*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331008 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9912 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:16:33 μμ »
Πάντως έτσι όπως έχει η κατάσταση αν γίνουν τώρα ομαδικές μετατάξεις ίσως με έναν τρόπο να μπορούσαν να γίνουν...
Αυτοί που έχουν αποσπαστεί ήδη στην αβθμια μέσω των τοπικών ΠΥΣΔΕ (νομίζω το είχε πει ο συνάδελφος Nikitas πριν κάποιες μέρες μεταξύ σοβαρού και αστείου) να βαπτιστούν μετα από αίτηση τους μεταταχθέντες...
Παρα είναι τρελό το σενάριο αλλά αν το φανταστεί κάποιος είναι ο μοναδικός τρόπος να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στην ροή των μαθημάτων των σχολείων της Ββθμιας...
Χαχα, αν πράγματι γίνει κάτι τέτοιο πραγματικά τα έχω δει όλα φέτος...έτσι και αλλιώς ο Υπουργός έχει δείξει ότι δεν κολλάει σε τίποτα...έχει να γίνει βέβαια πάλι το έλα να δεις...θα τσακωθούν οι καθηγητές με το ΠΥΣΔΕ που δεν τους έδωσε στην αβθμια...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 09:18:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:03 »

Αποσυνδεδεμένος annN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9913 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:21:28 μμ »
Παντως τα κενα Αγγλικων που εδωσε ο Μπρατης για Αθηνα, παραηταν πολλα. Αν ικανοποιηθουν οι ενστασεις λαμβανοντας υποψη και αυτα(που δεν καλυφθηκαν απο αποσπασεις) εχουμε πιθανοτητες σωτηριας!Εκτος αυτου, αν σκοπευουν να τα δωσουν στη β φαση ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ παλι καλο θα ειναι. Ελπιζω να μην στοχευουν σε ΕΣΠΑ ΠΑΝΤΩς!!! :(
Δεν θα κλεισουν ολα τα κενα με τις ενστάσεις , θα κρατησουν και για τη β φαση μετατάξεων καθως και
για τις αποσπασεις που έρχονται.
Η απορια μου ειναι εαν θα πειράξουν τους βολεμενους της α φασης μεταταξεων

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9914 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:26:24 μμ »
Ξέρετε πόσες φορές έχει ειπωθεί αυτό...μακάρι να γίνει βρε παιδιά μπας και σταθούμε λίγο πιο τυχεροί...να δούμε βέβαια και τα κενά που έχουν απομείνει...γιατί μυρίζομαι μούφα σε μερικές ειδικότητες....

Άπαξ και οι διευθύνσεις έχουν ανακοινώσει συγκεκριμένα κενά, σε συγκεκριμένα σχολεία, με συγκεκριμένο αριθμό ωρών σ' ημερήσιο κι ολοήμερο, το θεωρώ δύσκολο να 'ναι μούφα. Θα αναφέρω ένα προσωπικό παράδειγμα. Στο σχολείο που δούλευα πέρσι, και ακόμα με... παρκάρει η διεύθυνση, μέχρι να δει τι θα με κάνει, τοποθετήθηκε μετά τη ρύθμιση των λειτουργικών υπεραρυθμιών συνάδελφος αγγλικής. Μιλώντας για τα κενά αγγλικών της α'θμιας, μου ανέφερε ότι είχε μια συζήτηση με το διευθυντή του δημοτικού του γιου της, που της είπε ότι στο σχολείο υπάρχουν 32 διαθέσιμες ώρες αγγλικών. Κοιτώντας εγώ τον πίνακα με τα κενά που ανάρτησε στο σάιτ της η α'θμια, βρήκα ότι όντως το συγκεκριμένο σχολείο έχει 32 διαθέσιμες ώρες αγγλικών.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, γιατί, ρε παιδιά, να 'ναι μούφα τα κενά; Τι θα κερδίσει η διεύθυνση δηλώνοντας περισσότερα κενά απ' ότι έχει; Προσέξτε, μιλάμε για α'θμια, όπου δεν υπάρχουν πλεονάζοντες. Στη β'θμια, κάτι τέτοιο θα είχε λογική, όπου με τους πλεονάζοντες η κατάσταση είναι δραματική. Στην α'θμια όμως γιατί;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9915 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:26:57 μμ »
Δεν θα κλεισουν ολα τα κενα με τις ενστάσεις , θα κρατησουν και για τη β φαση μετατάξεων καθως και
για τις αποσπασεις που έρχονται.
Η απορια μου ειναι εαν θα πειράξουν τους βολεμενους της α φασης μεταταξεων

Κάποιος που πήρε μετάταξη δεν "ξεβολεύεται" αν εννοείς να τον γυρίσουν πίσω...
Πάντως δεν έχει βολευτεί ακόμα σε κάποιο σχολείο - με οργανική τοποθέτηση - μιας και έχει πάρει προσωρινή τοποθέτηση γιατί όλοι οι μεταταγμένοι είναι στην διάθεση ΠΥΣΠΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 09:28:33 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:03 »

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9916 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:36:21 μμ »
Παντως η διαδικασια δειχνει να κινείται...καποιος ειχε γραψει οτι αυτη η εβδομαδα ειναι η πιο κρισιμη...μαλλον επαληθεύεται. ...

Αποσυνδεδεμένος annN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9917 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:38:06 μμ »
Κάποιος που πήρε μετάταξη δεν "ξεβολεύεται" αν εννοείς να τον γυρίσουν πίσω...
Πάντως δεν έχει βολευτεί ακόμα σε κάποιο σχολείο - με οργανική τοποθέτηση - μιας και έχει πάρει προσωρινή τοποθέτηση γιατί όλοι οι μεταταγμένοι είναι στην διάθεση ΠΥΣΠΕ.
Παρατηρώ ότι πολλα ΠΥΣΠΕ δεν βγάζουν τελικες τοποθετήσεις των μεταταγμένων, έχει κολλήσει
η διαδικασία λόγο ενστάσεων (σταλθηκε οδηγία). Αυτο σημαίνει ότι οι μετακινήσεις
που θα προκύψουν θα ειναι αρκετές και όχι αμελητέες και όπως ειπα πριν περιμένω αυριο τουλάχιστον 500
δικαιώσεις ενστάσεων.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9918 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:43:12 μμ »
Αν έχεις πάρει μετάταξη στην περιοχή που ήθελες (δεν μιλάμε τώρα για οργανική-αυτό εγώ το έχω ξεχάσει-ούτε για σχολείο...προσωρινά είναι για φέτος ούτως η αλλως) έχεις τρόπον τινά βολευτεί. Άμα έφυγες από τη Χίο ή τις Κυκλάδες για τον νομό που ήθελες στην Πελ/σσο πχ. ή στην Β. Ελλάδα δεν έχεις βολευτεί; Αυτοί λοιπόν για φέτος δεν πειράζονται. Άλλωστε έχουν ήδη τοποθετηθεί και έχουν ξεκινήσει στα δημοτικά. Το θέμα είναι ότι επειδή έχει δώσει αναπληρωτές (π.χ. χτες έδωσε άνω των 500 στους ΠΕ08)  και επειδή κάποιοι έχουν διατεθεί και σε δημοτικά ολικώς ή μερικώς (π.χ. εγώ για 6 ώρες στην ΠΕ της περιοχής μου-δ' δωδ/σου), το θέμα είναι τι θα γίνει με τις νέες μετατάξεις. Τι κενά θα δοθούν; Τα ήδη καλυμμένα;;;;(έστω κι αν είναι με διαθέσεις ...) Κάτι δεν κολλάει... Εκτός αν πχ. δεν κάνει μετατάξεις στους ΠΕ08 (επιμένω γι'αυτήν την ειδικότητα γιατί πχ. η Αττικη δεν είχε δώσει κενά παρά μόνο σε Δ' Αθήνας και χτές πήρε τρελλό νούμερο αναπληρωρών για να καλύψει τις υπόλοιπες διευθύνσεις της Αττικής). Για τη δική μου ειδικότητα (ΠΕ05) ελπίζω να δώσει τώρα κενά στους νομούς που δεν είχε βγάλει καθόλου στην α' φάση...και φυσικά ότι ψίχουλα απέμειναν στην Αττική (η β' Αθήνας πχ. είναι καλυμμένη απ' ότι μαθαίνω με τους 48 μεταταγέντες τελικά από τους 56 που είχε δώσει κενό)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9919 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:44:15 μμ »
Πάντως έτσι όπως έχει η κατάσταση αν γίνουν τώρα ομαδικές μετατάξεις ίσως με έναν τρόπο να μπορούσαν να γίνουν...
Αυτοί που έχουν αποσπαστεί ήδη στην αβθμια μέσω των τοπικών ΠΥΣΔΕ (νομίζω το είχε πει ο συνάδελφος Nikitas πριν κάποιες μέρες μεταξύ σοβαρού και αστείου) να βαπτιστούν μετα από αίτηση τους μεταταχθέντες...
Παρα είναι τρελό το σενάριο αλλά αν το φανταστεί κάποιος είναι ο μοναδικός τρόπος να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στην ροή των μαθημάτων των σχολείων της Ββθμιας...
Χαχα, αν πράγματι γίνει κάτι τέτοιο πραγματικά τα έχω δει όλα φέτος...έτσι και αλλιώς ο Υπουργός έχει δείξει ότι δεν κολλάει σε τίποτα...έχει να γίνει βέβαια πάλι το έλα να δεις...θα τσακωθούν οι καθηγητές με το ΠΥΣΔΕ που δεν τους έδωσε στην αβθμια...
Αυτό το σενάριο δεν θέλω καν να το σκεφτώ...ωσάν να μην το διάβασα... ;D
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9920 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:44:55 μμ »
Παρατηρώ ότι πολλα ΠΥΣΠΕ δεν βγάζουν τελικες τοποθετήσεις των μεταταγμένων, έχει κολλήσει
η διαδικασία λόγο ενστάσεων (σταλθηκε οδηγία). Αυτο σημαίνει ότι οι μετακινήσεις
που θα προκύψουν θα ειναι αρκετές και όχι αμελητέες και όπως ειπα πριν περιμένω αυριο τουλάχιστον 500
δικαιώσεις ενστάσεων.

Τους μεταταγμένους τους έχουν τοποθετήσει νομίω όλα τα ΠΥΣΠΕ.
Αυτήν την περίοδο κάποια τοποθετούν (αν δεν το έχουν κάνει ήδη) και τους αποσπάσμένους...
Τους αποσπασμένους μπορεί να τους κάνει ανάκληση. τους μεταταγμένους όχι.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9921 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:47:30 μμ »
Παντως η διαδικασια δειχνει να κινείται...καποιος ειχε γραψει οτι αυτη η εβδομαδα ειναι η πιο κρισιμη...μαλλον επαληθεύεται. ...
Εγώ είχα κάνει την εικασία ότι είναι η τελευταία ευκαιρία αυτή η εβδομάδα...ωστόσο αν δεν δω επίσημα την απόφαση με την γνωστή υπογραφή στο τέλος δεν πιστεύω τίποτα... ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9922 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:52:36 μμ »
Πάντως μην ξεχνάμε ότι όπως στις αποσπάσεις η β φάση περιλαμβάνει κάποιες υπόλοιπες αποσπάσεις που δεν ικανοποιήθηκαν στην ά φαση έτσι και η β φάση μετατάξεων μπορεί να σημαίνει υπόλοιπα μετατάξεων που βρίσκονται σε εκκρεμότητα...δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να έχουν χαθέι στην μετάφραση Υπουργός και συνδικαλιστές...

Πάντως για να πούμε κάποια πράγματα...αυτοί που έχουν τρελαθέι κυρίως με β φάση μετατάξεων (να είναι δηλαδή από την Ββθμια στην Αβθμια) είναι οι αιρετοί του ΚΥΣΠΕ...και αυτό έχει την ερμηνέια του...πόσο μάλλον αν τελικά πιστωθούν αυτοί ότι βοήθησαν στο να πραγματοποιηθούν  ;)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9923 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:53:01 μμ »
Άπαξ και οι διευθύνσεις έχουν ανακοινώσει συγκεκριμένα κενά, σε συγκεκριμένα σχολεία, με συγκεκριμένο αριθμό ωρών σ' ημερήσιο κι ολοήμερο, το θεωρώ δύσκολο να 'ναι μούφα. Θα αναφέρω ένα προσωπικό παράδειγμα. Στο σχολείο που δούλευα πέρσι, και ακόμα με... παρκάρει η διεύθυνση, μέχρι να δει τι θα με κάνει, τοποθετήθηκε μετά τη ρύθμιση των λειτουργικών υπεραρυθμιών συνάδελφος αγγλικής. Μιλώντας για τα κενά αγγλικών της α'θμιας, μου ανέφερε ότι είχε μια συζήτηση με το διευθυντή του δημοτικού του γιου της, που της είπε ότι στο σχολείο υπάρχουν 32 διαθέσιμες ώρες αγγλικών. Κοιτώντας εγώ τον πίνακα με τα κενά που ανάρτησε στο σάιτ της η α'θμια, βρήκα ότι όντως το συγκεκριμένο σχολείο έχει 32 διαθέσιμες ώρες αγγλικών.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, γιατί, ρε παιδιά, να 'ναι μούφα τα κενά; Τι θα κερδίσει η διεύθυνση δηλώνοντας περισσότερα κενά απ' ότι έχει; Προσέξτε, μιλάμε για α'θμια, όπου δεν υπάρχουν πλεονάζοντες. Στη β'θμια, κάτι τέτοιο θα είχε λογική, όπου με τους πλεονάζοντες η κατάσταση είναι δραματική. Στην α'θμια όμως γιατί;

Εννούσα αγαπητέ όχι ψευδή αλλά πλέον δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη στο τι κενά θα δοθούν και στο τι κενά θα εμφανίσει το υπουργείο...Μας χορεύουν όπως θέλουν...Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε και μέσα στα κεφάλια τους για το τι τελικά θα μας κάνουν εμάς τις ειδικότητες και το τι απολύσεις και καταργήσεις κλάδων θα αποφασιστούν από εδώ και πέρα. Εμείς οι ξενόγλωσσοι πάντως όπως και οι τεχνολόγοι ήμασταν έως τελευταία στιγμή στο σενάριο των υπό απόλυση. <Μετά κατήργησε τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ. Τα νούμερα ωστόσο δεν θα τους βγουν (για απολύσεις εννοώ) αν δεν κάνουν μέσα στο 2014 κάτι βαρβάτο επίσης.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9924 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:53:57 μμ »
Αν εγκριθεί η ένσταση που έχεις κάνει και δεν ξαναγίνουν οι τοποθετήσεις τότε θα είναι μεγάλη αδικία. Πιστεύω ότι θα ξαναγίνουν τοποθετήσεις καθώς θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Άσε που σε παίρνει να ξανακάνεις ένσταση στο ΠΥΣΠΕ.

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος annN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9925 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:56:11 μμ »
Τους μεταταγμένους τους έχουν τοποθετήσει νομίω όλα τα ΠΥΣΠΕ.
Αυτήν την περίοδο κάποια τοποθετούν (αν δεν το έχουν κάνει ήδη) και τους αποσπάσμένους...
Τους αποσπασμένους μπορεί να τους κάνει ανάκληση. τους μεταταγμένους όχι.
Να δώσω ένα παράδειγμα: ΠΥΣΠΕ Λάρισας. Εχουν γίνει μόνο προσωρινές τοποθετήσεις
ενω τα μόρια τις Αβαθμιας των μεταταχθέντων έχουν πολλές μέρες που τα έβγαλαν. Περιμένουν
διότι θα έχουμε αλλαγές. Ξεκάθαρα τα πράγματα.
Οσο για τα κενά του Υπουργείου τα ειχε δώσει ο Μπράτης στο facebook,
οπότε εαν μια περιοχή έχει πολλα κενα, θα κλείσουν (οχι στο 100%) απο τις
ενστάσεις και  β φάση μετατάξεων και τις νεες αποσπάσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.