*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385463 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16842 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:13:20 μμ »
Και φυσικά το ΓΛΚ θα πει όχι. Το ξέρουν όλοι εκ των προτέρων αυτό. Υπουργείο, συνδικαλιστές κλπ. Θα αποτελέσει την αφορμή για να ακυρωθούν οι μετατάξεις και φυσικά να μην γίνουν νέες. Το μεγάλο σχέδιο πίσω από αυτό είναι η κατάργηση των ΕΑΕΠ και η παράδοση των Δημοτικών στους Δασκάλους. Φυσικά και το Υπουργείο δεν ρώτησε κανένα ΓΛΚ όταν επανέφερε πίσω τους καθηγητές σε διαθεσιμότητα των ΕΠΑΛ (τοποθέτηση σε οργανικές) και καλά έκανε. Είναι θέμα πολιτικής απόφασης. Σαν Πόντιος Πιλάτος μετά, Μπράτης και Υπουργείο θα νίψουν τα χέρια τους, θα μεταθέσουν τις ευθύνες στην κακιά Τρόικα έχοντας πετύχει τον σκοπό τους.

Μακάρι να διαψευσθώ, θα χαρώ πολύ αν κάνω λάθος!

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά μπορεί να ισχύει και αυτό που είπε ο patreas ότι δηλαδή θα χρησιμοποιήσουν την άρνηση του ΓΛΚ για να μην κάνουν μεταθέσεις των προϋπαρχόντων ειδικοτήτων και πουν ότι μπορούμε μόνο να μεταφέρουμε οργανικές με μετατάξεις.  Όσον αφορά τα ΕΑΕΠ, πράγματι υπάρχει μια αρνητική διάθεση από τα μέλη της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων του Σύριζα για την παραμονή των ειδικοτήτων στα δημοτικά. Δεν ξέρω εάν έχει νόημα να κάνουν κάτι τέτοιο τώρα εκτός κι εάν έχουν κάποιο σχέδιο για μετακίνηση εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις διαφόρων υπουργείων. Σε άλλη περίπτωση θα ανοίξουν νέα μέτωπα χωρίς λόγο. Στο μέλλον και σε μια πιο ριζική μεταρρύθμιση στο χώρο της παιδείας μπορεί. Πάντως ως γενική παρατήρηση η πολιτική κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και όπως όλοι ξέρουμε πολλά θα εξαρτηθούν από την ύπαρξη ή όχι συμφωνίας. Και στην περίπτωση συμφωνίας από τους όρους που θα αποδεχτούμε. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:29 »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16843 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:16:32 μμ »
@gioas

Αν επαληθευτεί η εκδοχή που περιγράφεις, τότε πρέπει να ευχαριστήσουμε τη ΔΟΕ και τον Μπράτη που, υιοθετώντας τη μίζερη και αυτοκαταστροφική λογική της θανάτωσης της κατσίκας του γείτονα, πήρανε στο λαιμό τους τόσο τους μεταταγμένους όσο και τις προϋφιστάμενες ειδικότητες αλλά και όσους της Β/θμιας ήλπιζαν στην πραγματοποίηση μιας νέας φάσης μετατάξεων, που θα πλήρωνε τα κένα που υπάρχουν στα υφιστάμενα ΕΑΕΠ και όσα τυχόν θα προέκυπταν από τη διεύρυνση της εφαρμογής του θεσμού των ΕΑΕΠ στα υπόλοιπα πολυθέσια δημοτικά της χώρας. 

Ευχαριστούμε κύριε Μπράτη.

Μπράβο στη ΔΟΕ...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16844 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:30:13 μμ »
Μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά μπορεί να ισχύει και αυτό που είπε ο patreas ότι δηλαδή θα χρησιμοποιήσουν την άρνηση του ΓΛΚ για να μην κάνουν μεταθέσεις των προϋπαρχόντων ειδικοτήτων και πουν ότι μπορούμε μόνο να μεταφέρουμε οργανικές με μετατάξεις.  Όσον αφορά τα ΕΑΕΠ, πράγματι υπάρχει μια αρνητική διάθεση από τα μέλη της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων του Σύριζα για την παραμονή των ειδικοτήτων στα δημοτικά. Δεν ξέρω εάν έχει νόημα να κάνουν κάτι τέτοιο τώρα εκτός κι εάν έχουν κάποιο σχέδιο για μετακίνηση εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις διαφόρων υπουργείων. Σε άλλη περίπτωση θα ανοίξουν νέα μέτωπα χωρίς λόγο. Στο μέλλον και σε μια πιο ριζική μεταρρύθμιση στο χώρο της παιδείας μπορεί. Πάντως ως γενική παρατήρηση η πολιτική κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και όπως όλοι ξέρουμε πολλά θα εξαρτηθούν από την ύπαρξη ή όχι συμφωνίας. Και στην περίπτωση συμφωνίας από τους όρους που θα αποδεχτούμε.

Σε αυτά που γράφεις αν γνωρίζαμε τι ακριβώς περιλαμβάνει η κινητικότητα Κατρούγκαλου που θα αφορά και την εκπαίδευση όπως ειπώθηκε, τότε θα ξέραμε τι θα γίνει. Η κινητικότητα είναι η μετάταξη στην πρωτοβάθμια ή ο ολοκληρωτικός εξοβελισμός μας από την εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος freespirit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16845 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:42:30 μμ »
Aυτό είναι ένα ασύστολο ψέμα!!!.Προσπάθησα να κάνω αίτηση σε περιοχή με μηδενικές θέσεις εκπαιδευτικών και το σύστημα δε δεχόταν την αίτησή μου.
Γι'αυτό άλλωστε  και πολλοί συνάδελφοι αποφάσισαν να μεταταχθούν σε διοικητικές θέσεις μή έχοντας άλλη επιλογή να βρεθούν στον τόπο των συμφερόντων τους απειλούμενοι απο τη σπάθη της διαθεσιμότητας/απόλυσης και μέσα σε συνθήκες πλάνης και πανικού.
Ειδικά σε περιοχές που δεν υπήρχαν κενές θέσεις εκπαιδευτικών ενώ αντίστοιχα υπήρχε πλεονάζον προσωπικό.!!!


Μάλλον κάποιο λάθος έκανες....
Το σύστημα είχε όλες τις περιοχές της πρωτοβάμιας είχαν δεν είχαν κενά).
Και η δική μου έβγαλε πλεονάζοντες χωρίς  κενά αλλά εγώ όπως και πολλοί άλλοι κάναμε αίτηση.
Στην αίτησή μου αυτή στηρίχθηκε και η ένστασή μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:29 »

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16846 στις: Ιούνιος 05, 2015, 08:59:40 μμ »
Σε αυτά που γράφεις αν γνωρίζαμε τι ακριβώς περιλαμβάνει η κινητικότητα Κατρούγκαλου που θα αφορά και την εκπαίδευση όπως ειπώθηκε, τότε θα ξέραμε τι θα γίνει. Η κινητικότητα είναι η μετάταξη στην πρωτοβάθμια ή ο ολοκληρωτικός εξοβελισμός μας από την εκπαίδευση;

Πολύ μαυρίλα διακρίνω τώρα τελευταία; Γιατί; Η σημερινή ανακοίνωση της ΥΠΟΠΑΙΘ είναι νομίζω ξεκάθαρη:
" Σε ό,τι αφορά τις μετατάξεις και τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών, οι συνεργάτες του Αναπληρωτή Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ενημέρωσαν το Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΟΕ και τους αιρετούς του ΚΥΣΠΕ ότι θα συνεχιστούν οι συνεδριάσεις των δύο αρμοδίων επιτροπών ώστε να εξευρεθούν άμεσα οι καλύτερες δυνατές λύσεις για το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας και οι οποίες θα ανακοινωθούν το επόμενο διάστημα".

Οι "καλύτερες δυνατές λύσεις" είναι το κλειδί - Το μπάχαλο που δημιούργησαν οι Καθηγητές Αρβανιτόπουλος και Λοβέρδος δεν λύνεται εύκολα.... Διότι όπως έχω ξαναγράψει το αποτέλεσμα της διαδικασίας θα πρέπει να είναι για κάθε μετάταξη να υπάρξει πλήρη δημόσια αιτιολόγηση. Τα λαμόγια που εκμεταλλευόμενα την κατάσταση πήραν την ωραία τους "μετάθεση" υπερπηδώντας τους συναδέλφους τους θα πρέπει να ανησυχούν.... Και  δυστυχώς είναι αρκετά ανάμεσα στους 3.655 συναδέλφους!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 09:23:51 μμ από forschung »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16847 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:33:09 μμ »
Συνάδελφε πες μου σε παρακαλώ σε ποιο σχολείο διδάσκεις, έστω και σε πμ.
Μα το θεό, θα μετακομίσω για να σε έχει το παιδί μου.
Να πάρει λίγο από το επίπεδό σου...


Βρε karajiozako forschung δεν βαρέθηκες να γράφεις μ@λ@κιες

Τόσο καιρό τα ίδια και τα ίδια

Τα λαμογια στη φυλακή λοιπόν ναι. Πες ποια είναι και παράτησε μας

Άντε ρε για μπάνιο, μην πω για τίποτε άλλο. Α σιχτιρ καραgiozi

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16848 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:33:33 μμ »
Forschung έγραψες

Διότι όπως έχω ξαναγράψει το αποτέλεσμα της διαδικασίας θα πρέπει να είναι για κάθε μετάταξη να υπάρξει πλήρη δημόσια αιτιολόγηση. Τα λαμόγια που εκμεταλλευόμενα την κατάσταση πήραν την ωραία τους "μετάθεση" υπερπηδώντας τους συναδέλφους τους θα πρέπει να ανησυχούν.... Και  δυστυχώς είναι αρκετά ανάμεσα στους 3.655 συναδέλφους!

Βρε karajiozako forschung δεν βαρέθηκες να γράφεις μ@λ@κιες

Τόσο καιρό τα ίδια και τα ίδια

Τα λαμογια στη φυλακή λοιπόν ναι. Πες ποια είναι και παράτησε μας

Γιατί δεν τα βγάζει ο Άγιος Κουράκης?

Γιατί δεν λέει ονόματα?

Τους καλύπτει?

Τον εκβιάζουν?

Τον έχουν στο χέρι ?

Τα πήρε κάτω από το τραπέζι και κάνει τώρα την πάπια?

Ο δίκαιος ? ο Άγιος ? Ο αμόλυντος?

Άντε ρε για μπάνιο, μην πω για τίποτε άλλο. Α σιχτιρ καραgiozi
Να χαρώ επίπεδο...

Βλέπω ο φόβος έχει κάνει μερικούς να πέφτουν πολύ χαμηλά...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16849 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:42:46 μμ »
Και για την ταμπακιέρα, το ρώτησα παλιότερα αλλά κανείς δεν απάντησε:

1. Από την περιοχή στην οποία έχω οργανική έφυγαν συνάδελφοι προς άλλες περιοχές, με πολλά λιγότερα μόρια από εμένα (άρα υπήρχε δοτικότητα).
2. Στην περιοχή συμφερόντων μου πήγαν συνάδελφοι από άλλες περιοχές, με πολλά λιγότερα μόρια από εμένα (άρα υπήρχαν ανάγκες).

Υπάρχει αλγόριθμος που να στηρίζεται στη λογική και να βγάζει τέτοιο αποτέλεσμα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16850 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:43:10 μμ »
Πολύ μαυρίλα διακρίνω τώρα τελευταία; Γιατί; Η σημερινή ανακοίνωση της ΥΠΟΠΑΙΘ είναι νομίζω ξεκάθαρη:
" Σε ό,τι αφορά τις μετατάξεις και τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών, οι συνεργάτες του Αναπληρωτή Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ενημέρωσαν το Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΟΕ και τους αιρετούς του ΚΥΣΠΕ ότι θα συνεχιστούν οι συνεδριάσεις των δύο αρμοδίων επιτροπών ώστε να εξευρεθούν άμεσα οι καλύτερες δυνατές λύσεις για το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας και οι οποίες θα ανακοινωθούν το επόμενο διάστημα".

Οι "καλύτερες δυνατές λύσεις" είναι το κλειδί - Το μπάχαλο που δημιούργησαν οι Καθηγητές Αρβανιτόπουλος και Λοβέρδος δεν λύνεται εύκολα.... Διότι όπως έχω ξαναγράψει το αποτέλεσμα της διαδικασίας θα πρέπει να είναι για κάθε μετάταξη να υπάρξει πλήρη δημόσια αιτιολόγηση. Τα λαμόγια που εκμεταλλευόμενα την κατάσταση πήραν την ωραία τους "μετάθεση" υπερπηδώντας τους συναδέλφους τους θα πρέπει να ανησυχούν.... Και  δυστυχώς είναι αρκετά ανάμεσα στους 3.655 συναδέλφους!

Ναι εμείς τη φέρνουμε τη μαυρίλα σε μια χώρα που όλα βαίνουν καλώς. Η οικονομία απογειώνεται, η ανεργία μειώνεται, η κρατική μηχανή δουλεύει στο φουλ, τα σχολείο δουλεύουν ρολόι, επανδρωμένα πλήρως, χωρίς κενά, χωρίς να γίνονται πειραματισμοί και να μην αλλάζουν διαρκώς, ωρολόγια προγράμματα, αναθέσεις κλπ και βέβαια δεν υπάρχει και καμιά τρόϊκα να απαιτεί τσεκούρωμα των εργαζομένων. Πες μας σε ποια χώρα ζεις να μετακομίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16851 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:00:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Το κλειδί, ο καταλύτης, είναι η σύσταση των οργανικών θέσεων.
7000 είναι πολύ περισσότερες από τις 3655 και δείχνουν προς τα που θα πάει το πράγμα αν συσταθούν.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα συσταθούν.
Και το ερώτημα που θα τεθεί, το άλλοθι, από διακομματικούς παράγοντες που αναίσχυντα εμποδίζουν ακόμα και τη δημοσίευση των μορίων όλων των αιτούντων υποχρεωτικής μετάταξης, θα είναι:
"Θέλετε να τους επιστρέψουμε στη Βθμια και να μην μπορούμε μετά να κάνουμε άλλες μετατάξεις; Θέλετε να πλεονάζουμε όλοι μαζί;"
Και πάνω σε αυτό το άλλοθι η κατάσταση θα παραμείνει ΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΕΙ.
Χωρίς καμία μα καμία αλλαγή. Χωρίς οργανικές φυσικά.
Μέχρι πότε; Εξαρτάται από την ολική πορεία των πραγμάτων.

Υ.Γ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΜΕ ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16852 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:05:41 μμ »
εκτος αν πουνε 7000 δεν μας δινουνε, αλλα 4500 η 5000 ναι. οι μεταταγμενοι ειναι 3.500 στα σχολεια...οποτε μενουν αλλες 1000- 1500 για τους παλιους. λεω ενα σεναριο...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 586
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16853 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:18:39 μμ »
εκτος αν πουνε 7000 δεν μας δινουνε, αλλα 4500 η 5000 ναι. οι μεταταγμενοι ειναι 3.500 στα σχολεια...οποτε μενουν αλλες 1000- 1500 για τους παλιους. λεω ενα σεναριο...

Τις οποίες θα δώσει σε ποιον ακριβώς και με ποια σειρά ακριβώς και βασισμένος σε ποια λογική/νομοθεσία ακριβώς;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16854 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:24:17 μμ »
ΕΡΩΤΗΜΑ: πως θα δικαιωθεί ο εκπ/κος που στην περιοχή συμφερόντων του δεν υπήρχε κενό εκπ/κου, συνεπώς έκανε μετάταξη σε θέση διοικητικού και στη συνέχεια διαπιστώνει ότι μετά από ένσταση έρχεται εκπ/κος με μετάταξη σε σχολείο;;;;;;;;;;;;; οεο;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16855 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:27:58 μμ »
Τις οποίες θα δώσει σε ποιον ακριβώς και με ποια σειρά ακριβώς και βασισμένος σε ποια λογική/νομοθεσία ακριβώς;
η σύσταση οργανικών , αν γίνει, είναι ανεξάρτητη με τις υποχρεωτικές μετατάξεις. η διαδικασία πλήρωσης των εν λόγω οργανικών μένει να καθοριστεί. πιθανότερο είναι να γίνει με συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων  εκπ/κων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 724

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.