*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331708 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16688 στις: Ιούνιος 02, 2015, 12:09:02 μμ »
σου απανταω ακριβη κατι θα βρει να σε κανει..οντως φετος οι συνταξιοδοτησεις στην βθμια ειναι αυξημενες..μπορει να σου δωσει β αναθεση αλλα μαθηματα..κατι θα βρει οπως βρηκε και για τις γαλλικουδες στη β αθηνας που κανανε οτιδηποτε αλλο εκτος απο γαλλικα (οι μισες περιπου)
δεν εχουν λογικη αυτα που λες..
και εγω τα τελευταια 3 χρονια πηρα αποσπαση ενω τα πρωτα 7 δεν εκανα ποτε αιτηση αποσπασης για να μαζεψω μορια..και εγω περασα απο χωριο ακριτικου νησιου..και οποιος εχει περασει απο κει (τη 3η χρονια ειχα αρχισει και δε την παλευα) καταλαβαινει και αναγνωριζει τον κοπο οσων μαζευουν μακρια μορια..
μου θυμιζεις καποιους που εχουν μπει στην περιοχη των συμφεροντων τους και παρακαλανε μην ερθουν αλλοι με πιο πολλα μορια και τους φανε τις οργανικες..
αυτο που δεν εχετε καταλαβει ειναι οτι ΟΛΟΙ θα επρεπε να απαιτουμε τις θεσεις να διεκδικουν οι εχοντες τα πιο πολλα μορια..ειναι ο μονος τροπος να διασφαλιστουμε ολοι, να διασφαλιστει το δικαιο..

αν τωρα εσυ δεν καταλαβαινεις οτι αλλο πραγμα το πυσπε και αλλο το πυσδε και απαιτεις να χωνεσαι και στο οικειο πυσπε επειδη στο πυσδε εισαι στη διαθεση, σε λιγο θα ζητας και το γειτονικο πυσδε και το γειτονικο πυσπε..υπαρχουν νομοι και υπαρχουν μορια..
αν φοβασαι οτι θα ερθει ο αλλος απο το νησι ζητα αποσπαση στο νησι να μαζεψεις και εσυ τι να κανουμε..μα ειναι λογικες αυτες! να παγωσουν ολες οι υπηρεσιακες μεταβολες να τακτοποιηθεις εσυ δηλαδη!μα τι παραλογισμος ειναι αυτος!

Πραγματικά κρίμα, κρίμα κρίμα κρίμα. Δεν έχεις απαντήσει ούτε σχολιάσει ούτε ένα από τα σενάρια που
σου έγραψα. Έχει κολλήσει η βελόνα σε αυτό που σε βολεύει. Δεν απαντάς σε τίποτα γιατί το συζητάμε τότε...

Εσύ θεωρείς ότι όταν ανλλάζουν τα αναλύτικα προγράμματα και μεταφέρονται ώρες ειδικοτήτων από Α σε Β τότε
θα πρέπει να γίνεται πανελλήνια διεκδίκηση θέσεων και όχι μεταφορά από Α σε Β και τούμπαλιν

Μόνη σου αναφέρεις συνέχεια γειτονικά Πύσπε γειτονικά Πύσδε, και άλλες υπερβολές που δεν έχει αναφέρει ποτέ
κανείς... Δεν απαντάς στο βασικό ερώτημα. ΚΟΒΩ - ΡΑΒΩ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ, ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ, Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ
ΑΠΌ Α ΣΕ Β ΚΑΙ ΑΠΟ Β ΣΕ Α;;; Όταν το απαντήσεις σοβαρά το ερώτημα θα απαντήσω και εγώ στις τουλάχιστον
άτοπες υποερβολές σου.

Υ.Γ.1 προφανώς αυτός που ήρθε από τον νησί με 20 μόρια, και δηλώνοντας ψεύτικο Πυσδε οργανικής, να πάει
πίσω και να τιμωρηθεί. Επίσης οι εκτός οικείου Πυσπε-Πυσδε έπρεπε να διεκδικήσουν μαζί.

Υ.Γ.2 σας είπε κανένας ότι στις κλασικές μετατάξεις του δημοσίου τομέα, που περνάνε από τα υπηρεσιακά
συμβούλια δύο φορές το χρόνο, υπάρχει καμία μοριοδότηση δυσμενών συνθηκών όπως έχουμε εμείς
στην εκπαίδευση;;; Δεν το νομίζω αυτά είναι των εκπαιδευτικών. Για να αρχίσουν λοιπόν να μετράνε τα κλασικά
των κλασικών μετατάξεων, απόδοση, πτυχία, προσόντα και άκουσον άκουσον ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ!

Ενδεικτικά παραθέτω: διάφορα σημεία της νομοθεσίας μετατάξεων, και ζητώ να μου βρείτε που προηγούνται
αυτοί με τα 100 (το κάναμε σημαία) μόρια. Επίσης δεν έχει γίνει ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ! (όχι ότι θέλω αλλά είναι
προαπαιτούμενο για τις κλασικές μετατάξεις)

"Σε περίπτωση υποβολής περισσότερων αιτήσεων για μετάταξη στην ίδια θέση σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 69-71 του παρόντος, το υπηρεσιακό συμ­βούλιο λαμβάνει υπόψη την απόδοση των υπαλλήλων, το χρόνο συνολικής υπηρεσίας στο βαθμό και τον κλάδο, καθώς και τα λοιπά στοιχεία του προσωπικού τους μητρώου."


"5. Η ανωτέρω επιτροπή κατανέμει τους προς μετάταξη υπαλλήλους στις κενές οργανικές θέσεις των υπηρεσιών υποδοχής, κατά τη δήλωση προτίμησής τους. Σε περίπτωση σύμπτωσης περισσοτέρων δηλώσεων προτίμησης για την ίδια θέση, για την κατανομή των υπαλλήλων λαμβάνονται υπόψη, κατά σειρά, τα εξής κριτήρια:

α) η οικογενειακή κατάσταση, προηγουμένων των εγγάμων με το μεγαλύτερο αριθμό τέκνων και των εγγάμων έναντι των αγάμων.
β) ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας του υπαλλήλου, προηγουμένων εκείνων με το μεγαλύτερο χρόνο υπηρεσίας.
γ) ο μέσος όρος της βαθμολογίας των εκθέσεων αξιολόγησης των πέντε τελευταίων ετών, προηγουμένων εκείνων με τον υψηλότερο μέσο όρο βαθμολογίας."


"Είναι γνωστό ότι ο θεσμός της μετάταξης – μεταφοράς προσωπικού από υπηρεσία σε υπηρεσία, εξυπηρετεί κατ` αρχήν υπηρεσιακές ανάγκες. Όμως, στο σύγχρονο κοινωνικό κράτος δικαίου είναι σκόπιμο να λαμβάνονται, κατά το δυνατό, υπόψη και οι προσωπικές – οικογενειακές ανάγκες του προσωπικού της δημόσιας διοίκησης."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:16 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16689 στις: Ιούνιος 02, 2015, 12:23:59 μμ »
γιατι κακοπαθιεσαι?
δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι προηγουνται αυτοι του οικειου πυδε..
και σου απαντησα αν θες τη προσωπικη μου γνωμη..δεν θα πρεπει να προηγουνται, θα πρεπει παντα να προηγειται αυτος που εχει τα πιο πολλα μορια..
τι εχω κολλησει?επειδη δεν αλλαζω γνωμη να συμφωνησω με σενα που εχεις κολλησει οτι τα πυσπε πυσδε ειναι συγκοινωνουντα δοχεια (απο τη μια πλευρα παντα)?
προφανως εισαι απο το οικειο πυσδε (εσυ ή η γυναικα σου) κανει μπαμ και επειδη σε συμφερει επιμενεις σε αυτην την προτεραιοτητα..ρωτα και τον αλλον που εχει μαζεψει ενα σωρο μορια και το διεκδικει εξισου..

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16690 στις: Ιούνιος 02, 2015, 12:36:04 μμ »
Το είπα ήδη για την γυναίκα μου δεν χρειάζεται να είσαι ο σέρλοκ χόλμς...
(θα γυρίσει βθμια κανένα πρόβλημα, εγώ είμαι της δικής σου άποψης σε αυτό, κάτι θα της δώσουν)

Και πάλι δεν απάντησες στην ουσία του προβλήματος...

Κανένα πρόβλημα, δες τους νόμους. Όπως δεν προηγείται ο οικείο ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ, δεν υπάρχουν μόρια
δυσμενών συνθηκών. Τουλάχιστον όχι έτσι όπως τα μετράμε εμείς!!

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16691 στις: Ιούνιος 02, 2015, 12:48:02 μμ »
δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι ο μπεκας..απο σενα θυμαμαι οτι κατι τετοιο ειχες πει..
κατσε να δουμε τι θα γινει με τις μεταταξεις πρωτα
ποια ειναι η ουσια καλε μου ανθρωπε?
για μενα η ουσια ειναι τα μορια..αυτη ειναι η αποψη μου..βεβαια η αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να μετρανε και τα μεταπτυχιακα κτλ στις μεταθεσεις αλλα δεν υπαρχει τετοιος νομος
στο τελος της ημερας τι λενε οι νομοι (οι νομοι ομως οχι οι αρβανιτοπουλεικοι αυτοσχεδιασμοι)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:16 »

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16692 στις: Ιούνιος 02, 2015, 01:49:52 μμ »
γιατι κακοπαθιεσαι?
δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι προηγουνται αυτοι του οικειου πυδε..

Αυτό που σου γράφει:

"Είναι γνωστό ότι ο θεσμός της μετάταξης – μεταφοράς προσωπικού από υπηρεσία σε υπηρεσία, εξυπηρετεί κατ` αρχήν υπηρεσιακές ανάγκες. Όμως, στο σύγχρονο κοινωνικό κράτος δικαίου είναι σκόπιμο να λαμβάνονται, κατά το δυνατό, υπόψη και οι προσωπικές – οικογενειακές ανάγκες του προσωπικού της δημόσιας διοίκησης."

πως το ερμηνεύεις και αποκλείεις εντελώς γεωγραφικά κριτήρια (οικείο ΠΥΣΠΕ, περιφέρεια), όταν μιλάμε για υποχρεωτική υπηρεσιακή μεταβολή;

Η κινητικότητα εφαρμόστηκε στην Β/θμια.
Έγιναν απολύσεις εκπαιδευτικών στην Α/θμια ή υποχρεωτικές υπηρεσιακές μεταβολές;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 01:53:13 μμ από Clint »
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16693 στις: Ιούνιος 02, 2015, 01:57:07 μμ »
Ακριβώς...

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό το πλαίσιο δεν έπρεπε να είναι πιο σαφές, πιο διάφανο, και με
υπουργικές αποφάσεις και επίσημα ΦΕΚ...

Ίδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16694 στις: Ιούνιος 02, 2015, 03:16:30 μμ »
@baxalo2013, @supernova1980

Για να ολοκληρώσουμε την πρωινή μας κουβέντα, εσείς θεωρείτε ότι ο νομοθέτης δεν πρέπει να κάνει κάποια ειδική ρύθμιση για τους εκπαιδευτικούς που μείνανε χωρίς ώρες λόγω αλλαγής συνθηκών (αλλαγή αναλυτικών, αλλαγή ωραρίου κλπ). Εγώ θα δεχτώ ότι εσείς πρεσβεύετε ότι τα μόρια είναι το μόνο ηθικό κριτήριο, καλή τη πίστη, θεωρώντας δηλαδή ότι θα πρεσβεύατε το ίδιο if you were in my shoes.

Καλή τύχη σε όλους μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 03:22:50 μμ από Aκριβή »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16695 στις: Ιούνιος 02, 2015, 04:43:30 μμ »
@clint και γενικότερα.
Το να επικαλείστε τέτοιες διατάξεις που σκοπό έχουν να μειώσουν το δημόσιο αντιλαμβάνεστε ότι από τη μια πλευρά μπορεί μεν να προσθέτουν κάποια ισχύ στη διατήρηση ακόμα και των υφιστάμενων ειδικοτήτων (τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσει το ΣΤΕ) από την άλλη όμως τέτοιες διατάξεις είναι που καταδεικνύουν για ποιο λόγο δε θα συσταθούν οργανικές θέσεις και ενισχύουν τη μη απόδοση οργανικών. Ισχυροποιείτε τις "προσωποπαγείς" θέσεις σας, αλλά από την άλλη θα γίνετε και πάλι πραγματικά μπαλάκια μόλις το υπουργείο αποφασίσει κάτι άλλο για το Δημοτικό.
Η ίδια η επιδίωξή σας για απόδοση οργανικών θέσεων είναι που αποδυναμώνει ακόμα περισσότερο τη διατήρηση των υποχρεωτικών.
Πέρα φυσικά από τα όσα έγιναν με κενά πυσπε-δοτικές ικανότητες(για να μην τα λέμε πλεονάσματα) ΠΥΣΔΕ, προτεραιότητες κτλ κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 05:04:11 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16696 στις: Ιούνιος 02, 2015, 05:57:57 μμ »
@clint και γενικότερα.
Το να επικαλείστε τέτοιες διατάξεις που σκοπό έχουν να μειώσουν το δημόσιο αντιλαμβάνεστε ότι από τη μια πλευρά μπορεί μεν να προσθέτουν κάποια ισχύ στη διατήρηση ακόμα και των υφιστάμενων ειδικοτήτων (τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσει το ΣΤΕ) από την άλλη όμως τέτοιες διατάξεις είναι που καταδεικνύουν για ποιο λόγο δε θα συσταθούν οργανικές θέσεις και ενισχύουν τη μη απόδοση οργανικών. Ισχυροποιείτε τις "προσωποπαγείς" θέσεις σας, αλλά από την άλλη θα γίνετε και πάλι πραγματικά μπαλάκια μόλις το υπουργείο αποφασίσει κάτι άλλο για το Δημοτικό.
Η ίδια η επιδίωξή σας για απόδοση οργανικών θέσεων είναι που αποδυναμώνει ακόμα περισσότερο τη διατήρηση των υποχρεωτικών.
Πέρα φυσικά από τα όσα έγιναν με κενά πυσπε-δοτικές ικανότητες(για να μην τα λέμε πλεονάσματα) ΠΥΣΔΕ, προτεραιότητες κτλ κτλ...

 Γιατί τώρα μπαλάκια δεν είμαστε;; Κοιμάστε  και ξυπνάτε με την ελπίδα της ακύρωσης. Δεν μας διώχνουν λέω καλύτερα  εντελώς αφού τόσο πολύ κακό προκαλέσαμε στη εκπαίδευση και να πάρουν όλους εσάς τους αδικημένους στη θέση μας;; Αρκετά συνάδελφε με τις νομοθετήσεις......ζητήστε μια Πράξη Νομοθετικού Περιεχόμενου να τελειώνουμε... Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν πρόκειται να μάθουμε αυτούς τους έστω και σε μικρο ποσοστό παρανομήσαντες, αφού όλοι ίδιοι είμαστε για εσάς...........Και μην μου πεις πως υπερβάλλω γιατί δεν έχω διάθεση να παραθέσω διάφορα πονήματα, διαφόρων τιμητών.........
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 06:29:16 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16697 στις: Ιούνιος 02, 2015, 06:43:10 μμ »
Πάντως η πολιτική ηγεσία του υπουργείου πιέζεται από πολλές πλευρές, ακόμα και από στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ στην εκπαίδευση να βρει μια συμβιβαστική λύση που δεν θα ακυρώσει συλλήβδην όλες τις μετατάξεις. Προς το παρόν η επίσημη στάση τους είναι ότι τίποτα δεν άλλαξε και απλώς ακούνε γνώμες. Ισχύει δηλαδή η αρχική εισήγηση με πιθανές τροποποιήσεις ( σε τι και σε ποιο βαθμό δεν μπορούμε να ξέρουμε, μόνο εικασίες να κάνουμε). Βέβαια είναι άλλο πράγμα ο καφές με γάλα και άλλο το γάλα με μια κουταλιά καφέ. Νομίζω πως το πιο τίμιο θα ήταν να ξεκαθαρίσει εγκαίρως τις προθέσεις του το υπουργείο για να σταματήσει να σέρνεται αυτό το θέμα και να προχωρήσουν και οι υπηρεσιακές μεταβολές και να ξέρει ο κάθε "κατεργάρης" σε ποιον πάγκο θα κάθεται το Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16698 στις: Ιούνιος 02, 2015, 06:53:59 μμ »
@clint και γενικότερα.
Το να επικαλείστε τέτοιες διατάξεις που σκοπό έχουν να μειώσουν το δημόσιο αντιλαμβάνεστε ότι από τη μια πλευρά μπορεί μεν να προσθέτουν κάποια ισχύ στη διατήρηση ακόμα και των υφιστάμενων ειδικοτήτων (τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσει το ΣΤΕ) από την άλλη όμως τέτοιες διατάξεις είναι που καταδεικνύουν για ποιο λόγο δε θα συσταθούν οργανικές θέσεις και ενισχύουν τη μη απόδοση οργανικών. Ισχυροποιείτε τις "προσωποπαγείς" θέσεις σας, αλλά από την άλλη θα γίνετε και πάλι πραγματικά μπαλάκια μόλις το υπουργείο αποφασίσει κάτι άλλο για το Δημοτικό.
Η ίδια η επιδίωξή σας για απόδοση οργανικών θέσεων είναι που αποδυναμώνει ακόμα περισσότερο τη διατήρηση των υποχρεωτικών.
Πέρα φυσικά από τα όσα έγιναν με κενά πυσπε-δοτικές ικανότητες(για να μην τα λέμε πλεονάσματα) ΠΥΣΔΕ, προτεραιότητες κτλ κτλ...

Κοίτα, εγώ ρωτάω και προσπαθώ να καταλάβω τη λογική του καθενός εδώ μέσα.
Η κατάθεση μερικών απόψεων μου προκαλεί ερωτήματα. ΣΙΓΟΥΡΑ κι εσύ βλέπεις πως ο ειρμός αρκετών...έχει τα κενά του.
Πιστεύεις πως η κακή εφαρμογή ενός νόμου θα πρέπει να συνεπάγεται ακύρωση του;
(πριν βιαστείς να πεις τα γνωστά περί των υποχρεωτικών, σκέψου λίγο πως γίνονταν οι μεταθέσεις στη Β/θμια).

Για πες μου (γιατί δεν ξέρω) το "προσωποπαγείς" θέσεις σας, από που προκύπτει;
Εννοείς πως αυτή τη στιγμή στα μητρώα του υπουργείου εσύ είσαι μόνιμος και εγώ είμαι κάτι άλλο;
Υπάρχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί δύο ή πολλών ταχυτήτων (όχι σε ότι αφορά την τοποθέτηση τους σε σχολείο);
(Ξεχνάς πως όσοι απολύθηκαν από τα ΕΠΑΛ ΔΕΝ ήταν στη διάθεση ούτε πλεόναζαν).

Πιστεύεις πως εάν δεν γινόταν η διαδικασία των υποχρεωτικών δε θα υπήρχε κάποια άλλη διαδικασία;

Και εφόσον περιγράφεις την τρέχουσα κατάσταση μας με όχι και τόσο...όμορφους όρους...γιατί θέλεις να γίνει ακύρωση και να επαναληφθεί μια παρόμοια διαδικασία, στην οποία θέλεις να συμμετέχεις και ενδεχομένως να γίνεις κι εσύ μπαλάκι που θα έχει μια "προσωποπαγή θέση";

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ περίμενα πως θα έπαιρνα οργανική θέση. Δεν το έλεγε κάπου, ανέφερε τοποθέτηση σε σχολείο ή ομάδες σχολείων. Το ότι μπορεί να παραμέναμε στη διάθεση για...πάντα ακουγόταν από το 2013.

Ξαναρωτάω, βάσει ποιον άρθρων του Συντάγματος και ποιών Νόμων ζητάς/ζητάτε ακύρωση της διαδικασίας;
Υπάρχει δικαστική απόφαση που να χαρακτηρίζει τις μετατάξεις παράνομες ή μιλάμε τόσο καιρό για μεμονωμένες ενστάσεις;

Διότι, ΝΑΙ εφόσον είναι το ΝΟΜΙΜΟ, να ακυρωθούν οι μετατάξεις. Να ξαναγίνουν, να κάνουν αίτηση και των εθελοντικών, όσοι το ξανασκέφτηκαν, όσοι το θυμήθηκαν τώρα, όσοι το θεωρούν της μόδας κλπ κλπ κλπ. Εφόσον, όμως, είναι το νόμιμο να γίνει έτσι. Βάσει Συντάγματος και Νόμων, όχι βάσει Κουράκιου Λογικής (ή λογικής Μπαλτά ή λογικής ΑρΒι ή λογικής Λόβερ ή λογικής Clint). 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 07:03:04 μμ από Clint »
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16700 στις: Ιούνιος 02, 2015, 10:59:45 μμ »
ακούγεται επιτέλους και η άλλη φωνή

αν και πιστεύω ότι πρέπει να δοθεί δικαίωμα σε όλους για αίτηση καθώς πολλοί αποκλείονταν από τις υποχρεωτικές και πολλοί επίσης και από τις εθελοντικές καθώς οι θέσεις ήταν τότε πολύ περιορισμένες ενώ τώρα αυτό θα είναι διαφορετικό

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16701 στις: Ιούνιος 02, 2015, 11:09:02 μμ »
ακούγεται επιτέλους και η άλλη φωνή

αν και πιστεύω ότι πρέπει να δοθεί δικαίωμα σε όλους για αίτηση καθώς πολλοί αποκλείονταν από τις υποχρεωτικές και πολλοί επίσης και από τις εθελοντικές καθώς οι θέσεις ήταν τότε πολύ περιορισμένες ενώ τώρα αυτό θα είναι διαφορετικό

Λέω να βάλω και τον γιο μου να κάνει μια αίτηση τώρα που παίρνει το πτυχίο με το καλό που ξέρεις καμιά φορά?
Ο καθένας τον χαβά του  ;D ;D ;D
Πλάκα που έχετε μερικοί !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.