*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4324160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19712 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 05:45:32 μμ »
Αμάν πια, τι θα γίνει με αυτές τις μετατάξεις..
Έλεος.
Κάποιος από τα υπουργεία τους να ενημερώσει δεν υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:41 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19713 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 02:47:49 μμ »
Δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστιά νεώτερο.  Το θέμα το έχει αναλάβει η υπουργός και θα αποφασίσει όπωε και όταν θέλει αυτή.
Αυτά ειπώθηκαν σε επικοινωνία με αιρετό.
Οπότε περιμένουμε και βλέπουμε......

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19714 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 01:19:30 μμ »
Συνάδελφοι. Τέλικα κατάφερα σήμερα και πήγα Υπουργείο.
Δυστυχώς όμως  ελάχιστα ξέρουν και εκεί.
ΣΤο ΚΥΣΠΕ μου είπαν:
α) Δεν έχουν καταλάβει ακόμα γιατί το οικονομικό έθεσε πρόβλημα αφού οι οργανικες θέσεις υπάρχουν.
β) Το πρόβλημα δεν αφορά όλες τις μετατάξεις αλλά μόνο τις "νεοεισαχθήσες ειδικότητες" μετά τις μετατάξεις του 2013 και συγκεκριμένα ΠΕ05,07 και πρώην ΠΕ19 (τώρα έχουν αλλάξει).
γ) Η εγκύκλιος που βγήκε πριν λίγο καιρό και αφορούσε τις μετατάξεις ισχύει για τις νέες αιτήσεις και όχι αυτές που ήδη έχουν συζητηθεί.
δ) Δεν γνωρίζουν τίποτα για τι θα γίνει εφόσον το θέμα το έχει αναλάβει η υπουργός.
Στο οικονομικό μου είπαν (αποσπασμένος συνάδελφος εφόσον οι περισσότεροι έλειπαν).
Το θέμα (από οτι γνωρίζει) δεν είναι η ύπαρξη ή όχι των οργανικών θέσεων αλλά η απουσία νομοθετικού πλαισίου με το οποίο γίνονται οι μετατάξεις όρισμένων ειδικότήτων (ΠΕ05,07 και πρώην ΠΕ19) μετά το 2013. Δηλαδή το θεμα χρειάζεται νομοθετικη ρύθμιση για την οποία δεν ξέρει τι θα γίνει (το έχει ανάλαβει η υπουργός οπότε δεν μπορεί να άμεση υπάρχει πληροφόρηση).
Δυστυχώς ελάχιστα ξέρουν και στο υπουργείο. Αν καποιος συνάδελφος έχει πρόσβαση σε ανώτερα κλιμάκια τα οποία είναι πιθανό να έχουν καλύτερη πληροφόρηση ας ρωτήσει (ή αν μπορεί να πάει υπουργείο κανονικά εργασίμη ημερα και μπορεσει να βρει κάποιον περισσότερο υπεύθυνο).
Αυτά είναι τα νεωτερα (με την προυπόθεση ότι όσοι μου τα είπαν ήξεραν τι έλεγαν και δεν έλεγαν αρλούμπες).

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19715 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 03:44:05 μμ »
Ευχαριστούμε συνάδελφε,
Καλό 2021, από ο,τι καταλαβαίνω...
Οι περσινές μετατάξεις πώς έγιναν, απορώ.
Τότε δεν ήταν νόμιμες δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:41 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19716 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 05:07:35 μμ »
Δεω ξέρω και εγώ τι να πώ. Ξέχασα να γράψω ότι στο ΚΥΣΠΕ μου είπαν ότι στην δεύτερη συνεδρίαση δεν άλλαξαν απόφαση γατί θεώρησαν το ΚΥΣΠΕ αναρμόδιο να δώσει απάντηση στα θεματα του οικονομικού. Εφόσον υπάρχουν οι θέσεις το ΚΥΣΠΕ προχώρησε κανονικά (ως όφειλε) στην πρόταση μεταταξης όσων είχαν δικαιώμα. Επέμεναν δε ότι οι οργανικές υπάρχουν. Κανονικα το θέμα πρέπει να το δουν οι αιρετοί οι οποίοι έχουν πρόσβαση καθημερινά στο υπουργείο και μπορουν να πάρουν τις απαραίτητες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος elkon4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19717 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 11:33:15 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

Ευχαριστούμε πολύ Platona για τις πληροφορίες σου !

Και ρωτώ και εγώ ως πρώην ΠΕ19 νυν ΠΕ86:
Οι μετατάξεις που έγιναν πέρυσι στον κλάδο των ΠΕ19 ήταν αρκετές από όσο θυμάμαι. Έγιναν εκτός νομοθετικού πλαισίου;
Πώς δέχονταν τις αιτήσεις μας αν δεν υπήρχε νομοθετικό πλαίσιο για την ειδικότητά μας;
Και τι ακριβώς αλλάζει μετά το 2013;
Και εν τέλει δεδομένου ότι υπάρχουν οι οργανικές γιατί διαφοροποιούμαστε εμείς σε σχέση με τους άλλους κλάδους της δευτεροβάθμιας; Υπάρχει κάποιος νόμος που μας διαφοροποιεί;

Ανεξήγητα μου ακούγονται όλα αυτά.

Και γιατί επιτέλους δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση από τους αιρετούς ως προς το τι συμβαίνει; Γιατί για τις μετατάξεις στην δευτεροβάθμια έχει δημοσιευθεί το ΦΕΚ από όσο διάβασα παραπάνω.

Πριν ακούγαμε ότι δεν υπάρχουν οι οργανικές. Τώρα οι οργανικές υπάρχουν αλλά δεν υπάρχει το νομοθετικό πλαίσιο. Και έχει μείνει στην υπουργό.
Και από δική μου τηλεφωνική επικοινωνία με το  υπουργείο πριν από καιρό ενημερώθηκα ότι η υπουργός είχε υπογράψει την απόφαση. Τώρα κόλλησε πάλι στην υπουργό.

Αδυνατώ να καταλάβω.

Μήπως να στέλναμε όλοι μας ξεχωριστά ένα email προς κάποιον από τους αιρετούς (όλοι στον ίδιο) πιέζοντας για ενημέρωση;

Εύχομαι και πάλι καλή χρονιά με δύναμη, ελπίδα και αισιοδοξία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19718 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 06:07:02 μμ »
Ολα αυτά που αναφέρεις αποτελούν και δικά μου ερωτήματα. Όμως δεν υπήρχε κανένας που να μπορούσε να δώσει απάντηση όταν πήγα υπουργείο. Εδώ χρειάζεται καποιος που να είναι μέσα στα "πράγματα" για να μας πληροφορήσει τι ακριβώς συμμβαίνει. Εγώ παντως δεν "΄δένω"  ως σωστά αυτά που μου είπαν στο υπουργείο (έχω ακούσει από υπαλλήλους του υπουργείου τρελλά πράγματα), εκτός του ότι το θέμα βρίσκεται στην υπουργό. Μπορεί η αλήθεια να είναι κάπου ανάμεσα στο νομοθετικό πλαίσιο και την ύπαρξη οργανικών. Οι αιρετοι δεν ενδιαφερονται για 300 άτομα που έχουν κάνει αίτηση γι αυτό και δεν έχουν κάνει καμμία επίσημη ενημέρωση. Ο αριθμός είναι πολυ μικρός για να κάνουν οτιδήποτε. Αν καταφέρω θα πάω υπουργείο κανονική εργάσιμη ημέρα και θα ζητήσω να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο του οικονομικού. Αν και νομίζω ότι θα αρνηθεί να μου πει κάτι (το παίζουν καπως στο υπουργείο), θα προσπαθήσω.
Φυσικά να στείλουμε mail στους αιρετούς. Απλά δεν έχω το mail κάποιου.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19719 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 08:38:51 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

Ευχαριστούμε πολύ Platona για τις πληροφορίες σου !

Και ρωτώ και εγώ ως πρώην ΠΕ19 νυν ΠΕ86:
Οι μετατάξεις που έγιναν πέρυσι στον κλάδο των ΠΕ19 ήταν αρκετές από όσο θυμάμαι. Έγιναν εκτός νομοθετικού πλαισίου;
Πώς δέχονταν τις αιτήσεις μας αν δεν υπήρχε νομοθετικό πλαίσιο για την ειδικότητά μας;
Και τι ακριβώς αλλάζει μετά το 2013;
Και εν τέλει δεδομένου ότι υπάρχουν οι οργανικές γιατί διαφοροποιούμαστε εμείς σε σχέση με τους άλλους κλάδους της δευτεροβάθμιας; Υπάρχει κάποιος νόμος που μας διαφοροποιεί;

Ανεξήγητα μου ακούγονται όλα αυτά.

Και γιατί επιτέλους δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση από τους αιρετούς ως προς το τι συμβαίνει; Γιατί για τις μετατάξεις στην δευτεροβάθμια έχει δημοσιευθεί το ΦΕΚ από όσο διάβασα παραπάνω.

Πριν ακούγαμε ότι δεν υπάρχουν οι οργανικές. Τώρα οι οργανικές υπάρχουν αλλά δεν υπάρχει το νομοθετικό πλαίσιο. Και έχει μείνει στην υπουργό.
Και από δική μου τηλεφωνική επικοινωνία με το  υπουργείο πριν από καιρό ενημερώθηκα ότι η υπουργός είχε υπογράψει την απόφαση. Τώρα κόλλησε πάλι στην υπουργό.

Αδυνατώ να καταλάβω.

Μήπως να στέλναμε όλοι μας ξεχωριστά ένα email προς κάποιον από τους αιρετούς (όλοι στον ίδιο) πιέζοντας για ενημέρωση;

Εύχομαι και πάλι καλή χρονιά με δύναμη, ελπίδα και αισιοδοξία σε όλους!

Τουλάχιστον πρόπερσι πάντως, έγιναν μετατάξεις στους πληροφορικούς σε ανύπαρκτες οργανικές... Και μεταθέσεις έχουν γίνει σε ανύπαρκτες οργανικές...

Αποσυνδεδεμένος elkon4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19720 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 02:48:27 μμ »
Τι να πω... Εδώ κολλάει το γνωστό "όσο ζω ελπίζω και όσο ελπίζω απελπίζομαι!!"

Τα email από την ιστοσελίδα της ΔΟΕ με τους αιρετούς του ΚΥΣΠΕ
http://doe.gr/%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%b5%cf%84%ce%bf%ce%af-%ce%ba%cf%85%cf%83%cf%80%ce%b5/


Εγώ θα στείλω και στους δύο μήπως και γίνει κάτι. Νομίζω όμως όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.



Αποσυνδεδεμένος dionisisz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19721 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 09:49:51 πμ »
Καλημέρα. Είχα μια ενημέρωση ότι στο θέμα των μετατάξεων έχει εμπλακεί και το ΑΣΕΠ, διότι οι θέσεις (οργανικές) των μετατάξεων έχουν βγει και για τους μόνιμους διορισμούς!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2020, 09:54:41 πμ από dionisisz »

Αποσυνδεδεμένος Basic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19722 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 09:59:59 πμ »
Καλημέρα και Καλή Χρονιά! :o :( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2020, 10:12:40 πμ από Basic »

Αποσυνδεδεμένος Basic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19723 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 10:11:20 πμ »
Καλημέρα. Είχα μια ενημέρωση ότι στο θέμα των μετατάξεων έχει εμπλακεί και το ΑΣΕΠ, διότι οι θέσεις (οργανικές) των μετατάξεων έχουν βγει και για τους μόνιμους διορισμούς!!!

Η ενημέρωση αυτή σας έγινε από αιρετό?την έχετε γραπτώς?Αν ναι,τότε όσοι ενδιαφερόμαστε θα πρέπει να κινηθούμε συντονισμένα και μέσω της δικαστικής οδού.Και επίσης,το νομοθετικό πλαίσιο με το οποίο έγιναν οι μετατάξεις της Δευτεροβάθμιας στις 18/12/19 είναι διαφορετικό από της Πρωτοβάθμιας?Κατί δεν "κολλάει" εδω.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2020, 10:31:54 πμ από Basic »

Αποσυνδεδεμένος dionisisz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19724 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 11:44:32 πμ »
Την ενημέρωση αυτή την είχα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με αιρετό του ΑΠΥΣΠΕ. ο οποίος επικοινώνησε τηλεφωνικά με αιρετό του ΚΥΣΠΕ. Πραγματικά δεν μπορώ να βρω μια λογική εξήγηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2020, 12:08:27 μμ από dionisisz »

Αποσυνδεδεμένος geographic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19725 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 04:52:28 μμ »
Φυσικά κ είχαν βγεί όι θέσεις διαθέσιμες για μόνιμο διορισμό από τόν ΑΣΕΠ τόν περασμένο Απρίλιο. Κ τώρα μας λέει τό υπουργείο ότι δεν υπάρχουν...

Δεν υπάρχει περίπτωση να μήν κερδηθεί δικαστικα αυτή η υπόθεση..Στο τέλος αν δεν μας δώσουν την μετάταξη που δικαιούμαστε με τόν νόμο, θά ζημιώσουν για άλλη μια φορά τό έρμο ελληνικό δημόσιο. Γιατί θα έχουν διορίσει άλλους κ μετά από καμιά τριετία θα αναγκαστούν να μεταταξουν κ εμάς... Κ μάλιστα χωρίς υποχρέωση να εκτισουμε οργανική θέση.. Άντε να δούμε πόσο θα τραβήξει ή κωμωδία..


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.