*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4384754 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3948 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:14:23 μμ »
Οι ΠΕ20 που θα μεταταχθούν σε διευθύνσεις και ΙΕΚ, θα μεταταχθούν ως ΠΕ ή ΤΕ;

Οι διοικητικοί θα γίνουν ΤΕ. Οι εκπαιδευτικοί θα παραμείνουν ΠΕ μείον 3 χρόνια προϋπηρεσίας. Οικονομικά το πρώτο συμφέρει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:45 »

Αποσυνδεδεμένος coffee_break

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3949 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:15:09 μμ »
Σωστός!!!Επιτέλους κι ένας συνάδελφος που διαβάζει σωστά τους νόμους και δεν τους ερμηνεύει κατά το δοκούν,όπως κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων!

typos72 εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε όλα αυτοί οι νόμοι. Αν μπορείς σε παρακαλω απαντησέ μου τι θα έκανες στη δική μου θέση. Είμαι οργανικά υπεράριθμος πε19 διορισμένος με γραπτό ΑΣΕΠ. Θέλα να παραμείνω στην περιοχή μετάθεσης που είμαι τώρα και αν είναι δυνατόν στη δευτεροβάθμια. Από το ΠΥΣΔΕ μου θα φύγουν για την πρωτοβάθμια ας πούμε 20 άτομα. Τα μόρια μου είναι περισσότερα από τα μόρια 30 ατόμων (οργανικά υπεράριθμοι + διάθεση ΠΥΣΔΕ).

1) Να κάνω αίτηση για την πρωτοβάθμια και να ελπίζω ότι δε θα καταργηθεί η πληροφορική στο δημοτικο; Ή
2) Να μην κάνω αίτηση και να κινδυνεύω:
    --- από ενδεχόμενες υποχρεωτικές μετατάξεις ή/και διαθεσιμότητες
    --- για τις επόμενες 2 χρονιές (μέχρι να κλείσω 12ετία) από υποχρεωτικές μετάθεσεις

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3950 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:16:43 μμ »
Συνάδελφοι,όσοι πάνε με μετάταξη στην πρωτοβάθμια,θα πάνε χωρίς την αξιολόγηση του ΑΣΕΠ.Κοινώς,την γλίτωσαν.Όσοι παραμείνουν πλεονάζοντες,θα αξιολογηθούν βάση των κριτηριών του ευρύτερου δημοσιού,γιατί οι εκπαιδευτικοί δεν εξιαρέθηκαν απο αυτήν την διαδικασία.Ειδική αξιολόγηση προβλέπεται μόνο για το ιατρικό προσωπικό και όχι για τους εκπαιδευτικούς.Συνεπώς,όσοι έχουν διοριστεί χωρίς φεκ του ασεπ μετά το 1997,θα πάρουν μηδέν στον τρόπο διορισμού,γιατί μετέτρεψαν την σύμβαση του αναπληρωτή σε μόνιμο διορισμό και όχι το ταληράκι της επετηρίδας.Συνεπώς,οι παραπάνω με το που μπούν σε διαθεσιμότητα,πάνε σπίτια τους.Δηλαδή,ο σώσον ευατόν σωθήτο!!!Α,το ξέχασα,υπάρχει και η συναδελφική αλληλεγγύη.Προσωπικά,γνωρίζω πως έχουν πάρει φωτιά τα τηλέφωνα του Πιαδείας και βουλευτές ζητούν να σώσουν τον δικό τους.Τουτέστιν,η συναδελφική αλληλεγγύη έχει πάει περίπατο και πέφτει το βύσμα της αρκούδας!!!

Πως τα λες έτσι "σκληρά" βρε συνάδελφε....

Δηλαδή τι θέλεις να πεις?

Ότι πρέπει να πάψει να ισχύει "το κολπάκι"? ( Ξέρεις: Να επικαλούμαστε την "συναδελφική αλληλεγγύη", και ταυτόχρονα να βάζουμε "μέσον" "για να γίνει η δουλειά μας" εις βάρος των "κορόϊδων"?).

Ε, δεν είναι "Δημοκρατικό"....
Το "Δημοκρατικό" ( "Προοδευτικό", "Σοσιαλιστικό", "Αριστερό" κ.τ.λ. ) είναι να λέμε "ζήτω η συναδελφική αλληλεγγύη", και ταυτόχρονα "να μπαίνει μέσον.

Δεν κατάλαβα!
Θα μας χαλάσει τα ήθη και τα έθιμα η Μέρκελ και η Τρόϊκα?

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 09:18:33 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3951 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:19:16 μμ »
Παιδιά συνεχίστε να με διασκεδάζετε... ;D ;D ;D ;D
Μην τελειώσετε πριν το τέλος Αυγούστου μόνο...όχι τίποτα άλλο αλλά η τηλεόραση όλο επαναλήψεις έχει...   ::) ::) ::) ::)





Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:45 »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3952 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:24:00 μμ »
Συνάδελφοι, παραμονή Δεκαπενταύγουστου κι αντί να είμαστε με τους δικούς μας ανθρώπους καθόμαστε πάνω από έναν υπολογιστή και διαφωνούμε για ένα Δελτίου Τύπου που το βάφτισαν εγκύκλιο... Το πληροφοριακό σύστημα είναι το λιγότερο, τραγικό.. Σου δίνει δικαίωμα να δώσεις επιλογές ΚΑΙ για ΠΥΣΠΕ που δεν έχουν οριστεί οργανικές...Τι άλλο να πω... Και προφανώς, αυτό έγινε όχι λόγω τεχνικής αδυναμίας (έτσι θέλω να πιστεύω, διαφορετικά ας ξαναδούν το θέμα μετατάξεων ή αποσπάσεων περισσότερων πληροφορικών στην Κ.Υ. του Υπουργείου....) , αλλά του γεγονότος ότι τα κενά καθορίστηκαν την τελευταία στιγμή... Ακόμη και σήμερα βγήκε για την Αττική τροποποιητική...
Πραγματικά λυπάμαι για την αντιμετώπιση της πολιτείας για ενα τέτοιο σοβαρό θέμα που επηρεάζει τις ζωές εκατοντάδων συναδέλφων και των οικογενειών τους.. Πιο πολύ όμως λυπάμαι εμάς...Είμαστε ΟΛΟΙ μας συνάδελφοι... Δεν πρέπει να διαφωνούμε για φαιδρότητες του τύπου είμαι του ΑΣΕΠ κι εσύ όχι..Έλεος.. Λίγοι ήταν που ήταν επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και προτίμησαν τους πίνακες για καλύτερη τοποθέτηση στον  διορισμό του...? Δηλαδή, εάν αποδεχόταν τον διορισμό με ΑΣΕΠ, θα γινόταν καλύτερος εκπαιδευτικός..? Έλεος...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3953 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:26:07 μμ »
Τι σχεση έχει το ασεπ με τις μετατάξεις; Αν μπει και τέτοιο κριτήριο θα αποτελεί το απόλυτο ΑΙΣΧΟΣ. Νομίζω οι του ασεπ έχουν πάρει πολύ φόρα λες και οι άλλοι μπήκαν παράνομα και το θέμα πρέπει να πάει δικαστικά.

Δίκιο έχεις συνάδελφε!
Αίσχος!
Ακούς εκεί να διαχωρίζεται ο διοριστέος  του ΑΣΕΠ με τον "μαγκίτη" που μπόρεσε να βρει ώρες στην Π.Δ.Σ. και να "χωθεί"!
Αίσχος!

Κανονικά, θα έπρεπε να γίνει διαχωρισμός με μοριοδότηση: Να μοριοδοτείται με πολλά μόρια όποιος "χώθηκε" με την Π.Δ.Σ., και να μοριοδοτείται με 0 ( μηδέν) μόρια ο διοριστέος του ΑΣΕΠ.
Αλλά τέλος πάντων.
Λόγω της δύσκολης συγκυρίας, δέχομαι την πλήρη εξομοίωση του διοριστέου ΑΣΕΠ με τον ανωτέρω "μαγκίτη".
Πέραν τούτου, δεν μπορώ ( "δεν αντέχω", "δεν το σηκώνω") να κάνω άλλη παραχώρηση...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3954 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:28:24 μμ »
@moderator

Σε παρακαλώ σβήσε τα προηγούμενα ΔΙΚΑ ΜΟΥ άσχετα μηνύματα.
Δυστυχως πρέπει να κλείσω και θα χάσω το live show.
Ρε μπαγάσηδες είχατε δεν είχατε με διασκεδάσατε πάλι βραδυάτικα.
Είσαστε εκπληκτικοί στο πως να διαλύσω ένα θέμα απλά να φανώ ότι λεώ κάτι έστω και άσχετο με το θέμα.
Μην πτοείστε, συνεχίστε ακάθεκτοι...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3955 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:29:41 μμ »
Συνάδελφοι, παραμονή Δεκαπενταύγουστου κι αντί να είμαστε με τους δικούς μας ανθρώπους καθόμαστε πάνω από έναν υπολογιστή και διαφωνούμε για ένα Δελτίου Τύπου που το βάφτισαν εγκύκλιο... Το πληροφοριακό σύστημα είναι το λιγότερο, τραγικό.. Σου δίνει δικαίωμα να δώσεις επιλογές ΚΑΙ για ΠΥΣΠΕ που δεν έχουν οριστεί οργανικές...Τι άλλο να πω... Και προφανώς, αυτό έγινε όχι λόγω τεχνικής αδυναμίας (έτσι θέλω να πιστεύω, διαφορετικά ας ξαναδούν το θέμα μετατάξεων ή αποσπάσεων περισσότερων πληροφορικών στην Κ.Υ. του Υπουργείου....) , αλλά του γεγονότος ότι τα κενά καθορίστηκαν την τελευταία στιγμή... Ακόμη και σήμερα βγήκε για την Αττική τροποποιητική...
Πραγματικά λυπάμαι για την αντιμετώπιση της πολιτείας για ενα τέτοιο σοβαρό θέμα που επηρεάζει τις ζωές εκατοντάδων συναδέλφων και των οικογενειών τους.. Πιο πολύ όμως λυπάμαι εμάς...Είμαστε ΟΛΟΙ μας συνάδελφοι... Δεν πρέπει να διαφωνούμε για φαιδρότητες του τύπου είμαι του ΑΣΕΠ κι εσύ όχι..Έλεος.. Λίγοι ήταν που ήταν επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και προτίμησαν τους πίνακες για καλύτερη τοποθέτηση στον  διορισμό του...? Δηλαδή, εάν αποδεχόταν τον διορισμό με ΑΣΕΠ, θα γινόταν καλύτερος εκπαιδευτικός..? Έλεος...

Πολύ σωστά συνάδελφε...
Είμαστε όλοι συνάδελφοι.

Απλά να υπενθυμίσω-επισημάνω ότι την εποχή που κάποιοι "έμπαιναν" ( αφαιρώντας ευκαιρίες από τα κορόιδα) παίρνοντας ωρίτσες Π.Δ.Σ. ( π.χ.), δεν ήμασταν και τόσο "συνάδελφοι" όλοι....
Δεν θυμάμαι κανέναν προβληματισμό περί "συναδελφικότητας" τότε...

Υ.Γ. Πιστεύω ακράδαντα, ότι η αλήθεια πρέπει να λέγεται όσο δυσάρεστη και αν είναι.
Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο αναφέρω ότι αναφέρω.
Κατά τα άλλα, φυσικά και είμαστε όλοι συνάδελφοι.
Αλλά να μην ξεχάσουμε κιόλας ότι δεν ήμασταν πάντα....
Αν φυσικά κάνω λάθος κάπου, είμαι έτοιμος να το δεχθώ εφόσον κάποιος το επισημάνει ( με επιχειρήματα φυσικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 09:31:38 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3956 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:31:11 μμ »
Σοβαρά μιλάς; Επειδή το 0,1%μπήκε με πδσ οι άλλοι τι φταίμε;;;; Δηλαδή εγώ που διορίστηκα με  9 μήνες αναπλήρωση και δεν έδωσα ασεπ γιατί έπρεπε να αρνηθώ το διορισμό και να περιμένω ένα χρόνο τι πρέπει να κάνω;;; ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3957 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:33:55 μμ »
Σοβαρά μιλάς; Επειδή το 0,1%μπήκε με πδσ οι άλλοι τι φταίμε;;;; Δηλαδή εγώ που διορίστηκα με  9 μήνες αναπλήρωση και δεν έδωσα ασεπ γιατί έπρεπε να αρνηθώ το διορισμό και να περιμένω ένα χρόνο τι πρέπει να κάνω;;; ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

Συνάδελφε στις περισσότερες ειδικότητες, ήταν εντελώς αδύνατον να πας αναπληρωτής χωρίς να έχεις ήδη προϋπηρεσία από κάπου αλλού ( Π.Δ.Σ., Εκκλησιαστικό, Σιβιτανίδειο).
Σε σχετικά λίγες περιπτώσεις, μπορούσε κάποιος να μπει αναπληρωτής με ΑΣΕΠ.
Αν στην δική σου ειδικότητα μπορούσε να γίνει αυτό, αποτελεί μία εξαίρεση σε ότι αφορά το μεγάλο πλήθος.

Υ.Γ. Τόσα χρόνια, οι περισσότεροι "έκαναν την πάπια" με τους διορισμούς από τα παράθυρα", "με τις ρουσφετολογικές εξυπηρετήσεις", τα... "κόλπα" γενικώς!
Τώρα τελευταία, δεν βρίσκω άνθρωπο να σηκώνει τους ώμους αδιάφορα λέγοντας "έτσι είναι η ζωή φίλε μου! Πρέπει να ζήσω κι εγώ" ( εις βάρος σου εννοούσε, και "να ζήσω άνετα" εννοούσε).
Τώρα, έχουμε άαααααλλο πρόβλημα: "Ε που να ψάχνουμε τώρα", "έλα μωρέ το ίδιο είναι όλοι", "ε, ήταν λίγα τα βύσματα", κ.α.π.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 09:37:39 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3958 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:35:59 μμ »
Αποτελεί εξαίρεση η πληροφορική;; Αυτό που έγραψα αφορά χιλιάδες!!

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3959 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:37:49 μμ »
Και επειδή ακριβώς η Πληροφορική μπορούσε να πάρει μια "ευκολη" προυπηρεσία φτάσαμε αισίως στις 7000 όσοι και οι Μαθηματικοί με μονόορα μαθήματα!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3960 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:41:17 μμ »
Αποτελεί εξαίρεση η πληροφορική;; Αυτό που έγραψα αφορά χιλιάδες!!

Επαναλαμβάνω: Σε κανέναν κλάδο δεν πήγαινες αναπληρωτής χωρίς προηγούμενη προϋπηρεσία ( από Π.Δ.Σ., Σιβιτανίδειο, Εκκλησιαστικά) ή έστω ΑΣΕΠ ( καθόλου εύκολο γενικά το δεύτερο).
Η πληροφορική ως πολύ νέα ειδικότητα, σε αρχική φάση προφανώς και δεν ακολουθούσε την ίδια λογική.
Είναι ξεκάθαρο λοιπόν, ότι αν εσύ π.χ. δεν έχεις μπει με Π.Δ.Σ. ( ή ότι άλλο σχετικό) δεν σε αφορά το μήνυμά μου.
Το μήνυμά μου, αφορά το ότι όταν οι "πονηροί" "έμπαιναν από τα παράθυρα", δεν μιλάγαμε κατά πλειοψηφία.
Τώρα, μιλάμε ζητώντας την εξομοίωση των "παραδοσιακά χωμένων" με αυτούς που ακολούθησαν τις διαδικασίες.

Υ.Γ. Οι άνθρωποι που είχαν την ευκαιρία να πάνε αναπληρωτές χωρίς προηγούμενη προϋπηρεσία από Π.Δ.Σ., Σιβινανίδειο, Εκκλησιαστικά, ήταν απειροελάχιστοι ( σε σχέση με το σύνολο), και προφανέστατα δεν λέει κανείς κάτι γι' αυτήν την διαδικασία.
Επίσης κάποιοι σε κάποιες ειδικότητες πήγαν αναπληρωτές με ΑΣΕΠ ( εφ' όσον επαρκούσαν τα μόριά τους)

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 09:44:10 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3961 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:41:49 μμ »
Αυτό τι σημαίνει;; Επαναλαμβάνω δεν έδωσα ασεπ, δεν είπα ότι απέτυχα!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.