*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4367866 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6398 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:40:34 μμ »
Πριν από λίγο αριθμοί πρωτοκόλλου 127##.

Άρα έχουν γίνει 2700!

Καλησπέρα. Αυτό από πού το ξέρουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:54 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6399 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:42:30 μμ »
@kris_81

Παράθεση
μα έχεις αυτοχαρακτηριστεί πλεονάζον προσωπικό...

Πλεονάζοντες θα θεωρηθούν οι 10 πρώτοι με τα περισσότερα μόρια, αφού συμπληρώνεται έτσι ο αριθμός. Δηλαδή, αν κάνανε αίτηση όλοι οι εκπαιδευτικοί του κλάδου, αυτοχαρακτηρίζονται πλεονάζοντες; Όχι, βέβαια.

Παράθεση
Εγώ θα κάνω μια άλλη ερώτηση...
Προσέξτε τη συλλογιστική μου..
Συνάδελφος με πολλά μόρια, δηλώνει 2 επιλογές εκτός περιφέρειας..
π.χ. από Ρόδο ανατολικη και δυτική θεσ/κη
Κάποιος με λιγότερα μόρια δηλώνει πυσπε δωδεκανήσων..
Νομίζω, άσχετα με τις προτιμήσεις του, μπαίνει αυτός με τα πολλά μόρια στο πύσπε δωδεκανήσου...? Δηλαδή προηγείται..?

Όχι, θα προηγηθεί ο συνάδελφος με τα λιγότερα μόρια γιατί δηλώνει προτίμηση στη διεύθυνση που ανήκει. Το ενημερωτικό αναφέρει: "Άρα, πρώτα θα ικανοποιηθούν, όσοι προτιμούν μετάταξη εντός Διεύθυνσης που υπηρετούν, εφόσον φυσικά τα κενά της ειδικότητας/κλάδου τους είναι ισάριθμα των πλεονασμάτων στην οικεία τους Διεύθυνση, έπονται όσοι αιτηθούν μετάταξης εντός της οικείας Περιφέρειας, εφόσον υπάρχουν κενά και ακολουθούν όσοι αιτηθούν μετάταξης εκτός αυτής."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 06:45:29 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6400 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:43:37 μμ »
συνάδελφοι πάρτε το χαμπάρι οι εθελοντικες πεθανανε ενσωματωθηκαν με τις υποχρεωτικες ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΔΙΚΑ μαζι με αυτους ηλπιζα και εγω αλλα τελειωσε το πανηγυρι

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6401 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:45:17 μμ »
Τελικά υπάρχει κάποιος άλλος συνάδελφος που να πήγε για την ταυτοπροσωπία;

Γιατί ένας που έγραψε είπε ότι αυτός δεν πήρε καμία βεβαίωση ότι παρέδωσε την αίτηση του!

Έχει κανένας άλλος αντίστοιχη εμπειρία;

Γιατί κάναμε τις αιτήσεις μας με την γυναίκα μου, και αύριο θα πάω στην πιο κοντινή Βθμια,
η οποία δεν είναι αυτή που ανήκουμε, και θα ήθελα μία βεβαίωση-υπογραφή-σφραγίδα, κάτι
που να δείχνει ότι έκανα την ταυτοπροσωπία...
Τα στοιχεια σου θα τα γραψουν σε excel και θα σταλουν μαζι με την αιτηση και φωτοτυπια της αστυνομικης ταυτοτητας στην περιφερεια,τωρα σε ποια περιφερεια δεν εχω καταλαβει,διοτι πηγα στην οικεια ΔΔΕ του τοπου κατοικιας μου.Καλο θα ηταν ισως να κρατησεις και για σενα ενα αντιγραφο της αιτησης σου.Καλη επιτυχια!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6402 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:46:00 μμ »
συνάδελφοι πάρτε το χαμπάρι οι εθελοντικες πεθανανε ενσωματωθηκαν με τις υποχρεωτικες ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΔΙΚΑ μαζι με αυτους ηλπιζα και εγω αλλα τελειωσε το πανηγυρι
Ανακοινώθηκε αυτό επίσημα;
  

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6403 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:49:16 μμ »
           Είμαστε στην αίτηση 2700 με πόσες να έχουν περάσει την ταυτοπροσωπία? 500 - 600 - 1000?
          Ακόμα και 5000 με 6000 αιτήσεις να γίνουν δεν καλύπτουν τίποτα. Και αυτό γιατί με 2 προτιμήσεις όλες κι όλες οι περισσότεροι θα έχουν βάλει τα μεγάλα αστικά κέντρα και κάποια περιφερειακά με αποτέλεσμα να μείνουν πάρα πολλά κενά στην επαρχία.
         Αυτά πως θα τα καλύψει το Υπουργείο άμεσα? Δεν προλαβαίνει να κάνει νέο γύρο. Κατά συνέπεια κόσμος και κοσμάκης θα βρεθεί χωρίς να το έχει ζητήσει, με μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6404 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:50:00 μμ »
Τοσο καιρο προσοαθουσα να καταλαβω γιατι δεν βγαζει τις εθελοντικες μεταταξεις.
Σκεφτομασταν με συναδελφους οτι κατι προσπαθουν να καταφερουν.

Παρολο που και παλι,αυτο που εγραψαν στο σαιτ των καθηγητων γαλλικης,δεν ειναι απόλυτως τιποτα επισημο απο το υπουργειο,αν δεχτουμε οτι οντως σκεφτονται την ενσωματωση των εθελοντικων στις υποχρεωτικες,ο μονος λογικος τροπος ειναι να εννοει ενσωματωση των αποτελεσματων.
Δηλαδη σε <<μια λιστα>. βγαινουν τα αποτελεσματα ολων μαζι.Και υποχρεωτικων και εθελοντικων..Τουτεστιν...μεγαλο νουμερο μεταταχθεντων,το οποιο νουμερο εντασσεται στην κινητικοτητα που ειχε υποσχεθει ο αρβι στον σαμαρα.Τουτεστιν..πολυ καλη τακτοποιηση κυριε αρβι μου,εξετελεσατε το καθηκον και την υποσχεση σας τελεια.
Προσεχτε,δεν λεω στην κινητικοτητα της τροικας,γιατι αυτην δεν τηνε χει δεχτει η τροικα χωρις διαθεσιμοτητα.Εννοω σε αυτο που ειχε υποσχεθει ο αρβι στον σαμαρα,οτι θα τακτοποιησει την β/θμια με μεταταξεις στην α/θμια.
Δεν ξερω..απλα σκεψεις δικες μου κανω.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6405 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:51:54 μμ »
           Είμαστε στην αίτηση 2700 με πόσες να έχουν περάσει την ταυτοπροσωπία? 500 - 600 - 1000?
          Ακόμα και 5000 με 6000 αιτήσεις να γίνουν δεν καλύπτουν τίποτα. Και αυτό γιατί με 2 προτιμήσεις όλες κι όλες οι περισσότεροι θα έχουν βάλει τα μεγάλα αστικά κέντρα και κάποια περιφερειακά με αποτέλεσμα να μείνουν πάρα πολλά κενά στην επαρχία.
         Αυτά πως θα τα καλύψει το Υπουργείο άμεσα? Δεν προλαβαίνει να κάνει νέο γύρο. Κατά συνέπεια κόσμος και κοσμάκης θα βρεθεί χωρίς να το έχει ζητήσει, με μετάταξη.
Δεν υπάρχει νόμος υποχρεωτικών μετατάξεων, χωρίς αίτησή σου...

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6406 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:53:08 μμ »
Αν καταλαβαίνω καλά, έγιναν μόνο σήμερα από το μεσημέρι και μετά γύρω στις 1000 αιτήσεις?  :o
Λογικά οι περισσότερες είναι από αστικά κέντρα που πλέον δεν φοβούνται μήπως ξεσπιτωθούν.
Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6407 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:53:52 μμ »
Αν μια διεύθυνση  έχει π.χ. 5 κενά και 5 πλεονάσματα και κάνουν αίτηση 5 πλεονάζοντες σε περιοχές εκτός περιφέρειας τους και δεν παίρνουν μετάταξη και στο μεταξύ κανείς δε ζητάει μετάταξη στην δίκη τους περιοχή!!Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;; Μετατάσσονται υποχρεωτικά στην περιοχή τους παρόλο που δεν το ζήτησαν;;

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6408 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:54:14 μμ »
           Είμαστε στην αίτηση 2700 με πόσες να έχουν περάσει την ταυτοπροσωπία? 500 - 600 - 1000?
          Ακόμα και 5000 με 6000 αιτήσεις να γίνουν δεν καλύπτουν τίποτα. Και αυτό γιατί με 2 προτιμήσεις όλες κι όλες οι περισσότεροι θα έχουν βάλει τα μεγάλα αστικά κέντρα και κάποια περιφερειακά με αποτέλεσμα να μείνουν πάρα πολλά κενά στην επαρχία.
         Αυτά πως θα τα καλύψει το Υπουργείο άμεσα? Δεν προλαβαίνει να κάνει νέο γύρο. Κατά συνέπεια κόσμος και κοσμάκης θα βρεθεί χωρίς να το έχει ζητήσει, με μετάταξη.
Δεν υπάρχει νόμος υποχρεωτικών μετατάξεων, χωρίς αίτησή σου...

Εννοώ για όσους αιτηθούν Kris. Αν και στις αιτήσεις πουθενά δεν αναφέρει την επιλογή "δέχομαι τη μετάταξή μου σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας"... Παρόλα αυτά δεν θα κολλήσουν σ' αυτό στο Υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6409 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:55:00 μμ »
συνάδελφοι πάρτε το χαμπάρι οι εθελοντικες πεθανανε ενσωματωθηκαν με τις υποχρεωτικες ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΔΙΚΑ μαζι με αυτους ηλπιζα και εγω αλλα τελειωσε το πανηγυρι
νταξει..καλα...αυτα μας τα ειπαν και αλλοι.Ειδες καμια ακυρωση επισημη;ΟΧΙ.Δες οτι εχει γραφτει παραπανω.
Ακομα και αυτο το ανεπισημο των γαλλικων να παρουμε,το ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΑΝ δεν εχει καμια σχεση με την ακυρωση.Αν ειχαν ακυρωθει θα ελεγαν..ΑΚΥΡΩΘΗΚΑΝ.Ενσωματωση δεν σημαινει ακυρωση.Καταννοητο;Και η μονη ενσωματωση που μπορει να γινει ειναι στα αποτελεσματα.Βγαινουν ολα μαζι,με διαγραφη των διπλοεπιτυχοντων.Ρε παιδια..οκ...,η δεν ξερετε να διαβαζετε η το κανετε επιτηδες.Ε βεβαια..ακομα τρεχουν οι αιτησεις υποχρεωτικης. ;)

Αποσυνδεδεμένος no-body

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6410 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:56:28 μμ »
Καλησπέρα, ήμουν στο υπουρΓΕΛΟΙΟ σήμερα, (ένας από τους 85 που περιμέναμε απέξω, ...μας μέτρησε μία συνάδελφος).

Το δελτίο τύπου το είδατε, δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, απλά υπενθυμίζω ότι είναι δελτίο τύπου . (Αν και ειπώθηκε κάποια στιγμή ότι μάλλον θα βγει και  διευκρινιστική εγκύκλιος,  ....υποθέτω μετα τη λήξη των μετατάξεων).

Το μόνο παραπάνω που άκουσα από αντιπρόσωπους της ΟΛΜΕ, το οποίο δεν το είδα σε κανένα δελτίο τύπου (είτε του υπουρΓΕΛΟΙΟΥ, είτε της ΟΛΜΕ), και δεν το είδα πουθενά στο νήμα από το πρωϊ που το άφησα ...και σας παρακάλω μην πυροβολήσετε τον αγγελιοφόρο, αν δεν σας/μας αρέσουν τα νέα   :-[, είναι το εξής :

Σε περίπτωση που δεν καλυφθεί ο επιθυμητός αριθμός μεταταχθέντων, θα γίνει β' φάση (λογικό) , όπου θα καταρτιστεί πίνακας μορίων από όλους (και τους κατέχοντες οργανική θέση σε σχολείο) εντός ΔΙΔΕ και οι τελευταίοι εξ'αυτών θα μεταταχθούν υποχρεωτικά.

Αν ήταν κάποιος από έσας επάνω, παρακαλώ ας με επιβεβαιώσει.

Όσον αφορά των αριθμό των αιτήσεων, μας είπαν οτι ο αριθμός που εχει γίνει μέχρι εκεινη την ώρα (περiπου 15:00), είναι περίπου 1700.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6411 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:57:21 μμ »
συνάδελφοι πάρτε το χαμπάρι οι εθελοντικες πεθανανε ενσωματωθηκαν με τις υποχρεωτικες ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΔΙΚΑ μαζι με αυτους ηλπιζα και εγω αλλα τελειωσε το πανηγυρι
Ανακοινώθηκε αυτό επίσημα;
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.Μην ακουτε τιποτα παιδες.ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΓΡΦΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑς.Τα αλλα ειναι εκ του πονηρου,σκεφτρειτε...ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ. ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161373
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.