*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330906 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13314 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 05:53:10 μμ »
Καλα αυτο ειναι το πιο ευκολο!αφου εγιναν σε καθεστως πληρους αδιαφανειας!με αυτα που διαβαζω, δεν μπορω να το πιστεψω πως η δοε κ η ολμε επετρεψαν να συμβει αυτο!αληθεια, καποιος να μου πει αληθεια:δηλωνε ο καθενας τα μορια του, μονος του, χωρις να τα ελεγχει κανεις;😳!να το κανουμε κ στις μεταθεσεις αυτο!θα εχει πολυ πλακα!!!αλλα τι λεω, στις μεταθεσεις μας ζητησαν σε διαστημα λιγων μηνων να βγαλουμε παλι πιστοποιητικα οικογ.καταστασης κ εντοπιοτητας!Κ ολα αυτα συνεβησαν κ ο Αρβανιτοπουλος( αυτος ο καλος ανθρωπος) διδασκει σε πανεπιστημιο( κ ευχαριστημενη να ειμαι που δεν βγηκε βουλευτης δηλαδη!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:25:26 »

Αποσυνδεδεμένος freespirit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13315 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:26:19 μμ »
Ότι ας πούμε η διαδικασία ήταν πέραν πάσης αμφιβολίας παράνομη δεν σου αρκεί? Η ότι σκοπίμως έβγαλαν και δεύτερα κενά χωρίς δικαίωμα εκ νέου αιτήσεων πχ γαλλικών Αχαΐας?

Αυτά όλα σου φαίνονται νόμιμα και δεν στοιχείοθετουν αδικία?

ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ  ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΩΘΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ. ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ
'ΥΠΡΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ' ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.ΑΣ ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΟΤΙ  ΔΗΔΕΝ  ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΛΛΕΨΟΥΝ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ .ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,
ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΚΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΝ ΕΙΧΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ....

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13316 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:30:01 μμ »
Παντως η αληθεια ειναι οτι δεν φταινε οι μεταταγμενοι, αλλα απο την αλλη οσο υπαρχουν συναδελφοι με περισσοτερα μορια που δεν εχουν παρει μεταθεση για τις περιοχες τους, ενω μεταταχθηκαν σ αυτες καποιοι αλλοι με λιγοτερα μορια, αυτοι ειναι οι πραγματικα αδικημενοι!

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13317 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:34:06 μμ »
Kαλησπέρα! Πήρα μετάταξη τον Αύγουστο του 13 στο ΠΥΣΠΕ της ίδιας περιοχής με το ΠΥΣΔΕ από το οποίο προερχόμουν.   Τα άτομα που πήραμε μετάταξη στο ίδιο ΠΥΣΠΕ είμαστε πολύ λιγότερα από τον αριθμό των θέσεων που είχαν αρχικά δοθεί. Στερηθήκαμε μια χρονιά το δικαίωμα μετάθεσης-οριστικής τοποθέτησης για να μπορέσουν να πάρουν μετάθεση οι συνάδελφοι της πρωτοβάθμιας (ανήκω σε ειδικότητα που προυπήρχε στην πρωτοβάθμια). Οι μισοί από τους συναδέλφους που ήρθαν είχαν λιγότερα μόρια από κάποιους από εμάς και πήραν τις οργανικές - κανένα πρόβλημα αφού έτσι αποφασίστηκε να γίνει με τους πρόσφατα μεταταχθέντες. Να σημειώσω εδώ ότι όχι μόνο για τη δική μας περιοχή αλλά και  για συγκεκριμένη περιοχή Αθήνας-Αττικής η βάση μετάθεσης πέρσι ήταν τα 29 μόρια. Και αναρωτιέμαι:
Τίνος τη θέση πήραμε αφού περίσσεψαν και θέσεις?
Τίνος την οργανική θα πάρουμε αφού πέρσι όσοι ενδιαφέρονταν ήρθαν και μάλιστα με σχετικά λίγα μόρια τη στιγμή που εμείς δεν είχαμε δικαίωμα διεκδίκησης με περισσότερα?
Τι είδους μετάθεση πήρα αφού βρέθηκα στο ΠΥΣΠΕ της ίδιας περιοχής?
Τι σόι βύσμα είμαι αφού προερχόμουν από το ΠΥΣΔΕ της ίδιας περιοχής, έχω εντοπιότητα, 10 χρόνια προυπηρεσία, μεταπτυχιακό, γάμο, συνυπηρέτηση και δύο παιδιά?
Γιατί να στερηθώ και γω και οι συνάδελφοί μου που στην πλειοψηφία τους κάθε άλλο παρά βύσματα είναι το δικαίωμα οριστικής τοποθέτησης και να περιμένουμε άλλη μια φουρνιά μεταθέσεων με 15 μόρια αυτή τη φορά στην περιοχή μας και μεις μετά να πάρουμε ό,τι μείνει ή να επιστρέψουμε στη Δευτεροβάθμια όπου έχουμε χάσει ευκαιρίες οριστικής τοποθέτησης ή απλά συλλογής περισσότερων μορίων στη διετία που πέρασε? (Μάλιστα κάποιοι έχασαν και τις οργανικές τους)
Γιατί η δικαίωση κάποιων συναδέλφων που υποψιάζομαι ότι στην πλειοψηφία τους πρέπει να είναι γυμναστές, ειδικότητα που έχει διορισμένους συναδέλφους με πολύ πιο άδικους τρόπους από ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις (βλέπε ολυμπιακή παιδεία) να προυποθέτει αδικία εις βάρος 3500 συναδέλφων που στην πλειοψηφία τους όχι μόνο δεν είναι βύσματα αλλά έχουν περισσότερα μόρια από κάποιους που λένε διαρκώς ότι τους έφαγαν τις θέσεις?
Αντί λοιπόν να είναι όλοι υπέρ της αποκατάστασης της αδικίας σε περιπτώσεις που όντως τα πράγματα δεν έγιναν όπως έπρεπε, επιθυμούν να αδικηθούν 3500 άνθρωποι για να δικαιωθούν εκείνοι. Ο θάνατός σου η ζωή μου.
Ο μόνος λόγος για τον οποίο γράφω είναι γιατί δεν μου αρέσει να είμαι απλά ένας αριθμός τον οποίο κάποιοι αβασάνιστα ακυρώνουν. Το να γυρίσω στη δευτεροβάθμια δεν θα φέρει την συντέλεια του κόσμου. Ο μόνος λόγος που έκανα αίτηση μετάταξης ήταν η απόκτηση οργανικής που δεν είχα στη δευτεροβάθμια και εξακολουθώ να μην έχω και στην Πρωτοβάθμια. Επειδή όμως ο ρόλος μου ως εκπαιδευτικού δεν είναι απλά διεκπεραιωτικός, και έχω επενδύσει σε πράγματα στη μικρή θητεία μου στην πρωτοβάθμια, δεν μου αρέσει να ρίχνει κάποιος μια κλωτσιά και να τα διαλύει.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:25:26 »

Αποσυνδεδεμένος trust

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13318 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:37:07 μμ »
 Τα παρακάτω, μοιάζουν ακαταλαβίστικα για κάποιους ..... (Από το alfavita.gr)


Τον Ιούλιο του 2013 μαζί με την ανακοίνωση της  κατάργησης των ειδικοτήτων τεχνικής εκπαίδευσης ξεκίνησε και ο Γολγοθάς των ειδικοτήτων της δευτεροβάθμιας. Με τις επιταγές της  μνημονιακής κυβέρνησης, έγινε  αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών,  μείωση των ωρών διδασκαλίας και  συγχώνευση σχολείων, πράγμα που οδήγησε στο πλεόνασμα των ειδικοτήτων της δευτεροβάθμιας με αντιδιαστολή  το έλλειμμα στην πρωτοβάθμια με την δημιουργία των νέων σχολείων ΕΑΕΠ.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι εκπαιδευτικοί κοινών ειδικοτήτων (ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16) της Β/θμιας, να διατίθενται κάθε χρόνο σε σχολεία της Α/θμιας εκπαίδευσης για τις ανάγκες της υπηρεσίας, χωρίς κάποιοι να εργαστούν ποτέ στην Β/θμια. Όταν μάλιστα 2011 δεν δόθηκε καμία απόσπαση στις ειδικότητες της Β/θμιας, έκπληκτοι συνάδελφοι ανακάλυψαν ότι αντικατέστησαν Α/θμιους οι οποίοι αποσπάσθηκαν στους ίδιους νομούς προτίμησης με ελάχιστα μόρια σε σχέση με τα μόρια που είχαν οι ίδιοι.

Εύλογο το ερώτημα: Γιατί δεν έγινε τότε η ενοποίηση των δύο βαθμίδων με αναγωγή μορίων και κοινές μεταθέσεις;

Η απειλή του υπουργείου περί διαθεσιμότητας, αφού ανακοινώθηκαν οι κατάλογοι με τις υπεραριθμίες ειδικοτήτων ανά νομό, δημιούργησε στους συναδέλφους που ήταν σε διάθεση, απόγνωση. Το  υπουργείο με το προεδρικό διάταγμα και την εγκύκλιο περί υποχρεωτικών μετατάξεων  ουσιαστικά έβαζε σε ομηρία τους εκπαιδευτικούς σε διάθεση. Με την αίτηση για μετάταξη αποδέχονταν ότι πλεόναζαν. Κανείς δεν ήξερε την κατάληξη .

Σήμερα μετά από δύο χρόνια, οικογενειάρχες με 10,15 και 20 χρόνια υπηρεσίας ξαναζούν την ομηρία και την απειλή, χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί πρέπει να λειτουργήσει άλλη μια φορά ο κοινωνικός αυτοματισμός,, γιατί άλλη μια φορά στο όνομα  της αποκατάστασης μιας «αδικίας» να δημιουργηθεί μία άλλη, γιατί ενώ υπάρχουν λύσεις (αύξηση των ωρών διδασκαλίας, κατάργηση συγχωνεύσεων, επαναφορά του ωραρίου, επέκταση των ΕΑΕΠ, εισαγωγή Φ.Α στην προσχολική αγωγή, συμπλήρωση ωραρίου σε τμήματα που θα δημιουργηθούν στο πλαίσιο του «ανοιχτού σχολείου»)

θα πρέπει να πληρώσουν αυτοί τις  εντολές   της τρόικας που ήθελε μια εκπαίδευση χωρίς διορισμούς ,με διαμελισμένους εκπαιδευτικούς και με παιδιά να φοιτούν υποσιτιζόμενα και χωρίς θέρμανση.

                     Ομάδα μεταταγμένων εκπαιδευτικών Πιερίας

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13319 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:51:43 μμ »
ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ  ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΩΘΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ. ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ
'ΥΠΡΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ' ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.ΑΣ ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΟΤΙ  ΔΗΔΕΝ  ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΛΛΕΨΟΥΝ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ .ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,
ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΚΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΝ ΕΙΧΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ....
Εξήγησε μου πως θα κάνεις αίτηση εκεί που δεν δίνει κενά! Με ποια λογική και σκεπτικό.. Μάλλον μπερδεύεσαι με τις μεταθέσεις.
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος trust

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13320 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:54:54 μμ »
Παντως η αληθεια ειναι οτι δεν φταινε οι μεταταγμενοι, αλλα απο την αλλη οσο υπαρχουν συναδελφοι με περισσοτερα μορια που δεν εχουν παρει μεταθεση για τις περιοχες τους, ενω μεταταχθηκαν σ αυτες καποιοι αλλοι με λιγοτερα μορια, αυτοι ειναι οι πραγματικα αδικημενοι!

Αντί να διεκδικήσουν, αυτοί με περισσότερα μόρια, με αυτό το επιχείρημα μετάθεση, θέλουν να ψοφήσουν όλες αδιακρίτως οι κατσίκες του χωριού.

 Ωραία νοοτροπία! Αλλά οι παλαιές ειδικότητες έτσι είναι μαθημένες να πράττουν. Αντί παλαιότερα να διεκδικήσουν μείωση ωραρίου από τις 24 στις 21 ώρες, φώναζαν να ανέβει των άλλων από τις 21 στις 24.  Και τα κατάφεραν εν μέρει...

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13321 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 07:09:01 μμ »
Αντί να διεκδικήσουν, αυτοί με περισσότερα μόρια, με αυτό το επιχείρημα μετάθεση, θέλουν να ψοφήσουν όλες αδιακρίτως οι κατσίκες του χωριού.

 Ωραία νοοτροπία! Αλλά οι παλαιές ειδικότητες έτσι είναι μαθημένες να πράττουν. Αντί παλαιότερα να διεκδικήσουν μείωση ωραρίου από τις 24 στις 21 ώρες, φώναζαν να ανέβει των άλλων από τις 21 στις 24.  Και τα κατάφεραν εν μέρει...

Έχω εξηγήσει πάρα πολλές φορές ότι αν είχα πιθανότητα μετάθεσης με τα ΧΧ μόρια μου, οι συνάδελφοι με τις μετατάξεις μείωσαν κατά πολύ τα κενά (άρα και τις θέσεις μετάθεσης) και για να μετατεθώ θα πρέπει να έχω ΧΧΧ. Και αν είχαν περισσότερα μόρια μετάθεσης, καλώς. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι και το γνωρίζουμε πολύ καλά όλοι μας! Μιλώ για τις προϋπάρχουσες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13322 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 07:41:02 μμ »
Στη δική μου περιοχή και ειδικότητα ισχύει το εξής. Και γω και άλλοι μεταταγμένοι έχουμε περισσότερα μόρια από πολλούς της πρωτοβάθμιας που έχουν οργανικές εδώ και χρόνια στην περιοχή. Πόσο μάλλον σε σχέση με αυτούς που θα επιθυμούσαν να πάρουν μετάθεση τώρα!  Γιατί να μπουν όλες οι περιοχές και ειδικότητες στο ίδιο καζάνι?
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13323 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:02:50 μμ »
η αδικια δεν είναι ότι στην περιοχη μπορει να υπαρχει κοσμος με λιγοτερα μορια..στην περιοχη που θελω εχει προυπαρχουσες ειδικοτητες με πιο λιγα μορια από μενα γιατι καποια στιγμη που ανοιξε η μεταθεση δεν πηρα και στο μεταξυ μαζεψα περισοοτερα ενώ οι αλλοι παιρνανε 3 της πολης..το θεμα λοιπον δεν είναι αυτό ότι υπαρχουν καποιοι από παλια με οργανικες με λιγα μορια..είναι ότι το ιδιο χρονικο διαστημα που διεκδικούσες μια περιοχη δεν σε αφηναν να τη διεκδικήσεις (πχ ηταν κλειστη για πολλα χρονια) και ξαφνικα ειδα 80 ατομα (είμαι δεκατη στα μορια σε σχεση με τους 80) να μπαινουν μεσα (δηλαδή για αυτους να ανοιγει)..επιλεκτικη αντιμετωπιση..αυτή είναι η αδικια..αναφερω το προσωπικο μου παράδειγμα για να γινει πιο κατανοητο, υπαρχουν χιλιαδες άλλες περιπτώσεις σαν και εμενα..και παλι όμως δεν φταινει οι μεταταγμένοι γιατι πολύ καλα κανανε και αρπαξαν την ευκαιρια, τι θα ελεγαν "δεν κανω μεταταξη γιατι αδικουνται καποιοι?"

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13324 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:08:41 μμ »
Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Λαική σοφή παροιμία...
Κατανοώ όσους ξεφυσάνε στις καρέκλες τους...
 ;)

Σύντομα το θέμα "υποχρεωτικές μετατάξεις πλεονάζοντος προσωπικού" θα οδεύσει προς την τελική του πορεία και τότε η παροιμία θα επαληθευτεί.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13325 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:14:22 μμ »
Γιατί για να γράφονται κοντά 1000 σελίδες για ένα θέμα μάλλον καίει πολλούς και μάλλον κάτι βρωμάει.
Όσων τα ονοματάκια μπήκαν "χειρονακτικά" στις λίστες της ντροπής και στις φάσεις των ενστάσεων (τι αλγόριθμοι και κουραφέξαλα... μόρια και νομιμότητα) και με τον τρόπο αυτό πήραν μπάλα και αυτούς που υπομονετικά μάζεψαν τα μόρια της υποχρεωτικής τους ποινής στις εξορίες, σύντομα θα βγουν στην επιφάνεια.
Λογική λοιπόν η αντιπαράθεση στο νήμα τούτο.
Όμως:
Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13326 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:29:29 μμ »
Και σαν τη δική μου υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Κάποιοι της πρωτοβάθμιας που πήραν πέρσι μετάθεση στην περιοχή μας είχαν λιγότερα μόρια από εμάς που είμαστε από μετάταξη και πήραν οργανική. Και το θέμα είναι ότι δεν ενδιαφέρονταν για την περιοχή. Απλά ήταν λίγο πιο κοντά στον τόπο συμφερόντων τους από την περιοχή που βρίσκονταν πριν.
Για να μην αναφέρω παραδείγματα όπως αυτό φίλης που διορίστηκε πρωτοβάθμια, 'πήγε' σε ακριτική περιοχή για 4 χρόνια και πήρε ένα σκασμό μόρια από τον καναπέ του σπιτιού της αφού στην ουσία δεν υπηρέτησε λόγω των αδειών εγκυμοσύνης και λοχείας, ήρθε στον τόπο της, πήρε οργανική και έχει και πρόβλημα με μεταταγμένους όπως εγώ που έχω περισσότερα χρόνια υπηρεσίας αλλά λιγότερα μόρια μπαίνοντας όμως μέχρι τον έβδομο μήνα της εγκυμοσύνης μου σε τάξη στη Δευτεροβάθμια.
Αδικίες γίνονται πάντα. Σκοπός είναι να μην γενικεύουμε και να προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις που δεν δημιουργούν ακόμα μεγαλύτερες αδικίες.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13327 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 08:38:16 μμ »
Εγώ λέω πάντως να μαζευτούμε όλοι οι θιγμένοι μεταταγμένοι (εκτός βυσμάτων) και σε περίπτωση που γίνουν όλα αυτά να καταθέσουμε αγωγές κατά του υπουργείου. Δεν μπορεί ξαφνικά επειδή αυτοί (δηλαδή ο πρώην υπουργός και οι παρατρεχάμενοί του) παρανόμησαν να μας πουν ένα "συγνώμη λάθος" και μετά από δύο χρόνια σας στέλνουμε πακέτο πίσω. Ούτε εγγυάται κανένας ότι θα βρεθούμε στην παλιά μας θέση (κάποιοι αφήσαμε οργανική) ή στην ίδια θέση μετάταξης (αν τώρα κάνουν αίτηση και όσοι δεν έκαναν τον Αύγουστο του 2013).

Άσχετο... θα ανακληθεί και η μετάταξη της Περιστέρας...;  ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.