*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386137 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10934 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:43:49 μμ »
Δεν έγινα μάλλον σαφής.Πώς μεταφέρθηκε η οργανική μου στην πρωτοβάθμια,αφού στην πρωτοβάθμια δε δίνονται σε κανέναν οργανικές?Και επιπλέον,η οργανική μου από τη δευτεροβάθμια πάπαλα.Ούτε το Μάιο θα δοθεί,γιατί απλά η διεύθυνση είπε ότι καταργήθηκε,επειδή πήρα μετάταξηυΜπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό παρακαλώ???????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:57 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10935 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:49:29 μμ »
Αν δεν είχες οργανική στην αβθμια τότε δεν θα ήσουν Δημόσιος Υπάλληλος.
Θα είχες με λίγα λόγια απολυθεί.
Οι οργανικές ΔΕΝ είναι στα σχολεία.
Το τι κάνει και τι λέει η Δ/νση σου και η κάθε Δ/νση δεν είναι κάτι που με αφορά και με ενδιαφέρει.
Αυτούς που θα έπρεπε να αφορά είναι αυτούς που στελεχώνουν τις Δ/νσεις  και αφήνουν άτομα να λένε ότι θέλουν στις διαπροσωπικές ΕΠΙΣΗΜΕΣ επικοινωνίες τους.
Ας διαβάσουν τους Νόμους και μετά να απαντάνε.
Εγώ πάλι είμαι σαφέστατος τι λέω και ας είναι ανεπίσημο.   :)

ΥΓ. Επέτρεψε μου να κλείσω το όλο θέμα εδώ γιατί αρχίζω και επαναλαμβάνομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2013, 12:51:53 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10936 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:53:26 μμ »
Αν δεν είχες οργανική στην αβθμια τότε δεν θα ήσουν Δημόσιος Υπάλληλος.
Θα είχες με λίγα λόγια απολυθεί.
Οι οργανικές ΔΕΝ είναι στα σχολεία.
Το τι κάνει και τι λέει η Δ/νση σου και η κάθε Δ/νση δεν είναι κάτι που με αφορά και με ενδιαφέρει.
Αυτούς που θα έπρεπε να αφορά είναι αυτούς που στελεχώνουν τις Δ/νσεις  και αφήνουν άτομα να λένε ότι θέλουν στις διαπροσωπικές ΕΠΙΣΗΜΕΣ επικοινωνίες τους.
Ας διαβάσουν τους Νόμους και μετά να απαντάνε.
Εγώ πάλι είμαι σαφέστατος τι λέω και ας είναι ανεπίσημο.   :)


Έχεις την εντύπωση ότι όλες οι διευθύνσεις είναι στελεχωμένες με τόσο ικανά άτομα και τόσο συνειδητοποιημένα,που ξέρουν άριστα την κάθε νομοθεσία?Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα,ή σε άλλη διεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10937 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:55:01 μμ »

Έχεις την εντύπωση ότι όλες οι διευθύνσεις είναι στελεχωμένες με τόσο ικανά άτομα και τόσο συνειδητοποιημένα,που ξέρουν άριστα την κάθε νομοθεσία?Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα,ή σε άλλη διεύθυνση...

Γιατί στη δική μου διεύθυνση κατα καιρούς πέφτουν κάτι καταγγελίες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10938 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:56:09 μμ »
Γιατί στη δική μου διεύθυνση κατα καιρούς πέφτουν κάτι καταγγελίες...

΄Τέλος πάντων,δεν αξίζει να το συζητάμε.Το κλείνω κι εγώ το θέμα,γιατί πολύ βρωμάει.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10939 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:56:50 μμ »
Κοιτάω τον εαυτό μου και τα θέματα που με απασχολούν. Από κει και πέρα ενημερώνομαι για τα συμφέροντα μου και τα διεκδικώ. Με λίγα λόγια το τι κάνει ο καθένας ανεύθυνος σηκώνει πολλή συζήτηση και απλά δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο να χαλάω για πράγματα που δεν μου προσφέρουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10940 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 01:01:31 μμ »
Δεν έγινα μάλλον σαφής.Πώς μεταφέρθηκε η οργανική μου στην πρωτοβάθμια,αφού στην πρωτοβάθμια δε δίνονται σε κανέναν οργανικές?Και επιπλέον,η οργανική μου από τη δευτεροβάθμια πάπαλα.Ούτε το Μάιο θα δοθεί,γιατί απλά η διεύθυνση είπε ότι καταργήθηκε,επειδή πήρα μετάταξηυΜπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό παρακαλώ???????

Μα, δεν καταργήθηκε η οργανική σου θέση στο σχολείο σου, παρά μόνο στο ΥΠΑΙΘ, σε επίπεδο Δ/θμιας και πήγε στην Α/θμια!
Μπορεί το πάλαι ποτέ σχολείο σου να μη χρειάζεται, πλέον, εκπαιδευτικό ειδικότητάς σου, με οργανική άνω των 12 ωρών, οπότε καλύπτεται με λειτουργική τοποθέτηση κάποιου άλλου που συμπληρώνει το ωράριό του.
Εσύ, τώρα, εννοείς πως ενώ στην Δ/θμια είχες οριστική τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο, τώρα στην Α/θμια, απλώς σε τοποθέτησαν προσωρινά, κάπου. Αυτό θα παραμείνει έτσι, ως τον Μάιο, όταν και τα υπάρχοντα η δημιουργηθέντα, τότε, κενά θα δοθούν προς πλήρωση σε όλους τους εκπαιδευτικούς του ΠΥΣΠΕ σου, για να τοποθετηθούν με σειρά μορίων, στη λεγόμενη οριστική τοποθέτηση, αυτό που οι περισσότεροι λανθασμένα το λένε "οργανική"!
Όντως, μπορεί, επαναλαμβάνω, να καταργήθηκε η "οργανική" σου στο πρώην σχολείο σου, όπως σου είπαν, διότι δεν χρειάζεται πλέον, λόγω μικρού αριθμού μαθητών και όχι διότι εσύ έφυγες από εκεί. Ούτως ή άλλως, ενδεχομένως να την έχανες και συ, κάποια στιγμή...
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10941 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 05:27:03 μμ »
ως προς αυτο που ρωτήσατε στην προηγούμενη σελίδα , για να τα πάρουμε με τη σειρά :

οι μετατάξεις στην Διοικηση ειτε με τον 4057 είτε με τον 1824 έγιναν με μεταφορά θέσης σε κενή ή κενούμενη θέση. Μεταφορά θέσης σημαίνει παίρνω την οργανική μου ( που ειναι στο υπουργείο ως εκπ/κός  ) και τη μεταφέρω στην υπηρεσία της διοίκησης στην οποία μετατάχθηκα και καλύπτω είτε κενή οργανική θέση ( αν δηλαδή πχ υπήρχαν 2 κενές οργανικές, εγώ καλύπτω την μία εξ αυτών ) ή , αν δεν υπήρχαν κενές οργανικές θέσεις του κλάδου μου, μεταφέροντας την δική μου θέση, καλύπτω μία κενούμενη θέση. ( ουσιαστικά δηλαδή δημιουργώ μία νέα θέση).

οι μετατάξεις στην Διοίκηση με την διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων έγιναν αποκλειστικά σε πρωσοποπαγεις θέσεις και άρα εκεί έχουμε άλλη εντελώς διαδικασία.

οι μετατάξεις απο την δ/θμια στην α/θμια των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (σε θέσεις εκπαιδευτικών)  έγιναν, σύμφωνα με τα φεκ , σε κενές θέσεις των σχολείων μετάταξης . Δεν αναφέρει σε κενές οργανικές θέσεις, όπως δεν αναφέρει και κάτι για μεταφορά θέσεων.

Η κατάργηση των οργανικών θέσεων όσων μετατάχθηκαν - εκπαιδευτικοί σε εκπαιδευτικούς άλλης βαθμίδας - εννοει ότι πράγματι αυτές οι θέσεις καταργούνται και αυτό για να μην χρειαστεί να γίνουν νέες προσλήψεις.
 
Το ζήτημα δηλαδή ειναι τεχνικό. Για να γινει κατανοητό:  Έστω 1 θέση στην β/θμια ενός γυμναστή ο οποίος μετατάσσεται στην α/θμια σε κενή θέση. Επεδή η μετάταξη ειναι οιονεί διορισμός , προφανώς θα γίνει σε οργανική θέση. Επειδή όμως οργανικές θεσεις στην εκπ/ση δινονται βάσει νόμου μόνο τον Ιούνιο δεν μπορει αυτή τη στιγμή να δοθει μετάταξη σε κενή οργανική θέση ( εξ ου και αναγράφεται κενή θέση σκέτο).
τι γίνεται τώρα με τη θέση που αφήνει αυτός ο γυμναστής στην β/θμια; αν παραμέινει ως έχει τότε θα πρέπει να διοριστει κάποιος άλλος για να καλύψει την θέση αυτή - δεδομένου οτι ειναι κενή.
Ωστόσο, επειδη το ζήτημά μας ως χώρας ειναι να μη γίνουν νέοι διορισμοί - ή να γινουν ελάχιστοι - η θέση αυτή καταργείται. Δεδομένου δε ότι υπάρχουν άλλοι εκπ/κοί της ίδιας ειδικότητας να πάρουν την οργανική του σχολείου ( η οποία μένει ανέγγιχτη) σου λέει ο υπουργός: καταργώ την οργανική του υπουργείου, αφήνω την οργανκή του σχολείου και έτσι, και εντάξει ειμαι με την τρόικα και τις υποχρεώσεις μου και κάποιος που τώρα είναι στην διαθεση, καβατζάρει μια οργανική σε σχολειο τον Ιούνιο.  ;)

ελπίζω να μη σας μπέρδεψα περισσότερο... αρκεί να ξεχωρίσετε τις δύο οργανικές : αυτή του υπουργείου και αυτή του σχολειου .( η οποία, τυπικά διοικητικά, ονομάζεται οριστική τοποθέτηση, απλά όλοι έχουμε συνηθίσει να ονομάζουμε οργανική).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10942 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 10:19:35 μμ »
δλδ bitch αν κατάλαβα καλά αυτό που λες,η οργανική θέση κάποιου που παίρνει μετάταξη,μεταφέρεται από την δ/θμια στην α/θμια γιαυτό κ φαίνεται σαν να έχει τώρα καταργηθεί σε επίπεδο σχολείου αλλά αν υπάρχουν 12 ώρες θα μπορέσει κάποιος να πάρει ξανά οριστική τοποθέτηση στο σχολείο αυτό

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10943 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 03:59:54 μμ »
Ξέρει κανείς τίποτα για την τύχη των δεύτερων ενστάσεων? Θα γίνει τίποτα ή μας έχουν εντελώς γραμμένους φέτος? Λειτουργεί τίποτα σωστά σε αυτο το Υπουργείο? Αν είναι να δουλεύει με τέτοιους ρυθμούς το Γραφείο Υπουργού που έχει συγκεντρώσει όλες τις αρμοδιότητες πάνω του, του χρόνου θα πρέπει να αποσπάσει πολύυυυ κόσμο εκει μέσα για να τα βγάζουν πέρα. Κι όταν λέω εκει μέσα δεν εννοώ όλο το Υπουργείο, αλλά μόνο τον τρίτο όροφο...Αλλά να μου πεις και κόσμο να συγκεντρώσει πάλι θα κλείνουν τις πόρτες του γραφείου του Υπουργου και θα επιδιδονται σε.....Επικινδυνες Μαγειρικές.... 

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10944 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:16:36 μμ »
...Αν είναι να δουλεύει με τέτοιους ρυθμούς το Γραφείο Υπουργού που έχει συγκεντρώσει όλες τις αρμοδιότητες πάνω του, του χρόνου θα πρέπει να αποσπάσει πολύυυυ κόσμο εκει μέσα για να τα βγάζουν πέρα...

Σκέφτονται να πάρουν τους δυσαρεστημένους της Α/θμιας, (από τις φετινές υποχρεωτικές μετατάξεις), για να να μη τους πάνε στα δικαστήρια...  ;D ;D ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10945 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:14:48 μμ »
Συναδέλφισσα agglikouPE06 έχεις πολύ δίκιο και εγώ τις ίδιες πληροφορίες έχω μάλιστα ένας γυμναστής από τον πειραιά μου είπε χθες πως θα προτιμήσουν όπως πάντα μόνο Β\θμιους γιατί έχουν πάρει το κολάι στο καινούργιο άθλημα  κλειστής θάλασσας (πειραιώτικο) το ντιζ. Βέβαια αυτό (που δεν ξέρει) τώρα τελευταία που τα μαντάτα είναι μαύρα σαν τη πίσσα του λιμανιού και χάθηκε το γαλάζιο, ψάχνονται! ! ! ποιόν θα αναβαθμίσουν σε μουτζούρη και από πίσσα υπάρχει άφθονη και το καλό στην υπόθεση είναι πως τα σχέδια τα έχουν έτοιμα  οι συμπαίχτες τους  οι δικοί τους, σε αυτό το καλό παιχνίδι για πότε τα βαρίδια θα πιάσουν πάτο..... Προβλέπεται  πολύ καλή η συνέχεια... βέβαια αυτοί στη κοσμάρα τους κάνουν όνειρα και για του χρόνου..... με αυτό το πλευρό που κοιμούνται όλα θα τους πάνε μια χαρά ;D

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10946 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 07:25:37 πμ »
Σε χθεσινό μου τηλεφώνημα στο τμήμα μετατάξεων, στο υπουργείο, μου είπαν πως ακόμα επεξεργάζονται τις ενστάσεις μας και ότι "δεν τους έχουν πει ότι δεν θα τις εξετάσουν"! Άντε βγάλτε άκρη! Έχει κανείς άλλος καμιά πληροφόρηση ? Η κατάσταση είναι οικτρή.  :( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10947 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:27:26 μμ »
@PAMELA27
Πήρες κι εσύ τ/φ ? Έβγαλες άκρη ? Έχω αγωνία... >:( >:( >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.