*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4323880 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7126 στις: Αύγουστος 24, 2013, 03:28:54 πμ »
Πιθανότατα αυτή ειναι η έκπληξη  ;D οργανική για όλους !  αλλα που; Μα φυσικά στα σχολεία που θα προκύψουν απο τις συγχωνεύσεις που θα γίνουν μόλις ψηφιστει το Νεο Λύκειο-Νεο Τεχνολογικό Λύκειο!

Η απάντηση για τα "χειροτερα που ερχονται..."@2013  8)
Ακριβώς!! όταν λέει όλοι οι εκπαιδευτικοί μη νομίσετε ότι εννοεί σαν τη διαφήμιση ΟΛΟΙ αλλά ΌΣΟΙ τελικά θα απομείνουν στα σχολεία θα έχουν οργανική. Διότι δηλαδή ποιός αφελής νομίζει ότι το υπουργείο ξαφνικά κάνει εκπτώσεις? Τι δηλαδή, τζάμπα αύξησαν το ωράριο και τζάμπα κατασκεύασαν τόσους πλεονάζοντες?
Βρε κουτά ο καλός μας θέλει να πει μη στεναχωριέστε, θα διώξουμε μερικούς και όσοι μείνετε θα έχετε οργανική ;D
Έτσι δεν έχουν λειτουργήσει μέχρι τώρα και έχει πιάσει? Θα σας κόψουμε λίγο το μισθό αλλά μη σας νοιάζει δεν θα σας απολύσουμε. Μετά έδιωξαν 2120 από τις τεχνικές ειδικότητες και μας είπαν: δεν κινδυνεύεται από κινητικότητα. Τώρα μας μετατάσσουν με το έτσι θέλουν και δεν μας λένε τίποτα αλλά, μας κρατάνε για έκπληξη... τι? "λουκουμάκι στο χαρτί"  :P
Όσο για την ΟΛΜΕ καλά να πάθουμε, συμφωνώ με όσα έγραψε ο Γατόπαρδος. Επιπλέον, έχω να προσθέσω ότι ακούγοντας τον εκπρόσωπο της ΟΛΜΕ στην εκπομπή του ΣΚΑΙ τα πήρα στο κρανίο γιατί οι επίσημοι εκπρόσωποί μας δεν ξέρουν να πούν ότι πρέπει να πουν. Τι απάντηση είναι αυτή που δίνουν στην ερώτηση αν θα λειτουργήσουν τα σχολεία στις 11 Σεπτέμβρη!! Τα σχολεία δεν θα λειτουργήσουν γιατί εμείς θα κάνουμε κινητοποιήσεις ή γιατί είμαστε στο τέλος του Αυγούστου και ακόμη δεν έχουν γίνει όσα θα έπρεπε να έχουν γίνει δηλαδή, τοποθετήσεις, αποσπάσεις κτλ Η τυχόν απεργία των εκπαιδευτικών είναι αυτή που δεν θα επιτρέψει την εύρυθμη λειτουργία των σχολίων?
Μου θύμισαν την περίοδο που αυξήθηκε το ωράριο και αντί να βγούν και να πουν ξεκάθαρα ότι το πρόβλημα δεν ήταν αν θα δουλεύαμε παραπάνω 2 ώρες έλεγαν άρες μάρες κουκουνάρες. Πήρε μέρες για να διατυπώσουν σωστά ποιο ήταν το πρόβλημα. Ωστόσο η κοινή γνώμη είχε ήδη διαμορφωθεί από τους καλοθελητάδες των ΜΜΕ. Το ίδιο κάνουν και τώρα. Τι φοβούνται να πουν πως η όποια απεργία στις 11/9 ΔΕΝ είναι τίποτα μπροστά σε αυτό το μπάχαλο που έχει δημιουργήσει από μόνο του το υπουργείο? Φοβούνται μη χάσει την αίγλη της η έννοια της απεργίας?
Όχι να μη γίνει καμία απεργία να ανοίξουν τα σχολεία και να γίνει αισθητό το μπάχαλο. Ήδη από την προηγούμενη χρονιά έχει αρχίσει να γίνεται κατανοητό ότι κατι δεν πάει καλά. Στο σχολείο που ήμουν πέρασε όλη η χρονιά χωρίς καθηγητή/τρια Αγγλικών, Καλλιτεχνικών και Γυμναστή ενώ ο δεύτερος Μαθηματικός που χρειάζονταν το σχολείο έφτασε κατά τα Χριστούγεννα. Οι μικρές τάξεις δεν έκαναν για καιρό μαθηματικά!!

Συμφωνώ!Να ανοίξουν τα σχολεία για μια εβδομάδα για να δούμε το μπάχαλο που θα επικρατήσει. Και μετά απεργία..
Εκτός εαν το υπουργείο μπορέσει στις επόμενες 20 ημέρες να καλύψει όλα τα κενά και να κάνει τις αποσπάσεις,τοποθετήσεις κτλ.
Τώρα για το δωράκι:Εαν αποκτήσουμε οργανική σε σχολείο και όχι στο υπουργείο όπως είναι τώρα, τότε πολύ εύκολα μπορούν να μας απολύσουν!Σατανικό ε? (και σας παρακαλώ ας αλλάξει η ορολογία,οργανική έχουμε στο υπουργείο,οριστική τοποθέτηση στο σχολείο.Το τελευταίο δεν μας εξασφαλίζει απο απολύσεις,έτσι?)
Και για τις μετάτάξεις σε θέσεις διοικητικές ,που έκανα και εγώ, πρέπει να σημειώσω ότι είναι πολύ επίφοβες για το μέλλον.Πολύ έυκολα μειώνει τις θέσεις σε ΙΕΚ ,ΔΔΕ και απολυόμαστε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7127 στις: Αύγουστος 24, 2013, 03:38:30 πμ »
Υπάρχει και χειρότερο σενάριο: κατάργηση της οριστικής τοποθέτησης. Δηλαδή πρακτικά όλοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, μόνο που δε θα λέγεται πλέον έτσι, αλλά "οργανική στη δ/νση".

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7128 στις: Αύγουστος 24, 2013, 07:23:06 πμ »
Λίγο δύσκολο το βλέπω! Άλλο σενάριο θεωρώ πιθανό μελλοντικά, αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναφέρω!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7129 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:03:59 πμ »
Το ερώτημα που έχω εγώ είναι αν το Υπουργείο τη Δευτέρα θα ανακοινώσει 4600 μετατάξεις ή μόνο όσων ικανοποιήθηκαν οι προτιμήσεις, που μπορεί να είναι 2000 ή και λιγότερες. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει.

Για να ανακοινώσει 4600 (το οποίο επικοινωνιακά θα βόλευε), πρέπει να πάρει όσους δεν έπιασαν τις 2 προτιμήσεις τους και να αρχίσει να τους μετατάσσει με κάποια σειρά. Εδώ το πράγμα χωλαίνει.

Έστω ότι στη Δνση μου στην επαρχία ήταν 15 άτομα στη διάθεση (για μια ειδικότητα), δηλώθηκαν 7 πλεονάζοντες και δόθηκαν 7 κενά (ας πούμε 4 Πρωτοβάθμιας, 2 Διοικ σε Διεύθυνση και 1 διοιηκ. σε ΙΕΚ). Ας πούμε επίσης ότι έκαναν αίτηση 10 άτομα, οι περισσότεροι για αστικά κέντρα. Οι 2 πρώτοι με σούπερ Wow 500000 μόρια πήραν Αθήνα. Άλλοι 4 ζήτησαν και πήραν τις Αθμιες. Μένουν 3 θέσεις κενές. (1 Αθμια, 1Δνση, 1 ΙΕΚ)

Πως και που θα βάλει τους άλλους 4? Δεν είναι τόσο εύκολο σε αυτή τη φάση. Θα πάρει τους 4 που αιτήθηκαν αλλά δεν έπιασαν τις προτιμήσεις τους και  θα φτιάξει έναν πινακα μορίων? Και ποιον θα βάλει που? Θα ξεκινήσει με αυτόν με τα λιγότερα και θα τον μετατάξει πρώτο? Και που? Υπάρχει κάποιο κριτήριο που λέει ότι προηγείται η Αθμια του ΙΕΚ ή το ΙΕΚ της Δ/νσης. Και γιατί να πάρει αυτόν με τα λιγότερα μόρια πρώτο και όχι αυτόν με τα περισσότερα? Στο κάτω κάτω αίτηση για μετάταξη έκαναν, λογικό είναι να ικανοποιήσει αυτόν με τα περισσότερα πρώτο..
Επίσης μπορεί αυτός που τοποθετήθηκε στο ΙΕΚ να ήθελε Δ/ση και ο άλλος που πήρε την Αθμια να ήθελε ΙΕΚ.

Νομίζω ότι είναι κάπως δύσκολο στην παρούσα φάση αυτό το ΣΚ που καίγονται για να βγάλουν κάποια ονόματα, να μπουν σε αυτή τη διαδικασία. Υποθέτω ότι χρειάζεται και έναν πολυ πιο δυνατό αλγόριθμο. Πιο πιθανόν θεωρώ να βγάλουν τη Δευτέρα 2000 μετατάξεις, να πουν η διαδικασία κυλάει ομαλά και να κάνουν μια δεύτερη φάση στη συνέχεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 09:06:23 πμ από Lechuck »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7130 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:28:49 πμ »
@Lechuck
Παρακάμπτεις συνάδελφε το επίρρημα "υποχρεωτικά". Αυτός είναι ο δυνατότερος αλγόριθμος όλων

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7131 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:55:25 πμ »
Δεν λέω ότι δεν θα γίνουν υποχρεωτικά, λέω ότι δεν θα γίνουν σε αυτή τη φάση. Η επόμενη μπορεί να γίνει σε 2 μέρες, έτσι? Δεν ξέρω. Εικασίες κάνω.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7132 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:56:03 πμ »
Η ΕΚΠΛΗΞΗ: Πάνω αριστερά στο πρωτοσέλιδο η απάντηση..................................
http://3.bp.blogspot.com/-4vYrpgiiAwA/UhenfJAGm3I/AAAAAAAHO1s/cBjMtPaSaNE/s1600/%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CC%81%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF+2013-08-23,+9.09.54+%CE%BC.%CE%BC..png

Προς στιγμήν νόμιζα ότι έλεγες πάνω-πάνω αριστερά!!! (Μια νύχτα στα κλαρίνα) :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7133 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:06:45 πμ »
Πιστευω πως η εκπληξη θα ειναι η μερικη επαναφορα του δωρου.ενα πενηνταρικο τα χριστουγεννα και ενα τριανταρι το πασχα. με τοσες πικρες που μας ποτισε το υπουργειο θα φροντισει να μας δωσει κατιτις...να αγορασουμε κανενα μελομακαρονο στις γιορτες μπας και γλυκαθουμε...

Αποσυνδεδεμένος angelikiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7134 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:09:15 πμ »
Να κάνω και εγώ μια εκτίμηση αν και τα σενάρια μου κλασσικά πέφτουν έξω   

ο αλγόριθμος θα πάει ΠΥΣΔΕ ΠΥΣΔΕ θα αφαιρεθούν λοιπόν από τον  πινάκα όλες οι θέσεις και τα ονόματα αυτών που έχουν ζητήσει εντος

περιφέρεια - περιφέρεια εδω λοιπόν αρχίζει και μπλέκει. Η δεύτερη επιλογή σου είναι στην περιφέρεια που είσαι . Ικανοποιείται μέχρι εξαντλήσεως των κενών ή των πλεονασμάτων  . Έτσι ψιλοκαλλυπτονται τα αστικά κέντρα. και μένουν λίγα κενά σε αυτά να διεκδικηθούν και μένουν πολλές αιτήσεις από νησιά κλπ προς περιοχές υψηλής ζήτησης

Τώρα εδω μπορεί να γίνουν 2 πράγματα Α)να πει ανά περιφέρεια ζητούσε κάποιος Α Β αθηνας και ήταν στη Β ε οκ μωρέ Θα πάει Πειραιά έτσι κλείνουν τα αστικά και μένουν μόνο θέσεις (κενά - πλεονάσματα ) που διεκδικούνται πανελλαδικά  αν τα κενα>πλεονασματων . Και κενές πολλές θέσεις στα νησιά (δεν βολεύει μου φαίνετε εμένα)

Β)να πει ανά περιφέρεια που βρίσκετε ήδη ο εκπαιδευτικός δλδ ζητούσε Α Β αθηνας Αλλά ήταν Δωδεκάνησα ε θα πάρει μετάταξη για Δωδεκάνησα που βρίσκετε ήδη (αφού δεν το ζητούσε από τα χαμηλότερα μόρια προς τα πάνω) και αν περισσέψουν πλεονάζοντες εσωτερικά στα Δωδεκάνησα τότε θα διεκδικήσουν με μόρια τις περιοχές που ζητιάνε πανελλαδικά έτσι καλύπτει σχεδόν τα πάντα και έρχεται ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΞΑΓΓΕΙΛΕΙ

δηλαδή τελικά πανελλαδικά να διεκδικήσουν θέσεις περιοχές που έχουν πλεοναζοντες>Κενα

Χαραμίζομαι το ξέρω

Το πιο πιθανό πάντως είναι ότι δεν υπάρχει αλγόριθμος ακόμα κοιτάνε τα νούμερα και λένε αστειάκια του στυλ να στείλουμε όλους από τα Δωδεκάνησα ιόνιο  αυτούς από το ιόνιο Κυκλάδες και τις Κυκλάδες Έβρο τι λες Τάκη? ρε να μην μπορούμε να τους στείλουμε όλους Μακρόνησο να ξεμπερδεύουμε...

Λέτε η έκπληξη να είναι ότι θα γίνει Λοταρία ο Μπάμπης κερδίζει μια θέση στον άγιο Ευστράτιο.

Να συζητάμε ήδη πάντως τι θα κάνουμε όταν φάμε επιστράτευση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 10:18:09 πμ από angelikiwi »

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7135 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:13:13 πμ »
Ααα..Την επιστράτευση θα την φάμε,δεν την γλιτώνουμε...Γύρος 2ος..

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7136 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:17:25 πμ »
@ angelikiwi

Αν είναι να το κάνει και να στείλει στα Δ/νησα αυτούς που είναι εκεί τοποθετημένοι και δεν έπιασαν τις επιλογές τους θα το πάει με τα μεγαλύτερα μόρια προς τα μικρότερα...

Σκοπός είναι να "μη μετακινηθεί και ταλαιπωρηθεί ο εκπαιδευτικός"  ;D (ανέκδοτο). Αν λοιπόν εγώ έχω 20 μόρια και εσύ 80. Θα βάλει πρώτα εσένα με τα 80 και μετά εμένα. Γιατί ο δεύτερος θα πάρει ότι περισσέψει, που μπορεί να μην είναι καν στη Δνση. Μπορεί να είναι στην Περιφέρεια ή και Πανελλαδικά στην Κολοπετινίτσα.

Αποσυνδεδεμένος angelikiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7137 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:19:53 πμ »
Ναι ομως ετσι μπορει να πας εσυ αθηνα με 20 μορια και εγω με 120 να μεινω δωδεκανησα και να το δω εγω και να κρεμαστω απο κανενα δεντρο

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7138 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:23:33 πμ »
Μην το κάνεις! Δεν αξίζει για 120 μόρια!  ;D

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7139 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:25:04 πμ »
καλημέρα..

.. πέρα από τον αλγόριθμο που είναι επτασφράγιστος  δεν θα ΄πρεπε να δημοσιοποιηθούν τα μόρια κάθε μετατασσόμενου, τα οποία έχουν ληφθεί υπόψη στην παρούσα διαδικασία, για να μαντέψουμε  ί σ ω ς  πως λειτούργησε ο μηχανισμός ??

Στις μεταθέσεις, αντίστοιχα, σε κάθε Διεύθυνση - όπως τόσα χρόνια ξέρουμε -  αναρτώνται οι πίνακες με τα μόρια δυσμενών συνθ., οικογεν. κατάστασης, πού υπηρετεί ο καθένας (σε ποιό σχολείο ή στη διάθεση) κλπ.

Κανονικά, αυτά τα στοιχεία θα πρέπει να δημοσιοποιηθούν ΠΡΙΝ τα τελικά αποτελέσματα. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ εν προκειμένω δεν προβλέπονται; Κι αν υπάρχουν λάθη και "λάθη" σε ό,τι δηλώθηκε, πώς θα διορθωθούν;
και πότε ;  Την επόμενη χρονιά ; ;)

Νομίζω πως όλοι έχουμε έννομο συμφέρον να γνωρίζουμε: είτε κάναμε αίτηση μετάταξης, είτε όχι. Νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 10:34:38 πμ από 2013 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159532
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 250

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.