*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1556682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5516 στις: Μάιος 31, 2018, 11:41:55 πμ »
Η Μαρία9 έχει απόλυτο δίκιο...Προσωπικά θα ενημερώσω τον Διευθυντή του ΔΙΕΚ πως δεν θα παραδώσω βαθμολογίες και γραπτά μέχρι να πληρωθώ...
Είμαι μη-πιστοποιημένος και επειδή δεν έχω καμμία, μα καμμία, εμπιστοσύνη στις ανακοινώσεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, των Ζερβαίων και των Βαξεβανάκηδων, εάν μέχρι τέλη Ιουνίου δεν δω:

α. πλήρη αποπληρωμή του πρώτου εξαμήνου,
β. την σύμβαση με σαφές ωρομίσθιο του δεύτερου εξαμήνου,
γ. προσωπικές γραπτές εγγυήσεις με δημόσια δήλωση-δέσμευση και σαφές χρονοδιάγραμμα αποπληρωμής του δεύτερου εξαμήνου (αν και οι ανακοινώσεις-δεσμέυσεις τους έχουν υπό το μηδέν αξιοπιστία)

βαθμολογίες γιοκ...
 
Εάν ψάχνουν για Μάυρους σε φυτείες βάμβακος, τους ενημερώνω πως στις πολιτισμένες χώρες το δουλεμπόριο καταργήθηκε τον 18ο αιώνα ...
Επίσης τα "πολιτικά και πολιτιστικά τους πρότυπα" δηλ. τα στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας στη Σιβηρία (τα γκούλαγκ) πρέπει να τους ενημερώσω πως έχουν κλείσει και αυτά,
οπότε δεν θα δεχτεί κανένας να εργάζεται τζάμπα για χάρη των ακριβο-χρυσο-πληρωμένων κομματικών παρασίτων...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2018, 11:43:47 πμ από hoping4best »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5517 στις: Μάιος 31, 2018, 02:16:36 μμ »
Το ίδιο θα κάνω και εγω με τον Διευθυντή και θα ενημερώσω και άλλους συναδέλφους να κάνουν το ίδιο...! Αρκετά με τα παιχνιδάκια του ΙΝΙΔΕΒΙΜ και τον κάθε παρατρεχάμενο...!

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5518 στις: Ιούνιος 01, 2018, 10:59:43 πμ »
Λοιπόν επειδή έκανα τηλεφωνήματα τόσο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όσο και σε ένα από τα ΙΕΚ που εργάζομαι, για τη δική μου περίπτωση, διασταύρωσα διάφορα από συναδέλφους στα γενικά που μπορεί να αφορούν κι άλλους (για να μη σας κουράζω ειδικά με το τι ισχύει με μένα), κατέληξα στα εξής:

1) Θεωρητικά σκοπός είναι να έχουν πληρωθεί όλοι οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές μέχρι τέλος Ιουνίου. Αίσθηση μου είναι ότι, αν και σαφώς θα πληρωθεί μια ακόμα φουρνιά εκπαιδευτών, ότι και πάλι θα υπάρχουν απλήρωτοι και μετά από αυτή τη φουρνιά καθώς υπάρχουν εκκρεμότητες.

2) Εκκρεμότητες με συμβάσεις που ΔΕΝ έχουν ακόμα εγκριθεί υπάρχουν σε συναδέλφους που είτε τους έγινε ανάθεση χωρίς να προβλέπεται από τον οδηγό σπουδών (αν και πρόσφεραν κανονικά τις υπηρεσίες τους) ή για κάποιους άλλους λόγους, όπως πχ στην περίπτωση μου που ανέλαβα μαθήματα σε ΙΕΚ στα μέσα του προηγούμενου εξαμήνου, όταν έγινε ανάκληση των αναθέσεων σε συνάδελφο μετά από ενστάσεις, κι ενώ ήδη είχαν διδαχθεί οι μισές ώρες. Υπέγραψα σύμβαση κανονικά για τις υπόλοιπες, αλλά ακόμα δεν έχει εγκριθεί.

3) Φοβάμαι ότι όσοι είμαστε με ΤΠΥ θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι αν πληρωθούμε, έστω και για κάποια τιμολόγια, ειδικά αν έχουμε κόψει διάφορα. Από τα επτά τιμολόγια που έχω κόψει σε διάφορα ΙΕΚ, μόνο το ένα έχει εγκριθεί μέχρι στιγμής. Θα καλέσω την επόμενη εβδομάδα να μάθω νεώτερα.

4) Για να πληρωθούμε τέλος του μήνα θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες στα μέσα του μήνα..

5) Για τους μη πιστοποιημένους όλοι σφυρίζουν κλέφτικα, δε θέλω να τους απογοητεύσω αλλά ακόμα και σήμερα να περνούσε τροπολογία δε νομίζω να πληρωθούν πριν από το τέλος Ιουλίου.

6) Τι είπατε για 2018 Α;.. Αχαχαχαχα καλό;; Μέσα Ιουλίου είπε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ;...αχαχαχαχαχαχα...ξέρω κι ένα με τον Τοτό, να το πω;;;

Γι αυτό νομίζω μία είναι η λύση:


Edit:
Ανακοίνωση έβγαλε και το έτερο σωματείο. το ΣΕΔΙΕΚ, όχι ότι λέει κάτι καινούργιο δηλαδή:

ΑΣΥΝΕΠΕΣ ΤΟ Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ Δ.Ι.Ε.Κ.


Σωματείο Εκπαιδευτών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης & Λοιπών Φορέων Δια Βίου Μάθησης Του Δημοσίου
_________________________________________________


Κορυδαλλός, 31 Μαΐου 2018
Αρ. Πρωτοκόλλου 21/2018

ΑΣΥΝΕΠΕΣ ΤΟ Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ Δ.Ι.Ε.Κ.

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Για άλλη μια φορά το τελευταίο διάστημα, το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. αποδείχτηκε ασυνεπές σε όσα το ίδιο επισήμως είχε ανακοινώσει.

Πληρωμές έγιναν σε Πιστοποιημένους Εκπαιδευτές αλλά από ότι φαίνεται, μόνο σε όσους πρόλαβαν.

Πολλοί Συνάδελφοι προσπαθούν να μάθουν από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ή το Υπουργείο για ποιο λόγο δεν πληρώθηκαν.
Και αντιμετωπίζουν ένα γαϊτανάκι ανευθυνότητας, το ίδιο που αντιμετωπίζουμε και εμείς, όπου ο ένας ρίχνει την ευθύνη στον άλλο.

Άλλοι κατηγορούν τα Δ.Ι.Ε.Κ ότι είχαν κάνει λάθη στις καταστάσεις ή ότι καθυστέρησαν να στείλουν τις καταστάσεις παρουσιών Εκπαιδευτών. Άλλοι λένε ότι το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. δεν πρόλαβε να φτιάξει τις καταστάσεις για την Ενιαία Αρχή Πληρωμών. Επίσης ακούστηκε και ότι όποιοι Εκπαιδευτές ήταν στις «προβληματικές» Αναθέσεις δεν πληρώθηκαν γιατί καθυστέρησε να υπογράψει ο Υπουργός.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και οι υπογραφές από τον Υπουργό καθυστέρησαν και κάποια Δ.Ι.Ε.Κ. είχαν λάθη και το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. δεν ήταν έτοιμο.

Όμως κάποτε σε αυτή τη χώρα, θα πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας. Έπρεπε να περάσουν τρεις μήνες από τη λήξη του εξαμήνου για να δει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. τα λάθη στις καταστάσεις; Είναι δυνατόν επί τρεις μήνες να μην μπορούν να ολοκληρώσουν μια διαδικασία; Είναι δυνατόν να μην υλοποιείς την ανακοίνωση που μόνος σου έβγαλες; Αν υπήρχε λίγο σοβαρότητα και ευθιξία θα υπήρχαν παραιτήσεις ή τιμωρίες.

Όσοι λοιπόν δεν πληρωθήκαμε αναμένουμε την επόμενη ημερομηνία πληρωμής, την 27/06/2018.

Το Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. ήδη έκανε μια συνάντηση με τον Υφυπουργό κ. Μπαξεβανάκη για την οποία θα σας ενημερώσουμε με νεότερη ανακοίνωση και συνεχίζει να πιέζει με τη συνδρομή και του Νομικού μας Συμβούλου κ. Κουρή, η παρέμβαση του οποίου ήταν καταλυτική για να πληρωθούν έστω αυτοί που πληρώθηκαν.

Στόχος μας είναι να υλοποιήσει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. την ανακοίνωση του και να εξοφληθούμε όλοι και για τα δύο εξάμηνα εντός του Ιουλίου.

«ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
(Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. & Λ.Φ.Δ.Β.Μ.Δ)»
Αρ. Απόφ. Μον. Πρωτ. Πειρ. 5581/2011
Α.Φ.Μ. 997036289
Τ.Θ. 91760 / Τ.Κ. 18102 Κορυδαλλός, τηλ. 6937202392, 6972813277
E-mail: info@sediek.gr

Η Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας


Αικ. Βασιλείου Αθαν. Σπυριδάκης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2018, 11:36:33 πμ από grtt »

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5519 στις: Ιούνιος 01, 2018, 12:14:02 μμ »
"Αν υπήρχε λίγο σοβαρότητα και ευθιξία θα υπήρχαν παραιτήσεις ή τιμωρίες".

Αυτό ισχύει και για τα διάφορα "σωματεία".


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5520 στις: Ιούνιος 01, 2018, 12:39:01 μμ »
Με τα απαραίτητα χαρτιά για ταμείο ανεργίας τι θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5521 στις: Ιούνιος 01, 2018, 01:43:12 μμ »
@@@ grtt:

Και έλεγα βρε συνάδελφε να κρατηθώ ήρεμος για το ΣΚ που έρχεται, αλλά "θέλω να αγιάσω μά δεν μ' αφήνουν οι διαβόλοι" του ΙΝΕΔΙΒΙΜ
Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

α)Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εξέδωσε μια  ανακοίνωση πως θα αποπληρώσει τους Εκπαιδευτές ΟΛΟΥΣ μέχρι τον Ιούλιο...ΨΕΜΜΑΤΑ
β) Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εξέδωσε μια  ανακοίνωση πως ΑΜΕΣΑ ψηφίζεται μια διάταξη για το ωρομίσθιο των μη-Πιστοποιημένων....ΨΕΜΜΑΤΑ
γ)Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εξέδωσε μια  ανακοίνωση πως θα αποπληρώσει τους Εκπαιδευτές ΟΛΟΥΣ  τους πιστοποιημένους με ΙΚΑ τέλος Μαίου...ΨΕΜΜΑΤΑ
δ) Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εξέδωσε μια  ανακοίνωση πως θα αποπληρώσει τους Εκπαιδευτές ΟΛΟΥΣ  τους πιστοποιημένους με ΤΠΥ τέλος Ιουνίου...ΨΕΜΜΑΤΑ

Αντί αυτών έχουμε την εξής κατάσταση:

α) Οι μισοί πιστοποιημένοι με ΙΚΑ δεν έχουν πληρωθεί για το Α Εξάμηνο
β) Οι πιστοποιημένοι με ΤΠΥ ανάθεμα να ξέρουν πότε θα πληρωθούν το συνολικό ποσό
γ) Οι μη-πιστοποιημένοι δεν ξέρουν το ωρομίσθιό τους ακόμα (Ιούνιο Μήνα!!!!!!) και βέβαια αγνοούν πότε θα πληρωθούν...
δ) Κανένας ΔΕΝ έχει σύμβαση για κανένα εξάμηνο (Ιούνιο Μήνα!!!!!!)
ε) Ένσημα δεν έχουν κολλήσει σε κανέναν (Ιούνιο Μήνα!!!!!!)(και μιλάμε για κρατικό φορέα)...

Εάν όλα αυτά δεν είναι οι ορισμοί των λέξεων ΑΠΟΤΥΧΙΑ - ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ- ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ -ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ μαζί με τις λέξεις ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ - ΚΟΡΟΙΔΙΑ - ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ τότε ποιοι είναι????

Οι Βαξεβανάκηδες και Ζερβαίοι δεν απέτυχαν ΟΙΚΤΡΑ απλά... Αλλά δεν πρέπει να στέκονται ούτε δευτερόλεπτο πλέον στις θέσεις τους...Έπρεπε να έχουν απομακρυνθεί εδώ και πολύ καιρό και όχι με κομψό τρόπο αλλά με τις κλωτσιές.

Είναι ΑΜΕΣΗ ανάγκη να φύγουν και να φύγουν στιγματισμένοι για την υλική, ηθική και ψυχική ζημία που προξένησαν στους Εκπαιδευτές και στον ΟΛΕΘΡΟ που δημιούργησαν στο πεδίο της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης....Ούτε η Βουβωνική πανώλη τον Μεσαίωνα δεν επέφερε τέτοια καταστροφή...

Ειλικρινά τέτοια ΣΗΨΗ και ΔΙΑΛΥΣΗ δεν έχω συναντήσει ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2018, 01:48:58 μμ από hoping4best »

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5522 στις: Ιούνιος 02, 2018, 04:24:10 μμ »
Το Σχέδιο Νόμου για τις Δομές Εκπαίδευσης που κατατέθηκε στη Βουλή , με τη μορφή του "Επείγοντος"
Ξεκινά η συζήτηση τη Δευτέρα στις 3 το απόγευμα

https://www.esos.gr/arthra/57146/shedio-nomoy-gia-tis-domes-ekpaideysis-poy-katatethike-sti-voyli-me-ti-morfi-toy

https://gyazo.com/3d5aa25eb2734f8a0ab27b99e20b9a0b

Σε αυτόν τον νόμο δεν είπανε οτι θα περάσουν την αύξηση ωρομισθίου για του μη πιστοποιημένους...! για να δούμε...!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2018, 04:38:34 μμ από papano »

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5523 στις: Ιούνιος 02, 2018, 06:29:08 μμ »
Στη σελίδα 515 στην έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, αναφέρει:

Μετατίθεται για την 1/9/2018, ο καθορισμός των νεων αμοιβών εκπαιδευτικού προσωπικού που διδάσκει σε προγράμματα φορέων μη τυπικής εκπαίδευσης.


Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5524 στις: Ιούνιος 02, 2018, 07:01:13 μμ »
Στη σελίδα 515 στην έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, αναφέρει:

Μετατίθεται για την 1/9/2018, ο καθορισμός των νεων αμοιβών εκπαιδευτικού προσωπικού που διδάσκει σε προγράμματα φορέων μη τυπικής εκπαίδευσης.
Τι σημαίνει αυτό συνάδελφε???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2018, 07:09:56 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5525 στις: Ιούνιος 02, 2018, 09:03:08 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω όποιαδήποτε διαφορά στο ωρομίσθιο θα ισχύει απο 1-9-2018...! Αυτό εγω καταλαβαίνω.


Αποσυνδεδεμένος g_kaps

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Try to become a man of value
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5526 στις: Ιούνιος 02, 2018, 09:19:14 μμ »
Μέχρι Αύγουστο 2018 θα ισχύει ίδια αμοιβή για πιστούς και άπιστους. Αυτό σημαίνει.
GK

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5527 στις: Ιούνιος 02, 2018, 09:37:45 μμ »
Με αυτό που διαβάζω καταλαβαίνω πως επικράτησε η λογική. Μάλλον οι αντιδράσεις μας έπιασαν τόπο και οποιαδήποτε αλλαγή θα ισχύσει μετά το καλοκαίρι. Αν βέβαια δεν δω τα χρήματα στο λογαριασμό μου, με το παλιό ωρομίσθιο, δυστυχώς με έχουν κάνει να μην είμαι σίγουρος για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5528 στις: Ιούνιος 03, 2018, 09:07:01 πμ »
Με αυτό που διαβάζω καταλαβαίνω πως επικράτησε η λογική. Μάλλον οι αντιδράσεις μας έπιασαν τόπο και οποιαδήποτε αλλαγή θα ισχύσει μετά το καλοκαίρι. Αν βέβαια δεν δω τα χρήματα στο λογαριασμό μου, με το παλιό ωρομίσθιο, δυστυχώς με έχουν κάνει να μην είμαι σίγουρος για τίποτα.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση...Αυτό κατάλαβα και εγώ, αλλά όπως λες εάν δεν δούμε τα χρήματα δεν πρόκειται να ηρεμήσουμε...Γιατί οι Ζερβο-βαξεβανάκηδες στην παγαποντιά δεν παίζονται,,,

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5529 στις: Ιούνιος 03, 2018, 09:45:36 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδια? Γιατί δεν την παίρνετε αυτή την ρημάδα την πιστοποίηση? Μην πέσετε να με φάτε απλά το έχω απορία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.