*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386050 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8974 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:28:18 μμ »
Αυτό έχει γίνει και σε άλλους...
Kalimera
Xrostao ena siggnomi ston jtsop pano ston ejkneyrismo mou ton stoxopoiisa
Pragmati yparxoun atoma stin d me ligotera moria

Ego eixa dilosei 2h epilogi magnisia kai me traviksan ekei xoris na lavoun ypopsin tin a epilogi mou
Profanos tha kano enstasi
O jtsop den exei kamia sxesi kai pali syggnomi
Sorry gia ta greeklish alla eimai ktel

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:52 »

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8975 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:28:41 μμ »
Δεν είναι λόγος αυτός για μαζικές ενστάσεις... ::)

Αποσυνδεδεμένος Spellius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8976 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:31:21 μμ »
Καλημέρα.

Εγώ έχω μία εύλογη απορία στο όλο θέμα των μετατάξεων. Πως γίνεται ορισμένες ειδικότητες (π.χ. Αγγλικών πρωτοβάθμιας) να μην πήραν μετάθεση στην Αθήνα λίγους μήνες πριν και μετά από λίγο καιρό να εμφανίζονται διαθέσιμες θέσεις για μετάταξη σε Α' και Β' Αθήνας κτλ;

Με ποιο τρόπο και ποια κριτήρια διατίθενται θέσεις για μετάταξη και αποκλείονται άτομα από μετάθεση;

Μήπως οι μετατάξεις (και η επανέκδοση της εγκυκλίου μέσα στο δεκαπενταύγουστο) είναι ένας πάρα πολύ ωραίος τρόπος να καλυφθούν οι υποχρεώσεις των πολιτικών μας σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς;

Θα επιθυμούσα μία απάντηση.

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8977 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:37:24 μμ »

Με ποιο τρόπο και ποια κριτήρια διατίθενται θέσεις για μετάταξη και αποκλείονται άτομα από μετάθεση;

Με την πίεση του κυρίου Τόμσεν πολλά γίνονται! Πίστεψέ με δεν υπάρχει πιό λογική εξήγηση. Τα αίτια είναι πολιτικά και όχι υπηρεσιακά!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:52 »

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8978 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:40:18 μμ »
Οι επιπλέον ανάγκες σε ΕΑΕΠ σε ήδη υπάρχουσες ειδικότητες δεν έχουν συσταθεί ως θέσεις, επομένως δεν μπορούσαν να γίνουν μεταθέσεις/υπηρεσιακές μεταβολές με βάση αυτές. Εικάζεται ότι θα δημιουργηθούν τώρα, με βάση τη μεταφορά οργανικών από τη Β/θμια, καθώς η υπουργική απόφαση μιλά για συνιστώμενες οργανικές θέσεις. Πιθανότατα θα συσταθούν και θα φανούν στα οργανογράμματα των σχολείων στις οριστικές τοποθετήσεις και θα είναι διαθέσιμα στις επόμενες υπηρεσιακές μεταβολές.

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8979 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:42:26 μμ »
Ζούμε καταστάσεις αντι-δημοκρατίας, άκουσον άκουσον ο υπουργός και το επιτελείο του (ίσως φώναξε και το γειτονάκι του) διεκπεραίωσαν την όλη υπόθεση. Το κράτος δε λειτουργεί (ΚΥΣΔΕ ΜΥΣΔΕ κτλ) και υποκαθίσταται από το παρεάκι ενός ούτε καν εκλεγμένου!!!!!

Το έχεις διασταυρώσει προσωπικώς ή αναμεταδίδεις και συ, ως γνήσιο παπαγαλάκι, τις ανοησίες που έχουμε βαρεθεί να ακούμε εδώ και μέρες; Μπορεί να μην "πάμε" τον όποιο πολιτικό, αλλά υπάρχει και ένα επίπεδο αντικειμενικότητας, το οποίο αν καταργήσουμε, δεν θα διαφέρουμε απ' αυτούς που κρίνουμε...
Αν πάλι το έχεις διασταυρώσει, καλό είναι να μας ενημερώσεις για τα άτομα που διεκπεραίωσαν τη διαδικασία και άλλες λεπτομέρειες.
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8980 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:48:43 μμ »
O praitor έχει δίκιο. Είναι 69 στην τροποποίηση και όχι 50.

Πές τα ρε μεγάλε, γιατί θα μας τρελάνουν εδώ μέσα!!!!

Ελληνικά ξέρουμε, δόξα το Θεό!

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8981 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:51:35 μμ »

γιατί δόθηκαν λιγότεροι πλεονάζοντες από τις θέσεις στην Α'βάθμια, τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι οι πλεονάζοντες είναι περισσότεροι.


Δεν δόθηκαν λιγότεροι. Την επόμενη ημέρα "το δελτίο τύπου-απόφαση" τροποποιήθηκε και πλεονάζοντες και κενά εξισώθηκαν στην Αττική. Στο ΦΕΚ μπήκαν οι τροποποιημένοι αριθμοί, μετά την εξίσωση.



Σε ό,τι αφορά την Δ' Αθήνας, στο ΦΕΚ της 13-8-2013 αναφέρεται ότι θα μεταταχθούν 50 ΠΕ19-20 (αριθμός που συμφωνούσε με τους πλεονάζοντες και τις θέσεις, μέχρι τότε).
Την επομένη όμως, 14-8-2013, η τροποποιητική Υ.Α. τροποποίησε "την αριθ. 111967/Δ2/13 -08-2013 απόφασης καθορισμού αριθμού θέσεων" (και ΟΧΙ των πλεοναζόντων) σε 69.
Άρα μείναμε με 50 πλεονάζοντες, αλλά 69 θέσεις.
Εκ του αποτελέσματος εξάλλου, φαίνεται ότι πράγματι δεν δόθηκαν όλες οι θέσεις στις αιτήσεις εντός ΠΥΣΔΕ.
Έχω ξεκινήσει να τσεκάρω ονόματα, και δεν έχω τελειώσει ακόμα, αλλά ήδη έχω βρει μεταταχθέντες στην Δ' που προήλθαν από εκτός ΠΥΣΔΕ, ακόμα και εκτός Περιφερειακής Δ/νσης.

Αντίθετα, σε άλλα ΠΥΣΔΕ που ο αριθμός πλεοναζόντων και θέσεων ήταν εξαρχής ο ίδιος, λογικά δεν πρέπει να υπήρξε τέτοιο θέμα, και οι θέσεις λογικά καλύφθηκαν όλες από το οικείο ΠΥΣΔΕ.

Συνάδελφε θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις για την σωστότερη ενημέρωση όλων.
Δεν είναι 50 οι πλεονάζοντες, αλλά 69. Το ΦΕΚ και η τροποποίησή του αφορούσε εκπαιδευτικούς που μετατάσσονται υποχρεωτικά (δηλαδή τους πλεονάζοντες).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 12:58:46 μμ από praitor »

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8982 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:52:41 μμ »
Μπορει να εχει απαντηθει αλλα εχω χασει την μπαλα απο χθες, η Β Αθηνας εβγαλε 64 θεσεις για πληροφορικους, πηρε 57 τελικα, εγω ημουν σε διαθεση στην Ευβοια με πρωτη επιλογη τη Β Αθηνας, δεν εχω πολλα μορια, αλλα γιατι δεν πηραν αλλους στη Β Αθηνας?

H B Αθήνας άφησε απ' έξω άτομα από τη διάθεση ΠΥΣΔΕ που την είχαν βάλει 1η επιλογή και πήρε άλλους από άλλα ΠΥΣΔΕ...Άρα δε νομίζω να έγιναν πρώτα εντός...
Το ίδιο και η Δ Αθήνας.

Σπάω το κεφάλι μου, αλλά δεν μπορώ έναν οποιοδήποτε αλγόριθμο βάση του οποίου υλοποιήθηκε αυτό το έκτρωμα...

Το μόνο που μπορώ να πω, είναι ότι αυτός που έτρεξε τον αλγόριθμο δεν κατάλαβε τι έλεγε η τροποποιητική του ΦΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 12:56:24 μμ από praitor »

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8983 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:52:59 μμ »
Μην ξεχνάτε και τις "διευκρινήσεις" του Υπουργείου και τις δηλώσεις του τύπου " Η Δευτέρα (Παρουσία ή τέλος πάντων η Τετάρτη) είναι μια άλλη μέρα και αν χρειαστούν διορθώσεις θα γίνουν ..."

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8984 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:53:07 μμ »
Έμαθε κανείς αν τα μόρια θα μετατραπούν σε μόρια πρωτοβάθμιας για όσους πήραν και αν μετράνε μεταπτυχιακά κλπ;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8985 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:53:42 μμ »
Συνάδελφοι, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος, αλλά εγώ θέλω να επισημάνω το εξής:

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα της "δοτικής ικανότητας" των ΠΥΣΔΕ , δλδ ότι επιτρέπεται σε κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα να μεταταχθεί αριθμός το πολύ ίσος με τους πλεονάζοντες που είχαν ανακοινωθεί για το συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ. Κι αυτό γιατί υπήρχαν ΠΥΣΔΕ που σε κάποιες ειδικότητες δεν είχαν δώσει κανένα πλεονάζοντα (άρα "δοτική ικανότητα"=0 ) και παρόλα αυτά νομίζω πως ειπώθηκε ότι κάποιοι από αυτές τις ειδικότητες μετατάχθηκαν σε άλλα ΠΥΣΔΕ επιλογής τους. Κανονικά από ΠΥΣΔΕ που έχει βγάλει 0 πλεονάζοντες σε μία ειδικότητα, δεν επιτρέπεται να μεταταχθεί κανείς, και ούτε καν θα έπρεπε να είχαν και δικαίωμα να υποβάλλουν αίτηση οι συνάδελφοι αυτοί.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, διορθώστε με...


edit: τελικά βλέπω πως το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 12:55:30 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8986 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:56:25 μμ »
Ορισμένα ψύχραιμα συμπεράσματα τώρα που πέρασαν κάποιες ώρες.
Καταρχήν να πώ οτι κατάφερα να πάρω μετάταξη στη πόλη που ήθελα από νησί και περιπλανήσεις πολλών ετών...Εύχομαι καλή συνέχεια σε όσους πήραν και σε όσους δεν πήραν ενώ ήθελαν.Ελπίζω να πάτε εκεί που θέλετε γιατί είναι πολύ άσχημο να είσαι μακριά από το σπίτι σου παρά τη θέληση σου...
α)Αναλωθήκαμε σε συζητήσεις και διαμάχες τις ημέρες των αιτήσεων για το ποιοι θα προηγούνται,πώς θα γίνει και λοιπά.Όλοι είπαμε και τα σωστά μας και τα λάθη μας,κάποιοι χλευαστήκαμε κιόλας γιαυτά που είπαμε,έτσι είναι η ζωή.Αλλη φορά ας είμαστε λίγοο πιο συγκρατημένοι αφού άλλοι αποφασίζουν τελικά και εμείς μόνο τα θέλω μας εκφράζουμε...
β)Κάποιοι έσπειραν τον πανικό όπως πάντα αλλά ευτυχώς έπεσαν έξω...
γ)Από την αρχή ήταν μία αμφιλεγόμενη και δύσκολη διαδικασία,σίγουρα όμως δεν ήταν deadlock όπως κάποιοι προσπάθησαν μετ'επιτάσεως να πείσουν...
δ)Εν τέλει,ήταν ίσως η μοναδική ευκαιρία κάποιου να πάει κοντά στο σπίτι του,γιαυτό και όσοι μας κατηγόρησαν που κάναμε αίτηση,ας το ξανασκεφτούν...
ε)Πριν διασύρουμε κάποιον δίνοντας στη φόρα μήνυμα του που έλεγε κάτι λάθος,ας το ξανασκεφτούμε.Λίγη επιείκια δε βλάπτει...Πόσα τέτοια λάθη θα μπορούσαν να παρατεθούν...
ΥΓ.  Οσοι έχουμε κάνει και για απόσπαση πώς την ακυρώνουμε??Ξέρει κανείς??

Συμφωνώ και επαυξάνω τα περισσότερα που γράφεις!
α) Έχει αποδειχθεί πως ο δημόσιος ανοικτός διάλογος είναι ο καλύτερος τρόπος έκφρασης της Δημοκρατίας. Με εντάσεις, κόντρες, αντιπαλότητες, αλλά σεβασμό στη γνώμη και τις θέσεις του άλλου και τεκμηρίωση των λεγομένων μας.
β) Κάποιοι, πάντα παίζουν τον ρόλο του δυναμιτιστή, σε κάθε δραστηριότητα ελεύθερης έκφρασης. προσωπικά συμφέροντα και θέσεις...
γ) Κανείς δεν αντιλέγει πως η όλη διαδικασία δεν ήταν και η κορύφωση της νομιμότητας και οργάνωσης!
δ) Μοναδική ευκαιρία για να πάει στο σπίτι του κάθε ξενιτεμένος επί πολλά-πολλά χρόνια, όπως και έγινε! Χωρίς προοπτική να πάει ΠΟΤΕ, στο σπίτι του! Αυτοί που τους κατηγόρησαν, θα συνεχίσουν το ίδιο βιολί τους...
ε) Αφού δεν γνωρίζουμε την ακριβή διαδικασία και τον "αλγόριθμο" που λένε και οι ειδήμονες, μπορούμε να βγάζουμε άπειρα σενάρια.

Υ.Γ. Η αίτησή του καθενός που πήρε μετάταξη, εννοείται πως ακυρώνεται αυτόματα από το σύστημα του Υπουργείου. Εκτός και αν δεν τα διασταυρώσουν και δώσουν αποσπάσεις και σ' αυτούς, οπότε θα μπερδέψουν τα πράγματα, μόνο για το υπουργείο, αφού οι μεν μεταταγμένοι δεν έχουν να κάνουν τίποτε (ανήκουν πλέον σε άλλη βαθμίδα, απ' αυτή που τους δίνει απόσπαση), το δε Υπουργείο θα πρέπει να κάνει διπλή δουλειά, αποσπώντας (ενδεχομένως) συμπληρωματικά άλλους στις θέσεις των μεταταγμένων ή θα τα αφήσει ως έχουν.
Πάντως, εσύ δεν χρειάζεται να ακυρώσεις τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 10:40:30 πμ από PE11-2000 »
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8987 στις: Αύγουστος 29, 2013, 12:58:47 μμ »
Μην ξεχνάτε και τις "διευκρινήσεις" του Υπουργείου και τις δηλώσεις του τύπου " Η Δευτέρα (Παρουσία ή τέλος πάντων η Τετάρτη) είναι μια άλλη μέρα και αν χρειαστούν διορθώσεις θα γίνουν ..."

Πάντως από τη Δ/θμια μου είπαν ότι αυτό που βγήκε χθές είναι ένα ΑΠΛΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ και να περιμένουμε να αναρτηθούν επίσημα οι πίνακες για οποιες ενέργειες. Λέτε να γίνουν αλλαγές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.