*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4323984 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:14:47 μμ »
bitch...επανέρχομαι μετά από ένα σχόλιο σου...

Στην πρόταση "Δεν έχω υπηρεσία πάνω από 25 έτη" αν πω ΝΑΙ είναι σαν να επιβεβαιώνω πως δεν έχω 25 ετη υπηρεσίας, ισχυριζόμενος πως η πρόταση που διάβασα είναι αληθής.

Αν πω ΟΧΙ, δηλαδή πως είναι ψευδής η πρόταση που μόλις διάβασα, λέω πως έχω υπηρεσία πάνω από 25 έτη....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:28 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:19:27 μμ »
...

Αποσυνδεδεμένος dz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:19:47 μμ »
ας το δούμε με ένα παράδειγμα :

φεκ διορισμού 219/1-9-2008

προϋπηρεσία στην δευτεροβάθμια μονο : 5 μήνες και 2 ημέρες.

έχουμε και λέμε : απο 1.9.2008 ως 2.4.2013  ειναι 4 χρονια, 7 μήνες και 2 ημέρες. Αν έχεις μόνο αυτό και τίποτα άλλο τότε δεν έχεις δικαιωμα υποβολής αιτησης.

Αν τώρα προσθέσεις και τους  5 μήνες και 2 μέρες
θα έχεις σύνολο 5 χρόνια, 0 μήνες και 4 μέρες και άρα έχεις συμπληρώσει την απαιτούμενη πενταετία για να έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση.  :)



Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και κυρίως δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να μετρήσει η υπηρεσία μόνο μέχρι 2.4, από τη στιγμή που στην εγκύκλιο, στη σελίδα 6, αναφέρεται: "Τα προαναφερόμενα κριτήρια ως προς τις διατάξεις που τα διέπουν ακολουθούν αυτά των μεταθέσεων.." Προφανώς το κάνουν για να μειωθούν αυτοί που θα μπορούν να κάνουν αίτηση, δεν παύει όμως να είναι κατά τη γνώμη μου εντελώς άστοχο και άδικο...
Εγώ απ' ό,τι λοιπόν καταλαβαίνω, ΔΕΝ έχω δικαίωμα αίτησης.. Το φεκ διορισμού μου είναι 20.08.'08 και στη φετινή αίτηση μετάθεσης αναγράφεται: συνολική προυπηρεσία: 5 χρόνια και 3 μήνες, από πίνακα υπηρετήσεων: 5 χρόνια, 2 μήνες και 19 ημέρες. Ετσι όπως το υπολόγισα μου λείπουν περίπου 2 μήνες.. Ρωτάω απλά επειδή απ' ό,τι καταλαβαίνω κατέχεις το θέμα και ίσως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να σιγουρευτώ για το αν έχω καταλάβει σωστά αυτά που λες...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:19:59 μμ »
ωρέ!!! και γω τώρα αυτό διόρθωνα στο προηγούμενο σχόλιο.... θα μπλεχτούμε στα ναι και στα όχι.   :o :o

Στο κουτάκι επιβεβαιώνεις αυτό που γράφει η πρόταση.

έχω υπηρετήσει πενταετία στην β/θμια εκπ/ση  ΝΑΙ ( αν όντως έτσι ειναι )

δεν έχω υπηρεσία πάνω απο 25 έτη  ΝΑΙ ( αν όντως έτσι ειναι )

δεν έλαβα εκπ/κή άδεια  ΝΑΙ ( αν όντως έτσι ειναι )


νομίζω θα στείλουν διευκρινιστική την Τρίτη γιατι προβλέπω ο καθένας να γράφει ό,τι θέλει εκεί πέρα.  >:( >:(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:28 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:22:32 μμ »
κοίτα είναι μεν ξεκάθαρο..με την λογική πως το ΝΑΙ ή ΟΧΙ επικυρώνει εάν η πρόταση που μόλις διάβασες είναι αληθής(ΝΑΙ) ή ψευδής(ΟΧΙ)....

Αλλά στην Ελλάδα και ειδικά σε μια εγκύκλιο τόσο σημαντική ψυρίζουμε την μαϊμού....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:26:29 μμ »
ας το δούμε με ένα παράδειγμα :

φεκ διορισμού 219/1-9-2008

προϋπηρεσία στην δευτεροβάθμια μονο : 5 μήνες και 2 ημέρες.

έχουμε και λέμε : απο 1.9.2008 ως 2.4.2013  ειναι 4 χρονια, 7 μήνες και 2 ημέρες. Αν έχεις μόνο αυτό και τίποτα άλλο τότε δεν έχεις δικαιωμα υποβολής αιτησης.

Αν τώρα προσθέσεις και τους  5 μήνες και 2 μέρες
θα έχεις σύνολο 5 χρόνια, 0 μήνες και 4 μέρες και άρα έχεις συμπληρώσει την απαιτούμενη πενταετία για να έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση.  :)



Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και κυρίως δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να μετρήσει η υπηρεσία μόνο μέχρι 2.4, από τη στιγμή που στην εγκύκλιο, στη σελίδα 6, αναφέρεται: "Τα προαναφερόμενα κριτήρια ως προς τις διατάξεις που τα διέπουν ακολουθούν αυτά των μεταθέσεων.." Προφανώς το κάνουν για να μειωθούν αυτοί που θα μπορούν να κάνουν αίτηση, δεν παύει όμως να είναι κατά τη γνώμη μου εντελώς άστοχο και άδικο...
Εγώ απ' ό,τι λοιπόν καταλαβαίνω, ΔΕΝ έχω δικαίωμα αίτησης.. Το φεκ διορισμού μου είναι 20.08.'08 και στη φετινή αίτηση μετάθεσης αναγράφεται: συνολική προυπηρεσία: 5 χρόνια και 3 μήνες, από πίνακα υπηρετήσεων: 5 χρόνια, 2 μήνες και 19 ημέρες. Ετσι όπως το υπολόγισα μου λείπουν περίπου 2 μήνες.. Ρωτάω απλά επειδή απ' ό,τι καταλαβαίνω κατέχεις το θέμα και ίσως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να σιγουρευτώ για το αν έχω καταλάβει σωστά αυτά που λες...

μπερδεύεις τα κριτήρια με τις προϋποθέσεις μετάταξης.
Τα κριτήρια ειναι ό,τι μοριοδοτείται. Αυτό πράγματι συπίπτει με τις μεταθεσεις
Οι προϋποθέσεις μετάταξης  ( δλδ το ποιος έχει ή όχι δικαίωμα να υποβάλει αίτηση ) όπως αναγράφεται στο τέλος της σελ. 3 "πρεπει να υπάρχουν κατά το χρόνο που ληγει η προθεσμία υποβολής των σχετικών (...) δικαιολογητικών ( δηλαδή 2.4.2013)

δεν έχεις καθόλου προϋπηρεσία ; με βάση το φεκ διορισμού σου ως 2.4 έχεις  4 έτη, 7 μήνες και 13 μέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 08:28:32 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 22, 2013, 08:30:20 μμ »
ας το δούμε με ένα παράδειγμα :

φεκ διορισμού 219/1-9-2008

προϋπηρεσία στην δευτεροβάθμια μονο : 5 μήνες και 2 ημέρες.

έχουμε και λέμε : απο 1.9.2008 ως 2.4.2013  ειναι 4 χρονια, 7 μήνες και 2 ημέρες. Αν έχεις μόνο αυτό και τίποτα άλλο τότε δεν έχεις δικαιωμα υποβολής αιτησης.

Αν τώρα προσθέσεις και τους  5 μήνες και 2 μέρες
θα έχεις σύνολο 5 χρόνια, 0 μήνες και 4 μέρες και άρα έχεις συμπληρώσει την απαιτούμενη πενταετία για να έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση.  :)



Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και κυρίως δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να μετρήσει η υπηρεσία μόνο μέχρι 2.4, από τη στιγμή που στην εγκύκλιο, στη σελίδα 6, αναφέρεται: "Τα προαναφερόμενα κριτήρια ως προς τις διατάξεις που τα διέπουν ακολουθούν αυτά των μεταθέσεων.." Προφανώς το κάνουν για να μειωθούν αυτοί που θα μπορούν να κάνουν αίτηση, δεν παύει όμως να είναι κατά τη γνώμη μου εντελώς άστοχο και άδικο...
Εγώ απ' ό,τι λοιπόν καταλαβαίνω, ΔΕΝ έχω δικαίωμα αίτησης.. Το φεκ διορισμού μου είναι 20.08.'08 και στη φετινή αίτηση μετάθεσης αναγράφεται: συνολική προυπηρεσία: 5 χρόνια και 3 μήνες, από πίνακα υπηρετήσεων: 5 χρόνια, 2 μήνες και 19 ημέρες. Ετσι όπως το υπολόγισα μου λείπουν περίπου 2 μήνες.. Ρωτάω απλά επειδή απ' ό,τι καταλαβαίνω κατέχεις το θέμα και ίσως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να σιγουρευτώ για το αν έχω καταλάβει σωστά αυτά που λες...

μπερδεύεις τα κριτήρια με τις προϋποθέσεις μετάταξης.
Τα κριτήρια ειναι ό,τι μοριοδοτείται. Αυτό πράγματι συπίπτει με τις μεταθεσεις
Οι προϋποθέσεις μετάταξης  ( δλδ το ποιος έχει ή όχι δικαίωμα να υποβάλει αίτηση ) όπως αναγράφεται στο τέλος της σελ. 3 "πρεπει να υπάρχουν κατά το χρόνο που ληγει η προθεσμία υποβολής των σχετικών (...) δικαιολογητικών ( δηλαδή 2.4.2013)


Σωστό...Κατάλαβα,σ'ευχαριστώ πολύ.. ( κρίμα, γιατί το χάνω για λίγο.. :(  )

Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:18:05 μμ »
Στο πεδίο ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ γράφουμε την περιοχή όπου έχουμε την οργανική μας θέση????

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:19:34 μμ »
Ακριβώς!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:25:34 μμ »
Σ' ευχαριστώ bitch! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο????
Έγραψες πιο πριν , ότι αν δεν έχουμε λάβει εκπαιδευτική άδεια ,για να είμαστε σίγουροι , εκτός από το κουτάκι που θα το βάλουμε ΝΑΙ, να γράψουμε και στις παρατηρήσεις " ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ".
Σε ποιες παρατηρήσεις; Δεν κατάλαβα.....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:29:26 μμ »
όχι εσείς !! αυτος που θα καταχωρίσει  την αιτηση!! Στο edata που τις περνάμε, έχει ένα κίτρινο πλαίσιο στο οποίο μπορούμε να γράψουμε παρατηρήσεις. Εκει θα τογράψουμε. Στην εκτυπωμένη μορφή αυτό εσείς θα το δείτε στον χώρο πάνω απο τις υπογραφές.
απλά, να ζητήσετε να το γράψουν κι εκεί για σίγουρα ( εκτός αν στο μεταξύ έρθει διευκρίνιση)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:33:56 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι θα έρθει επίσημη διευκρίνιση.
Σ' ευχαριστούμε πάντως για τις τόσες πληροφορίες που μας δίνεις!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:36:52 μμ »
Παρακαλώ!! Λογικά θα στείλουν... ήδη έστειλαν μία σήμερα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:40:19 μμ »
Για ποιο πράγμα έστειλαν διευκρίνιση σήμερα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 232
Σύνολο: 234

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.