*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385536 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6916 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:05:56 μμ »
..και εμείς που κάναμε αίτηση μετάταξης.. και δεν πιάνουμε τις περιοχές που δηλώσαμε τι γίνεται;;;;
εκανες και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες?

οχι υπεύθυνη δήλωση δεν έκανα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:51 »

Αποσυνδεδεμένος eirini23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6917 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:07:41 μμ »
..και εμείς που κάναμε αίτηση μετάταξης.. και δεν πιάνουμε τις περιοχές που δηλώσαμε τι γίνεται;;;;
εκανες και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες?

οχι υπεύθυνη δήλωση δεν έκανα...
Καλά,αυτό είναι το πιο βασικό.

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6918 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:09:58 μμ »
πιστεύω ότι στην ειδικότητα πληροφορικής κάναν πολλοί αίτηση για μετάταξη και δεν "πιάνω" τις περιοχές που δήλωσα... οπότε να περιμένω από τις  εθελοντικές ή όχι...;;;;

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6919 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:10:49 μμ »


Πάντως νομίζω ότι οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών αλλά όχι τόσο πολλών όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά (εκτός αν συγχωνευτούν 2 σχολεία με 12αρια τμήματα που κάνουν ένα τμήμα). Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων.

Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε γιατί νομίζετε ότι "οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών"; Ποιος νόμος ορίζει κάτι τέτοιο;
Λέτε "Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων." Δεν γνωρίζω αυτήν την πατέντα. Ίσως μου διέφυγε παλαιότερα, ίσως να είναι καινούργια. Μπορείτε να μου εξηγήσετε περί τίνος πρόκειται και να μου αναφέρετε κι εδώ το σχετικό νόμο;

Παράθεση από ΙΓΝΑΤΙΟΣ

Αν και είμαστε οφ τόπικ στο εξηγώ: αν ενωθούν δύο σχολεία (χωριών) που είχαν τρια συνολικά τμήματα με λιγότερους από 13 μαθητές το καθένα δημιουργείται ένα νέο σχολείο με 3 τμήματα (μάξιμουμ 26 μαθητών το καθένα) άρα: απώλεια ωρών άρα (δυνάμει) απώλεια οργανικών. Αυτά τα χωριά όμως τα "φάγανε" ήδη.
Αν συγχωνευτούν 2 σχολεία που έχουν 12 τμήματα έκαστο, το νέο σχολείο θα έχει μίνουμουμ 21 τμήματα (αν πραγματικά σταθούν ΠΟΛΥ τυχεροί με τους αριθμούς) άρα οι απώλειες ωρών είναι αναλογικά αλλά και πραγματικά πολύ λιγότερες.

Όσον αφορά την ομάδα σχολείων: Κανένας (σχεδόν) Μουσικός (για παράδειγμα) στην επαρχία δεν θα είχε οργανική αν οι οργανικές δε βγαίναν κατά ομάδα. Π.Χ. 1ο Γυμνάσιο Κωλοπετινίτσας 9 τμήματα Χ1 ώρα 9 ώρες (Γιοκ οργανική) Επειδή όμως το 1ο και το 2ο Γυμνάσιο Κωλοπετινίτσας αποτελούν μια ομάδα (παράδειγμα) 9Ω το ένα + 6Ω το άλλο 15 ώρες: να μια οργανική....

Τον αντίστοιχο νόμο να σε παραπέμψω δεν ξέρω αλλά τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατί έχω κάνει αρκετά χρόναι προγραμματιστής σε σχολείο και τα έχω μάθει.... ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΙΓΝΑΤΙΟ
[/quote]
Το ξέρω ότι είμαστε οφ τόπικ. Όμως είναι πολύ σημαντικό να ξεκαθαρίσουμε αν αυτά που γράφετε έχουν νομική υπόσταση ή αν είναι προσωπικές  υποθέσεις που στηρίζονται στην  εμπειρία σας. Αν αυτά που λέτε δεν στηρίζονται σε νόμους, δεν ισχύουν. Το έχω ξαναπεί αυτό, νομίζω. Μπορεί κάποιος να παραμείνει υπεράριθμος στην οργανική του μέχρι να βρεθεί άλλο οργανικό κενό και να τον μετακινήσει το ΠΥΣΔΕ εκεί.
Λέτε "απώλεια ωρών άρα (δυνάμει) απώλεια οργανικών"  Απαντώ: Δεν χάνεται η οργανική παρά μόνο στην περίπτωση κατάργησης σχ. μονάδας, απόσπασης στο εξωτερικό, ίσως και σε κάποια άλλη πολύ εξαιρετική περίπτωση.

Τώρα σχετικά με τις οργανικές σε ομάδες σχολείων. Εγώ έχω  οργ. στο Χ σχολείο, δουλεύω όμως σε άλλα 3 ή και 4. Η οργανική μου συγκροτήθηκε στο σχολείο μου και όχι στην ομάδα σχολείων όπου ανήκει το σχολείο μου.  Αν κρίνομαι  υπεράριθμη είναι γιατί δεν συμπληρώνω στο δικό μου σχολείο κι ας δίνουν τα γύρω σχολεία ώρες για συμπλήρωση ωραρίου.

Τα λέω αυτά γιατί μπορεί, μετά από τόση παραπληροφόρηση, κάποιοι συνάδελφοι  να έχουν οδηγηθεί σε λάθος κινήσεις, νομίζοντας  ότι έχουν χάσει την οργανική τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 03:13:04 μμ από ken »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:51 »

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6920 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:11:26 μμ »
..και εμείς που κάναμε αίτηση μετάταξης.. και δεν πιάνουμε τις περιοχές που δηλώσαμε τι γίνεται;;;;
εκανες και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες?

οχι υπεύθυνη δήλωση δεν έκανα...
Καλά,αυτό είναι το πιο βασικό.
για υπεύθυνη δήλωση δεν γνώριζε κανείς που ρώτησα...σε δ/νση εκπαίδευσης..

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6921 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:24:13 μμ »
Λοιπόν καρντάσια, τώρα που τελείωσε το πανηγύρι νιώθω μια χαρά με τον εαυτό μου που ΔΕΝ έκανα την αίτηση. Σας ευχαριστώ για την παρέα σας όλες αυτές τις ρημαδομέρες και δεν θα χαθούμε μέσω του φόρουμ. Έτσι απλά από περιέργεια και για το γαμώτο, κατάλαβε κανένας τουλάχιστον τι θα γίνει με όσους έκαναν αίτηση σε περίπτωση που δεν συμπληρωθούν οι θέσεις; Γυρνάνε στη θέση τους ή παίρνουν βαλίτσα για παραπέρα;

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6922 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:30:30 μμ »
Γιατί ξέρουμε όλοι εμείς που δεν κάναμε την αίτηση τι θα απογίνουμε;..Άγνωσται αι βουλαί του Υπουργείου..

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6923 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:33:25 μμ »
..και εμείς που κάναμε αίτηση μετάταξης.. και δεν πιάνουμε τις περιοχές που δηλώσαμε τι γίνεται;;;;
εκανες και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες?

οχι υπεύθυνη δήλωση δεν έκανα...
Καλά,αυτό είναι το πιο βασικό.
για υπεύθυνη δήλωση δεν γνώριζε κανείς που ρώτησα...σε δ/νση εκπαίδευσης..
μα καλά ρε παιδιά τι είναι αυτά???
πότε προέκυψε αυτή η υπεύθυνη δήλωση? και τι έπρεπε να λέει?
όλα τελευταία στιγμή ...
που να τα μάθουμε όλα?  :-\

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6924 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:44:23 μμ »
Αχός βαρύς ακούγεται, πολλά τουφέκια πέφτουν.
Μήνα σε γάμο ρίχνονται, μήνα σε χαροκόπι;
-Ούδε σε γάμο ρίχνονται ούδε σε χαροκόπι.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6925 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:47:53 μμ »
Αυτο για την υπευθυνη δηλωση δεν ειναι τιποοτα επισημο και υποχρεωτικο.Μην μου αγχωνεσαι.
Απλως την εκαναν αυτοι που ειχαν κανει αιτηση και στις εθελοντικες,σε περιπτωση που βγουν και οι εθελοντικες..να μην ακυρωσουν την αιτηση την πρω τη,εξαιτιας της δευτερης.Οχι οτι θα σωθουν,απλα ειναι μια κινηση που δεν εχανε καποιος κατι και το συμβουλεψαν να το κανουν καποις ενωσεις καθηγητων ξενογλωσσων μαθηματων.
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

Παράθεση
Λοιπόν καρντάσια, τώρα που τελείωσε το πανηγύρι νιώθω μια χαρά με τον εαυτό μου που ΔΕΝ έκανα την αίτηση. Σας ευχαριστώ για την παρέα σας όλες αυτές τις ρημαδομέρες και δεν θα χαθούμε μέσω του φόρουμ. Έτσι απλά από περιέργεια και για το γαμώτο, κατάλαβε κανένας τουλάχιστον τι θα γίνει με όσους έκαναν αίτηση σε περίπτωση που δεν συμπληρωθούν οι θέσεις; Γυρνάνε στη θέση τους ή παίρνουν βαλίτσα για παραπέρα;
Σιγουρα δεν θα χαθουνμε.Τωρα που γνωριστηκαμε θα φυγουμε;Εδω θα τα λεμε..θα βριζουμε,θα τσακωνομαστε,θα κανουμε την πλακα μας..αλλα θα τα λεμε. ;D

Και να σου απαντησω.Κανενας δεν εχει καταλαβει βασικα.Μαλλον ουτε και το υπουργειο. ;D

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6926 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:49:12 μμ »
@Γατόπαρδε
Α ρε και να γίνει κανένα θαύμα... Ξέρεις εσύ...  ;)
Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6927 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:50:27 μμ »
Αχός βαρύς ακούγεται, πολλά τουφέκια πέφτουν.
Μήνα σε γάμο ρίχνονται, μήνα σε χαροκόπι;
-Ούδε σε γάμο ρίχνονται ούδε σε χαροκόπι.
Η πλακα ειναι οτι τετοια ωρα τα σαιτς τυπου αλφαβιτα,βομβαρδιζοντα απο ενεργειες του υπουργειου.Ανακοινωσεις..νον πειπερ,νεα ωρολογια προγραμματα κλπ,κλπ.
Λετε να αμς ετοπιμαζουν την μεγαλη εκπληξη;;Η ησυχια...πριν την καταιγιδα;; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6928 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:53:18 μμ »
@Γατόπαρδε
Α ρε και να γίνει κανένα θαύμα... Ξέρεις εσύ...  ;)
Τι να πω...
Το καλο που τους θελω. ;DΣε αντιθετη περιπτωση ΕΤΣΙ δεν θα μεινει παντως αυτο.Ειναι σιγουρο.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6929 στις: Αύγουστος 23, 2013, 03:53:33 μμ »
Εγώ δεν ξέρω, αν χαίρομαι που δεν έκανα αίτηση, τα αποτελέσματα της Δευτέρας θα δείξουν. Πάντως κι εγώ σ' ένα θαύμα ελπίζω, να βγούνε οι εθελοντικές. Τι να πω... Καλή επιτυχία σε όλους.

Γατόπαρδε, εάν γίνει κάποια ενέργεια για τις εθελοντικές, ενημέρωσέ με με π.μ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 779
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.