*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332588 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4564 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:36:27 πμ »
Από το Pdf πάντως σαν "Author" εμφανίζεται κάποιος κύριος Αντώνιος Στεφάνου που το έφτιαξε με το Word 2010, όπως είναι και το εγχειρίδιο για τους υποψηφίους στο exams των ΓΕΛ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 10:44:14 πμ από perperas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4565 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:50:49 πμ »
Από το Pdf πάντως σαν "Author" εμφανίζεται κάποιος κύριος Αντώνιος Στεφάνου που το έφτιαξε με το Word 2010, όπως είναι και το εγχειρίδιο για τους υποψηφίους στο exams των ΓΕΛ.
Μιλάμε για αυτόν τον κο Στεφάνου? http://users.sch.gr/astef/public_html/joomla_cv/

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4566 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:01:05 πμ »
Μπορειτε να μου απαντήσει κάποιος/κάποια στο εξής:
Αφού δε μοριοδοτουνται γιατί το σύστημα ρωτάει ΔΔΕ εντοπιότητας και μόνιμης κατοικίας;

Εδώ και ένα χρόνο έχω μεταδημοτευσει. Εντοπιότητα θα βάλω το νέο δήμο που ανήκω; Αν διεκδικούσα μόρια εντοπιότητας ξέρω ότι δε θα μπορούσα γιατί έπρεπε να κλείσω διετία. Αλλά εδώ στη φόρμα των μετατάξεων δε μοριοδοτείται η εντοπιοτητα και υποθέτω ότι δε θα είναι δα και πειθαρχικό παράπτωμα να δηλώσω εντοπιοτητα στο νέο δήμο χωρίς συμπλήρωση διετίας. Κάτι πρέπει υποχρεωτικά να βάλω!!! Τι να βάλω; Τον παλιό δήμο αφού πλέον δεν ανήκω εκεί;

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 11:03:40 πμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4567 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:10:56 πμ »
Μπορειτε να μου απαντήσει κάποιος/κάποια στο εξής:
Αφού δε μοριοδοτουνται γιατί το σύστημα ρωτάει ΔΔΕ εντοπιότητας και μόνιμης κατοικίας;

Εδώ και ένα χρόνο έχω μεταδημοτευσει. Εντοπιότητα θα βάλω το νέο δήμο που ανήκω; Αν διεκδικούσα μόρια εντοπιότητας ξέρω ότι δε θα μπορούσα γιατί έπρεπε να κλείσω διετία. Αλλά εδώ στη φόρμα των μετατάξεων δε μοριοδοτείται η εντοπιοτητα και υποθέτω ότι δε θα είναι δα και πειθαρχικό παράπτωμα να δηλώσω εντοπιοτητα στο νέο δήμο χωρίς συμπλήρωση διετίας. Κάτι πρέπει υποχρεωτικά να βάλω!!! Τι να βάλω; Τον παλιό δήμο αφού πλέον δεν ανήκω εκεί;

ευχαριστω
Έχεις δίκιο ότι εντοπιότητα παίρνεις μετά την παρέλευση διετίας από τη μεταδημότευση. Βεβαίωση μονίμου κατοικίας δε νομιμοποιείται να σου δώσει καμιά δημόσια υπηρεσία γιατί δεν μπορεί κανείς να βεβαιώσει που μένει ο καθένας από εμάς. Στη δική σου την περίπτωση μάλλον εντοπιότητα πρέπει να βάλεις στο δήμο που ήσουν πριν αφού τυπικά δημότης του νέου δήμου θα θεωρηθείς σε 1 χρόνο. Όλα αυτά βέβαια, αν και εφόσον ελεγχθούν τα στοιχεία
Όσο για τις επιλογές του συστήματος, ίσως αυτό να έχει να κάνει με τη 2η φάση των υποχρεωτικών πια μετακινήσεων. π.χ. αν δεν πιάσει κάποιος καμιά από τις 2 επιλογές του στην υποχρεωτική φάση να τον στείλουν στην εγγύτερη της εντοπιότητας ή της μόνιμης κατοικίας. Λέω εγώ τώρα... δια μέσου της γυάλας μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4568 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:12:23 πμ »
Εδώ δεν έχουν σκεφτεί τα "χοντρά", τα "ψιλά" θα σκεφτόταν;
Λογικά αν πάρεις τηλ. και τους ρωτήσεις θα σου πούνε "βάλε ότι θές..." ή βάλε "ότι νομίζεις...".
Σαφέστατοι...

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4569 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:22:31 πμ »
Από το Pdf πάντως σαν "Author" εμφανίζεται κάποιος κύριος Αντώνιος Στεφάνου που το έφτιαξε με το Word 2010, όπως είναι και το εγχειρίδιο για τους υποψηφίους στο exams των ΓΕΛ.
Μιλάμε για αυτόν τον κο Στεφάνου? http://users.sch.gr/astef/public_html/joomla_cv/

Από ότι φαίνεται μάλλον αυτός είναι.

Αποσυνδεδεμένος Jordan_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ´αυτό μένειν
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4570 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:23:38 πμ »
Από το Pdf πάντως σαν "Author" εμφανίζεται κάποιος κύριος Αντώνιος Στεφάνου που το έφτιαξε με το Word 2010, όπως είναι και το εγχειρίδιο για τους υποψηφίους στο exams των ΓΕΛ.
Μιλάμε για αυτόν τον κο Στεφάνου? http://users.sch.gr/astef/public_html/joomla_cv/

Ο συγκεκριμένος συνάδελφος κος Στεφάνου δημοσιευει και στοιχεια επικοινωνίας εδώ:
http://users.sch.gr/astef/public_html/joomla_cv/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=166&lang=el

Νομίζω δεν χάνουμε τιποτα να επικοινωνίσουμε με τον συνάδελφο και να τον ρωτήσουμε ευγενικά εαν είναι ή δεν είναι αυτός που συνεταξε το εγχειρίδιο.
Εάν είναι ο συντάξας τότε σίγουρα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει  γυρω από το θέμα των μετατάξεων.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4571 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:25:14 πμ »
είναι δυνατόν να πιστεύετε κάτι τέτοιο? :o
ότι θα αναλάβει την ευθύνη των απαντήσεων ::)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4572 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:32:13 πμ »
Όσο για τις επιλογές του συστήματος, ίσως αυτό να έχει να κάνει με τη 2η φάση των υποχρεωτικών πια μετακινήσεων. π.χ. αν δεν πιάσει κάποιος καμιά από τις 2 επιλογές του στην υποχρεωτική φάση να τον στείλουν στην εγγύτερη της εντοπιότητας ή της μόνιμης κατοικίας. Λέω εγώ τώρα... δια μέσου της γυάλας μου...
Λογικό μου φαίνεται αυτό, αλλά νομίζω οτι η λογική μας έχει ξεχάσει το τελευταίο διάστημα!
  

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4573 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:36:12 πμ »
Ο άνθρωπος δεν έχει καμιά δουλειά να απαντήσει στα ερωτήματά μας. Το πολύ πολύ να του ανέθεσαν να φτιάξει την εφαρμογή.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4574 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:41:40 πμ »
Παιδιά θέλω τη γνώμη σας. Πιστέυετε ότι είναι τόσο ηλίθιοι ή το κάνουν επίτηδες για να πέσουμε σε παγίδα;
Προσωπικά αδυνατώ να πιστέψω ότι μπορεί να είναι τόσο άχρηστοι.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4575 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:46:27 πμ »
για μένα η εξήγηση είναι απλή:
αυτοί κάτι έχουν στο μυαλό τους (έτσι δείχνουν όλες οι μέχρι τώρα κινήσεις τους) που εμείς απλά δε το γνωρίζουμε εξ ου και οι απορίες μας, πως να εξηγήσεις κάτι όταν λείπουν κομμάτια του παζλ?
για 1 ακόμα φορά επαληθεύεται ότι
ο ενδιαφερόμενος το μαθαίνει πάντα τελευταίος 8)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4576 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:50:27 πμ »
δε νομίζω ότι έχουμε εδώ κατάργηση θέσεων, μη το μπερδεύεις με το άρθρο 90 του Ν.4172/13 για τη διαθεσιμότητα σε αυτό λέει ότι: "Εάν καταργηθούν ορισμένες θέσεις του ίδιου κλάδου ή και ειδικότητας, η επιλογή του προσωπικού που τίθεται σε διαθεσιμότητα λόγω κατάργησης θέσης σύμφωνα με την υποπαράγραφο Ζ.2 της παρ. Ζ' του άρθρου πρώτου του ν. 4093/2012, κατά τα ανωτέρω διενεργείται με βάση την αποτίμηση των προσόντων όλων των υπαλλήλων του κλάδου ή και της ειδικότητας που ανήκουν οι υπό κατάργηση θέσεις του φορέα, εφόσον υπηρετούν σε υπηρεσίες ή μονάδες που αξιολογήθηκαν σύμφωνα με την παράγραφο 1 του παρόντος".
Αυτές οι μετατάξεις που συζητάμε εδώ δεν έχουν σχέση με διαθεσιμότητα, νομίζω ότι αυτό τουλάχιστον είναι απολύτως σαφές από τη νομοθεσία :)

Δεν μπερδεύω απολύτως τίποτα, γιατί πολύ απλά έχουμε ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΘΕΣΕΩΝ στη β/θμια και δημιουργία θέσεων στην α/θμια.

Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω τα αυτονόητα και γι' αυτό παύω να ασχολούμαι. Όποιος δε θέλει να έχει περιπέτειες ας διαβάσει τη νομοθεσία ή ας απευθυνθεί σε δικηγόρο. Σας εύχομαι καλό αγώνα και καλή τύχη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4577 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:54:58 πμ »
talaiporos
αυτό που επικαλείσαι είναι η διαδικασία επιλογής για ένταξη σε καθεστώς διαθεσιμότητας μετά την κατάργηση θέσεων κλάδου (άρθρο 90 του 4172) :)
επίκληση του αρθρου αυτού (90) δεν γίνεται πουθενά στην επίμαχη "εγκύκλιο" μετατάξεων πλεονάζοντος προσωπικού β/θμιας
μόνο επίκληση των άρθρων 82 του 4172 και 73 του 4174.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 11:56:49 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.