*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4324772 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9408 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:53:02 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.Μήπως γνωρίζει κάποιος αν έγιναν αιτήσεις ανάκλησης μετάταξης; ποια μπορεί να είναι η τύχη αυτών σε δικαστήριο.
Στις εθελοντικές μετατάξεις υπάρχει περίοδος για ακύρωση της μετάταξης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:27 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9409 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:08:37 μμ »
Οσο και αν προσπαθούν να τα "κουκουλώσουν" αρχισε να παίρνει δημοσιότητα το θέμα http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/enstaseis-metataxeis-ekpaideytikon
Δεν πρέπει να περάσει η αυθαιρεσία του Υπουργείου, πρέπει να κάνουν όλοι οι θιγόμενοι ενστάσεις και να κινηθεί επιτέλους και η ΟΛΜΕ με τη ΔΟΕ ωστε να δοθούν στη δημοσιότητα τα μόρια των μεταταχθέντων και να παγώσουν οι μετατάξεις για να αποκατασταθούν οι αδικίεςΟσοι δε, δήλωσαν ψευδή στοιχεία (μόρια, πτυχία και μαιμού τοπους μόνιμης κατοικίας) να υποστούν τις συνέπειες του Νομου. Οι υπολοιποι τι είναι τα κορόιδα;
Εννοείται οτι πρέπει να γίνει αυτό!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9410 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:50:37 μμ »
Oσοι μεταταχθηκαν!!Που θα παρπυσιαστουν?? πρεπει να πανε και στις οργανικές τους ή μονο στη διεύθυνση της μεταταξης τους???

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9411 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:53:40 μμ »
Ναι πρέπει να γίνει αυτό όπως λέτε, αλλά αναρρωτιέστε γιατί δεν βγήκαν οι λίστες με τα μόρια και το ΠΥΣΔΕ προέλευσης όπως ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γίνεται; Γιατί δεν έχουν σκοπό να πιάσουν κανέναν. Φυσικά αυτοί που δήλωσαν ψευδή στοιχεία μπορούν να είναι μόνο αυτοί που ήξερα οτι δεν θα πιαστούν, δηλαδή ... κάποιοι που είχαν πληροφορίες εκ των έσω. "οι δικοί μας άνθρωποι με λίγα λόγια"

Δεν θα πιάσουν κανέναν γιατί θα πρέπει να πιάσουν ΜΟΝΟ τους δικούς τους ανθρώπους που παρανόμησαν σε μια ήδη άκρως παράνομη διαδικασία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:27 »

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9412 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:00:13 πμ »
Συνάδελφοι, απορία
έστω ότι είχε 5 πλεόνασματα σε ένα πυσδε και 2 κενά στο αντίστοιχο πυσπε.
εφυγαν 4 εκπαιδευτικοι απο το ΠΥΣΔΕ για διάφορα μέρη και στο αντιστοιχο πυσπε καλύφθηκε 1 κενό μόνο.

ο 5ος πλεονάζων δηλαδή εγώ, δεν πήρα μετάταξη αν και έμειναν κενά εκεί που ζητούσα.

Φταίει το γεγονός ότι δεν καλύφθηκαν οι 2 θέσεις ΠΥΣΠΕ?
Αν ναι, το βρίσκω άδικο, καθώς έπρεπε να μετακινηθούμε 5! Τι σημασία έχει το πού! Δεν θέλαμε να μείνουμε στο ΠΥΣΠΕ μακριά από το σπίτι μας!!!

Είναι αληθινή περίπτωση η απλά υποθετική;  Μπορείς να αναφέρεις το ΠΥΣΔΕ;

Θεωρητικά δεν μπορεί να γίνει αυτό, αφού πρώτα καλύπτονται οι θέσεις εντός του ΠΥΣΔΕ και εφόσον περισσέψουν θέσεις ή άτομα, τραβάς ή διώχνεις αντίστοιχα.

τι εννοείς?ότι αν δεν καλυφθουν οι θέσεις προς μετάταξη του ΠΥΣΠΕ δεν φεύγουν άτομα από το ΠΠΥΣΔΕ?γιατί στον δικό μου νομό δεν κάλυφθηκαν οι θέσεις προς μετάξη αλλά φύγαν πόσα άτομα!
και πως επιλέχθηκαν αυτοί που έφυγαν και εγώ δεν πήρα?μοιάζει να επιλέχτηκαν αυτοί με τα λιγότερα μόρια.από κάτω προς τα πάνω δούλεψε ο αλγόριθμος?ικανοποιούνταν οι αιτήσεις αυτών που είχαν τα λιγότερα μόρια και όχι αυτών με τα περισσότερα που ζήτησαν μετέταξη και ήταν λογικό αυτό?

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9413 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:07:13 πμ »
Συνάδελφοι, απορία
έστω ότι είχε 5 πλεόνασματα σε ένα πυσδε και 2 κενά στο αντίστοιχο πυσπε.
εφυγαν 4 εκπαιδευτικοι απο το ΠΥΣΔΕ για διάφορα μέρη και στο αντιστοιχο πυσπε καλύφθηκε 1 κενό μόνο.

ο 5ος πλεονάζων δηλαδή εγώ, δεν πήρα μετάταξη αν και έμειναν κενά εκεί που ζητούσα.

Φταίει το γεγονός ότι δεν καλύφθηκαν οι 2 θέσεις ΠΥΣΠΕ?
Αν ναι, το βρίσκω άδικο, καθώς έπρεπε να μετακινηθούμε 5! Τι σημασία έχει το πού! Δεν θέλαμε να μείνουμε στο ΠΥΣΠΕ μακριά από το σπίτι μας!!!

Είναι αληθινή περίπτωση η απλά υποθετική;  Μπορείς να αναφέρεις το ΠΥΣΔΕ;

Θεωρητικά δεν μπορεί να γίνει αυτό, αφού πρώτα καλύπτονται οι θέσεις εντός του ΠΥΣΔΕ και εφόσον περισσέψουν θέσεις ή άτομα, τραβάς ή διώχνεις αντίστοιχα.

τι εννοείς?ότι αν δεν καλυφθουν οι θέσεις προς μετάταξη του ΠΥΣΠΕ δεν φεύγουν άτομα από το ΠΠΥΣΔΕ?γιατί στον δικό μου νομό δεν κάλυφθηκαν οι θέσεις προς μετάξη αλλά φύγαν πόσα άτομα!
και πως επιλέχθηκαν αυτοί που έφυγαν και εγώ δεν πήρα?μοιάζει να επιλέχτηκαν αυτοί με τα λιγότερα μόρια.από κάτω προς τα πάνω δούλεψε ο αλγόριθμος?ικανοποιούνταν οι αιτήσεις αυτών που είχαν τα λιγότερα μόρια και όχι αυτών με τα περισσότερα που ζήτησαν μετέταξη και ήταν λογικό αυτό?

Αυτό θα έπρεπε να συμβεί εάν ήταν υποχρεωτικές οι μετατάξεις.Προφανώς τα ρουσφέτια ήταν νεαρές άπορες κορασίδες των βορείων προαστίων.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9414 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:16:43 πμ »
Oσοι μεταταχθηκαν!!Που θα παρπυσιαστουν?? πρεπει να πανε και στις οργανικές τους ή μονο στη διεύθυνση της μεταταξης τους???
Περιμένουμε ως 5/9 που θα βγει το Φεκ και νέα ανακοίνωση.

Αποσυνδεδεμένος gkourlis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9415 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:25:27 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.Μήπως γνωρίζει κάποιος αν έγιναν αιτήσεις ανάκλησης μετάταξης; ποια μπορεί να είναι η τύχη αυτών σε δικαστήριο.
Στις εθελοντικές μετατάξεις υπάρχει περίοδος για ακύρωση της μετάταξης;
εγω σκεφτομαι να κανω αυριο αιτηση ανάκλησης μετάταξης. Δεν νομιζω οτι εχει κάποια τυχη, αλλά μαλλον το εχω μετανιώσει για την μετάταξη που πηρα. στις εθελοντικές υπάρχει περίοδος χάριτος εως οτου συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ. στις "υποχρεωτικές" μας στρίμωξαν μέσα σε 15 μέρες να αποφασίσουμε χωρις να εχει ανακοινωθεί ουτε καν το προσχέδιο για το νεο λύκειο και ΕΠΑΛ. Εγω την πάτησα γιατί στο ΕΠΑΛ που είμαι οργανικά θα είχα φέτος 12 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9416 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:54:39 πμ »
Το να βρεις το ΠΥΣΔΕ προλευσης και τα μορια θελει να αφιερωσεις χρονο αλλα γινεται.Αρκει να κανεις αναζητηση με τον ΑΜ το ονομα +μορια μεταθεσης βελτιωσης.Εγω το εψαξα στον κλαδο μου στις προτιμησεις μου και ειναι ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9417 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 01:12:24 πμ »
Το να βρεις το ΠΥΣΔΕ προλευσης και τα μορια θελει να αφιερωσεις χρονο αλλα γινεται.Αρκει να κανεις αναζητηση με τον ΑΜ το ονομα +μορια μεταθεσης βελτιωσης.Εγω το εψαξα στον κλαδο μου στις προτιμησεις μου και ειναι ενταξει.
και στο δικό που ΠΥΣΔΕ είναι οκ .Πρώτα βρίκα τη λίστα με τα άτομα που είναι στη Διάθεση , έπειτα αυτούς που έκαναν αίτηση μετάθεσης και ηια τους άλλους έκανα google με το ΑΜ και τους βρήκα σε μια κατάσταση για χορήγηση ΜΚ (εκεί μόνο Check το ΠΥΣΔΕ προέλευσης και την παλαιοτητά τους )  . αυτά .
Καλή σχολική χρονιά ( πραγματικά το εύχομαι αλλά δεν το βλέπω ) και καλό κουράγιο σε όλους .

Αποσυνδεδεμένος Madman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9418 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 01:44:47 πμ »
Δηλαδή συγνώμη συνάδελφοι (σε κανα δυο που το έψαξαν και τα βρήκαν όλα....τέλεια!)  παίζετε με τον πόνο αυτών που αδικήθηκαν απο την όλη διαδικασία. Αν δεν ανακοινωθεί αξιολογικός πίνακας μορίων μεταταχθέντων και έλεγχος αυτών και των πτυχίων τότε ανοίγουν οι πύλες για πολύ σκοτεινές καταστάσεις στην παιδεία!   :-X
Θα πρέπει ο καθένας να κάνει τον ντετέκτιβ και να ψάξει μέσω google για να ανακαλύψει το ΠΥΣΔΕ προέλευσης των μεταταχθέντων;  Ας πάμε και σε μάγισες και χαρτορίχτρες για να βρούμε τα μόρια!  ;D  έλεος! 
Αν μη τι άλλο μεχρι τώρα οι μεταθέσεις και βελτιώσεις των εκπαιδευτικών γινόταν με διαφάνεια, αν νομίζουν κάποιοι "συνάδελφοι Χ" οτι με πολιτικές πελατειακές σχέσεις και αδιαφανείς διαδικασίες σήμερα είναι οι κερδισμένοι της υπόθεσης ας σκεφτούν ότι αύριο αυτοί οι ίδιοι "συνάδελφοι Χ" μπορεί να αδικηθούν απο καποιους άλλους "συναδέλφους Υ" και παει λέγοντας (το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό ;) ).....επιστροφή στη δεκαετία του '80...πάρε κόσμε...ζήτω το ρουσφέτι!
Προσωπικά πιστευω στην ελληνική δικαιοσύνη...αργα ή γρήγορα ο καθε κατεργαρης θα πάρει αυτό που του αξίζει  ;D


Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9419 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:55:16 πμ »
ΠΕ11 2000 και gaidouritougeitona TOY ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΙΖΟΥ επειδή ο γκρεμός δεν είναι μόνο αυτός  που θα πέσουμε εμείς της Πρωτοβάθμιας λίγη σύνεση δεν βλάπτει όσο για τα παιδιά στις Σέρρες τα αδικημένα της Δευτεροβάθμιας δε ΣΕ τα είπε όλα ο συνάδελφος!!!!Οι θέσεις της Πρωτοβάθμιας  τα τελευταία χρόνια καλύπτονταν πάντα τελευταίες και  ως συνήθως από ασεπίτες αφού διάλεγαν πάντα τελευταίοι!!!! TA ΠΑΙΔΙΑ ΤΗς ΣΕΛΗΝΗΣ (ασεπ  ελάχιστοι )που αναφέρεις διάλεγαν πρώτοι και Πρωτοβάθμια μόνο από ανάγκη ή κατά λάθος....(24 ώρες και μικρά παιδιά ποτέ, συνταξιοδοτήσεις μόνο Δ.Ε.) η αναλογία στους διορισμούς  μόνο το 2010 450-20 το σκορ (το γραφείο ΦΥΣ.ΑΓ. κρύβει πολλά μυστικά) τώρα  που ήρθαν χρόνια δίσεκτα και χάθηκαν αθλητικά σχολεία, γραφεία φυσικής αγωγής(πρόσβαση σε αυτά ποτέ  Πρωτοβάθμιοι ήταν οι λεπροί ) και μαθητειάδες ρίξαμε τη μύτη μας και κάναμε τη ψυχή μας πέτρα και ως συνήθως  πάντα ευνοημένοι τους φάγαμε και τις θέσεις και ρίχνουμε και τη λάσπη μας!!!! άσε μην αρχίσω να μιλώ για πτυχία από τα ορφανά του τσαουσέσκου( εκεί να δεις επιτυχία και συμμετοχή στον ασεπ). Επειδή όμως η καθοδήγηση ντιζάρει για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα και οι ινστρούχτορες (Πειραιά μεριά) δεν πείθουν πείτε τους θα τα βρουν οι δικηγόροι!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:11:42 πμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9420 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:15:32 πμ »
Ότι και να λέτε ξαναλέω έστω και ΕΝΑΣ να επωφελήθηκε από την διαδικασία αυτή βάζοντας ψευδή στοιχεία σε όλη την Ελλάδα, δείχνει οτι ο μόνος λόγος να αποκρυφθεί από τον τελικό πίνακα η πληροφορία ΠΥΣΔΕ προέλευσης και μόρια ήταν ΑΥΤΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ο ένας.

Τώρα εγώ υποθέτω οτι αν ήταν ένας ήταν κι άλλοι... Λίγοι, πολλοί... Δεν ξέρω. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΟΜΙΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ρε παιδάκι μου!

Γιατί και όλα καλά να ήταν, ο τρόπος αυτός μετατάξεων είναι όχι μόνο παράλογος αλλά και παράνομος. Απλά αποκρύπτοντας και τα δεδομένα μου δίνουν διπλή αντίρρηση! Το αν με βολεύει ή όχι είναι άλλο θέμα. Το θέμα έχει να κάνει με το αν είναι δίκαιο ή άδικο αυτό.

Α, και skiritsa στο post
ΠΕ11 2000 και gaidouritougeitona TOY ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΙΖΟΥ επειδή ο γκρεμός δεν είναι μόνο αυτός  που θα πέσουμε εμείς της Πρωτοβάθμιας λίγη σύνεση δεν βλάπτει όσο για τα παιδιά στις Σέρρες τα αδικημένα της Δευτεροβάθμιας δε ΣΕ τα είπε όλα ο συνάδελφος!!!!Οι θέσεις της Πρωτοβάθμιας  τα τελευταία χρόνια καλύπτονταν πάντα τελευταίες και  ως συνήθως από ασεπίτες αφού διάλεγαν πάντα τελευταίοι!!!! TA ΠΑΙΔΙΑ ΤΗς ΣΕΛΗΝΗΣ (ασεπ  ελάχιστοι )που αναφέρεις διάλεγαν πρώτοι και Πρωτοβάθμια μόνο από ανάγκη ή κατά λάθος....(24 ώρες και μικρά παιδιά ποτέ, συνταξιοδοτήσεις μόνο Δ.Ε.) η αναλογία στους διορισμούς  μόνο το 2010 450-20 το σκορ (το γραφείο ΦΥΣ.ΑΓ. κρύβει πολλά μυστικά) τώρα  που ήρθαν χρόνια δίσεκτα και χάθηκαν αθλητικά σχολεία, γραφεία φυσικής αγωγής(πρόσβαση σε αυτά ποτέ  Πρωτοβάθμιοι ήταν οι λεπροί ) και μαθητειάδες ρίξαμε τη μύτη μας και κάναμε τη ψυχή μας πέτρα και ως συνήθως  πάντα ευνοημένοι τους φάγαμε και τις θέσεις και ρίχνουμε και τη λάσπη μας!!!! άσε μην αρχίσω να μιλώ για πτυχία από τα ορφανά του τσαουσέσκου( εκεί να δεις επιτυχία και συμμετοχή στον ασεπ). Επειδή όμως η καθοδήγηση ντιζάρει για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα και οι ινστρούχτορες (Πειραιά μεριά) δεν πείθουν πείτε τους θα τα βρουν οι δικηγόροι!!!!
αλήθεια είναι πολύ αργά για να το καταλάβω...

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9421 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 07:09:12 πμ »
Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά σ όλους μας...!!!

Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159628
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.