*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386411 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3024 στις: Αύγουστος 09, 2013, 07:52:35 μμ »
crimson
φίλε μου χαίρομαι που εσύ πραγματικά γουστάρεις την πρωβτοβάθμια. σίγουρα υπάρχουν άτομα που θέλουν πρταγματικά να δουλέψουν με μικρά παιδιά. αλλά έχω διαβάσει τόσα εδω μέσα του στυλ "δημοτικούλια" και "δασκαλάκοι" που με εξοργίζουν. στο νομό μου βρέθηκαν 80 γυμναστες δευτεροβάθμια με μεταθέσεις, ενώ ο νομός χρειάζεται 40. στην πρωτοβάθμια κανένας πλεονάζων. πώς ήρθαν αυτοί; νόμιμα; σε οργανικά κενά; τώρα αυτοί μαλώνουν ποιος θα πρωτοπάρει τις θέσεις. ούτε για απόσπαση θα υπάρχει θέση. να μην εξοργίζομαι;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:10 »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3025 στις: Αύγουστος 09, 2013, 07:59:08 μμ »
crimson
φίλε μου χαίρομαι που εσύ πραγματικά γουστάρεις την πρωβτοβάθμια. σίγουρα υπάρχουν άτομα που θέλουν πρταγματικά να δουλέψουν με μικρά παιδιά. αλλά έχω διαβάσει τόσα εδω μέσα του στυλ "δημοτικούλια" και "δασκαλάκοι" που με εξοργίζουν. στο νομό μου βρέθηκαν 80 γυμναστες δευτεροβάθμια με μεταθέσεις, ενώ ο νομός χρειάζεται 40. στην πρωτοβάθμια κανένας πλεονάζων. πώς ήρθαν αυτοί; νόμιμα; σε οργανικά κενά; τώρα αυτοί μαλώνουν ποιος θα πρωτοπάρει τις θέσεις. ούτε για απόσπαση θα υπάρχει θέση. να μην εξοργίζομαι;;;
Αλήθεια αυτοί φταίνε, όμως; Ρώτα καλύτερα το κο Στυλιανίδη και το κο Σπηλιωτόπουλο να σου πουν και για τους διορισμούς και για τις μεταθέσεις. Όσο για το ΄΄δασκαλάκος΄΄ ,μολονότι , κάθε βαθμίδα έχει τις δικές της δυσκολίες, είναι αλήθεια ότι στη πρωτοβάθμια τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα, ειδικά για το παράδειγμα της Φυσικής Αγωγής που ανέφερες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3026 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:01:50 μμ »
Συγνωμη κιόλας  αλλά όπως η μεταφορά των εκπαιδευτικών που εξαιρέθηκαν  από τη διαθεσιμότητα αυτόματα στις ΔΔΕ είναι παντελώς άδικη και για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς (που δεν διορίστηκαν για διοικητικο έργο) και για τις ΔΔΕ (που απαιτούν άτομα που γνωρίζουν και μπορούν να κάνουν τη δουλειά) το ίδιο άδικη είναι η αυτόματη υποχρεωτική μετάταξη απ το ΠΥΣΔΕ στο οικείο ΠΥΣΠΕ.

Όλα πρέπει να γίνουν ξεκάθαρα με μόρια. Τέλος. Και ειδικά για τις ειδικότητες που υπάρχουν ήδη στην Πρωτοβάθμια οι όποιες μετατάξεις πρέπει να δοθούν μετά τις μεταθέσεις του 2014, αφού δεν δόθηκαν στις φετινές μεταθέσεις αυτές οι οργανικές. Αυτό λέει ο νόμος

Για το 1ο που λες, ξέρεις vickykas, θα απολύονταν ή θα τους πηγαίνανε αλλού με το ζόρι αν δεν τους έβαζαν αυτόματα στις ΔΔΕ που ήταν ήδη. Αν προτιμούν την απόλυση, ας το δηλώσουν  :P πλάκα κάνουμε... Θα τα βλέπουν αυτά που γράφετε άνεργοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι και θα μας παίρνουν με τις πέτρες ρε παιδιά...
Το ίδιο πράγμα και στην υποχρεωτική μετάταξη ισχύει. Αν δεν θες να πας εκεί που σε στέλνω, το καπελάκι σου και σπίτι. Αυτή είναι πλέον η νοοτροπία του Δημοσίου στην Ελλάδα. Τι δεν καταλαβαίνετε?

Για το 2ο που λες, να δηλώσω ότι δεν είμαι Γυμναστής-Αγγλικής-Μουσικής και ούτε ξέρω τι και αν θα προβλέψει το Υπουργείο για αυτές τις ειδικότητες. Αλλά τα πράγματα έχουν μια σειρά και η σειρά λέει ότι όταν γίνονταν οι μεταθέσεις του 2012-2013 ΔΕΝ υπήρχαν πουθενά στα χαρτιά (βασικά ούτε ακόμα και τώρα υπάρχουν) οι οργανικές που επικαλείσαι. Αλλιώς θα τις δήλωνες τότε  :)
We are so many...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3027 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:05:13 μμ »
Παιδιά μην σκοτώνεστε. Δεν έχετε καταλάβει το εξής.
Σκοπός είναι με το 24 ή το 23 να καλυφθούν περισσότερες τρύπες από το 21 ή το 20.
Μέχρι στα κατοπινά χρόνια αυτό το 21 ή 20 να προσεγγίσει το 24 ή 23.
Και καλά θα είναι το 24 ή 23 να μείνει εκεί που είναι διότι άμα φύγει προς τα πάνω...

Από κει και πέρα. Καταλάβετε και κάτι άλλο. Πρέπει να καλυφθούν ώρες από περιοχές που πως να το πω...ε δεν σκοτώνεται για να πάει ο άλλος.
Ετσι λοιπόν το εθελοντικό γίνεται υποχρεωτικό...

ΥΓ. Επίσης κάτι γενικό. ΟΙ ΝΟΜΟΙ που λέτε από ποιους βγαίνουν. Μπορεί νέος νόμος να καταργήσει παλιό;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 08:08:24 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:10 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3028 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:06:07 μμ »
Συγνωμη κιόλας  αλλά όπως η μεταφορά των εκπαιδευτικών που εξαιρέθηκαν  από τη διαθεσιμότητα αυτόματα στις ΔΔΕ είναι παντελώς άδικη και για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς (που δεν διορίστηκαν για διοικητικο έργο) και για τις ΔΔΕ (που απαιτούν άτομα που γνωρίζουν και μπορούν να κάνουν τη δουλειά) το ίδιο άδικη είναι η αυτόματη υποχρεωτική μετάταξη απ το ΠΥΣΔΕ στο οικείο ΠΥΣΠΕ.

Όλα πρέπει να γίνουν ξεκάθαρα με μόρια. Τέλος. Και ειδικά για τις ειδικότητες που υπάρχουν ήδη στην Πρωτοβάθμια οι όποιες μετατάξεις πρέπει να δοθούν μετά τις μεταθέσεις του 2014, αφού δεν δόθηκαν στις φετινές μεταθέσεις αυτές οι οργανικές. Αυτό λέει ο νόμος



Για το 1ο που λες, ξέρεις vickykas, θα απολύονταν ή θα τους πηγαίνανε αλλού με το ζόρι αν δεν τους έβαζαν αυτόματα στις ΔΔΕ που ήταν ήδη. Αν προτιμούν την απόλυση, ας το δηλώσουν  :P πλάκα κάνουμε... Θα τα βλέπουν αυτά που γράφετε άνεργοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι και θα μας παίρνουν με τις πέτρες ρε παιδιά...
Το ίδιο πράγμα και στην υποχρεωτική μετάταξη ισχύει. Αν δεν θες να πας εκεί που σε στέλνω, το καπελάκι σου και σπίτι. Αυτή είναι πλέον η νοοτροπία του Δημοσίου στην Ελλάδα. Τι δεν καταλαβαίνετε?

Για το 2ο που λες, να δηλώσω ότι δεν είμαι Γυμναστής-Αγγλικής-Μουσικής και ούτε ξέρω τι και αν θα προβλέψει το Υπουργείο για αυτές τις ειδικότητες. Αλλά τα πράγματα έχουν μια σειρά και η σειρά λέει ότι όταν γίνονταν οι μεταθέσεις του 2012-2013 ΔΕΝ υπήρχαν πουθενά στα χαρτιά (βασικά ούτε ακόμα και τώρα υπάρχουν) οι οργανικές που επικαλείσαι. Αλλιώς θα τις δήλωνες τότε  :)


Φϊλε  μου, ο νόμος απαγορεύει την υλοποίηση μετάταξης, σε περιοχή που προηγουμένως ΔΕΝ έχουν ικανοποιηθεί μεταθέσεις ελλείψει οργανικών...Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3029 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:12:37 μμ »
@eidolonen
Μπορεί να εννοεί αιτήσεις για το ποιο νούμερο δημοτικού ή πιο είδους γραφείο του νομού που ήδη υπηρετείς, να διαλέξεις

Αυτό το "μπορεί" είναι που συζητάμε. Όλα αυτά τα "αν", "ίσως", "συνήθως".... "Μπορεί" πάλι και να μην εννοεί τον ίδιο νομό....
Τι να πω βρε παιδιά......

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3030 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:22:03 μμ »
Και ξαναξαναλεω γιατι δινεις ελπιδες σε καποιους και μετα τους δουλευεις ψιλο γαζι και δε τις βγαζεις;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3031 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:25:35 μμ »
 Φίλε Sliver, καταλαβαίνεις τι γράφω; Δεν είπα ότι οι άνθρωποι αυτοί έπρεπε να διαλέξουν την απόλυση. Δεν σου φαίνεται καλύτερο όμως ο πολύτεκνος γιατρός να  πάει στο νοσοκομείο παρά στη ΔΔΕ ως διοικητικός; Δεν υπάρχει σχέδιο και όλα γίνονται στο πόδι. Αυτό λέω.

Όσο για τους κλάδους της Πρωτοβάθμιας σου απάντησε ο atharpis.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3032 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:26:11 μμ »
Και ξαναξαναλεω γιατι δινεις ελπιδες σε καποιους και μετα τους δουλευεις ψιλο γαζι και δε τις βγαζεις;;;;;;;;;;
Γιατί κύριε, ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!! :-X

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3033 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:26:32 μμ »
Αν ήταν λίγο πονηροί θα ενοποιούσαν από τώρα την Α/θμια με τη Β/θμια κάτι που ούτως ή άλλως θα γίνει αργά ή γρήγορα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3034 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:29:58 μμ »
Εδώ mackis ψάχνουν να σπάσουν τους εκπαιδευτικούς σε περισσότερα κομμάτια για να πάρουν μερίδιο εξουσίας και μου λες εσύ να ενωθούν.
Αντε και ενώνονται όπως λες.
Ποιος θα κάνει κουμάντο; Οι του ΚΥΣΠΕ ή του ΚΥΣΔΕ;
Οι της ΟΛΜΕ ή της ΔΟΕ;
Και τι θα κάνουμε δίχως βαρβάρους;;;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3035 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:36:49 μμ »
Αν γίνει αυτό θα χαθεί η έννοια "μετάταξη" και όλα θα είναι πιο εύκολα. "Κουμάντο" θα κάνει το Υπουργείο, όπως και τώρα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3036 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:38:30 μμ »
Βασικά θα υπάρχει πάντα η έννοια απόσπαση, μετάθεση και μετάταξη.
Το Υπουργείο δεν κάνει κουμάντο.
Υπογραφές βάζει. Και σε αυτά που έρχονται από πάνω και σε αυτά που έρχονται από κάτω.
Πριν έδινε απλώς τώρα κόβει.
Αυτή είναι μόνο η διαφορά και ποιοι επηρεάζουν στις αποφάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 08:40:03 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3037 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:41:25 μμ »
Η ενοποίηση δρομολογήθηκε από την εποχή της Διαμαντοπούλου με την ενοποίηση των περιφερειών ως 1ο βήμα. Έκτοτε όποτε βολεύει είμαστε ένας φορέας (διαθέσεις) κι όποτε βολεύει δύο (μεταθέσεις-μετατάξεις)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.