*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4326848 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18522 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:18:33 μμ »
Κατανοητός ο εκνευρισμός σου, αλλά δεν καταλαβαίνω ποιος θεωρείς ότι είναι ο τρόπος να διεκδικήσει κάποιος το δίκιο του. Να ρωτάει εσένα; Γιατί λίγο μου κάνεις από τα λεγόμενα σου, ότι θεωρείς τους πάντες τόοοοοοοοοοοσο λίγους να σε κρίνουν. Αντιθέτως ότι θεωρείς τον εαυτό σου τόοοοοοοοοοσο ικανό να κρίνεις τους πάντες. Στην τελική βέβαια, αν βγει η απόφαση του δικαστηρίου, λίγη σημασία θα έχει το τι λες και το τι πιστεύεις. Για την ιστορία, ούτε μεταταγμένος είμαι, ούτε "αδικημένος". Τα γεγονότα αναφέρω. Εσύ αντιθέτως μας λες ότι πρώτα πρέπει να αντιδράσουμε για το μνημόνιο και μετά για τις μετατάξεις. Εγώ πάλι λέω ότι μπορούν να γίνουν και τα 2 ταυτόχρονα.

εδώ τραστ θα πω ότι ορθά μιλάς όπως και στα 2 προηγούμενα μνμ σου στο παρόν νήμα. Όχι για να δεις ότι δεν έχω κανένα λόγο να σου δώσω τα δίκια σου όταν έχεις δίκιο. Μπράβο.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18523 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:24:47 μμ »
Εγω νομιζα οτι οι θιγμενοι ειχαν παρει μεταθεση....  Μαλλον ξεμειναν μερικοι.... .

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18524 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:34:28 μμ »
Οι μετατάξεις μας ως ατομικές επωφελείς διοικητικές πράξεις δεν είναι δυνατόν να ανακληθούν, σύμφωνα με τη νομολογία, ούτε λόγω μεταγενέστερης διαφορετικής εκτίμησης των δεδομένων που υπήρχαν κατά την έκδοσή τους, δηλαδή επειδή η Διοίκηση μετέβαλε αντιλήψεις, (ΣτΕ 4045/1976, 4412/1987, 3064/1991)  ούτε για λόγους σκοπιμότητας (ΣτΕ 1317/1976, 3376/1982)
Επίσης η τυχόν επανάληψη της ήδη διενεργηθείσης κρίσεως (με την ανάκληση των πράξεων μετάταξης βάσει των ειδικών διατάξεων του Ν.4172/2013 και την διενέργεια νέων μετατάξεων με βάση τις γενικές διατάξεις) θα επέφερε αστάθεια στις έννομες σχέσεις και αβεβαιότητα περί το δίκαιο, δεδομένου ότι από τις πράξεις της Διοίκησης βάσει του Ν.4172/2013 έχουν αποκτηθεί καλόπιστα δικαιώματα που χρήζουν προστασίας.  Παράλληλα, ανοίγει αναπόφευκτα ο δρόμος για αναδρομικές ακυρώσεις και ανακλήσεις όλων των υπηρεσιακών μεταβολών (μεταθέσεων & μετατάξεων) των εκπαιδευτικών από εδώ και στο εξής, στο πλαίσιο της αποκατάστασης των εκάστοτε θιγομένων συναδέλφων τους από τις δικαστικές και τις διοικητικές αρχές.

Καλο ειναι γενικά αντί να νομικιζουμε να ρωτάμε και κανέναν δικηγόρο στη ζωή μας κλέφτες να γίνουν κι αυτοι;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18525 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:36:40 μμ »
Οι μετατάξεις μας ως ατομικές επωφελείς διοικητικές πράξεις δεν είναι δυνατόν να ανακληθούν, σύμφωνα με τη νομολογία, ούτε λόγω μεταγενέστερης διαφορετικής εκτίμησης των δεδομένων που υπήρχαν κατά την έκδοσή τους, δηλαδή επειδή η Διοίκηση μετέβαλε αντιλήψεις, (ΣτΕ 4045/1976, 4412/1987, 3064/1991)  ούτε για λόγους σκοπιμότητας (ΣτΕ 1317/1976, 3376/1982)
Επίσης η τυχόν επανάληψη της ήδη διενεργηθείσης κρίσεως (με την ανάκληση των πράξεων μετάταξης βάσει των ειδικών διατάξεων του Ν.4172/2013 και την διενέργεια νέων μετατάξεων με βάση τις γενικές διατάξεις) θα επέφερε αστάθεια στις έννομες σχέσεις και αβεβαιότητα περί το δίκαιο, δεδομένου ότι από τις πράξεις της Διοίκησης βάσει του Ν.4172/2013 έχουν αποκτηθεί καλόπιστα δικαιώματα που χρήζουν προστασίας.  Παράλληλα, ανοίγει αναπόφευκτα ο δρόμος για αναδρομικές ακυρώσεις και ανακλήσεις όλων των υπηρεσιακών μεταβολών (μεταθέσεων & μετατάξεων) των εκπαιδευτικών από εδώ και στο εξής, στο πλαίσιο της αποκατάστασης των εκάστοτε θιγομένων συναδέλφων τους από τις δικαστικές και τις διοικητικές αρχές.

Καλο ειναι γενικά αντί να νομικιζουμε να ρωτάμε και κανέναν δικηγόρο στη ζωή μας κλέφτες να γίνουν κι αυτοι;

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις το όνομα του δικηγόρου που τα είπε όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18526 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:37:18 μμ »
Οι μετατάξεις μας ως ατομικές επωφελείς διοικητικές πράξεις δεν είναι δυνατόν να ανακληθούν, σύμφωνα με τη νομολογία, ούτε λόγω μεταγενέστερης διαφορετικής εκτίμησης των δεδομένων που υπήρχαν κατά την έκδοσή τους, δηλαδή επειδή η Διοίκηση μετέβαλε αντιλήψεις, (ΣτΕ 4045/1976, 4412/1987, 3064/1991)  ούτε για λόγους σκοπιμότητας (ΣτΕ 1317/1976, 3376/1982)
Επίσης η τυχόν επανάληψη της ήδη διενεργηθείσης κρίσεως (με την ανάκληση των πράξεων μετάταξης βάσει των ειδικών διατάξεων του Ν.4172/2013 και την διενέργεια νέων μετατάξεων με βάση τις γενικές διατάξεις) θα επέφερε αστάθεια στις έννομες σχέσεις και αβεβαιότητα περί το δίκαιο, δεδομένου ότι από τις πράξεις της Διοίκησης βάσει του Ν.4172/2013 έχουν αποκτηθεί καλόπιστα δικαιώματα που χρήζουν προστασίας.  Παράλληλα, ανοίγει αναπόφευκτα ο δρόμος για αναδρομικές ακυρώσεις και ανακλήσεις όλων των υπηρεσιακών μεταβολών (μεταθέσεων & μετατάξεων) των εκπαιδευτικών από εδώ και στο εξής, στο πλαίσιο της αποκατάστασης των εκάστοτε θιγομένων συναδέλφων τους από τις δικαστικές και τις διοικητικές αρχές.

Καλο ειναι γενικά αντί να νομικιζουμε να ρωτάμε και κανέναν δικηγόρο στη ζωή μας κλέφτες να γίνουν κι αυτοι;
Ο δικηγόρος σου λέει ότι θέλεις να ακούσεις για να σου πάρει τα χρήματα...

Επίσης αν ανακληθούν δεν θα είναι λόγο λάθους εκτίμησης όπως λες αλλά γιατί χρησιμοποιήθηκαν αδιαφανεις διαδικασίες..

Ξεχώρισε τα λίγο στο μυαλό σου. Αν είχες τα μόρια και υπήρχε θέση εκεί που πήγες θα την πάρεις ξανά την μετάταξη.. Αλλιώς όχι.. Τόσο απλά..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2017, 03:40:19 μμ από anikologr2 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18527 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:42:10 μμ »
Ο δικηγόρος μου προσωπικά ειναι η μητέρα μου αλλα τα συγκεκριμένα που επικαλούμαι ειναι απο το εξώδικο που εστάλη στο Υπουργείο Παιδείας απο την Συντονιστική Επιτροπή Μεταταγμένων
Υπάρχει στο Διαδίκτυο και ειναι ένα άκρως εμπεριστατωμένο εξώδικο σύμφωνα με τη γνώμη πολλών νομικών
Τωρα ναι όντως η μαμά μου θέλει να με παραμυθιάζει χρονια τωρα μου λέει οτι ειμαι η καλύτερη αλλα στο κομμάτι της δουλειάς μου δε παίζει παιχνιδάκια ούτε αυτή ούτε ο Κος Θεοδωρόπουλος νομίζω δικηγόρος Θεσσαλονίκης

Αποσυνδεδεμένος anikologr2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18528 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:45:23 μμ »
Ο δικηγόρος μου προσωπικά ειναι η μητέρα μου αλλα τα συγκεκριμένα που επικαλούμαι ειναι απο το εξώδικο που εστάλη στο Υπουργείο Παιδείας απο την Συντονιστική Επιτροπή Μεταταγμένων
Υπάρχει στο Διαδίκτυο και ειναι ένα άκρως εμπεριστατωμένο εξώδικο σύμφωνα με τη γνώμη πολλών νομικών
Τωρα ναι όντως η μαμά μου θέλει να με παραμυθιάζει χρονια τωρα μου λέει οτι ειμαι η καλύτερη αλλα στο κομμάτι της δουλειάς μου δε παίζει παιχνιδάκια ούτε αυτή ούτε ο Κος Θεοδωρόπουλος νομίζω δικηγόρος Θεσσαλονίκης
Αφού το πιστεύεις εσύ και οι δικηγόροι σου κανένα λόγο να ανησυχείς δεν έχεις.. Βέβαια οι μετάταχθεντες δείχνουν να έχουν λίγο άγχος μετά από αυτή την απόφαση.

http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/ekthesi_bomba_anakalei_3_559_metatakseis_ekpaideutikon-64874360/

http://www.capital.gr/epikairotita/3185708/paranomes-oi-upoxreotikes-metataxeis-3-559-ekpaideutikon

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18529 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:48:36 μμ »
Εγώ προσωπικά ναι δεν ανησυχώ
Βέβαια και το αγχος δε το είδα κάπου στο άρθρο το γεγονός παραθέτει ...

Αποσυνδεδεμένος anikologr2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18530 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:51:51 μμ »
Εγώ προσωπικά ναι δεν ανησυχώ
Βέβαια και το αγχος δε το είδα κάπου στο άρθρο το γεγονός παραθέτει ...
Το βλέπεις εδώ στις αναρτήσεις των μεταταγμένων..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18531 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:52:47 μμ »
Οι μετατάξεις μας ως ατομικές επωφελείς διοικητικές πράξεις δεν είναι δυνατόν να ανακληθούν, σύμφωνα με τη νομολογία, ούτε λόγω μεταγενέστερης διαφορετικής εκτίμησης των δεδομένων που υπήρχαν κατά την έκδοσή τους, δηλαδή επειδή η Διοίκηση μετέβαλε αντιλήψεις, (ΣτΕ 4045/1976, 4412/1987, 3064/1991)  ούτε για λόγους σκοπιμότητας (ΣτΕ 1317/1976, 3376/1982)
Επίσης η τυχόν επανάληψη της ήδη διενεργηθείσης κρίσεως (με την ανάκληση των πράξεων μετάταξης βάσει των ειδικών διατάξεων του Ν.4172/2013 και την διενέργεια νέων μετατάξεων με βάση τις γενικές διατάξεις) θα επέφερε αστάθεια στις έννομες σχέσεις και αβεβαιότητα περί το δίκαιο, δεδομένου ότι από τις πράξεις της Διοίκησης βάσει του Ν.4172/2013 έχουν αποκτηθεί καλόπιστα δικαιώματα που χρήζουν προστασίας.  Παράλληλα, ανοίγει αναπόφευκτα ο δρόμος για αναδρομικές ακυρώσεις και ανακλήσεις όλων των υπηρεσιακών μεταβολών (μεταθέσεων & μετατάξεων) των εκπαιδευτικών από εδώ και στο εξής, στο πλαίσιο της αποκατάστασης των εκάστοτε θιγομένων συναδέλφων τους από τις δικαστικές και τις διοικητικές αρχές.

Καλο ειναι γενικά αντί να νομικιζουμε να ρωτάμε και κανέναν δικηγόρο στη ζωή μας κλέφτες να γίνουν κι αυτοι;

Σύμφωνοι σε όλα όσα λέει, αλλά αυτό είναι γελοίο επιχείρημα: "Παράλληλα, ανοίγει αναπόφευκτα ο δρόμος για αναδρομικές ακυρώσεις και ανακλήσεις όλων των υπηρεσιακών μεταβολών (μεταθέσεων & μετατάξεων) των εκπαιδευτικών από εδώ και στο εξής, στο πλαίσιο της αποκατάστασης των εκάστοτε θιγομένων συναδέλφων τους από τις δικαστικές και τις διοικητικές αρχές."

"εεεε παιδιά, θα αφήσουμε την παρανομία να περάσει, γιατί αν τη διορθώσουμε, τότε θα πλακώσουν και όλοι οι άλλοι που έχουν αδικηθεί με παράνομες πράξεις". Αστείο ως σύλληψη. 1ον, αυτή είναι η δουλειά της δικαιοσύνης. Να ακυρώνει παράνομες πράξεις. 2ον, δεν προσφεύγεις όποτε γουστάρεις εναντίον μιας διοικητικής πράξης, όπως οι μεταθέσεις και οι μετατάξεις. Υπάρχει εύλογο χρονικό διάστημα (60 μέρες μετά τη δημοσίευση της) που μπορείς να το πράξεις. Γι'αυτό είπα ότι οι προσφεύγοντες προσέφυγαν εγκαίρως (το 2013). Σήμερα και να ήθελε κάποιος, ΔΕ μπορεί να προσφύγει εναντίον των μετατάξεων. Θα κριθεί εκπρόθεσμη η προσφυγή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2017, 03:57:18 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18532 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:56:44 μμ »
Κοιτα να δεις επειδή όπως είπες τα πράγματα ειναι απλά
Κανεις δεν εμπόδισε την πολιτική ηγεσία ΣΥΡΙΖΑ να εφαρμόσει την πολιτική της
Δεν το έκανε γιατι κάποιοι της επεσήμαναν τις συνέπειες και τα ζύγισε
Τωρα μικροπολιτικά παιχνιδακια στην καμπούρα μου εγώ δεν ανέχομαι και γι αυτο δεν ανησυχώ
Στην τελική σέβομαι τη Δικαιοσύνη και μονο και δικαστικά και όχι κατινίστικα κινούμαι και θα κινηθώ παλι αν χρειαστεί
Τόσο απλά και καλο απόγευμα χωρις ίχνος ειρωνίας και θυμού
Η ζωή ειναι μικρη

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18533 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:57:41 μμ »
Το πόρισμα υποβλήθηκε στο Υπουργείο πριν σχεδόν 10 μήνες. Εντός 2 μηνών έπρεπε το Υπουργείο να απαντήσει με τις ενέργειες επί της πρότασης του πορίσματος (είτε να το αποδεχτεί, είτε να το απορρίψει αιτιολογημένα). Προφανώς, διάλεξε το 2ο.
Θεωρώ ότι ο λόγος δημοσιοποίησης του πορίσματος αυτές τις μέρες αποτελεί μέρος επικοινωνιακής τακτικής και έχει να κάνει με μοχλό πίεσης, αφενός μεν από όσους έχουν προσφύγει στα δικαστήρια και στο ΣΤΕ (μνημονεύοντας πλέον και το πόρισμα σε ανακοινώσεις τους) για τις επικείμενες συνεδριάσεις, αφετέρου δε από βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που ανακινούν εκ νέου το θέμα των εκπαιδευτικών της Α/θμιας που δεν πήραν μετάθεση τη χρονιά των μετατάξεων, ενώ είχαν περισσότερα μόρια και θα επανακαταθέσουν την περσινή τροπολογία τους (μνημονεύοντας και αυτοί πλέον το πόρισμα), την οποία είχε απορρίψει ο Φίλης.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18534 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:57:42 μμ »


Ο δικηγόρος μου προσωπικά ειναι η μητέρα μου αλλα τα συγκεκριμένα που επικαλούμαι ειναι απο το εξώδικο που εστάλη στο Υπουργείο Παιδείας απο την Συντονιστική Επιτροπή Μεταταγμένων
Υπάρχει στο Διαδίκτυο και ειναι ένα άκρως εμπεριστατωμένο εξώδικο σύμφωνα με τη γνώμη πολλών νομικών
Τωρα ναι όντως η μαμά μου θέλει να με παραμυθιάζει χρονια τωρα μου λέει οτι ειμαι η καλύτερη αλλα στο κομμάτι της δουλειάς μου δε παίζει παιχνιδάκια ούτε αυτή ούτε ο Κος Θεοδωρόπουλος νομίζω δικηγόρος Θεσσαλονίκης

Δηλαδή έγινε κάτι παράνομα αλλά το Διοικητικό δίκαιο το αφήνει σε ισχύ ; Αυτή είναι η ουσία;


Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18535 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 04:01:22 μμ »
Βάζω εδώ μερικές ανακοινώσεις και όποιος κατάλαβε... κατάλαβε


http://okpe.gr/okpe/index.php/okpe/deltiatypoy/494-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B505,%CF%80%CE%B507,%CF%80%CE%B508,%CF%80%CE%B519-20-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B532

Τοποθέτηση σε οργανικές θέσεις των ΠΕ05,ΠΕ07,ΠΕ08,ΠΕ19-20 και ΠΕ32

Θεσσαλονίκη 29-8-2016
Θέμα: Τοποθέτηση σε οργανικές θέσεις των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32 στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση»
Η Ομοσπονδία Καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ο.Κ.Π.Ε.) στηρίζει τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32 και ζητά από την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να προβεί στην άμεση τοποθέτησή τους σε οργανικές θέσεις σύμφωνα με τις προτάσεις των κατά τόπους ΠΥ.Σ.Π.Ε. Παρ’όλο που οι μετατάξεις των συγκεκριμένων ειδικοτήτων έγιναν με το Ν.4172/2013 σε συσταθείσες οργανικές θέσεις, το Υπουργείο δεν έχει προβεί ακόμη στην οριστική τοποθέτησή τους σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Το Υπουργείο οφείλει να δώσει τέλος στην ομηρία και το καθεστώς αβεβαιότητας των επί χρόνια υπηρετούντων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση μεταταγμένων εκπαιδευτικών ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32, οι οποίοι καλύπτουν πάγιες ανάγκες των δημοτικών σχολείων.
Το Δ.Σ. της Ο.Κ.Π.Ε.
===================================================================
https://xenesglosses.eu/2016/10/sistasi-2-223-organikon-theseon-stin-p-e-enimerosi-gia-tis-proslipsis-stin-p-e/

Σύσταση 2.223 οργανικών θέσεων στην Π.Ε. Ενημέρωση για τις προσλήψεις στην Π.Ε.

Υπεγράφη από τον αναπληρωτή υπουργό οικονομικών κ.Χουλιαράκη η Κ.Υ.Α. για τη σύσταση των 2223 οργανικών θέσεων των μη κοινών ειδικοτήτων στην ΠΕ.Η απόφαση προωθείται για δημοσίευση σε ΦΕΚ. Αμέσως μετά θα ξεκινήσουν οι διαδικασίες για τους μόνιμους διορισμούς των διοριστέων του 2008.Είναι αυτονόητο ότι οι θέσεις αυτές θα δοθούν για τις μεταθέσεις του 2017 και για τις τοποθετήσεις. Προσλήψεις αναπληρωτών Δεν αναμένεται να γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών σήμερα ,ούτε στην ΠΕ ούτε στη ΔΕ. Οι 450 προσλήψεις για ΖΕΠ πιθανόν να γίνουν στο τέλος της βδομάδας ή στις αρχές της επόμενης. Οι760 προσλήψεις της παράλληλης στήριξης θα γίνουν την 1η του Νοέμβρη.Αμέσως μετά θα γίνουν 180 περίπου προσλήψεις για ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ. Οι προσλήψεις για τις προσφυγικές δομές-350 πιστώσεις για την ΠΕ- καθυστερούν ,επειδή δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη όλες οι διακασίες ένταξης των παιδιών των προσφύγων στο εκπαιδευτικό σύστημα. Παράλληλα ετοιμάζεται και τροποποιητική απόφαση ,σχετικά με το πρόγραμμα και την εκπαίδευση αυτών των μαθητών,η οποία θα δημοσιευθεί τις επόμενες μέρες.                                                                                                                                    Δ.Μπράτης facebook
================================================================
Δημοσίευση: 21/10/2016
http://www.esos.gr/arthra/46994/ypoyrgos-proedriko-diatagma-gia-nea-programmata-spoydon-xenon-glosson

Υπουργός: Προεδρικό Διάταγμα για νέα Προγράμματα Σπουδών Ξένων Γλωσσών

Α. Το υπουργείο Παιδείας προχώρησε στη δημοσίευση νέων Προγραμμάτων Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες και αναμένει το Προεδρικό Διάταγμα που αναπροσαρμόζει τον τρόπο αξιολόγησης, έτσι ώστε να υπηρετείται ένας από τους κεντρικούς στόχους του: αυτός της προετοιμασίας των μαθητών και των μαθητριών για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας εντός του δημόσιου σχολείου.

Β. Επίσης, το ηλεκτρονικό ΚΠΓ έχει περάσει ήδη από τη διαβούλευση και πρόκειται άμεσα να συζητηθεί στη Βουλή.

Γ.  Μελετάται το θέμα της επάρκειας γλωσσικής διδασκαλίας, ώστε να αναβαθμιστεί η ξενόγλωσση εκπαίδευση και εκτός δημόσιου σχολείου και έχει ολοκληρωθεί ό,τι έπρεπε να διευθετηθεί από την πλευρά του υπουργείου Παιδείας για την πρόσληψη των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ του 2008. Η σχετική νομοθετική ρύθμιση βρίσκεται τώρα στο Υπουργείο Οικονομικών, για να υπογραφεί από τον κ Χουλιαράκη.


Τα παραπάνω ανακοίνωσε ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλης στο Διεθνές Συνέδριο Καθηγητών Γαλλικής, ενώ σημείωσε τα εξής:

-Παράλληλα, το υπουργείο, παρά τις τεράστιες νομικές και τεχνικές δυσκολίες έχει κάνει τις απαραίτητες κινήσεις, για να αποκατασταθεί το αίσθημα εργασιακής ασφάλειας στις και στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν δεύτερη ξένη γλώσσα και που υπό το κράτος της τρομοκρατίας των προηγούμενων κυβερνήσεων είχαν αιτηθεί μετάταξης από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευσης, σε καθεστώς πολύ θολό και αβέβαιο, που διάρκεσε πολλά χρόνια.

-Έτσι, συστήνονται οι κλάδοι των καθηγητών γαλλικής και γερμανικής γλώσσας στην Πρωτοβάθμια και δημιουργούνται θέσεις οργανικές όπου θα τοποθετηθούν οι μεταταγμένες και μεταταγμένοι συνάδελφοί σας.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2017, 04:03:45 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.