*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385249 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2240 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:16:08 μμ »
Σίγουρα θα κάνει όσες μετατάξεις μπορεί για να μην υπάρχουν πλεονάσματα στη δευτεροβάθμια. Σε όσες ειδικότητες υπάρχει δυνατότητα θα καλυφθούν πλήρως τα ΕΑΕΠ.
Στους αναπληρωτές βάλτε μέσα ειδικης αγωγής , ΖΕΠ, εξειδικευμένης κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:26 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2241 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:22:28 μμ »
Θα ληφθεί όμως σοβαρά υπόψη από το ΚΥΣΔΕ και το να μη δημιουργηθούν παρεπόμενα των μετατάξεων κενά στη βθμια, πόσο μάλλον, σε περίοδο μηδενικών διορισμών καινούργιων εκπαιδευτικών. Δεν είναι τυχαίο, πως θα υπολογιστούν και οι αυτοδίκαιες συνταξιοδοτήσεις σε ορίζοντα διετίας. Τη μερίδα του λέοντος στις αποδεσμεύσεις, θα την έχουν οι γυμναστές (αν και υπάρχουν ήδη 500 πλεονάζοντες στην αθμια) και οι εκπαιδευτικοί πληροφορικής. Στις λοιπές ειδικότητες, οι αποδεσμεύσεις θα είναι σαφώς πιο περιορισμένες και στοχευμένες...

Αποσυνδεδεμένος katerina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2242 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:46:56 μμ »
Στις υποχρεωτικές μετατάξεις μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά. Γιατί το βασικό πτυχίο θεωρείται δεδομένο; Πολλοί ΠΕ19 δεν το έχουν.

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2243 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:55:10 μμ »
Μπράτης:
Ως το τέλος της εβδομάδας πιθανόν να βγει η εγκύκλιος για τους αναπληρωτές.Οι αποσπάσεις στους φορείς και στα γραφεία ως τις 15Αυγούστου.Από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ μετά το 15αύγουστο.Για τις 900 μετατάξεις τίποτε νεότερο...Αυτή την ενημέρωση είχα πριν λίγο από το Υπ Παιδείας...με κάθε επιφύλαξη πάντα...

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7#ixzz2Zo2Cm2TQ
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:26 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2244 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:57:04 μμ »
Η απάντηση ως προς τις οργανικές των ΕΑΕΠ, είναι απλή: 1282 σχολεία πανελλαδικά για 4933 εκπαιδευτικούς. Υπολογίστε ότι αυτοί οι εκπαιδευτικοί δεν ανήκουν όλοι στην ίδια ειδικότητα. Θα είναι πληροφορικής, ξενόγλωσσοι (γερμανικής+γαλλικών), καλλιτεχνικών, μουσικής, γυμναστές και θεατρολόγοι. Αν διασπείρουμε λοιπόν, τον αριθμό 4933 επί των μετατασσομένων ανά ειδικότητα, μια χαρά βγαίνουν τα νούμερα...
Πιστεύεις δηλ. ότι με 56+- μόνιμους θεατρολόγους στη β' βάθμια θα συστήσει 600κάτι οργανικές ΠΕ32(2 σχολεία=1οργανική)???? Δηλ. ή θα κάνει και ΑΣΕΠ άμεσα ή θα πάρει υποχρεωτικά αναπληρωτές αφού το μάθημα δεν έχει δοθεί ως 2η ανάθεση σε άλλη ειδικότητα...??!!??

Θα μετατάξει όσους μπορεί να μετατάξει και τις υπόλοιπες θέσεις θα τις καλύψει με αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ. Διορισμούς αποκλείεται να κάνει.

Γνώμη μου είναι ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις πάντως θα αφορούν και τους ΠΕ06 Αγγλικής που είναι αρκετά κορεσμένη σαν ειδικότητα στη Δευτεροβάθμια. Το ότι δεν ακούγεται στα "εγκυρα ρεπορταζ" δεν το δίνω πολυ σημασία, γιατί ούτως η άλλως
τα περισσότερα από αυτά που λένε οι δημοσιογραφοι για τη διαθεσιμότητα των εκπαιδευτικών είναι άκυρα.

Αν λοιπόν υπολογιστούν ΟΛΕΣ οι ειδικότητες που υπάρχουν στα ΕΑΕΠ, τότε ναι τα νούμερα βγαίνουν. Θα ήταν περίεργο να γίνουν επιλεκτικές μετατάξεις ειδικοτήτων της Δευτεροβάθμιας

Να και κάποιος επιτέλους που έκανε μια νύξη γι' αυτό που μου τριβελίζει το μυαλό εδώ και μέρες. Γιατί άραγε στις 5.000 υποχρεωτικές μετατάξεις στην α'θμια δε συμπεριλαμβάνεται ο κλάδος ΠΕ06; Εμένα μου προκύπτουν δυο σενάρια, το ένα καλό, ή, τουλάχιστον, υποφερτό, και το άλλο χείριστο. Όποιος φίλτατος συνάδελφος επιθυμεί να... σεναριολογήσει, είμαι όλος αυτιά.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2245 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:20:52 μμ »
Μια σκεψη ειναι οτι ο σύλλογος των ΠΕ06 θελει κατα καποιον τρόπο να προστατέψει τους εκπ/κους του με το σκεπτικό οτι το ΕΣΠΑ εχει ημερομηνια ληξης...τι θα απογίνουν οσοι μεταταχθούν και τελειωσει το ΕΣΠΑ...θα χασουν τις οργανικές τους...θα περισσεύουν...

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2246 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:29:22 μμ »
Δηλαδή, όσοι μόνιμοι πάρουν οργανικές ΕΑΕΠ, που μέχρι πρότινος κάλυπταν αναπληρωτές ΕΣΠΑ, θα πληρώνονται πλέον μέσω του εν λόγω προγράμματος;...

Έλεος...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2247 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:31:02 μμ »
Μια σκεψη ειναι οτι ο σύλλογος των ΠΕ06 θελει κατα καποιον τρόπο να προστατέψει τους εκπ/κους του με το σκεπτικό οτι το ΕΣΠΑ εχει ημερομηνια ληξης...τι θα απογίνουν οσοι μεταταχθούν και τελειωσει το ΕΣΠΑ...θα χασουν τις οργανικές τους...θα περισσεύουν...

Νομίζω ότι έχει ξαναειπωθεί. Το ΕΣΠΑ καλύπτει τη μισθοδοσία των αναπληρωτών που προσλαμβάνονται στα ΕΑΕΠ, όχι γενικά τη χρηματοδότηση των σχολείων. Κατά συνέπεια, το σενάριο περί απώλειας οργανικής μετά το πέρας της χρηματοδότησης από το ΕΣΠΑ, μάλλον δεν ισχύει. Όσο για μας τους ΠΕ06, ο σύλλογός μας (ΠΕΚΑΔΕ) λάμπει δια της απουσία του. Αν πας στην αντίστοιχη ιστοσελίδα θα το διαπιστώσεις. Άρα και να ήθελε, δεν έχει τα φόντα να προστατεύσει τίποτα. Αν ισχύει ότι ο ΠΕ06 δε συμπεριλαμβάνεται στις μετατάξεις, κάτι άλλο παίζει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2248 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:36:58 μμ »
Το με "κάθε επιφύλαξη πάντα" του Μπράτη τα λέει όλα νομίζω....

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2249 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:05:44 πμ »
Μια σκεψη ειναι οτι ο σύλλογος των ΠΕ06 θελει κατα καποιον τρόπο να προστατέψει τους εκπ/κους του με το σκεπτικό οτι το ΕΣΠΑ εχει ημερομηνια ληξης...τι θα απογίνουν οσοι μεταταχθούν και τελειωσει το ΕΣΠΑ...θα χασουν τις οργανικές τους...θα περισσεύουν...

Νομίζω ότι έχει ξαναειπωθεί. Το ΕΣΠΑ καλύπτει τη μισθοδοσία των αναπληρωτών που προσλαμβάνονται στα ΕΑΕΠ, όχι γενικά τη χρηματοδότηση των σχολείων. Κατά συνέπεια, το σενάριο περί απώλειας οργανικής μετά το πέρας της χρηματοδότησης από το ΕΣΠΑ, μάλλον δεν ισχύει.

Μόλις τελειώσει το ΕΣΠΑ, το σενάριο λέει ότι το κράτος δεν θα μπορεί (εκ των πραγμάτων λόγω κόστους σε υποδομές και προσωπικό) να φτιάξει τελικά παντού ΕΑΕΠ δημοτικά σχολεία.

Άρα τα ΕΑΕΠ θα καταργηθούν ως τύπος σχολείου, και μαζί με αυτά φυσικά και όσοι έχουν οργανικές σε αυτά. Δεν λέει λοιπόν το σενάριο περί απώλειας οργανικής, το σενάριο λέει για κατάργηση ολόκληρου του κλάδου, μετά την λήξη της χρηματοδότησης ΕΣΠΑ.

Θα έχουν δηλαδή οι μεταταγέντες στην πρωτοβάθμια ακριβώς την τύχη που είχαν οι συνάδελφοι στα ΕΠΑΛ. Οργανικές μια χαρά είχαν, αλλά δυστυχώς από σήμερα είναι άνεργοι, απλούστατα γιατί καταργήθηκε ο κλάδος τους.

Αν λοιπόν δεν δεσμευτούν νομοθετικά για την επεκταση του θεσμού των ΕΑΕΠ σε ΟΛΑ τα δημοτικά και για χρηματοδότηση απο το κράτος (και οχι απο ΕΣΠΑ) τότε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια? Φυσικά και είναι παγίδα και αλίμονο σε όσους πέσουν σε αυτή (εθελοντικά ή με το ζόρι)

Το ρόλο αυτό της παραπλάνησης των εκπαιδευτικών έτσι ώστε να πέσουν στην παγίδα της μετάταξης και να την θεωρήσουν ακίνδυνη, τον παίζουν πολύ καλά αρκετοί αιρετοί, αλλά και διάφορα παπαγαλάκια εδώ μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 12:22:57 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2250 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:10:19 πμ »
Συνάδελφε athapris, ΔΕΝ ισχύει αυτό που λές...Οι περιφερειακές διευθύνσεις, σε όσες διευθύνσεις έχουν υπεράριθμο προσωπικό δε θα τους αφήσουν ΦΕΤΟΣ να κάνουν αποσπάσεις, αλλά απευθείας διαθέσεις...

Από πού προκύπτει αυτό;

Τοέρω κι εγώ.Τουλάχιστο στο νομό μου έτσι έγινε πέρσι.Φέτος το άλλαξαν πάλι.

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2251 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:15:05 πμ »
Η απάντηση ως προς τις οργανικές των ΕΑΕΠ, είναι απλή: 1282 σχολεία πανελλαδικά για 4933 εκπαιδευτικούς. Υπολογίστε ότι αυτοί οι εκπαιδευτικοί δεν ανήκουν όλοι στην ίδια ειδικότητα. Θα είναι πληροφορικής, ξενόγλωσσοι (γερμανικής+γαλλικών), καλλιτεχνικών, μουσικής, γυμναστές και θεατρολόγοι. Αν διασπείρουμε λοιπόν, τον αριθμό 4933 επί των μετατασσομένων ανά ειδικότητα, μια χαρά βγαίνουν τα νούμερα...
Πιστεύεις δηλ. ότι με 56+- μόνιμους θεατρολόγους στη β' βάθμια θα συστήσει 600κάτι οργανικές ΠΕ32(2 σχολεία=1οργανική)???? Δηλ. ή θα κάνει και ΑΣΕΠ άμεσα ή θα πάρει υποχρεωτικά αναπληρωτές αφού το μάθημα δεν έχει δοθεί ως 2η ανάθεση σε άλλη ειδικότητα...??!!??

Θα μετατάξει όσους μπορεί να μετατάξει και τις υπόλοιπες θέσεις θα τις καλύψει με αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ. Διορισμούς αποκλείεται να κάνει.

Γνώμη μου είναι ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις πάντως θα αφορούν και τους ΠΕ06 Αγγλικής που είναι αρκετά κορεσμένη σαν ειδικότητα στη Δευτεροβάθμια. Το ότι δεν ακούγεται στα "εγκυρα ρεπορταζ" δεν το δίνω πολυ σημασία, γιατί ούτως η άλλως
τα περισσότερα από αυτά που λένε οι δημοσιογραφοι για τη διαθεσιμότητα των εκπαιδευτικών είναι άκυρα.

Αν λοιπόν υπολογιστούν ΟΛΕΣ οι ειδικότητες που υπάρχουν στα ΕΑΕΠ, τότε ναι τα νούμερα βγαίνουν. Θα ήταν περίεργο να γίνουν επιλεκτικές μετατάξεις ειδικοτήτων της Δευτεροβάθμιας

Να και κάποιος επιτέλους που έκανε μια νύξη γι' αυτό που μου τριβελίζει το μυαλό εδώ και μέρες. Γιατί άραγε στις 5.000 υποχρεωτικές μετατάξεις στην α'θμια δε συμπεριλαμβάνεται ο κλάδος ΠΕ06; Εμένα μου προκύπτουν δυο σενάρια, το ένα καλό, ή, τουλάχιστον, υποφερτό, και το άλλο χείριστο. Όποιος φίλτατος συνάδελφος επιθυμεί να... σεναριολογήσει, είμαι όλος αυτιά.

Εγώ πιστεύω ότι πολύ απλά αυτά που ακούγονται στα κανάλια και στις εφημερίδες είναι αν όχι ψεματα τότε ένα μέρος της αλήθειας. Αυτά που λέγονται για τις υποχρεωτικές μετατάξεις είναι ουσιαστικά ένα και μοναδικό ρεπορταζ που αναπαράγεται συνεχώς από όλα τα μέσα.

Και για τις τεχνικές ειδικότητες μέχρι τελευταία στιγμή δεν ακουγόταν τίποτα και μιλούσαν για Πληροφορικούς και Γυμναστές.

Η λογική λέει ότι δεν μπορούν να μετατάξουν επιλεκτικά κάποιες ειδικότητες και να μη συστήσουν οργανικές ΠΕ06 στα ΕΑΕΠ όταν σε αυτά τα σχολεία τα Αγγλικά διδάσκονται απ' την Α' Δημοτικού και όταν μάλιστα υπάρχουν πλεονάζοντες στη Δευτεροβάθμια.

Παρόλα αυτά, θα με ενδιέφερε κι εμένα να ακούσω διαφορετικές απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2252 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:22:42 πμ »
Τα περί δημιουργικής απασχόλησης τα έλεγαν άσχετοι δημοσιογράφοι. Να μην τα επαναλαμβάνουμε και εμείς τώρα...
Οι οργανικές θέσεις είναι για να κάνεις μάθημα στα ΕΑΕΠ και όχι παιδοφύλαξη.
Οργανικές ΜΟΝΟ σε ΕΑΕΠ.. Δημιουργική απασχόληση το μεσημέρι, σημαίνει το max 3 ώρες... Υποχρεωτικό ωράριο 24... 24/3 = 8... Δηλαδή οργανική σε 8 σχολεία..
Αθάνατη δημοσιογραφία...Έγκαιρη και έγκυρη...

[/quote


΄Δεν είναι ακριβώς έτσι.Μαχ 3 ώρες την ημέρα.Από τις 12.30-14.00.Μη σου πω ότι είναι 2 οι ώρες!Άρα 3χ5=15 ώρες την εβδομάδα.Το 24ωρο δε βγαίνει με τίποτα!Οι υπόλοιπς ώρες πώς δικαιολογούνται?

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2253 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:29:35 πμ »
Οι αποσπάσεις καλύπτουν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ και ΟΧΙ οργανικα κενά...Οι μετατάξεις καλύπτουν ΟΡΓΑΝΙΚΑ κι ΟΧΙ λειτουργικά κενά... Μην τα συγχέεις συνάδελφε meli...


Που τα βρήκατε τα οργανικά κενά στην α/βάθμια σε γυμναστές, αγγλικής κτλ. δεν ξέρω. Εγώ τα ψάχνω χρόνια.Και αυτοί που είναι στη διάθεση στην α/βαθμια τι θα κάνουν; Δεν νομίζω να θεσμοθετηθούν μέσα στον Αύγουστο οργανικές θέσεις για όλες τις πλεονάζουσες ειδικότητες. Μάλλον τα κενά της α/βαθμιας θα καλυφθούν με διαθέσεις από τη β/βαθμια (προσωπική εκτίμηση)
Δεν υπαρχει μετάταξη αν δεν υπάρχει οργανικό κενό βάση νόμου.
Στις νομοτεχνικές βελτιώσεις αναφέρει ότι οι 4933 μετατάξεις θα γίνουν σε κενές ή συνιστόμενες με την πράξη οργανικές θέσεις.
Άρα σε κενές οργανικές που υπάρχουν (βλέπε 900) ή θα δημιουργηθούν (υπόλοιπα ΕΑΕΠ).
Και επειδή όλα τα υπάρχοντα ΕΑΕΠ δεν συμπληρώνουν 4933 οργανικά κενά αναμένουμε να δούμε που θα δωθούν τα υπόλοιπα.

4933 κενά,όχι για μια ειδικότηξτα μόνο!Αν τα μοιράσεις σε όλες τις υπό μετάταξη ειδικότητες ,ίσως και να βγαίνει ο αριθμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 694
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.