*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386341 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6510 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:17:26 μμ »
Θα σας το χαλάσω: Από την αρχή ήταν σχεδόν ξεκάθαρο (το είχαμε τονίσει εδώ αρκετοί) ότι μιλάμε για μετατάξεις εντός περιοχής ή περιφέρειας. Αλλιώς δεν θα τα ανακοίνωνε ανά περιφέρεια. Ακόμα και ένας να πάρει εκτός περιφέρειας θα είναι λάθος κατά την άποψή μου. Τραγικό λάθος και βιασύνη από το Υπουργείο που δεν διαμόρφωσε σωστά την ιστοσελίδα (δε φταίνει οι διαχειριστές, αυτοί που δεν τους το είπανε φταίνε). Για το ποιοι θα κάνουν αίτηση πάλι ήταν ξεκάθαρο: οι εκπαιδευτικοί των κλάδων τάδε.
Για το τι θα γίνει μετά αυτοτρομοκρατηθήκαμε, μπήκαμε σε διαθεσιμότητα, αυτοαπολυθήκαμε κ.λ.π. χωρίς να μπορούμε να το τεκμηριώσουμε. Μπορεί αυτό, μπορεί εκείνο, διαθεσιμότητες, απολύσεις, κ.λ.π. Α! καταργήσαμε και τα ΕΑΕΠ.

Το έχουμε πει και αλλού: Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι και τα νησιά είναι Ελλάδα. Όλα αυτά τα χρόνια οι Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα ήταν "πλυντήριο" διορισμών, μεταθέσεων, αποσπάσεων κ.α. Όοοολοι αυτοί που έπαιρναν αποσπάσεις από νησιά για ξηρά (ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ-φορείς) θα γυρίσουν στα νησιά. Αυτό θα γίνει τώρα. Βεβαίως αν δεν γυρίσουν θα υποστούν τις συνέπεις. Αλλιώς υπάρχει και η άδεια άνευ.

Επίσης αυτό που γίνεται είναι μια σταδιακή εξαφάνιση της έννοιας "διάθεση ΠΥΣΔΕ" και ως φιλοσοφία δεν είναι λάθος.

Για τους φορείς είναι τραγικά τα κριτήρια: τι σχέση έχουν τα 3 παιδιά και η εντοπιότητα με τη διοικητική ικανότητα; Έλεος.

Για την ΟΛΜΕ τι να πω: έχει μείνει στη δεκαετία του '90. Η λέξη διαπραγμάτευση τους είναι μάλλον άγνωστη.

Όσο για τις απορίες σας σχετικά με τη σημερινή εγκύκλιο και πάλι υπερβάλλετε: δηλαδή τι θέλετε, να γράψει 250 "αν"; Άργησε να τη βγάλει ή έπρεπε να τα λέει πιο σωστά στην αρχική απόφαση.
Πράγματι είναι πολλές οι αιτήσεις από νησιά προς μεγάλες πόλεις. Φυσικά δεν θα ικανοποιηθούν γιατί θα καλυφθούν από αυτούς που ανήκουν ήδη εκεί. Αυτοί που αιτήθηκαν κάτι τέτοιο το πολύ πολύ να μεταταχθούν υποχρεωτικά εντός ΠΥΣΔΕ/περιφέρειας.

Αύριο οι αιτήσεις θα είναι πάρα πολλές.
Αυτά και καλή υπομονή.
Πραγματικά τραγικός...Λυπάμαι αν υπάρχουν κάποιοι που σκέφτονται σαν εσένα..Μήπως είσαι του υπουργείου???Έλεος...Είσαι που είσαι βολεμένος,θέλεις και τη καταστροφή των άλλων...Ντροπή...

Γιατι καποια Λογικη που στεκει ή καποια πραγματικοτητα που δεν μας αρεσει να την γυριζουμε σε προσωπικους χαρακτηρισμους;
Εισαι συναδελφε John εντος ή εκτος πραγματικοτητας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:59 »

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6511 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:17:44 μμ »
Εχουν ακουστεί φήμες για παράταση?

Ναι, μέχρι αύριο στις 23:59.
Στις 24:00 θα βγουν τα φαντασματααααα  :P
Συναδελφε δεν σε ειρωνευτηκα και συγνωμη αν ακουστηκε ετσι.Προσπαθω να αποφορτισω λιγακι την ολη κατασταση στην οποια βρισκομαστε ολοι εδω και τοσες μερες.....και παλι συγνωμη!!!  :)

Σοβαρά ρώτησα

Δεν τρέχει τίποτα  :)  Απλά ήθελα να μάθω μήπως έχει κάποιος πληροφόρηση για το αν σκέφτονται να δώσουν παράταση

Αποσυνδεδεμένος geox

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6512 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:21:41 μμ »
Ξερει καποιος να μας πει ποια ακριβως ειναι τα κριτηρια για τις τοποθετησεις εντος ΠΥΣΠΕ; εννοω δηλαδη για οσους παρουν τελικα μεταταξη για κάποιο ΠΥΣΠΕ μετα πως θα τοποθετηθούν;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6513 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:21:56 μμ »
 Το μεγαλύτερο πρόβλημα του κλάδου στο θέμα των τοποθετήσεων είναι κοινά παραδεκτό οτι είναι οι αυξημένες ανάγκες της υπηρεσίας για προσωπικό σε ακριτικές περιοχές (κυρίως νησιά) και η αδυναμία της υπηρεσίας να ικανοποιήσει την επιθυμία του μεγαλύτερου μέρους του προσωπικού για τοποθέτηση σε αστικά κέντρα και μή νησιωτικές περιοχές! Κακά τα ψέματα, αυτό μας καίει περισσότερο, ιδιαίτερα τώρα με την κρίση.
 Θα μπορούσε η όποια κυβέρνηση να δημιουργήσει κίνητρα παραμονής των εκπ/κών στις δύσκολες περιοχές κάνοντάς τες ελκυστικές! Δεν μιλάω για μόρια, αλλά για σοβαρότερα κίνητρα οικονομικού χαρακτήρα: γενναίο επίδομα παραμεθορίου ή σημαντικές φορολογικές απαλλαγές ή παροχή κατοικίας στους εκπ/κούς κ.α.
 Όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν τώρα βέβαια με όλες τις δυσκολίες και τα μνημόνια, αλλά θα μπορούσαν να είχαν γίνει παλιότερα δημιουργώντας ένα καλύτερο πλαίσιο κατανομής του προσωπικού!
 Με αυτό τον τρόπο θα εξέλιπαν τα βύσματα, οι άδειες μαϊμού για λόγους υγείας και πολλά άλλα.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:59 »

Αποσυνδεδεμένος petsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6514 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:25:23 μμ »
Και εκτός από την τύχη των εθελοντικών που αγνοείται σκάνε κι άλλα πολύ εύλογα ζητήματα από συναδέλφους της Πρωτοβάθμιας (από fb Μπράτη):

''Είμαι στη διάθεση στο ΠΥΣΠΕ Φωκίδας και δεν δίνει κανένα κενό σε σχολείο παρά μόνο σε φορείς.Δεν μου ικανοποιεί την αίτηση μετάθεσης στους διπλανούς νομούς της Περιφέρειας Στερεάς γιατί δεν υπάρχουν κενά και σε ένα βράδυ βρίσκονται 74 θέσεις Φυσικής Αγωγής."

και

''και αν οι θεσεις ειναι οργανικες γιατι δεν δοθηκαν σε συναδελφους ειδικοτητων πρωτοβαθμιας που ζητησαν μεταθεση πριν λιγους μηνες???γιατι δεν τοποθετηθηκαν σε αυτες συναδελφοι πρωτοβαθμιας που βρισκονται ηδη στη διαθεση??? ποιος μπορει να δωσει απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα???δεν ειναι αδικο αυτο για ολους εμας -τις ειδικοτητες της πρωτοβαθμιας?"

Αλήθεια πώς προέκυψαν αυτές οι θέσεις στην Πρωτοβάθμια???

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6515 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:25:50 μμ »
Θα σας το χαλάσω: Από την αρχή ήταν σχεδόν ξεκάθαρο (το είχαμε τονίσει εδώ αρκετοί) ότι μιλάμε για μετατάξεις εντός περιοχής ή περιφέρειας. Αλλιώς δεν θα τα ανακοίνωνε ανά περιφέρεια. Ακόμα και ένας να πάρει εκτός περιφέρειας θα είναι λάθος κατά την άποψή μου. Τραγικό λάθος και βιασύνη από το Υπουργείο που δεν διαμόρφωσε σωστά την ιστοσελίδα (δε φταίνει οι διαχειριστές, αυτοί που δεν τους το είπανε φταίνε). Για το ποιοι θα κάνουν αίτηση πάλι ήταν ξεκάθαρο: οι εκπαιδευτικοί των κλάδων τάδε.
Για το τι θα γίνει μετά αυτοτρομοκρατηθήκαμε, μπήκαμε σε διαθεσιμότητα, αυτοαπολυθήκαμε κ.λ.π. χωρίς να μπορούμε να το τεκμηριώσουμε. Μπορεί αυτό, μπορεί εκείνο, διαθεσιμότητες, απολύσεις, κ.λ.π. Α! καταργήσαμε και τα ΕΑΕΠ.

Το έχουμε πει και αλλού: Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι και τα νησιά είναι Ελλάδα. Όλα αυτά τα χρόνια οι Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα ήταν "πλυντήριο" διορισμών, μεταθέσεων, αποσπάσεων κ.α. Όοοολοι αυτοί που έπαιρναν αποσπάσεις από νησιά για ξηρά (ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ-φορείς) θα γυρίσουν στα νησιά. Αυτό θα γίνει τώρα. Βεβαίως αν δεν γυρίσουν θα υποστούν τις συνέπεις. Αλλιώς υπάρχει και η άδεια άνευ.

Επίσης αυτό που γίνεται είναι μια σταδιακή εξαφάνιση της έννοιας "διάθεση ΠΥΣΔΕ" και ως φιλοσοφία δεν είναι λάθος.

Για τους φορείς είναι τραγικά τα κριτήρια: τι σχέση έχουν τα 3 παιδιά και η εντοπιότητα με τη διοικητική ικανότητα; Έλεος.

Για την ΟΛΜΕ τι να πω: έχει μείνει στη δεκαετία του '90. Η λέξη διαπραγμάτευση τους είναι μάλλον άγνωστη.

Όσο για τις απορίες σας σχετικά με τη σημερινή εγκύκλιο και πάλι υπερβάλλετε: δηλαδή τι θέλετε, να γράψει 250 "αν"; Άργησε να τη βγάλει ή έπρεπε να τα λέει πιο σωστά στην αρχική απόφαση.
Πράγματι είναι πολλές οι αιτήσεις από νησιά προς μεγάλες πόλεις. Φυσικά δεν θα ικανοποιηθούν γιατί θα καλυφθούν από αυτούς που ανήκουν ήδη εκεί. Αυτοί που αιτήθηκαν κάτι τέτοιο το πολύ πολύ να μεταταχθούν υποχρεωτικά εντός ΠΥΣΔΕ/περιφέρειας.

Αύριο οι αιτήσεις θα είναι πάρα πολλές.
Αυτά και καλή υπομονή.
Πραγματικά τραγικός...Λυπάμαι αν υπάρχουν κάποιοι που σκέφτονται σαν εσένα..Μήπως είσαι του υπουργείου???Έλεος...Είσαι που είσαι βολεμένος,θέλεις και τη καταστροφή των άλλων...Ντροπή...

Γιατι καποια Λογικη που στεκει ή καποια πραγματικοτητα που δεν μας αρεσει να την γυριζουμε σε προσωπικους χαρακτηρισμους;
Εισαι συναδελφε John εντος ή εκτος πραγματικοτητας;
Αν εσένα σου φαίνεται λογικό αυτό το παραλήρημα που βρίθει ανακριβειών,ψεμμάτων και παραλογισμών,οκ!Το ποιός είναι εντός πραγματικότητας,ας μη το πιάσουμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6516 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:26:37 μμ »
Εξ' αρχής ήμουν αμφιταλαντευόμενος για τους εξής λόγους:
1. Προτιμώ να διδάσκω κυρίως σε μαθητές ηλικίας Γυμνασίου και αμέσως μετά σε μαθητές ηλικίας 5ης-6ης δημοτικού, αλλά τα αγαπημένα μου μαθήματα βρίσκονται σε ΕΠΑΛ  (Δεν θα μπορούσα με τίποτα να είμαι σε Γενικά Λύκεια).
2. Θεωρώ τις θέσεις στα δημοτικά μακροπρόθεσμα επισφαλείς, γιατί δεν πιστεύω οτι μπορεί μακροχρόνια να διατηρηθεί η πληροφορική (και όχι μόνο, επίσης τα αγγλικά και άλλα μαθήματα) στις Α και Β δημοτικού. Εκτιμώ οτι κάποια στιγμήοι ειδικότητες θα μείνουν στις μεγαλύτερες τάξεις.

Σκεφτόμουν λοιπόν να αφήσω να γίνουν αιτήσεις από άλλους συναδέλφους και εγώ να ρισκάρω να βρω κάποιο κενό από αυτά που θα αφήσουν, όσοι φύγουν στην πρωτοβάθμθια. Από τις σημερινές απαντήσεις και τη γενικότερη πολιτική κατάσταση και τις εκτιμήσεις μου, πιστεύω οτι το υπουργείο έμμεσα μου είπε: "κάνε αίτηση και παρακάλα να είσαι σε αυτούς που θα μεταταχθούν για να εξασφαλίσεις τη θέση σου. " Πιστεύω οτι το Δεκέμβρη θα είναι βασικό προπαγανδιστικό όπλο για διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών το αν υπάρχει σημαντικός αριθμός που δεν θα συμπληρώνουν το διδακτικό τους ωράριο.

Επίσης σήμερα έμαθα οτι ενώ πχ η πρωτοβάθμια Καβάλας έχει 13 διαθέσιμες προς μετάταξη θέσεις στον κλάδο μου, οι πραγματικές της ανάγκες είναι για 31 εκπαιδευτικούς πληροφορικής. Αυτό σημαίνει πως όσοι μεταταγούν, πρώτοι θα διαλέξουν σχολείο για τοποθέτηση, και οι υπόλοιπες ανάγκες θα καλυφτούν με αποσπάσεις ή διαθέσεις από την αντίστοιχη δευτεροβάθμια ή και αναπληρωτές (εκτός αν το υπουργείο αποφασίσει να μη λειτουργήσει τμήματα ολοήμερων, μόνο και μόνο για να μην προσλάβει αναπληρωτές). Από το να διατίθεμαι κάθε χρόνο από τη δευτεροβάθμια υποχρεωτικά στα περισσεύματα της πρωτοβάθμιας, προτιμώ να διεκδικήσω μία σταθερή τοποθέτηση στην πρωτοβάθμια και να διαλέξω πρώτος από τις καλές περιπτώσεις σχολείων.

Οι δύο κίνδυνοι είναι:
Να μεταταγώ υποχρεωτικά κάπου ακόμα πιο μακριά από τον τόπο καταγωγής και συμφερόντων μου (Θεσσαλονίκη)
Να μεταταγώ υποχρεωτικά σε διοικητική θέση, κάτι που είναι εφιάλτης για μένα.

Όλα αυτά τα γράφω για να δέιξω πόσο πολύπλοκο είναι για τον καθένα μας να αποφασίσει. Επειδή όμως η τύχη καμιά φορά βοηθάει τους τολμηρούς, ενώ η ακινησία είναι επικίνδυνη. Αποφάσισα να καταθέσω αίτηση και σε λίγο θα σας ενημερώσω για τον Αριθμό Πρωτοκόλλου. Καλή επιτυχία σε όλους σας.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6517 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:26:52 μμ »
Παράθεση
Ένας σοβαρός φορέας σε ένα σοβαρό κράτος όταν ζητάει να στελεχώσει κάποια υπηρεσία του λέει: Θέλω τόσους ανθρώπους για τόσες θέσεις με αυτά τα κριτήρια και θα ακολουθηθεί η Α διαδικασία. Αν δεν γεμίσουν οι θέσεις, θα ακολουθηθεί η Β διαδικασία. Τόσο απλά.

Εδώ η διαδικασία και τα κριτήρια αλλάζουν ανάλογα με το πόσα άτομα έχουν δείξει ενδιαφέρον και αν στο τέλος δεν μας φτάνουν θα πάρουμε και όσους δεν ενδιαφέρθηκαν. Δεν γίνεται χωριό έτσι αδέλφια... Χρειάζεται σοβαρότητα.
Αντε να αγιασει το στομα σου.Τα ιδια λεμε.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ.Ουτε καν ζιμπαμπουε.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6518 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:27:01 μμ »
Στον ΑΝΤ1 είπαν ότι μάλλον θα δοθεί παράταση για τις αιτήσεις. Προφανώς αύριο το πρωί θα ελέγξουν την πορεία των αιτήσεων και αν δεν τους βγαίνουν τα νούμερα, θα δώσουν παράταση.

Σε περίπτωση που γίνει επίσημη ακύρωση των εθελοντικών μετατάξεων ή το θέμα δεν ανακινηθεί ποτέ ξανά, πόσοι από εσάς είστε διατεθειμένοι να κάνετε κάποιες ενέργειες για τη δικαίωσή σας; Θα μπορούσαμε ομαδικά με ενστάσεις ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια να πετύχουμε κάτι; Ή ακόμα και για τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων που μας αποκλείει σε σχέση με άλλους.

Έστω να διαμαρτυρηθούμε, να κάνουμε κάτι!

Πιστεύω κι εγώ ότι αν τα νούμερα (αλλά ΚΑΙ η κάλυψη θέσεων) δεν πάνε καλά θα δοθεί παράταση.... Βέβαια αυτό δεν ξέρω σε τι θα ωφελήσει (όποιος σκέφτηκε ότι δεν πρέπει να κάνει αίτηση δεν θα κάνει ούτε τη Δευτέρα) εκτός αν αρχίσουν τα παπαγαλάκια να μας τρελαίνουν.
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6519 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:29:47 μμ »
@greedo
Σωστά τα λες. Ακόμη και σήμερα θα μπορούσαν να γίνουν κάποιες διορθώσεις. Εγώ π.χ. τη χρονιά που πήρα απόσπαση ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ έπαιρνα επίδομα παραμεθορίου ενώ τις άλλες χρονιές που υπηρετούσα 400 χλμ μακρυά όχι γιατί η περιοχή που είμαι διορισμένη δε θεωρείται παραμεθόριος. Και τι με νοιάζει εμένα που έχω νοίκια, μετακομίσεις διπλά πάγια κτλ; Και γιατί να παίρνω επίδομα όταν υπηρετώ στο σπίτι μου;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6520 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:34:22 μμ »
Eάν πήρατε επίδομα σε καθεστώς απόσπασης..
αυτό είναι λάθος της μισθοδοσίας.

Εάν το ανακαλύψουν ποτέ.. (λέμε τώρα.. ::)  )
Θα τα διεκδικήσουν πίσω ως αχρεωστήτως καταβληθέντα  :-X
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6521 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:34:27 μμ »
@greedo
Σωστά τα λες. Ακόμη και σήμερα θα μπορούσαν να γίνουν κάποιες διορθώσεις. Εγώ π.χ. τη χρονιά που πήρα απόσπαση ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ έπαιρνα επίδομα παραμεθορίου ενώ τις άλλες χρονιές που υπηρετούσα 400 χλμ μακρυά όχι γιατί η περιοχή που είμαι διορισμένη δε θεωρείται παραμεθόριος. Και τι με νοιάζει εμένα που έχω νοίκια, μετακομίσεις διπλά πάγια κτλ; Και γιατί να παίρνω επίδομα όταν υπηρετώ στο σπίτι μου;

Παιδιά αυτά που συζητάτε είναι σοβαρά θέματα αλλά νομίζω σε άλλο τοπικ. Απλώς έχετε υπόψη ότι ένας νόμος που ισχύει για όλη την επικράτεια άλλους τους βολεύει και άλλους όχι. Το θέμα είναι να ΜΗΝ αλλάζουν οι νόμοι κάθε χρόνο και να μην εφαρμόζονται κατά βούλησιν. Τουλάχιστο να ξέρουμε δηλαδή τους όρους του "παιχνιδιού", που στην περίπτωσή μας δυστυχώς αγνοούμε....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6522 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:38:11 μμ »
Δελτίο τύπου Υπουργείου
Παράθεση
5. Όσοι μεταταχθούν σε ΕΑΕΠ τα οποία συγχρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ, υπάρχει κίνδυνος, εφόσον σταματήσει η χρηματοδότηση, να ακυρωθεί η θέση τους; Οι θέσεις στην Πρωτοβάθμια είναι οργανικές θέσεις ή λειτουργικά κενά;

Απάντηση: ΟΧΙ, διότι καταλαμβάνουν οργανική θέση και ως γνωστόν το ΕΣΠΑ χρηματοδοτεί μόνο θέσεις αναπληρωτών στα ΕΑΕΠ. Οι θέσεις στην Πρωτοβάθμια ή στη Διοίκηση είναι οργανικές θέσεις.

Δελτίο τύπου ΠΑΣΥΚΑΓΑ
Παράθεση
    31-12-2015 λήγει το ΕΣΠΑ για τα δημοτικά σχολεία ΕΑΕΠ. Τι θα γίνει τότε για τους εκπαιδευτικούς που θα έχουν μεταταχθεί σε αυτά?

Απάντηση: Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Το ΕΣΠΑ αφορά χρηματοδότηση για την πρόσληψη αναπληρωτών. Εφόσον τα ΕΑΕΠ θα λειτουργούν πλέον με μόνιμο προσωπικό δε χρειάζεται η χρηματοδότηση μέσω ΕΣΠΑ.

έχω μια απορία, αν υποθέσουμε ότι ισχύουν και τα λεγόμενα του υπουργείου και της πασυκαγα

έχουμε λοιπόν ένα σχολείο εαεπ και έχει πάει θεατρολόγος, γαλλικών (άλλος με εθελοντική και άλλος με υποχρεωτική μετάταξη). Ξεκινάει η χρονιά και καλύπτει τα κενά με αναπληρωτές εσπα. Όλα καλά, έχουμε στελέχωση 100%. Την χρονιά 2015-2016 ξεκινάμε χωρίς πιστώσεις ΕΣΠΑ, το σχολείο συνεχίζει να καλύπτεται με τους 2 από μετάταξη. Δεν υπάρχει πιθανότητα το κράτος να καταργήσει τα μισά ΕΣΠΑ σχολεία ή και όλα γιατί δεν μπορεί να τα στελεχώσει  με μόνιμους και δεν έχει λεφτά για αναπληρωτές?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 10:39:56 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6523 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:38:27 μμ »
Θα σας το χαλάσω: Από την αρχή ήταν σχεδόν ξεκάθαρο (το είχαμε τονίσει εδώ αρκετοί) ότι μιλάμε για μετατάξεις εντός περιοχής ή περιφέρειας. Αλλιώς δεν θα τα ανακοίνωνε ανά περιφέρεια. Ακόμα και ένας να πάρει εκτός περιφέρειας θα είναι λάθος κατά την άποψή μου. Τραγικό λάθος και βιασύνη από το Υπουργείο που δεν διαμόρφωσε σωστά την ιστοσελίδα (δε φταίνει οι διαχειριστές, αυτοί που δεν τους το είπανε φταίνε). Για το ποιοι θα κάνουν αίτηση πάλι ήταν ξεκάθαρο: οι εκπαιδευτικοί των κλάδων τάδε.
Για το τι θα γίνει μετά αυτοτρομοκρατηθήκαμε, μπήκαμε σε διαθεσιμότητα, αυτοαπολυθήκαμε κ.λ.π. χωρίς να μπορούμε να το τεκμηριώσουμε. Μπορεί αυτό, μπορεί εκείνο, διαθεσιμότητες, απολύσεις, κ.λ.π. Α! καταργήσαμε και τα ΕΑΕΠ.

Το έχουμε πει και αλλού: Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι και τα νησιά είναι Ελλάδα. Όλα αυτά τα χρόνια οι Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα ήταν "πλυντήριο" διορισμών, μεταθέσεων, αποσπάσεων κ.α. Όοοολοι αυτοί που έπαιρναν αποσπάσεις από νησιά για ξηρά (ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ-φορείς) θα γυρίσουν στα νησιά. Αυτό θα γίνει τώρα. Βεβαίως αν δεν γυρίσουν θα υποστούν τις συνέπεις. Αλλιώς υπάρχει και η άδεια άνευ.

Επίσης αυτό που γίνεται είναι μια σταδιακή εξαφάνιση της έννοιας "διάθεση ΠΥΣΔΕ" και ως φιλοσοφία δεν είναι λάθος.

Για τους φορείς είναι τραγικά τα κριτήρια: τι σχέση έχουν τα 3 παιδιά και η εντοπιότητα με τη διοικητική ικανότητα; Έλεος.

Για την ΟΛΜΕ τι να πω: έχει μείνει στη δεκαετία του '90. Η λέξη διαπραγμάτευση τους είναι μάλλον άγνωστη.

Όσο για τις απορίες σας σχετικά με τη σημερινή εγκύκλιο και πάλι υπερβάλλετε: δηλαδή τι θέλετε, να γράψει 250 "αν"; Άργησε να τη βγάλει ή έπρεπε να τα λέει πιο σωστά στην αρχική απόφαση.
Πράγματι είναι πολλές οι αιτήσεις από νησιά προς μεγάλες πόλεις. Φυσικά δεν θα ικανοποιηθούν γιατί θα καλυφθούν από αυτούς που ανήκουν ήδη εκεί. Αυτοί που αιτήθηκαν κάτι τέτοιο το πολύ πολύ να μεταταχθούν υποχρεωτικά εντός ΠΥΣΔΕ/περιφέρειας.

Αύριο οι αιτήσεις θα είναι πάρα πολλές.
Αυτά και καλή υπομονή.

Συνάδελφε θέλω να επισημάνω ότι συμφωνώ με τις επισημάνσεις σου.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.