*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4375035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5166 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:01:21 πμ »
Θα δεις όταν αναλάβει το Παιδείας ο Άδωνις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5167 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:05:25 πμ »
Πάντως εγώ συνάδελφοι, θυμάμαι πεντακάθαρα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν τόσο μα τόσο ενθουσιασμένη τα τελευταία 30-35 χρόνια με την όλη πορεία του τόπου, που "δεν σήκωνε κουβέντα".

Και δεν νομίζω να θυμάμαι λάθος...

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5168 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:11:19 πμ »
Σήμερα οι εκπρόσωποι της Ένωσης Εκπαιδευτικών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων είχαν συνάντηση με τον υφυπουργό Παιδείας Σ. Κεδίκογλου. Μεταξύ των άλλων δόθηκαν και κάποιες λίγες πληροφορίες για το θέμα των μετατάξεων. Φυσικά δεν είναι αρκετές το τοπίο είναι ακόμα θολό, αλλά τις παραθέτω:
 
Αγαπητοί συνάδελφοι
Σήμερα Δευτέρα 19 Αυγούστου 12 ώρα το πρωί, καταθέσαμε έγγραφο στο Υπουργείο Παιδείας με θέμα «Ζητούνται διευκρινίσεις για τις μετατάξεις του κλάδου ΠΕ08 Καλλιτεχνικών», το οποίο αποστέλλεται συνημμένο.
Παραβρεθήκαμε από το ΔΣ της Ένωσης Ζωή Χατζή, η Σύμβουλος Καλλιτεχνικών ΠΕ08 Όλγα Ζιρώ και η συνάδελφος ΠΕ08 Βούλα Ευθυμίου.
Καταφέραμε χωρίς ραντεβού να μας δεχθεί ο Υφυπουργός Παιδείας Σ. Κεδίκογλου.
Όπως γνωρίζετε είχε προηγηθεί μαζί με εκπροσώπους θιγομένων ειδικοτήτων, την ΟΛΜΕ και το ΕΕΤΕ, συνάντηση με τον Υφυπουργό στις 5-8-2013 για την περικοπή των ωρών των Καλλιτεχνικών στο Γυμνάσιο.
Στη σημερινή συνάντηση θέσαμε τα παρακάτω ερωτήματα για τα οποία περιμέναμε ήδη την απάντηση που είχε υποσχεθεί ότι θα δώσει άμεσα.

Στο θέμα της περικοπής ωρών των Καλλιτεχνικών στο Γυμνάσιο όταν θέσαμε το πρόβλημα της απουσίας του μαθήματος από τη Β΄ και Γ΄ τάξη, μας απάντησε ότι με δική του παρέμβαση στον Υπουργό Παιδείας προστέθηκε μια ώρα στη Β΄ Γυμνασίου ενώ στην Α΄ θα είναι δύο ώρες.
Αυτή είναι η μοναδική εφικτή αλλαγή που μπορεί να γίνει και δεν επιδέχεται το ωρολόγιο πρόγραμμα άλλη αλλαγή, διότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε όλα τα άλλα  γνωστικά αντικείμενα.

Για το Λύκειο που αναφέραμε ξανά την απουσία του μαθήματος με τα σχετικά επιχειρήματα, μας είπε ότι το θέμα του Λυκείου βρίσκεται στη διαβούλευση, είπε επίσης πως δεν γνώριζε να υπάρχει το μάθημά μας από πριν στο Λύκειο, του τονίσαμε ότι τώρα βγαίνει αποκλειστικά στην παραπαιδεία, ενώ εξετάζεται πανελλαδικά. Σημείωσε το αίτημα για να το εισηγηθεί θετικά.

Όσον αφορά στις μετατάξεις, δεν συζήτησε το θέμα διότι είπε ότι δεν είναι αυτός ο αρμόδιος, αλλά ο Υπουργός Παιδείας. Μας ενημέρωσε ότι σήμερα έχουν συνάντηση με τον Υπουργό.
Οι μόνες πληροφορίες που μας έδωσε είναι ότι επειδή ο χρόνος δεν το επιτρέπει δεν θα δοθεί παράταση υποβολής αιτήσεων μετάταξης και ότι θα ανακοινωθεί σύντομα πως οι εκπαιδευτικοί δεν είναι υποχρεωμένοι για την ταυτοπροσωπία να παρουσιαστούν στην Διεύθυνση της οργανικής τους θέσης αλλά στην πλησιέστερη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Πηγη βρε παιδια μου.Βαζετε πηγη.Που υπαρχει αυτο;;δεν μπορω να το βρω γμτ..

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5169 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:12:07 πμ »
Πάντως εγώ συνάδελφοι, θυμάμαι πεντακάθαρα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν τόσο μα τόσο ενθουσιασμένη τα τελευταία 30-35 χρόνια με την όλη πορεία του τόπου, που "δεν σήκωνε κουβέντα".

Και δεν νομίζω να θυμάμαι λάθος...

μην ανησυχείς, δεν κάνεις λάθος..

εδω επί 400 χρόνια οι προγονοι μας ηταν αραχτοι, και καποιος ονοματι Κολοκοτρωνης
τους χαλασε την ησυχία και τον μπουντρουμιασανε.. στα  35 χρονια που ανεδειξε τη γενια των μπουνταλάδων κολάς?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5170 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:15:33 πμ »
Πάντως εγώ συνάδελφοι, συνεχίζω να αναρωτιέμαι:

Θυμάμαι πεντακάθαρα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν τόσο μα τόσο ενθουσιασμένη τα τελευταία 30-35 χρόνια με την όλη πορεία του τόπου, που "δεν σήκωνε κουβέντα".

Και δεν νομίζω να θυμάμαι λάθος...
Που; Στα εργοστάσια της Ελευσίνας στο Θριάσειο που κλείνανε το ένα μετά το άλλο και αφήνανε χιλιάδες εργάτες στο δρόμο; Στα stage του Σημίτη; Στους εκπαιδευτικούς που δουλεύανε ωρομίσθιοι με 350 Ε στο δημόσιο και 4 -4,5 ευρώ την ώρα σε φροντιστήρια και γυμναστήρια; Στην ανασφάλιστη μαύρη εργασία ΄΄και άμα σου αρέσει, να κάνουν άλλοι να έρθουν΄΄;  Και όλα αυτά τις δεκαετίες των ΄΄παχέων΄΄ αγελάδων.
Όχι φίλε μου δε συμφωνώ με αυτά που λες. Το lifestyle του κύριου Nitro - Κωστόπουλου που μας τα είχαν πρήξει και οι διορισμοί στο δημόσιο με τις πράσινες κλαδικές και τα γαλάζια παιδιά δεν αφορούσαν τη πλειοψηφία του κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5171 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:15:42 πμ »
Οπότε αφού δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά, αναρωτιέμαι:

Αφού σε γενικές γραμμές εδώ και 30-35 χρόνια γίνεται αυτό που θέλει η πλειοψηφία ( λογικότατο κιόλας), και με δεδομένο τον άκρατο ενθουσιασμό της μέχρι πρότινος, ποιο είναι τώρα το πρόβλημα της πλειοψηφίας?
Τι θέλει?

Πραγματικά, το ψάχνω εδώ και 3 περίπου χρόνια, και απάντηση δεν μπορεί να μου δώσει κανένας ( πέραν του : "θέλουμε να γυρίσουμε στο 2009 με μαγικό τρόπο", κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω μια το εκλαμβάνω ως παλιμπαιδισμό).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5172 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:18:24 πμ »
Πάντως εγώ συνάδελφοι, συνεχίζω να αναρωτιέμαι:

Θυμάμαι πεντακάθαρα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν τόσο μα τόσο ενθουσιασμένη τα τελευταία 30-35 χρόνια με την όλη πορεία του τόπου, που "δεν σήκωνε κουβέντα".

Και δεν νομίζω να θυμάμαι λάθος...
Που; Στα εργοστάσια της Ελευσίνας στο Θριάσειο που κλείνανε το ένα μετά το άλλο και αφήνανε χιλιάδες εργάτες στο δρόμο; Στα stage του Σημίτη; Στους εκπαιδευτικούς που δουλεύανε ωρομίσθιοι με 350 Ε στο δημόσιο και 4 -4,5 ευρώ την ώρα σε φροντιστήρια και γυμναστήρια; Στην ανασφάλιστη μαύρη εργασία ΄΄και άμα σου αρέσει, να κάνουν άλλοι να έρθουν΄΄;  Και όλα αυτά τις δεκαετίες των ΄΄παχέων΄΄ αγελάδων.
Όχι φίλε μου δε συμφωνώ με αυτά που λες. Το lifestyle του κύριου Nitro - Κωστόπουλου που μας τα είχαν πρήξει και οι διορισμοί στο δημόσιο με τις πράσινες κλαδικές και τα γαλάζια παιδιά δεν αφορούσαν τη πλειοψηφία του κόσμου.

Με το τελικό συμπέρασμά σου, συμφωνώ απόλυτα.

Θυμάμαι λάθος όμως?
Η πλειοψηφία δηλαδή δεν ήταν ενθουσιασμένη με την όλη πορεία?
Γιατί εγώ θυμάμαι ότι οι περισσότεροι ήταν τόσο μα τόσο ευχαριστημένοι, που "την έπεφταν" σε όποιον εξέφραζε έστω και τον παραμικρό προβληματισμό για κάποια ασήμαντη έστω πτυχή της ακολουθούμενης πολιτικής...

Θυμάμαι λάθος?

Υ.Γ. Φυσικά, αναφέρομαι στην πλειοψηφία ( αυτό μετράει άλλωστε) και όχι σε όλους έναν προς έναν.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5173 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:19:46 πμ »
Δεν ξέρω κατά πόσον αληθεύουν όσα γράφει το vukentra. Ο συντάκτης δείχνει να ξέρει πρόσωπα και πράγματα, αλλά μάλλον βάζει και σάλτσες, εν είδει "αποκαλυπτικής δημοσιογραφίας".
Πάντως, στο σημείο αυτό υπάρχει ανακρίβεια:
Παράθεση
Η έλλειψη πραγματικών στοιχείων, η αμφισβήτηση  των όσων έχουν καταγραφεί στο Survey (οι διευθυντές σχολικών μονάδων συνήθως "φουσκώνουν" τους αριθμούς μαθητικού δυναμικού) και η ουσιαστική άρνηση των Διευθυντών εκπαίδευσης να πάρουν σκληρές αποφάσεις, προκάλεσε ανησυχίες στην ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας για τον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα παρέμειναν, αν αυτό επέλεγε τον αναγκαίο αριθμό εκπαιδευτικών (4.800 άτομα) με βάση όσα ορίζει ο νόμος (μόρια και έως 12 χρόνια προϋπηρεσίας)
Κανένας νόμος δεν ορίζει τέτοιο πράγμα. Ο συντάκτης εννοεί το ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις, το οποίο όμως αφορά άλλη διαδικασία που δεν έχει σχέση με τις μετατάξεις και, το κυριότερο, δεν υφίσταται νομικά (μόνο δημοσιογραφικά, προς το παρόν).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 01:21:47 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5174 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:40:01 πμ »
Παράθεση
......οι εκπαιδευτικοί δεν είναι υποχρεωμένοι για την ταυτοπροσωπία να παρουσιαστούν στην Διεύθυνση της οργανικής τους θέσης αλλά στην πλησιέστερη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Όπως είπατε τα στοιχεία  μας όλα κάποιος μπορεί να τα έχει. Και α.μ και α.φ.μ. και όνομα μητρός πατρός....
Αλλά την ταυτότητα λίγο δύσκολο.

Θα ήταν επιστημονικής φαντασίας.... αλλά σε αυτή τη χώρα δυστυχώς όλα να τα περιμένουμε.
Μάλλον όχι όλα.
Μόνο άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5175 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:43:14 πμ »
Πάντως εγώ συνάδελφοι, συνεχίζω να αναρωτιέμαι:

Θυμάμαι πεντακάθαρα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν τόσο μα τόσο ενθουσιασμένη τα τελευταία 30-35 χρόνια με την όλη πορεία του τόπου, που "δεν σήκωνε κουβέντα".

Και δεν νομίζω να θυμάμαι λάθος...
Που; Στα εργοστάσια της Ελευσίνας στο Θριάσειο που κλείνανε το ένα μετά το άλλο και αφήνανε χιλιάδες εργάτες στο δρόμο; Στα stage του Σημίτη; Στους εκπαιδευτικούς που δουλεύανε ωρομίσθιοι με 350 Ε στο δημόσιο και 4 -4,5 ευρώ την ώρα σε φροντιστήρια και γυμναστήρια; Στην ανασφάλιστη μαύρη εργασία ΄΄και άμα σου αρέσει, να κάνουν άλλοι να έρθουν΄΄;  Και όλα αυτά τις δεκαετίες των ΄΄παχέων΄΄ αγελάδων.
Όχι φίλε μου δε συμφωνώ με αυτά που λες. Το lifestyle του κύριου Nitro - Κωστόπουλου που μας τα είχαν πρήξει και οι διορισμοί στο δημόσιο με τις πράσινες κλαδικές και τα γαλάζια παιδιά δεν αφορούσαν τη πλειοψηφία του κόσμου.

Με το τελικό συμπέρασμά σου, συμφωνώ απόλυτα.

Θυμάμαι λάθος όμως?
Η πλειοψηφία δηλαδή δεν ήταν ενθουσιασμένη με την όλη πορεία?
Γιατί εγώ θυμάμαι ότι οι περισσότεροι ήταν τόσο μα τόσο ευχαριστημένοι, που "την έπεφταν" σε όποιον εξέφραζε έστω και τον παραμικρό προβληματισμό για κάποια ασήμαντη έστω πτυχή της ακολουθούμενης πολιτικής...

Θυμάμαι λάθος?

Υ.Γ. Φυσικά, αναφέρομαι στην πλειοψηφία ( αυτό μετράει άλλωστε) και όχι σε όλους έναν προς έναν.
Η συζήτηση αυτή έχει κάποιες προσωπικές παραδοχές και υποκειμενικά στοιχεία που δύσκολα μπορεί να συμφωνήσουμε. Έστω. Βασική παραδοχή για μένα είναι ότι κάποιος που παίρνει βασικό μισθό 450 Ε ή είναι ανασφάλιστος πρέπει να είναι αφελής για να πηγαίνει να ψηφίζει και να υποστηρίζει πολιτικές που είναι ενάντια στη θέση/τάξη που ανήκει. Δυστυχώς τεχνηέντως τα τελευταία 30 χρόνια μεγάλες κοινωνικές ομάδες πειστήκανε ότι θα μπορούσανε να ενταχθούν στη νέα μεσαία τάξη που χτίζονταν τη δεκαετία του 80. Το αστείο είναι, και  η βασική μου διαφωνία με τη θέση σου, ότι η μεγάλη μάζα ουδέποτε ωφελήθηκε από Γη της Επαγγελίας που διαφημίζανε. Και αν κάποιοι πήραν κάτι τους τα παίρνουν τώρα πίσω τριπλά. Το υποκειμενικό στοιχείο όμως ξέρεις ποιο είναι; Ότι δε βλέπαμε πέρα από τη μύτη μας είτε αυτό ήταν η οικογένεια μας, είτε ο κοινωνικός μας κύκλος, είτε ο επαγγελματικός μας κύκλος. Αυτά όλα έχουν το στοιχείο της ομοιογένειας που οδηγούν σε  λάθος συμπεράσματα. Μια βόλτα ακόμα και τις καλές εποχές  σε άλλες γειτονιές  νομίζω θα χάλαγε την όμορφη αλλά  στρεβλή  εικόνα που προσπαθούσε να μας περάσει η κάθε Ρούλα, Κούλα, Σούλα και μας τραγούδαγε ο   Νότης, Sotis και το κάθε αστέρι των παραλιακών σκυλάδικων.

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5176 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:51:42 πμ »
Οπότε αφού δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά, αναρωτιέμαι:

Αφού σε γενικές γραμμές εδώ και 30-35 χρόνια γίνεται αυτό που θέλει η πλειοψηφία ( λογικότατο κιόλας), και με δεδομένο τον άκρατο ενθουσιασμό της μέχρι πρότινος, ποιο είναι τώρα το πρόβλημα της πλειοψηφίας?
Τι θέλει?

Πραγματικά, το ψάχνω εδώ και 3 περίπου χρόνια, και απάντηση δεν μπορεί να μου δώσει κανένας ( πέραν του : "θέλουμε να γυρίσουμε στο 2009 με μαγικό τρόπο", κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω μια το εκλαμβάνω ως παλιμπαιδισμό).

δεν μπορεις να πάρεις απάντηση για τον απλουστατο λόγο ότι η πλειοψηφία στην οποία αναφερεσαι
δεν ειχε ποτε συλλογική συνείδηση. σε καμια φαση της ιστοριας του εθνους μας

Ο καθε ένας που αποτελεί τη πλειοψηφία είχε/έχει διαφορετικούς ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ στοχους
Η κοινη συνισταμενη: η εξυπηρετηση, το βολεμα του εαυτούλη μου.
οπότε η λέξη πλειοψηφία στο λαο μας δεν εχει την εννοια της ομαδας.
"Το δίκαιο είναι το συμφερον μου" τραγικό αλλά αληθινό

Τώρα η πλειοψηφία δε σκεφτεται το 2009 αλλά ως εξής: να καει ο γειτονας, να τη γλιτώσω εγώ.
δεν είναι πολύ διαχυτο εδώ μέσα? Νομίζω ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μας ο τροπος που μας κυβερνούν.
Μας παει γάντι (για την πλειοψηφία μιλάω). άσε που εχει ένα σασπενς.
Παραγγελνεις σουβλακια και απολαμβανεις την Τρεμη να μιλάει για τις απολύσεις των άλλων, τζογαροντας ότι εσυ
θα τη γλιτώσεις.
Κι αν σε "αδικησουν" και σε απολύσουν θα πεις "δε γμται, εγω τουλαχιστον εχω ενα αμπελακι στο χωριο, να δω τι θα κανει
ο μητσος που του παίρνουν το σπιτι" και βρίσκεις ένα νόημα στη ζωούλα σου.

Και φυσικά εαν "ψελίσεις" τη λέξη κινητοποιησεις θα σε πουν γραφικό.





Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 02:36:18 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5178 στις: Αύγουστος 20, 2013, 03:01:29 πμ »
--- για να ξυπνήσει η Δικαιοσύνη και για εμάς θα πρέπει να της χτυπήσουμε τουλάχιστον το κουδούνι - κοιμάται λίγο βαριά τελευταία, γιατί της πέσαν πολλά.

Περά από τα σχήματα λόγου, εδώ και μέρες βλέπω ως μοναδική λύση  την εκδοχή  της νομικής διεκδίκησης πλέον, γιατί οι ετεροχρονισμένοι αγώνες 11-9 και βάλε, μόνο γραφικούς μας (ξανα)κάνουν. Άλλωστε, και οι του υπουργείου  με μια κόλλα χαρτί δεν μας απειλούν (=υποχρεωτικές) και σε μια κόλλα χαρτί δεν θα μας τυλίξουν (προφασιζόμενοι τους νεο-νόμους τους) για μετακινήσεις ή/και διαθεσιμότητες κ.α. ?  Αφού έχουμε χάσει κάθε διαπραγματευτική αξία, τουλάχιστον ας το χειριστούν νομικοί, με τεκμήρια που επισείουν ποινές για όσους επιδιώκουν να καταλύσουν κατ΄αρχήν την κοινή λογική.

--- Σε σχέση με όσα έγραψε πολύ νωρίτερα η bitch για " διεκπεραίωση νεώτερων υποθέσεων εις βάρος παλαιότερων ", να θυμίσω ότι η χρονική σειρά ήταν: 1. εθελοντικές μετατάξεις,  2. αποσπάσεις,  3. οι γνωστές υποχρ. μετατάξεις
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 03:05:48 πμ από 2013 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5179 στις: Αύγουστος 20, 2013, 07:11:05 πμ »
Μετά την μήνυση της ΟΙΕΛΕ
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=524612

Το ΣΤΕ δικαιώνει σε πρώτη φάση της ομοσπονδία
http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82

Λέτε να επιτέλους να ξυπνήσει η δικαιοσύνη, και να στείλει στην φυλακή κάποιους;

Θα μου πείτε, τι σχέση έχει αυτό με τις μετατάξεις;
μπορεί και να έχει .....
http://www.vukentra.gr/%CE%B7%20%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%8D%20%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%B7%20%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CF%85.%CE%B1.%20111967-%CE%B42-13.08.2013.html
Από τα αναφερόμενα στο ΑΒ, κρατάω αυτό:

"Η Ομοσπονδία υποστήριξε ότι η εκτέλεση της εγκυκλίου θα έχει ως συνέπεια τις απολύσεις για οποιοδήποτε λόγο χωρίς να χρειάζεται αναφορά (ενώ η μέχρι τώρα νομοθεσία προέβλεπε απολύσεις για ρητά κατονομαζόμενους λόγους), με χαμηλότερες αποζημιώσεις και χωρίς έλεγχο νομιμότητας από το υπουργείο."

Ήδη όπως έχει αναφερθεί και αλλού προλειαίνουν το έδαφος για αποπομπή πολλών από εμάς από το δημόσιο σχολείο και συρρίκνωση αυτού, με διόγκωση της ιδιωτικής εκπ/σης  στην οποία οι εκπ/κοί - εργαζόμενοι θα έχουν όλο και πιό άθλιες συνθήκες εργασίας, ενώ οι ιδιώτες - ιδιοκτήτες θα απολαμβάνουν μεγαλύτερα κάρδη και την εύνοια του κράτους!
 Εδώ φαίνεται οτι μπήκε ένα μικρό φρένο σε αυτά τα σχέδια.......
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161746
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.