*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Callio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19880 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 10:39:54 πμ »
Εφόσον η ανάληψη γίνει έως 30/09 δεν θα έχετε πρόβλημα.

Ξέρεις πού μπορώ να το βρω αυτό γραπτά,σε εγκύκλιο/νομοθεσία... , γιατί από το Υπουργείο μου είπαν ότι πρέπει να γίνει ειδική μνεία στη νέα εγκύκλιο των μεταθέσεων, για να έχουμε δικαίωμα μετάθεσης φέτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος Callio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19881 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:20:45 πμ »
Ξέρεις πού μπορώ να το βρω αυτό γραπτά,σε εγκύκλιο/νομοθεσία... , γιατί από το Υπουργείο μου είπαν ότι πρέπει να γίνει ειδική μνεία στη νέα εγκύκλιο των μεταθέσεων, για να έχουμε δικαίωμα μετάθεσης φέτος

Το βρήκα μόνη μου στην εγκύκλιο των μεταθεσεων...
"2.1. Σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ.3 περ. α έως ε του Π.Δ. 50/96 ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία για κάθε εκπαιδευτικό θεωρείται:

α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας."

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19882 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:54:44 πμ »
Τα κενα που μου δωσαν ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο για προσωρινη τοποθετξση. Θα αφησω αποσπαση μιση ωρα άο το σπιτθ μου να πηγαινω σε σχολεια δυο ωρες μακρια εγω η μονιμη κσι οι αναπληρωτες στα φιλετα. Μηπως να κανουμε φασαρια;

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19883 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 02:54:01 μμ »
Παιδιά να ρωτησω,  η υποχρέωση υπηρετησης οργανικης ειναι ετήσια ή διετής μετα από μετάταξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος Callio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19884 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 08:38:21 πμ »
Παιδιά να ρωτησω,  η υποχρέωση υπηρετησης οργανικης ειναι ετήσια ή διετής μετα από μετάταξη;

Δε διάβασα κάπου να λέει ότι είναι διετής. Αν δεις κάτι πες το!

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19885 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 09:07:15 μμ »
Παιδιά να ρωτησω,  η υποχρέωση υπηρετησης οργανικης ειναι ετήσια ή διετής μετα από μετάταξη;

Ετήσια

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19886 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 05:36:12 πμ »
Το βρήκα μόνη μου στην εγκύκλιο των μεταθεσεων...
"2.1. Σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ.3 περ. α έως ε του Π.Δ. 50/96 ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία για κάθε εκπαιδευτικό θεωρείται:

α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας."
Συγνωμη,  αλλα αυτό ειναι σίγουρο οτι μας καλύπτει;
Κανενας συναδελφος που να εχει αντιστοιχη εμπειρια;

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19887 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 09:37:21 πμ »
Επειδή είχα ασχοληθεί πολύ με αυτό το θέμα όταν πήρα τη μετάταξη το 2018 - 2019 να πω τι έγινε. Το ΦΕΚ βγήκε μέσα στο Σεπτέμβρη νομίζω 4 ή 5. Το μόνο σχετικό που χα βρει για την υπηρέτηση οργανικής είναι αυτό που παραθέσατε στο φορουμ:
"α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας."

Σκέφτηκα ότι αυτό μας καλύπτει αφού η μετάταξη είναι σαν διορισμός αλλά δεν φαίνεται ξεκάθαρα. Άλλη χρονιά δεν είχε γίνει κάτι παρόμοιο ώστε να ξέρω τι είχαν κάνει τότε. Οι μετατάξεις έβγαιναν Αύγουστο ενώ στη χρονιά που χαν βγει Οκτώβρη+ δεν θεμελίωναν δικαίωμα.

Τέλος όταν βγήκε η εγκύκλιος των μεταθέσεων πράγματι μας ανέφερε μέσα και θεμελιώναμε δικαίωμα. Δεν ξέρω με ποια νομοθεσία το πήγαν.
Πιστεύω ότι υπάρχουν 2 σενάρια.
1. 15 ημέρες θεωρείται μήνας οπότε κάλυπτε τον Σεπτέβρη.
2. Ανάληψη υπηρεσίας τον Σεπτέβρη άρα είναι σαν να αναλαμβάνεις 1η.

Γνώμη μου είναι να μην ακούτε κανέναν υπάλληλο στις δ/νσεις ή στο υπουργείο γιατί έχω ακούσει φουλ βλακείες χωρίς να ξέρουν και να με επηρεάζουν.

Υ.Γ. Έχουν γίνει πολλά έκτροπα με το θέμα θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης. Θα 'πρεπε αν δεν είναι υπαιτιότητα του εκπ/κου να θεμελιώνει και μάλιστα με νόμο ώστε να μην κάνει κάθε υπουργός ότι θέλει.

Συγνωμη,  αλλα αυτό ειναι σίγουρο οτι μας καλύπτει;
Κανενας συναδελφος που να εχει αντιστοιχη εμπειρια;

Αποσυνδεδεμένος Callio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19888 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 11:50:22 πμ »
Επειδή είχα ασχοληθεί πολύ με αυτό το θέμα όταν πήρα τη μετάταξη το 2018 - 2019 να πω τι έγινε. Το ΦΕΚ βγήκε μέσα στο Σεπτέμβρη νομίζω 4 ή 5. Το μόνο σχετικό που χα βρει για την υπηρέτηση οργανικής είναι αυτό που παραθέσατε στο φορουμ:
"α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας."

Σκέφτηκα ότι αυτό μας καλύπτει αφού η μετάταξη είναι σαν διορισμός αλλά δεν φαίνεται ξεκάθαρα. Άλλη χρονιά δεν είχε γίνει κάτι παρόμοιο ώστε να ξέρω τι είχαν κάνει τότε. Οι μετατάξεις έβγαιναν Αύγουστο ενώ στη χρονιά που χαν βγει Οκτώβρη+ δεν θεμελίωναν δικαίωμα.

Τέλος όταν βγήκε η εγκύκλιος των μεταθέσεων πράγματι μας ανέφερε μέσα και θεμελιώναμε δικαίωμα. Δεν ξέρω με ποια νομοθεσία το πήγαν.
Πιστεύω ότι υπάρχουν 2 σενάρια.
1. 15 ημέρες θεωρείται μήνας οπότε κάλυπτε τον Σεπτέβρη.
2. Ανάληψη υπηρεσίας τον Σεπτέβρη άρα είναι σαν να αναλαμβάνεις 1η.

Γνώμη μου είναι να μην ακούτε κανέναν υπάλληλο στις δ/νσεις ή στο υπουργείο γιατί έχω ακούσει φουλ βλακείες χωρίς να ξέρουν και να με επηρεάζουν.

Υ.Γ. Έχουν γίνει πολλά έκτροπα με το θέμα θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης. Θα 'πρεπε αν δεν είναι υπαιτιότητα του εκπ/κου να θεμελιώνει και μάλιστα με νόμο ώστε να μην κάνει κάθε υπουργός ότι θέλει.

Πράγματι δεν αναφέρεται πουθενά στους μεταταγμένους, αλλά όλοι μου είπαν ότι μπορώ, και από το γραφείο και ο αιρετός και διοικητική της ΔΔΕ που ήμουν πριν φύγω.

Αποσυνδεδεμένος ogotsifsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19889 στις: Σεπτέμβριος 20, 2020, 09:15:24 μμ »
Καλησπέρα σας!Πήρα πρόσφατα μετάταξη στην Πρωτοβάθμια και τοποθετήθηκα σε λειτουργικό κενό με μετατροπή των μορίων των δυσμενών συνθηκών σε μόρια της πρωτοβάθμιας.Γνωρίζει κανείς κάποιον δικηγόρο στην Αθήνα που να ασχολείται με τα συγκεκριμένα θέματα για να κινηθώ νομικά?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιατί να ξοδεύεσαι σε δικηγόρους. κάνε αίτημα προσμέτρησης των μορίων και ζητησε να διαβιβαστεί στη νομικη υπηρεσία της περιφερειακης διευθυνσης. ειναι υποχρεωμένοι να στο λυσουν αν εχεις δικιο

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19890 στις: Σεπτέμβριος 20, 2020, 10:13:50 μμ »
Αυτή είναι η σωστή  διαδικασία. Μόλις αλλάξεις βαθμίδα, όλα τα μόρια σου μετατρεπονται σε μόρια της βαθμίδας που θα ανήκεις στο εξής (νομίζω ότι αναφέρεται στο ΠΔ). Οι μόνοι που πέτυχαν να κρατήσουν τα μόρια της δευτεροβάθμιας  ήταν οι μεταταγμενοι του 2013 που προσεφυγαν και δικαιώθηκαν στα δικαστήρια. Οι αποφάσεις των διοικητικών εφετειων είναι ονομαστικές και δεν εφαρμόζονται αυτόματα σε όλους όσους ανήκουν στην ίδια διεύθυνση,ουτε όλες οι δίκες είχαν θετικό αποτέλεσμα. Επίσης αυτές δεν αφορουν τις ειδικότητες που προϋπήρχαν στα δημοτικά πριν το 2013 (αγγλικων, μουσικής, γυμναστές)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2020, 10:17:15 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19891 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 09:28:39 μμ »
Ερωτησεις για την αναγωγη των μοριων μας στη πρωτοβαθμια:

1. Μετρανε τα μορια με την παλια μοριοδοτηση ως το 2018 κ τα νεα μετα το 2018 ή ολα απο την αρχη με τα νεα;

2. Τα μορια μετρανε συμφωνα με τους τότε ισχυοντες νομους πχ τοτε που δινονταν τα μορια της οργανικης κ ας ησουν σε φορεα;

3. Στην Αθμια ποσα ηταν / ειναι της χρονιας;

4. Υπαρχει καποιο excel να κανουμε τους υπολογισμους;

5. Η νεα Δνση μας ανακοινωνει τα μόρια; Πότε θα ξερουμε;

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19892 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 10:43:01 μμ »
Ερωτησεις για την αναγωγη των μοριων μας στη πρωτοβαθμια:

1. Μετρανε τα μορια με την παλια μοριοδοτηση ως το 2018 κ τα νεα μετα το 2018 ή ολα απο την αρχη με τα νεα;

2. Τα μορια μετρανε συμφωνα με τους τότε ισχυοντες νομους πχ τοτε που δινονταν τα μορια της οργανικης κ ας ησουν σε φορεα;

3. Στην Αθμια ποσα ηταν / ειναι της χρονιας;

4. Υπαρχει καποιο excel να κανουμε τους υπολογισμους;

5. Η νεα Δνση μας ανακοινωνει τα μόρια; Πότε θα ξερουμε;

1. Από την αρχή ανάλογα την μοριοδότηση που ίσχυε κάθε χρονιά για το πλησιέστερο Δημοτικό στο Γυμνάσιο/Λύκειο της τότε τοποθέτησης
2. Ναι
3. Όσα και της Δευτεροβάθμιας
4. Δεν ξέρω
5. Όταν τα περάσει στο e-data θα είναι και διαθέσιμα στο σύστημα teachers minedu gov (το σύστημα που μπαίνουμε για να κάνουμε αίτηση μετάθεσης)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19893 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 07:25:13 πμ »
Πριν το 2018 η μοριοδοτηση βθμια-αθμιας είχε διάφορες, γι αυτό ξεκίνησαν και τα δικαστήρια από τους μεταταγμενους του 2013. Τότε όλοι χασαν μόρια, άλλοι λιγότερα, άλλοι πολυ περισσοτερα. Ανάλογα με το πότε διορίστηκες και πόσα χρόνια υπηρετησης εχεις, να περιμένεις ότι με τη μετατροπή των μορίων, θα τα δεις λιγοτερα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.