*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4510643 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9226 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:49:07 πμ »
"Οι υποχρεωτικές μετατάξεις των εκπκών της βθμιας,καθώς και εκείνες που είχε εγκρίνει το ΚΥΣΠΕ στις 11 Ιουλίου,έχουν υπογραφεί από τον Υπουργό Παιδείας και πηγαίνουν για δημοσίευση σε ΦΕΚ.Όπως με ενημέρωσαν ίσως αυτό γίνει και σήμερα". (Μπράτης, Παρασκευή 31 Αυγούστου 2013, πριν 17 ώρες)

Καλημέρα σε όλους. Αυτό που έγραψε ο κ. Μπράτης στο FB αφορά τις εθελοντικές;
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:01 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9227 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:52:58 πμ »
Όχι στις 11 Ιουλίου είχαν εγκριθεί κάποιες αιτήσεις για μετάταξη που γίνονται κάθε χρόνο με μια πάγια διαδικασία. Αν θυμάμαι καλά δεν ήταν συνολικά πάνω από 30. Πχ αν πάρεις δεύτερο πτυχίο δασκάλου ή νηπιαγωγού μπορείς του χρόνου το καλοκαίρι να κάνεις αίτηση μετάταξης ως δασκάλα ή νηπιαγωγός και να ζητάς συγκεκριμένες περιοχές. Αν υπάρχει οργανικό κενό τότε λογικά την παίρνεις.

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9228 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:56:53 πμ »
διβασε οσα λεμε για τα ατομα με λιγοτερα μορια απο την ΚΥ κ πηραν αποσπαση χτες

Πες τα!Η διαδικασία έγινε για καμιά 100στή άτομα, για να μην πω λιγότερα που θέλαν να τα φέρουν Αθήνα.Το χειρότερο από όλα είναι ότι υπάρχουν συνάδελφοι με εσωτερικότατη πληροφόρηση πολύ καιρό πριν γίνουν αυτές οι διαδικασίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 04:24:18 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9229 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:12:36 πμ »

Πες τα!Η διαδικασία έγινε για καμιά 100στή άτομα, για να μην πω λιγότερα που θέλαν να τα φέρουν Αθήνα.Το χειρότερο από όλα είναι ότι υπάρχουν συνάδελφοι με εσωτερικότατη πληροφόρηση πολύ καιρό πριν γίνουν αυτές οι διαδικασίες.

Ναι αλλά οι προσβολές θίγουν και άλλους 3400 που πήραν μετάταξη, χωρίς γνωριμίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:01 »

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9230 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:27:09 πμ »

Πες τα!Η διαδικασία έγινε για καμιά 100στή άτομα, για να μην πω λιγότερα που θέλαν να τα φέρουν Αθήνα.Το χειρότερο από όλα είναι ότι υπάρχουν συνάδελφοι με εσωτερικότατη πληροφόρηση πολύ καιρό πριν γίνουν αυτές οι διαδικασίες.

Ναι αλλά οι προσβολές θίγουν και άλλους 3400 που πήραν μετάταξη, χωρίς γνωριμίες.

Μετάθεση θέλεις να πεις.

Αποσυνδεδεμένος faaasf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9231 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:35:49 πμ »
Η συμμετοχή στην ωραία διαδικασία που παρακολουθήσαμε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως σοφή επιλογή. Δε χρειάζεται να αναφερθούν οι λόγοι. Οπότε να θιχτούν.

Αποσυνδεδεμένος elenhb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9232 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:43:01 πμ »
συνάδελφοι καλημέρα!
ειλικρινά με όλο αυτό που ζούμε δεν ξέρω τι να πω. πήρα μετάταξη στο ΠΥΣΠΕ του νομού οπου βρισκόμουν, 1η επιλογή(ενώ ήθελα κάτι άλλο, αλλα τα έβαλα έτσι γιατι φοβήθηκα!!!!!)αισθάνομαι ότι από τις 13/8 είμαι μέ ένα πιστόλι στον κρόταφο και ακόμη και τώρα το ίδιο ισχύει.....όλο αυτό μας φθείρει και κάποιοι παίζουν με τις ζωές μας!!!!
συμφωνώ απόλυτα με δημοσίευση μορίων, ΠΥΣΔΕ προέλευσης κλπ....."βρωμάει" πολύ!!!!

ΥΓ.δεν αισθάνομαι κάτι διαφορετικό με τη μετάταξη, δε νιώθω η τυχερή της υπόθεσης....απλά είμαι μουδιασμένη.Σαν να μην μπορούσα να κάνω αλλιώς-> ή το ένα ή το άλλο και τα δυο με πολύ ρίσκο!!!!!!έτσι όμως κρίνονται ζωές ΚΑΙ μπορεί κάποιος άλλος να ήταν πιο χαρούμενος από εμένα και του στερώ τη χαρά, αλλά και από την άλλη πλευρά αν ήμουν(δε είχα μεταταχθεί η δεν είχα κάνει αίτηση) δεν ξέρω πως θα ήμουν....

Αποσυνδεδεμένος elenhb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9233 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:45:09 πμ »
ξέχασα το πιο σημαντικό : καλή μας τύχη!!!!!! ο Θεός βοηθός!!(έτσι νιώθω)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9234 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:46:00 πμ »
Για τους περισσότερους από εμάς ήταν η μόνη επιλογή. Δεν έχει σημασία αν ήταν σοφή ή όχι, αλλά ήταν η μόνη. Γνωρίζω συναδέλφους που περιμένουν και τις αποσπάσεις και έχουν ήδη συμπληρωμένη την αίτηση άνευ αποδοχών, άλλοι συνάδελφοι είχαμε χάσει τον ύπνο μας με τις διαθεσιμότητες. Υπάρχουν συνάδελφοι που κλήθηκαν να δώσουν γραπτώς εξηγήσεις στο Υπουργείο το καλοκαίρι, γιατί είχαν μηδενικό ωράριο, χωρίς να ευθύνονται (είχαν καλυφθεί όλες οι ώρες στην ειδικότητα τους και δεν πήραν απόσπαση στο οικείο ΠΥΣΠΕ, όχι με δική τους ευθύνη). Γι' αυτό και κάναμε αίτηση. Το να κατηγορούμε ολους τους συναδέλφους και να γενικεύουμε μάλλον δέιχνει κακία και ξεκατίνιασμα και όχι θέληση να αποδοθεί πραγματική δικαιοσύνη εκεί που υπήρξαν αδικίες. Οι αδικίες έχουν ονοματεπώνυμο και πρέπει να εκφράζονται με ονοματεπώνυμο εκεί που πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9235 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:50:31 πμ »
συνάδελφοι καλημέρα!
ειλικρινά με όλο αυτό που ζούμε δεν ξέρω τι να πω. πήρα μετάταξη στο ΠΥΣΠΕ του νομού οπου βρισκόμουν, 1η επιλογή(ενώ ήθελα κάτι άλλο, αλλα τα έβαλα έτσι γιατι φοβήθηκα!!!!!)αισθάνομαι ότι από τις 13/8 είμαι μέ ένα πιστόλι στον κρόταφο και ακόμη και τώρα το ίδιο ισχύει.....όλο αυτό μας φθείρει και κάποιοι παίζουν με τις ζωές μας!!!!
συμφωνώ απόλυτα με δημοσίευση μορίων, ΠΥΣΔΕ προέλευσης κλπ....."βρωμάει" πολύ!!!!

ΥΓ.δεν αισθάνομαι κάτι διαφορετικό με τη μετάταξη, δε νιώθω η τυχερή της υπόθεσης....απλά είμαι μουδιασμένη.Σαν να μην μπορούσα να κάνω αλλιώς-> ή το ένα ή το άλλο και τα δυο με πολύ ρίσκο!!!!!!έτσι όμως κρίνονται ζωές ΚΑΙ μπορεί κάποιος άλλος να ήταν πιο χαρούμενος από εμένα και του στερώ τη χαρά, αλλά και από την άλλη πλευρά αν ήμουν(δε είχα μεταταχθεί η δεν είχα κάνει αίτηση) δεν ξέρω πως θα ήμουν....
Ετσι ειναι!!!Πολλοι συναδελφοι απο φοβο ή ανασφαλεια εβαλαν επιλογες που δεν τους ικανοποιουσαν απολυτα και τελικα πετυχαν αυτες!Ολα ηταν ενα ρισκο...άλλο αυτο και άλλο ομως μερικοι εδω μεσα να γενικευουν και να αποκαλουν ολους τους μεταταγμενους βυσματα.Αν ειναι δυνατον.....κοντα στο ξερο καιγεται και το χλωρο!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9236 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:57:24 πμ »
Με τα μόρια που έχω, θα μπορούσα να μπω:
1)    Π.Ε. Εύβοιας, στην οποία πήραν 4 συναδέλφους από άλλες ΔΔΕ με λιγότερα μόρια από εμένα και έμεναν και  4 θέσεις κενές. (1η Προτίμηση)
2)    Π.Ε Τρικάλων τρίτος σε σειρά από 9 θέσεις.  (2η Προτίμηση)
Με τον ίδιο αλγόριθμο πήραν μετάταξη αρκετοί συνάδελφοι από κενές πλεονασματικές περιοχές ( 0 πλεονάσματα).
Με τον ίδιο αλγόριθμο εγώ δεν πήρα.
Συμπέρασμα:
1)   Ίδιος αλγόριθμος διαφορετικά αποτελέσματα. Άρα υπάρχει λογικό λάθος. Ή
2)   Ίδιος αλγόριθμος ίδια αποτελέσματα. Άρα κάποιος έβαλε χέρι.  Ή
3)   Έγιναν όλα με το χέρι. Άρα τουλάχιστον ανίκανοι και ιδιαίτερα επικίνδυνοι, όταν μια τόσο σημαντική διεργασία την αντιμετωπίζουν τόσο επιπόλαια.

Για αρκετούς από εμάς ήταν μια απόφαση ζωής, ειδικά όταν αποφασίζουμε να φύγουμε από τον τόπο καταγωγής μας όπου έχουμε την οργανική μας, το σπίτι μας και τις ρίζες μας για να μεταναστεύσουμε σε ξένα μέρη μόνο και μόνο γιατί θέλουμε να «γίνουμε» οικογένεια.

Είναι βαρύ και άδικο πέρα από κάποια λογική λοιπόν να μην παίρνεις μετάταξη όταν έχεις τα μόρια (μόρια που αποκτήθηκαν με κόπο) και ειδικά όταν υπάρχουν κενές θέσεις.  Προσωπικά δεν θέλω να πάρω την θέση κανενός, δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά θέλω την θέση που μου αξίζει.   Και δεν μπορώ να δεχτώ να είμαι μια ζωή στην ουρά γιατί πηγαίνω πάντα με το σταυρό στο χέρι. Δεν είμαι πρόβατο.

Αν λοιπόν  υπάρχουν συνάδελφοι ή οποίοι το σκέφτονται να προχωρήσουν δικαστικά ή έχουν έρθει σε επαφή με δικηγορικά γραφεία ας μας ενημερώσουν. Δυστυχώς στην  επαρχία που είμαι δεν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος δικηγόρος που θα μπορούσε να στηρίξει το θέμα μας

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9237 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:17:07 πμ »
Συνάδερφοι... τελικά είναι σίγουρο οτι οσοι πηραν μετάταξη θα παρουσιαστουν στις 5/9   ?


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 04:25:00 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9238 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:24:04 πμ »
Η συμμετοχή στην ωραία διαδικασία που παρακολουθήσαμε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως σοφή επιλογή. Δε χρειάζεται να αναφερθούν οι λόγοι. Οπότε να θιχτούν.

ξεχνας οτι αυτοι που γαβγιζουν ειναι (κ) ατομα που συμμετειχαν στη διαδικασια κ δεν πηραν τη μεταταξη..σε αυτους πεστα...πολυ ωραια λογικη να τσουβαλιαζουμε μερικες χιλιαδες ανθρωπους, επειδη εχουμε υπονοιες (βασιμες σε μερικες περιπτωσεις) οτι καποιοι ευνοηθηκαν εις βαρος αλλων...αλλα τι να κανουμε;εχουμε συνηθισει..."Ελληνες" δεν ειστε;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9239 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:30:15 πμ »
Συναγωνιστές , εμπρος , να κινηθούμε εναντιων και αυτων που πηραν απόσπαση σε φορεις. Αυτες κι'άν ειναι αξιοκαρατικες !!!!
Μας φαγαν τις θεσεις , ενω ειχαμε περισσοτερα μορια !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 11:34:00 πμ από pv »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32692
  • Τελευταία: tsoni
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175737
  • Σύνολο θεμάτων: 19362
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.