*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1556801 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5278 στις: Απρίλιος 20, 2018, 03:38:05 μμ »
Καλησπέρα,

https://www.inedivim.gr/ανακοινώσεις/άμεση-η-καταβολή-των-ποσών-για-σδε

Για τους εκπαιδευτές των Δ.ΙΕΚ γιατι δεν εχει βγει αναλογη ανακοινωση; Αφου ο κος Ζερβας ειπε οτι θα πληρωθουμε 27/04.

Νομίζω πως είπε ότι προσπαθεί για τις 27/4....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5279 στις: Απρίλιος 20, 2018, 05:39:47 μμ »
Ευχαριστω πολυ. Βλεπετε, η ελπιδα....

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5280 στις: Απρίλιος 20, 2018, 06:16:58 μμ »
Ευχαριστω πολυ. Βλεπετε, η ελπιδα....

Θα μας πληρώσουν πιστεύω... οι δύο τελευταίες ενημερώσεις γύρω από αυτήν την ημερομηνία γυροφέρνουν...(το καλό που τους θέλω γκρρρρ...)

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5281 στις: Απρίλιος 20, 2018, 06:19:30 μμ »
Καλησπέρα,

https://www.inedivim.gr/ανακοινώσεις/άμεση-η-καταβολή-των-ποσών-για-σδε

Για τους εκπαιδευτές των Δ.ΙΕΚ γιατι δεν εχει βγει αναλογη ανακοινωση; Αφου ο κος Ζερβας ειπε οτι θα πληρωθουμε 27/04.

Απλά να ενημερώσω ότι οι εν λόγω πληρωμές των ΣΔΕ είναι μονο για τους πιστοποιημένους και (το κυριότερο): οι συνάδελφοι έχουν να πληρωθούν ακριβώς 1 χρόνο! :Από πέρσι το Μάιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5282 στις: Απρίλιος 20, 2018, 10:17:38 μμ »
Για φέτος πότε θα αρχίσουν να πληρώνουν; Με την προϋπηρεσία για τον οπσυδ και τα ένσημα για επίδομα ανεργίας τι θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος kkgas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5283 στις: Απρίλιος 21, 2018, 09:54:00 πμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΕΣ

Σωματείο Εκπαιδευτών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης & Λοιπών Φορέων Δια Βίου Μάθησης Του Δημοσίου
_______________________________________________

Κορυδαλλός, 20 Απριλίου 2018
Αρ. Πρωτοκόλλου: 13/2018

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΕΣ

Σχετικά με τις πληρωμές μας για το Εξάμηνο 2017Β σας ενημερώνουμε ότι:

Όπως μας είπαν από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχαν λάβει τις καταστάσεις Μισθοδοσίας μας από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.

Θα περιμένουν μέχρι τη Δευτέρα το πρωί, αλλιώς δεν πρόκειται να συμπεριληφθούμε στις πληρωμές της 27/04/2018.

Οι Συνάδελφοι των ΣΔΕ θα πληρωθούν την 27/04/2018.

Οι προσπάθειες μας τις τελευταίες τρεις μέρες για να μιλήσουμε με τον Πρόεδρο του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. κ. Ζέρβα, για να δούμε σε τι στάδιο βρίσκεται η προσπάθεια που μας είπε ότι θα γινόταν για να πληρωθούμε όλοι οι Πιστοποιημένοι την 27/04/2018, δεν ευδοκίμησε.

Δυστυχώς ούτε στο τηλέφωνο καταφέραμε να τον βρούμε, ούτε μας πήρε πίσω τηλέφωνο να μας ενημερώσει, παρά τα μηνύματα που αφήσαμε.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα σας ενημερώσουμε άμεσα.

«ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
(Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. & Λ.Φ.Δ.Β.Μ.Δ)»
Αρ. Απόφ. Μον. Πρωτ. Πειρ. 5581/2011
Α.Φ.Μ. 997036289
Τ.Θ. 91760 / Τ.Κ. 18102 Κορυδαλλός, τηλ. 6937202392, 6972813277
E-mail: info@sediek.gr

Η Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Αικ. Βασιλείου Αθαν. Σπυριδάκης

Αποσυνδεδεμένος Μαρία9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5284 στις: Απρίλιος 23, 2018, 05:49:02 πμ »
Καλημέρα, δεν υπάρχει φιλότιμο, διαφορετικά θα είχαν φροντίσει να μας πληρώσουν όλους, "πιστούς" και "άπιστους". Για κάποιους από εμάς -που είμαστε άνεργοι- αυτό είναι και το μοναδικό μας εισόδημα που περιμένουμε τώρα 6 μήνες για να πληρωθούμε! Πόσο άδικο επίσης και ανήθικο, 1) στη μέση του εξαμήνου ξαφνικά  ν' αλλάζουν τις συμβάσεις μας και να εξαναγκαζόμαστε -λόγω ανεργίας- να υπογράψουμε τα νέα πατσαβουρόχαρτα που μας έδωσαν, χωρίς να υπάρχει το ωρομίσθιό μας, 2) να χωρίζουν τους εκπαιδευτές σε 2 κατηγορίες και να επιλέγουν κάποιους να τους πληρώσουν και κάποιους άλλους όχι;;; (για κάποιους από εμάς τους "άπιστους" λοιπόν δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να τους τα ξανασκάσουμε για να μας ξαναπιστοποιήσουν γιατί έληξε η πιστοποίησή μας). Γιατί οι άνεργοι πρέπει πάλι να ξαναπληρώσουμε παράβολα, όταν κάποιοι από εμάς αντιμετωπίζουμε σοβαρότατα προβλήματα επιβίωσης;;;  >:( >:( >:(
Τέλος το Σωματείο "μας" Εκπαιδευτών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης & Λοιπών Φορέων Δια Βίου Μάθησης Του Δημοσίου, δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρετε εξίσου για ΟΛΟΥΣ τους εκπαιδευτές και να απαιτήσει να καταβληθούν οι πληρωμές σε όλους μας;;;
Δεν δέχομαι καμία δικαιολογία σε αυτό για απάντηση, αλλά ο καθένας κοιτάει τα δικά του, όπως φαίνεται μιας κι εκεί είστε όλοι σας "πιστοί"...
Για να προλάβω τυχών απορίες, ή κακοπροαίρετες απαντήσεις: έχω 2 Μεταπτυχιακά, το ένα στην ειδικότητά μου, το άλλο μου δίνει διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια, είμαι επιτυχούσα εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ στην ειδικότητά μου, έχω διδάξει σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης 9χρόνια (Αβάθμ-Ββάθμ-Γβάθμ), σε ΔΙΕΚ 15  χρόνια, σε ΙΙΕΚ, σε ΚΕΕ και σε ΙΔΕΚΕ 500 ώρες. Θα μου πείτε γιατί είμαι άνεργη; Γιατί είμαι από αυτές τις απειροελάχιστες εξαιρέσεις σ' αυτή την άθλια κοινωνία που δεν σύρθηκα σε πολιτικά γραφεία να προσκυνήσω και να φιλήσω (...τα ευκόλως ενοούμενα παραλείπονται), αλλά εργαζόμουν πάντα με τα τυπικά προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5285 στις: Απρίλιος 23, 2018, 11:02:05 πμ »
Απορία: Τι εννοείς ότι είχες πιστοποίηση που έληξε;

Συμφωνώ το ότι είναι απαράδεκτο να μην ξέρεις πόσο θα πληρωθείς αν δεν είσαι πιστοποιημένος.
Θεωρώ απαράδεκτο να υπογράφουμε ληγμένες συμβάσεις. Για πολλούς από εμάς -πιστοποιημένους και μη- αυτό αποτελεί το μοναδικό ή το κύριο εισόδημα μας ή έστω ένα καλό πρόσθετο εισόδημα για την πληρωμή διαφόρων υποχρεώσεων μας.

Ορισμένα από τα 2-3 σωματεία ενδιαφέρονται για τα δικά τους, μεγάλος τους καημός είναι ο διαχωρισμός σε δημόσιους και ιδιωτικούς υπάλληλους.

Άποψη μου να πιεστείς όσο μπορείς να πιστοποιηθείς. Με τα προσόντα σου θα είσαι πολύ ψηλά στους πίνακες κατάταξης και μάλλον θα πάρεις αρκετές ώρες..

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5286 στις: Απρίλιος 23, 2018, 04:06:41 μμ »
Κάποιο νεότερο για την διαδικασία των πληρωμών;; (Και όχι για την προσωπική ιστορία του καθενός απο μας)

Αποσυνδεδεμένος g_kaps

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Try to become a man of value
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5287 στις: Απρίλιος 23, 2018, 04:33:52 μμ »
Κάποιο νεότερο για την διαδικασία των πληρωμών;; (Και όχι για την προσωπική ιστορία του καθενός απο μας)
Σωστός.....
Συνάδελφοι μίλησα σήμερα το μεσημέρι (περίπου στις 14:15) με λογιστήριο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν ακόμα δεν έχουν πάρει εντολή για πληρωμή των ΙΕΚ... Μου ειπαν δύσκολο να προλάβουμε να πάρουμε χρήματα στις 27. Δεν το απέκλεισαν αλλά.....
Τέλος μου είπαν να ξαναπάρω μέσα της εβδομάδας.
GK

Αποσυνδεδεμένος pctech

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5288 στις: Απρίλιος 23, 2018, 05:49:12 μμ »
Καλησπέρα κι απο εμένα.
Εγώ δυστυχώς βλέπω σε διάφορες σελίδες σωματείων εκπαιδευτών ιεκ οτι τους είπαν τηλεφωνικά πως θα πληρωθούμε τέλος καλοκαιριού και για τα 2 εξάμηνα!
Κάτι τέτοιο αν συμβεί δεν είναι μόνο απαράδεκτο αλλά παράνομο και αισχρό. Βάση σύμβασης είχαν περιθώριο 40 μέρες απο την λήξη του εξαμήνου να καταβάλουν αμοιβές.
Κάτι πρέπει να γίνει άμεσα, να είναι μαζικό. Αν συμφωνηθεί όλοι οι εκπαιδευτές να απεργήσουν  τώρα που θα ξεκινήσει η προόδος κάτι μπορεί να γίνει.
Δυστυχώς χωρίς πίεση, μόνο με υπομονή, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Μας κοροιδεύουν κατάμουτρα εκεί πάνω ενώ όλοι τους που κάθονται στις καρέκλες πληρώνονται τακτικώς και ανελλειπώς!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5289 στις: Απρίλιος 23, 2018, 09:05:37 μμ »
Καλησπέρα, κάποιοι ενοχλήθηκαν βλέπω ...πρόβλημά τους, απαντώ, μιας και είμαι πολύ θυμωμένη με όλη αυτή τη αδικία που βιώνω, για ν ασχοληθώ και μ' αυτούς!
Συμφωνώ με τον συνάδελφο, τον pctech, πως μόνο με μια απεργία μπορούμε να πιέσουμε και να τους εξαναγκάσουμε να μας πληρώσουν όλους άμεσα! Αυτοί μας εμπαίζουν και αδιαφορούν γιατί ο μισθός τους μια χαρά τρέχει... Αν συνεχίσουμε την τακτική της γκρίνιας και του περίμενε, θα είμαστε άξιοι της απραξίας μας για ότι μας συμβεί! Άντε με την αλητεία τους πια!

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5290 στις: Απρίλιος 23, 2018, 10:36:53 μμ »
Δεν είναι θέμα ενόχλησης, αλλά συνάφειας της ανάρτησης σου με αυτό που περιμένει κάποιος να μάθει μπαίνοντας στο συγκεκριμένο θέμα. Αδικία επίσης, είναι για κάποιον να διαβάζει 40 σειρές ανάρτησης ελπίζοντας πως θα κρύβεται κάπου εκεί μέσα κάτι για τις πληρωμές και στο τέλος να απογοητεύεται.

Αποσυνδεδεμένος kkgas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5291 στις: Απρίλιος 23, 2018, 11:11:15 μμ »
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ 27/04

Σωματείο Εκπαιδευτών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης & Λοιπών Φορέων Δια Βίου Μάθησης Του Δημοσίου
_______________________________________________

Κορυδαλλός, 23 Απριλίου 2018
Αρ. Πρωτοκόλλου: 14/2018

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ 27/04

Σε επικοινωνία που είχαμε σήμερα το μεσημέρι με την Ενιαία Αρχή Πληρωμών μας πληροφόρησαν ότι δυστυχώς το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. δεν έστειλε τις καταστάσεις μας, οπότε δεν θα πληρωθούμε την 27/04.

Εάν το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. αποστείλει τις καταστάσεις μέχρι την 30/04, τότε θα πληρωθούμε την 14/05.

Οι συνεχόμενες προσπάθειες μας να μιλήσουμε με τον Πρόεδρο του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ κ. Ζέρβα για να μας ενημερώσει σχετικά με την προσπάθεια που μας είχε πει ότι έκανε για να πληρωθούμε την 27/04, δεν τελεσφόρησαν.

Έχουμε ήδη ζητήσει ραντεβού με τον αρμόδιο Υφυπουργό κ. Δημήτρη Μπαξεβανάκη ώστε να παρέμβει και αυτός για την επιτάχυνση της διαδικασίας.

Παράλληλα το Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. εξετάζει και άλλες ενέργειες πίεσης των ιθυνόντων…

«ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
(Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. & Λ.Φ.Δ.Β.Μ.Δ)»
Αρ. Απόφ. Μον. Πρωτ. Πειρ. 5581/2011
Α.Φ.Μ. 997036289
Τ.Θ. 91760 / Τ.Κ. 18102 Κορυδαλλός, τηλ. 6937202392, 6972813277
E-mail: info@sediek.gr

Η Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Αικ. Βασιλείου Αθαν. Σπυριδάκης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.