*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385948 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10346 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:28:25 πμ »
@BITCH    SOS   SOS   SOS   ξανά!
Μπορεί το ΠΥΣΠΕ να μου απαντήσει ότι δεν προχωρά στις δικές μας τοποθετήσεις επειδή περιμένει αυτούς που θα έρθουν εντός των ημερών με τις δικαιωθείσες ενστάσεις επί των μετατάξεων ? Τότε εγώ τι μπορώ να κάνω ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:20 »

Αποσυνδεδεμένος lautassari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10347 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:28:42 πμ »
Καλησπέρα. Στην πρώτη φάση αποσπάσεων, μέσα σε καθεστώς πανικού έκανα αίτηση με πρώτη επιλογή εκπαιδευτικός και δεύτερη διοικητικός. Έγινε δεκτή η αίτηση μου ως διοικητικός αλλά τα κενά των εκπαιδευτικών δεν καλύφθηκαν! Τότε ήταν που πήρα το μεγάλο χαστούκι. Έμαθα πως ως διοικητικός δεν θα μπορούσα να επιστρέψω στην εκπαίδευση την οποία και ΛΑΤΡΕΥΩ. Μετά το σοκ, έκανα ένσταση ζητώντας να καλύψω τη θέση εκπαιδευτικού που έμεινε κενή. Η ένσταση μου δεν έγινε δεκτή.... Σκέφτομαι να ξαναστείλω ένσταση και μετά να κινηθώ νομικά. Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα όλο αυτό και αν κάποιος από εσάς έχει παρόμοιο θέμα. Κοιτώντας την ανακοίνωση απόψε διαπίστωσα πως, αν και πολλοί συνάδελφοι βρέθηκαν στη δεύτερη τους επιλογή ως διοικητικοί χωρίς να καλυφθούν οι θέσεις στην πρώτη τους επιλογή ως εκπαιδευτικοί, τέτοιες ενστάσεις δεν φαίνεται να ικανοποιήθηκαν.Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα τον παρακαλούσα να μου πει τη γνώμη του....
 

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10348 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:31:45 πμ »
Πάντως, αν έχεις αποσπαστεί κατ' εξαίρεση -νομίζω αυτό είπες πιο πριν- το θεωρώ δύσκολο να σε αποσπάσουν υποχρεωτικά κάπου μακριά από το σύζυγό σου. Μη χολοσκάς. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι. Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Εμάς μας έβαλαν μια βδομάδα πριν να κάνουμε αίτηση διάθεσης στην α'θμια, κι από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Και σήμερα κυκλοφορεί η διαπιστωτική πράξη του υπουργείου και η ειδικότητά μου πρωταγωνιστεί, τόσο στους πλεονάζοντες, όσο και στα κενά στην α'θμια.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Δικαιώθηκαν στην ειδικότητά σου και στην περιοχή που είσαι μεταταχθέντες ?

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10349 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:39:34 πμ »
Στη νέα διαπ.πράξη με κενά και πλεονάσματα κάποιες διευθύνσεις ΔΕ δίνουν μηδενικό πλεόνασμα. Λογικά αυτό σημαίνει ότι όταν γίνει η β' φάση μετατάξεων δεν θα φύγει κανείς για μετάταξη στην ΠΕ; Και, λέω εγώ, εάν φύγει έστω και ένας από ΔΕ με μηδενικό πλεόνασμα για ΠΕ, δεν θα γίνουν σωρηδόν νέες ενστάσεις;
Ή να το θέσω διαφορετικά: Είναι απίθανο να φύγει κάποιος από περιοχή που δίνει μηδενικό πλεόνασμα εάν γίνει η β' φάση;;;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:20 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10350 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:39:44 πμ »
Παιδιά σοβαρά θα τρελλαθώ. Βρήκα πέντε άτομα που είναι κάτω από εμένα σε μόρια, από άλλα ΠΥΣΔΕ από αυτό που πήραν μετάταξη (και όχι το οικείο). Τι να κάνω ? Ν'αρχίσουμε τις επώνυμες ενστάσεις πια ? Θα έχει κανένα νόημα ? Αμφιβάλλω

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10351 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:41:12 πμ »
@victoryhope Τί έγινε ? Να υποθέσω ότι ούτε εσύ δικαιώθηκες ?

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10352 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:47:33 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Δικαιώθηκαν στην ειδικότητά σου και στην περιοχή που είσαι μεταταχθέντες ?

Η ειδικότητά μου και μόνο, από όλες τις υπό μετάταξη ειδικότητες, όλως περιέργως δεν ενεπλάκη στην α' φάση μετατάξεων, αφού σύμφωνα με το υπουργείο δεν πλεόναζε κανείς!!! Τώρα όμως, στη β' φάση, θα πρωταγωνιστήσει. Κάτσε και κοίταξε τον πίνακα και βρες ποια ειδικότητα και σε ποια περιοχή έχει τα περισσότερα πλεονάσματα, καθώς και τα περισσότερα κενά στην α'θμια. Τότε θα καταλάβεις. Άρα, αφού κανείς δε μετατάχθηκε στην α' φάση, δεν υπάρχουν κι ενστάσεις. Υποψιάζομαι ότι θ' ακολουθήσουν τη β' φάση, αν και τα κενά είναι αρκετά περισσότερα από τους πλεονάζοντες.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10353 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:52:59 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2013, 09:20:13 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10354 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:53:12 πμ »
Στη νέα διαπ.πράξη με κενά και πλεονάσματα κάποιες διευθύνσεις ΔΕ δίνουν μηδενικό πλεόνασμα. Λογικά αυτό σημαίνει ότι όταν γίνει η β' φάση μετατάξεων δεν θα φύγει κανείς για μετάταξη στην ΠΕ; Και, λέω εγώ, εάν φύγει έστω και ένας από ΔΕ με μηδενικό πλεόνασμα για ΠΕ, δεν θα γίνουν σωρηδόν νέες ενστάσεις;
Ή να το θέσω διαφορετικά: Είναι απίθανο να φύγει κάποιος από περιοχή που δίνει μηδενικό πλεόνασμα εάν γίνει η β' φάση;;;
Μάλλον κανείς δεν ενδιαφέρεται για β' φάση...εγώ δεν είχα κάνει ένσταση elenam.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10355 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 12:58:10 πμ »
Μελετώντας τις ενστάσεις, εκτός από την μυρωδιά του βύσματος που ζέχνουν, προφανώς το ποια ΠΥΣΔΕ απέκτησαν μυστηριωδώς "δοτική ικανότητα" και ποια όχι, είναι στη σφαίρα της λογικής του Α.Λ.
Έχετε (-ουμε) 2 επιλογές.
Μένετε στη Βθμια και ακολουθείτε τις ελάχιστες μεταθέσεις που θα υπάρξουν NO WAY!Κάνετε αίτηση ακόμα και αν δεν έχει το ΠΥΣΔΕ σας "δοτική ικανότητα" και με την ελπίδα νέων ενστάσεων.
Αν βάλεις τοπικό ΠΥΣΠΕ ακυρώνεις τις άλλες επιλογές.NO WAY
Δεν ξέρω αν στη β αυτή φάση ρισκάρεις να σε πάνε σε μη επιλογή σου.
Αν δεν έχει διοικητικές θέσεις, το ρίσκο είναι μικρότερο.
Σε κάθε περίπτωση είναι συνάρτηση της προσωπικής οικογενειακής κατάστασης του καθενός.
Υπάρχουν πολλά τρελά. Μη σύσταση οργανικών θέσεων των νεοεισερχόμενων κλάδων στην Αθμια.

Μεγάλη η απελπισία, μεγάλο το ρίσκο.
Αλλάζει το τοπίο και στη Βθμια όμως. Μην το ξεχνάτε αυτό.

ΑΚΡΙΒΩΣ! ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...Προσωπικα είχα κάνει μόνο στις εθελοντικές και όχι στην α' φάση. Τώρα δεν υπάρχει άλλη επιλογή...Ας έχει μηδενική δοτικότητα το ΠΥΣΔΕ...θεωρώ πως θα υπάρξουν κι άλλα βύσματα...άρα δεν έχω κάτι να ρισκάρω...μόνο να χάσω τα εισιτήρια του πλοίου για το πήγαινέλα στη Ρόδο για την ταυτοπροσωπία...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10356 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 01:24:27 πμ »
ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ!!!!!!

ΠΑΛΙ ΣΕ ΠΥΣΠΕ ΜΠΗΚΑΝ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΥΣΔΕ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΕΙΟ ΠΥΣΔΕ.

δεν ξέρω εσείς τι νιώθετε...εγώ πάντως νιώθω....

ΟΡΓΗ!!!!
Και πού'σαι ακόμα...Οταν θα δεις μηδενικές μεταθέσεις σε κάποιους μήνες θα νιώσεις απελπισία...εγώ πάντως σήμερα έκανα αίτηση στο ministry of education of UK,  availability sept.2014....λίγες ώρες πριν ανακοινωθούν οι ενστάσεις και οι νέα διαπ.πράξη...σύμπτωση;;; Θεία φώτιση;;;;Τι να πούμε πια...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10357 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 01:36:10 πμ »
Μέχρι, αν, ξαναψηφίσουμε.
Το αν τα λέει όλα, εκεί κοντεύουμε να καταντήσουμε!

Αποσυνδεδεμένος swag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10358 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 01:39:11 πμ »
@victoryhope δεν θα χρειαστεί να πας Ρόδο
Τελικά μας "επέτρεψαν" να διευθετήσουμε την ταυτοπροσωπία
στην πλησιέστερη Δ/νση

@thea1 συμφωνώ να κινηθούμε δικαστικά μαζικά (ο p_p στο νήμα αυτό νομίζω είχε προτείνει κάποιον δικηγόρο, αλλά δεν μπόρεσα να μάθω περισσότερα)
έχω κι εγώ κάποιον στην Αθήνα που είχε ασχοληθεί παλιότερα (επιτυχώς)  με ένα δικαστήριό μου με το ΥΠΕΘΑ

@Γατόπαρδε εγώ που είχα κάνει και στις εθελοντικές μπορώ να ενταχθώ ετεροχρονισμένα στη δικαστική διεκδίκηση των θέσεων? ή παίζει ρόλο το ότι συμμετείχα και στις υποχρεωτικές?

@lautassari φίλη μου έκανε ανάκληση μετάταξης (θέση εκπ/κού βέβαια) με την αιτιολογία ότι το οικείο ΠΥΣΔΕ δεν είχε βγάλει κενά και γι'αυτό δεν το δήλωσε (,αλλά στην πορεία έβγαλε επίσημα το ΠΥΣΠΕ 8 κενά) και δικαιώθηκε

@black21 τηλέφωνα επικοινωνίας με Τμήμα Ενστάσεων 2103442271 και 2103443356 Αίτηση-Ένσταση προς ΥΠΕΘΑ Διεύθυνση Προσωπικού Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης - Τμήμα Β’ και Π/βάθμιας Εκπαίδευσης - Τμήμα Γ’
(μέσω της Διεύθυνσης Δ.Ε. ...) άμεσα! (βέβαια το καλύτερο θα ήταν έτσι όπως έγινε το πράγμα μέσω δικηγόρου.. I guess)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 01:44:31 πμ από swag »

Αποσυνδεδεμένος dimitralab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10359 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 06:50:14 πμ »
Καλημέρα παιδιά.  Είμαι από Θεσσαλονίκη και ψάχνω άτομα να κινηθούμε μαζί.  Έκανα ένσταση(με ονόματα) και πήρε μετάταξη άτομο με 29 μόρια, κι εγώ με 77 έμεινα απέξω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 07:03:28 πμ από dimitralab »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 790
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.