*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386037 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2996 στις: Αύγουστος 09, 2013, 05:45:39 μμ »
Εντάξει αν είναι έτσι καλά κάνανε τα καλόπαιδα που είναι στη διάθεση των μεγάλων πόλεων, πίεσαν πολιτικά και πέτυχαν αυτό που ήθελαν. Τα συγχαρητήριά μου κύριοι και κυρίες. Σας βγάζω το καπέλο. Εμείς που πήγαμε με το σταυρό στο χέρι καλά να πάθουμε. Αλλά από δω και στο εξής ο καθένας μόνος του και για την πάρτη του όμως έτσι; Μην ακούσω κανέναν να κατέβουμε μαζί σε κοινούς αγώνες κλπ κουραφέξαλα;

Δηλαδή αυτοί που προλάβανε και πήρανε μετάθεση ή διοριστήκαν στην περιοχή που επιθυμούσαν δεν το έκαναν με το σταυρό στο χέρι;
Δεν έχετε συναδέλφους που προλάβανε πριν 2-3-4 χρόνια να πάρουνε μετάθεση στην περιοχή που ήθελαν; ΟΛΟΙ με βύσμα έφυγαν δηλαδή; Τι διαφορετικό έκαναν από εσάς στα νησιά; Διακοπές;
Τι θα τους πείτε; Γυρίστε πίσω για να πάμε εμείς, επειδή μαζέψαμε περισσότερα μόρια σε αυτό το διάστημα και σας περάσαμε;
Άκομη και αν κάποιοι έβαλαν βύσμα για να πάρουνε μετάθεση (όταν την πήραν) αυτό που έκαναν δεν επηρέαζε αυτούς που έμεναν πίσω, ίσα ίσα που τους ανέβαζε στη λίστα για να είναι οι επόμενοι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποια στιγμή η ροή σταμάτησε.
Δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό που ζητάτε έχει ΑΜΕΣΟ αντίκτυπο σε κάποιους άλλους;
Δηλαδή είναι δίκαιο και σωστό αυτός που βρίσκεται στη διάθεση να φύγει και να βρεθεί οπουδήποτε για να έρθει κάποιος άλλος σε αυτή τη περιοχή;
Άλλωστε τα τελευταία χρόνια η Β/θμια και η Α/θμια είναι συγκοινωνούντα δοχεία (με σκοπό μάλιστα η διοίκησή τους και κάποιοι κλάδοι να ενωθούν πλήρως).
Όποιος λοιπόν έχει μια απόλυτη και κοινά απόδεκτή λύση, ας την προτείνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 05:49:22 μμ από christos_chr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:51 »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2997 στις: Αύγουστος 09, 2013, 05:53:16 μμ »
Καταρχην το ξαναλεω οτι οι μεταθεσεις γινοντουσαν σε λειτουργικα κενα.Οποτε πολλοι ηρθαν σε ηδη πλεονασματικα Πυαδε το ηξεραν οτι δε θα παρουν οργανικη και τωρα τα θελουν ολα δικα τους.Φυσικα και υπαρχουν λυσεις
Α να γινουν μισες μισες,μισες εντος Πυσδε και μισες. Εκτος πυσδε
Β εστω να βγουν οι 900 και κετα ας γινουν οι αλλες ανα Πυσδε

Αλλα οχι ολα εντος Πυσδε, οι οργανικες της Αθμιας δεν ειναι κτηση κανενος.Οποιος θελει ας μεινει βθμια

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2998 στις: Αύγουστος 09, 2013, 05:55:29 μμ »
Έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν κάποιοι εδώ μέσα. Είναι πολύ ανθρώπινη η απογοήτευση τους μπροστά στο ενδεχόμενο να μη φύγουν από εκεί που θέλουν να φύγουν, αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να αποκαλούν όποιον έχει πάρει μετάθεση παλιότερα σε μεγάλο αστικό κέντρο "βύσμα", να θεωρούν ότι αυτοί πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι, ενώ εμείς οι υπόλοιποι όχι και να απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ να ξεσπιτωθούν όσοι είναι στα αστικά κέντρα και να ξαναγυρίσουν στην επαρχία (από την οποία πέρασαν για να πάρουν κάποτε την πολυπόθητη μετάθεση) για να πάνε οι ίδιοι στη θέση τους, υπάρχει μεγάλη διαφορά...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2999 στις: Αύγουστος 09, 2013, 05:56:37 μμ »
@christos_chr
Η περιοχή που είσαι στη Β/θμια δεν είναι τσιφλίκι σου. Η Α/θμια είναι κάτι διαφορετικό. Οι μετατάξεις χρόνια τώρα γίνονται με τα μόρια μετάθεσης. Εφόσον πάει να αλλάξει τώρα ο τρόπος μετατάξεων σημαίνει ότι κάποιοι έβαλαν το χεράκι τους. Εσύ προσωπικά μπορεί να μην είσαι βύσμα, όλοι αυτοί όμως που ήταν και σε παρέσυραν κι εσένα για να πάρεις μετάθεση πίεσαν και πέτυχαν και αυτό. Ωφελείσαι και εσύ από αυτό επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις κοινά συμφέροντα με τα βύσματα. Μπράβο τους για άλλη μια φορά και συγχαρητήρια και σε σένα που βολεύτηκες έστω προσωρινά. Όταν όμως κάποια στιγμή τα συμφέροντά σου είναι αντίθετα από των βυσμάτων και αντί να ωφεληθείς την πατήσεις κι εσύ όπως την πατήσαμε τώρα εμείς, μην βγεις μετά να κλαίγεσαι ότι σε αδίκησαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:51 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3000 στις: Αύγουστος 09, 2013, 05:57:06 μμ »
Καταρχην το ξαναλεω οτι οι μεταθεσεις γινοντουσαν σε λειτουργικα κενα.Οποτε πολλοι ηρθαν σε ηδη πλεονασματικα Πυαδε το ηξεραν οτι δε θα παρουν οργανικη και τωρα τα θελουν ολα δικα τους.Φυσικα και υπαρχουν λυσεις
Α να γινουν μισες μισες,μισες εντος Πυσδε και μισες. Εκτος πυσδε
Β εστω να βγουν οι 900 και κετα ας γινουν οι αλλες ανα Πυσδε

Αλλα οχι ολα εντος Πυσδε, οι οργανικες της Αθμιας δεν ειναι κτηση κανενος.Οποιος θελει ας μεινει βθμια

Α) Το 50-50 πως προκύπτει;
Β) Οι 900 φυσικά και είναι άλλη διαδικασία και έπρεπε ΗΔΗ να έχουν γίνει από καιρό.

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3001 στις: Αύγουστος 09, 2013, 05:58:00 μμ »
Οποτε τελικα μια ειναι η λυση.Παρτε ολοι τηκεφωνο τους περιφερειακουελς και κλαδτειτε να γινουν εστω οι 900.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3002 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:01:00 μμ »
Έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν κάποιοι εδώ μέσα. Είναι πολύ ανθρώπινη η απογοήτευση τους μπροστά στο ενδεχόμενο να μη φύγουν από εκεί που θέλουν να φύγουν, αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να αποκαλούν όποιον έχει πάρει μετάθεση παλιότερα σε μεγάλο αστικό κέντρο "βύσμα", να θεωρούν ότι αυτοί πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι, ενώ εμείς οι υπόλοιποι όχι και να απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ να ξεσπιτωθούν όσοι είναι στα αστικά κέντρα και να ξαναγυρίσουν στην επαρχία (από την οποία πέρασαν για να πάρουν κάποτε την πολυπόθητη μετάθεση) για να πάνε οι ίδιοι στη θέση τους, υπάρχει μεγάλη διαφορά...
Δεν θέλουμε να πάμε στη θέση τους. Δικές σου είναι οι θέσεις στην Α/θμια και δεν το ήξερα;

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3003 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:02:20 μμ »
@christos_chr
Η περιοχή που είσαι στη Β/θμια δεν είναι τσιφλίκι σου. Η Α/θμια είναι κάτι διαφορετικό. Οι μετατάξεις χρόνια τώρα γίνονται με τα μόρια μετάθεσης. Εφόσον πάει να αλλάξει τώρα ο τρόπος μετατάξεων σημαίνει ότι κάποιοι έβαλαν το χεράκι τους. Εσύ προσωπικά μπορεί να μην είσαι βύσμα, όλοι αυτοί όμως που ήταν και σε παρέσυραν κι εσένα για να πάρεις μετάθεση πίεσαν και πέτυχαν και αυτό. Ωφελείσαι και εσύ από αυτό επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις κοινά συμφέροντα με τα βύσματα. Μπράβο τους για άλλη μια φορά και συγχαρητήρια και σε σένα που βολεύτηκες έστω προσωρινά. Όταν όμως κάποια στιγμή τα συμφέροντά σου είναι αντίθετα από των βυσμάτων και αντί να ωφεληθείς την πατήσεις κι εσύ όπως την πατήσαμε τώρα εμείς, μην βγεις μετά να κλαίγεσαι ότι σε αδίκησαν.

@dragadroun

α) ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι τσιφλίκι μου.
β) Δεν πήρα ποτέ μετάθεση, απλά έτυχε να διοριστώ στην περιοχή που ήθελα.
γ) Οι συγκεκριμένες μετατάξεις το γνωρίζεις καλά ότι είναι μια εντελώς διαφορετική υπόθεση καθότι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ.
δ) Ποιος σου είπε ότι βολεύτηκα;
ε) Δεν προτείνεις καμία λύση για αυτά που γράφω.

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3004 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:05:25 μμ »
Ψαχνω να βρω λογικη και δε μπορω.Οι μεταθεσεις γινονται με μορια κια πανελλαδικα.Οι μεταταξεις να μη γινουν ετσι. Λες και οταν καποιος παιρνει μεταθεση καπου δεν ερχεται με πολλα μορια και τρωει την οργανικη αν υπαρχει καποιου αλλου που ειναι στη διαθεση.Αλλα τωρα υπαρχρι ψωμι για αυτο φαγωθηκαν καποιοι να τις φανε τις οργανικες παρανομως φυσικα

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3005 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:11:56 μμ »
@dragadroun

Ο διαχωρισμός των βαθμίδων της εκπαίδευσης γίνεται με τόση έμφαση, επειδή προφανώς σε βολεύει. Οι βαθμίδες είναι συγκοινωνούντα δοχεία και προφανώς γι' αυτό πολλοί εκπαιδευτικοί αν και ανήκουν στη Β/θμια, διατίθενται κάθε χρόνο στην Α/θμια. Οι θέσεις στα σχολεία δεν είναι κανενός - αν ήταν ιδιοκτησία μας, τότε εγώ δε θα είχα χάσει την οργανική μου. Με τη δική σου λογική θα πρέπει να αξιώσω να την πάρω πίσω από τη συνάδελφο που με διαδέχτηκε, αφού έχω περισσότερα μόρια από εκείνην, φαντάζομαι... Ή να διεκδικήσω να ξαναμοιραστούν οι οργανικές από την αρχή, αφού έχω από τα περισσότερα μόρια στην περιοχή μου...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3006 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:15:26 μμ »
Ψαχνω να βρω λογικη και δε μπορω.Οι μεταθεσεις γινονται με μορια κια πανελλαδικα.Οι μεταταξεις να μη γινουν ετσι. Λες και οταν καποιος παιρνει μεταθεση καπου δεν ερχεται με πολλα μορια και τρωει την οργανικη αν υπαρχει καποιου αλλου που ειναι στη διαθεση.Αλλα τωρα υπαρχρι ψωμι για αυτο φαγωθηκαν καποιοι να τις φανε τις οργανικες παρανομως φυσικα

Το πράγμα είναι απλό.
Υπάρχει μια απλή λεξούλα...(ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ).
Όταν ξεκινά λοιπόν μια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ διαδικασία πολλά πράγματα ανατρέπονται και κάποιοι νόμοι (καλώς ή κακώς) παραμερίζονται.
Δείτε για παράδειγμα τις χθεσινές μετατάξεις των συναδέλφων που δεν βγήκαν στη διαθεσιμότητα. Λόγω του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ της διαδικασίας οι απόφοιτοι ΤΕΙ μεταταχθήκαν ως ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού και οι ΔΕ ως ΤΕ.
Πριν μια βδομάδα, για τις ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ μετατάξεις στις αντίστοιχες θέσεις ζητήθηκε από τους απόφοιτους ΤΕΙ να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχονται τον "υποβιβασμό" τους σε ΤΕ Διοικητικού Οικονομικού.
Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και παλαιότερα (αν και έχω την εντύπωση ότι δεν εφαρμόστηκε), όπου εκπαιδευτικοί που μετατάσσονταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε διοικητικές θέσεις διατηρούσαν το μισθολογικό τους καθεστώς (Εξωδιδακτικό επίδομα, κλπ κλπ), αν και δεν ήταν πλέον εκπαιδευτικοί.
Αν λοιπόν η διαδικασία ήταν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ (όπως των 900), τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και φυσικά δεν θα υπήρχε θέμα.
Από τη στιγμή όμως που μπαίνει το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και δεν θα υπάρχουν (μάλλον) άτομα στη διάθεση, η διαδικασία θα είναι σίγουρα διαφορετική.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3007 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:19:45 μμ »
@dragadroun

Ο διαχωρισμός των βαθμίδων της εκπαίδευσης γίνεται με τόση έμφαση, επειδή προφανώς σε βολεύει. Οι βαθμίδες είναι συγκοινωνούντα δοχεία και προφανώς γι' αυτό πολλοί εκπαιδευτικοί αν και ανήκουν στη Β/θμια, διατίθενται κάθε χρόνο στην Α/θμια. Οι θέσεις στα σχολεία δεν είναι κανενός - αν ήταν ιδιοκτησία μας, τότε εγώ δε θα είχα χάσει την οργανική μου. Με τη δική σου λογική θα πρέπει να αξιώσω να την πάρω πίσω από τη συνάδελφο που με διαδέχτηκε, αφού έχω περισσότερα μόρια από εκείνην, φαντάζομαι... Ή να διεκδικήσω να ξαναμοιραστούν οι οργανικές από την αρχή, αφού έχω από τα περισσότερα μόρια στην περιοχή μου...
Ο διαχωρισμός των βαθμίδων είτε με βολεύει είτε όχι είναι μία πραγματικότητα και δεν τον έχω κάνει εγώ. Γκέγκε; Ο μη διαχωρισμός είναι που δεν βολεύει εσένα γι' αυτό φαγώθηκες να τον καταργήσεις στη σφαίρα της φαντασίας σου. Οι υπηρεσιακές μεταβολές γίνονται με μόρια είτε σ' αρέσει είτε όχι. Τώρα αν εσύ και οι όμοιοί σου στη διάθεση καταφέρατε να αλλάξετε τη διαδικασία ενώ είχε ήδη δρομολογηθεί με εγκύκλιο το Μάρτη με γεια σας και χαρά σας και συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3008 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:22:16 μμ »
Οποιος θελει οργανικη βθμια να την παρει στο Πυσδε του
Οποιος θελει οργανικη στην αθμια ας την αναζητησει και στο διπλανο.
Μη τα θελει ολα δικα του

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3009 στις: Αύγουστος 09, 2013, 06:28:11 μμ »
Ακριβως.Το Υπουργειο βγαζει εγκυκλιο με μια χαρα κριτηρια και τωρα γελοιοποιειται και θελει να τα αλλαξει ολα.Πιεστε ολοι οπως και οπου μπορειτε.Εστω να γινουν οι 900.Ειμαι σιγουρος οτι καποιοι ουτε αυτες θελουν να γινουν.Θελουν να γινουν ολα οπως θελουν αυτοι.Ετσι εμαθαν...
Δεν ειναι αργα κινηθειτε οπως μπορειτε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 703
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.