*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330196 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9212 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:50:27 πμ »
θα πω πραγματα που ισως πληγωσουν καποιους...
h εγκύκλιος των υποχρεωτικων μεταταξεων ηταν τοσο ελλείπεις και ανακριβείς...παρ΄ολα αυτα 5700 ατομα εκανα αιτηση παιζοντας τη επαγγελματική τους ζωη κορώνα γραμματα...
με την ανακοινωση των αποτελεσματων διέκρινα θυμο απο πολλλους συναδέρφους που μπηκαν σε αυτην τη διαδικασια αλλα δεν ικανοποιηθηκαν...και ολο αυτο γιατι??
δεν ηξεραν που εκαναν αιτηση???
επισης πολλοι που δεν εκαναν αιτηση νιωθουν αδικημενοι γιατι καποιοι αλλοι με λιγοτερα μορια απο αυτους πηγαν στον τοπο συμφερόντων τους...
δεν ηξεραν δεν εκανα αιτηση...τωρα τι θελουν???
δεν μπορουν πλεον να διαχειριστούν την κατασταση και καταφευγουν σε καταγγελιες καθυστερόντας τη διαδικασια και παρατείνοντας την αγωνία οσων ειναι μεσα στη λιστα.
επιτελους τι θελουμε απο τη ζωη μας??????????
εγινε κατι και  περασε...keep walking
παντως μια χαρα τα καταφεραν διεσπασαν τον κλαδο σε χιλια κομματια...οταν θα ερθουν τα ποιο δύσκολα τι θα κανουμε???
[/quote ]

εμπορουσε να φαναταστει κανεις οτι δε θα γινοταν χωρις συγκριση μοριων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:55 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9213 στις: Αύγουστος 31, 2013, 03:25:34 πμ »

Εγώ συνειδητοποίησα πως ήμουν τυχερός , γιατί φαίενται δεν υπηρξε κάποιος με βύσμα εκεί που πήρα μετάταξη, ενώ σε άλλες περιοχές έγιναν όργια.

Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα λένε και οι των άλλων περιοχών (των οργίων) για τους υπόλοιπους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9214 στις: Αύγουστος 31, 2013, 03:49:02 πμ »
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/130830_Dieukolunsi_Ekpaideutikwn_DE_gia_parousia_sta_sxoleia_kata_tin_enarksi_tou_sxolikou_etous.doc

Όσοι εκπαιδευτικοί B/θμιας εκπαίδευσης όλων των κλάδων έχουν υποβάλει αίτηση απόσπασης α) ως κατά προτεραιότητα (σύζυγοι ενστόλων, δικαστικών, μελών ΔΕΠ και αιρετοί ΟΤΑ), β) ως ειδική κατηγορία (ασθένειες που εμπίπτουν στο αρθ.13 του ΠΔ50/96 και πολύτεκνοι), γ) με συνεξέταση, ή αίτηση μετάταξης έως 19 Ιουλίου 2013 σύμφωνα με τις διατάξεις του ν1824 ή έχουν μεταταχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν4057 και του ν4172 οφείλουν να παρουσιαστούν στην οργανική τους θέση ή στη θέση που θα αποσπαστούν αντί της 2-9-2013 στις 5-9-2013.

Αυτό αφορά και αυτούς που έχουν πάρει μετάταξη στην Α/θμια;

Όσοι έχουν μεταταγεί  πρέπει να το δουν αυτό. Πρέπει να παρουσιαστούν στις 5-9 και όχι στις 2-9. Το ΦΕΚ θα βγει ενδιάμεσα. Και μάλλον δε θα υπάρχει τροποποίηση στα ονόματα

Αυτό αφορά και τους μεταταγμένους στην Αθμια? Δεν είμαι σίγουρος.

Ο ν4172 είναι αυτός που αφορούσε τις μετατάχεις

"οφείλουν να παρουσιαστούν [/b]στην οργανική τους θέση ή στη θέση που θα αποσπαστούν αντί της 2-9-2013 στις 5-9-2013"

έπρεπε να έλεγε "που θα αποσπαστούν/μεταταγούν" ..μισές δουλειές βραδιάτικα, το υπουργείο αυτό το καλοκαίρι μας έκανε να ψάχνουμε και την παραμικρή λέξη  :P

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9215 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:26:50 πμ »
Ξέρετε τι ώρα βγήκε η ανακοίνωση του υπουργείου ότι δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε στις δδε;
Υπάρχει ανακοίνωση από τη δδε μας που λέει να παρουσιαστούμε εκεί τη Δευτέρα και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι μεταγενέστερη και τι ισχύει τελικά. Λογικά του υπουργείου, έτσι;  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:55 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9216 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:17:36 πμ »
Παράθεση
Όσοι εκπαιδευτικοί B/θμιας εκπαίδευσης όλων των κλάδων έχουν υποβάλει αίτηση απόσπασης α) ως κατά προτεραιότητα (σύζυγοι ενστόλων, δικαστικών, μελών ΔΕΠ και αιρετοί ΟΤΑ), β) ως ειδική κατηγορία (ασθένειες που εμπίπτουν στο αρθ.13 του ΠΔ50/96 και πολύτεκνοι), γ) με συνεξέταση, ή αίτηση μετάταξης έως 19 Ιουλίου 2013 σύμφωνα με τις διατάξεις του ν1824 ή έχουν μεταταχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν4057 και του ν4172 οφείλουν να παρουσιαστούν στην οργανική τους θέση ή στη θέση που θα αποσπαστούν αντί της 2-9-2013 στις 5-9-2013

Ρε παιδιά βοηθήστε με σας παρακαλώ... τι είναι αυτό; Ποιούς εννοεί;
Παράθεση
Όσοι εκπαιδευτικοί B/θμιας εκπαίδευσης όλων των κλάδων έχουν υποβάλει αίτηση απόσπασης με συνεξέταση, ή αίτηση μετάταξης έως 19 Ιουλίου 2013

Αν κάποιος έκανε αίτηση μετάταξης μέχρι 19 Ιουλίου 2013; Μιλάει για τις εθελοντικές του Μαρτίου; Δεν το καταλαβαίνω. Αν όντως μιλάει για τις εθελοντικές σημαίνει ότι όχι μόνο δεν ακυρώθηκαν αλλά οτι θα βγούν μέχρι 5/9!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9217 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:34:45 πμ »
Παράθεση
εγινε κατι και  περασε...keep walking
παντως μια χαρα τα καταφεραν διεσπασαν τον κλαδο σε χιλια κομματια...οταν θα ερθουν τα ποιο δύσκολα τι θα κανουμε???
Δεν εκανα αιτηση στις υποχρεωτικες,οποτε δεν εχω καμια πικρια που δεν πηρα μεταταξη απο αυτες.Ομως λυπαμαι πραγματικα να βλεπω τοσο υπουλα μηνυματα...keep walking,διοτι ετσι σε συμφερει προφανως.Αηδιαστικο και μονο να το βλεπω.
Δηλαδη..νομιμοποιηστε παιδια τις παρανομιες,τις παρατυπιες ,την καταπατιση των δικαιωματων των υπολοιπων..,την καταστρατιγιση ολων των νομιμων διαδικασιων..και κυριως ΤΗΝ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΕΞΑΠΑΤΙΣΗ τοσων ανθρωπων,ΣΚΟΠΙΜΗ εξαπατηση τοσων ανθρωπων ,οταν βγαζουν μια διαδικασια τοσο θολη και χωρις σαφη κρητιρια απο το ιδιο το κρατος <<προνειας>>,και απλα σφυριξτε αδιαφορα και πατε παρα κατω;;ΣΟΒΑΡΑ;Επειδη αυτο βολευει καποιους;Εχεις συνηδητοποιησει τι σημαινει να σε εξαπατα το ιδιο σου το κρατος;Ποσο σοβαρο ειναι αυτο;Τα συνηδειτοποιουμε αυτα;;Μαλλον οχι.Λυπαμαι πραγματικα για καποιους που νομιζουν οτι ειναι εκ/κοι.Και δυστυχως κανουν μαθημα και σε παιδια.
Και ξαναλεω..οχι μονο δεν εχω κανει αιτηση στις υποχρεωτικες,αλλα δεν ηθελα να συμετασχω σε αυτην την διαδικασια.Ομως δεν ειναι δυνατον να ακουω τετοια πραγματα.Ξερω πολυ καλα ποσο πιεστηκαν καποιοι και εκαναν αυτες τις αιτησεις.Φανταζομαι πολυ καλα την αγωνια τους,και την ελπιδα να πανε επιτελους στο μερος τους ή να αποκτησουν οργανικη.Εχουμε χασει εντεώς  την ανθρωπια μας.ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!Δεν φταινε αυτοι,αλλα αυτοι που μας οδηγησαν εκει.
Και την διασπαση δεν μπορει κανενας να την κανει,οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε τοσο αρπαγες και τοσο εαυτουληδες.Αυτοι παιζουν παιχνιδι,αλλα στο δικο μας χερι ειναι αν θα παιξουμε εμεις.
Εδω μεσα εχω δει τοση σκληροτητα και τοσο κανιβαλισμο,που τα αγρια θηρια ειναι αρνακια μπροστα σε καποιους.

οταν χανεις ενα αγαπημενο σου προσωπο τι λες??? και η ζωη συνεχίζεται....
με την ιδια λογική ειπα και γω το keep walking....γιατι πολύ απλα αμα το δεις το πραγμα αλλιως θα τρελαθείς...κανεις το σταυρο σου και προχωράς....δώσε κουράγιο στο εαυτό και συνεχισε να προχωρας...και αν συμβει κατι που σε στεναχωρεί προσπέρασε το και προχώρα......για μενα ρισκο ειναι οσοι πήραν και όσοι δεν πήρα μεταταξη γιατι με αυτους που εχουμε μπλέξει δεν ξέρεις τι θα συμβεί...
αλλα οπως πάντα πρεπει να πεσουμε πανω στον άλλον , να τον προσβάλουμε,να προσβαλουμε την διοτητα του, να χρησιμοποιησουμε βαρύγδουπες εκφρασεις περι ανθρωπιας, αηδιας, ανθρωποφαγίας  και αλλα τετοια....
δεν θα μπω σε αυτη την λογικη....
προσωπικά ποτε δεν πρόσβαλα καποιον ετσι μονο και μονο επειδη ειπε κατι που δε μου αρεσε ή εκανε κατι που δε μου άρεσε...



Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9218 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:44:19 πμ »
θα πω πραγματα που ισως πληγωσουν καποιους...
h εγκύκλιος των υποχρεωτικων μεταταξεων ηταν τοσο ελλείπεις και ανακριβείς...παρ΄ολα αυτα 5700 ατομα εκανα αιτηση παιζοντας τη επαγγελματική τους ζωη κορώνα γραμματα...
με την ανακοινωση των αποτελεσματων διέκρινα θυμο απο πολλλους συναδέρφους που μπηκαν σε αυτην τη διαδικασια αλλα δεν ικανοποιηθηκαν...και ολο αυτο γιατι??
δεν ηξεραν που εκαναν αιτηση???
επισης πολλοι που δεν εκαναν αιτηση νιωθουν αδικημενοι γιατι καποιοι αλλοι με λιγοτερα μορια απο αυτους πηγαν στον τοπο συμφερόντων τους...
δεν ηξεραν δεν εκανα αιτηση...τωρα τι θελουν???
δεν μπορουν πλεον να διαχειριστούν την κατασταση και καταφευγουν σε καταγγελιες καθυστερόντας τη διαδικασια και παρατείνοντας την αγωνία οσων ειναι μεσα στη λιστα.
επιτελους τι θελουμε απο τη ζωη μας??????????
εγινε κατι και  περασε...keep walking
παντως μια χαρα τα καταφεραν διεσπασαν τον κλαδο σε χιλια κομματια...οταν θα ερθουν τα ποιο δύσκολα τι θα κανουμε???
Ήταν πολύ θολό το τοπίο και χωρίς σαφείς όρους, με άλλα λόγια τζόγος!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος td

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9219 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:49:05 πμ »
Παράθεση
εγινε κατι και  περασε...keep walking
παντως μια χαρα τα καταφεραν διεσπασαν τον κλαδο σε χιλια κομματια...οταν θα ερθουν τα ποιο δύσκολα τι θα κανουμε???
Δεν εκανα αιτηση στις υποχρεωτικες,οποτε δεν εχω καμια πικρια που δεν πηρα μεταταξη απο αυτες.Ομως λυπαμαι πραγματικα να βλεπω τοσο υπουλα μηνυματα...keep walking,διοτι ετσι σε συμφερει προφανως.Αηδιαστικο και μονο να το βλεπω.
Δηλαδη..νομιμοποιηστε παιδια τις παρανομιες,τις παρατυπιες ,την καταπατιση των δικαιωματων των υπολοιπων..,την καταστρατιγιση ολων των νομιμων διαδικασιων..και κυριως ΤΗΝ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΕΞΑΠΑΤΙΣΗ τοσων ανθρωπων,ΣΚΟΠΙΜΗ εξαπατηση τοσων ανθρωπων ,οταν βγαζουν μια διαδικασια τοσο θολη και χωρις σαφη κρητιρια απο το ιδιο το κρατος <<προνειας>>,και απλα σφυριξτε αδιαφορα και πατε παρα κατω;;ΣΟΒΑΡΑ;Επειδη αυτο βολευει καποιους;Εχεις συνηδητοποιησει τι σημαινει να σε εξαπατα το ιδιο σου το κρατος;Ποσο σοβαρο ειναι αυτο;Τα συνηδειτοποιουμε αυτα;;Μαλλον οχι.Λυπαμαι πραγματικα για καποιους που νομιζουν οτι ειναι εκ/κοι.Και δυστυχως κανουν μαθημα και σε παιδια.
Και ξαναλεω..οχι μονο δεν εχω κανει αιτηση στις υποχρεωτικες,αλλα δεν ηθελα να συμετασχω σε αυτην την διαδικασια.Ομως δεν ειναι δυνατον να ακουω τετοια πραγματα.Ξερω πολυ καλα ποσο πιεστηκαν καποιοι και εκαναν αυτες τις αιτησεις.Φανταζομαι πολυ καλα την αγωνια τους,και την ελπιδα να πανε επιτελους στο μερος τους ή να αποκτησουν οργανικη.Εχουμε χασει εντεώς  την ανθρωπια μας.ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!Δεν φταινε αυτοι,αλλα αυτοι που μας οδηγησαν εκει.
Και την διασπαση δεν μπορει κανενας να την κανει,οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε τοσο αρπαγες και τοσο εαυτουληδες.Αυτοι παιζουν παιχνιδι,αλλα στο δικο μας χερι ειναι αν θα παιξουμε εμεις.
Εδω μεσα εχω δει τοση σκληροτητα και τοσο κανιβαλισμο,που τα αγρια θηρια ειναι αρνακια μπροστα σε καποιους.

Δεν μπορείς να πεις keep walking τόσο απλά, όταν πρόκειται για τη ζωή τη δική σου και της οικογένειάς σου.
Ο γατόπαρδος έχει κατανοήσει ακριβώς το πλαίσιο στο οποίο κινηθήκαμε πολλοί από εμάς για να καταθέσουμε αυτές τις αιτήσεις. Με 2 παιδιά, με διάθεση ΠΥΣΔΕ και τη μια χρονιά να κάνεις το γύρο του νησιού στα δημοτικά, την άλλη χρονιά να σου λένε ότι περισσεύεις και θα πας σε γειτονικό νησί. Συμμετείχα στις υποχρεωτικές μετατάξεις με την ελπίδα να πάω στην περιοχή που υπηρετεί ο σύζυγος μου στη χερσαία ελλάδα και να μην είμαι το μπαλάκι του ΠΥΣΔΕ μου. Αν δεν έπιανα την περιοχή αυτή, θα ήταν κατανοητό. Όταν όμως η περιοχή μένει με κενά κι εγώ παραμένω στο νησί, επειδή το δήλωσα δεύτερο, προσωπικά αισθάνομαι ότι προσπαθώ να επιβιώσω επαγγελματικά σε ένα κράτος που με εξαπατά.
Κι αυτό δεν γίνεται να το νομιμοποιήσουμε ούτε στο μυαλό μας, ούτε στο μυαλό των παιδιών μας.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9220 στις: Αύγουστος 31, 2013, 08:34:41 πμ »

Εγώ συνειδητοποίησα πως ήμουν τυχερός , γιατί φαίενται δεν υπηρξε κάποιος με βύσμα εκεί που πήρα μετάταξη, ενώ σε άλλες περιοχές έγιναν όργια.

Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα λένε και οι των άλλων περιοχών (των οργίων) για τους υπόλοιπους.

Δεν το κατάλαβα. Βασικά πήραμε 15 άτομα μετάταξη (13 σε δημοτικά 2 σε διοικητικές θέσεις ), όλοι προερχόμαστε από το ίδιο ΠΥΣΔΕ, όλοι είχαμε πρώτη επιλογή τα δημοτικά (με εξαίρεση 1 που πηγε σε διοικητική θέση όπως ήθελε). Και οι δύο που πήγαν σε διοικητική θέση είχαν λιγότερα μόρια από μένα και γενικά είχαν τα λιγότερα μόρια στο ΠΥΣΔΕ. Δεν μπορώ να ξέρω όλες τις αιτήσεις, αλλά μέχρι στιγμής για τον κλάδο ΠΕ19 δεν έχει ακουστεί κάποια διαμαρτυρία στο συγκεκριμένο νομό. Αντίθετα με πήραν τηλέφωνο δεκάδες συνάδελφοι για να με πειράξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 08:38:09 πμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9221 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:14:09 πμ »
Καλημέρα. Εγώ πήρα μετάταξη (για να γνωρίζουμε το πλαίσιο στο οποίο κινείται το σκεπτικό του καθενός) από το ΠΥΣΔΕ Ημαθίας (όπου ήμουν Δ.Π.) στο ΠΥΣΠΕ Κυκλάδων (1η επιλογή, 2η επιλογή ΠΥΣΠΕ Ανατ. Θεσσαλονίκης). Έχω 95 μόρια (ΠΕ19). Την απόφαση την είχα πάρει εξ' αρχής καθώς ήθελα να είμαι με την σύζυγο και το παιδί μου στις Κυκλάδες (βαρέθηκα το άγχος των αποσπάσεων κάθε χρόνο) και γιατί θεωρώ την Ημαθία ένα μεγάλο κουβά μεταθέσεων χωρίς μέλλον για μένα.

Η όλη διαδικασία είχε ένα, επικίνδυνα, θολό πλαίσιο (εγώ δεν είχα απορίες προσωπικά σε ό,τι αφορούσε τα ισχύοντα και εν γνώση μου έμπαινα σε ένα καθεστώς όπου το υπουργείο μπορούσε να με στείλει όπου ήθελε, βάσει των αναγκών που θα όριζε). Το γεγονός πως η όλη διαδικασία ήταν επίφοβη ήταν σαφές για μένα (και αυτό έβγαινε ξεκάθαρα μέσα από τα διατάγματα και τις κατοπινές δηλώσεις του υπουργού - τα "και" επικίνδυνα τοποθετημένα στις προτάσεις του).

Ακόμη και τώρα η μη δημοσίευση ενός πίνακα με το ΠΥΣΔΕ προέλευσης και τα μόρια του καθενός είναι απαράδεκτο.

Καταθέτω 2 σκέψεις - απόψεις:
1. Τα μόρια δεν είναι πανάκεια καθώς ΔΕΝ είναι μεταθέσεις ή αποσπάσεις. Πρόκειται για μετακίνηση πλεονάζοντος προσωπικού. Άρα από μια περιοχή δεν θα φύγουν απαραίτητα αυτοί που έχουν τα περισσότερα μόρια (ούτε όλοι). Πρώτα το κάθε ΠΥΣΔΕ θα έστελνε άτομα (βάση των επιλογών) μέχρι να φτάσει τον αριθμό των πλεοναζόντων:
                 α. στο οικείο ΠΥΣΠΕ
                 β. στην περιφέρεια
                 γ. και ΚΑΤΟΠΙΝ στην επικράτεια
Εάν τώρα σε κάποιον από τους...προκριματικούς γύρους (α ή β) συμπληρωνόταν ο αριθμός των πλεοναζόντων του ΠΥΣΔΕ απλά σταματούσε να εξετάζει τις άλλες αιτήσεις. Πρώτα ο καθείς θα πρέπει να δει πόσους πλεονάζοντες έδινε το ΠΥΣΔΕ του και πόσοι πήραν μετάταξη. Μόνο εάν κάποια άτομα συναντιόνταν στον ίδιο προκριματικό γύρο (sic) και διεκδικούσαν την ίδια θέση θα έπαιζαν ρόλο τα μόρια.

2. Εφόσον η διαδικασία ήταν θολή, εφόσον αιτήσεις μετάταξης των συναδέρφων που είχαν κάνει τις εθελοντικές δεν αναφέρονται (καταργούνται, εξετάζονται κι αυτές;?;?) η ΟΛΜΕ ΕΠΡΕΠΕ να κινηθεί νομικά για την σωστή διενέργεια των διαδικασιών και την διαφύλαξη της διαφάνειας και της ακεραιότητας της κάθε διαδικασίας. Τα μέλη της ΟΛΜΕ, των ΕΛΜΕ, αιρετοί κλπ κλπ ΒΓΑΙΝΟΥΝ μπροστά και ζητάνε ψήφο και...βαλάντιο. ΖΗΤΑΝΕ να βγουν μπροστά για να διαφυλάττουν και να διεκδικούν τα νόμιμα δικαιώματα του κλάδου και του κάθε εκπαιδευτικού.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι επειδή δεν υπάρχει χρόνος για να ψάξει ο κάθε συνάδερφος την περίπτωση του, θα πρέπει η ΟΛΜΕ να ζητήσει να δημοσιευτεί πίνακας που να φαίνεται (νομίζω ότι σε κάποια ΔΔΕ το είδα): μόρια (και πως προκύπτουν, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ), τόπος κατοικίας (άλλο που θέλω να πάω και άλλο τι μπορεί να σταθεί ως τόπος κατοικίας), μόρια, 1η και 2η επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 09:19:23 πμ από kdamian »
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9222 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:25:57 πμ »
θα πω πραγματα που ισως πληγωσουν καποιους...
h εγκύκλιος των υποχρεωτικων μεταταξεων ηταν τοσο ελλείπεις και ανακριβείς...παρ΄ολα αυτα 5700 ατομα εκανα αιτηση παιζοντας τη επαγγελματική τους ζωη κορώνα γραμματα...
με την ανακοινωση των αποτελεσματων διέκρινα θυμο απο πολλλους συναδέρφους που μπηκαν σε αυτην τη διαδικασια αλλα δεν ικανοποιηθηκαν...και ολο αυτο γιατι??
δεν ηξεραν που εκαναν αιτηση???
επισης πολλοι που δεν εκαναν αιτηση νιωθουν αδικημενοι γιατι καποιοι αλλοι με λιγοτερα μορια απο αυτους πηγαν στον τοπο συμφερόντων τους...
δεν ηξεραν δεν εκανα αιτηση...τωρα τι θελουν???
δεν μπορουν πλεον να διαχειριστούν την κατασταση και καταφευγουν σε καταγγελιες καθυστερόντας τη διαδικασια και παρατείνοντας την αγωνία οσων ειναι μεσα στη λιστα.
επιτελους τι θελουμε απο τη ζωη μας??????????
εγινε κατι και  περασε...keep walking
παντως μια χαρα τα καταφεραν διεσπασαν τον κλαδο σε χιλια κομματια...οταν θα ερθουν τα ποιο δύσκολα τι θα κανουμε???
Και οχι μονο αυτο,αλλά καποιοι υπονοουν κιολας οτι οι περισσοτεροι που ειναι στη λιστα ειχαν ''βυσμα'' και μεταταχθηκαν!!!Καταλαβαινω εως ενα σημειο την πικρα τους,αλλά να μη βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι συκοφαντωντας τους.Ελεος δηλαδη....αν επαιρναν αυτοι μεταταξη και διαβαζαν ολα αυτα πως θα ενιωθαν;
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9223 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:35:52 πμ »
Και κατι ακομη....μερικοι που δεν εκαναν αιτηση και θα μπορουσαν να παρουν μεταταξη,τα βαζουν τωρα με καποιους εδω στο φορουμ,λεγοντας οτι τους επηρεασαν και δεν εκαναν αιτηση!Παιδια,ενηλικα ατομα ειμαστε και παιρνουμε τις αποφασεις μας με οποιο κοστος και ρισκο μπορει να επιφερουν.Και γω διαβαζα εδω μεσα διαφορα ολες αυτες τις μερες και αγχωνομουν,μα εκανα αυτο που μου ελεγε το συναισθημα και η λογικη μου.Δεν μπορεις και δεν πρεπει να τα βαζεις τωρα με τους αλλους για οποιοδηποτε αποτελεσμα,ο καθενας κανει αυτο που θεωρει για τον εαυτο του καλο!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9224 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:46:13 πμ »
Νομίζω πως η συντριπτική πλειοψηφία από όλους μας δεν ήξερε μέχρι τελευταία στιγμή τι θα κάνει. Εγώ μέχρι την Πέμπτη ήμουν κάθετα αντίθετος και θεωρούσα οτι είναι παγίδα η διαδικασία. Οι ερωτοαπαντήσεις της Πέμπτης έδιωξαν τους 2-3 μεγάλους μου φόβους και άφησαν άλλυος 2-3 μικρότερους (το να με στείλει όπου θέλει ο υπουργός σε όλη την Ελλάδα πχ, αλλά δεν με φόβιζε πολύ). Ο καθένας τελικά έκανε αυτό που ήθελε και κράτησε τις απόψεις που συμφωνούσαν με αυτό που έκανε ως άλλοθι και επιχείρημα τις στάσης του. Μεγάλα παιδιά είμαστε πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεων μας. πχ προσωπικά μαθαίνω οτι εχω πολύ μεγάλες πιθανότητες μετά από 9 χρόνια στην Καβάλα να χρειαστεί να μετακομίσω στη Θάσο, κα΄τι που δεν θα ήθελα. Ήταν προσωπική μου απόφαση όμως και πήρα το ρίσκο.
Παρατυπίες δεν το αποκλείω να έγιναν, γιατί σε περιπτώσεις μετατάξεων στον κλάδο ΠΕ11 τυχαίνει να γνωρίζω 2-3 περίεργες μετατάξεις, για τις οποίες γνωστοί μου έκαναν ένσταση. Ωστόσο είναι κακό να γενικεύουμε και να ισοπεδώνουμε. Εκεί που αναγνωρίζω απόλυτο δίκιο είναι στο γεγονός οτι το υπουργείο δεν έχει ενημερώσει καθόλου για τις εθελοντικές μετατάξεις. Είτε πραγματοποιηθούν, είτε όχι ήταν υποχρεωμένο να ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους πριν την έναρξη των δηλώσεων για τις υποχρεωτικές. Κάτι μου λέει (εκτίμηση, πρόβλεψη, εικασία πείτε το όπως θέλετε) οτι είναι σε ισχύ οι εθελοντικές, αλλά περιμένουν να δημοσιευτούν οι υποχρεωτικές και να εκκαθαριστεί ο πίνακας από όσους πήραν μετάταξη στις υποχρεωτικές για να μείνουν λίγοι. Ποιοι λίγοι; κάποιοι συνάδελφοι που ρίσκαραν συνειδητά ή δεν θέλανε να κάνουν για τις υποχρεωτικές για τους δικούς τους λόγους και κάποιοι πολύ λίγοι με πολύ καλή εσωτερική πληροφόρηση. Πάντως από γνωστή μου δασκάλα έμαθα οτι στο οικείο ΠΥΣΠΕ σκοπεύουν να μετατρέψουν σε ΕΑΕΠ και άλλα δημοτικά και να φτάσουν συνολικά τον αριθμό 13 όσες και οι μετατάξεις. Δεν το θεωρώ σύμπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 09:50:51 πμ από perastikos_kav »

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9225 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:48:39 πμ »
θα πω πραγματα που ισως πληγωσουν καποιους...
h εγκύκλιος των υποχρεωτικων μεταταξεων ηταν τοσο ελλείπεις και ανακριβείς...παρ΄ολα αυτα 5700 ατομα εκανα αιτηση παιζοντας τη επαγγελματική τους ζωη κορώνα γραμματα...
με την ανακοινωση των αποτελεσματων διέκρινα θυμο απο πολλλους συναδέρφους που μπηκαν σε αυτην τη διαδικασια αλλα δεν ικανοποιηθηκαν...και ολο αυτο γιατι??
δεν ηξεραν που εκαναν αιτηση???
επισης πολλοι που δεν εκαναν αιτηση νιωθουν αδικημενοι γιατι καποιοι αλλοι με λιγοτερα μορια απο αυτους πηγαν στον τοπο συμφερόντων τους...
δεν ηξεραν δεν εκανα αιτηση...τωρα τι θελουν???
δεν μπορουν πλεον να διαχειριστούν την κατασταση και καταφευγουν σε καταγγελιες καθυστερόντας τη διαδικασια και παρατείνοντας την αγωνία οσων ειναι μεσα στη λιστα.
επιτελους τι θελουμε απο τη ζωη μας??????????
εγινε κατι και  περασε...keep walking
παντως μια χαρα τα καταφεραν διεσπασαν τον κλαδο σε χιλια κομματια...οταν θα ερθουν τα ποιο δύσκολα τι θα κανουμε???
Και οχι μονο αυτο,αλλά καποιοι υπονοουν κιολας οτι οι περισσοτεροι που ειναι στη λιστα ειχαν ''βυσμα'' και μεταταχθηκαν!!!Καταλαβαινω εως ενα σημειο την πικρα τους,αλλά να μη βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι συκοφαντωντας τους.Ελεος δηλαδη....αν επαιρναν αυτοι μεταταξη και διαβαζαν ολα αυτα πως θα ενιωθαν;

Σε με συντεταγμένη πολιτεία όταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιες διαδικασίες δεν επτρέπετε ούτε ασάφεια, ούτε τζόγος(μόνο calculated risk).Η εγκύκλιος των μετατάξεων έπρεπε να ήταν σαφής όπως αυτή των μεταθέσεων, μέχρι κα την τελευταία λεπτομέρεια.Επιβάλλεται η ανακοίνωση του πίνακα μορίων και προτιμήσεων.Το keep walking δεν παίζει.Μην μας κοροιδεύετε και από πάνω.Όταν θέλεις να είσαι διαφανής δεν βγάζεις εγκύκλιο από 14-23 Αυγούστου.Εάν πάλι θέλεις να βολέψεις τα βύσματά σου και να κάνεις κυριλέ δουλειά δεν κόβεις κάποιους που έχουν περισσότερα μόρια. Παράδειγμα:έχεις ένα βύσμα ΠΕ11 με 50 μόρια και θέλεις να τον φέρεις στην Αν.Αττική.Από όσους κάναν αίτηση αυτός είναι στη σειρά 30ος.Αν δεν θέλεις φασαρίες τότε μεταθέτεις 30 κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.