*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386225 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7952 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:28:02 μμ »
.....................................................
Αν ήθελε να σε μετατάξει οπούδήποτε θα μπορούσε να υπάρχει και επιλογή "οπουδήποτε" όπως υπάρχει στις μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο.
Πολύ σημαντική λεπτομέρεια που έπρεπε να διευκρινιστεί από την αρχή ξεκάθαρα!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:18 »

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7953 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:30:51 μμ »
Παράθεση
Γατόπαρδε ως ένα σημείο δέχομαι την κριτική σου και αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο. Απ' ότι θυμάμαι όλοι μας (και εσύ ακόμη) είμασταν σε δίλημμα για το τι θα κάνουμε. Έκανα την αίτηση χωρίς να έχω στο μυαλό μου ότι η ενέργεια μου αυτή ακυρώνει τις εθελοντικές μετατάξεις. Σε καμία περίπτωση. Ίσα ίσα που στις περιοχές που έκανα είχαν αφαιρεθεί οι θέσεις που είχαν δοθεί με τις εθελοντικές. Αν έχω μια ενοχή δεν είναι γιατί η ενέργεια μου αυτή ακύρωνε τις εθελοντικές μετατάξεις αλλά γιατί η όλη διαδικασία αποτελεί μια συνέχεια των εθελοντικών μεταθέσεων και γενικότερα όλων όσων εφαρμόζονται, εντελώς απαράδεκτα στην παιδεία. Διαφωνώ ότι λειτούργησα εις βάρος κάποιου. Πιστεύαμε ότι θα ανακοινωθούν ΚΑΙ οι εθελοντικές και οι υποχρεωτικές.
Δεν με παρακολουθητε και λογικο,με τοσα μηνυματα που γραφονται.
Δεν κατηγορω ΚΑΘΟΛΟΥ οσους εκαναν αιτηση στις υποχρεωτικες.Το εχω,το λεω και το φωναζω.Και εγω ημουν σε διλλημα μεχρι τελευταια στιγμη.
Ομως σκεφτηκα οτι αν κανω.,καταρχην ακυρωνω την πρωτη μου αιτηση,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕς,ετσι ωστε να ξερω και  να κανω στις υποχρεωτικες,διοτι αν ειχαν ακυρωθει κανονικα με εγκυκλιο κλπ,,σαφεστατα θα εκανα και εγω.
Οποτε και λεω ,οκ..δεν θα ακυρωσω η ιδια την εθελοντικη μου.Επισης δεν θα αυτοχαρακτηριστω πλεοναζουσα γιατι δυστυχως αυτο κανατε ολοι οσοι συμμετειχατε σε αυτην την διαδικασια.,Και δεν ξερουμε που θα βγαλει αυτο.Και τελςο ναι..δεν ηιθελα να σθυμμεετχω σε κατι τοσο ξεφτυλα,γιατι ξεφτυλα ειναι η ολη υποθεση.
Αυτη ηταν η αμφιταλανετυεση μου.Ομως ΑΝ ειχα συμμετασχει,δεν θα εβγαινα μετα να ελεγα οτι οκ..αν δεν πιασω τις 2 προτιμησεις μου,γυρναω πισω και να την πλερωσουν(να το πω λαικα.. :P) αυτοι που ειναι στη διαθεση,ή παρακατω στα μορια απο μενα.Δεν θα ειχα το θρασσος να επικαλουμαι τον νομο,οταν εγω η ιδια συμεμτειχα σε μια παρανομη διαδικασια.Θα ελεγα οτι οκ κυρια μου,καλα να παθεις,διοτι ΕΒΛΕΠΕΣ ποσο ξεφτυλα ειναι η υποθεση,εβλεπες οτι δεν στεκει το πραγμα,εβλεπες την κοροιδεια και το ρισκαρες.
Αυτους λοιπον κατηγορω,Οσους συμμετειχαν μεν,αλλα τωρα τα θελουν ολα δικα τους και επικαλουνται τον νομο.,..ΟΧΙ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΑΙΤΡΗΣΗ,γιατι ξερω παρα πολυ καλα πως πιεστηκαν καποιιοι.Καποιοι..οχι ολοι.

Με βαση το ΔΙΔΑΔ/Φ48/38/οικ.11031/21-04-2008 Υπ. Εσωτ.  ( http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82 )
αναφέρει ότι : "Στην περίπτωση που ο υπάλληλος έχει υποβάλει αιτήσεις μετάταξης σε περισσότερους φορείς και εκδοθεί (δημοσιευτεί σε ΦΕΚ) η απόφαση μετάταξής του σε κάποιον από αυτούς, ο υπάλληλος υποχρεούται να ανακαλέσει τις λοιπές υποβληθείσες αιτήσεις."
άρα η μια αίτηση δεν αναιρεί τη άλλη και μόνο αμα πάρεις μετάταξη σε κάποια πρέπει να ανακαλέσεις τις υπόλοιπές.

επίσης ξαναρωτάω, σε πιο νόμο αναφέρει ότι μπορεί να σε μετατάξει εκτός θέσεων που έχεις δηλώσει. Δεν αναφέρεται πουθενά όπου και αν έψαξα. Οι υποχρεωτικές μετατάξεις βασίζονται είναι οι στο  αρθρο 11 του ν4172/2013 όπου περιγραφει την διαδικασία και την παραθέτω:
"11. Για το σχολικό έτος 2013-2014, ο ποσοτικός προσδιορισμός των κενών θέσεων στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, των υπηρεσιακών αναγκών, καθώς και το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, γίνεται με διαπι-στωτική πράξη που εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων κατόπιν εισήγησης της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με βάση την επεξεργασία και το συσχετισμό των στοιχείων που έχουν καταχωρηθεί, με ευθύνη των Διευθυντών Εκπαίδευσης, στο προβλεπόμενο στο άρθρο 7 του ν. 3848/2010 (Α' 71) ηλεκτρονικό σύστημα. Με βάση τον ανωτέρω προσδιορισμό, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται ο αριθμός των εκπαιδευτικών, ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, που υποχρεωτικά μετατάσσονται στις οριζόμενες στην ίδια απόφαση κενές ή συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης θέσεις εκπαιδευτικού ή διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, σε υπηρεσίες ή φορείς του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας. Με την ίδια απόφαση καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλουν σχετική αίτηση προτίμησης. Επί των αιτηθέντων εκπαιδευτικών συντάσσεται αξιολογικός πίνακας κατάταξης με βάση τα κάτωθι κριτήρια: α) συνολική προϋπηρεσία, β) οικογενειακοί λόγοι, γ) συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων που υπηρέτησαν, δ) κατοχή επιπλέον πτυχίου, ε) κατοχή μεταπτυχιακού και στ) κατοχή διδακτορικού.

Ο συνολικός υπολογισμός των μορίων γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 16 του π.δ. 50/1996 (Α' 45), όπως τροπο-ποιήθηκε και ισχύει. Η κατοχή κάθε επιπλέον πτυχίου ΑΕΙ αποτιμάται με 5 μονάδες, κάθε μεταπτυχιακού με 7 μονάδες και κάθε διδακτορικού με 14 μονάδες. Με βάση την κατάταξη στον ανωτέρω αξιολογικό πίνακα, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εκπαιδευτικοί μετατάσσονται υποχρεωτικά. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και του κατά περίπτωση συναρμόδιου Υπουργού μπορεί να ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο θέμα και λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος.»"

Μόνο ίσως η τελευταία πρόταση να αφήνει στον υπουργό δικαίωμα να σε ματατάξει όπου θέλεις αλλά θα πρέπει να είχε διεκρινιστεί από την αρχή και όχι κατόπιν εορτής. Αυτό είναι βασική αρχή. Αν ήθελε να σε μετατάξει οπούδήποτε θα μπορούσε να υπάρχει και επιλογή "οπουδήποτε" όπως υπάρχει στις μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο.

Η εγκύκλιος για τις υποχρεωτικές, εκτός από το νόμο 4172/2013, κάνει αναφορά και στις παραγράφους 1,2 του άρθρου 73 του νόμου 4174/2013, που τροποποιεί τον 4172 και λέει τα εξής:


Άρθρο 73

Τροποποίηση διατάξεων του ν. 4172/2013

1. Η παρ. 4 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013 (Α' 167) αντικαθίσταται ως εξής:

«4. Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7954 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:31:45 μμ »
@Γατόπαρδος

...Από τη δική μου πλευρά, θεωρώ ότι η διαδικασία είναι παράνομη γιατί ΚΑΝΕΙΣ εκπαιδευτικός δεν είναι "πλεονάζοντας" έτσι όπως το ορίζουν αυτοί...

Δηλαδή, πώς το ορίζουν αυτοί; Γιατί νομίζεις πως έδωσαν τη δυνατότητα σε ΟΛΟΥΣ να κάνουν αιτήσεις;
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος koz_driver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7955 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:34:10 μμ »
Παράθεση
Γατόπαρδε ως ένα σημείο δέχομαι την κριτική σου και αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο. Απ' ότι θυμάμαι όλοι μας (και εσύ ακόμη) είμασταν σε δίλημμα για το τι θα κάνουμε. Έκανα την αίτηση χωρίς να έχω στο μυαλό μου ότι η ενέργεια μου αυτή ακυρώνει τις εθελοντικές μετατάξεις. Σε καμία περίπτωση. Ίσα ίσα που στις περιοχές που έκανα είχαν αφαιρεθεί οι θέσεις που είχαν δοθεί με τις εθελοντικές. Αν έχω μια ενοχή δεν είναι γιατί η ενέργεια μου αυτή ακύρωνε τις εθελοντικές μετατάξεις αλλά γιατί η όλη διαδικασία αποτελεί μια συνέχεια των εθελοντικών μεταθέσεων και γενικότερα όλων όσων εφαρμόζονται, εντελώς απαράδεκτα στην παιδεία. Διαφωνώ ότι λειτούργησα εις βάρος κάποιου. Πιστεύαμε ότι θα ανακοινωθούν ΚΑΙ οι εθελοντικές και οι υποχρεωτικές.
Δεν με παρακολουθητε και λογικο,με τοσα μηνυματα που γραφονται.
Δεν κατηγορω ΚΑΘΟΛΟΥ οσους εκαναν αιτηση στις υποχρεωτικες.Το εχω,το λεω και το φωναζω.Και εγω ημουν σε διλλημα μεχρι τελευταια στιγμη.
Ομως σκεφτηκα οτι αν κανω.,καταρχην ακυρωνω την πρωτη μου αιτηση,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕς,ετσι ωστε να ξερω και  να κανω στις υποχρεωτικες,διοτι αν ειχαν ακυρωθει κανονικα με εγκυκλιο κλπ,,σαφεστατα θα εκανα και εγω.
Οποτε και λεω ,οκ..δεν θα ακυρωσω η ιδια την εθελοντικη μου.Επισης δεν θα αυτοχαρακτηριστω πλεοναζουσα γιατι δυστυχως αυτο κανατε ολοι οσοι συμμετειχατε σε αυτην την διαδικασια.,Και δεν ξερουμε που θα βγαλει αυτο.Και τελςο ναι..δεν ηιθελα να σθυμμεετχω σε κατι τοσο ξεφτυλα,γιατι ξεφτυλα ειναι η ολη υποθεση.
Αυτη ηταν η αμφιταλανετυεση μου.Ομως ΑΝ ειχα συμμετασχει,δεν θα εβγαινα μετα να ελεγα οτι οκ..αν δεν πιασω τις 2 προτιμησεις μου,γυρναω πισω και να την πλερωσουν(να το πω λαικα.. :P) αυτοι που ειναι στη διαθεση,ή παρακατω στα μορια απο μενα.Δεν θα ειχα το θρασσος να επικαλουμαι τον νομο,οταν εγω η ιδια συμεμτειχα σε μια παρανομη διαδικασια.Θα ελεγα οτι οκ κυρια μου,καλα να παθεις,διοτι ΕΒΛΕΠΕΣ ποσο ξεφτυλα ειναι η υποθεση,εβλεπες οτι δεν στεκει το πραγμα,εβλεπες την κοροιδεια και το ρισκαρες.
Αυτους λοιπον κατηγορω,Οσους συμμετειχαν μεν,αλλα τωρα τα θελουν ολα δικα τους και επικαλουνται τον νομο.,..ΟΧΙ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΑΙΤΡΗΣΗ,γιατι ξερω παρα πολυ καλα πως πιεστηκαν καποιιοι.Καποιοι..οχι ολοι.

Με βαση το ΔΙΔΑΔ/Φ48/38/οικ.11031/21-04-2008 Υπ. Εσωτ.  ( http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82 )
αναφέρει ότι : "Στην περίπτωση που ο υπάλληλος έχει υποβάλει αιτήσεις μετάταξης σε περισσότερους φορείς και εκδοθεί (δημοσιευτεί σε ΦΕΚ) η απόφαση μετάταξής του σε κάποιον από αυτούς, ο υπάλληλος υποχρεούται να ανακαλέσει τις λοιπές υποβληθείσες αιτήσεις."
άρα η μια αίτηση δεν αναιρεί τη άλλη και μόνο αμα πάρεις μετάταξη σε κάποια πρέπει να ανακαλέσεις τις υπόλοιπές.

επίσης ξαναρωτάω, σε πιο νόμο αναφέρει ότι μπορεί να σε μετατάξει εκτός θέσεων που έχεις δηλώσει. Δεν αναφέρεται πουθενά όπου και αν έψαξα. Οι υποχρεωτικές μετατάξεις βασίζονται είναι οι στο  αρθρο 11 του ν4172/2013 όπου περιγραφει την διαδικασία και την παραθέτω:
"11. Για το σχολικό έτος 2013-2014, ο ποσοτικός προσδιορισμός των κενών θέσεων στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, των υπηρεσιακών αναγκών, καθώς και το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, γίνεται με διαπι-στωτική πράξη που εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων κατόπιν εισήγησης της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με βάση την επεξεργασία και το συσχετισμό των στοιχείων που έχουν καταχωρηθεί, με ευθύνη των Διευθυντών Εκπαίδευσης, στο προβλεπόμενο στο άρθρο 7 του ν. 3848/2010 (Α' 71) ηλεκτρονικό σύστημα. Με βάση τον ανωτέρω προσδιορισμό, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται ο αριθμός των εκπαιδευτικών, ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, που υποχρεωτικά μετατάσσονται στις οριζόμενες στην ίδια απόφαση κενές ή συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης θέσεις εκπαιδευτικού ή διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, σε υπηρεσίες ή φορείς του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας. Με την ίδια απόφαση καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλουν σχετική αίτηση προτίμησης. Επί των αιτηθέντων εκπαιδευτικών συντάσσεται αξιολογικός πίνακας κατάταξης με βάση τα κάτωθι κριτήρια: α) συνολική προϋπηρεσία, β) οικογενειακοί λόγοι, γ) συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων που υπηρέτησαν, δ) κατοχή επιπλέον πτυχίου, ε) κατοχή μεταπτυχιακού και στ) κατοχή διδακτορικού.

Ο συνολικός υπολογισμός των μορίων γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 16 του π.δ. 50/1996 (Α' 45), όπως τροπο-ποιήθηκε και ισχύει. Η κατοχή κάθε επιπλέον πτυχίου ΑΕΙ αποτιμάται με 5 μονάδες, κάθε μεταπτυχιακού με 7 μονάδες και κάθε διδακτορικού με 14 μονάδες. Με βάση την κατάταξη στον ανωτέρω αξιολογικό πίνακα, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εκπαιδευτικοί μετατάσσονται υποχρεωτικά. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και του κατά περίπτωση συναρμόδιου Υπουργού μπορεί να ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο θέμα και λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος.»"

Μόνο ίσως η τελευταία πρόταση να αφήνει στον υπουργό δικαίωμα να σε ματατάξει όπου θέλεις αλλά θα πρέπει να είχε διεκρινιστεί από την αρχή και όχι κατόπιν εορτής. Αυτό είναι βασική αρχή. Αν ήθελε να σε μετατάξει οπούδήποτε θα μπορούσε να υπάρχει και επιλογή "οπουδήποτε" όπως υπάρχει στις μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο.

Η εγκύκλιος για τις υποχρεωτικές, εκτός από το νόμο 4172/2013, κάνει αναφορά και στις παραγράφους 1,2 του άρθρου 73 του νόμου 4174/2013, που τροποποιεί τον 4172 και λέει τα εξής:


Άρθρο 73

Τροποποίηση διατάξεων του ν. 4172/2013

1. Η παρ. 4 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013 (Α' 167) αντικαθίσταται ως εξής:

«4. Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»

Αναφέτεται μόνο σε αυτούς που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα ή εξαιριλυνται από αυτη. Όχι στους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:18 »

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7956 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:38:06 μμ »
Παράθεση
Γατόπαρδε ως ένα σημείο δέχομαι την κριτική σου και αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο. Απ' ότι θυμάμαι όλοι μας (και εσύ ακόμη) είμασταν σε δίλημμα για το τι θα κάνουμε. Έκανα την αίτηση χωρίς να έχω στο μυαλό μου ότι η ενέργεια μου αυτή ακυρώνει τις εθελοντικές μετατάξεις. Σε καμία περίπτωση. Ίσα ίσα που στις περιοχές που έκανα είχαν αφαιρεθεί οι θέσεις που είχαν δοθεί με τις εθελοντικές. Αν έχω μια ενοχή δεν είναι γιατί η ενέργεια μου αυτή ακύρωνε τις εθελοντικές μετατάξεις αλλά γιατί η όλη διαδικασία αποτελεί μια συνέχεια των εθελοντικών μεταθέσεων και γενικότερα όλων όσων εφαρμόζονται, εντελώς απαράδεκτα στην παιδεία. Διαφωνώ ότι λειτούργησα εις βάρος κάποιου. Πιστεύαμε ότι θα ανακοινωθούν ΚΑΙ οι εθελοντικές και οι υποχρεωτικές.
Δεν με παρακολουθητε και λογικο,με τοσα μηνυματα που γραφονται.
Δεν κατηγορω ΚΑΘΟΛΟΥ οσους εκαναν αιτηση στις υποχρεωτικες.Το εχω,το λεω και το φωναζω.Και εγω ημουν σε διλλημα μεχρι τελευταια στιγμη.
Ομως σκεφτηκα οτι αν κανω.,καταρχην ακυρωνω την πρωτη μου αιτηση,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕς,ετσι ωστε να ξερω και  να κανω στις υποχρεωτικες,διοτι αν ειχαν ακυρωθει κανονικα με εγκυκλιο κλπ,,σαφεστατα θα εκανα και εγω.
Οποτε και λεω ,οκ..δεν θα ακυρωσω η ιδια την εθελοντικη μου.Επισης δεν θα αυτοχαρακτηριστω πλεοναζουσα γιατι δυστυχως αυτο κανατε ολοι οσοι συμμετειχατε σε αυτην την διαδικασια.,Και δεν ξερουμε που θα βγαλει αυτο.Και τελςο ναι..δεν ηιθελα να σθυμμεετχω σε κατι τοσο ξεφτυλα,γιατι ξεφτυλα ειναι η ολη υποθεση.
Αυτη ηταν η αμφιταλανετυεση μου.Ομως ΑΝ ειχα συμμετασχει,δεν θα εβγαινα μετα να ελεγα οτι οκ..αν δεν πιασω τις 2 προτιμησεις μου,γυρναω πισω και να την πλερωσουν(να το πω λαικα.. :P) αυτοι που ειναι στη διαθεση,ή παρακατω στα μορια απο μενα.Δεν θα ειχα το θρασσος να επικαλουμαι τον νομο,οταν εγω η ιδια συμεμτειχα σε μια παρανομη διαδικασια.Θα ελεγα οτι οκ κυρια μου,καλα να παθεις,διοτι ΕΒΛΕΠΕΣ ποσο ξεφτυλα ειναι η υποθεση,εβλεπες οτι δεν στεκει το πραγμα,εβλεπες την κοροιδεια και το ρισκαρες.
Αυτους λοιπον κατηγορω,Οσους συμμετειχαν μεν,αλλα τωρα τα θελουν ολα δικα τους και επικαλουνται τον νομο.,..ΟΧΙ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΑΙΤΡΗΣΗ,γιατι ξερω παρα πολυ καλα πως πιεστηκαν καποιιοι.Καποιοι..οχι ολοι.

Με βαση το ΔΙΔΑΔ/Φ48/38/οικ.11031/21-04-2008 Υπ. Εσωτ.  ( http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82 )
αναφέρει ότι : "Στην περίπτωση που ο υπάλληλος έχει υποβάλει αιτήσεις μετάταξης σε περισσότερους φορείς και εκδοθεί (δημοσιευτεί σε ΦΕΚ) η απόφαση μετάταξής του σε κάποιον από αυτούς, ο υπάλληλος υποχρεούται να ανακαλέσει τις λοιπές υποβληθείσες αιτήσεις."
άρα η μια αίτηση δεν αναιρεί τη άλλη και μόνο αμα πάρεις μετάταξη σε κάποια πρέπει να ανακαλέσεις τις υπόλοιπές.

επίσης ξαναρωτάω, σε πιο νόμο αναφέρει ότι μπορεί να σε μετατάξει εκτός θέσεων που έχεις δηλώσει. Δεν αναφέρεται πουθενά όπου και αν έψαξα. Οι υποχρεωτικές μετατάξεις βασίζονται είναι οι στο  αρθρο 11 του ν4172/2013 όπου περιγραφει την διαδικασία και την παραθέτω:
"11. Για το σχολικό έτος 2013-2014, ο ποσοτικός προσδιορισμός των κενών θέσεων στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, των υπηρεσιακών αναγκών, καθώς και το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, γίνεται με διαπι-στωτική πράξη που εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων κατόπιν εισήγησης της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με βάση την επεξεργασία και το συσχετισμό των στοιχείων που έχουν καταχωρηθεί, με ευθύνη των Διευθυντών Εκπαίδευσης, στο προβλεπόμενο στο άρθρο 7 του ν. 3848/2010 (Α' 71) ηλεκτρονικό σύστημα. Με βάση τον ανωτέρω προσδιορισμό, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται ο αριθμός των εκπαιδευτικών, ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, που υποχρεωτικά μετατάσσονται στις οριζόμενες στην ίδια απόφαση κενές ή συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης θέσεις εκπαιδευτικού ή διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, σε υπηρεσίες ή φορείς του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας. Με την ίδια απόφαση καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλουν σχετική αίτηση προτίμησης. Επί των αιτηθέντων εκπαιδευτικών συντάσσεται αξιολογικός πίνακας κατάταξης με βάση τα κάτωθι κριτήρια: α) συνολική προϋπηρεσία, β) οικογενειακοί λόγοι, γ) συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων που υπηρέτησαν, δ) κατοχή επιπλέον πτυχίου, ε) κατοχή μεταπτυχιακού και στ) κατοχή διδακτορικού.

Ο συνολικός υπολογισμός των μορίων γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 16 του π.δ. 50/1996 (Α' 45), όπως τροπο-ποιήθηκε και ισχύει. Η κατοχή κάθε επιπλέον πτυχίου ΑΕΙ αποτιμάται με 5 μονάδες, κάθε μεταπτυχιακού με 7 μονάδες και κάθε διδακτορικού με 14 μονάδες. Με βάση την κατάταξη στον ανωτέρω αξιολογικό πίνακα, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εκπαιδευτικοί μετατάσσονται υποχρεωτικά. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και του κατά περίπτωση συναρμόδιου Υπουργού μπορεί να ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο θέμα και λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος.»"

Μόνο ίσως η τελευταία πρόταση να αφήνει στον υπουργό δικαίωμα να σε ματατάξει όπου θέλεις αλλά θα πρέπει να είχε διεκρινιστεί από την αρχή και όχι κατόπιν εορτής. Αυτό είναι βασική αρχή. Αν ήθελε να σε μετατάξει οπούδήποτε θα μπορούσε να υπάρχει και επιλογή "οπουδήποτε" όπως υπάρχει στις μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο.

Η εγκύκλιος για τις υποχρεωτικές, εκτός από το νόμο 4172/2013, κάνει αναφορά και στις παραγράφους 1,2 του άρθρου 73 του νόμου 4174/2013, που τροποποιεί τον 4172 και λέει τα εξής:


Άρθρο 73

Τροποποίηση διατάξεων του ν. 4172/2013

1. Η παρ. 4 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013 (Α' 167) αντικαθίσταται ως εξής:

«4. Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»

Αναφέτεται μόνο σε αυτούς που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα ή εξαιριλυνται από αυτη. Όχι στους υπόλοιπους.

και τότε γιατί το συμπεριέλαβαν στην εγκύκλιο των μετατάξεων?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7957 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:39:22 μμ »
Αναφέτεται μόνο σε αυτούς που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα ή εξαιριλυνται από αυτη. Όχι στους υπόλοιπους.
Και ποιοί είναι οι υπόλοιποι;  ??? ??? ???  (κάτι μου ξεφεύγει εδώ!)
  

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7958 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:44:12 μμ »
Αύριο!Ας είναι,έστω κι έτσι >:(Πού θα πάει,τα περιθώρια στενεύουν,δεν μπορεί να υπάρξει μεθαύριο...
Ποτέ δεν ξερεις....ισως τα βγαλουν και Παρασκευη....μ'αυτους που μπλεξαμε ποτε δεν ξερεις....ντροπη τους....θα τους αρεζε να τραβανε τα παιδια τους αυτο το λουκι που τραβαμε εμεις καθε χρονο-Αυγουστο;Ουτε να τους φτυσεις δεν αξιζει!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7959 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:51:15 μμ »
Παράθεση
Γατόπαρδε ως ένα σημείο δέχομαι την κριτική σου και αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο. Απ' ότι θυμάμαι όλοι μας (και εσύ ακόμη) είμασταν σε δίλημμα για το τι θα κάνουμε. Έκανα την αίτηση χωρίς να έχω στο μυαλό μου ότι η ενέργεια μου αυτή ακυρώνει τις εθελοντικές μετατάξεις. Σε καμία περίπτωση. Ίσα ίσα που στις περιοχές που έκανα είχαν αφαιρεθεί οι θέσεις που είχαν δοθεί με τις εθελοντικές. Αν έχω μια ενοχή δεν είναι γιατί η ενέργεια μου αυτή ακύρωνε τις εθελοντικές μετατάξεις αλλά γιατί η όλη διαδικασία αποτελεί μια συνέχεια των εθελοντικών μεταθέσεων και γενικότερα όλων όσων εφαρμόζονται, εντελώς απαράδεκτα στην παιδεία. Διαφωνώ ότι λειτούργησα εις βάρος κάποιου. Πιστεύαμε ότι θα ανακοινωθούν ΚΑΙ οι εθελοντικές και οι υποχρεωτικές.
Οποτε και λεω ,οκ..δεν θα ακυρωσω η ιδια την εθελοντικη μου.Επισης δεν θα αυτοχαρακτηριστω πλεοναζουσα γιατι δυστυχως αυτο κανατε ολοι οσοι συμμετειχατε σε αυτην την διαδικασια.,Και δεν ξερουμε που θα βγαλει αυτο.Και τελςο ναι..δεν ηιθελα να σθυμμεετχω σε κατι τοσο ξεφτυλα,γιατι ξεφτυλα ειναι η ολη υποθεση.
Αυτη ηταν η αμφιταλανετυεση μου.Ομως ΑΝ ειχα συμμετασχει,δεν θα εβγαινα μετα να ελεγα οτι οκ..αν δεν πιασω τις 2 προτιμησεις μου,γυρναω πισω και να την πλερωσουν(να το πω λαικα.. :P) αυτοι που ειναι στη διαθεση,ή παρακατω στα μορια απο μενα.Δεν θα ειχα το θρασσος να επικαλουμαι τον νομο,οταν εγω η ιδια συμεμτειχα σε μια παρανομη διαδικασια.Θα ελεγα οτι οκ κυρια μου,καλα να παθεις,διοτι ΕΒΛΕΠΕΣ ποσο ξεφτυλα ειναι η υποθεση,εβλεπες οτι δεν στεκει το πραγμα,εβλεπες την κοροιδεια και το ρισκαρες.
... Ορισμένες φορές είναι τραγικό να συνειδητοποιείς πως είναι πιο άτεγκτη η συμπεριφορά που εκδηλώνεται από εκπαιδευτικό προς συνάδελφο εκπαιδευτικό και όχι από την πολιτική ηγεσία προς τον υπάλληλο εκπαιδευτικό... δυστυχώς τις τελευταίες δεκαετίες τέτοιες νοοτροπίες καλλιεργήθηκαν στον "ευλογημένο" τούτο... ΕΛΛΗΝΙΚΟ... τόπο... γι' αυτό μην μπαίνεις σε τέτοιου είδους διενέξεις... γιατί πληγώνεσαι απεριόριστά όποτε αντιλαμβάνεσαι πως  εχθρός σου δεν μόνον είναι ο Υπουργός, η Τρόϊκα και δεν ξέρω γω τι... ενίοτε είναι και ορισμένοι "συνάδελφοι"... με το δόγμα πως πάνω απ'όλα είναι το... "τι έχω να κερδίσω ΕΓΩ... ΜΟΝΟΝ ΕΓΩ"... Πάνω απ' όλα "ΕΓΩ"...

Αποσυνδεδεμένος dourvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7960 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:51:51 μμ »
Γεια χαρά σε όλους,
Παρακολουθώ τις συζητήσεις καιρό, όχι διεξοδικά γιατί είναι παρα πολλές, αλλά θα έλεγα αρκετά προσπαθώντας να ενημερωθώ με οτιδήποτε νέο.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση απο τα λεγόμενα σας και θα ήθελα να ρωτήσω είναι από που προκύπτει πως η δήλωση στις υποχρεωτικές συνιστά παραίτηση απο τις εθελοντικές. Δεν το έχω καταλάβει πως προκύπτει αυτό και παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε.

Αποσυνδεδεμένος koz_driver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7961 στις: Αύγουστος 27, 2013, 03:59:14 μμ »
ο 4172/2013 στη παραγραφο 4 έλεγε:
" Οι εκπαιδευτικοί του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και οι κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού διπλώματος εκ των εκπαιδευτικών της παραγράφου 1 του παρόντος μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, έως την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας."

¨Αναφερεται καθαρα σε αυτούς που τίθενται σε διαθεσιμότητα στη παρ.1 και στην παρ3 που είναι αυτή που εξαιρούνται λογω ειδικών κατηγοριών. Όταν μετά αποφάσισαν να καταργήσουν την εξαίρεση των MSc και PhD την άλλαξαν ως εξής στο 4174/2013:

"Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»

η παρ 2 επίσης λέει:
"2. Στο τέλος του δευτέρου εδαφίου της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013, οι λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας.» αντικαθίστανται από τις λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»."

Όταν γίνεται αναφορά σε ένα νόμο που τροποιηθηκε από ένα άλλο πάντα γίνεται αναφορα σε αυτών που τον τροποποιεί. Το έχω δεί πολλές φορές. Για αυτό το αναφέρει.

Αλλά ακόμα και έτσι να μην είναι οι περιπτώσεις που αναφέρει και για τις οποίες εφαρμόζεται είναι σαφής η παρ 4 ακόμα και μετά την τροποποίηση είναι ξεκάθαρες.

Η δεύτερη αναφλερεται στο να μπορεί κάποιος που είναι πτυχιούχος ΤΕΙ και είναι ΠΕ σαν εκπαιδευτικός να πάει σαν ΤΕ σαν διοικητικός. Έτσι ξεκώλησαν και οι μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις που έτρεχαν εδώ και ένα χρόνο.

@greedo
Οι υπόλοιποι είμαστε εμείς δεν μπήκαμε στο καθεστος διαθεσιμότητας ή εξαίρεσης από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7962 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:02:30 μμ »
Γεια χαρά σε όλους,
Παρακολουθώ τις συζητήσεις καιρό, όχι διεξοδικά γιατί είναι παρα πολλές, αλλά θα έλεγα αρκετά προσπαθώντας να ενημερωθώ με οτιδήποτε νέο.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση απο τα λεγόμενα σας και θα ήθελα να ρωτήσω είναι από που προκύπτει πως η δήλωση στις υποχρεωτικές συνιστά παραίτηση απο τις εθελοντικές. Δεν το έχω καταλάβει πως προκύπτει αυτό και παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε.

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με τις εθελοντικές. Δεν έχει βγει καμία επίσημη ανακοίνωση, αλλά ούτε και ανεπίσημη πληροφορία. Κανένας δεν αναφέρει αυτό το θέμα και κακώς. Βέβαια, για κανένα θέμα που έχει σχέση με τις μετατάξεις δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη ενημέρωση. Όλοι κάνουμε υποθέσεις και ελπίζουμε ανάλογα μ' αυτό που μας συμφέρει.

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να καταθέσεις μία υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι δεν παραιτείσαι από τις εθελοντικές μετατάξεις και ενδεχομένως να τη χρησιμοποιήσεις, εάν θέλεις να προσφύγεις κάπου υπερασπιζόμενος τα νόμιμα δικαιώματά σου.

Αποσυνδεδεμένος dz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7963 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:05:53 μμ »
Υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει κάποια σοβαρή πληροφόρηση για το πότε θα ανακοινωθούν???

Εχω βαρεθεί να διαβάζω συνεχώς για τον Μπράτη.. Οι αιρετοί της δευτεροβάθμιας τι ακριβώς κάνουν????? Στην τελική το θέμα των μετατάξεων αφορά σε πρώτο λόγο τη δευτεροβάθμια!Ελεος πια με την ανικανότητά τους! Πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα στην οποία ένας τόσο μεγάλος αριθμός δημοσίων υπαλλήλων προσπαθεί να ενημερωθεί για το μέλλον της εργασιακής του κατάστασης μέσω forum, sites και συζητήσεων μεταξύ μας! Για να μην αναφερθώ στο ότι για να βγει άκρη περί των λεπτομερειών της Υ.Α. ο ένας συνάδελφος έπαιρνε τον άλλον τηλ και μέσω συζητήσεων μόνο καταφέραμε να βγάλουμε έστω μία άκρη, που κι αυτή πολύ αμφιβάλλω αν είναι ορθή.. Τι να πω.. Κι όλ' αυτά μόλις μία εβδομάδα πριν την επίσημη αρχή της σχολικής χρονιάς!! Οταν συνειδητοποιήσουμε πόσο αναξιόπιστοι είναι όλοι εκείνοι που κινούν τα συγκεκριμένα νήματα, μόνο τότε θα σταματήσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας (ακόμα και μέσα στα forum!?!) και θα αντιδράσουμε ! (όπως οφείλουμε, πρωτίστως στους εαυτούς μας αλλά και στο μαθητικό δυναμικό αυτής της χώρας.)

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7964 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:09:50 μμ »
Οι εθελοντικές δεν θα γινούν....
Αν ήταν να γίνουν δεν θα είχαν δώσει στις υποχρεωτικές και αυτές τις θέσεις.
Και το αναλύω:
π.χ. Στην Α Αθηνας είχαν δώσει για Πληροφορική 36 θέσεις και τα ολοήμερα ΕΑΕΠ ήταν περίπου 72, τα μισά.
Τώρα δίνουν 81 θέσεις για να καλύψουν τα ΕΑΕΠ και τα κλασικά ολοήερα.
Αλλα 36 άτομα τι να τα κάνουν Πρωτοβάθμια.
Κατάλαβαν ότι οι εθελονικές οδηγούσαν σε ανταλλαγή πληθυσμών... και με το πρόσχημα της Τροικας
το έκοψαν...
Αυτά πιστευώ... ο καιρός θα δείξει....

Αποσυνδεδεμένος eirini23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7965 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:14:57 μμ »
Υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει κάποια σοβαρή πληροφόρηση για το πότε θα ανακοινωθούν???
Οι αιρετοί της Β/θμιας ασχολούνται με τις καρέκλες τους. Σχεδιάζουν απεργίες για να δικαιολογήσουν την ανεπάρκεια τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.