*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358629 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4788 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:44:14 πμ »
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ είναι σαν όλα τα Δημοτικά. Θέλουν το πετρελαιάκι τους (αν δεν έχουν αέριο), θέλουν τις μπάλες, τα αναλώσιμα κτλ κτλ, όπως όλα τα Δημοτικά.
Το ΕΣΠΑ κάλυψε τα λάπτοπ και καλύπτει κάθε χρόνο το 85% των αναπληρωτών ΕΣΠΑ που απασχολούνται.
Αν τελειώσουν τα φράγκα του ΕΣΠΑ δε θα παίρνει αναπληρωτές  (αλλά θα έχει μετατάξει μόνιμους) και δε θα ανανεώνει τα λαπτοπ !!! Ω τι καταστροφή.
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ θα προχωρήσουν και θα επεκταθούν γιατί χρειάζονται λιγότερους δασκάλους. Και οι δάσκαλοι έχουν μεγάλο πρόβλημα...
Αυτά να σκεφτείς για τη μετάταξη.
Αλλά περισσότερο να ανησυχείς για το νομικό πλαίσιο αυτού του σόφτεξ που έβγαλαν για εγκύκλιο, και για την πιθανότητα να μιλάνε για προσωποπαγείς θέσεις ακόμα και για εκπαιδευτικούς. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ. Η εγκύκλιος των 940 δείχνει πως θα έπρεπε να είχε γίνει η εγκύκλιος μετατάξεων.
Να και  μια φορα που συμφωνουμε απολυτα. :P
Αντε..καληνυχτα συναδελφοι.Για να δουμε τι μας ξημερωνει αυριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:00:30 »

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4789 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:57:38 πμ »
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ είναι σαν όλα τα Δημοτικά. Θέλουν το πετρελαιάκι τους (αν δεν έχουν αέριο), θέλουν τις μπάλες, τα αναλώσιμα κτλ κτλ, όπως όλα τα Δημοτικά.
Το ΕΣΠΑ κάλυψε τα λάπτοπ και καλύπτει κάθε χρόνο το 85% των αναπληρωτών ΕΣΠΑ που απασχολούνται.
Αν τελειώσουν τα φράγκα του ΕΣΠΑ δε θα παίρνει αναπληρωτές  (αλλά θα έχει μετατάξει μόνιμους) και δε θα ανανεώνει τα λαπτοπ !!! Ω τι καταστροφή.
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ θα προχωρήσουν και θα επεκταθούν γιατί χρειάζονται λιγότερους δασκάλους. Και οι δάσκαλοι έχουν μεγάλο πρόβλημα...
Αυτά να σκεφτείς για τη μετάταξη.
Αλλά περισσότερο να ανησυχείς για το νομικό πλαίσιο αυτού του σόφτεξ που έβγαλαν για εγκύκλιο, και για την πιθανότητα να μιλάνε για προσωποπαγείς θέσεις ακόμα και για εκπαιδευτικούς. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ. Η εγκύκλιος των 940 δείχνει πως θα έπρεπε να είχε γίνει η εγκύκλιος μετατάξεων.

ΩΩ!! και συ σαν τον άλλο είσαι ε?

Μάλλον εσυ φαινεσαι πιο καλός μαζί μου
Μου λες το εξης φοβερο για να με καθησυχασεις: Τα Δημοτικά θέλουν καθηγητές και όχι δασκαλους! Θα διώξουν αυτούς μην ανησυχείς!
Ρε όλοι οι κανίβαλλοι εδω μαζευτηκατε?
Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτεί τους μισθούς των εκπαιδευτικών των νεων μαθηματων στα ΕΑΕΠ. και όχι τα κωλόχαρτα.
Πέρα από αυτό, Το ΕΑΕΠ δημιουργήθηκε λόγω ΕΣΠΑ. Όταν λέμε ΕΣΠΑ μιλαμε για εξτρα χρηματα (107 εκ. ευρώ), περα του προυπολογισμού. Έμεσσα οι μόνιμοι μετατασσόμενοι θα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ => εξοικονόμηση προυπολογισμου =>
=> χαιρεται η τροικα
Τελειωνει το ΕΣΠΑ => οχι εξτρα χρηματα, πες οτι συνεχιζει ο θεσμος των ΕΑΕΠ=> οι μετατασσόμενοι θα πρέπει
να πληρωνονται από τα κρατικά φράγκα ξανα => επιβαρύνεται ο προυπολογισμός => αγριευει ο τροικανος!





Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4790 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:19:48 πμ »
Μα το 2016 θα έχουμε βγει από το μνημόνιο. Δε θα υπάρχει Τρόικα. Θα έχουμε ανάπτυξη. Όλα τα σχολεία θα γίνουν ΕΑΕΠ.   ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 02:26:17 πμ από babba4410 »

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4791 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:16:45 πμ »
Αν δεν κάνω λάθος τα ΕΣΠΑ χρηματοδοτούν μερικώς το προσωπικό. Δηλαδή είναι μια σχέση 75% Προυπολ, 25% ΕΣΠΑ ή το αντίστροφο; Δεν το γνωρίζω , αλλά σίγουρα όλα τα προγράμματα ΕΣΠΑ είναι με συγχρηματοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:00:30 »

Αποσυνδεδεμένος altbreeze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4792 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:42:35 πμ »
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ είναι σαν όλα τα Δημοτικά. Θέλουν το πετρελαιάκι τους (αν δεν έχουν αέριο), θέλουν τις μπάλες, τα αναλώσιμα κτλ κτλ, όπως όλα τα Δημοτικά.
Το ΕΣΠΑ κάλυψε τα λάπτοπ και καλύπτει κάθε χρόνο το 85% των αναπληρωτών ΕΣΠΑ που απασχολούνται.
Αν τελειώσουν τα φράγκα του ΕΣΠΑ δε θα παίρνει αναπληρωτές  (αλλά θα έχει μετατάξει μόνιμους) και δε θα ανανεώνει τα λαπτοπ !!! Ω τι καταστροφή.
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ θα προχωρήσουν και θα επεκταθούν γιατί χρειάζονται λιγότερους δασκάλους. Και οι δάσκαλοι έχουν μεγάλο πρόβλημα...
Αυτά να σκεφτείς για τη μετάταξη.
Αλλά περισσότερο να ανησυχείς για το νομικό πλαίσιο αυτού του σόφτεξ που έβγαλαν για εγκύκλιο, και για την πιθανότητα να μιλάνε για προσωποπαγείς θέσεις ακόμα και για εκπαιδευτικούς. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ. Η εγκύκλιος των 940 δείχνει πως θα έπρεπε να είχε γίνει η εγκύκλιος μετατάξεων.

ΩΩ!! και συ σαν τον άλλο είσαι ε?

Μάλλον εσυ φαινεσαι πιο καλός μαζί μου
Μου λες το εξης φοβερο για να με καθησυχασεις: Τα Δημοτικά θέλουν καθηγητές και όχι δασκαλους! Θα διώξουν αυτούς μην ανησυχείς!
Ρε όλοι οι κανίβαλλοι εδω μαζευτηκατε?
Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτεί τους μισθούς των εκπαιδευτικών των νεων μαθηματων στα ΕΑΕΠ. και όχι τα κωλόχαρτα.
Πέρα από αυτό, Το ΕΑΕΠ δημιουργήθηκε λόγω ΕΣΠΑ. Όταν λέμε ΕΣΠΑ μιλαμε για εξτρα χρηματα (107 εκ. ευρώ), περα του προυπολογισμού. Έμεσσα οι μόνιμοι μετατασσόμενοι θα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ => εξοικονόμηση προυπολογισμου =>
=> χαιρεται η τροικα
Τελειωνει το ΕΣΠΑ => οχι εξτρα χρηματα, πες οτι συνεχιζει ο θεσμος των ΕΑΕΠ=> οι μετατασσόμενοι θα πρέπει
να πληρωνονται από τα κρατικά φράγκα ξανα => επιβαρύνεται ο προυπολογισμός => αγριευει ο τροικανος!

Δεδομένου το τι πρεμούρα έχει αυτή η κυβέρνηση για να καταυνάσει την τροίκα με χρήση μπακάλικων αλλά πονηρούλικων οικονομικων τρικ νόμίζω ότι συνάδελφε έκανες ένα πολύ εύστοχο σχόλιο.

Υποθέτω ότι το κάθε υπουργείο έχει να συμμαζέψει και τον προυπολογισμό του στα πλαίσια των συμφωνιών με τους τοκογλύφους-επικυρίαρχους πέρα από την πρόσφατη συμφωνία που συγκεκριμενοποίησε τα νούμερα με την κινητικότητα.

Συνεπώς έχει ενδιαφέρων να υπολογίσουμε πόσα εκατομμύρια θα εξοικονομηθούν στο ΥΠΕΠΘ από την μετάταξη στα δημοτικά.. Είναι σαν γλυτώνεις για ενα-μιση -> δυο χρόνια  τους μισθούς 3000 χιλιάδων περίπου (για του 1000+ ΙΕΚ/ΔΔ) υποθέτω δεν γλυτώνει κάτι. Οπότε μιλάμε για 3000* 15.000 = 45 εκ * 0.85 = 38 εκ € , σεβαστό ποσό .

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4793 στις: Αύγουστος 19, 2013, 04:16:38 πμ »
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ είναι σαν όλα τα Δημοτικά. Θέλουν το πετρελαιάκι τους (αν δεν έχουν αέριο), θέλουν τις μπάλες, τα αναλώσιμα κτλ κτλ, όπως όλα τα Δημοτικά.
Το ΕΣΠΑ κάλυψε τα λάπτοπ και καλύπτει κάθε χρόνο το 85% των αναπληρωτών ΕΣΠΑ που απασχολούνται.
Αν τελειώσουν τα φράγκα του ΕΣΠΑ δε θα παίρνει αναπληρωτές  (αλλά θα έχει μετατάξει μόνιμους) και δε θα ανανεώνει τα λαπτοπ !!! Ω τι καταστροφή.
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ θα προχωρήσουν και θα επεκταθούν γιατί χρειάζονται λιγότερους δασκάλους. Και οι δάσκαλοι έχουν μεγάλο πρόβλημα...
Αυτά να σκεφτείς για τη μετάταξη.
Αλλά περισσότερο να ανησυχείς για το νομικό πλαίσιο αυτού του σόφτεξ που έβγαλαν για εγκύκλιο, και για την πιθανότητα να μιλάνε για προσωποπαγείς θέσεις ακόμα και για εκπαιδευτικούς. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ. Η εγκύκλιος των 940 δείχνει πως θα έπρεπε να είχε γίνει η εγκύκλιος μετατάξεων.

ΩΩ!! και συ σαν τον άλλο είσαι ε?

Μάλλον εσυ φαινεσαι πιο καλός μαζί μου
Μου λες το εξης φοβερο για να με καθησυχασεις: Τα Δημοτικά θέλουν καθηγητές και όχι δασκαλους! Θα διώξουν αυτούς μην ανησυχείς!
Ρε όλοι οι κανίβαλλοι εδω μαζευτηκατε?
Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτεί τους μισθούς των εκπαιδευτικών των νεων μαθηματων στα ΕΑΕΠ. και όχι τα κωλόχαρτα.
Πέρα από αυτό, Το ΕΑΕΠ δημιουργήθηκε λόγω ΕΣΠΑ. Όταν λέμε ΕΣΠΑ μιλαμε για εξτρα χρηματα (107 εκ. ευρώ), περα του προυπολογισμού. Έμεσσα οι μόνιμοι μετατασσόμενοι θα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ => εξοικονόμηση προυπολογισμου =>
=> χαιρεται η τροικα
Τελειωνει το ΕΣΠΑ => οχι εξτρα χρηματα, πες οτι συνεχιζει ο θεσμος των ΕΑΕΠ=> οι μετατασσόμενοι θα πρέπει
να πληρωνονται από τα κρατικά φράγκα ξανα => επιβαρύνεται ο προυπολογισμός => αγριευει ο τροικανος!

το ότι οι αναπληρωτές πληρωνονταν από το εσπα ήταν ψιλοπαράνομο! Για αυτό και σκέφτηκαν να μετατάξουν κόσμο στα δημοτικά που "περισσεύει" από την δευτεροβάθμια. έτσι μια χαρά θα έκαναν και εξοικονόμηση κονδυλίων αφού δεν θα διόριζαν εκπαιδευτικούς για την πρωτοβάθμια..

Αποσυνδεδεμένος fool of K. Lear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4794 στις: Αύγουστος 19, 2013, 04:17:07 πμ »
ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΣΑΣ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕ ΖΩ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ). ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΦΑΝΩ ΕΙΡΩΝΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΙΚΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΜΑΣ, ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΠΟΥ ΔΕ ΛΕΓΕΤΑΙ.
  ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΕΠΗΤΖΙΔΕΣ (ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ), ΤΟΥΣ ΑΣΕΠΗΤΖΙΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΩΡΕΣ ΑΡΧΑΙΩΝ (ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΜΟΥΣΙΑ ΩΣΑΝ ΤΟΥ ΔΙΟΓΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΩ- ΒΛΕΠΕΤΕ; ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΑΧΤΙ ΜΟΥ! ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΕΓΩ), ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΧΗΜΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ (ΔΕ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΘΑ ΤΟ ΠΩ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΗΜΙΚΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ/ΧΗΜΙΚΟΣ - ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ - ΠΑΛΑΜΑΣ ΕΞΑΙΡΕΙ ΤΗ ΧΗΜΕΙΑ. ΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΤΣΙΤΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΧΗΜΙΚΟΥ ΡΑΔΕΡΦΟΡΝΤ ΟΤΙ "ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ Ή Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΩΝ". ΩΡΑΙΟ, Ε;), ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΟΙ "ΝΗΣΙΩΤΕΣ" ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ) ΤΩΝ ΑΣΤΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ, ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΗΣΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΔΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ, ΟΙ ΑΤΕΚΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ, ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΔΥΜΑ, ΟΙ ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΟΜΠΙΛΙΣ Κ.Ο.Κ.
  ΜΑΣ ΣΙΧΑΘΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ (Ο ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ)! ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΓΙΟΝ ΚΑΙ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΚΑΠΟΥΛΑΡΟΥΝ, ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΤΙΜΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ (ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ), ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ, ΜΩΡΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΟ ΣΚ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ... ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗ ΓΥΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 16/11/2012. ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΔΑΝΕΙΑ (ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΩΡΑ Ο ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ;) ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΑΡΩΣΕΙ.
http://www.youtube.com/watch?v=eXFZ0Yjv064
ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΜΟ, Ε; ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΣΑΣ ΕΒΑΛΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΓΩΝΙΑΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΑΣ ΑΥΡΙΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΘΑΥΡΙΟ.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; ΜΑΝΤΕΨΕ... (ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ Ο "ΦΙΛΟΣ" ΜΟΥ Ο kguest ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ).
Υ.Γ. 1 ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΒΑΛΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΤΟΥ ΤΩΡΑ.
Υ.Γ. 2 ΑΝ ΞΑΝΑΔΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΕ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΥ ΣΜΑΡΑΓΔΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΩΣΑΝ ΤΟΥ ΟΙΔΙΠΟΔΑ.
Υ.Γ.3 ΜΗ ΜΕ ΒΡΙΖΕΤΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΑΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟ ΤΟΥ FOOL OF KING LEAR. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΕΝΟΧΛΗΣΩ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ, ΑΣ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ...

Αποσυνδεδεμένος ait

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4795 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:07:49 πμ »
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ είναι σαν όλα τα Δημοτικά. Θέλουν το πετρελαιάκι τους (αν δεν έχουν αέριο), θέλουν τις μπάλες, τα αναλώσιμα κτλ κτλ, όπως όλα τα Δημοτικά.
Το ΕΣΠΑ κάλυψε τα λάπτοπ και καλύπτει κάθε χρόνο το 85% των αναπληρωτών ΕΣΠΑ που απασχολούνται.
Αν τελειώσουν τα φράγκα του ΕΣΠΑ δε θα παίρνει αναπληρωτές  (αλλά θα έχει μετατάξει μόνιμους) και δε θα ανανεώνει τα λαπτοπ !!! Ω τι καταστροφή.
Τα Δημοτικά με ΕΑΕΠ θα προχωρήσουν και θα επεκταθούν γιατί χρειάζονται λιγότερους δασκάλους. Και οι δάσκαλοι έχουν μεγάλο πρόβλημα...
Αυτά να σκεφτείς για τη μετάταξη.
Αλλά περισσότερο να ανησυχείς για το νομικό πλαίσιο αυτού του σόφτεξ που έβγαλαν για εγκύκλιο, και για την πιθανότητα να μιλάνε για προσωποπαγείς θέσεις ακόμα και για εκπαιδευτικούς. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ. Η εγκύκλιος των 940 δείχνει πως θα έπρεπε να είχε γίνει η εγκύκλιος μετατάξεων.

ΩΩ!! και συ σαν τον άλλο είσαι ε?

Μάλλον εσυ φαινεσαι πιο καλός μαζί μου
Μου λες το εξης φοβερο για να με καθησυχασεις: Τα Δημοτικά θέλουν καθηγητές και όχι δασκαλους! Θα διώξουν αυτούς μην ανησυχείς!
Ρε όλοι οι κανίβαλλοι εδω μαζευτηκατε?
Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτεί τους μισθούς των εκπαιδευτικών των νεων μαθηματων στα ΕΑΕΠ. και όχι τα κωλόχαρτα.
Πέρα από αυτό, Το ΕΑΕΠ δημιουργήθηκε λόγω ΕΣΠΑ. Όταν λέμε ΕΣΠΑ μιλαμε για εξτρα χρηματα (107 εκ. ευρώ), περα του προυπολογισμού. Έμεσσα οι μόνιμοι μετατασσόμενοι θα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ => εξοικονόμηση προυπολογισμου =>
=> χαιρεται η τροικα
Τελειωνει το ΕΣΠΑ => οχι εξτρα χρηματα, πες οτι συνεχιζει ο θεσμος των ΕΑΕΠ=> οι μετατασσόμενοι θα πρέπει
να πληρωνονται από τα κρατικά φράγκα ξανα => επιβαρύνεται ο προυπολογισμός => αγριευει ο τροικανος!
\
Κανένας κανίβαλος δεν μαζεύτηκε εδω. Συνάδελφοι με ανησυχίες για το μέλλον τους υπάρχουν. Άλλοι πιο ήρεμοι άλλοι πιο αγανακτισμενοι. Εκπλήσσομαι που δεν έχεις άκομη καταλάβει ότι η τρόικα δεν είναι ξενόφερτη. Το ΕΑΕΠ μπορεί να λειτουργήσει με καθηγητές μετατασσόμενους ή αποσπασμένους. Μπορεί τα κονδύλια να διατεθούν για νεα σχολεία, μπορεί και οχι. Κανένας από εμάς δεν ξέρει, ούτε το Υπουργείο πρόκειται να  σου εξασφαλίσει κάποια απάντηση.  Δεν υπάρχει θέμα δασκάλων και καθηγητών. Το οικονομικο κόστος είναι μηδαμινό. Το Υπουργείο βεβαια μέσω γνωστών καναλίων θα διαφημίσει ότι καθηγητές που δεν είχαν αντικείμενο προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στην Π/θμια στα πλαίσια του νέου δημοτικου σχολείου του 21ου αιώνα.Δυστυχώς δεν υπάρχει σιγουριά για το επαγγελματικό μας μέλλον.  Η Τρόικα (κυβέρνηση) μπορεί να καταργήσει τον θεσμό των ΕΑΕΠ και να απολυθούν όλες οι ειδικότητες της δ/θμιας. Μπορεί να καταργήσει και τον θεσμό των δημοσίων ΙΕΚ.  Προσωπικά και τελείως διαισθητικά θεωρώ ότι οι καλυτερες επιλογές (εξασφάλισης εργασίας) είναι Δ/νση και μετά Π/θμια. Επίσης σύμφωνα με τα πρώτα δείγματα η κυβέρνηση προτιμά να καταργεί θεσμούς - ειδικότητες και όχι μερος αυτών. Ίσως γιατί νομικά καλύπτεται. Οπότε και η παραμονή στη Δ/θμια, αν δεν υπάρχει κίνδυνος υποχρεωτικής μετάθεσης λόγω πληρότητας θέσεων, να είναι η καλύτερη επιλογή. Είδωμεν ...       

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4796 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:49:58 πμ »
 @ fool of K. Lear, ενδιαφέρον το βίντεο που παρέθεσες!

(θα μπορούσες να γράφεις με μικρά γράμματα.... ) 
  

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4797 στις: Αύγουστος 19, 2013, 08:51:10 πμ »
Πολύ ησυχία έχει πέσει... Περιμένουμε την Πυθία του Υπουργείου να μιλήσει μάλλον.....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4798 στις: Αύγουστος 19, 2013, 08:53:10 πμ »
Μια μικρή βοήθεια:
Αν έχω κάνει αίτηση μετάθεσης αυτή τη χρονιά κάνω αντιγραφή των μορίων
"Συνολική προϋπηρεσία","Οικογενειακοί λόγοι", "Συνθηκών Διαβίωσης" ;;;
Ας μου πει κάποιος που είναι Σίγουρος.
1000 ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4799 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:43:39 πμ »
 Όντως Πυθία:

-- "ήξεις αφίξεις, ουκ εν τω πολέμω θνήξεις"

-- "ήξεις αφίξεις ουκ, εν τω πολέμω θνήξεις" Να η διαφορά που κάνουν τα ΚΟΜΜΑΤΑ (γραμματικά και πολιτικά)

Θα "πεθάνουμε" - "δεν θα πεθάνουμε" αν μεταταγούμε ή αν ΔΕΝ μεταταγούμε  μόνο οι χρησμοδότες (εμπνευστές της "εγκυκλίου")  ξέρουν.

Στο τέλος-τέλος αυτής της ιστορίας, δεν είναι πολύ άθλιο να προσπαθούν να μας παγιδεύσουν με τεχνάσματα !?

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4800 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:45:53 πμ »
... και θλιβερό. Τόση   α ν α ξ ι ο π ρ έ π ε ι α ...

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4801 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:49:32 πμ »
Να περιμένουμε σήμερα διευκρινήσεις; Τελικά πρέπει τελεσίδικα να παρουσιαστούμε στη Δ/νση που ανήκουμε για ταυτοπροσωπία; (και άλλα πολλά ερωτήματα :P)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.