*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309595 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12726 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:18:15 πμ »
@elenam
Εγω δεν εχω χαρακτηρισει το συνολο ως βυσματα. Μεμονωμενες περιπτωσεις ναι.
Αδικαιολογητη επιθεση προς τη διαδικασια; Ξερεις εκανα με τις εθελοντικες και ακομα κανενας δε μου ειπε αν πηρα ή οχι. Ουτε πριν τις υποχρεωτικες μου ειπαν οτι ακυρωνονται, μην τυχον κ κανω μαλλον.
Το συνταγμα μας λεει να μη συμμετεχουμε σε παρανομες διαδικασιες κ το τι μπορει να πει ενας υπουργος της ΤΡΟΙΚΑ με τον εντεταλμενο συμβουλο του μονο νομος δεν ειναι. Δεν απαντησες σε τιποτα απο οσα σε ρωτησα.
Και τελος μου αποδεικνυεις οτι το  μονο που σε νοιαζει ειναι η θεση σου κ πως να τη διασφαλισεις επι αδικημενων.
Οταν το ιδιο το ΥΠΑΙΘ δικαιωνει κ επιστρεφει συναδελφους στη Βθμια λογω πλανης, τοτε εξ ορισμου υπαρχει θεμα.
Η πλανη δεν ειναι a la carte.
Τελος το μανιφεστο μου (εισαι καλη στο να κολλας ταμπελες) θα επανατοποθετησει σε καλυτερες θεσεις το 95% κ βαλε των συναδελφων, θα τους διωξει τη ρετσινια και θα τιμωρησει τα εξοφθαλμα περιστατικα.
keep labeling
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2015, 11:23:23 πμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12727 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 10:03:31 πμ »
Καλημέρα,

το διχαλωτό πηγούνι, ο χειρότερος και με το μεγαλύτερο μένος εναντίον των εκπαιδευτικών Υπουργός Παιδείας, πήγε σπιτάκι του, χάνοντας τη βουλευτική ασυλία.

Μήπως ήρθε η ώρα για μηνύσεις ΚΑΙ ΑΓΩΓΕΣ ονομαστικά πια εναντίον του, αφού φέρει ακέραια την ευθύνη, για τις προδήλως και αυταπόδεικτα παράνομες μετατάξεις.
Είναι απολύτως βέβαιο ότι όποιος/οι προσφύγουν εναντίον του θα δικαιωθούν, αφού η παρανομία σε όλη αυτή την διαδικασία είναι ξεκάθαρη και αποδεικνύεται πανεύκολα σε οποιοδήποτε δικαστήριο. Έχει δε, ήδη κριθεί παράνομη στα Διοικητικά Δικαστήρια.

Μήπως ήρθε η ώρα να τιμωρηθεί επιτέλους κάποιος σε αυτή τη χώρα για όλα όσα τραβήξαμε και τον εξευτελισμό που υποστήκαμε από αυτόν και τον
αξιότιμο σύμβουλό του;

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2015, 10:05:50 πμ από pf »
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12728 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:45:12 μμ »
+++++

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12729 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 03:10:18 μμ »
Αν κάποιος από εσάς χρειαστεί για δικαστικό αγώνα, πίνακα με τη μοριοδότηση που είχαν τότε (μόρια μεταθέσεων χωρίς μεταπτυχιακά και διδακτορικά, τα οποία δε γνωρίζει κανείς) οι εκπαιδευτικοί ΠΕ19-20 που πήραν μετάταξη στην 1η φάση και στις 2 επόμενες ενστάσεις, να μου το πει. Εκεί να δείτε όργια και "αλγόριθμους" που πήγαν περίπατο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος yildirim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος yildirim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12732 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 09:34:58 μμ »
Αυτά είναι παλιά..

Ακριβώς. Είναι του 2013 όπως κι οι υποχρεωτικές μετατάξεις

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12733 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 10:49:38 μμ »
1. Επαναφορά της κατάστασης στην Πρωτοβάθμια, όπως αυτή ήταν πριν τις υποχρεωτικές μετατάξεις.
2. Εφαρμογή των εθελοντικών μετατάξεων (αφορούσε μόνο νεοσύστατες ειδικότητες στην Πρωτοβάθμια;).
3. Τελική απόφαση για το τι θα γίνει με το κεφάλαιο ΕΑΕΠ.
4. Καταμέτρηση και δημοσιοποίηση κενών βάσει πραγματικών αναγκών.
5. Μεταθέσεις Πρωτοβάθμιας (να δηλώσουν οι "παλαιοί" τι νέες οργανικές που θα δημιουργηθούν).
6. Νέα διαδικασία μετατάξεων.
7. Τοποθετήσεις μεταταγμένων σε υπάρχουσες θέσεις (σχολεία ή ομάδες σχολείων).

Απορίες:
1. Οι μεταταγμένοι (είτε όλοι εφόσον ακυρωθεί η διαδικασία για να γίνει σωστά ή ορισμένοι που μετατάχθηκαν παρά...λογα) θα επιστρέψουν στην προηγούμενη θέση τους; Όσοι είχαν οργανική (υπήρχαν και τέτοιοι) θα πάνε πίσω (το υπουργείο επί ΝΔ έλεγε όχι, για όσους ζητούσαν ανάκληση μετάταξης, αλλά εάν τώρα γίνει...διορθωτική διαδικασία, θα πρέπει να γίνει πλήρης σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια).
2. Οι μεταταγμένοι που έχουν δηλώσει ψευδή στοιχεία (αν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις...υπάρχουν;) θα παραμείνουν στο δημόσιο;
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12734 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 11:10:17 μμ »
συμφωνω πλήρως με kdamian αλλα δεν πιστευω πως θα ασχοληθουν καθολου με προυπαρχουσες ειδικοτητες και την αδικια που υπέστησαν (να ζητουν μεταθεση για χρονια και ξαφνικα να μπαινουν σφηνα εκατοντάδες οι περισσοτεροι με λιγοτερα μορια)..μαλλον αναμεσα στους βθμιους αν κανουν καποιο ξεκαθάρισμα (μη σου πω ότι μπορει αυτό να περιλαμβανει εκ νεου 7η φαση ικανοποίησης ενστασεων σε αυτές τις αεναες μετατάξεις)

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12735 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:39:53 πμ »
Απο τη στιγμή που οι συναδελφοι με τις μεταταξεις εκαναν αιτηση και εχουν ταΑφ μορια δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα .Αρκει να καταθεσουν την βεβαιωση που διναν οι β/θμιες και τα μορια μεταθεσης και τυχόν μεταπτυχιακα.Στις τελευταιες ενστασεις 'δικαιωθηκε' ατομο που στα μορια συνυπολογησε 10μορια για συνυπηρετηση και 4 για εντοπιότητα οπως στις αποσπασεις.Επισης ατομο που δεν ειχε δηλωσει την θεσσαλονικη ηρθε .Αυτοι οι τελευταιοι ας χασουν τον υπνο τους οπως τον χασανε όσοι αδικήθηκαν και αδικούνται απο τη διαδικασια.

Αποσυνδεδεμένος faidra99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12736 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 06:43:52 πμ »
Να ακυρωθούν όλες οι μετατάξεις και επανέλθουν όλοι στην υπηρεσιακή κατάσταση που είχαν στις 13/8/2013. Αυτές οι μετατάξεις έγιναν υπό το καθεστώς φόβου χωρίς να γνωρίζουμε τι θα γίνει τελικά (φυσικά κάποιοι που γνώριζαν το εκμεταλεύτηκαν). Εγώ μετατάχθηκα και έχασα την οργανική που είχα. Ας δουν τώρα τις πραγματικές ανάγκες και αν χρειάζεται ας γίνουν μετατάξεις από την αρχή ξεκάθαρα για όλους.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12737 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 10:10:37 πμ »
Κατά την άποψη μου, αυτό που πρέπει να γίνει είναι η επανεξέταση δικαιολογητικών, μορίων και ενστάσεων των ήδη μεταταγμένων.
Οι διευθύνσεις να ελέγξουν όλα τα δικαιολογητικά από την αρχή ώστε να διαπιστωθεί αν κάποιος δήλωσε περισσότερα μόρια από όσα είχε.
Στη συνέχεια να δημοσιευθούν οι πίνακες με αναλυτική παρουσίαση των μορίων.
Από εκεί και πέρα είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς αν έχουν γίνει παρατυπίες.


Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12738 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 11:22:32 πμ »
Για να ξεκαθαρίσω, εγώ έχω πάρει μετάταξη. Απλά παραπάνω, κατέθεσα αυτό που πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνει εάν θέλουμε να είναι ευχαριστημένοι όλοι (εκτός των μεταταγμένων φυσικά ή έστω των περισσότερων). Το δίκαιο και το φυσικό, ΔΕΝ είναι αυτό που κατά περίπτωση επιλέγει ο καθένας, όταν θεωρήσει πως έχει θιγεί το συμφέρον του. Πέρα από το δίκαιο (το οποίο είναι υποκειμενικό) υπάρχει και το "εφικτό", "λειτουργικό", "πρακτικό". Πόσοι εδώ μέσα δεν σιωπούσαν (ή/και χαμογελούσαν) όταν το σύστημα, μέσα στην παρατυπία που λειτουργούσε, τους βόλευε. Ας αφήσουμε λοιπόν τα μεγάλα λόγια, δεν ωφελούν(εκ του ασφαλούς πολλοί - όχι όλοι φυσικά - ζητάνε δικαιοσύνη...να ΄χουμε να λέμε...).
Ακύρωση των μετατάξεων; ΝΑΙ, ΑΛΛΑ, να επανεξεταστούν μεταθέσεις, τοποθετήσεις, οργανικές (πόσες οργανικές παρέμεναν κρυφές και εμφανίζονταν "ξαφνικά" για να εξυπηρετήσουν τον...εκλεκτό;). Τα μόρια που έχουν συγκεντρώσει αρκετοί, τα έχουν υπηρετήσει ή ήταν δίπλα στο σπίτι τους σε γραφεία βουλευτών ή διευθύνσεις και έπαιρναν μόρια βραχονησίδων; Επίσης να γίνουν ΕΔΕ για να αναδειχθεί ο ρόλος αιρετών, διευθυντών, ΕΛΜΕ, προϊσταμένων στις διαδικασίες που βόλευαν τους illuminati. Αυτό θα ήταν (κατ' εμέ) δικαιοσύνη, καθολική. Δικαιοσύνη δεν μπορεί να είναι τα...μερεμέτια. Δηλαδή, εγώ που υπηρέτησα ακριβώς και όλα τα μόρια μου, γιατί να με ξεπερνάει κάποιος ο οποίος έχει 20-30 μόρια από περιοχές που δεν έχει υπηρετήσει. Γιατί να είναι δίκαιο κάποιος να υπηρετεί σπίτι του στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και να παίρνει μόρια Αστυάλαιας, Ανάφης ή Ηρακλειάς; Αυτό υπάρχει στο πακέτο δικαιοσύνης που προτείνετε;   
Το λογικό να γίνει, στην παρούσα φάση (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι: Επανεξέταση των μορίων των μεταταγμένων, δημοσιοποίηση (όπως έπρεπε να είχε γίνει) ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ των μορίων. Όσοι πήραν παράτυπα, παράνομα, με βύσμα κλπ γυρίζουν εκεί που ήταν και όσοι χρήζουν κάποιας ποινής (2-3 μήνες χωρίς μισθό να βάλουν μυαλό) να τους επιβληθεί. Να δοθούν ΟΛΑ τα πραγματικά κενά που υπάρχουν (σχολεία ή ομάδες σχολείων ανά ΠΥΣΠΕ) και να μπορούν να τα διεκδικήσουν όλοι (μεταταγμένοι και παλαιοί, όπου υπάρχουν) με βάση τα μόρια τους.
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος GORGW79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12739 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 11:53:03 πμ »
Για να ξεκαθαρίσω, εγώ έχω πάρει μετάταξη. Απλά παραπάνω, κατέθεσα αυτό που πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνει εάν θέλουμε να είναι ευχαριστημένοι όλοι (εκτός των μεταταγμένων φυσικά ή έστω των περισσότερων). Το δίκαιο και το φυσικό, ΔΕΝ είναι αυτό που κατά περίπτωση επιλέγει ο καθένας, όταν θεωρήσει πως έχει θιγεί το συμφέρον του. Πέρα από το δίκαιο (το οποίο είναι υποκειμενικό) υπάρχει και το "εφικτό", "λειτουργικό", "πρακτικό". Πόσοι εδώ μέσα δεν σιωπούσαν (ή/και χαμογελούσαν) όταν το σύστημα, μέσα στην παρατυπία που λειτουργούσε, τους βόλευε. Ας αφήσουμε λοιπόν τα μεγάλα λόγια, δεν ωφελούν(εκ του ασφαλούς πολλοί - όχι όλοι φυσικά - ζητάνε δικαιοσύνη...να ΄χουμε να λέμε...).
Ακύρωση των μετατάξεων; ΝΑΙ, ΑΛΛΑ, να επανεξεταστούν μεταθέσεις, τοποθετήσεις, οργανικές (πόσες οργανικές παρέμεναν κρυφές και εμφανίζονταν "ξαφνικά" για να εξυπηρετήσουν τον...εκλεκτό;). Τα μόρια που έχουν συγκεντρώσει αρκετοί, τα έχουν υπηρετήσει ή ήταν δίπλα στο σπίτι τους σε γραφεία βουλευτών ή διευθύνσεις και έπαιρναν μόρια βραχονησίδων; Επίσης να γίνουν ΕΔΕ για να αναδειχθεί ο ρόλος αιρετών, διευθυντών, ΕΛΜΕ, προϊσταμένων στις διαδικασίες που βόλευαν τους illuminati. Αυτό θα ήταν (κατ' εμέ) δικαιοσύνη, καθολική. Δικαιοσύνη δεν μπορεί να είναι τα...μερεμέτια. Δηλαδή, εγώ που υπηρέτησα ακριβώς και όλα τα μόρια μου, γιατί να με ξεπερνάει κάποιος ο οποίος έχει 20-30 μόρια από περιοχές που δεν έχει υπηρετήσει. Γιατί να είναι δίκαιο κάποιος να υπηρετεί σπίτι του στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και να παίρνει μόρια Αστυάλαιας, Ανάφης ή Ηρακλειάς; Αυτό υπάρχει στο πακέτο δικαιοσύνης που προτείνετε;   
Το λογικό να γίνει, στην παρούσα φάση (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι: Επανεξέταση των μορίων των μεταταγμένων, δημοσιοποίηση (όπως έπρεπε να είχε γίνει) ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ των μορίων. Όσοι πήραν παράτυπα, παράνομα, με βύσμα κλπ γυρίζουν εκεί που ήταν και όσοι χρήζουν κάποιας ποινής (2-3 μήνες χωρίς μισθό να βάλουν μυαλό) να τους επιβληθεί. Να δοθούν ΟΛΑ τα πραγματικά κενά που υπάρχουν (σχολεία ή ομάδες σχολείων ανά ΠΥΣΠΕ) και να μπορούν να τα διεκδικήσουν όλοι (μεταταγμένοι και παλαιοί, όπου υπάρχουν) με βάση τα μόρια τους.


Αυτό θα ήταν το ιδανικό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158544
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.