*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368642 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13090 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 09:37:56 πμ »
Όντως υποχρεούνται να απαντάνε οι υπηρεσίες στις ενστάσεις του κόσμου εντός 50 ημερών. Αυτό που περιμένεις απάντηση και δεν παίρνεις πότε είναι ότι χειρότερο. Νομίζω πάντως ότι για το θέμα των εθελοντικών δεν θα απαντήσει κανείς πια, γιατί απλά πάγωσαν και πραγματικά, έχεις δίκιο, ότι δεν έχουν τι να πουν. Οι ενστάσεις αυτές απλά μαζεύονται (μαζεύονταν) για να σας πω την αλήθεια, εκτός και αν υπάρχει κάποιο επιπλέον ερώτημα προς το Υπουργείο, που πρέπει να απαντηθεί. Όποιος θέλει απάντηση ας περάσει ίσως και μία βόλτα από το αρμόδιο τμήμα να ρωτήσει την προϊσταμένη και να πιέσει. Μπορεί να βοηθήσει. Εγώ έτσι έκανα σε όλα και έβγαλα άκρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:44 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13091 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 10:06:23 πμ »
Giatre τώρα μιλάς λογικά. Το θέμα είναι ότι άλλαξε η πολιτική ηγεσία οπότε κάτι μπορεί να γίνει.

Δεν καταλαβαίνουν όμως και οι συνάδελφοι που ήδη έχουν μεταταχθεί (ίσως γιατί έχουν στο νου τους τα δεδομένα της Βθμιας με τη δυνατότητα οριστικών τοποθετήσεων που προκύπτουν από αυξομείωση τμημάτων και αλλαγές σε προγράμματα), ότι θα μείνουν καθηλωμένοι εκεί που θα ορίσει το κάθε ΠΥΣΠΕ τις οργανικές θέσεις που του αναλογούν.
Επιπλέον, μεταθέσεις θα γίνονται μόνο μετά από συνταξιοδοτήσεις και τα κενά στα υπόλοιπα ΕΑΕΠ θα καλύπτονται:
α) Με αποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ (μπορούν να μετέχουν και οι μεταταγμένοι αλλά κάθε ΠΥΣΠΕ έχει διαφορετική προσέγγιση και ορισμένα δεν αποσπουν από την οργανική αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος)
β) Με διαθέσεις από τη Βθμια
γ) Με αποσπάσεις από άλλα ΠΥΣΔΕ
δ) Με αναπληρωτές

Ειδικά όσοι μετατάχθηκαν στο ΠΥΣΠΕ του ΠΥΣΔΕ τους, ευελπιστώντας σε μεγαλύτερη κινητικότητα, την έχουν πατήσει χειρότερα από τη Βθμια. Φανταστείτε τώρα να έχει συμβεί αυτό σε συνάδελφο που έπιανε την 1η επιλογή του, αλλά τον έστειλαν στη 2η επειδή ήταν ίδια με το ΠΥΣΔΕ του.

Αν όμως γινόταν επανυπολογισμός των αναγκών της Αθμιας και γινόταν κατανομή οργανικών ανά ΠΥΣΠΕ, τότε θα υπήρχε μεγάλη δυνατότητα μετακινήσεων προς όφελος όλων. Είτε η διαδικασία γινόταν από την αρχή με προτεραιότητα σε "εθελοντικούς" και "υποχρεωτικούς", είτε έτρεχαν ξεχωριστά σωστά και οι 2 εγκύκλιοι για τις θέσεις τους. Δηλαδή οι εθελοντικές απαλλαγμένες από τα άτομα που πήραν με τις υποχρεωτικές και οι υποχρεωτικές με σωστή εφαρμογή του (αυθαίρετου) αλγόριθμου προτεραιοτήτων σε ΠΥΣΔΕ-περιφέρεια-επικράτεια.
Επειδή όμως μπορεί πολλοί των υποχρεωτικών να αντιδράσουν, καθώς οι 2 επιλογές τους περιόριζαν και ίσως δεν έβαλαν τα πραγματικά "θέλω" τους αλλά τα εφικτά, ίσως είναι καλύτερα και γι αυτούς να τρέξει συνολικά μια διαδικασία με 15 επιλογές για όλους.

Προσπάθησα να βρω μια λογική και αναίμακτη λύση για το 99% και έχω δεχτεί απίστευτη επίθεση.
Χαρακτήρισα βύσμα ένα ελάχιστο ποσοστό (1 με 5% το πολύ) και μου έβαλαν στο στόμα ότι τους χαρακτήρισα όλους βύσματα. Δε θα σταματήσω όμως.

Οι περισσότεροι σύλλογοι έχουν συμφωνήσει. Μόνο ο σύλλογος μιας συγκεκριμένης ειδικότητας φέρει αντιδράσεις, γιατί οι οργανικές που απέσπασε είναι προκλητικά πολλές και φοβάται ότι δε θα ξαναπάρει τέτοια νούμερα.
Αδιαφορεί όμως για τα μέλη του που θα μείνουν στα νησιά και στα κατσάβραχα με 120 μόρια χωρίς πλέον ελπίδα ούτε μετάθεσης, ούτε απόσπασης με το υπερβολικό φούσκωμα που θα έχει στα ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ υψηλής ζήτησης. Αυτά τα μέλη, εκείνες τις περίεργες μέρες του Αυγούστου του 2013, μάλλον δεν είχαν πρόσβαση σε χρήσιμες πληροφορίες. Εδώ θα μου πεις, ακόμα και εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι στο 2ο όροφο του ΥΠΑΙΘ δε γνώριζαν και φοβήθηκαν να κάνουν αίτηση...

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13092 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 10:19:54 πμ »
Όποιος θέλει απάντηση ας περάσει ίσως και μία βόλτα από το αρμόδιο τμήμα να ρωτήσει την προϊσταμένη και να πιέσει. Μπορεί να βοηθήσει. Εγώ έτσι έκανα σε όλα και έβγαλα άκρη.

Ουάου!!!
 Αφού το αρμόδιο τμήμα απαντά σε όλα, για να δούμε τι θα απαντήσει και στο παρακάτω έγγραφο της Ένωσης των Γερμανικών (ΠΕΚΑΓΕΠΕ) με αρ. Πρωτ. 7/2015 στις 01-02-2015:
“ Με το στόμα ανοικτό έχει αφήσει ο Υπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Α. Λοβέρδος ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα στην Πέλλα με την Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1780/30-12-2014/τεύχος Γ΄) για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Δεκάδες συνάδελφοι όλων των ειδικοτήτων απευθύνθηκαν και στο Δ.Σ. της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας Π.Ε. και στο Δ.Σ. του Παραρτήματος Βόρειας Ελλάδας της Ένωσής μας, με την απορία πως είναι δυνατόν να συμπεριλαμβάνεται στην 6η φάση μετατάξεων εκπαιδευτικών και η μετάταξη εκπαιδευτικού Γερμανικής Φιλολογίας από τη Δευτεροβάθμια Πέλλας, ενώ στις προηγούμενες πέντε φάσεις (επί της θητείας του Καθηγητή Κ. Αρβανιτόπουλου στο Υ.ΠΑΙ.Θ) δε συνέβη κάτι παρόμοιο. Φαίνεται πως στο γραφείο του κ. Λοβέρδου έχουν μπερδέψει τις υποχρεωτικές μετατάξεις με τις μεταθέσεις! Διότι σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου 4172/2013 εκδόθηκαν διαπιστωτικές πράξεις από τον Υπουργό Παιδείας και σύμφωνα με αυτές δεν διαπιστώθηκε πλεόνασμα εκπαιδευτικού Γερμανικής Φιλολογίας στην Περιφερειακή Ενότητα Πέλλας. Εφόσον δε διαπιστώθηκε επισήμως πλεόνασμα, ποια είναι η νομιμοποιητική βάση, πάνω στην οποία στηρίχτηκε η εν λόγω ενέργεια; ”

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13093 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 10:34:00 πμ »
forschung: Το αρμόδιο τμήμα για τις υποχρεωτικές δεν είναι δυστυχώς το μετατάξεων δευτεροβάθμιας αλλά το γραφείο υπουργού (φοβερό ε;), αφού από εκεί εκπρορεύονταν όλα. Τα κενά και όλοι οι εγκύκλιο ήρθαν καρφωτές από "επάνω". Το τμήμα μετατάξεων απλά μάζευε ενστάσεις και απαντούσε τηλέφωνα, χωρίς να είναι και αρμόδιο. Αν τις αναλάμβανε το τμήμα μετατάξεων θα είχαν γίνει οι εθελοντικές μέσω ΚΥΣΔΕ και θα είμασταν τώρα όλοι χαρούμενοι και δεν θα τσακωνόμασταν (φαντάζομαι). Είπα να πάει στο τμήμα μετατάξεων όποιος θέλει για να ρωτήσει για τις εθελοντικές. Για τις υποχρεωτικές τώρα δεν ξέρω πραγματικά γιατί με την πτώση της κυβέρνησης δεν υπάρχει καμία διαδικασία υποχρετικών.... αλλαλούμ...
rollo: Νομίζω αυτοί που πήραν μετάταξη δεν ενδιαφέρονται για μετακινήσεις γενικά, απλά τους ένοιαζε η μετάταξη. Αφού θα πάρουν οριστικές και μεταθέσεις μάλλον δεν σκάνε για κάτι παραπάνω (προς το παρόν). Όσοι υπηρετούσαν στο ίδιο ΠΥΣΔΕ με το ΠΥΣΠΕ μετάταξης το έκαναν για να πάρουν οργανική και οι περισσότεροι το έχουν μετανιώσει. Τους τα λέγαμε, αλλά εκεί αυτοί να πάνε Α/θμια και τώρα κλαίνε που τους σπάνε τα νεύρα τα παιδάκια.... Ίσως επίσης την πατήσουν όσοι θέλουν μετάταξη πάλι πίσω στην Β/θμια, που νομίζω δεν μπορούν να κάνουν (αλλά δεν το θυμάμαι και πολύ καλά νομιζω είχε γίνει ερώτημα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:44 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13094 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 11:33:55 πμ »
rollo: Νομίζω αυτοί που πήραν μετάταξη δεν ενδιαφέρονται για μετακινήσεις γενικά, απλά τους ένοιαζε η μετάταξη. Αφού θα πάρουν οριστικές και μεταθέσεις μάλλον δεν σκάνε για κάτι παραπάνω (προς το παρόν). Όσοι υπηρετούσαν στο ίδιο ΠΥΣΔΕ με το ΠΥΣΠΕ μετάταξης το έκαναν για να πάρουν οργανική και οι περισσότεροι το έχουν μετανιώσει. Τους τα λέγαμε, αλλά εκεί αυτοί να πάνε Α/θμια και τώρα κλαίνε που τους σπάνε τα νεύρα τα παιδάκια.... Ίσως επίσης την πατήσουν όσοι θέλουν μετάταξη πάλι πίσω στην Β/θμια, που νομίζω δεν μπορούν να κάνουν (αλλά δεν το θυμάμαι και πολύ καλά νομιζω είχε γίνει ερώτημα).
Από αυτό δε θα πάρουν (παρά μόνο με συνταξιοδότηση μεταταγμένου)
Επίσης υπάρχουν και αυτοί που πήγαν σε γειτονικά ΠΥΣΔΕ ή συμβιβάστηκαν με γειτονικό ΠΥΣΔΕ ελπίζοντας σε μετάθεση την άλλη χρονιά. Αυτοί κόλλησαν. Το ήξεραν; Το υπολόγιζαν; όχι...

Επίσης ένα άλλο υποθετικό και εύχομαι για πάντα υποθετικό σενάριο.
Κατάργηση κάποιας ειδικότητας από την Αθμια.
Τι γίνεται με τους μεταταγμένους;
α) Επιστροφή στα παλιά τους ΠΥΣΔΕ ;
β) Μετάταξη στο ΠΥΣΔΕ του ΠΥΣΠΕ τους (πιθανότατα χωρίς καθόλου ώρες)
γ) άστο δεν το λέω καν

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13095 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 12:02:49 μμ »
Όχι εκτός και αν επικρατήσει "χαλαρή" πολιτική στις μεταθέσεις από την νέα ηγεσία.. οπότε θα δωθούν και μεταθέσεις. Πάντως στο λέω σκληρότερη τιμωρία από το να είσαι σε μία βαθμίδα που δεν θες, με συνθήκες που σου διαλύουν το νευρικό σύστημα δεν υπάρχει.
Πάντως κατάργηση ειδικότητας Α/θμιας δεν βλέπω και αν γίνει μάλλον θα μετατάξουν τον κόσμο στην β/θμια και θα πλακώνονται μετά οι ήδη υπηρετούντες με τους νέους... αλλιώς πρέπει να γίνει μια διαδικασία κινητικότητας πανελλαδικά και όποιοι περισσέψουν να απολυθούν αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13096 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 12:20:32 μμ »
Υποθετικά μιλάω και είναι ρητορικό το ερώτημα...
Απολύσεις δε χρειάζεται πλέον να γίνουν πουθενά.
Διαχείριση πρέπει να γίνει και δικαιότερο μισθολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13097 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:55:23 μμ »
Περιμένω τον Μεσσία που σταχυολογήσει το νήμα δημιουργώντας ένα FAQ με τα καίρια ερωτήματα και τις απαντήσεις από τους συναδέρφους που έχουν εμπειρία ή έχουν ψάξει νόμους, εγκυκλίους, ανακοινώσεις κλπ. Πάντως κατά τη γνώμη μου θα πρέπει το ύφος των posts να είναι λιγότερο...μεσογειακό. Τζάμπα ο καυγάς και οι αντιπαραθέσεις, πραγματικά.
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13098 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:04:59 μμ »
Περιμένω τον Μεσσία που σταχυολογήσει το νήμα δημιουργώντας ένα FAQ με τα καίρια ερωτήματα και τις απαντήσεις από τους συναδέρφους που έχουν εμπειρία ή έχουν ψάξει νόμους, εγκυκλίους, ανακοινώσεις κλπ. Πάντως κατά τη γνώμη μου θα πρέπει το ύφος των posts να είναι λιγότερο...μεσογειακό. Τζάμπα ο καυγάς και οι αντιπαραθέσεις, πραγματικά.
Καθόλου άδικο δεν έχεις και κάνω πρώτος αυτοκριτική που δε συγκρατήθηκα .
Ίσως να ήμουν αποτελεσματικότερος και στις απαντήσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13099 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:52:12 μμ »
ευτυχώς! να μας κάνουν τη χάρη να μην ασχοληθούν!

Τελικά άκουσαν την προτροπή του ernie, όταν σχολίασε την παρέμβασή μου για την απουσία της ΠΕΚΑΔΕ (επιστημονική ένωση των εκπαιδευτικών Αγγλικής).

Νομίζω ότι είναι τουλάχιστον ντροπή να σφυρίζουν αδιάφορα οι ενώσεις των Αγγλικών και των Γυμναστών σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Άραγε τι πιο σημαντικό τους απασχολεί;;;;

http://xenesglosses.eu/2015/02/05-07-08-1920-2/

Την Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015 πραγματοποιήθηκε συνάντηση των Επιστημονικών φορέων των καθηγητών των ειδικοτήτων που μετατάχτηκαν από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Στη συνάντηση εκπροσωπήθηκαν οι καθηγητές ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08 και ΠΕ 19-20. Οι επιστημονικές ενώσεις των εκπαιδευτικών ΠΕ06 (Αγγλικής Φιλολογίας) και ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής) εάν και κλήθηκαν δεν παρέστησαν στη συνάντηση.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13100 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 09:34:22 μμ »
Οι «ενώσεις» μπορούν να αναδείξουν ορθά ή λανθασμένα την νομική διάσταση του θέματος και/ή να ασκήσουν πολιτικές πιέσεις προς τη σωστή ή τη λάθος κατεύθυνση. Υπό αυτή την έννοια δεν ξέρω αν η συμβολή τους βοηθάει σε κάτι πέρα από την διατήρηση του θέματος στην επιφάνεια.
Φυσικά η άποψη που εκφράζουν έχει σαφώς μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα μάτσο κοπρόσκυλα που μαζεύτηκαν πάλι πρόσφατα εδώ και αλλού και φαντάζονται ότι γαβγίζοντας ασυναρτησίες θα παραιτηθεί κάποιος από τα δικαιώματά του και την δικαστική τους διεκδίκηση όσα χρόνια και αν απαιτηθούν.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος geo63

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13101 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 11:26:26 μμ »
ernie  γράφεις

Οι «ενώσεις» μπορούν να αναδείξουν ορθά ή λανθασμένα την νομική διάσταση του θέματος και/ή να ασκήσουν πολιτικές πιέσεις προς τη σωστή ή τη λάθος κατεύθυνση. Υπό αυτή την έννοια δεν ξέρω αν η συμβολή τους βοηθάει σε κάτι πέρα από την διατήρηση του θέματος στην επιφάνεια. Φυσικά η άποψη που εκφράζουν έχει σαφώς μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα μάτσο κοπρόσκυλα

Εάν οι «ενώσεις» αναδείξουν λανθασμένα την νομική διάσταση του θέματος όπως λες γιατί η άποψη που εκφράζουν έχει σαφώς μεγαλύτερη βαρύτητα για σένα ?

Αφού θα είναι λανθασμένη?

Εάν οι «ενώσεις» ασκήσουν πολιτικές πιέσεις προς τη λάθος κατεύθυνση,  γιατί η άποψη που εκφράζουν έχει σαφώς μεγαλύτερη βαρύτητα για σένα ?

Αφού θα είναι προς τη λάθος κατεύθυνση?

Υβρίζεις και γράφεις ενώ έχεις πάρει κάτι και δεν μας το λες?

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13102 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 01:45:18 πμ »
@ geo63
Έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ασχέτως κατευθύνσεως, διότι κατά καιρούς συνομιλούν απευθείας με τον υπουργό/υφυπουργό, ο οποίος στις δημοκρατίες είθισται να σέβεται την νομιμότητα, και όχι το μέγεθος της οχλαγωγίας.  Που μπερδεύεσαι και ποιον έβρισα;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος trust

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13103 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 09:14:27 πμ »
@ geo63
Έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ασχέτως κατευθύνσεως, διότι κατά καιρούς συνομιλούν απευθείας με τον υπουργό/υφυπουργό, ο οποίος στις δημοκρατίες είθισται να σέβεται την νομιμότητα, και όχι το μέγεθος της οχλαγωγίας.  Που μπερδεύεσαι και ποιον έβρισα;

Με τα λεγόμενά σου, θυμήθηκα πριν μερικά χρόνια ένα πρόεδρο της πανελλήνιας ένωσης αναπληρωτών εκπαιδευτικών που μέσω της δυνατότητας που του έδινε η θέση του τακτοποίησε τον εαυτό του και την μικρή παρέα του και άφησε στο περιθώριο την πλειοψηφία και τα δίκαια.
Τώρα αν μιλάμε για επιστημονικές ενώσεις με το πολύ διψήφιο αριθμό ενεργών μελών , που ξεφεύγουν από τον καθαρά επιστημονικό τους ρόλο και  επωφελούμενοι της θέσης τους, ενεργούν θεσμικά για  προσωπικό συμφέρον μιας μικρής ομάδας.  ΟΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.