*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385551 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12460 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:00:57 μμ »
Να ρωτήσω κάτι χαζό; Στους όρους για τις υποχρεωτικές μετατάξεις έλεγε ότι θα προηγηθούν όσοι είναι εντός πυσδε. Όταν είχε 20 κενά και πήραν 20 μετατάξεις που ανήκαν εντός πυσδε, τότε πως γίνεται να δικαιώνονται με τις ενστάσεις άτομα που είναι από εκτός πυσδε και εκτός περιφέρειας; Τι υποστηρίξανε στην ένσταση τους; Ότι ο Κώστας, ο Τάκης, ο Μάκης είχαν λιγότερα μόρια από εμένα και έτσι πρέπει να πάρω και εγώ; Αφού ο Κώστας, ο Τάκης και ο Μάκης είχαν λιγότερα μόρια από εσένα αλλά ήταν εντός πυσδε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:49 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12461 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:06:45 μμ »
Να ρωτήσω κάτι χαζό; Στους όρους για τις υποχρεωτικές μετατάξεις έλεγε ότι θα προηγηθούν όσοι είναι εντός πυσδε. Όταν είχε 20 κενά και πήραν 20 μετατάξεις που ανήκαν εντός πυσδε, τότε πως γίνεται να δικαιώνονται με τις ενστάσεις άτομα που είναι από εκτός πυσδε και εκτός περιφέρειας; Τι υποστηρίξανε στην ένσταση τους; Ότι ο Κώστας, ο Τάκης, ο Μάκης είχαν λιγότερα μόρια από εμένα και έτσι πρέπει να πάρω και εγώ; Αφού ο Κώστας, ο Τάκης και ο Μάκης είχαν λιγότερα μόρια από εσένα αλλά ήταν εντός πυσδε;
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πήραν μετάταξη πάρα πολλοί εκτός οικείου πυσδε (υπ'όψιν ότι δεν έλεγε ότι υποχρεωτικά θα πάρουν μετάταξη όσοι είναι στο ίδιο πυσδε, αλλά ότι απλά θα προηγηθούν) με λιγότερα μόρια από εμένα, για παράδειγμα. Οπότε εγώ αυτούς κατονόμασα στις ενστάσεις μου, και όχι όσους ανήκαν στο ίδιο πυσδε (κι οποίοι, παρεπιμπτόντως, είχαν περισσότερα μόρια, έτσι κι αλλιώς!).

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12462 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:14:09 μμ »
Ναι αλλά υπάρχουν περιπτώσεις πυσπε που όλοι μετακινήθηκαν από το ίδιο πυσδε, και στις ενστάσεις φέρανε και άλλους από άλλες περιφέρειες; πως γίνεται αυτό; Επίσης, Στην πρώτη φάση, όσοι εκτός οικείου πυσδε πήραν μετάταξη είναι τα "βύσματα"; Αυτό καταλαβαίνω εγώ. Εφόσον αυτοί πήραν μετάταξη με λιγότερα μόρια από εσένα, τότε είναι τα "βυσματα" και σας τράβηξαν και όλους τους υπόλοιπους μετά από τις ενστάσεις σας. Τι να λέμε τώρα. Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:16:19 μμ από Kostakis1978 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12463 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:20:39 μμ »
Δεν κατάλαβες τι είπα. Όπως τόνισα προηγουμένως, άλλο "προηγούνται" κι άλλο "τοποθετούνται ΜΟΝΟ αυτοί". Χωρίς να είναι παράνομο, πήραν μετάταξη σε πολλές, πίστεψέ με, περιοχές της Ελλάδας συνάδελφοι είτε με πολλά είτε με λίγα μόρια σε εκτός του πυσδε τους, περιοχή. Εγώ βρήκα κόσμο με περισσότερα μόρια αλλά και με λιγότερα μόρια από εμένα από άλλα πυσδε, οπότε κι έκανα τις ενστάσεις μου, κατονομάζοντας αυτούς με τα λιγότερα. Αυτά. Και πάλι χρόνια πολλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:49 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12464 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:50:26 μμ »
Χρόνια πολλά και ευλογημένα!!!
Βρε παιδιά, τέτοιες μέρες χαλιέστε με εικασίες και υποννοούμενα. Καταννοώ την πικρία όσων δεν δικαιώθηκαν μετά τις ενστάσεις. Άλλο αυτό και άλλο το να μιλάνε κάποιοι συνεχώς για... βύσματα. ΔΕΝ είχαν ΟΛΟΙ βύσμα. Και όσοι λένε να ακυρωθούν οι μετατάξεις του 2013 και να ξαναγίνουν από την αρχή... τι να πω... σαν κακία και ζήλεια μου ακούγεται. Όσοι τα λένε αυτά, δεν νομίζω να τα λέγανε, αν είχαν πάρει μετάταξη. Και είναι πολύ βολικό, να βαπτίζουμε ΟΛΟΥΣ βύσματα, για να εκτονώσουμε την οργή μας... Χρόνια πολλά και πάλι...!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12465 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:56:54 μμ »
οχι οτι το προτεινω απλα αναρωτιεμαι.. γιατι αν ακυρωθουν και ξαναγινουν με τον εξης τροπο οι μεταταξεις πειραζει αυτους που ΔΕΝ ειναι βυσματα ή πηραν με δικαιο τροπο την μεταταξη;

ο τροπος: ΜΟΝΟ οσοι εκαναν τοτε τον αυγουστο αιτηση, να δημοσιοποιηθουν τα μορια τους και οι προτιμησεις-αρχικη οργανικη τους, και να κατανεμηθουν στις αντιστοιχες θεσεις με διαφανη τροπο. ουτε να τρεχουμε με 6 φασεις ενστασεων ουτε εξτρα κοσμος προκειμενου να μεινουν στα αυγα τους και τα βυσματα και οσοι το δικαιουνται.
ετσι, ΜΟΝΟ οσοι το δικαιουνται θα παρουν τις θεσεις που πρεπει και τα βυσματα που ολοι κατηγορουμε θα μεινουν στις Β/μιες θεσεις τους.

γιατι φοβιζει το παραπανω σεναριο αυτους που δικαιως πηραν μεταταξη;
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12466 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 02:06:41 μμ »
elenam, δεν κατάλαβες το μνμ μου,
Εσύ αναφέρεσαι σε συναδέλφους που δεν πήραν μετάταξη και επικαλείσαι τη μαρτυρία του νομικού που ρώτησες, ενώ εγώ στους ήδη υπηρετούντες στην α/θμια που κάνουν αγωγές είτε μέσω της ΟΚΠΕ, είτε μέσω των δυο ομάδων που προανέφερα, γιατί θεωρούν ότι με τη διαμορφωθείσα κατάσταση από τις υποχρεωτικές μετατάξεις δεν πρόκειται να πάρουν μετάθεση και θα μείνουν εκεί που υπηρετούν σε νησιά κ.λ.π.
Αυτοί μέσω των αγωγών θέλουν να ακυρωθεί η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων και να επιστρέψουμε όλοι στις δ/θμιες που ανήκουμε.

Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12467 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 03:44:50 μμ »
οχι οτι το προτεινω απλα αναρωτιεμαι.. γιατι αν ακυρωθουν και ξαναγινουν με τον εξης τροπο οι μεταταξεις πειραζει αυτους που ΔΕΝ ειναι βυσματα ή πηραν με δικαιο τροπο την μεταταξη;

ο τροπος: ΜΟΝΟ οσοι εκαναν τοτε τον αυγουστο αιτηση, να δημοσιοποιηθουν τα μορια τους και οι προτιμησεις-αρχικη οργανικη τους, και να κατανεμηθουν στις αντιστοιχες θεσεις με διαφανη τροπο. ουτε να τρεχουμε με 6 φασεις ενστασεων ουτε εξτρα κοσμος προκειμενου να μεινουν στα αυγα τους και τα βυσματα και οσοι το δικαιουνται.
ετσι, ΜΟΝΟ οσοι το δικαιουνται θα παρουν τις θεσεις που πρεπει και τα βυσματα που ολοι κατηγορουμε θα μεινουν στις Β/μιες θεσεις τους.

γιατι φοβιζει το παραπανω σεναριο αυτους που δικαιως πηραν μεταταξη;

Εμένα προσωπικά δεν με φοβίζει, διότι έχω το κούτελό μου καθαρό και δεν βασίστηκα σε κανενός βοήθεια... δεν χρωστάω σε κανέναν παρά μόνο στο Θεό... όσο παράξενο και να φανεί ίσως σε κάποιους αυτό που γράφω!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12468 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 04:23:33 μμ »
Χρόνια πολλά και ευλογημένα!!!
Βρε παιδιά, τέτοιες μέρες χαλιέστε με εικασίες και υποννοούμενα. Καταννοώ την πικρία όσων δεν δικαιώθηκαν μετά τις ενστάσεις. Άλλο αυτό και άλλο το να μιλάνε κάποιοι συνεχώς για... βύσματα. ΔΕΝ είχαν ΟΛΟΙ βύσμα. Και όσοι λένε να ακυρωθούν οι μετατάξεις του 2013 και να ξαναγίνουν από την αρχή... τι να πω... σαν κακία και ζήλεια μου ακούγεται. Όσοι τα λένε αυτά, δεν νομίζω να τα λέγανε, αν είχαν πάρει μετάταξη. Και είναι πολύ βολικό, να βαπτίζουμε ΟΛΟΥΣ βύσματα, για να εκτονώσουμε την οργή μας... Χρόνια πολλά και πάλι...!!!!
Είναι κατάντια και ντροπή επειδή πήρες εσύ και κάποιοι άλλοι μετάταξη έστω χωρίς μέσον να νομιμοποιούνται διαδικασίες σαν αυτή και να γίνεστε και υπέρμαχοι..

Μακάρι να βρεθεί ενα δικαστήριο να τις ακυρώσει όλες.
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12469 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 04:51:24 μμ »
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κάποιοι από εμάς είμαστε μεγάλοι μ@λ@κες και πιαστήκαμε κορόιδα. Σου λέει ότι έχει 20 κενά στη Θεσσαλονίκη και μετά από ενστάσεις έρχονται όχι μόνο 20 αλλά 50 άτομα. Όχι μόνο μετάθεση δεν πρόκειται να δούμε αλλά ούτε απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12470 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 06:02:57 μμ »
Είναι κατάντια και ντροπή επειδή πήρες εσύ και κάποιοι άλλοι μετάταξη έστω χωρίς μέσον να νομιμοποιούνται διαδικασίες σαν αυτή και να γίνεστε και υπέρμαχοι..

Μακάρι να βρεθεί ενα δικαστήριο να τις ακυρώσει όλες.

Εγώ ξέρω τι καλοκαίρι είχα περάσει τον Αύγουστο του 2013 ούσα πλεονάζουσα και χωρίς οργανική. Και μας τη λέτε και από πάνω που πήραμε μετάταξη; Αν είναι να ακυρωθούν οι μετατάξεις από δικαστήριο ας ακυρωθούν, να ησυχάσετε κι εσείς και να χαρείτε επιτέλους.
Κατάντια και ντροπή για μένα είναι να κατηγορείς ανθρώπους που δεν σου φταίνε σε τίποτα. Λυπάμαι ειλικρινά που διαβάζω τέτοια σχόλια από συναδέλφους.
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12471 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 06:10:10 μμ »
Και καλό θα ήταν να είμαστε σε αυτό το topic αντικειμενικοί στις εκφράσεις μας και να λείπουν οι χαρακτηρισμοί. Μήπως να το διευθετούσαν το θέμα οι διαχειριστές; Διότι έχω βαρεθεί να διαβάζω εδώ και ενάμιση χρόνο για βύσματα κτλ. Νισάφι!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12472 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 06:14:59 μμ »
@fofaki Κανείς δεν θέλει να απολυθεί κανένας συναδελφος.  Το θέμα είναι ότι η διαδικασία ήταν το λιγότερο παρωδία και παραμένετε χωρίς οργανική (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Αν είχαν γίνει οι εθελοντικές μετατάξεις, αυτή τη στιγμή δεν θα υπήρχε κανένα θέμα. 

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12473 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 07:11:52 μμ »
elenam, δεν κατάλαβες το μνμ μου,
Εσύ αναφέρεσαι σε συναδέλφους που δεν πήραν μετάταξη και επικαλείσαι τη μαρτυρία του νομικού που ρώτησες, ενώ εγώ στους ήδη υπηρετούντες στην α/θμια που κάνουν αγωγές είτε μέσω της ΟΚΠΕ, είτε μέσω των δυο ομάδων που προανέφερα, γιατί θεωρούν ότι με τη διαμορφωθείσα κατάσταση από τις υποχρεωτικές μετατάξεις δεν πρόκειται να πάρουν μετάθεση και θα μείνουν εκεί που υπηρετούν σε νησιά κ.λ.π.
Αυτοί μέσω των αγωγών θέλουν να ακυρωθεί η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων και να επιστρέψουμε όλοι στις δ/θμιες που ανήκουμε.
@vadi
Πολύ νωρίτερα απευθυνόμουν στον Kostakis1978 και όχι σ'εσένα!
Δεν επικαλούμαι καμιά μαρτυρία, παρά μόνο την δική μου εμπειρία, καθώς ανήκω σε νεοσυσταθέντα κλάδο και όχι στους ήδη υπηρετούντες στην α/θμια.
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω...Δεν πειράζει, καλή καρδιά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 789
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.