*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386226 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10766 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:12:53 μμ »
Όλη αυτή τη δουλειά μόνος σου την έκανες, φίλε; Πολλά εύγε, τόσο για την αρτιότητα, όσο και για το χρόνο που ξόδεψες για ένα θέμα που προφανώς δε σε αφορούσε στο σύνολό του.

Κοιτώντας, λοιπόν, τα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία που παραθέτεις, μου έρχεται στο μυαλό μια απορία. Είδα ότι σε διάφορες περιοχές... φιλέτα, μετατάσσονται, μετά από ένσταση, άτομα τα οποία δεν ανήκαν στο οικείο ΠΥΣΔΕ. Ας πάρουμε για παράδειγμα τη Δ' Αθήνας, στην ειδικότητα των αγγλικών. Σύμφωνα με τη διαπιστωτική πράξη, οι πλεονάζοντες στη β'θμια είναι 17 και τα κενά 30. Μετά όμως τη δικαίωση των ενστάσεων (7) τα κενά πέφτουν στα 23. Ας υποθέσουμε ότι εγώ κάνω αίτηση μετάταξης για τη συγκεκριμένη περιοχή, στα πλαίσια της β' φάσης. Προηγούνται φυσικά οι πλεονάζοντες του οικείου ΠΥΣΔΕ (17), οπότε μένουν μόνο 6 διαθέσιμες θέσεις, με συνέπεια ν' αυξάνεται η πιθανότητα η αίτησή μου να πάει στο βρόντο. Έτσι, θα λάβει χώρα το φαινόμενο να μεταταχθούν, στα πλαίσια της α' φάσης και κατόπιν ένστασης, άτομα με πολύ λιγότερα μόρια από εμένα.
.../...
Κατ' αρχάς, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όντως, δεν με αφορά προσωπικά, αλλά πολλούς φίλους και φίλες, οπότε... Ο καθένας προσφέρει ό,τι μπορεί, πάντα...

Στο θέμα μας, τώρα:
Η πραγματικότητα έδειξε πως, στην Α' Φάση, λίγοι από τα ντόπια ΠΥΣΔΕ προχώρησαν σε αίτηση μετάταξης. Κι αυτό αποδίδεται, μάλλον στο γεγονός της αμφιβολίας, δισταγμού, τρομοκράτησης, υπερβολής, επιπολαιότητας, φόβου, κρίσης, κλπ (βάλτε ό,τι θέλει η ψυχή σας!), κάτι που δεν φαίνεται να γίνει στη Β' Φάση που ΚΑΙ λιγότερες θέσεις θα έχει να καλύψει, ΚΑΙ περισσότερη συμμετοχή αναμένεται.
Πάντως (χωρίς να θέλω να επηρεάσω) πιο πολύ θα πρέπει να ενδιαφέρουν οι της υπόλοιπης Ελλάδας αιτούμενοι, παρά οι ντόπιοι που φαίνεται να σνομπάρισαν τη διαδικασία, αφού δεν πίστεψαν (και δεν πιστεύουν, ίσως!) πως μπορούν να υποχρεωθούν να μετακινηθούν ως πλεονάζοντες, κάποια των ημερών!  ;)
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:46 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10767 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:19:19 μμ »
@PE11-2000

Εσύ το θέμα το βλέπεις πιο αποστασιοποιημένα και καλά κάνεις. Ίσως δε σε αφορά προσωπικά, γι' αυτό αναλύεις τα στοιχεία από τη σκοπιά του παρατηρητή. Εμένα με αφορά πλέον προσωπικά, εκεί που φτάσαμε με τους ατελείωτους πλεονάζοντες στη β'θμια, γι' αυτό κι επικεντρώνομαι σε περιοχές τις οποίες αφενός γνωρίζω, λόγω εγγύτητας, και αφετέρου τις... ζαχαρώνω.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10768 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:21:37 μμ »
PAMELA27

Φιλικά θα σου πρότεινα να αρνηθείς την εφημερία.

[u]Έτσι και αλλιώς η εφημερία σε δεσμεύει για 7ωρο.
[/u]

Η εφημερία δεσμεύει σε εφτάωρο,αλλά όταν τρέχεις σαν τον Βέγγο σε 3,4,5,6 σχολεία,δεν παίζει αυτό το σενάριο,αφού απλά  δεν βγαίνει το πρόγραμμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10769 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 09:26:10 πμ »
Έχω πράγμα που σαλεύει και το μουστερή γυρεύει.

Η διεύθυνση Πειραιά ανάρτησε καμιά 10αριά πράξεις μαζί, συμπεριλαμβανομένων και διαθέσεων στην α'θμια, ολικών & μερικών. Αφού διαθέτει κόσμο στην α'θμια ο πρωταθλητής της καθυστέρησης και της διαπλοκής Πειραιάς, συνάδελφοι μην ανησυχείτε. Οι διαθέσεις, ανεξαρτήτως του αν θα υπάρξει ή όχι β' φάση μετατάξεων, προχωρούν κανονικά.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:46 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10770 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 09:32:05 πμ »
Έχω πράγμα που σαλεύει και το μουστερή γυρεύει.

Η διεύθυνση Πειραιά ανάρτησε καμιά 10αριά πράξεις μαζί, συμπεριλαμβανομένων και διαθέσεων στην α'θμια, ολικών & μερικών. Αφού διαθέτει κόσμο στην α'θμια ο πρωταθλητής της καθυστέρησης και της διαπλοκής Πειραιάς, συνάδελφοι μην ανησυχείτε. Οι διαθέσεις, ανεξαρτήτως του αν θα υπάρξει ή όχι β' φάση μετατάξεων, προχωρούν κανονικά.
Μπράβο nikitas, ελπίζω ειλικρινά να είσαι ανάμεσα σε αυτούς. Στη Δ' Αθήνας, αφού μας διέθεσαν στην α/θμια, αφού περιμέναμε τρεις εβδομάδες για τοποθέτηση, αναρτήθηκε χθες μια λίστα με 21 από τους 29 διατιθέμενους Γαλλικών, με άγνωστη την τύχη των υπολοίπων 8, μεταξύ των οποίων, φυσικά, κι εγώ!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10771 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 09:47:20 πμ »
Μπράβο nikitas, ελπίζω ειλικρινά να είσαι ανάμεσα σε αυτούς. Στη Δ' Αθήνας, αφού μας διέθεσαν στην α/θμια, αφού περιμέναμε τρεις εβδομάδες για τοποθέτηση, αναρτήθηκε χθες μια λίστα με 21 από τους 29 διατιθέμενους Γαλλικών, με άγνωστη την τύχη των υπολοίπων 8, μεταξύ των οποίων, φυσικά, κι εγώ!

Διατίθεμαι στην α'θμια ολικώς. Τι να κάνουμε. Όχι ότι διαμαρτύρομαι, μετά το μαρτύριο της αναμονής το φετινό. Να μην είμαστε και πλεονέκτες, που λέει κι ο Ηλίας του 16ου. Για σας της Δ' Αθήνας είδα ότι σας απευθύνουν πρόσκληση να διατεθείτε στην α'θμια Α' Πειραιά. Αν έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή, μπες στο σάιτ της α'θμιας Πειραιά και δες τα κενά των γαλλικών. Είναι πολλά, εξ όσων θυμάμαι. Υπάρχει βέβαια και η... παγιδούλα της Σαλαμίνας. Αλλά και πάλι κενά υπάρχουν. Από τη β'θμια του Πειραιά διατέθηκαν στην α'θμια μόνο 5 γαλλικών. Σκέψου το.

Υ.Γ. Δες τα κενά των Γαλλικών στον παρακάτω σύνδεσμο (είναι Α' & Β' μαζί. Εσύ κοίτα της Α' μόνο).

http://dipe-peiraia.att.sch.gr/home/index.php?option=com_content&view=article&id=311:-11-16-06-19-20-05-&catid=3:2011-12-26-23-34-10&Itemid=7
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 09:49:57 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10772 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:05:35 πμ »
προφανώς για να προχωρούν τώρα στις διαθέσεις α/θμια μετά από τόσο καιρό έχουν ενημέρωση ότι δε θα γίνει β φάση μετατάξεων τώρα!σωστά? ;)

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10773 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:05:55 πμ »
Διατίθεμαι στην α'θμια ολικώς. Τι να κάνουμε. Όχι ότι διαμαρτύρομαι, μετά το μαρτύριο της αναμονής το φετινό. Να μην είμαστε και πλεονέκτες, που λέει κι ο Ηλίας του 16ου. Για σας της Δ' Αθήνας είδα ότι σας απευθύνουν πρόσκληση να διατεθείτε στην α'θμια Α' Πειραιά. Αν έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή, μπες στο σάιτ της α'θμιας Πειραιά και δες τα κενά των γαλλικών. Είναι πολλά, εξ όσων θυμάμαι. Υπάρχει βέβαια και η... παγιδούλα της Σαλαμίνας. Αλλά και πάλι κενά υπάρχουν. Από τη β'θμια του Πειραιά διατέθηκαν στην α'θμια μόνο 5 γαλλικών. Σκέψου το.

Υ.Γ. Δες τα κενά των Γαλλικών στον παρακάτω σύνδεσμο (είναι Α' & Β' μαζί. Εσύ κοίτα της Α' μόνο).

http://dipe-peiraia.att.sch.gr/home/index.php?option=com_content&view=article&id=311:-11-16-06-19-20-05-&catid=3:2011-12-26-23-34-10&Itemid=7
@Nikitas μου σ'ευχαριστώ. Καλή τοποθέτηση, σου εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου.
Το ξέρω, η πρόσκληση ήταν μέχρι χθες στις 11 το πρωί. Δεν έκανα τίποτα, ακριβώς για την παγίδα Σαλαμίνας-Περάματος. Δεν ξέρω τι θα ξημερώσει...
Σίγουρα πάντως, πιστεύω, παίζει και η υποχρεωτική μετακίνηση, όχι η απλή "πρόσκληση" πια!

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10774 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:50:54 μμ »
Οι ενστάσεις που ανακοινώθηκαν την προηγούμενη Δευτέρα στάλθηκαν σήμερα προς δημοσίευση σε ΦΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10775 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:57:35 μμ »
Οι ενστάσεις που ανακοινώθηκαν την προηγούμενη Δευτέρα στάλθηκαν σήμερα προς δημοσίευση σε ΦΕΚ.
Αλίμονο! Και οι δικές μας που διαμαρτυρόμαστε για τα απίστευτα μόρια της προηγούμενης Δευτέρας ? Ξέρεις κάτι ?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10776 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:43:41 μμ »
Αν βγει β φάση μετατάξεων αυτήν την περίοδο και γίνει με τον τρόπο που έγινε τον Αυγουστο...τα μόρια θα είναι αυτά που ήταν 31/8 ή μέχρι τώρα τον Οκτώβρη;

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10777 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:10:02 μμ »
Αλίμονο! Και οι δικές μας που διαμαρτυρόμαστε για τα απίστευτα μόρια της προηγούμενης Δευτέρας ? Ξέρεις κάτι ?

όχι, απλά πήρα σήμερα τηλέφωνο να δω τι γίνεται και μου απάντησαν ότι το έστειλαν σήμερα. χθες που είχα πάρει πάντως και ρωτούσα μου απάντησαν  ότι οι ενστάσεις (προφανώς  επί των ενστάσεων) μαζεύονται και θα αποσταλούν στο αρμόδιο τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10778 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:12:47 μμ »
Έτσι μπράβο, να κοιτάτε τη Δ/νση Πειραιά...   άλλωστε κι ο 'Αρβις... από εκεί έρχεται

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10779 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:56:26 μμ »
Βρε παίδια εχω αγανακτησει! Θα γίνουν επιτέλους νέες μετατάξεις ή όχι; πότε ; Δεν υπάρχει κάποιος με γνωστό  στο υπουργείο που να έχει συγκεκριμένη απαντηση-ενημερωση; Πόσο πια θα περιμένουμε; Από τη μια φαίνεται ότι είναι όλα χύμα , από την άλλη σαν να είναι μεθοδευμενα. Οι αιρετοί κ αυτοί μόνο του κυσδε ξέρουν αυτό που τους λένε την εκάστοτε μέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 03:59:05 μμ από tzhna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 782
Σύνολο: 791

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.