*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330111 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11914 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 06:36:10 μμ »
Αυτο κανενας δεν το ειδε;Ξεφυγετε λιγο απο τον μικροκοσμο σας.
...και σκεφτητε,οτι ισως οσοι δεν δικαιωθουν απο τις μεταταξεις,μαλλον..απο τις ενστασεις των μεταταξεων,ισως και να ειναι οι τυχεροι.
Θυμιζω οτι:Κανενας απολυτως απο αυτους που μεταταχθηκαν υποχρεωτικα,δεν εχει οργανικη θεση.
Θυμιζω ακομα οτι σε καποιες ειδικοτητες,σαφως αναφερομαι σε προυπαρχουσες ειδικοτητες,πλεοναζουν πλεον σε καποιους νομους στην α/θμια.

Και μη  σπευσουν καποιοι να κανουν μπουλινγκ παλι.Διοτι μπουλινγκ μου κανατε ,επειδη απλα λεω την αληθεια.,Δεν ειναι κακία.Ουτως η αλλως,ανηκω σε κλαδο που ΔΕΝ προυπηρχε,ο νομός που θελω να παω ειναι ΑΔΕΙΟΣ.Ενας μονο πηγε με υποχρεωτικη μεταταξη και εχει απειρες θεσεις.Εχω παρα πολλα μορια,ειναι σιγουρο οτι θα παρω μεταταξη με τις παγειες διαδικασιες.Ειναι η συνειδητοποιηση του ποιας διαδικασιας υποστηριζουν καποιοι, και οτι οταν συμμετεχουμε σε τοσο αδιαφανεις διαδικασιες και ΑΔΙΚΙΕΣ,ΒΑΣΙΚΑ ΤΙς ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ισως και να το πληρωσουμε.Και καποιοι σε προηγουμενα ποστ μιλησαν για ρισκο.Οτι εμεις των εθελοντικων δεν πηραμε το ρισκο για τις υποχρεωτικες.Σαφως και δεν το πηραμε.Καποιοι τουλαχιστον.Διοτι θεωρησαμε το αυτονοητο.Εχουμε ολο το δικιο με το μερος μας,το υπουργειο μας καλεσε,το υπουργειο παρανομει...και δεν συμμετεχουμε σε ολο αυτο το φιασκο.Και δεν ξερετε ποσο πολυ χαιρομαι πραγματικα που δεν πηρα αυτο το ρισκο.Εσεις που συμμετειχατε λοιπον και πηρατε το ρισκο,αναλαβετε και εσεις τις συνεπειες.
Καλη τυχη σε ολους μας.
Αυτα.

Αυτές οι μετατάξεις που γίνανε στο τέλος καλοκαιριού αποδεικνύεται ότι ήταν η ευκαιρία που δίνεται ΜΙΑ ΦΟΡΑ στα ΠΕΝΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. Όποιος ζύγισε σωστά τις καταστάσεις  (την ώρα που στο δρόμο έρεε αίμα με τον φόβο της διαθεσιμότητας) και τόλμησε, τώρα δρέπει τους καρπούς αυτής της θετικής σκέψης.
Όλα τ΄άλλα μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, είναι νάχαμε να λέγαμε!!!


Γατόπαρδε μέσα από τα πιο πάνω γραφόμενα σου, φαίνεται καθαρά ότι έχει τσούξει γερά η ιστορία αυτή των μετατάξεων.  Το θέμα άδικο και δίκιο σε μια διαδικασία που συνεχώς εξελίσσεται, παύει αυτομάτως να υπάρχει μέσα από την θέσπιση των νέων κανόνων. Παράδειγμα, εμείς που διοριστήκαμε μέσω ΑΣΕΠ ενώ περιμέναμε 12 ολόκληρα χρόνια στην επετηρίδα και μόλις έφτασε η σειρά μας για διορισμό, μας είπε η ίδια η κοινωνία ελάτε να δώσετε εξετάσεις για να πάρετε τις θέσεις που δικαιούστε μέσα από την μακρά αναμονή που υποστήκατε. Παράλληλα το σύστημα έχωνε μέσα στο δημόσιο κάτι παιδαρέλια που μόλις είχανε πάρει τα πτυχία τους,  περιπαίζοντας εμάς τους λεβέντες που περιμέναμε και ακόμη περιμένουμε.
Περαστικά, θα σου περάσει, ο χρόνος είναι ο πιο σίγουρος γιατρός. Και μας μας πέρασε, ίσια ίσια που χτίσαμε γερή αυτοπεποίθηση και νέο χαρακτήρα μέσα από τον ΑΣΕΠ.
Καλή τύχη σου εύχομαι, αλλά προς το παρόν δεν την βλέπω.
Άλλαξε πλώρη και γωνία κατεύθυνσης για νέα πορεία. Αν μπορείς και νέα μυαλά σίγουρα στα δύσκολα που έρχονται θα σου χρειαστούν κοπέλα μου.
Να θυμάσαι πάντα ότι το δίκιο και το άδικο τα χωρίζει μόνο μια μικρή κλωστή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2014, 07:24:51 μμ από Λιοντάρι εκ Κορινθίας ορμώμενο »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:07 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11915 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 08:27:43 μμ »

Γατόπαρδε μέσα από τα πιο πάνω γραφόμενα σου, φαίνεται καθαρά ότι έχει τσούξει γερά η ιστορία αυτή των μετατάξεων.  Το θέμα άδικο και δίκιο σε μια διαδικασία που συνεχώς εξελίσσεται, παύει αυτομάτως να υπάρχει μέσα από την θέσπιση των νέων κανόνων. Παράδειγμα, εμείς που διοριστήκαμε μέσω ΑΣΕΠ ενώ περιμέναμε 12 ολόκληρα χρόνια στην επετηρίδα και μόλις έφτασε η σειρά μας για διορισμό, μας είπε η ίδια η κοινωνία ελάτε να δώσετε εξετάσεις για να πάρετε τις θέσεις που δικαιούστε μέσα από την μακρά αναμονή που υποστήκατε. Παράλληλα το σύστημα έχωνε μέσα στο δημόσιο κάτι παιδαρέλια που μόλις είχανε πάρει τα πτυχία τους,  περιπαίζοντας εμάς τους λεβέντες που περιμέναμε και ακόμη περιμένουμε.
Περαστικά, θα σου περάσει, ο χρόνος είναι ο πιο σίγουρος γιατρός. Και μας μας πέρασε, ίσια ίσια που χτίσαμε γερή αυτοπεποίθηση και νέο χαρακτήρα μέσα από τον ΑΣΕΠ.
Καλή τύχη σου εύχομαι, αλλά προς το παρόν δεν την βλέπω.
Άλλαξε πλώρη και γωνία κατεύθυνσης για νέα πορεία. Αν μπορείς και νέα μυαλά σίγουρα στα δύσκολα που έρχονται θα σου χρειαστούν κοπέλα μου.
Να θυμάσαι πάντα ότι το δίκιο και το άδικο τα χωρίζει μόνο μια μικρή κλωστή.
Λιοντάρι συμφωνώ μαζί σου. Εγώ περίμενα 17 χρόνια αδιόριστη και έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ, με την τρίτη φορά διοριστέα. Και πριν το διορισμό μου η ζωή μου σίγουρα δεν ήταν ρόδινη. Μαζί μου έδιναν στον ΑΣΕΠ μαθητριούλες μου από το φροντιστήριο που δούλευα (προ διορισμού) και διορίζονταν πριν από μένα.... με διαφορά ηλικίας ας μη το πω...θα εκτεθώ  ;D Και τώρα έρχονται συνάδελφοι που υπαινίσσονται ότι "κάποιοι" πήραμε μετάταξη με βύσμα. Και να δεις το καλοκαίρι που μας πέρασε τί μάχες δίναμε μερικοί εδώ στο φόρουμ και τί επιθέσεις μού έκανε συγκεκριμένος συνάδελφος, κατηγορώντας εμένα και άλλους πως είμαστε βύσματα. Τα συμπεράσματα δικά σου!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος NEMESIS1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11916 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 08:41:08 μμ »
εμένα συνάδελφοι μου είναι αδιάφορη η γνώμη των άλλων ας λένε οτι γουστάρουν μην χαλάτε την διάθεση σας  με εμπάθειες των άλλων εμεις παρακαλώ προσηλωμένοι στον ΣΤΟΧΟ  μας, που θα παει θα βγουν

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11917 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:07:39 μμ »
εμένα συνάδελφοι μου είναι αδιάφορη η γνώμη των άλλων ας λένε οτι γουστάρουν μην χαλάτε την διάθεση σας  με εμπάθειες των άλλων εμεις παρακαλώ προσηλωμένοι στον ΣΤΟΧΟ  μας, που θα παει θα βγουν
Eμείς δεν έχουμε εμπάθειες... εμπάθειες έχουν όσοι δεν πήραν μετάταξη τον Αύγουστο και τα βάζουν με όσους πήραν μετάταξη, χωρίς να φταίνε οι άνθρωποι. Έτσι είναι ο μέσος Έλληνας, δεν αντέχει τη χαρά του διπλανού του.....
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:07 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11918 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:38:05 μμ »
Eμείς δεν έχουμε εμπάθειες... εμπάθειες έχουν όσοι δεν πήραν μετάταξη τον Αύγουστο και τα βάζουν με όσους πήραν μετάταξη, χωρίς να φταίνε οι άνθρωποι. Έτσι είναι ο μέσος Έλληνας, δεν αντέχει τη χαρά του διπλανού του.....

Δεν είναι ακριβώς έτσι... Με την ασαφή και αδιαφανή διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων αδικήθηκαν πάρα πολλοί. Παρατηρήθηκαν πάρα πολλά λάθη και παραλείψεις. Άλλωστε δεν θα βρίσκονταν κάποιοι συνάδελφοι στο παρόν νήμα αναμένοντας την πολυπόθητη δικαίωση της ένστασής τους, αν όλα είχαν γίνει όπως έπρεπε. Και ότι υπήρξαν πάρα πολλοί που πήραν μετάταξη με αδιαφανή μέσα, κοινώς "βύσμα", στην περιοχή προτίμησής τους έχοντας πολύ λιγότερα μόρια σε σχέση με άλλους είναι αδιαμφισβήτητο. Ειδικά στις πρώτες ενστάσεις υπήρχαν περιπτώσεις που έβγαζαν μάτι. Να σας θυμίσω για τον κλάδο ΠΕ06 που πραγματοποιήθηκε μία μετάταξη στην α' Θεσσαλονίκης, ενώ δεν είχε προκηρυχθεί καν θέση στη συγκεκριμένη περιοχή τον Αύγουστο!

Δεν είναι θέμα εμπάθειας, είναι θέμα απόδοσης δικαιοσύνης.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11919 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:58:41 μμ »
Επίσης, δεν θεωρώ ηθικό να τονίζετε συνεχώς στον Γατόπαρδο ότι "δεν πήρε το ρίσκο".

Το έχω ξαναγράψει: Είναι ανεπίτρεπτο σε υπηρεσιακές μεταβολές που καθορίζουν την επαγγελματική πορεία, αλλά και την οικογενειακή κατάσταση των υπαλλήλων να εμπεριέχεται ο όρος ρίσκο. Η Διοίκηση είναι υποχρεωμένη να εξασφαλίζει διαφανείς διαδικασίες για όλους.

Μιλώντας για ρίσκο νομιμοποιείτε τέτοιου είδους πρακτικές και δίνετε το πράσινο φως στο Υπουργείο να τις εφαρμόζει και σε άλλες περιπτώσεις, με τις οποίες θα έρθετε κι εσεις, για ακόμη μια φορά αντιμέτωποι, και τότε δεν ξέρω, αν θα σας βγει το ρίσκο.

Ήδη, δεν ξέρουμε ποια ονόματα θα περιλαμβάνει η αναμενόμενη λίστα με τις ενστάσεις. Εύχομαι να δικαιωθούν όλοι όσοι έχουν αδικηθεί. Αλλά σε κάποιους το "ρίσκο" μπορεί να μην βγει... Γι' αυτό προτού ειρωνευτείτε τον Γατόπαρδο, σκεφτείτε τι μπορεί να συμβει και σε σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:36:58 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11920 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:59:25 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 04:51:56 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11921 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:43:15 μμ »
παιδια παιδια
μπορουμε να μεινουμε συγκεντρωμενοι
μην απαντατε σε κανενα που ερχεται στο νημα κ μας αποπροσανατολιζει σαν αλλος υπουργος
ας πουμε κατι για το θεμα μας, οτι ακουτε οτι νομιζετε αλλα μην ασχολειστε με κανεναν απολυτως,οποιος κ αν ειναι
μην τους απαντατε, ο καθενας εκανε τη δουλεια του οπως ηξερε εμεις εχουμε μηνει απέξω χωρις να ξερουμε το γιατι

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11922 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:53:02 μμ »
παιδια παιδια
μπορουμε να μεινουμε συγκεντρωμενοι
μην απαντατε σε κανενα που ερχεται στο νημα κ μας αποπροσανατολιζει σαν αλλος υπουργος
ας πουμε κατι για το θεμα μας, οτι ακουτε οτι νομιζετε αλλα μην ασχολειστε με κανεναν απολυτως,οποιος κ αν ειναι
μην τους απαντατε, ο καθενας εκανε τη δουλεια του οπως ηξερε εμεις εχουμε μηνει απέξω χωρις να ξερουμε το γιατι

Τι θες να πεις, εμείς δηλαδή δεν έχουμε μείνει απέξω;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11923 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 11:16:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 04:51:46 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11924 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:57:55 πμ »
Από πού πληρώνονται οι μεταταγμένοι; Από τις δευτεροβάθμιες; Ο ατομικός τους φάκελος που είναι; Στις δευτεροβάθμιες;  Οι μεταταγμένοι δεν έχουν ακόμα οριστική τοποθέτηση σε σχολείο της πρωτοβάθμιας, οργανικά όμως ανήκουν σε αυτήν. Εκεί άλλωστε βρίσκονται και στην απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων γιατί από τις πρωτοβάθμιες πληρώνονται.  Μετάταξη, όπως και μετάθεση, νοείται μόνο σε κενή οργανική θέση. Δηλαδή τόσα χρόνια και μέχρι και φέτος όσοι έπαιρναν μετάθεση βρίσκονταν κατά τη γνώμη σας στον αέρα αν δεν έπαιρναν οριστική τοποθέτηση; Άλλο οργανική θέση (την έχουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι) άλλο η οργανική τοποθέτηση σε σχολείο για τον εκπαιδευτικό. Οι μετατάξεις όπως έγιναν τελικά και μέχρι τώρα δεν είχαν κανένα ρίσκο. Όπως επίσης δεν μπορεί 4.000 εκπαιδευτικοί που μετατάχθηκαν να είναι όλοι βύσματα ούτε και φταίνε αυτοί για όποιον δεν αποφάσισε να κάνει αίτηση και τώρα αναρωτιέται αν έπραξε σωστά.

Αποσυνδεδεμένος NEMESIS1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11925 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 01:04:18 πμ »
εδω συζητάμε για το θέμα των επερχόμενων ενστάσεων δεν μας νοιαζει ΤΙΠΟΤΑ  άλλο δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μας αλλάξει κανει ς γνώμη, οχι καμια !!! η ζωή ειναι δική μας και κάνουμε οτι θέλουμε εδω συζητάμε  για κάτι πολυ συγκεκριμένο οποίος δεν εκανε απορώ γιατι παρακολουθεί την συζήτηση  σε λιγο θα θίξουμε και το θεμα της παγκόσμιας ειρηνης ΕΛΕΟΣ

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11926 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 01:17:14 πμ »
εδω συζητάμε για το θέμα των επερχόμενων ενστάσεων δεν μας νοιαζει ΤΙΠΟΤΑ  άλλο δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μας αλλάξει κανει ς γνώμη, οχι καμια !!! η ζωή ειναι δική μας και κάνουμε οτι θέλουμε εδω συζητάμε  για κάτι πολυ συγκεκριμένο οποίος δεν εκανε απορώ γιατι παρακολουθεί την συζήτηση  σε λιγο θα θίξουμε και το θεμα της παγκόσμιας ειρηνης ΕΛΕΟΣ


2ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.


Άνοιξα αυτό το νέο μίτο για να μην μπερδεύεται κανείς.

Εύχομαι καλή τύχη σε όλους για κάτι καλύτερο.

http://www.pde.gr/index.php?topic=30232.msg767954;topicseen#new
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:42:10 πμ από Λιοντάρι εκ Κορινθίας ορμώμενος »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11927 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:20:14 πμ »
Εγώ ακούω για βυσματικές μετατάξεις και μάλιστα έχει υποπέσει στην αντιληψή μου μια συνάδελφος να έχει πάρει βυσματικά μετάταξη (τα μόριά της ήταν πολύ λίγα).

Κανονικά θα έπρεπε όλοι αυτοί που πήραν βυσματικά μετάταξη να ξαναγυρίσουν στη θέση τους.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΤΟ ΛΕΕΙ!!

Συνάδελφοι είναι δυνατόν να ασχολείστε με τις ενστάσεις αλλά να μην υποστηρίζετε να υπάρξει δικαιοσύνη?

Δηλαδή ας γίνει η δικιά μου μετάταξη και ας πάρουν άλλοι 10 με βύσμα, εμένα δεν με ενδιαφέρει!!!

είναι δυνατόν ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.