*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1568486 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thames

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1974 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 07:30:20 μμ »
Ευχαριστώ! Νια ξέρω για αυτό ρωτούσα τι ίσχυε μέχρι τώρα. Αν και παλιά υπήρχαν πληροφορίες για τα ποσά στη σελίδα των ιεκ. Τες πα!

Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και σε αυτό που έβαλα σε άλλο θέμα; Οι ελευθ.επαγγελματιες τυπου νομικοι κτλπ εως τωρα τι ασφαλιση ειχαν ως εκπαιδευτες στα ιεκ; Ανοιγαν μπλοκακι; Επαιρναν απαλλαγη απο το ικα αφου ειχαν δικο τους ταμειο-ασφαλιση; Τι γινοταν;

Όταν είσαι ελ. επαγγελματίας κόβεις ΑΠΥ προς το ΙΕΚ. Αν η ΑΠΥ είναι πάνω από 300 ευρώ έχει παρακράτηση φόρου 20% αλλιώς παίρνεις όλο το ποσό ακέραιο. Παρακράτηση για ασφάλιση δεν γίνεται στους ελ. επαγγελματίες.
..και αν δεν ξεπεράσεις το αφορολόγητο των 5000 € που ισχύει σήμερα, παίρνεις την παρακράτηση φόρου πίσω τον επόμενο χρόνο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Έτσι ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1975 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 07:31:21 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!  :D

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1976 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 07:34:48 μμ »
Ευχαριστώ! Νια ξέρω για αυτό ρωτούσα τι ίσχυε μέχρι τώρα. Αν και παλιά υπήρχαν πληροφορίες για τα ποσά στη σελίδα των ιεκ. Τες πα!

Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και σε αυτό που έβαλα σε άλλο θέμα; Οι ελευθ.επαγγελματιες τυπου νομικοι κτλπ εως τωρα τι ασφαλιση ειχαν ως εκπαιδευτες στα ιεκ; Ανοιγαν μπλοκακι; Επαιρναν απαλλαγη απο το ικα αφου ειχαν δικο τους ταμειο-ασφαλιση; Τι γινοταν;

Όταν είσαι ελ. επαγγελματίας κόβεις ΑΠΥ προς το ΙΕΚ. Αν η ΑΠΥ είναι πάνω από 300 ευρώ έχει παρακράτηση φόρου 20% αλλιώς παίρνεις όλο το ποσό ακέραιο. Παρακράτηση για ασφάλιση δεν γίνεται στους ελ. επαγγελματίες.
..και αν δεν ξεπεράσεις το αφορολόγητο των 5000 € που ισχύει σήμερα, παίρνεις την παρακράτηση φόρου πίσω τον επόμενο χρόνο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Έτσι ακριβώς.
Σε ευχαριστώ! Να 'σαι καλα!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1977 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 07:40:40 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Να σας ρωτήσω; Βγήκε η προκύρηξη μήπως για τα δημόσια ΙΕΚ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1978 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:08:14 μμ »
cert.gsae.edu.gr/iek
 Αθήνα: 606/248/23068/05.09.2012

 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ  ΑΔΑ:  Β4ΘΟ46ΨΖΣΠ-Π5Θ ΑΠΟΦΑΣΗΣ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (Ι.Ε.Κ.)

 ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟΥ  ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2012 – 2013

 Το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης γνωστοποιεί ότι για τις ανάγκες κατάρτισης των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) όλης της χώρας για το Φθινοπωρινό εξάμηνο έτους κατάρτισης 2012-2013, θα απασχολήσει  εκπαιδευτές με  σύμβαση μίσθωσης έργου.  Προς τούτο, καλεί τους ενδιαφερόμενους για απασχόληση εκπαιδευτές ιδιώτες ή με οποιαδήποτε σχέση εργασίας απασχολούμενους στο Δημόσιο ή Ιδιωτικό τομέα, να υποβάλουν από 12/9/2012 μέχρι και  18/9/2012 σχετικές αιτήσεις σε όσα από τα Δημόσια Ι.Ε.Κ. επιθυμούν και σύμφωνα με τα οριζόμενα στο παράρτημα 1 της Πρόσκλησης  απασχόλησης Εκπαιδευτών Φθινοπωρινού εξαμήνου έτους 2012-2013 του κάθε Δ.Ι.Ε.Κ.

 Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λαμβάνουν  γνώση αναλυτικά της Πρόσκλησης για Εκπαιδευτές  Φθινοπωρινού  εξαμήνου  2012-2013 όλων των Δημοσίων Ι.Ε.Κ. καθώς και των παραρτημάτων των ειδικοτήτων και μαθημάτων στην ηλεκτρονική διεύθυνση cert.gsae.edu.gr/iek.

 

                                                                          Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΣ

 

                                                                           ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΛΕΝΤΖΑΣ
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1979 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:14:31 μμ »
τελικα θα ειναι ολοι με μπλοκακι ή οπως περισυ?

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1980 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:34:16 μμ »
τελικα θα ειναι ολοι με μπλοκακι ή οπως περισυ?
εφοσον η μισθωση εργου ειναι μπλοκακι οαεε, μαλλον ναι

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1981 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:03:09 μμ »
παιδια η προκυρηξη δεν εχει αλλαξει σε σχεση με περυσι , Συμβαση Εργου δε σημαινει ντε και καλα ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) . εγω ημουν ωρομισθιος το πρωι σε Λυκειο περυσι , και ειχαμε ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ  και ΙΚΑ εννοειται.    Αποψη μου ειναι πως θα ειναι χωρις μπλοκακι .

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1982 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:20:01 μμ »
παιδια η προκυρηξη δεν εχει αλλαξει σε σχεση με περυσι , Συμβαση Εργου δε σημαινει ντε και καλα ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) . εγω ημουν ωρομισθιος το πρωι σε Λυκειο περυσι , και ειχαμε ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ  και ΙΚΑ εννοειται.    Αποψη μου ειναι πως θα ειναι χωρις μπλοκακι .
μακαρι διοτι περυσι εγινε χαμος το ινεδιβιμ στα σδε με μισθωση εργου δεν εδινε ικα και μας υποχρεωσε να γραφτουμε στον οαεε ενω πολλοι συναδελφοι δεν ανελαβαν υπηρεσια λογω μη εγγραφης στον οαεε, μια ειναι η λυση παρτε τηλεφωνο αυριο στα ιεκ να διασταυρωσουμε τι θα μας πουν και φυσικα τηλεφωνο στο ινεδιβιμ που εβγαλε την προκυρηξη πρεπει να υπαρχει επανω στην προκυρηξη το τηλεφωνο.εγω ξανακοιταξα τη συμβαση εργου στα αδε που υπογραψα και φερει το λογοτυπο του ινεδιβιμ και μου φαινεται περιεργο αυτο που εγραψε συναδελφος για μισθωση εργου με ικα αν μπορει να την ανεβασει ετσι ωστε να κανουμε ενσταση
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:23:46 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1983 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:27:17 μμ »
α) ναι ΣΥμβαση εργου ηταν (αλλα ηταν μεσω ΕΣΠΑ) μηπως γαυτο ειχαμε ΙΚΑ?

β) Πηρα πριν 2 λεπτα τηλεφωνο Υποδιεθυντη ΙΕΚ   εν ενεργεια και χρονια σε αυτη τη θεση και μου λεει ΟΥΤΕ κι αυτοι Ξερουν !! και θα ξερουν μαλλον τη Δευτερα!!  ημαρτον δηλαδη !  επισης μου ειπε  οτι μαλλον μπορει να ειναι με ΙΚΑ παλι (δικια του γνωμη!! )

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1984 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:32:32 μμ »
εκανα μια ερευνα στο google δινοντας συμβαση εργου με οαεε η ικα και μου βγαζει οτι ειναι με οαεε, δειτε το και εσις μηπως βρειτε κατι διαφορετικο

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1985 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:34:38 μμ »
α) ναι ΣΥμβαση εργου ηταν (αλλα ηταν μεσω ΕΣΠΑ) μηπως γαυτο ειχαμε ΙΚΑ?

β) Πηρα πριν 2 λεπτα τηλεφωνο Υποδιεθυντη ΙΕΚ   εν ενεργεια και χρονια σε αυτη τη θεση και μου λεει ΟΥΤΕ κι αυτοι Ξερουν !! και θα ξερουν μαλλον τη Δευτερα!!  ημαρτον δηλαδη !  επισης μου ειπε  οτι μαλλον μπορει να ειναι με ΙΚΑ παλι (δικια του γνωμη!! )
μακαρι να γλυτωσουμε τον οαεε :) ;)αλλα τι να πιστεψω αφου η πολιτικη του ινεδιβιμ για τα σδε ειναι το μπλοκακι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:37:06 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1986 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:41:24 μμ »
Μακάρι να γλυτώσουμε τον ΟΑΕΕ :) ;) αλλά τι να πιστέψω αφού η πολιτική του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τα ΣΔΕ ειναι το μπλοκάκι;
Αμην! μακαρι να ειναι ετσι !
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:52:22 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #1987 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:22:36 πμ »
παιδια η προκυρηξη δεν εχει αλλαξει σε σχεση με περυσι , Συμβαση Εργου δε σημαινει ντε και καλα ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) . εγω ημουν ωρομισθιος το πρωι σε Λυκειο περυσι , και ειχαμε ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ  και ΙΚΑ εννοειται.    Αποψη μου ειναι πως θα ειναι χωρις μπλοκακι .
Μήπως είχες "Σύμβαση Εργασίας" και όχι "Σύμβαση Εργου". Ολες οι παλιές συμβάσεις των ΔΙΕΚ αναφέρουν "Σύμβαση Εργασίας Ιδιωτικού δικαίου" είτε του ΟΕΕΚ είτε του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.


...  Επίσης κατά τις διατάξεις του άρθρου 648 του Αστικού Κώδικα, μίσθωση εργασίας είναι η σύμβαση που έχει ως αντικείμενο την παροχή εργασίας από τον ένα συμβαλλόμενο στον άλλο έναντι μισθού.
            Η μίσθωση έργου διαφέρει από τη μίσθωση εργασίας, διότι στη μίσθωση έργου οι συμβαλλόμενοι δεν αποβλέπουν στην κατεξοχήν παροχή εργασίας, αλλά στην εκτέλεση του έργου, δηλαδή στο επιδιωκόμενο αποτέλεσμα[1].
http://www.idimon.gr/site/xPage.asp?sid=6586&LangId=1

...υποχρεούνται οι ίδιοι να ασφαλιστούν με ίδιες δαπάνες σε φορέα κύριας ασφάλισης, εφόσον δεν πρόκειται για ελεύθερους επαγγελματίες ασφαλίζονται στο Ταμείο Ασφαλίσεως Επαγγελματιών και Βιοτεχνών Ελλάδος και ήδη Οργανισμός Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.). Υπάρχει δε υποχρέωση του εργοδότη να ασφαλίσει προσωπικό που έχει προσλάβει με σύμβαση μίσθωσης έργου στο Ι.Κ.Α. μόνο όταν η παρεχόμενη εργασία υποκρύπτει εξαρτημένη εργασία, αλλά στην περίπτωση όμως αυτή τότε δεν πρόκειται για γνήσια σύμβαση έργου και αυτή είναι αυτοδικαίως άκυρη ως σύμβαση έργου...
http://tinyurl.com/cyb6a98

Ετσι ερχόμαστε πάλι στο ίδιο θέμα: η "Σύμβαση Εργου" (=εργολάβος-ΟΑΕΕ) που προωθεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι "αυτοδικαίως άκυρη" , επειδή "υποκρύπτει εξαρτημένη εργασία" (=εργαζόμενος-ΙΚΑ).

Υπάρχει περίπτωση κάποιος (ίσως που δεν προσλήφθηκε) να κάνει μια καταγγελία στο ΙΚΑ ότι τα ΔΙΕΚ παρανομούν και δεν ασφαλίζουν στον αρμόδιο φορέα το προσωπικό τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:25:20 πμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 740

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.