*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1558723 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3150 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:04:22 πμ »
Τελικα πόσο βγαίνει καθαρά η ώρα, στο δημόσιο ΙΕΚ, έστω κατά προσέγγιση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3151 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:56:10 μμ »
Οι αμοιβές των εκπαιδευτών ΣΤΑ ΙΕΚ, ΤΙΣ ΣΕΚ, ΤΑ ΣΔΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΔΒΜ φαίνονται εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29704.msg762173#new

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3152 στις: Ιούλιος 03, 2014, 03:28:19 μμ »
Οι αμοιβές των εκπαιδευτών ΣΤΑ ΙΕΚ, ΤΙΣ ΣΕΚ, ΤΑ ΣΔΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΔΒΜ φαίνονται εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29704.msg762173#new
Από ότι βλέπω έχει νέες μειώσεις,συν το γεγονός ότι πλέον έχουμε μια ενιαία κατηγορία πτυχιούχων και κλιμακώνονται τα ποσά με βάση τα έτη φοίτησης όπως παλαιά.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3153 στις: Ιούλιος 03, 2014, 09:17:31 μμ »
Από ότι βλέπω έχει νέες μειώσεις,συν το γεγονός ότι πλέον έχουμε μια ενιαία κατηγορία πτυχιούχων και κλιμακώνονται τα ποσά με βάση τα έτη φοίτησης όπως παλαιά.

Τι εννοείς μειώσεις, αυξήσεις έχει...δηλαδή το link που έδωσε  ο συνάδερφος είναι τα μικτά ποσά -και όχι τα καθαρά- μετά τις αυξήσεις οι οποίες ίσχυσαν αναδρομικά από το χειμερινό εξάμηνο. Επίσης τι εννοείς κλιμακώνονται τα ποσά ανάλογα με τα έτη φοίτησης;

(Σ.Σ Τώρα που το ξαναβλέπω μάλλον κατά λάθος είδες λάθος ανάρτηση, κοίταξε την τελευταία ανάρτηση στο παραπάνω link καθώς και αυτό εδώ http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEaosRGzKxO6XdtvSoClrL8n9YIPRs9dEgfP1Rf9veiteJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtSuetFZb4wu1n2nZ0jhAUKH0AT4JyQLBcKqqPm0UOunx )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3154 στις: Ιούλιος 03, 2014, 09:52:28 μμ »
Να φανταστω οτι τα ποσα ειναι ακαθαριστα;
Καθαρα ποσο μείον κάτω να πέφτει, πόσα ευρώ να αφαιρουνται περιπου με τις διαφορες κρατησεις;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3155 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:54:57 μμ »
Ναι, τα ποσά είναι μικτά. Η παρακράτηση είναι ανάλογη με το φορέα και σαφώς ένα ποσό το παίρνεις πίσω με τη φορολογική δήλωση. Άρα δύσκολο να υπολογίσεις όλες τις παραμέτρους.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3156 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:03:36 μμ »
Η ερώτησή μου αφορά την υπεύθυνη δήλωση που έχω συμπληρώσει για την πληρωμή μου στο ΙΕΚ για το εξάμηνο 14Α.  Ανήκω στην περίπτωση 4 (ασφαλισμένος σε άλλο φορέα, ΤΣΑΥ - Ταμείο Νομικών).

Πληρώνομαι με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (τέως ΑΕΔ), οπότε πρέπει να υπογράψω τη σχετική δήλωση που αναφέρει ως 3η προυπόθεση ότι:
'Τα ετήσια ακάθαριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προιόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 5000 Ε.'

Τα ερωτήματα μου είναι
1.  'το προηγούμενο έτος' σημαίνει το ετος 2013, δηλαδή το οικονομικό ετος 2014?  Ακόμα όμως δεν μου έχουν δώσει εκκαθαριστικό.  Τι θα τους προσκομίσω?
2.  'παροχή υπηρεσιών και από πώληση προιόντων' σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα ενοίκια, που ενδεχομένως έχω λάβει από ενοικίαση κάποιου ακινήτου?  Ή είναι μόνο η παροχή υπηρεσιών, πχ εκπαιδευτική σε ΙΕΚ.

Αν τελικά δεν μπορέσω να πληρωθώ με αυτό τον τρόπο, υπάρχει ο δεύτερος με ΤΠΥ.
Ομως όταν πήγα στη ΔΟΥ μου να κάνω έναρξη το Φλεβάρη, μου ζήτησαν τη σύμβαση, ώστε να ανοίξω τα βιβλία μου.  Τη σύμβαση από τα ΙΕΚ την υπέγραψα εχτές!  Ο έφορος μου λέει πως, θα πληρώσω πρόστιμο στην εφορία, αν τους πάω ετεροχρονισμένα τη σύμβαση και ήμουν παράνομος τόσο καιρό.  Ετσι άναγκαστικά απορρίπτω το δεύτερο τρόπο πληρωμής.

Πιστεύω 8α είναι και άλλοι στην ίδια μοίρα με εμένα, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3157 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:33:54 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικές ΔΟΥ ζητούν τη σύμβαση εκ των προτέρων. Βγάζεις ΤΠΥ έτσι ώστε να μπορείς να εργαστείς, γιατί να θέλει εκ των προτέρων σύμβαση με δεδομένο ότι υποτίθεται ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και άρα όπου θες εργάζεσαι.
Ευτυχώς εγώ έβγαλα ΤΠΥ χωρίς τέτοια προβλήματα...

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3158 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:33:53 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικές ΔΟΥ ζητούν τη σύμβαση εκ των προτέρων. Βγάζεις ΤΠΥ έτσι ώστε να μπορείς να εργαστείς, γιατί να θέλει εκ των προτέρων σύμβαση με δεδομένο ότι υποτίθεται ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και άρα όπου θες εργάζεσαι.
Ευτυχώς εγώ έβγαλα ΤΠΥ χωρίς τέτοια προβλήματα...
Γιατι κάποιοι ΚΑΔ ζητούν σύμβασ ηκαικαποιοι αλλοι όχι. Υπάχουν και ΚΑΔ που δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις συναψει σύμβαση

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3159 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:52:56 μμ »
>  'με δεδομένο ότι υποτίθεται ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και άρα όπου θες εργάζεσαι'
Αυτό δεν ειναι σωστό.  Εργάζεσαι σε συγκεκριμένα πεδία, που άπτονται της βασικής ειδικότητας σου.  Για να διδάξεις σε ιεκ πρεπει να κάνεις υποχρεωτικά επέκταση σε συγκεκριμένο ΚΑΔ.  Αν δεν το κάνεις σου βάζουν πρόστιμο, διότι δεν έχεις ενημερώσει το κράτος σχετικά εκγαιρα.

>  Τη σύμβαση -σύμφωνα με το λογιστή μου- ορθώς τη ζητάει ο επιμελής έφορος, που το ψάχνει.  Διότι άλλη η βασική σου ειδικότητα και άρα οι ασχολίες και άλλο το να εργαστείς σε κάτι μη σχετικό.

>  Επίσης το ινεδιβιμ παρανομεί που τις συμβάσεις δεν μας τις δινει προς υπογραφή στην αρχή του εξάμηνου, ως οφείλει, αλλά μετά το πέρας της εργασίας.  Και εμείς συναινούμε βέβαια σε αυτό...

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3160 στις: Ιούλιος 05, 2014, 11:30:21 πμ »
@1bebis1: Προφανώς εννοούσα όταν έλεγα "όπου θες εργάζεσαι¨, πάνω στο αντικείμενο του τομέα δραστηριοτήτων σου. Οι "υπηρεσίες μεταδευτεροβάθμιας μη τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" περιλαμβάνουν τα δημόσια και ιδιωτικά ΙΕΚ και πιθανόν τα ΚΔΒΜ. Μπορεί λοιπόν κάποιος να ανοίξει αυτό τον κωδικό για να μπορεί να εργαστεί εκεί. Δηλαδή τώρα που το καλοκαίρι δεν εργαζόμαστε σε αυτό τον κλάδο. θα πρέπει να κάνουμε διακοπή και μετά να ξαναρχίσουμε;
Είναι επίσης προφανές ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ παρανομεί με το να καθυστερεί τις συμβάσεις. Δεν μπορώ να κατανοήσω ποια είναι τα όποια γραφειοκρατικά εμπόδια με βάση τα οποία δεν υπογράφουμε τη σύμβαση το πολύ τις πρώτες 2-3 εβδομάδες από την πρόσληψή μας.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3161 στις: Ιούλιος 05, 2014, 06:47:07 μμ »
@1bebis1: Προφανώς εννοούσα όταν έλεγα "όπου θες εργάζεσαι¨, πάνω στο αντικείμενο του τομέα δραστηριοτήτων σου. Οι "υπηρεσίες μεταδευτεροβάθμιας μη τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" περιλαμβάνουν τα δημόσια και ιδιωτικά ΙΕΚ και πιθανόν τα ΚΔΒΜ. Μπορεί λοιπόν κάποιος να ανοίξει αυτό τον κωδικό για να μπορεί να εργαστεί εκεί. Δηλαδή τώρα που το καλοκαίρι δεν εργαζόμαστε σε αυτό τον κλάδο. θα πρέπει να κάνουμε διακοπή και μετά να ξαναρχίσουμε;
Είναι επίσης προφανές ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ παρανομεί με το να καθυστερεί τις συμβάσεις. Δεν μπορώ να κατανοήσω ποια είναι τα όποια γραφειοκρατικά εμπόδια με βάση τα οποία δεν υπογράφουμε τη σύμβαση το πολύ τις πρώτες 2-3 εβδομάδες από την πρόσληψή μας.
οι  αποσπασμενοι  απο  τα  ιεκ στα επαλ..ξερουμε ποτε  θα πληρωθουμε;  απο τον ιανουαριο  δεν εχουμε δει...σεντς....και    οι  βθμιες  δεν εχουν ιδεα  τι  θα γινει  με  εμας

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3162 στις: Ιούλιος 08, 2014, 10:53:57 μμ »
Έλα ντε!!!! Νομίζω ότι θα πληρωθούμε του χρόνου για τα ΕΠΑ.Λ!!! Η δευτεροβάθμια που μεσολαβεί στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν εχει ιδέα για τις διαδικασίες! ουτε τα παρουσιολόγια δεν εχουν στείλει!! Άδικο!!!

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3163 στις: Ιούλιος 14, 2014, 06:31:39 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικές ΔΟΥ ζητούν τη σύμβαση εκ των προτέρων. Βγάζεις ΤΠΥ έτσι ώστε να μπορείς να εργαστείς, γιατί να θέλει εκ των προτέρων σύμβαση με δεδομένο ότι υποτίθεται ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και άρα όπου θες εργάζεσαι.
Ευτυχώς εγώ έβγαλα ΤΠΥ χωρίς τέτοια προβλήματα...

Να σου θεσω εγω μια καλυτερη ερωτηση...Γιατι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ζηταει επεκταση ΚΑΔ? Η εφορια να τη ζητησει. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ποιο δικαιωμα την απαιτει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.