*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4367608 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6608 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:40:44 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
13 θέσεις ξάνθη
11 κομοτηνή...
για πε19/20
Θα καλυφθούν με διαθέσεις από β/θμια ή και αποσπάσεις από πυσδε->πυσπε..
μακάρι να γίνουν αποσπάσεις μπας και έρθουμε κοντα!!!!
Θα γίνουν συνάδελφε...
Μετά έχουν εκτεθεί και τα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ...
Κάλυψαν κόσμο και δεν μπορεί ξαφνικά να σου πει π.χ. καλύπτω τις 11 θεσεις κομοτηνή με διάθεση από το αντίστοιχο πυσδε...
Θα τους πουν, καλά εσείς βγάλατε 0 πλεόνασμα...
Οπότε όλες αυτές οι θέσεις κομοτηνή, ξάνθη και δράμα θα δοθούν για αποσπάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 12:43:45 πμ από kris_81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:47 »

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6609 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:44:47 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
13 θέσεις ξάνθη
11 κομοτηνή...
για πε19/20
Θα καλυφθούν με διαθέσεις από β/θμια ή και αποσπάσεις από πυσδε->πυσπε..
μακάρι να γίνουν αποσπάσεις μπας και έρθουμε κοντα!!!!
Θα γίνουν συνάδελφε...
Μετά έχουν εκτεθεί και τα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ...
Κάλυψαν κόσμο και δεν μπορεί ξαφνικά να σου πει π.χ. καλύπτω τις 11 θεσεις κομοτηνή με διάθεση από το αντίστοιχο πυσδε...
Θα τους πουν, καλά εσείς βγάλατε ο πλεόνασμα...
Οπότε όλες αυτές οι θέσεις κομοτηνή, ξάνθη και δράμα θα δωθούν για αποσπάσεις...

ειναι κινητρο για να μην κανεις την αιτηση η αποσπαση? κ του χρονου? παλι στα ιδια? του χρονου μπορει να πλεοναζεις κ με ονοματεπωνυμο, οχι ως αριθμος... τι γινεται??

Αποσυνδεδεμένος intou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6610 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:45:28 πμ »
γειά σας παιδιά,μόλις έκανα και εγώ 13623 πήρα αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι θα περάσω αύριο από βθμια!!!άλλη μια νύχτα άυπνη

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6611 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:45:34 πμ »

Ναι, αλλά είναι δυνατόν να μην δώσει καθόλου στους νομούς που ανέφερα?Σκέφτομαι να το πάρω το ρίσκο, βέβαια οι θέσεις νομίζω ότι θα καλυφθούν απευθείας σε επίπεδο νομού, ούτε καν περιφέρειας.
Θα ήθελε να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Αν οι αιτήσεις είναι πολλές πάνω από 6000, φανταζομαι ότι θα καλυφθούν τα κενά, και όλοι όσοι δεν πετύχουμε τις επιλογές μας, γυρνάμε εκεί που ανήκουμε. Αν ο αριθμός αιτήσεων είναι μικρός και δεν καλυφθούν οι θέσεις, θεωρώ ότι ο πίνακας που θα συγκροτηθεί για να καλυφθούν αυτά τα κενά θα γίνει ανά πυσδε, γιατί αφού δεν υπάρχουν πολλοί αιτούντες δεν υπάρχουν και άτομα για αυτά τα κενά. Σωστά?
Συνάδελφε , χωρίς να ξέρω σίγουρα, εκτιμώ οτι αν πχ οι αιτήσεις είναι 10 από την Καβάλα για τα δημοτικά ή και τις διοικητικές θέσεις, τότε οι υπόλοιπες 5 θα δοθούν από όσους ανήκουν σε ΠΥΣΔΕ εντός της περιφέρειας ή και εκτός αυτής και στη δεύτερη φάση οι 5 πλεονάζοντες που δεν φύγανε από το ΠΥΣΔΕ, γιατί δεν κάνανε αίτηση πιθανά να πρέπει να διαλέξουν από όσα κενά θα παραμείνουν πανελλαδικά. Νομίζω οτι με κάποιο τρόπο το υπουργείο θα πρέπει να επιβραβεύσει το συνάδελφο που θα πάρει το ρίσκο της αίτησης και όχι να τον κρατάει σε αναμονή για να δώσει και δεύτερο και τρίτο δικαίωμα αίτησης στον "ντόπιο".  Από όσο γνωρίζω εντός του ΠΥΣΔΕ μόνο ένας συνάδελφος σκέφτεται την αίτηση για διοικητική θέση και πάλι αν κάνει θα κάνει την τελευταία στιγμή. Εγώ παρόλο που υπηρετώ στη Διεύθυνση, δεν θέλω. Όπως είπα είναι άλλο να ξέρω πως οποιαδήποτε στιγμή δεν αντέχω τις σφραγίδες και τη γραφειοκρατία, έχω τη δυνατότητα να γυρίσω σε αυτό που αγαπώ και άλλο θέμα να "εγκλωβιστώ" για τα επόμενα 25 χρόνια στη γραφειοκρατία. Αν είχα οικογένεια σε άλλη πόλη και ήταν ο μόνος τρόπος να είμαι μαζί της, ΝΑΙ θα το έκανα, γιατί η οικογένεια μου είναι πιο σημαντική και θα το κατάπινα σαν μουρουνόλαδο.
αυριο θα ερθω και θα γνωριστουμε συνάδελφε....χαρηκα πολύ για τις πληροφορίες...και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα "άνθρωποι" που θέλουν και έχουν διάθεση να βοηθήσουν και όχι να χαντακώσουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:47 »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6612 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:46:59 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
13 θέσεις ξάνθη
11 κομοτηνή...
για πε19/20
Θα καλυφθούν με διαθέσεις από β/θμια ή και αποσπάσεις από πυσδε->πυσπε..
μακάρι να γίνουν αποσπάσεις μπας και έρθουμε κοντα!!!!
Θα γίνουν συνάδελφε...
Μετά έχουν εκτεθεί και τα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ...
Κάλυψαν κόσμο και δεν μπορεί ξαφνικά να σου πει π.χ. καλύπτω τις 11 θεσεις κομοτηνή με διάθεση από το αντίστοιχο πυσδε...
Θα τους πουν, καλά εσείς βγάλατε ο πλεόνασμα...
Οπότε όλες αυτές οι θέσεις κομοτηνή, ξάνθη και δράμα θα δωθούν για αποσπάσεις...

ειναι κινητρο για να μην κανεις την αιτηση η αποσπαση? κ του χρονου? παλι στα ιδια? του χρονου μπορει να πλεοναζεις κ με ονοματεπωνυμο, οχι ως αριθμος... τι γινεται??
Mιλάω για φέτος με αριθμούς...
Οι θέσεις αυτές θα δοθούν για αποσπάσεις..
Κάποιες ίσως και να καλυφθούν και με διαθέσεις με την έννοια ότι οι υπολογισμοί γίνανε με 2ωρο το μάθημα στο γυμνάσιο κι όχι μονόωρο όπως τώρα, αλλά οι περισσότερες θα δοθούν για απόσπαση...

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6613 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:47:29 πμ »
παίδες εγώ τοποθετήθηκα νωρίτερα αλλά μέσα στις τόσες σελίδες μάλλον χάθηκε το ποστάρισμα. Αντιγράφω λοιπόν και την πέφτω γιατί αναμένεται μεγάλη μέρα αύριο !! Καλό ξημέρωμα αύριο και προσοχή στις λούμπες!!

Ξεκίνησα να διαβάζω αλλά μετά τις 11 σελίδες μπλόκαρα....σόρρυ αλλά είναι και η κούραση μεγάλη - στις 5 έφυγα σήμερα απ το γραφείο! Ως εκείνη την ώρα, έχω να σας πω κανένα μέιλ ή non paper δεν είχε έρθει από υπουργείο μεριά στην ΔΔΕ... τα μαντάτα τα μαθα αφού έφτασα σπίτι!!

ως αυτή τη στιγμή που μιλάμε οι ΔΔΕ δεν έχουν πρόσβαση στις αιτήσεις σας - δεν μας έχει δωθεί κωδικός και δεν ξέρουμε τι εννοεί ο ποιητής όταν γράφει "ο κωδικός ειναι ίδιος με τον κωδικό του συστήματος μεταφοράς θέσεων" γιατί ως τώρα δεν έχουμε διαχειριστεί κανένα τέτοιο σύστημα. Δεν έχουμε ιδέα τι πρέπει να κάνουμε - να επιβεβαιώσουμε την ορθότητα των μορίων; των μεταπτυχιακών; τι τελοσπάντων; ιδέα δεν έχουμε ! Καμία οδηγία δεν έχουμε λαβει.

για την "διευκρινιστική" θα πω μόνο ότι βγήκε την κατάλληλη στιγμή : αφού είδαν ότι το πράγμα δεν "πολυ-τρέχει" και "δεν τους βγαίνει όπως ήλπιζαν" ! Αυτά που θα έπρεπε να ειχαν απαντηθει στις 14/8 απαντώνται με Πύθιο τρόπο στις 22/8!!  Καθησυχαστικά αλλά καθόλου διευκρινιστικά ! Και οκ το πυσδε - περιφέρεια- επικράτεια το χαμε ψιλλιαστεί και το λέγαμε από μέρες.... αλλά τι γίνεται όταν τα νούμερα δεν βγαίνουν;

όταν πχ η αντίστοιχη σε εμάς α/θμια λέει " έδωσα 20 θέσεις του Χ κλάδου αλλά το υπουργείο ανακοίνωσε 40 "... ( άρα θα μετατάξει 40 ) σε ποιες οργανικές θα τους πάει ; ( και για ποιες οργανικές λέει ; )

όταν το υπουργείο έδωσε 80 πλεονάζοντες του Ψ κλάδου αλλά στην πραγματικότητα είναι 100 ποιά η σκοπιμότητα του να "κρύψει" 20 άτομα; ( τυχαία τα νούμερα) .

το "δεν αλλάζει η υπηρεσιακή κατάσταση" είναι δέσμευση; Γιατί το έγγραφο δεν έχει υπογραφή. Όμως ο αιτών έχει ονοματεπώνυμο. Και μπορεί να έχει οργανική αλλά μπαίνει σε ένα στόχαστρο - με πόσες ώρες την έχει την οργανική του; πόσο κοντά ειναι στην υπεραριθμία;

τα στοιχεία της εντοπιότητας και της μόνιμης κατοικίας, που δεν μοριοδοτούνται, σε τι ακριβώς χρειάζονται; Θα μεταταχθούν στις "αζήτητες" θέσεις υποχρεωτικά όσοι έχουν εντοπιότητα ή ζουν κοντά σε αυτά τα "αζήτητα"; ( ίσως υποσκελίζοντας άλλους με περισσότερα μόρια που όμως δεν έχουν το αβαντάζ της εντοπιότητας/μόνιμης κατοικίας;)

γιατί , ενώ έχεις πχ ΠΕ09-10-12 πλεονάζοντες και το ξερεις ως υπουργείο, δεν βγάζεις θέσεις για αυτούς αλλά τις δίνεις σε ΠΕ01; ( τι σκέφτεσαι να κάνεις με τους ΠΕ01 σε ύστερη φάση και τους καλύπτεις πρώιμα, πού σκέφτεσαι να οδηγήσεις τους πλεονάζοντες ΠΕ09-10 σε δεύτερη φάση; )

ναι, αναφέρθηκε εντόνως σήμερα ότι θα ακολουθήσει β και γ φάση. Πού όμως; σε άλλους κλάδους; στους ίδιους που δεν μετατάχθηκαν αλλά επαναπροκηρύσσοντας τις θέσεις που έμειναν ακάλυπτες;  Τι ακριβώς θα ορίσει την β και γ φάση ;  Σκοπεύεις να κάνεις κάτι για τους άλλους κλάδους που δεν τους αναφέρεις σε αυτή τη φάση; ίσως κάτι ανάλογο με τις ειδικότητες των επαλ; ( ναι, να δαγκώσω τη γλώσσα μου ΄οσο θέλετε αλλά άλλο να πει καταργώ τους φιλολόγους και άλλο τους ιχθυολόγους ή τους λογιστές ή τους νομικής επιστήμης - τυχαία τα παραδείγματα)

Οι εκπαιδευτικοί πάντως είναι πολύ επιφυλακτικοί. Δεν ξέρω αν το δελτίο τύπου ανοίξει την όρεξη σε κάποιους και αύριο κατακλυστούμε από αιτήσεις. Αλλά είναι άδικο να γνωστοποιείς τους όρους του "παιχνιδιού" τελευταία στιγμή και μάλιστα αφαιρώντας από τους ήδη υποβάλοντες αίτηση το δικαιωμα να την τροποποιήσουν ( γιατί πχ ένας με 100 μόρια μπορει να δήλωσε Μαγνησία ενώ δεν ανήκει σε αυτήν ενώ αν δήλωνε Γιάννενα στα οποία ανήκει να έπιανε άνετα την θέση...)

πάω σούπερ μάρκετ και για καφέ να ξελαμπικάρω... σκεφθείτε πολύ , όλοι για το επόμενο βήμα σας.
bitch μου,για τις εθελοντικες δεν εχεις πει κατι.Καθολου δενε χεις εκφρασει γνωμη για αυτες.Τι πιστευεις;

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6614 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:48:52 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
13 θέσεις ξάνθη
11 κομοτηνή...
για πε19/20
Θα καλυφθούν με διαθέσεις από β/θμια ή και αποσπάσεις από πυσδε->πυσπε..
μακάρι να γίνουν αποσπάσεις μπας και έρθουμε κοντα!!!!
Θα γίνουν συνάδελφε...
Μετά έχουν εκτεθεί και τα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ...
Κάλυψαν κόσμο και δεν μπορεί ξαφνικά να σου πει π.χ. καλύπτω τις 11 θεσεις κομοτηνή με διάθεση από το αντίστοιχο πυσδε...
Θα τους πουν, καλά εσείς βγάλατε 0 πλεόνασμα...
Οπότε όλες αυτές οι θέσεις κομοτηνή, ξάνθη και δράμα θα δοθούν για αποσπάσεις...
και συ συνάδελφε από Καβάλα?

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6615 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:50:14 πμ »
Μου προκαλεί εντύπωση ότι μεγάλα κανάλια ασχολούνται με το θέμα μας στα κεντρικά τους δελτία.
Συνήθως ασχολούνται με τον κλάδο μόνο εν όψει απεργιών που "καταστρέφουν το μέλλον των παιδιών".
Μάλλον με παπαγάλους ομοιάζουν που κράζουν στο ρυθμό που τους σφύριξαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 12:56:41 πμ από Caravan »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6616 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:51:50 πμ »
Παιδια συγγνωμη αλλα θα ξαναρωτησω: Οι τρίτεκνοι μετατάσονται κατα προτεραιοτητα σύμφωνα με αυτό: http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/triteknoi-ypalliloi-metatssontai-metaferontai-kata-proteraiotita ή οχι;
ΡΕ ΦΙΛΕ οχι!Αυτο ισχυει αν βγεις σε διαθεσιμοτητα.ημαρτον πια..να εκμεταλευομαστε ακομα και το ποσα παιδια εχουμε.Ειδες πουθενα στην εγκυκλιο κουρελοχαρτο να μιλαει για τριτεκνους;ΣΩΝΕΙ.Απλως  πηγαινει στα μορια της οικογενειακης σου καταστασης.Αλλα τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ.
Σου εύχομαι λοιπόν να μην κάνεις (αν δεν έχεις) τέσσερα παιδιά, και να μην είσαι εγκλωβισμένος σε κάποιο νησί για να δεις πως είναι να είσαι μακριά.
Ξερω εδω και 17 χρονια πως ειναι να ειμαι μακρια.Απο την πρωτη μερα μεχρι και σημερα..στο σχολειο μου.ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ.Ομως το οτι δενε χω 3 παιδια δεν με κανει κατωτερη απο εσενα με λιγοτερα δικαιωματα.ΟΚ...ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΡΙΑ απο τις οικογενειακες συνθηκες.Στις διαθεσιμοτητες προηγηστε.ΘΕΣ και να προηγησαι παντου;ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Δηλαδη αν καποος ειναι στειρος..πρεπει να ειναι παντα στον πάτο;ή αν δεν ετυχε να εχει 3 παιδια;ημαρτον πια.
Καλη σου τυχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 12:55:00 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6617 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:52:37 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
13 θέσεις ξάνθη
11 κομοτηνή...
για πε19/20
Θα καλυφθούν με διαθέσεις από β/θμια ή και αποσπάσεις από πυσδε->πυσπε..
μακάρι να γίνουν αποσπάσεις μπας και έρθουμε κοντα!!!!
Θα γίνουν συνάδελφε...
Μετά έχουν εκτεθεί και τα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ...
Κάλυψαν κόσμο και δεν μπορεί ξαφνικά να σου πει π.χ. καλύπτω τις 11 θεσεις κομοτηνή με διάθεση από το αντίστοιχο πυσδε...
Θα τους πουν, καλά εσείς βγάλατε ο πλεόνασμα...
Οπότε όλες αυτές οι θέσεις κομοτηνή, ξάνθη και δράμα θα δωθούν για αποσπάσεις...

ειναι κινητρο για να μην κανεις την αιτηση η αποσπαση? κ του χρονου? παλι στα ιδια? του χρονου μπορει να πλεοναζεις κ με ονοματεπωνυμο, οχι ως αριθμος... τι γινεται??
όχι φυσικά...άλλο η αποσπαση...άλλο η αιτηση μετάταξης!!!!!θα κάνω την αίτηση ούτως ή άλλως χαμένοι ειμαστε!!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6618 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:56:36 πμ »
Πίστεψέ με... τις έχω διαβάσει και τις 471 και άκρη δεν βγάζω... Είπα μπας και μου διέφυγε κάτι....  ;D
η απάντηση είναι ναι (μέχρι την έκφραση της επόμενης πολιτικής βούλησης) ;):
 Επί των αιτηθέντων εκπαιδευτικών συντάσσεται αξιολογικός πίνακας κατάταξης με βάση τα κάτωθι κριτήρια......
 Με βάση την κατάταξη στον ανωτέρω αξιολογικό πίνακα, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εκπαιδευτικοί μετατάσσονται υποχρεωτικά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6619 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:57:36 πμ »

Ναι, αλλά είναι δυνατόν να μην δώσει καθόλου στους νομούς που ανέφερα?Σκέφτομαι να το πάρω το ρίσκο, βέβαια οι θέσεις νομίζω ότι θα καλυφθούν απευθείας σε επίπεδο νομού, ούτε καν περιφέρειας.
Θα ήθελε να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Αν οι αιτήσεις είναι πολλές πάνω από 6000, φανταζομαι ότι θα καλυφθούν τα κενά, και όλοι όσοι δεν πετύχουμε τις επιλογές μας, γυρνάμε εκεί που ανήκουμε. Αν ο αριθμός αιτήσεων είναι μικρός και δεν καλυφθούν οι θέσεις, θεωρώ ότι ο πίνακας που θα συγκροτηθεί για να καλυφθούν αυτά τα κενά θα γίνει ανά πυσδε, γιατί αφού δεν υπάρχουν πολλοί αιτούντες δεν υπάρχουν και άτομα για αυτά τα κενά. Σωστά?
Συνάδελφε , χωρίς να ξέρω σίγουρα, εκτιμώ οτι αν πχ οι αιτήσεις είναι 10 από την Καβάλα για τα δημοτικά ή και τις διοικητικές θέσεις, τότε οι υπόλοιπες 5 θα δοθούν από όσους ανήκουν σε ΠΥΣΔΕ εντός της περιφέρειας ή και εκτός αυτής και στη δεύτερη φάση οι 5 πλεονάζοντες που δεν φύγανε από το ΠΥΣΔΕ, γιατί δεν κάνανε αίτηση πιθανά να πρέπει να διαλέξουν από όσα κενά θα παραμείνουν πανελλαδικά. Νομίζω οτι με κάποιο τρόπο το υπουργείο θα πρέπει να επιβραβεύσει το συνάδελφο που θα πάρει το ρίσκο της αίτησης και όχι να τον κρατάει σε αναμονή για να δώσει και δεύτερο και τρίτο δικαίωμα αίτησης στον "ντόπιο".  Από όσο γνωρίζω εντός του ΠΥΣΔΕ μόνο ένας συνάδελφος σκέφτεται την αίτηση για διοικητική θέση και πάλι αν κάνει θα κάνει την τελευταία στιγμή. Εγώ παρόλο που υπηρετώ στη Διεύθυνση, δεν θέλω. Όπως είπα είναι άλλο να ξέρω πως οποιαδήποτε στιγμή δεν αντέχω τις σφραγίδες και τη γραφειοκρατία, έχω τη δυνατότητα να γυρίσω σε αυτό που αγαπώ και άλλο θέμα να "εγκλωβιστώ" για τα επόμενα 25 χρόνια στη γραφειοκρατία. Αν είχα οικογένεια σε άλλη πόλη και ήταν ο μόνος τρόπος να είμαι μαζί της, ΝΑΙ θα το έκανα, γιατί η οικογένεια μου είναι πιο σημαντική και θα το κατάπινα σαν μουρουνόλαδο.
αυριο θα ερθω και θα γνωριστουμε συνάδελφε....χαρηκα πολύ για τις πληροφορίες...και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα "άνθρωποι" που θέλουν και έχουν διάθεση να βοηθήσουν και όχι να χαντακώσουν...
άρα γιατί μας τρομοκρατούν κάποιοι ότι όσοι κάνουμε αίτηση και δεν ικανοποιηθεί, θα βρεθούμε αλλού γι'αλλού......αυτός είναι οι συλλογισμός μου....αν πχ γίνουν 3500 αιτησεις δεν φτάνουν για να καλυφθούν οι θέσεις...οπότε λογικά κάθε πυσδε βγάζει πλεονάζοντες (όχι μονο όσους εκαναν αίτηση) και ανάλογα τα μόρια του καθενός πράττει....Λέω κάτι λάθος?

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6620 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:01:00 πμ »
Πίστεψέ με... τις έχω διαβάσει και τις 471 και άκρη δεν βγάζω... Είπα μπας και μου διέφυγε κάτι....  ;D
η απάντηση είναι ναι (μέχρι την έκφραση της επόμενης πολιτικής βούλησης) ;):
 Επί των αιτηθέντων εκπαιδευτικών συντάσσεται αξιολογικός πίνακας κατάταξης με βάση τα κάτωθι κριτήρια......
 Με βάση την κατάταξη στον ανωτέρω αξιολογικό πίνακα, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εκπαιδευτικοί μετατάσσονται υποχρεωτικά.
και ρωτάω...αν οι αιτήσεις είναι πολύ λιγότερες....που θα βρουν τους εκπ/κους να καλύψουν τον πίνακα αυτό?

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6621 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:01:36 πμ »
Τι γίνεται με τον Αριθμό Πρωτ.??
Καμία ενημέρωση..??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.