*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386105 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6524 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:38:41 μμ »
mackis
λες ότι από την αρχή ήταν ξεκάθαρη η σειρά  διεύθυνση/περιφέρεια/επικράτεια
Αυτό ούτε ο συντάκτης της υ α δεν το ισχυρίστηκε , για πολιτική βούληση μίλησαν και περί αυτού πρόκειται.

Κι ομως, συναδελφε, ηταν ξεκαθαρο σε οποιονδηποτε διαβαζε την ΥΑ χωρις να χρωματιζεται η οραση του απο την επιθυμια για μεταθεση (κι οχι μεταταξη=σωτηρια απο τη διαθεσιμοτητα), οτι οι αριθμοι μεσα στις περιφερειες ηταν φτιαγμενοι με τετοια ακριβεια ωστε να "τακτοποιουν" τους εργαζομενους της δευτεροβαθμιας στην πρωτοβαθμια και σε ορισμενες περιπτωσεις να αφηνουν περιθωριο ικανοποιησης επιπλεον αιτησεων εκτος περιφερειας (π.χ. Αγγλικης στην Α' Αθηνας οπου μπορουν να ικανοποιηθουν επιπλεον 40 αιτησεις εκτος Αττικης).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6525 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:39:21 μμ »
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποιες ειναι οι ανακριβειες και τα ψεμματα;

και να μου πεις εσυ τα σωστα και τις αληθειες;;

γιατι και εγω ξερω για κοσμο που θελει να ξεκουμπιστει απο τα νησια και την παραμεθοριο, οχι απλα να φυγει, (και η μεταταξη ειναι μια πορτα) που κατα τη γνωμη μου δεν ξερεις που θα οδηγησει, αν σε παει κεντρικα ή χειροτερα στην επικρατεια.

μηπως ειναι ψεμματα για την ολμε; (ναι με μικρα γιατι ειναι μικρη)

με τα 3  παιδια;; μεγαλη ιστορια μην την πιασουμε βρομαει

για την διαθεση σε ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ και τα παιχνιδακια των θεσεων μετα των αιρετων;;

Ασχετοι συναδελφοι (με χαυλιοδοντες) στα γραφεια που σβηνουν με μπλανκο στην οθονη το λαθος στο κειμενο;  :P



Για πες μου λοιπον συναδελφε τις αληθειες να τις μαθω και εγω και να μπω στην πραγματικοτητα σου...

Υ.Γ. επειδη ειμαστε off topic στειλε π.μ. σε παρακαλω.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 10:45:14 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6526 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:41:02 μμ »
Ένας σοβαρός φορέας σε ένα σοβαρό κράτος όταν ζητάει να στελεχώσει κάποια υπηρεσία του λέει: Θέλω τόσους ανθρώπους για τόσες θέσεις με αυτά τα κριτήρια και θα ακολουθηθεί η Α διαδικασία. Αν δεν γεμίσουν οι θέσεις, θα ακολουθηθεί η Β διαδικασία. Τόσο απλά.

Εδώ η διαδικασία και τα κριτήρια αλλάζουν ανάλογα με το πόσα άτομα έχουν δείξει ενδιαφέρον και αν στο τέλος δεν μας φτάνουν θα πάρουμε και όσους δεν ενδιαφέρθηκαν. Δεν γίνεται χωριό έτσι αδέλφια... Χρειάζεται σοβαρότητα.

Φυσικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ( για την ακρίβεια, η κοινή λογική συμφωνεί μαζί σας).

Από εκεί και πέρα όποτε η σκληρή πραγματικότητα έρχεται σε σύγκρουση με ιδεοληψίες και κουτοπονηριές, εκείνο που συντρίβεται ΔΕΝ είναι η πραγματικότητα....
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6527 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:41:54 μμ »
Eάν πήρατε επίδομα σε καθεστώς απόσπασης..
αυτό είναι λάθος της μισθοδοσίας.

Εάν το ανακαλύψουν ποτέ.. (λέμε τώρα.. ::)  )
Θα τα διεκδικήσουν πίσω ως αχρεωστήτως καταβληθέντα  :-X
Δεν είναι λάθος της μισθοδοσίας, αυτό είναι το καθεστώς. Αποσπασμένος σε περιοχή που θεωρείται παραμεθόριος δικαιούται το επίδομα παραμεθορίου (φυσικά για τους μήνες που είσαι εκεί, όχι για όλη τη χρονιά). Συγγνώμη για το off topic το κλείνω εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6528 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:43:36 μμ »
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποιες ειναι οι ανακριβειες και τα ψεμματα;

και να μου πεις εσυ τα σωστα και τις αληθειες;;

γιατι και εγω ξερω για κοσμο που θελει να ξεκουμπιστει απο τα νησια και την παραμεθοριο, οχι απλα να φυγει, (και η μεταταξη ειναι μια πορτα) που κατα τη γνωμη μου δεν ξερεις που θα οδηγησει, αν σε παει κεντρικα ή χειροτερα στην επικρατεια.

μηπως ειναι ψεμματα για την ολμε; (ναι με μικρα γιατι ειναι μικρη)

με τα 3  παιδια;; μεγαλη ιστορια μην την πιασουμε βρομαει

για την διαθεση σε ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ και τα παιχνιδακια των θεσεων μετα των αιρετων;;

Ασχετοι συναδελφοι (με χαυλιοδοντες) στα γραφεια που σβηνουν με μπλανκο στην οθονη το λαθος στο κειμενο;  :P



Για πες μου λοιπον συναδελφε τις αληθειες να τις μαθω και εγω και να μπω στην πραγματικοτητα σου...

Συνάδελφε πέραν του ότι φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, θέλω να διακινδυνεύσω μία εκτίμηση ( χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε καμία προσωπική αντιπαράθεση):

Αν λάβεις σαφή, συγκεκριμένη και λελογισμένη απάντηση στα ερωτήματα που θέτεις, εγώ θα γίνω "Μητροπολίτης"....
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6529 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:46:00 μμ »
@dimari

Αφού ήσασταν εκεί καλώς το πήρατε λοιπόν... 8)
Απλά στο αρχικό σας μήνυμα φάνηκε κατεβλήθη για όλους τους μήνες.
Κατανοητό πλέον
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6530 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:48:04 μμ »
Εγώ μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να μην κάνω. Μετά από 9 χρόνια στο δυσπρόσιτο (χωρίς απόσπαση παρακαλώ) μετά τις διευκρινίσεις είδα ότι δεν γίνεται να πάω ούτε στο νομό μου ούτε στην περιφέρεια μου. Βασικά ούτε θα μπορέσω ποτέ να πάω στο σπίτι μου... Ούτε στα δημοτικά θέλω να πάω για να τους κάνω τη χάρη, επομένως ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Σε 14 ώρες τελειώνει η διαδικασία και θα μου λείψει η συντροφιά πολλών συναδέλφων που μοιράστηκαν το άγχος τους στο φόρουμ. Απλά έτσι για το γαμώτο, αν και off topic, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όσοι συνάδελφοι θα μπορέσουν να πάρουν εν τέλει την οργανική στο ΠΥΣΔΕ τους, με το καλό να την πάρουν, αλλά πιθανότατα κάποιοι να μείνουν στην απ'έξω και στην αβεβαιότητα που θα μείνουμε όλοι μας, μόνο και μόνο γιατί ορισμένοι τόσα χρόνια ήταν διορισμένοι μεν στα νησιά (όπως εγώ) αλλά με τις βυσματικές τους αποσπασεις στα γραφεία τσιμπάγαν τα ίδια μόρια με όσους θαλασσοδερνόμαστε ακόμα. Αφού λοιπόν οι τελευταίοι μπορεσαν και πήγαν σπιτι τους ενώ για λίγο κάποιοι δεν μπόρεσαν, αυτοί θα πάρουν και τις λιγες θέσεις που θα ανοίξουν... Συμπέρασμα; Πάλι οι βυσματίες θα επιπλεύσουν... Τους μισθούς μας τους έκοψαν αναδρομικά, τα μόρια των βυσμάτων στα γραφεία που έπαιρναν τα 12άρια των δυσπρόσιτων χωρίς να πάνε εκεί ποτέ, δεν τα άλλαξαν αναδρομικά.Αυτά τα ολίγα, σας καληνυχτίζω γιατί έχω να κοιμηθώ 3 μέρες από το άγχος και τα μάτια μου είναι σαν σκόρδα. Το δε έντερό μου έχει γίνει προ πολλού κοκορέτσι.
Καλή τύχη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6531 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:54:09 μμ »
Είναι ανεπίτρεπτο σε ένα κράτους δικαίου, σε μία συντεταγμένη πολιτεία τα κρατικά όργανα διοίκησης να αποκρύπτουν σημαντικές πληροφορίες από τους αιτουντες σε μια διαδικασια  κάλυψης θέσεων που επηρεάζει όλη τους τη ζωη . Τα δεδομένα και οι κανόνες του παιχνιδιού υπάρχουν για να δίνονται και να γίνονται γνωστά και όχι για να κρύβονται.  Δεν είναι δυνατόν να παραμένουν υπο τη μορφή επτασφράγιστου μυστικού μίας κλειστής κάστας  μυστικοσυμβούλων του υπουργικού γραφείου που κινούνται παρασκηνιακα και αντιθεσμικά παρακαμπτοντας  προκλητικά την δημοσιουπαλληλικη ιεραρχία.  Είναι έξω από κάθε λογική ο αιτών να αποκτάει το ρόλο του τζογαδόρου και του τειρεσία, προσπαθώντας να μαντέψει τις βουλές των ιερών χρησμών του υπουργείου. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η απόκρυψη βασικών στοιχείων της διαδικασίας από την εξουσία, όταν αυτά μάλιστα ζητούνται επίσημα και υπηρεσιακά από τους υφισταμένους (διευθύνσεις εκπαίδευσης)  αποτελεί ποινικό αδίκημα και υπάγεται στη σφαίρα της δικαιοσύνης. Το όλο καθεστώς θυμίζει πρακτικές ολοκληρωτικού καθεστώτος που αποφασιζει κατά το δοκούν και προσφέρει ενημέρωση σε δόσεις και ανάλογα με την πορεία των πραγμάτων,  την επιτέλεση ή όχι των σχεδίων των κυβερνώντων.  Η αξιοπιστία πήγε περίπατο  με το να καούν ολόκληρες στρατιές καθηγητών που έκαναν αίτηση τις προγούμενες ημέρες έχοντας άλλα δεδομένα στο μυαλό τους. Όταν λοιπόν αυτή η διαδικασία εισάγει ανάλογα με τη χρονική συγκυρία διαφορετικά μέτρα και σταθμά είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για μία παρωδία. Δεν υπάρχει δημόσια διοίκηση εκεί που  αποφασίζουν οι σύμβουλοι και όχι οι αρμόδιοι θεσμικοί παράγοντες. Έπρεπε ήδη να κινηθεί ο εισαγγελέας  και να διατάξει προκαταρκτική εξέταση για όλα αυτά που ανέλυσα παραπάνω.

Μήπως η ολμε πρέπει να πάει να βρει κάποιον εισαγγελέα;

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6532 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:54:35 μμ »
mackis
λες ότι από την αρχή ήταν ξεκάθαρη η σειρά  διεύθυνση/περιφέρεια/επικράτεια
Αυτό ούτε ο συντάκτης της υ α δεν το ισχυρίστηκε , για πολιτική βούληση μίλησαν και περί αυτού πρόκειται.
συμφωνώ με την άποψη που διατύπωσες (όπως και άλλοι) για την προσπάθεια (δε θα τη χαρακτήριζα επιτυχημένη βέβαια, αλλά έτσι είναι όταν αυτοί που σε ταίζουν αρχίζουν να σε πιέζουν) σταδιακής εξάλειψης του φαινομένου διάθεση ΠΥΣΔΕ (φαινόμενο που δημιουργήθηκε και γιγαντώθηκε με τις παράνομες (επί σειρά ετών) μεταθέσεις σε μη οργανικά κενά).

α) Νομίζω ότι πρέπει να αφήσουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Δεν βοηθούν ούτε τη συζήτηση, ούτε προσφέρουν κάτι (εκτός ίσως από την προσωπική εκτόνοση του καθενός.
β) Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; Ταιριάζει γάντι στην περιπτωσή μας. Φταίνε άραγε οι "παράνομες" μεταθέσεις σε μη οργανικά κενά ή οι "παράνομοι" διορισμοί σε μη οργανικά κενά;
Σκεφτείτε το λιγάκι, όπως επίσης σκεφτείτε ότι πολλοί από εμάς αν διορισμοί γινόταν αποκλειστικά σε οργανικά κενά δεν θα ξεροσταλιάζαμε σήμερα γράφοντας στο κάθε φόρουμ. Ή θα είχαμε φτιάξει τη ζωή μας καλύτερη ή θα είχαμε μεταναστεύσει ήδη ή θα είμασταν άνεργοι. Απάντηση λοιπόν δεν υπάρχει. Η κατάσταση ήταν δεδομένη κάποιοι το γνωρίζαμε λιγότερο, κάποιοι περισσότερο και τελικά την αποδεχτήκαμε. Γνωρίζω άτομα που συμπληρώσαν το "κουτάκι" και δυστυχώς έχουν "εγκλωβιστεί" κάπου και άτομα που δεν έβαλαν το "κουτάκι" και έκαναν στροφή στη ζωή τους και τη δουλειά τους σε κάτι άλλο. Μπορεί κάποιος να κατηγορήσει τους μέν ή τους δε;
Υπάρχουν επίσης και αυτοί που αποδέχτηκαν "τη μοίρα" τους και εξελίχθηκαν εκεί που βρέθηκαν γιατί απλά δεν μπήκαν ποτέ στο τριπάκι της κλάψας και του "περαστικού". Βάλαν τον "κώλ#" τους κάτω και δουλέψαν εκεί που βρεθήκαν (λόγω της επιλογής τους). Έκαναν μεταπτυχιακά, έκαναν διδακτορικά και φτιάξαν τη ζωή τους χωρίς να το ρίχνουν στην "κλάψα". Το ξέρετε και το έχετε δει οι περισσότεροι ότι το "μοντέλο" του "περαστικού" από τις παραμεθόριους και όχι μόνο περιοχές δημιουργούσε συσσωρευτικά πολλά προβλήματα (μιλάω τουλάχιστον για τον κλάδο ΠΕ19-20 που γνωρίζω). Πόσοι άραγε δεν βρεθήκατε σε ένα σχολείο που δεν υπήρχαν πουθενά οι κωδικοί; Που το εργαστήριο ήταν παρατημένο; Το όποιο λογισμικό "εξαφανισμένο"; Απλά και μόνο επειδή υπήρχε η νοοτροπία ότι "σε 9 μήνες φεύγω'; Και δεν ήταν λίγοι μάλιστα αυτοί που έσκαψαν τον λάκκο τους κάνοντας τα ίδια, μόνο που τελικά δεν υπήρξε "επόμενος".
γ) Τέλος για να μιλήσουμε και λίγο με πολιτικούς όρους όσο αφορά την "πολιτική" απόφαση να γίνουν οι αποσπάσεις μετατάξεις με κριτήριο τον τόπου που υπηρετεί ο καθένας, απλά καθήστε και αναλογιστείτε το. Που θα βάζατε ποιο εύκολα την υπογραφή σας; Στη μετακίνηση 1000-2000 συναδέλφων σας από τα σπίτια τους (με ότι συνεπάγεται για τον προγραμματισμό αυτών των ανθρώπων) ώστε να πάνε οπουδήποτε ή την παραμονή όλων εκεί που βρίσκονται;
Μέση οδός ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπάρχει.
δ) Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά προσπαθήστε να δείτε ολόκληρη την εικόνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 11:10:20 μμ από christos_chr »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6533 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:55:10 μμ »
Μία γρήγορη ερώτηση για επιβεβαίωση: τα μόρια συνολικής προϋπηρεσίας, οικογενειακών λόγων και δυσμενών συνθηκών που πρέπει να συμπληρώσουμε στην αίτηση μετάταξης είναι τα μόρια που έχουμε στην αίτηση μεταθεσης που συμπληρώσαμε τη φετινή χρονιά, σωστά;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6534 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:55:43 μμ »
Συνάδελφοι η αναποφασιστικότητα έχει χτυπήσει ταβάνι.....Εδώ και μέρες βέβαια....
Να δώσω ένα παράδειγμα σχεδόν πραγματικό: Έχω Χ διοικητικές θέσεις στον ΕΒΡΟ στην ειδικότητα μου. Είμαι από Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι για Χ (ελάχιστες σε μία παλάμη) θέσεις στην Ανατολ. Θεσ/νίκη  και το ίδιο ελάχιστες Χ διοικητικές θέσεις στην Πιερία. Πιστεύω ότι οι θέσεις θα καλυφθούν είτε σε επίπεδο νομού είτε περιφέρειας...

Εάν κάνω αίτηση λοιπόν σύμφωνα με όσα έχουν λεχθεί στις προηγούμενες σελίδες ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΆΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΝΑ ΜΕΤΑΤΑΧΘΩ ΕΚΕΙ ; Το αντιλαμβάνομαι σωστά ; (ργώ κατέληξα ότι είναι πολύ πιθανόν)

Ευχαριστώ για το όποιο σχόλιο...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6535 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:56:37 μμ »
Κι ομως, συναδελφε, ηταν ξεκαθαρο σε οποιονδηποτε διαβαζε την ΥΑ χωρις να χρωματιζεται η οραση του απο την επιθυμια για μεταθεση (κι οχι μεταταξη=σωτηρια απο τη διαθεσιμοτητα), οτι οι αριθμοι μεσα στις περιφερειες ηταν φτιαγμενοι με τετοια ακριβεια ωστε να "τακτοποιουν" τους εργαζομενους της δευτεροβαθμιας στην πρωτοβαθμια και σε ορισμενες περιπτωσεις να αφηνουν περιθωριο ικανοποιησης επιπλεον αιτησεων εκτος περιφερειας (π.χ. Αγγλικης στην Α' Αθηνας οπου μπορουν να ικανοποιηθουν επιπλεον 40 αιτησεις εκτος Αττικης).
επειδή δεν έχω καμία επιθυμία για μετάθεση, μετάταξη = σωτηρία από τη διαθεσιμότητα (παρόλο που είμαι υπεράριθμη αλλά σίγουρα όχι πλεονάζουσα),
θα σου πω ότι διαβάζω ακριβώς ότι βλέπω χωρίς παραμορφωτικούς φακούς,
το ότι "μαγείρεψαν" τους αριθμούς (εντάξει το υπουργείο δεν το είπε τόσο χοντρά, αλλά αυτό εννοούσε μιλώντας για πολιτική βούληση ;)) δε δίνει χαρακτήρα νομιμότητας στη σειρά με την οποία θα γίνουν οι υποχρεωτικές μετατάξεις το αντίθετο μάλιστα :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6536 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:57:27 μμ »
Εγώ μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να μην κάνω. Μετά από 9 χρόνια στο δυσπρόσιτο (χωρίς απόσπαση παρακαλώ) μετά τις διευκρινίσεις είδα ότι δεν γίνεται να πάω ούτε στο νομό μου ούτε στην περιφέρεια μου. Βασικά ούτε θα μπορέσω ποτέ να πάω στο σπίτι μου... Ούτε στα δημοτικά θέλω να πάω για να τους κάνω τη χάρη, επομένως ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Σε 14 ώρες τελειώνει η διαδικασία και θα μου λείψει η συντροφιά πολλών συναδέλφων που μοιράστηκαν το άγχος τους στο φόρουμ. Απλά έτσι για το γαμώτο, αν και off topic, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όσοι συνάδελφοι θα μπορέσουν να πάρουν εν τέλει την οργανική στο ΠΥΣΔΕ τους, με το καλό να την πάρουν, αλλά πιθανότατα κάποιοι να μείνουν στην απ'έξω και στην αβεβαιότητα που θα μείνουμε όλοι μας, μόνο και μόνο γιατί ορισμένοι τόσα χρόνια ήταν διορισμένοι μεν στα νησιά (όπως εγώ) αλλά με τις βυσματικές τους αποσπασεις στα γραφεία τσιμπάγαν τα ίδια μόρια με όσους θαλασσοδερνόμαστε ακόμα. Αφού λοιπόν οι τελευταίοι μπορεσαν και πήγαν σπιτι τους ενώ για λίγο κάποιοι δεν μπόρεσαν, αυτοί θα πάρουν και τις λιγες θέσεις που θα ανοίξουν... Συμπέρασμα; Πάλι οι βυσματίες θα επιπλεύσουν... Τους μισθούς μας τους έκοψαν αναδρομικά, τα μόρια των βυσμάτων στα γραφεία που έπαιρναν τα 12άρια των δυσπρόσιτων χωρίς να πάνε εκεί ποτέ, δεν τα άλλαξαν αναδρομικά.Αυτά τα ολίγα, σας καληνυχτίζω γιατί έχω να κοιμηθώ 3 μέρες από το άγχος και τα μάτια μου είναι σαν σκόρδα. Το δε έντερό μου έχει γίνει προ πολλού κοκορέτσι.
Καλή τύχη σε όλους!

+++++++++++++++
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6537 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:57:58 μμ »
Εξ' αρχής ήμουν αμφιταλαντευόμενος για τους εξής λόγους:
1. Προτιμώ να διδάσκω κυρίως σε μαθητές ηλικίας Γυμνασίου και αμέσως μετά σε μαθητές ηλικίας 5ης-6ης δημοτικού, αλλά τα αγαπημένα μου μαθήματα βρίσκονται σε ΕΠΑΛ  (Δεν θα μπορούσα με τίποτα να είμαι σε Γενικά Λύκεια).
2. Θεωρώ τις θέσεις στα δημοτικά μακροπρόθεσμα επισφαλείς, γιατί δεν πιστεύω οτι μπορεί μακροχρόνια να διατηρηθεί η πληροφορική (και όχι μόνο, επίσης τα αγγλικά και άλλα μαθήματα) στις Α και Β δημοτικού. Εκτιμώ οτι κάποια στιγμήοι ειδικότητες θα μείνουν στις μεγαλύτερες τάξεις.

Σκεφτόμουν λοιπόν να αφήσω να γίνουν αιτήσεις από άλλους συναδέλφους και εγώ να ρισκάρω να βρω κάποιο κενό από αυτά που θα αφήσουν, όσοι φύγουν στην πρωτοβάθμθια. Από τις σημερινές απαντήσεις και τη γενικότερη πολιτική κατάσταση και τις εκτιμήσεις μου, πιστεύω οτι το υπουργείο έμμεσα μου είπε: "κάνε αίτηση και παρακάλα να είσαι σε αυτούς που θα μεταταχθούν για να εξασφαλίσεις τη θέση σου. " Πιστεύω οτι το Δεκέμβρη θα είναι βασικό προπαγανδιστικό όπλο για διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών το αν υπάρχει σημαντικός αριθμός που δεν θα συμπληρώνουν το διδακτικό τους ωράριο.

Επίσης σήμερα έμαθα οτι ενώ πχ η πρωτοβάθμια Καβάλας έχει 13 διαθέσιμες προς μετάταξη θέσεις στον κλάδο μου, οι πραγματικές της ανάγκες είναι για 31 εκπαιδευτικούς πληροφορικής. Αυτό σημαίνει πως όσοι μεταταγούν, πρώτοι θα διαλέξουν σχολείο για τοποθέτηση, και οι υπόλοιπες ανάγκες θα καλυφτούν με αποσπάσεις ή διαθέσεις από την αντίστοιχη δευτεροβάθμια ή και αναπληρωτές (εκτός αν το υπουργείο αποφασίσει να μη λειτουργήσει τμήματα ολοήμερων, μόνο και μόνο για να μην προσλάβει αναπληρωτές). Από το να διατίθεμαι κάθε χρόνο από τη δευτεροβάθμια υποχρεωτικά στα περισσεύματα της πρωτοβάθμιας, προτιμώ να διεκδικήσω μία σταθερή τοποθέτηση στην πρωτοβάθμια και να διαλέξω πρώτος από τις καλές περιπτώσεις σχολείων.

Οι δύο κίνδυνοι είναι:
Να μεταταγώ υποχρεωτικά κάπου ακόμα πιο μακριά από τον τόπο καταγωγής και συμφερόντων μου (Θεσσαλονίκη)
Να μεταταγώ υποχρεωτικά σε διοικητική θέση, κάτι που είναι εφιάλτης για μένα.

Όλα αυτά τα γράφω για να δέιξω πόσο πολύπλοκο είναι για τον καθένα μας να αποφασίσει. Επειδή όμως η τύχη καμιά φορά βοηθάει τους τολμηρούς, ενώ η ακινησία είναι επικίνδυνη. Αποφάσισα να καταθέσω αίτηση και σε λίγο θα σας ενημερώσω για τον Αριθμό Πρωτοκόλλου. Καλή επιτυχία σε όλους σας.
Συνάδελφε, εάν δεν δηλώσεις διοικητική θέση, γιατί λες να σε πάνε υποχρεωτικά...??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162175
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.