοπικό Άγιο. Αναφέρομαι σε ωρομισθία πρωινής βάρδιας και όχι ΠΔΣ
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος posoakoma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 05:18:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κι εμένα τα προηγούμενα χρόνια μετρούσαν κανονικά εκδρομές, σχολικές γιοτρές (π.χ. γιορτή πριν τα Χριστούγεννα, πριν την 25η Μαρτίου κτλ.)-φυσικά όχι οι επίσημες αργίες. Φέτος προέκυψε αυτό που ανέφερα. Το επιχέιρημα του δειυθυντή και της διεύθυνσης σχετικά με την 16η Νοέμβρη είναι ότι είναι αργία. Εγώ τους είπα ότι η αργία είναι η 17η και όχι η 16η , αλλά με γράψανε κανονικά. Τι λέτε να κάνω? Τι μπορώ να κάνω?
...παρόλα αυτά του ωκεανού ξέρω το μαύρο κύμα...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:06:57 μμ »
Γεια χαρά σε όλους, είμαι νέο μέλος και έχω μία ερώτηση σχετικά με τις ώρες των ωρομισθίων. Συγκεκριμένα ο διευθυντής και η διεύθυνση διατείνονται ότι οι ώρες της 16ης Νοεμβρίου (ημέρα γιορτής και όχι αργίας)
ΜΠΑΙΝΟΥΝ οι ώρες!

καθώς και οι ώρες της 31ης Ιανουαρίου (βλ.κηδεία Χριστόδουλου) δεν "μετράνε". Υπάρχει κάποιος από σας που του μετρήθηκαν κανονικά αυτές οι 2 μέρες?
ΔΕΝ μετράνε , αλλά ακόμη περιμένω να δω το σχετικό έγγραφο από το ΥΠΕΠΘ΄

Πάντως για την 16 Νοεμβρίου να τις ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και πάρε τηλ, στην Α/Βάθμια ή Β/Βάθμια που ανήκεις να το διασταυρώσεις και για να το βουλώσει κι αυτός που προσπαθεί να σε αποτρέψει.
(Αν και τώρα που το θυμήθηκες δεν είναι λίγο αργά για τις ώρες του Νοεμβρίου ???)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:15:21 μμ »
Επίσης διάβασε παρακάτω από την 5 μέχρι και την σελίδα 6 για να καταλάβεις

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1860.60
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:18:37 μμ »
vasg σε αυτό που είπε η elranna να δώσεις βάση:

Αν ο συντονιστής του προγράμματος θέλει να βοηθήσει (εμένα μου έτυχε και στα δύο σχολεία που είμαι ΠΔΣ), όταν δεν γίνονται μαθήματα και έχει τη δυνατότητα να τα καταχωρήσει, καταχωρούνται κανονικά και το μάθημα αναπληρώνεται άλλη μέρα. Αυτό θέλει καλή συνεννόηση, κυρίως με τον υπεύθυνο, και για την περίπτωση της ΠΔΣ και με τα παιδιά. Εμένα πχ μου έγραψαν ένα 2ωρο τη μέρα που καταρτίστηκε το πρόγραμμα, και δεν είχαν ειδοποιηθεί ακόμα τα παιδιά, και το αναπλήρωσα μια άλλη μέρα, κατόπιν συνεννοήσεως με τα παιδιά. Το ίδιο μου έχουν πει ότι ισχύει αν τυχόν μια μέρα δεν μπορέσω να πάω για οποιοδήποτε λόγο. Ειδοποιώ το σχολείο, οι ώρες γράφονται κανονικά και η ΠΔΣ γίνεται κάποια άλλη στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:20:22 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ποιές ώρες Ωρομισθίων γράφονται τελικά
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 10:15:17 μμ »
Για της ωρες της 16 Νοεμβριου ειναι πολυ αργα πλεον αφου εχουν κατατεθει οι καταστασεις στο Υπουργειο....Επισης για αλλη μια φορα οι ωρες για τον Χριστοδουλο μετρανε κανονικα....Μου το ΞΑΝΑεπιβεβαιωσαν και σημερα που πηρα τηλ για να ρωτησω ποτε θα πληρωθουμε....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 769
Σύνολο: 787

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.