*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4367588 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6594 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:26:36 πμ »
Παιδια συγγνωμη αλλα θα ξαναρωτησω: Οι τρίτεκνοι μετατάσονται κατα προτεραιοτητα σύμφωνα με αυτό: http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/triteknoi-ypalliloi-metatssontai-metaferontai-kata-proteraiotita ή οχι;
ΡΕ ΦΙΛΕ οχι!Αυτο ισχυει αν βγεις σε διαθεσιμοτητα.ημαρτον πια..να εκμεταλευομαστε ακομα και το ποσα παιδια εχουμε.Ειδες πουθενα στην εγκυκλιο κουρελοχαρτο να μιλαει για τριτεκνους;ΣΩΝΕΙ.Απλως  πηγαινει στα μορια της οικογενειακης σου καταστασης.Αλλα τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ.
Σου εύχομαι λοιπόν να μην κάνεις (αν δεν έχεις) τέσσερα παιδιά, και να μην είσαι εγκλωβισμένος σε κάποιο νησί για να δεις πως είναι να είσαι μακριά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:15 »

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6595 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:27:33 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
Ναι, αλλά είναι δυνατόν να μην δώσει καθόλου στους νομούς που ανέφερα?Σκέφτομαι να το πάρω το ρίσκο, βέβαια οι θέσεις νομίζω ότι θα καλυφθούν απευθείας σε επίπεδο νομού, ούτε καν περιφέρειας.
Θα ήθελε να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Αν οι αιτήσεις είναι πολλές πάνω από 6000, φανταζομαι ότι θα καλυφθούν τα κενά, και όλοι όσοι δεν πετύχουμε τις επιλογές μας, γυρνάμε εκεί που ανήκουμε. Αν ο αριθμός αιτήσεων είναι μικρός και δεν καλυφθούν οι θέσεις, θεωρώ ότι ο πίνακας που θα συγκροτηθεί για να καλυφθούν αυτά τα κενά θα γίνει ανά πυσδε, γιατί αφού δεν υπάρχουν πολλοί αιτούντες δεν υπάρχουν και άτομα για αυτά τα κενά. Σωστά?

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6596 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:28:20 πμ »
Συγκεκριμένη ερώτηση συνάδελφοι:

Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
Ανατολική Θεσσαλονίκη ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ=62 ΚΕΝΑ=38(μαζί με διοικητικό)
Δυτική Θεσσαλονίκη ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ=5 ΚΕΝΑ=29(μαζί με διοικητικό)
Πέλλα ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ=21 ΚΕΝΑ=21(μαζί με διοικητικό)

Σε πρώτη φάση(ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ όπως είπε η "Υπουργάρα") Η Δυτική Θεσσαλονίκη μπορεί να μετατάξει μόνο 5 συναδέλφους.Σωστά;;
Η Ανατολική στην πρώτη φάση μετατάσει 38 (σε όλα δηλαδή τα κενά) και μένουν 24 πλεόνασμα.
Η Πέλλα ας πουμε ότι μετατάσει 20 και μένουν 1 κενά.

Αν συνάδελφος από Πέλλα με πολλά μόρια δηλώσει 1 προτίμηση (Δυτική Θεσσαλονίκη) τότε στην επόμενη φάση (ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ δηλαδή) θα προηγηθεί έναντι των 24 πλεονασματικών της Ανατολικής Θεσσαλονίκης για την τοποθέτηση στα εναπομείναντα 24 κενά της Δυτικής Θεσσαλονίκης;;;;; (με ότι αυτό συνεπάγεται, ότι δηλαδή ένας από Ανατολική Θεσσαλονίκη ίσως να πρεπει να μεταταχθεί σε Πελλα)

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6597 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:28:26 πμ »
@ Γατόπαρδος εγώ πάντως μετά από μια πληροφορία που είχα προ 3ώρου αποκλείεται να ξαναδιαφωνήσω μαζί σου... ;)
Εσύ πάντα έχεις τις σωστές πληροφορίες. τι νέο μας έχει απόψε??? Και πες το ανοιχτά μπας και κοιμηθούμε μια στάλα!!
Μην ψαρωνετε.Καμια πληροφορια δεν ειχε οσον αφορα τις μεταταξεις.χαχαχαχαχα...μιαπλακα ητανη μεταξυ μας,σε ασχετο εντελως θεμα.
Παιδια μου..εγω ειμαι απολυτα ξεκαθαρη.Οτι λεω το λεω καθαρα και πεντακαθαρα.,Καμια πληροφορια δενε χω απ[ο πουθενα.

Έχει δίκιο ο Γατόπαρδος...η πληροφορία ήταν ολόσωστη αλλά δεν αφορούσε τις μετατάξεις...και παρά το ότι δεν τις αφορούσε..προκαλεί αϋπνίες! Πάντως καμία σχέση με μετατάξεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:15 »

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6598 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:28:33 πμ »
@gio66 δεν είμαι η ΑΔ αλλά πάντα δεν καταλάβαινα γιατί δεν έπαιρνα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΔΕ με τους άλλους γαμάτους Υπουργούς...μέχρι που η καταστροφέας της εκπαίδευσης έβαλε μόρια και...μαντέψτε..πήρα απόσπαση (εγώ και χιλιάδες σαν εμένα που δεν είχαν μπάρμπα στην Κορώνη)....Πάντως εγώ ακόμη περιμένω και προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου πει τι ακριβώς έκανε που είναι κατακριτέο? Θα σας πω εγώ τί...ΞΕΒΟΛΕΨΕ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ αυτό έκανε...έδωσε ένα μοριάκι στον μπαρμπακορωνίτη που έπαιρνε το 12αρι των Κυθήρων..αυτό έκανε...και επειδή το έκανε ότι λάθος και να έκανε εγώ προσωπικά της το συγχωρώ...δηλαδή ήταν καλή και γαμάτη η Μαριέττα που με το που βγήκε "διόρισε" ένα χιλιάρικο Γυμναστές και ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ και τώρα ο κλάδος ασφυκτιά....αλλά τέτοιοι είμαστε....
ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ όμως συνάδελφε/σα δεν τους τα πήρε πίσω τα 12 άρια τους. Τα μισθά μας όμως μας τα έκοψε αναδρομικά.

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6599 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:30:12 πμ »

Επίσης συνάδελφοι λυστε μου την απορία: αν κάποιος δεν ικανοποιηθέι με τις 2 επιλογές του, μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε μείνει κενή θέση;;;

Φίλη Φρόσω, για να βρεις την απάντηση πρέπει να διαβάσεις 471 σελίδες (στο θέμα αυτό....) ;D
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6600 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:30:23 πμ »

Συνάδελφε, εάν δεν δηλώσεις διοικητική θέση, γιατί λες να σε πάνε υποχρεωτικά...??

Επειδή ακριβώς από το νομό θα τη δηλώσουν ελάχιστοι εώς και κανένας. Πιθανά τις δύο διοικητικές θέσεις να τις δήλωσαν συνάδελφοι από άλλο νομό και μακάρι να τις πάρουν. Προτιμώ να πάω στον Έβρο ως ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ παρά να παραμείνω στην Καβάλα ως διοικητικός, παρόλο που έχω υπηρετήσει 2 χρόνια σε ΙΕΚ και 1 (φέτος) σε Διεύθυνση. Είχα πάντα στο μυαλό μου οτι αυτό είναι προσωρινό, γιατί δεν είχα ωράριο και πως στόχος μου είναι κάποια στιγμή να επανέλθω σε αυτό που αγαπάω. Έκανα την αίτηση πριν πέντε λεπτά. Οι ρυθμοί είναι καλύτεροι, αλλά όχι τόσο έντονοι όσο περίμενα: 337* φαίνεται οτι έχουν κάνει αίτηση μέχρι τώρα. Υπολογίζω άλλες 1000 περίπου αύριο. Καλή επιτυχία σε όλους ο,τι και να αποφασίσουν. Επειδή διαβάζω πολλούς συναδέλφους από απομακρυσμένα μέρη, καταλαβαίνω την αγωνία τους να γυρίσουν στον τόπο τους. Αν ήσασταν από τη μέρα του διορισμού σας μέχρι και σήμερα για 9 έτη στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ίσως θα καταλαβαίνατε και τη δική μας αγωνία και αδυναμία να εργαστούμε σε αξιοπρεπείς συνθήκες σε αυτό που αγαπάμε. 9 χρόνια μπαλάκι, υπήρχαν σχολικά έτη που αλλάζαμε δύο και τρία και τέσσερα σχολεία μέχρι να οριστικοποιηθεί η τοποθέτηση μας, κάναμε προγραμματισμό ύλης, ετοιμάζαμε υλικό για κανένα τρίμηνο και μετά από 2-3 βδομάδες σε στέλνουν αλλού. Αν μπορούσα θα άλλαζα μια οργανική ακόμα και στο Καστελόριζο με τη θέση μου στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Καβάλας, αλλά οργανική.
συνάδελφε, και γω ειμαι πληροφορικος με οικογενεια στην Καβάλα, αλλά η θέση είναι πολύ μακρυά....και σε μία βδομάδα τους αφήνω και φεύγω.
Όλοι είμαστε σε δύσκολη θέση....Δεν ξέρω πραγματικά ποια θα ήταν η σωστή σειρά για τις μετατάξεις...
Να μην σχολιάσω δε ότι είμαστε η μόνη περιφέρεια με 5 νομούς εκ των οποίων οι τρεις δεν έδωσαν-χάθηκαν τα κενά στηνΑ/θμια για ΠΕ 19-20.Αυτοί οι νομοί πως θα λειτουργήσουν τα ΕΑΕΠ?
Με αποσπάσεις...όπως κάθε χρόνο...
αφού θα μειώσει δραματικά τις αποσπάσεις.........

Αποσυνδεδεμένος sjn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6601 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:31:03 πμ »
Ένα ερώτημα: Εφόσον έχουμε δεχτεί ότι το υπουργείο θέλει όσο το δυνατόν περισσότερες αιτήσεις τότε τι χρειαζόταν η 1η διευκρίνιση ότι όποιος έχει οργανική θέση χωρίς πλήρες ωράριο δεν χρειάζεται να κάνει αίτηση μετάταξης; Τι θα τους πείραζε να “τσιμπούσαν” μερικές αιτησούλες ακόμα από κάποιους υπεράριθμους;

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6602 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:32:16 πμ »
Μπορεί να γνωριζόμαστε κι όλας δηλαδή συνάδελφε. Και για την Καβάλα έμαθα οτι η πρωτοβάθμια δήλωσε οτι χρειάζεται 31 καθηγητές ΠΕ19-20 για να καλύψει τις ανάγκες της, αλλά δόθηκαν 13 θέσεις. Φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο έγινε και στους άλλους νομούς. Μάλλον το υπουργείο δεν διαθέτει όσο προσωπικό χρειάζεται για να καλύψει όλες τις θέσεις στην πρωτοβάθμια ή κρατάει θέσεις για άλλες υπηρεσιακές μεταβολές (αποσπάσεις, μεταθέσεις στο μέλλον κλπ). Αν σε ενδιαφέρει η μετάταξη για διοικητική θέση, από τις κουβέντες που έκανα με συναδέλφους που ανήκουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να κάνει αίτηση. Ίσως αξίζει το ρίσκο. Το κακό είναι οτι και οι Θεσσαλονικείς που είμαστε στην Καβάλα, είμαστε τόσα χρόνια που πλέον αφομοιωθήκαμε και δεν έχουμε μετά από 9-10 χρόνια δυνάμεις να κυνηγάμε πλέον τη μετακίνηση μας και έχουμε "μπαστακωθεί" μόνιμα.
13 θέσεις ξάνθη
11 κομοτηνή...
για πε19/20
Θα καλυφθούν με διαθέσεις από β/θμια ή και αποσπάσεις από πυσδε->πυσπε..
μακάρι να γίνουν αποσπάσεις μπας και έρθουμε κοντα!!!!

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6603 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:33:12 πμ »

Επίσης συνάδελφοι λυστε μου την απορία: αν κάποιος δεν ικανοποιηθέι με τις 2 επιλογές του, μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε μείνει κενή θέση;;;

Φίλη Φρόσω, για να βρεις την απάντηση πρέπει να διαβάσεις 471 σελίδες (στο θέμα αυτό....) ;D

Πίστεψέ με... τις έχω διαβάσει και τις 471 και άκρη δεν βγάζω... Είπα μπας και μου διέφυγε κάτι....  ;D

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6604 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:35:26 πμ »
@φροσω...δεν ξέρω αν νομικά στέκει αυτό γιατί ο νομοθέτης νομοθετεί για το μέλλον...δυστυχώς δηλ το έγκλημα είχε παραγραφεί...αλλά αν νομικά στέκει...πεδίο δόξης λαμπρόν για τον Κωνσταντίνο τον Α' ...όλα η διαμάντω πρέπει να τα κάνει? ;)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6605 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:37:08 πμ »
@gio66 δεν είμαι η ΑΔ αλλά πάντα δεν καταλάβαινα γιατί δεν έπαιρνα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΔΕ με τους άλλους γαμάτους Υπουργούς...μέχρι που η καταστροφέας της εκπαίδευσης έβαλε μόρια και...μαντέψτε..πήρα απόσπαση (εγώ και χιλιάδες σαν εμένα που δεν είχαν μπάρμπα στην Κορώνη)....Πάντως εγώ ακόμη περιμένω και προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου πει τι ακριβώς έκανε που είναι κατακριτέο? Θα σας πω εγώ τί...ΞΕΒΟΛΕΨΕ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ αυτό έκανε...έδωσε ένα μοριάκι στον μπαρμπακορωνίτη που έπαιρνε το 12αρι των Κυθήρων..αυτό έκανε...και επειδή το έκανε ότι λάθος και να έκανε εγώ προσωπικά της το συγχωρώ...δηλαδή ήταν καλή και γαμάτη η Μαριέττα που με το που βγήκε "διόρισε" ένα χιλιάρικο Γυμναστές και ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ και τώρα ο κλάδος ασφυκτιά....αλλά τέτοιοι είμαστε....
Μα σου είπα, η μοριοδότηση στις αποσπάσεις ήταν κάτι άριστο και αναγκαίο. Αλλά όπως είπε και  η frosw δεν έκοψε αναδρομικά τα μόρια, ούτε τα κατήργησε τελείως. Διατήρησε +2 στις αποσπάσεις σε γραφεία και ολόκληρη τη μοριοδότηση σε κάποιες άλλες, όπως τα ΚΠΕ. Άλλωστε την αθλιότητα να υπηρετούν κάποιοι σε γραφεία με μόρια αη στράτη το κόμμα της τη δημιούργησε.Τι να πρωτοπώ: ότι άφησε τα σχολεία χωρίς βιβλια; τυχαία ονομάστηκε υπουργός της φωτοτυπίας;
ότι κλείδωσε τους πίνακες; ότι άφησε αδιόριστους τους διοριστέους ασέπ 2008;
ότι θέσπισε τη γελοία τριετία για νεοδιόριστους και διετία για μετατιθέμενους;
ότι έδειχνε με το δάχτυλο τους απλήρωτους ωρομίσθιους σε εκδήλωση για την "αριστεία"(και καλά) και έλεγε ότι είναι οι χειρότεροι εκπαιδευτικοί;
τι άλλο να πω, δεν ξέρω και είμαστε και εκτός θέματος, αλλά ας μου συγχωρεθεί η παρέκβαση, ειλικρινά δεν πίστευα(αν και σέβομαι μέχρι τέλους το δικαίωμά σου να την υποστηρίζεις) ότι υπάρχει εκπαιδευτικός που να τη θεωρεί ιδανικότερη όλων, με το συμπάθειο πάντα!
Ενα παιδί του κομματικού σωλήνα που έγινε νομάρχης στα 25 και που έλεγε να κάνουμε επίσημη γλώσσα της Ελλάδας τα αγγλικά, ε όχι, δε θα το αγιοποιήσουμε κιόλας!!! Άλλωστε είχε την κατάληξη που της άξιζε.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6606 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:37:16 πμ »

Ναι, αλλά είναι δυνατόν να μην δώσει καθόλου στους νομούς που ανέφερα?Σκέφτομαι να το πάρω το ρίσκο, βέβαια οι θέσεις νομίζω ότι θα καλυφθούν απευθείας σε επίπεδο νομού, ούτε καν περιφέρειας.
Θα ήθελε να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Αν οι αιτήσεις είναι πολλές πάνω από 6000, φανταζομαι ότι θα καλυφθούν τα κενά, και όλοι όσοι δεν πετύχουμε τις επιλογές μας, γυρνάμε εκεί που ανήκουμε. Αν ο αριθμός αιτήσεων είναι μικρός και δεν καλυφθούν οι θέσεις, θεωρώ ότι ο πίνακας που θα συγκροτηθεί για να καλυφθούν αυτά τα κενά θα γίνει ανά πυσδε, γιατί αφού δεν υπάρχουν πολλοί αιτούντες δεν υπάρχουν και άτομα για αυτά τα κενά. Σωστά?
Συνάδελφε , χωρίς να ξέρω σίγουρα, εκτιμώ οτι αν πχ οι αιτήσεις είναι 10 από την Καβάλα για τα δημοτικά ή και τις διοικητικές θέσεις, τότε οι υπόλοιπες 5 θα δοθούν από όσους ανήκουν σε ΠΥΣΔΕ εντός της περιφέρειας ή και εκτός αυτής και στη δεύτερη φάση οι 5 πλεονάζοντες που δεν φύγανε από το ΠΥΣΔΕ, γιατί δεν κάνανε αίτηση πιθανά να πρέπει να διαλέξουν από όσα κενά θα παραμείνουν πανελλαδικά. Νομίζω οτι με κάποιο τρόπο το υπουργείο θα πρέπει να επιβραβεύσει το συνάδελφο που θα πάρει το ρίσκο της αίτησης και όχι να τον κρατάει σε αναμονή για να δώσει και δεύτερο και τρίτο δικαίωμα αίτησης στον "ντόπιο".  Από όσο γνωρίζω εντός του ΠΥΣΔΕ μόνο ένας συνάδελφος σκέφτεται την αίτηση για διοικητική θέση και πάλι αν κάνει θα κάνει την τελευταία στιγμή. Εγώ παρόλο που υπηρετώ στη Διεύθυνση, δεν θέλω. Όπως είπα είναι άλλο να ξέρω πως οποιαδήποτε στιγμή δεν αντέχω τις σφραγίδες και τη γραφειοκρατία, έχω τη δυνατότητα να γυρίσω σε αυτό που αγαπώ και άλλο θέμα να "εγκλωβιστώ" για τα επόμενα 25 χρόνια στη γραφειοκρατία. Αν είχα οικογένεια σε άλλη πόλη και ήταν ο μόνος τρόπος να είμαι μαζί της, ΝΑΙ θα το έκανα, γιατί η οικογένεια μου είναι πιο σημαντική και θα το κατάπινα σαν μουρουνόλαδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 12:39:16 πμ από perastikos_kav »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6607 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:38:53 πμ »
Οι υποχρεωτικές είναι ταμένες στην Τρόικα μέχρι τέλη Αυγούστου (πρέπει να έχουν βγει τα σχετικά ΦΕΚ) με απόφαση Υπουργού
Οι εθελοντικές είναι ταμένες στους εκπαιδευτικούς από τον Απρίλη με διαδικασία ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ (όπως σωστά έχει ειπωθεί από συνάδελφο σήμερα)

Αν κάποιος κάνει αίτηση για μετάταξη στις υποχρεωτικές και την πάρει και βγουν πρώτες (δες παραπάνω...Τρόικα) τότε αν έχει πάρει "μετάταξη" και στις εθελοντικές πάει να πει ότι ότι χαρτί έχει στείλει το ΚΥΣΔΕ για Υπογραφή δεν ίσχύει. Αρα η διαδικασία των εθελοντικών πρεπει να εκτελεστεί εξαρχής.

Επίσης το ίδιο ισχύει και για τις "θρυλικές" διοικητικές. εκεί όμως δεν υπάρχει πρόβλημα και να φύγει ένα όνομα απλά διαγράφεται και αυτές όμως δεν ανακοινώνονται. Βέβαια για να φύγει κάποιο όνομα πάει να πει ότι αυτές δεν είναι γνωστές στο μιλητό.

Τι σημαίνει αυτό. Η πρεμούρα του Υπουργού είναι να ολοκληρώσει την διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων. επίσης έχουν ανακοινώσει ημερομηνία ανακοίνωσης των υποχρεωτικών μετατάξεων και σφυρίζονται κάποια πράγματα για ημερομηνίες των "θρυλικών" διοικητικών.

Για τις εθελοντικές ημερομηνία;

ΥΓ. Δεν ξέρω τίποτα αλλά το συνδυάζω με το γεγονός ότι "κάποιοι" που έλεγαν ξεχάστε τις εθελοντικές ήταν "ίδιοι" με αυτούς που υποστήριζαν ότι οι μετατάξεις θα γίνουν με την διαδικασία ΠΥΣΔΕ...για το 2ο είχαν πληροφόρηση και δίκιο. Για να πας όμως στο 2ο δεν είχαν ρωτήσει πρώτα για το 1ο; ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ στον παραπάνω συλλογισμό μου.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 01:02:01 πμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.