*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386348 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6454 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:29:33 μμ »
Καψης στο Mega: "Ο αριθμος των αιτήσεων ξεπερνάει κάθε προσδοκία"

Και του Καψή η μ... επίσης
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:49 »

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6455 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:32:37 μμ »
Καψης στο Mega: "Ο αριθμος των αιτήσεων ξεπερνάει κάθε προσδοκία"

Επικοινωνιακό τρικ???? ...ή οι αρ.πρωτ δεν είναι συνολικά, αλλά ανά ημέρα???  ::)

Συνάδελφε όλα ένα επικοινωνιακό τρικ είναι. Όπως και η επανάληψη της λέξης πλεονάζοντες, ακούγεται στα αφτιά του μέσου Έλληνα ως περισσευούμενος, που δεν χρειάζεται...

Δηλαδή το είπε για να "πλύνει το κεφαλάκι" του μέσου Έλληνα...όμως οι συνάδελφοι που σκέφτονται για αίτηση μπορεί να αποθαρρυνθούν σκεπτόμενοι κάπως έτσι..."Αφού έκαναν τόσοι, γιατί να κάνω κι εγώ? Σιγά μην πιάσω εκεί που θέλω...."

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6456 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:39:18 μμ »
Καψης στο Mega: "Ο αριθμος των αιτήσεων ξεπερνάει κάθε προσδοκία"

Επικοινωνιακό τρικ???? ...ή οι αρ.πρωτ δεν είναι συνολικά, αλλά ανά ημέρα???  ::)

Συνάδελφε όλα ένα επικοινωνιακό τρικ είναι. Όπως και η επανάληψη της λέξης πλεονάζοντες, ακούγεται στα αφτιά του μέσου Έλληνα ως περισσευούμενος, που δεν χρειάζεται...

Δηλαδή το είπε για να "πλύνει το κεφαλάκι" του μέσου Έλληνα...όμως οι συνάδελφοι που σκέφτονται για αίτηση μπορεί να αποθαρρυνθούν σκεπτόμενοι κάπως έτσι..."Αφού έκαναν τόσοι, γιατί να κάνω κι εγώ? Σιγά μην πιάσω εκεί που θέλω...."

Razor, δεν νομίζω ότι απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς. Στο μέσο πολίτη - ψηφοφόρο απευθύνεται και του δείχνει ότι η κυβέρνηση παράγει "έργο"...

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6457 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:44:22 μμ »
Την έκανα .... την βλακεία .... και ο Θεός Βοηθός....
Εκανα τον σταυρό μου και έκανα την αίτηση....

Αριθμός Πρωτοκόλου  130ΧΧ.
Μέχρι αυτή την στιγμή όπως βλέπετε λίγο πάνω από τις 3000.
Θα είναι η νύχτα μακριά ή δεν θα πιάσουν τον στόχο των 6000.
Εγω νομίζω ότι δεν θα τον πιάσουν...

Ο θεός βοηθός για όσους κάναμε αίτηση....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:49 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6458 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:44:31 μμ »
Αυτα που λενε τα καναλια..ειναι για τα παλια μας τα παπουτσια,μην πω για κατι αλλο.
Λοιπον αγαπουλες μου(και δεν το λεω ειρωνικα..πραγματικα σας εχω συμπαθησει πολυ ,γιατι ολοι μας βραζουμε στο ιδιο καζανι,και μας εχουν φερει σε απιστευτες καταστασεις.Νιωθω οτι συμπασχουμε ολοιι μαζι.)
Εγω ολα αυτα που ειπα τα πιστευω.Και ειναι σκεψεις καθαρα δικες μου,και συμφωνα βεβαια με αυτα που βλεπω και παντα με επισημα εγγραφα και οχι με το τι ειπε ο μπαρμπας μου στη θεια  μου.
Με βασανιζουν ομως οι εξης σκεψεις μετα απο καποια ποστ.
Ολα αυτα που λεω ειναι συμφωνα οχι μονο με την λογικη,αλλα και με το τι ειναι νομιμο.
Ξαναλεω.Απαγορευεται να τρεχουν,ας το πουμε  απλα,2 διαγωνισμοι απο το κρατος,ξεχωριστοι διαγωνισμοι..που να διεκδικουν ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.ΑΝ ΤΙς ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΠΡΩΤΟς ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟς,ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ.
Εδω δεν εχει γινει κατι τετοιο.Αυτο ειναι σιγουρο.Αν ειχαν ακυρωθει οι εθελοντικες θα ειχε βγει ΦΕΚ ,θα το ελεγαν κλπ.Αντιθετα λενε δεν ξερουμε..και σημερα ακουσαμε και το ισως ενσωματωθουν.
Αρα..δεν διεκδικουν τις ιδιες θεσεις.
Ομως ολα αυτα,αν λογαριασμουμε οτι τα κανουν ολα συννομα.Οπως πρεπει να ειναι δηλαδη.
Εγω εδω,δυστυχως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΩΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ,ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩς ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙς.
Αυτο το ισως ενσωματωθουν  με τρωει.
Κανονικα και νομιμα..να ενσωματωθουν 2 διαγωνισμοι με διαφορετικα κριτηρια και διαφορετικο νομικο  πλαισιο δεν γινεται.Εκτος αν εννοουν να ενσωματωθουν τα αποτελεσματα.(τους συμφερει..)

Αν οι θεσεις των εθελοντικων ειναι εξω απο την διεργασια των υποχρεωτικων,εκει δενε χουμε κανενα απολυτωσ προβλημα.
Αν ομως ηλιθιωδως εχουν βαλει καποιες θεσεις να ειναι οι ιδιες,εκει μιλαμε για την παρανομια.
Τιποτα ομως δεν τους εμποδιζει να ειναι παρανομοι.
Μην διαννοηθω οτι θα εφαρμοσουν κατα περιπτωσεις τις εθελοντικες.Δηλαδη εκει που δεν συμπληρωνονται κενα στις υποχρεωτικες,κοτσαρουν και μια εθελοντικη για να γεμισει το κενο.Εκει που εχουν συμπληρωθει τα κενα..αγνοω τις εθελοντικες.
Επισης να μην ακυρωνουν τις εθελοντικες,μεχρι να δουν αν γεμιζουν τα κενα τουςΚαι μετα να βγαλουν το ΦΕΚ ακυρωσης..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΑ ΠΕΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.ξΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΙς ΙΔΙΕς ΘΕΣΕΙς 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ.ΠΡΩΤΑ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΡΕΧΕΙ Η ΑΛΛΗ.
Αν συμβει αυτο,οι ενστασεις θα πεσουν συννεφο...και εννοειται θα ειμαι η πρωτη που θα κανω.
Διοτι οφειλουν να ακυρωσουν την πρωτη διαδικασια επισημα,να ενημερωσουν και μετα να προχωρησουν στη δευτερη.
Δεν λεω οτι ετσι θα συμβει.Απλα λεω οτι με αυτους δυστυχως ποτέ δεν μπορουμε να ξερουμε.
Οποτε σαφως και ειμαι σε κατασταση απιστευτης αγωνιας.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6459 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:45:10 μμ »
πολυ φοβαμαι , ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ οτι χρησιμοποιει λεξη εχοντας αγνοια του περιεχομενου τους. Εδω έλεγαν οτι τα παιδια δεν χρειαζεται να πηγαινουν στα επαλ για κποιες ειδικοτητες , θα πανε στα ιεκ. Ενω τα ΙΕΚ ειναι ΜΕΤΑ-ΛΥΚΕΙΑΚΗ εκπαιδευση. Οι δημοσιογραφοι βεβαια ειναι επισης ασχετοι σε καθε θεμα αλλα να τα ακους και απο επισημα χειλη ειναι να τραβας τα μαλλια σου!

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6460 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:46:58 μμ »
Αν κάνουν και άλλοι συνάδελφοι αίτηση ... αν μπορούν ας ενημερώνουν...
Ετσι να βλέπουμε το κοντερ....

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6461 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:56:37 μμ »
Και δεν είναι τυχαίο που η διευκρίνιση βγήκε μετά από τη συνάντηση με την ΟΛΜΕ, η οποία υποστηρίζει την πολιτική βούληση του Υπουργείου για προτεραιότητα μετάταξης εντός Διεύθυνσης/ Περιφέρειας.
Απο την αρχή έλεγα οτι αυτό είναι το πιό σωστό!Δικαιολογημένα μπορεί να αντιτίθενται όσοι ήθελαν με την ευκαιρία της μετάταξης και μία ευνοϊκότερη τοποθέτηση, αλλά έτσι αποφεύγονται περισσότερες αδικίες!
τι πάει να πάει σωστό ή λάθος?
Νόμιμο είναι?
Προβλέπεται ρητά στο φεκ?
η απάντηση είναι ΟΧΙ (άκου πολιτική βούληση)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6462 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:00:38 μμ »
Απορία της τελευταίας στιγμής..Αν δεν έχεις ξεχρεώσει την "οργανική" σου στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις (γιατί με το που πήρες τη μετάθεση κατευθείαν πήρες απόσπαση),έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετάταξης για το ΠΥΣΠΕ του ίδιου νομού;

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6463 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:02:55 μμ »
Θα μπω κι εγω αργοτερα...να κανω την βλακεια!κ θα σας πω τον αρ. πρωτ....δεν αντεχω πλεον.επι 4 μερες αλλαζω γνωμη καθε μιση ωρα...δεν φταινε σε τιποτα οι οικογενειες μας να συμπεριφερομαστε σαν "ζομπι". Αφηστε που γιναμε οικογενειακως νομικοι κι εργατολογοι...ν'ακουσετε αναλυση για "κενα" κι "οργανικες" απο τον μπαμπα μου!!!
Να τελειωνει αυτο το πραγμα...


Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6464 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:03:02 μμ »
Το σωστο και το αδικο,καλυτερα να μην υπαρχει εδω πλεον.
Αν μιλαμε για σωστο...το σωστο θα ηταν να εχουν βγει αυτες οι ρημαδες οι εθελοντικες ,που επρεπε να εχουν βγει απο τον ιουνιο.Και μετα ας εκαναν οτι ηθελαν με τις υποχρεωτικες.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΣΣΥΛΗΠΤΟ.

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6465 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:04:27 μμ »
Απορία της τελευταίας στιγμής..Αν δεν έχεις ξεχρεώσει την "οργανική" σου στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις (γιατί με το που πήρες τη μετάθεση κατευθείαν πήρες απόσπαση),έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετάταξης για το ΠΥΣΠΕ του ίδιου νομού;

Η εγκύκλιος των εθελοντικών αν δεν κάνω λάθος ανέφερε ότι μπορείς. Ετούτο το έκτρωμα δεν λέει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6466 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:05:15 μμ »
@ asterix

για την ακρίβεια είναι μεταδευτεροβάθμια εκπ/ση τα ΙΕΚ. Έχουν προβλέψει κάποια αλλαγή για να δεχτούν αποφοίτους γυμνασίου στις ειδικότητες ΕΠΑΛ που καταργήσανε ή και αυτό το ξεχάσανε να το γράψουνε σε επίσημο έγγραφο - όπως με τις δικές μας ΥΑ των μετατάξεων?  (λαθάκια...)


Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6467 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:09:08 μμ »
Την έκανα .... την βλακεία .... και ο Θεός Βοηθός....
Εκανα τον σταυρό μου και έκανα την αίτηση....

Αριθμός Πρωτοκόλου  130ΧΧ.
Μέχρι αυτή την στιγμή όπως βλέπετε λίγο πάνω από τις 3000.
Θα είναι η νύχτα μακριά ή δεν θα πιάσουν τον στόχο των 6000.
Εγω νομίζω ότι δεν θα τον πιάσουν...

Ο θεός βοηθός για όσους κάναμε αίτηση....

Στόχος τους, αν έχουν τέτοιο πράγμα (εννοώ άλλο εκτός από την ψυχική μας υγεία), δεν είναι οι 6000 αιτήσεις... Είναι οι περίπου 4500.... Βέβαια μένει το θέμα αν θα έχουν απλωθεί όπως και όπου θέλουνε αλλά να γράψω (για 5-6 φορά από το πρωί) ότι εκείνο το "συναφείς κλάδοι" και "δύνανται να προσεγγίσουν" μου φαίνεται ύποπτο τα μάλα.... (αλήθεια επειδή δεν ξεχωρίζω πλέον το όνειρο από την πραγματικότητα... σίγουρα τους έχει αυτούς τους όρους η Υ.Α. ε?)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.