*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332092 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9380 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:51:24 μμ »
Επειδή δε βγήκε εγκύκλιος για ΠΕ06 και ΠΕ11 δε σημαίνει πως δεν μπορούσαν να κάνουν αίτηση μετάταξης και αν προκύψει κενό (μετά τις μεταθέσεις) να την πάρουν!Αν δε λέγεται εθελούσια πώς λέγεται όταν θέλεις να πας και κάνεις αίτηση;

Ntroulis,

η ερώτηση αφορούσε την εγκύκλιο των εθελοντικών μετατάξεων για την σύσταση νέων κλάδων στην πρωτοβάθμια.  Σε αυτή την εγκύκλιο δεν περιλαμβάνονταν κλάδοι ειδικοτήτων που προϋπήρχαν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:42 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9381 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:51:48 μμ »
Επειδή όπως καταλαβαίνετε για πολλούς από εμάς, που δεν έχουμε ασχοληθεί με διοικητικά,
πολλά από αυτά που γράφετε ακούγονται ως ξένη γλώσσα, φανταστείτε πόσο φταίνε οι
διάφοροι συνάδελφοι που τυχαία διάλεξαν μία από τις διαδικασίες, για το μέλλον των θέσεων τους,
και των αιτήσεων τους.

Οπότε το να λέμε, ακυρώστε 3500 μετακινήσεις, εκ των οποίων οι περισσότερες ενδεχομένως
έγιναν βάσει κάποιας λογικής, δεν είναι πρέπον...

Ομολογώ ότι δεν με σύμφερε με τίποτα να γίνουν κανονικές πανελλαδικές μετατάξεις για όλους,
αλλά και μία τέτοια ξαφνική ανακατανομή τόσων χιλιάδων ανθρώπων ρε παιδιά δεν θα ήταν δίκαιη,
σκεφτείτε το.
Δεν λέω να ακυρωθεί η διαδικασία απλώς δε μου αρέσει ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων...Δεν είναι μόνο οι ΠΕ05,ΠΕ07,ΠΕ08,ΠΕ19.Υπάρχουν κι άλλοι που θεωρούν ότι αδικήθηκαν,και ίσως να αδικήθηκαν...Αυτό λέω.
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9382 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:55:22 μμ »
ώπα περίμενε ! τώρα κατάλαβα τι ρωτάς - νόμιζα ότι αναφερόσουν σε ΠΕ06 ΚΑΙ ΠΕ11 της β/θμιας που είχανκάνει αίτηση μετάταξης στην α/θμια- ανεξάρτητα των εθελοντικών του απριλίου - που ούτως ή άλλως δεν τους αφορουσαν - και φυσικά ανεξάρτητα των τελευταίων υοχρεωτικών... εξ ου και απάντησα " προφανώς και προηγουνταν! "

για τους υπό σύσταση κλάδους που έκαναν αίτηση μετάταξης τον απριλιο - εθελοντικές - δεν έχει ως τώρα υπάρξει κάποιο έγγραφο που να ακυρώνει την διαδικασία τους και τις αιτήσεις τους. Στην πράξη αν αυτό έγινε ειναι ΄αλλο θέμα και δεν το γνωρίζουμε σίγουρα.

το μόνο κάπως σχετικό που αναφέρει ο νόμος ειναι πως "απαγορεύεται σε υπάλληλο να αγνοήσει παλαιοτερη υποθεση για να διεκπεραιώσει νεώτερη"... απο εκει και πέρα η διαδικασία του "κατεπείγοντος" -που είχαν οι υποχρεωτικές μετατάξεις - μπορεί να ανατρέψει πάρα πολλά...

θα έλεγα να κοιτάξετε πάντως και το αρ. 91 τυ 4172 για την κινητικότητα....δινει αρκετές απαντησεις για τις υποχρεωτικές.
Στους ΠΕ06 και ΠΕ11 αναφερόμουν.Καλά κατάλαβες  :)
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9383 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:57:13 μμ »
@ntroulis

τοτε, στην περίπτωση αυτη, ναι ΄- αυτοί είχαν κάνει αιτηση μετάταξης βάσει του 1841 και ναι, προηγουνται στο να μάθουν έστω την απάντηση στο αίτημά τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:42 »

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9384 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:58:21 μμ »
Επειδή όπως καταλαβαίνετε για πολλούς από εμάς, που δεν έχουμε ασχοληθεί με διοικητικά,
πολλά από αυτά που γράφετε ακούγονται ως ξένη γλώσσα, φανταστείτε πόσο φταίνε οι
διάφοροι συνάδελφοι που τυχαία διάλεξαν μία από τις διαδικασίες, για το μέλλον των θέσεων τους,
και των αιτήσεων τους.

Οπότε το να λέμε, ακυρώστε 3500 μετακινήσεις, εκ των οποίων οι περισσότερες ενδεχομένως
έγιναν βάσει κάποιας λογικής, δεν είναι πρέπον...

Ομολογώ ότι δεν με σύμφερε με τίποτα να γίνουν κανονικές πανελλαδικές μετατάξεις για όλους,
αλλά και μία τέτοια ξαφνική ανακατανομή τόσων χιλιάδων ανθρώπων ρε παιδιά δεν θα ήταν δίκαιη,
σκεφτείτε το.

Αυτό περίπου σκεφτόμουν κι εγώ..Μια αντιστροφή των θέσεων θα ήταν άδικη για τους περισσότερους όσο κι αν εμείς που γυρίζουμε στα νησιά χρονια δεν μπορούμε να παμε σπίτι μας. Δηλ τι να λέγαμε; ελα εσυ τώρα στο νησί που είσαι μια χαρά τόσον καιρό σπίτι σου και να ερθω εγώ εκεί; Με τα μόρια που εχω χτυπούσα οποιαδήποτε περιοχή ήθελα. Γι αυτό λέω ότι μάλλον το υπουργείο δεν το είχε σκεφτεί το πράγμα σωστά από την αρχή. Κάτι άλλο ήθελε να κάνει και τα έκανε μπιιιπ.

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9385 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:59:28 μμ »
Είστε μερικοί πάρα πολύ άδικοι με τους συναδέλφους σας,
το ποσοστό 2%-5% που γνωρίζει τις τρύπες του εκάστοτε συστήματος και τις εκμεταλεύεται δεν
αντιπροσωπεύει τους συναδέλφους σας....

ΚΑΤΗΓΟΡΩ το "ΣΥΣΤΗΜΑ" για τα κάτωθι:

1) Έκανε μια διαδικασία μετατάξεων στην Α'θμια η οποία ΠΑΛΙ λειτούργησε με κομματικά κριτήρια. Για τον αλγόριθμο προείχε να πάρουν μετάταξη όσοι ήταν στο excel του πολιτικού γραφείου. Και δεν καταλαβαίνω γιατί εκτίθενται. Στο κάτω κάτω όλοι οι εμπλεκόμενοι κλάδοι (Πληροφορική, Αγγλικά, Γυμναστές, κλπ.) ζητούσαν για χρόνια να ανοίξουν κι άλλες οργανικές στην Α'θμια. Θα μπορούσαν να τα είχαν κάνει με το γράμμα του Νόμου, οπότε θα είχαν βολέψει και το περιβόητο 2-5%.

2) Δεν υπήρχε Εγκύκλιος γιατί με εγκύκλιο οι διαδικασίες είναι σαφείς. Οργανωμένες, με πίνακες μοριοδότησης που δημοσιοποιούνται και με περίοδο Ενστάσεων. ΔΕ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ TEACHERS.MINEDU.GOV.GR Αντίθετα υπήρξε Υπουργική Απόφαση που δεν προσβάλλεται εύκολα. Μόνο στο ΣτΕ ατομικά μπορεί κανείς να κάνει αίτηση θεραπείας και μόνο αν έχει έννομο συμφέρον. Κι αν δικαιώνεται κάποιος, άντε να τσιμπάει κι αυτός οργανική στην Α'θμια. Άλλοι βέβαια έστιβαν το μυαλό τους, μαδούσαν τη μαργαρίτα, μπορεί να ήθελαν να κάνουν αλλά έψαχναν να βρουν το νόημα και αποφάσισαν ότι δε θα παίξουν κορώνα - γράμματα. Δεν έκαναν αίτηση, δεν έχουν έννομο συμφέρον (πρακτικά), δε μπορούν να κάνουν ένσταση παρά μόνο να κοιτούν "τα άλλα τρένα να περνούν".

3) Επικοινωνιολόγοι: Κυβερνούν τον τόπο. Η συγκεκριμένη εγκύκλιος - κουκουρούκου προκηρύχθηκε 15υγουστο (Η πρώτη εβδομάδα κυλάει με μπάνια, έπαιρνες την απόφαση σε 1-2 μέρες). Έψαξαν προσεκτικά τις λέξεις και έκρυψαν της λεπτομέρειες (εκεί που υπηρετείς ΤΩΡΑ), έκαναν όταν έπρεπε τις διαρροές ("Μην κάνετε παιδιά, θα λήξει το ΕΣΠΑ, το ΕΑΕΠ και θα παίξει διαθεσιμότητα"), έδωσαν επεξηγήσεις της τελευταίας στιγμής, εντός ορίου, αλλά απάντησαν επιλεκτικά. Μας είπαν για τον αλγόριθμο επιλογής κενών και είχαμε 1 ολόκληρη μέρα να τον επεξεργαστούμε.

4) Δεν αναρτώνται οι αξιολογικοί Πίνακες. Μόρια; ΠΥΣΔΕ προέλευσης; And what about diavgeia? Το ντετέκτιβ θα κάνουμε για να συμπεράνουμε αν αδικηθήκαμε; Είναι φάουλ τους, ακόμα και τώρα έχουν πρόβλημα. Κάντε ατομικά, αιτήσεις θεραπείας, ενστάσεις, κλπ. ζητήστε να σας κοινοποιηθούν οι αξιολογικοί πίνακες, δε μπορούν να το αρνηθούν, μοιραστείτε τους και θα δείτε μεγαλύτερη κατακραυγή...

5) Το κομματικοκεντρικό κράτος βρίσκεται στο peak του. Κάποτε για τις λαμογιές του ενός κόμματος φώναζε το άλλο, μέχρι να μπει εκείνο στη θέση του οδηγού και να αντιστραφούν οι ρόλοι. Τα κόλπα και τα πόστα ήταν γνωστά και για τους δύο. Τώρα που συνεργάζονται πραγματικά μεγαλουργούν. Συγκλονιστικές ερμηνείες...

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9386 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:04:12 μμ »
προφανώς και προηγουνταν!

Ευχαριστούμε bitch

ώπα !! έκανα κάποιες αλλαγές στο προηγούμενο ποστ γιατί κατάλαβα λάθος την αρχική ερώτηση. Παρακαλώ κοιτάξτε το ποστ μου εκ νέου.

Εγώ πάντως αναφερόμουν σ αυτό που κατάλαβες εξ αρχής bitch οπότε και πήρα την απάντηση μου

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9387 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:06:21 μμ »
μάλλον φταίει ο αέρας του Βελγίου τελικά!! Μη δίνεις σημασία !!  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9388 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:10:54 μμ »
Επειδή όπως καταλαβαίνετε για πολλούς από εμάς, που δεν έχουμε ασχοληθεί με διοικητικά,
πολλά από αυτά που γράφετε ακούγονται ως ξένη γλώσσα, φανταστείτε πόσο φταίνε οι
διάφοροι συνάδελφοι που τυχαία διάλεξαν μία από τις διαδικασίες, για το μέλλον των θέσεων τους,
και των αιτήσεων τους.

Οπότε το να λέμε, ακυρώστε 3500 μετακινήσεις, εκ των οποίων οι περισσότερες ενδεχομένως
έγιναν βάσει κάποιας λογικής, δεν είναι πρέπον...

Ομολογώ ότι δεν με σύμφερε με τίποτα να γίνουν κανονικές πανελλαδικές μετατάξεις για όλους,
αλλά και μία τέτοια ξαφνική ανακατανομή τόσων χιλιάδων ανθρώπων ρε παιδιά δεν θα ήταν δίκαιη,
σκεφτείτε το.

Αυτό περίπου σκεφτόμουν κι εγώ..Μια αντιστροφή των θέσεων θα ήταν άδικη για τους περισσότερους όσο κι αν εμείς που γυρίζουμε στα νησιά χρονια δεν μπορούμε να παμε σπίτι μας. Δηλ τι να λέγαμε; ελα εσυ τώρα στο νησί που είσαι μια χαρά τόσον καιρό σπίτι σου και να ερθω εγώ εκεί; Με τα μόρια που εχω χτυπούσα οποιαδήποτε περιοχή ήθελα. Γι αυτό λέω ότι μάλλον το υπουργείο δεν το είχε σκεφτεί το πράγμα σωστά από την αρχή. Κάτι άλλο ήθελε να κάνει και τα έκανε μπιιιπ.

Κοίτα επειδή δεν έχουν συσταθεί ακόμα οι νέες οργανικές μπορεί το θέμα να λυθεί πολιτικά.
Σενάριο:
Οι οργανικές δε δίνονται ακόμα, πρέπει να έρθει Μάιος - Ιούνιος, τώρα διαπιστώνονται λειτουργικά κενά.
Νέος υπουργός (δεν εξετάζω εκλογές, ή ανασχηματισμό, ή υπηρεσιακή κυβέρνηση με υπουργό στυλ Μπαμπινιώτη) κάνει νέα Υπουργική Απόφαση και λέει:
Συστήνονται οι τάδε οργανικές Α'θμιας με το τάδε ΦΕΚ...
Καλούνται να κάνουν αίτηση για να πάρουν οργανική στην Α'θμια (αυτές του παραπάνω ΦΕΚ) όσοι μετατάχθηκαν με την ΥΑ απόφαση Αρβανιτόπουλου, ή όσοι επιθυμούν μετάταξη από Β'θμια σε Α'θμια στους συγκεκριμένους κλάδους από όλη την Ελλάδα.
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ Β'ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Α'ΘΜΙΑΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΕΝΙΑΙΑ...

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9389 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:31:54 μμ »
και ξαναγράφω και αφορά το 80% των συναδέλφων όπως καταλαβαίνετε που είναι μαζεμένοι στις
διάφορες μεγάλες πόλεις...

Δηλαδή επειδή μας περίσσεψαν, βάσει ωραρίου +2, και αλλαγές προγραμμάτων στην βθμια, και συγχωνεύσεις σχολείων, όλοι εμείς τώρα θα διεκδικήσουμε τις τοπικές οργανικές θέσεις αθμιας, που καλύπταμε έτσι και αλλιώς τοπικά, πανελλαδικά με όλους τους συναδέλφους μας;

Με συγχωρείς αλλά αν πραγματοποιήθηκε το όνειρο κάποιου μια στιγμή και μετά από 3 ως 5 χρόνια πήρε
μετάθεση, στην περιοχή του, και τώρα τον περίσσεψαν μηχανικά, και έβαλαν τις ΩΡΕΣ ΤΟΥ ουσιαστικά στην
αθμια, αφού οι ώρες του είναι, απλά κάποιοι έχουν συμφέρον να το βλέπουν σπαστά ως νέες θέσεις,
τώρα να τις διεκδικήσει μαζί με τους υπόλοιπους που δεν τα είχαν καταφέρει, και συνέχιζαν να παίρνουν πολλά
μόρια δυσμενών συνθηκών, για να ξαναγυρίσει πίσω στο αγροτικό του;;

Ε, δεν είναι λογικά πράγματα αυτά, σέβομαι ότι τώρα οι συνάδελφοι, λόγω της ίδιας πραγματικότητας,
που περίσσεψε εμάς, είναι κολλημένοι 5-8 χρόνια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ δίκαιο, να
εκμεταλευτούν ένα παράθυρο του συστήματος (βλέπε μετάταξη νέα θέση), και να πάρουν τις ΔΙΚΕΣ μου
ώρες, που εγώ τις έκανα έτσι και αλλιώς τα 4 τελευταία χρόνια, λόγω της μηχανικής του Υπουργείου,
που με περίσσεψε από την βθμια.

Θα έπρεπε αφού όλοι ίδιας ειδικότητας είμαστε αυτό το α-β να είναι ενιαίο έτσι και αλλιώς, και να
μπορείς να μετακινηθείς από το ένα στο άλλο συνέχεια, ανάλογα που υπάρχει κενό, και όχι ανάλογα
που είναι το συμφέρον να επωφελούνται οι αθμιας, και αλλιώς η βθμιας, όλοι μαζί, ΠΑΝΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9390 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:38:28 μμ »
Συναδελφοι,θα'θελα να εκφρασω το παραπονο μου και δεν απευθυνομαι σε κανεναν συγκεκριμενα.Η λεξη ''βυσμα'' παει και ερχεται συνεχεια εδω μεσα.Δεν λεω οτι δεν μπορει να εγιναν λαθη ή παρατυπιες.Αλλο αυτο και αλλο ομως να χαρακτηριζονται ολοι που πηραν μεταταξη ως βυσμα.Οι περισσοτεροι απο εμας αδικουνται με αυτο το χαρακτηρισμο!Εγω μονο για τον εαυτο μου μπορω να μιλησω και να πω οτι εκανα την αιτηση μου γεματη αγχος και αμφιβολιες αν κανω το σωστο και με το φοβο οτι θα με εστελναν οπουδηποτε πανελλαδικα και το λεω με καθαρη συνειδηση οτι ΔΕΝ ειχα καμμια απολυτως ''βοηθεια'' -το λεω κομψα- απο κανεναν!!!
Χθες μου επιτεθηκε συναδελφος εδω μεσα-δεν αναφερω ψευδωνυμο εννοειται- με πολυ ασχημο και προσβλητικο τροπο εκτοξευοντας και καταρα-οπως ηταν φυσικο σβηστηκαν και τα δικα του και τα δικα μου μηνυματα- οπως βλεπετε γινονται και αυτα!!!Καντε ενστασεις,δεν λεω να μη κανετε,μα δεν εχει κανενας εδω μεσα το δικαιωμα να υπονοει και να κακοχαρακτηριζει συναδελφο επειδη πηρε μεταταξη!!Δεν μιλαω αυτη τη στιγμη μονο για τον εαυτο μου ,αλλά και για οσους συναδελφους νιωθουν το ιδιο με μενα.Και ισως πουν καποιοι,μιλας εσυ τωρα που πηρες την μεταταξη;Ναι μιλαω εγω που διαβαζω τα μηνυματα σας και ποναω που βλεπω τη στενοχωρια σας....γιατι ξερω οπως ολοι σας τι θα πει αγωνια,αγχος,ταλαιπωρια......Απο τη ψυχη μου σας λεω αυτα τα λογια!!!!Και μακαρι οσοι αδικηθηκαν να δικαιωθουν!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9391 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:43:40 μμ »
Εγώ τα διάβασα τα μηνύματα που αναφέρεσαι εχθές, και ναι έτσι έγιναν τα πράγματα.

Και όχι δεν φταις εσύ, που μέσα από την αβεβαιότητα σου, και με την θηλειά στο λαιμό, έκανες
το καλύτερο για το σπίτι σου και την οικογένεια σου!

Φταίνει αυτοί που μας περίσσεψαν μηχανικά και μας έκαναν να ζητιανεύουμε για μία θέση
που είχαμε εδώ και χρόνια έτσι και αλλιώς, με διαγωνισμούς και πολύ κόπο.

Υ.Γ. τώρα αν κάποιοι μεταγενέστεροι συνάδελφοι, ή απλά κολλημένοι λόγω επιθυμητής
περιοχής μετάθεσης, δεν τα κατάφεραν ακόμα να γυρίσουν, δεν φταίμε εμείς, και ούτε είναι
δίκαιο να ανταλλάξουμε θέσεις.

Υ.Γ.2 πάντα υπήρχαν "κλεφτες" του συστήματος που έπαιρναν τις μεταθέσεις αέρα, 12+2
και γραφείο Αθήνα, αλλά δεν είμασταν εμείς!!!

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9392 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:51:56 μμ »
Υ.Γ.2 πάντα υπήρχαν "κλεφτες" του συστήματος που έπαιρναν τις μεταθέσεις αέρα, 12+2
και γραφείο Αθήνα, αλλά δεν είμασταν εμείς!!!
Θα συμπλήρωνα να ισχύσει η τρέχουσα μοριοδότηση (χωρίς 12 μόρια από το Υπουργείο) αναδρομικά και να υπολογιστούν όλα ΔΙΚΑΙΑ και ΣΥΝΝΟΜΑ...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9393 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:53:50 μμ »
Εγώ τα διάβασα τα μηνύματα που αναφέρεσαι εχθές, και ναι έτσι έγιναν τα πράγματα.

Και όχι δεν φταις εσύ, που μέσα από την αβεβαιότητα σου, και με την θηλειά στο λαιμό, έκανες
το καλύτερο για το σπίτι σου και την οικογένεια σου!

Φταίνει αυτοί που μας περίσσεψαν μηχανικά και μας έκαναν να ζητιανεύουμε για μία θέση
που είχαμε εδώ και χρόνια έτσι και αλλιώς, με διαγωνισμούς και πολύ κόπο.

Υ.Γ. τώρα αν κάποιοι μεταγενέστεροι συνάδελφοι, ή απλά κολλημένοι λόγω επιθυμητής
περιοχής μετάθεσης, δεν τα κατάφεραν ακόμα να γυρίσουν, δεν φταίμε εμείς, και ούτε είναι
δίκαιο να ανταλλάξουμε θέσεις.

Υ.Γ.2 πάντα υπήρχαν "κλεφτες" του συστήματος που έπαιρναν τις μεταθέσεις αέρα, 12+2
και γραφείο Αθήνα, αλλά δεν είμασταν εμείς!!!

Φίλε μου αποφεύγω να πάρω θέση μέρες τώρα γιατί και από τις 2 πλευρές κάπου έχετε ανεβάσει τους τόνους. Θα πιαστώ από το δικό σου μήνυμα για χάρη της συζήτησης αλλά θα μπορούσα να πιαστώ και από αλλου που υποστηρίζει τα αντίθετα.
Οι οργανικές στα σχολεία δεν ανήκουν σε κανένα. Δεν έχουν ονοματεπώνυμο.
Επίσης αν είναι κάποιος  στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ερχόταν άλλος με μετάθεση θα του έτρωγε μια χαρά την θέση αν είχε περισσότερα μόρια.
Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί αν συγχωνευόταν το σχολείο του με άλλο και ο άλλος ήταν παλιότερος.
Επίσης καλό είναι να χαμηλώσετε ΟΛΟΙ τους τόνους γιατί η μετάταξη στην αβθμια δεν συνεπάγεται υποχρεωτικά και οργανική σε σχολείο την πρωτοβάθμιας.
Θα γίνει αναμοριοδότηση και αν έχουν καταφέρει να έρθουν από αλλού με περισσότερα μόρια πάλι ο "παλιός" της περιοχής θα επιλέξει μετά από αυτούς.
Και αν δεν υπάρχει οργανική θα πάει μέχρι και σε 4 σχολεία.
Γι αυτό και οι μεν και οι δε χαμηλώστε λίγο τους τόνους της αντιπαράθεσης γιατί σίγουρα το μόνο κερδισμένο σε βάθος χρόνου από την όλη διαδικασία είναι το Υπουργείο.
Αν θες απάντησε μου αλλά μιας και δεν είναι προσωπικό το θέμα εγώ το κλείνω εδώ.


ΥΓ. Να θυμίσω ότι δεν έχω κάνει αίτηση για μετάταξη και θα ζήταγα να σταματήσετε αν θέλετε τις γενικεύσεις. Ο καθένας κρίνει με τα δικά του βιώματα αλλά αυτά δεν ισχύουν για όλες τις περιστάσεις.  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.