*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4364670 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15400 στις: Μάιος 17, 2015, 09:57:47 μμ »
Εγώ δεν θυμάμαι πάντως το 2013 να έλεγε κάπου ότι αυτοί που θα μεταταχθούν υποχρεωτικά θα πάρουν οργανική. Θυμάμαι "κενές θέσεις". Τώρα πώς θεωρήθηκε ότι οι οργανικές που θα συσταθούν τώρα θα τις πάρουν αυτοί που 2 χρόνια τώρα δεν είχαν, δεν το κατανοώ...
Συνεπώς, οι οργανικές που θα συσταθούν θα διεκδικηθούν από όλους ανεξαιρέτως, βάσει μορίων. Και δίνεται και μπόνους στους μεταταγμένους τα μόρια των 2 ετών ωσάν να ήταν στην παλιά τους θέση, αυτή δηλαδή πριν το 2013.
Τέτοια μίρλα και τέτοια γρίνια μόνο σ'αυτόν τον κλάδο βλέπω...και θέλουμε μετά και ακώλυτη μισθολογική προαγωγή...καλά κρασιά...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15401 στις: Μάιος 17, 2015, 09:59:28 μμ »
Σχετικά με τη σειρά εξέτασης των αιτήσεων (οικείο ΠΥΣΠΕ, περιφέρεια, επικράτεια) μπορεί κάποιος να επικαλεστεί την τελευταία πρόταση της παραγράφου 11:
"Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και
του κατά περίπτωση συναρμόδιου Υπουργού μπορεί να
ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο θέμα και λεπτομέρεια για
την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος."

Τελικά αυτή η εισήγηση που έχει προκαλέσει τόση αναστάτωση και ποικιλία συναισθημάτων έγινε από έναν/μια εκπρόσωπο της πλευράς του υπουργείου ή είναι η επίσημη εισήγηση του υπουργείου (εννοώ έχει συζητηθεί, αποφασιστεί και είναι τελική πρόταση);

ΔΕΝ εκδοθηκε ποτε αποφαση υπουργου παιδειας για την σειρα εξετασης των αιτησεων. ΠΟΤΕ. εκδοθηκε μονο ενα ενημερωτικο σημειωμα που δεν εχει καμια νομικη ισχυ. γιαυτο συνεπαγεται οτι η προτεραιοτητα που δοθηκε στους οικειους ΠΥΣΔΕ ηταν παρανομη αποφαση της ηγεσιας και συνεπως οδηγησε σε σαθρη διαδικασια.

επειδη συζητατε οτι μονο για 100 βυσματα γιατι πρεπει να την πληρωσουν ολο....
δεν ειναι ο λογος τα 100 βυσματα κυριες και κυριοι που δεν μπορει να γινει απλη επανεξεταση. ειναι η νομιμοτητα που καταπατηθηκε και το μπαχαλο που προκληθηκε.

υπολογιστε:
1) τα βυσματα που ηρθαν απο αλλα ΠΥΣΔΕ σε αλλα ΠΥΣΠΕ με ελαχιστα μορια προσπερνωντας αλλους με περισσοτερα μορια και κρατουσαν τις θεσουλες τους κατα τη διαρκεια των ενστασεων
2) τις κατα προτεραιοτητα μεταταξεις των οικειων ΠΥΣΔΕ που χωρις ΦΕΚ τους δοθηκε η προτεραιοτητα παρανομα. βεβαια καποιοι ειχαν μπολικα μορια, ε αυτοι θα ξαναπαρουν και τωρα
3) τις μεταθεσεις των Α/μιων που επρεπε να ειχαν προηγηθει και καταληφθηκαν θεσεις Α/μιας απο μεταταγμενους ενω επρεπε να περιμενουν τη σειρα τους
4) τις ανακλησεις κατα παραβαση (σε αλλους αρνηθηκαν ανακληση σε αλλους τις εδιναν ετσι απλα)

ποσες θεσεις απο τις 4000 που συζητατε ειναι ολα τα παραπανω? μονο 100? δεν νομιζω...

edit: το 4) ειναι για να δειξω το μπαχαλο...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2015, 10:05:01 μμ από scholar »

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15402 στις: Μάιος 17, 2015, 10:05:04 μμ »
Πως έχουν τα πράγματα (και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα):

Η επιθυμία του Υπουργείου και των παραγόντων είναι αυτή ακριβώς που κυκλοφορεί. Κακή εφαρμογή του νόμου 4172/13, 250 δηλώσεις με περισσότερα μόρια, ο Αρβι και 2-3 φιλαράκια του αποφάσιζαν και έφτιαχναν τα excelάκια, δικαστικές αποφάσεις που ακυρώνουν ορισμένα κριτήρια στις υποχρεωτικές. Να συμφωνήσουμε ότι αν όλα αυτά είναι αληθινά...τότε καλώς ακυρώνει τη διαδικασία; (επίσης να συμφωνήσουμε ότι μπορεί να το κάνει αφού δεν έχει παρέλθει διετία;)

Εμπλέκονται όμως στην επιτροπή (η οποία έχει συμβουλευτικό και όχι αποφασιστικό ρόλο) ΔΟΕ και ΟΛΜΕ.

ΔΟΕ: πεντακάθαρη θέση (δε κρίνω αν είναι σωστή ή λάθος) υπέρ της εισήγησης του Υπουργού, χωρίς ναι μεν αλλά, από όλες τις συνδικαλιστικές παρατάξεις.
ΟΛΜΕ: διαφωνούν και θα επιθυμούσαν μία διαδικασία διαφορετική για τις μη κοινές από τις κοινές ειδικότητες.

Άρα, κοινή λογική:
2 από τα 3 μέρη αυτής της επιτροπής ζητάνε ακύρωση/ανάκληση.
Βγάλτε τα συμπεράσματα σας και δείτε κατάματα την αλήθεια. (και μιλώ για το τι θα συμβεί ανεξάρτητα της δικής μου επιθυμίας)

Κάποιοι θα πουν "μα πως γίνεται να πηγαίνει ο Κουράκης με τα νερά της ΔΟΕ που έχει Δεξιό προεδρείο και να κοντράρεται με την ΟΛΜΕ που έχει Αριστερό προεδρείο;;;". Και όμως γίνεται συνάδελφοι! Από τη μία, πάγια θέση του Κουράκη ήταν ότι οι υποχρεωτικές είναι "καρκίνωμα" και αυτό δε το θεραπεύεις με ασπιρίνες (αποψη του και όχι δικό μου σχόλιο) . Και από την άλλη ενισχύει και το ηθικό κύρος της απόφασης του, μη υποκύπτοντας και στον ίδιο τον "φιλικό προς αυτόν" συνδικαλισμό.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15403 στις: Μάιος 17, 2015, 10:27:16 μμ »
Καλοί μου άνθρωποι μακρηγορούμε και τίποτα δεν λέμε γιατί τίποτα δεν ξέρουμε παρά μόνο μαλώνουμε μεταξύ μας ενώ οι περισσότεροι είμαστε έρμαια των καιρών. Όπως βλέπουμε ο κατακερματισμός των εκπαιδευτικών σε φατρίες μόνο προβλήματα φέρνει. Απορώ που δεν έχουν αρχίσει ακόμη να μαλώνουν οι "γνήσιοι" πληροφορικοί με θεολόγους, μαθηματικούς κλπ που τους κλέψανε τις θέσεις!   :)

Προσωπικά για ένα είμαι σίγουρη, το έγραψα κι εχθές νομίζω.  Εάν δεν θέλει να μας απολύσει αποκλείεται να εφαρμόσει ακριβώς αυτό που ανακοινώθηκε. Αποκλείεται να φέρει 15 πληροφορικούς από τα νησιά με μετάταξη στην περιοχή μου, από τη στιγμή που έχει 20 πληροφορικούς στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Ακόμη και για τις προϋπάρχουσες ειδικότητες θα βρεθεί μπροστά σε μεγάλο δίλημμα.  Τι θα κάνει με όλους τους γυμναστές που περισσεύουν στη δευτεροβάθμια; Θα πρέπει να κινήσει διαδικασίες κινητικότητας. Δεν είναι καθόλου εύκολες αυτές οι αποφάσεις. Εάν υλοποιηθεί η απόφαση το υπουργείο θα βρεθεί μπροστά σε ανυπέρβλητα προβλήματα το Σεπτέμβρη.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15404 στις: Μάιος 17, 2015, 10:27:58 μμ »
 ernie  ευχαριστώ πολύ!!!!!  ;)
Νομικέ...καλώς ήρθες βρε ψυχή :) χωρίς καμιά διάθεση ειρωνική (σοβαρά το λέω) :)
Μην αρχίσεις πάλι όμως τα κατεβατά...και τους αρχαίους!!!! Άλλωστε τώρα εμείς τάχουμε πει....γιατί θα ξαναγράψω για bulling και τα συναφή....και έχω γίνει μόνιμος πελάτης στη LEGAL ..... :'( :'(  Ρουσφέτι στο ζητώ....
Και σε ρωτάω:( Αν τους 247 τους τζαρτζαλιάρηδες τους αφαιρέσουν και ξανατρέξουν τον..... (τον ξέρει κανείς βρε παιδιά;) αλγόριθμο του Λασκάρεως του Μέγα θα είναι ίδια τα αποτελέσματα;Και πόσες διορθωτικές θα πρέπει να κάνουν: πόσα χρόνια θα περάσουν...και πόσες οι ενστασοκαραμπόλες .....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 12:10:55 πμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15405 στις: Μάιος 17, 2015, 10:31:57 μμ »
Παρέμβαση των επιστημονικών ενώσεων των εκπαιδευτικών Γαλλικής, Γερμανικής και Πληροφορικής – το κείμενο στο http://deutsch.gr/data_info.php?data_id=3589&cat=24577

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15406 στις: Μάιος 17, 2015, 10:32:56 μμ »
ο κακομοιρος ο νομιμος εχασε το κεφι του και πανε τα ρητα του μαρκου αυρηλιου..στερεψε το ρεπερτοριο..
δε το λεω ειρωνικα..ευχομαι σε ολους να βρεθουν εκει που θελουν οσο πιο γρηγορα γινεται..
και νομιζω να στραφουμε ολοι με δικηγόρους εναντιον του αρβανιτοπουλου

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15407 στις: Μάιος 17, 2015, 10:39:38 μμ »
"Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ανοιχτή ακρόαση με Ξουλίδου των ΑΝΕΛ, μας είπε ότι δεύτερα μεσημέρι θα υπάρχει δελτίο τύπου του υπουργείου που θα κινείται ακριβώς σε αυτά που γνωρίζουμε."

Ανάρτηση από στην Ομάδα Μεταταγμένοι στην Α/Βθια στο facebook.

Θέλω να δω που θα καταλήξει το νέο σίριαλ της εκπαίδευσης...

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15408 στις: Μάιος 17, 2015, 10:43:48 μμ »
Παρέμβαση των επιστημονικών ενώσεων των εκπαιδευτικών Γαλλικής, Γερμανικής και Πληροφορικής – το κείμενο στο http://deutsch.gr/data_info.php?data_id=3589&cat=24577

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15409 στις: Μάιος 17, 2015, 10:47:35 μμ »
ernie  ευχαριστώ πολύ!!!!!  ;)
Νομικέ...καλώς ήρθες βρε ψυχή :) χωρίς καμιά διάθεση ειρωνική (σοβαρά το λέω) :)
Μην αρχίσεις πάλι όμως τα κατεβατά...και τους αρχαίους!!!! Άλλωστε τώρα εμείς τάχουμε πει....γιατί θα ξαναγράψω για bulling και τα συναφή....και έχω γίνει μόνιμος πελάτης στη LEGA ..... :'( :'(  Ρουσφέτι στο ζητώ....
Και σε ρωτάω:( Αν τους 247 τους τζαρτζαλιάρηδες τους αφαιρέσουν και ξανατρέξουν τον..... (τον ξέρει κανείς βρε παιδιά;) αλγόριθμο του Λασκάρεως του Μέγα θα είναι ίδια τα αποτελέσματα;Και πόσες διορθωτικές θα πρέπει να κάνουν: πόσα χρόνια θα περάσουν...και πόσες οι ενστασοκαραμπόλες .....

Με δυο λόγια. Να δοθούν όλα στη δημοσιότητα όπως φωνάζαμε και μετά βλέπουμε. Εσύ τι λες;;. Είμαι σαφής στο προηγούμενο σχόλιο. Μην το κάνουμε  σαν την παροιμία που λέει ακόμα δεν το είδαμε το παιδί, Γιάννη το βγάλαμε. Δεν προκύπτει δόλος λέει, δε το λέω εγώ... Αγαπητή μου θέλω αποδείξεις και όχι φήμες.  Αλλά θα περίμενα μια πιο λεπτομερή απάντηση στο σχόλιο μου που να μην βασίζεται σε υποθέσεις.
ΥΓ. Έλειπα....δεν κρυβόμουν όπως ....θα περίμεναν κάποιοι και είχα ξεχασει τον υπολογιστή ανοικτό.....
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15410 στις: Μάιος 17, 2015, 10:54:49 μμ »
νομιμε δε χρειαζεται να μου στελνεις πμ, δε σε ειρωνεύομαι..αληθεια

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15411 στις: Μάιος 17, 2015, 10:54:58 μμ »
Συγγνώμη από τα μέλη εάν τυχόν έχει ήδη αναρτηθεί,
αλλά λόγω κούρασης δεν μπορώ να αναγνώσω τα πρότερα μηνύματα,
Ανοικτή επιστολή των μεταταχθέντων εκπ/κων
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15412 στις: Μάιος 17, 2015, 11:04:20 μμ »
Διαβάζω πολλά και διάφορα σχολια. Θα ρωτήσω λοιπόν όλους ανεξαιρέτως και κυρίως αυτούς που θεωρούν τον εαυτό τους αδικημένο από τις μετατάξεις γενικά. Όλο το προηγούμενο διάστημα ζητούσαμε επίμονα ΟΛΟΙ να γίνει έλεγχος και ανακοίνωση των μορίων και των προτιμήσεων όσων έκαναν μετάταξη. Αυτός ο έλεγχος έγινε τελικά και από ανακοινώσεις μελών της άτυπης επιτροπής ΔΟΕ -ΟΛΜΕ προέκυψε ότι ευρέθησαν 247 δηλώσεις με περισσότερα μόρια και 208 με λιγότερα. Για τα λάθη αυτά δεν υπάρχει και δεν καταλογίζεται δόλος από τις υπηρεσίες του υπουργείου.

Το δεν καταλογίζεται «δόλος» σημαίνει πολύ απλά πως αφού η απόφαση του Υπουργείου είναι να ανακληθούν και οι 3.655 υποχρεωτικές μετατάξεις που έγιναν έως το Δεκέμβριο του 2014 το θέμα «πάει στο αρχείο». Εάν όμως δεν ακυρωθούν, οι επιστημονικές ενώσεις ΠΕ05.07,19-20 με σημερινή τους ανακοίνωση προτείνουν:…3) Να ανακοινωθούν τα μόρια όλων των αιτήσεων, να διασταυρωθούν με στοιχεία από τις ΔΔΕ και για όσους έκαναν ψευδή δήλωση να ανακληθεί η μετάταξη…
Το ερώτημα που προκύπτει είναι απλό: Καλά οι 247 που δήλωσαν περισσότερα μόρια οι 208 που δήλωσαν λιγότερα τι φταίνε, δηλαδή και …. κερατάς και δαρμένος; Διότι μπορεί σήμερα ο αριθμός αυτών που δήλωσαν λιγότερα μόρια να μας φαίνεται εξωφρενικός, αλλά αν γυρίσουμε στο κλίμα που είχε δημιουργηθεί τον Αύγουστο του 2013 και την ψυχολογική πίεση που όλοι βιώσαμε στο πετσί μας νομίζω πως εξηγείται…

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15413 στις: Μάιος 17, 2015, 11:10:31 μμ »
νομιμε δε χρειαζεται να μου στελνεις πμ, δε σε ειρωνεύομαι..αληθεια

 Άστο καλύτερα... με τους χαρακτηρισμούς το παρακάνετε...το λέω ευγενικά
και αν τύχει και γνωριστούμε θα δεις ότι μόνο κακόμοιρος και βύσμα δεν είμαι.........
Διάβασε σε παρακαλώ τα σχολια μου του τελευταίου μήνα και πες μου που είμαι λάθος.
Μια αίτηση έκανα, τα εξ αμάξης άκουσα από μερικούς εδώ..... Για προβλήματα της εκπαίδευσης έγραφα, ειρωνικές απαντήσεις διάβαζα..... Και θα τολμήσω να πω κάτι για τελευταία φορά:  Άνοιξε επικίνδυνη πόρτα...τα υπόλοιπα προσεχώς επί της οθόνης.......
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.