*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4384577 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4116 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:21:32 μμ »
Μαλώνετε για τις επιλογές πανελλαδικά ή μη , 2 και γιατί όχι περισσοτερες.... υπαρχουν όμως και ειδικότητες όπως ΠΕ02, ΠΕ04.01-03 για τις οποίες δεν προβλέπονται ούτε θέσεις στην Α/θμια ούτε διοικητικές ... αυτοί τι θα δηλώσουν άραγε  ;;;;

υπάρχει κάποιος που να μπορεί να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα;

Οι ΠΕ04, ΠΕ02, δεν υποχρεωνονται σε μεταταξη, απλα αναφερεται οτι πλεοναζουν. Νομιζω οτι το συστημα δεν τους δινει δυνατοτητα υποβολης αιτησης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4117 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:26:39 μμ »
 Κι εγώ θεωρώ πολύ πιθανό να μην μας έχουν πει το πλήρες πρόγραμμα του "πάρτυ", το οποίο, λόγω διαδικαστικών θεμάτων προβλέπεται να τραβήξει σε βάθος χρόνου, δηλ. αυτοί που θα μεταταγούν φέτος και έστω θα τοποθετηθούν προσωρινά (λόγω μή ύπαρξης οργανικών), τι θα απογίνουν του χρόνου?
 Σίγουρα οι κυβερνώντες δεν θα ήθελαν να μάθουμε τι περιλαμβάνει το episode II , πριν από τις επερχόμενες εκλογές
  

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4118 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:27:21 μμ »
Έχουν ήδη συσταθεί 945 θέσεις-εκείνες των εθελοντικών- που αφορούν τις ειδικότητες που έκαναν τότε αίτηση με όρο την κάλυψή τους μόνο με μετάταξη. Ο Γκλαβάς είπε ότι έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2013, 09:39:48 μμ από eidolonen »

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4119 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:30:55 μμ »

@ Λυδία

το θέμα είναι να απαντήσει κάποιος στα ερωτήματα γραπτά - επίσημα - αρμόδια/ος. Μήπως - ενδεχομένως, έχει κάποιος εκπρόσωπος τόσων χιλιάδων καθηγητών την ευαισθησία - ή ευσυνειδησία κατ΄άλλους - να τα προωθήσει αρμοδίως και να επιμείνει να διασαφηνιστούν ΑΜΕΣΑ ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος neri1940

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4120 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:40:17 μμ »
Έχουν ήδη συσταθεί 945 θέσεις-εκείνες των εθελοντικών- που αφορούν τις ειδικότητες που έκαναν τότε αίτηση με όρο την κάλυψή τους μόνο με μετάταξη. Ο Γκλαβάς είπε ότι έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες.Εδώ να σημειώσω ότι στους πε32 είχαν συσταθεί 60 και τώρα δίνει μόνο 46, κοινώς αγνοούνται 14. Τώρα για τις υπόλοιπες  η υ.α λέει ότι συστήνονται άμα τη μετάταξη νομίζω.

Ρε παιδιά, είναι παραμύθι κι αυτό που μας λένε ό,τι τα κενά των εθελοντικών έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες!
Εγώ ενδιαφέρομαι για δυο περιοχές. Η παλιά εγκύκλιος έδινε 2 κενά στη μία περιοχή (τώρα κανένα) και 4 στην άλλη (τώρα 3).
Οι μετατάξεις τώρα προορίζονται για πολλαπλάσιο κόσμο. Πού είναι τα κενά που θα έδιναν έστω για τους 945;;;;

Αποσυνδεδεμένος j0hnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4121 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:43:56 μμ »
μήπως πάμε για σφαγή ... και η ΟΛΜΕ σφυρίζει αδιάφορα, αφού έχει λάβει διαβεβαιώσεις
για τον "σκληρό" πυρήνα των εκπαιδευτικών (φιλ/μαθ+)  και για αυτούς που λογίζονται "παλιοί"

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4122 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:46:02 μμ »
Ένα ερώτημα συνάδελφοι .... έχω χάσει την μπάλα...

αιτήσεις στο θέμα της υποχρεωτικής μετάταξης που γίνονται στην διεύθυνση
http://teachers.exams.minedu.gov.gr του
κάνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί των κλάδων που μετατίθενται από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια;;;;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4123 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:50:28 μμ »
Έχουν ήδη συσταθεί 945 θέσεις-εκείνες των εθελοντικών- που αφορούν τις ειδικότητες που έκαναν τότε αίτηση με όρο την κάλυψή τους μόνο με μετάταξη. Ο Γκλαβάς είπε ότι έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες.Εδώ να σημειώσω ότι στους πε32 είχαν συσταθεί 60 και τώρα δίνει μόνο 46, κοινώς αγνοούνται 14. Τώρα για τις υπόλοιπες  η υ.α λέει ότι συστήνονται άμα τη μετάταξη νομίζω.


Ρε παιδιά, είναι παραμύθι κι αυτό που μας λένε ό,τι τα κενά των εθελοντικών έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες!
Εγώ ενδιαφέρομαι για δυο περιοχές. Η παλιά εγκύκλιος έδινε 2 κενά στη μία περιοχή (τώρα κανένα) και 4 στην άλλη (τώρα 3).
Οι μετατάξεις τώρα προορίζονται για πολλαπλάσιο κόσμο. Πού είναι τα κενά που θα έδιναν έστω για τους 945;;;;

Ειναι παρα πολυ σημαντικο γιατι θα ειναι ενδεικτικο,αυτο που θα σε ρωτησω.
Στην εγκυκλιο για τις εθελοντικες,λες οτι για την μια περιοχψη που ενδιαφερεσαι εδινε 2 κενα(βασικα εννοεις 2 οργανικες)και τωρα κανενα.Κανε τον κοπο και δες σε παρακαλω πολυ,αν σε αυτην την περιοχη δινει πλεοναζοντες στην ειδικοτητα σου.Αν ΔΕΝ δινει..τοτε για αυτο δεν εδωσε κανενα κενο.Αν δινει,.τοτε οντως δεν συμπεριλαμβανονται αυτες των εθελοντικων.
Το ιδιο ακριβως δες και για την δευτερη επιλογη σου.Αν δινει 4 πλεοναζοντες ή 3.
Εχει πολυ μεγαλη σημ,ασια να δουμε αν τελικα οντως συμπεριλαμβανονται οι οργανικες των εθελοντικων 900.δΙΟΤΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΝΟ..ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ,Ή ΔΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩς ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΕΝΑ ΜΕ ΟΣΟΥς ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΝ.
Θα ημουν υποχρεωμενη αν μου απαντουσες. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2013, 06:52:03 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος neri1940

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4124 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:56:15 μμ »
Έχουν ήδη συσταθεί 945 θέσεις-εκείνες των εθελοντικών- που αφορούν τις ειδικότητες που έκαναν τότε αίτηση με όρο την κάλυψή τους μόνο με μετάταξη. Ο Γκλαβάς είπε ότι έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες.Εδώ να σημειώσω ότι στους πε32 είχαν συσταθεί 60 και τώρα δίνει μόνο 46, κοινώς αγνοούνται 14. Τώρα για τις υπόλοιπες  η υ.α λέει ότι συστήνονται άμα τη μετάταξη νομίζω.


Ρε παιδιά, είναι παραμύθι κι αυτό που μας λένε ό,τι τα κενά των εθελοντικών έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες!
Εγώ ενδιαφέρομαι για δυο περιοχές. Η παλιά εγκύκλιος έδινε 2 κενά στη μία περιοχή (τώρα κανένα) και 4 στην άλλη (τώρα 3).
Οι μετατάξεις τώρα προορίζονται για πολλαπλάσιο κόσμο. Πού είναι τα κενά που θα έδιναν έστω για τους 945;;;;

Ειναι παρα πολυ σημαντικο γιατι θα ειναι ενδεικτικο,αυτο που θα σε ρωτησω.
Στην εγκυκλιο για τις εθελοντικες,λες οτι για την μια περιοχψη που ενδιαφερεσαι εδινε 2 κενα(βασικα εννοεις 2 οργανικες)και τωρα κανενα.Κανε τον κοπο και δες σε παρακαλω πολυ,αν σε αυτην την περιοχη δινει πλεοναζοντες στην ειδικοτητα σου.Αν ΔΕΝ δινει..τοτε για αυτο δεν εδωσε κανενα κενο.Αν δινει,.τοτε οντως δεν συμπεριλαμβανονται αυτες των εθελοντικων.
Το ιδιο ακριβως δες και για την δευτερη επιλογη σου.Αν δινει 4 πλεοναζοντες ή 3.
Εχει πολυ μεγαλη σημ,ασια να δουμε αν τελικα οντως συμπεριλαμβανονται οι οργανικες των εθελοντικων 900.δΙΟΤΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΝΟ..ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ,Ή ΔΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩς ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΕΝΑ ΜΕ ΟΣΟΥς ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΝ.
Θα ημουν υποχρεωμενη αν μου απαντουσες. :)

Κατ' αντιστοιχία, στην πρώτη περιοχή δεν έδωσε κανένα πλεόνασμα, ενώ στη δεύτερη έδωσε 4.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4125 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:56:39 μμ »
Συνάδελφοι, πώς ξέρουμε ποιοι είναι οι πλεονάζοντες για να κάνουν αίτηση; Δεν πρέπει να υπάρχει μια ονομαστική λίστα που να λέει ποιος είναι να κάνει αίτηση;
Επίσης, είναι υποχρεωτικό να κάνεις αίτηση σύμφωνα με τις αποφάσεις που βγήκαν;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4126 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:59:04 μμ »
Το υπουργείο θέλει κινητικότητα-ελαστικότητα για να καλύψει όλα τα κενά,η οποία δε νοείται εντός περιοχής,ούτε καν εντός περιφέρειας.Αν ήθελε να γίνουν εντός περιοχής,να'στε σίγουροι οτι θα το έλεγε ρητώς...
Πιάνομαι από την αρχή της φράση σου και αναρωτιέμαι το υπουργείο θέλει... και καλά κάνει και θέλει. Εμείς όμως τι θέλουμε?
Γιατί τσακωνόμαστε μεταξύ μας δίνοντας ερμηνείες σε κάτι που ο ίδιος ο συντάκτης του εντέχνως δεν απαντά από την αρχή? Γιατί τόση βιασύνη να υποβληθούν οι αιτήσεις και να αποδεχτούμε χωρίς αντίρρηση ότι είμαστε πλεονάζοντες? Τόσες σελίδες έχουμε γράψει από τις 13.8.2013 και όλο και περισσότερες απορίες για εμάς τους ίδιους μου γεννιούνται.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4127 στις: Αύγουστος 15, 2013, 07:04:14 μμ »
Έχουν ήδη συσταθεί 945 θέσεις-εκείνες των εθελοντικών- που αφορούν τις ειδικότητες που έκαναν τότε αίτηση με όρο την κάλυψή τους μόνο με μετάταξη. Ο Γκλαβάς είπε ότι έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες.Εδώ να σημειώσω ότι στους πε32 είχαν συσταθεί 60 και τώρα δίνει μόνο 46, κοινώς αγνοούνται 14. Τώρα για τις υπόλοιπες  η υ.α λέει ότι συστήνονται άμα τη μετάταξη νομίζω.


Ρε παιδιά, είναι παραμύθι κι αυτό που μας λένε ό,τι τα κενά των εθελοντικών έχουν συμπεριληφθεί στις νυν προσφερόμενες!
Εγώ ενδιαφέρομαι για δυο περιοχές. Η παλιά εγκύκλιος έδινε 2 κενά στη μία περιοχή (τώρα κανένα) και 4 στην άλλη (τώρα 3).
Οι μετατάξεις τώρα προορίζονται για πολλαπλάσιο κόσμο. Πού είναι τα κενά που θα έδιναν έστω για τους 945;;;;

Ειναι παρα πολυ σημαντικο γιατι θα ειναι ενδεικτικο,αυτο που θα σε ρωτησω.
Στην εγκυκλιο για τις εθελοντικες,λες οτι για την μια περιοχψη που ενδιαφερεσαι εδινε 2 κενα(βασικα εννοεις 2 οργανικες)και τωρα κανενα.Κανε τον κοπο και δες σε παρακαλω πολυ,αν σε αυτην την περιοχη δινει πλεοναζοντες στην ειδικοτητα σου.Αν ΔΕΝ δινει..τοτε για αυτο δεν εδωσε κανενα κενο.Αν δινει,.τοτε οντως δεν συμπεριλαμβανονται αυτες των εθελοντικων.
Το ιδιο ακριβως δες και για την δευτερη επιλογη σου.Αν δινει 4 πλεοναζοντες ή 3.
Εχει πολυ μεγαλη σημ,ασια να δουμε αν τελικα οντως συμπεριλαμβανονται οι οργανικες των εθελοντικων 900.δΙΟΤΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΝΟ..ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ,Ή ΔΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩς ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΕΝΑ ΜΕ ΟΣΟΥς ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΝ.
Θα ημουν υποχρεωμενη αν μου απαντουσες. :)

Κατ' αντιστοιχία, στην πρώτη περιοχή δεν έδωσε κανένα πλεόνασμα, ενώ στη δεύτερη έδωσε 4.

Κατα πως φαινεται λοιπον,οντως δεν συμπεριλαμβανοινται αυτες των 900.Και ειχαμε και αλλες τετοιες αναφορες σε προηγουμενες σελιδες.

Αποσυνδεδεμένος neri1940

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4128 στις: Αύγουστος 15, 2013, 07:04:40 μμ »
Συνάδελφοι, πώς ξέρουμε ποιοι είναι οι πλεονάζοντες για να κάνουν αίτηση; Δεν πρέπει να υπάρχει μια ονομαστική λίστα που να λέει ποιος είναι να κάνει αίτηση;
Επίσης, είναι υποχρεωτικό να κάνεις αίτηση σύμφωνα με τις αποφάσεις που βγήκαν;

Απ' ότι φαίνεται μέχρι τώρα, αίτηση κάνει όποιος θέλει, ανεξάρτητα αν έχει πλεονάσματα ή όχι ή ειδικότητά του στην περιοχή που υπηρετεί, αν έχει οργανική ή όχι. Η διευκρινιστική που υποτίθεται ότι θα βγει ίσως μας διαφωτίσει.

Υποχρεωτικός χαρακτήρας στην αίτηση δεν υπάρχει, αλλά αν είσαι πχ τελευταίος στα μόρια στη διάθεση ενός πυσδε με πλεόνασμα είναι σαν να σε υποχρεώνει εμμεσα για αίτηση, γιατί υπάρχει σαφής υπόνοια υποχρεωτικής μετκίνησης χωρίς αίτησή σου.

Κι εγώ συμφωνώ ότι λίγη υπομονή ακόμα δε βλάπτει. 'Αλλωστε όλο το καλοκαίρι περιμέναμε, ας δούμε τι θα φέρει από πληροφορίες η νέα εβδομαδα

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4129 στις: Αύγουστος 15, 2013, 07:07:43 μμ »
Υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι δεν επιθυμούν να μεταταγούν; Ρωτάω όχι από περιέργεια αλλά για να δω αν υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι βρίσκονται στην ίδια θέση με εμένα. Η ειδικότητά μου μετατάσσεται αποκλειστικά σε διοικητικές θέσεις γεγονός που κάνει πολύ πιο δύσκολη την απόφαση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162155
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.