*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330796 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19208 στις: Μάιος 29, 2018, 07:06:26 μμ »
Δεν ξέρω για Αβθμια να σου πω.
Για Δβθμια που ξέρω ποτέ οι μεταθέσεις και οι μετατάξεις δεν γίνονταν βάσει οργανικών σε σχολεία (οριστικές τοποθετήσεις).
Επίσης μιας και μιλάμε για ΠΕ86, δεν θα έπρεπε να έχουν δοθεί ούτε μεταθέσεις ούτε και μετατάξεις πέρσι αλλά και φέτος βάσει οργανικών σε σχολεία γιατί πολύ απλά αυτές επίσημα (ΦΕΚ) δεν έχουν συσταθεί.
Αρα τα "παιχνίδια" γίνονται με βάσει οργανικών σε επίπεδο περιοχών μετάθεσης. Αυτές ποτέ δεν τις μαθαμε στην Δβθμια (και αν είσαι και αρκετά παλιός και προέρχεσαι και από Δβθμια ξέρεις τι γινόταν όλα αυτά τα χρόνια με διορισμούς και μεταθέσεις). Γι ατό σου είπα και παραπάνω ότι δόθηκαν μετατάξεις σε περιοχές μεταθέσεων που εξαντλήθηκαν οι μεταθέσεις ή δεν ζήτησε κανένας μετάθεση. Πλέον οι περιοχές που απομένουν μπορούν να δοθούν και σε νέους διορισμούς (βλέπε ΑΣΕΠ 2008 ή δικαιοθέντες δικαστικά).  Οτι αλλαγές προκύψουν ή "προκύψουν" του χρόνου να είμαστε καλά ενδιαφερόμενοι και μη.

Μπορεί μεν να μην είχαν αποδοθεί οι οργανικές σε σχολεία, αλλά έφταναν και περίσσευαν για τα υπάρχοντα κενά. Οπότε όποτε θα γινόταν η απόδοση, δεν υπήρχε περίπτωση να μην υπήρχαν σχολεία. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν οι ανήκοντες σε μια διεύθυνση είναι παραπάνω από τις συσταθείσες οργανικές. Εδώ πάντως το έγγραφο που ανακοινώθηκε, είχε ό,τι να'ναι κενά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:27 »

Αποσυνδεδεμένος multi_ling

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19209 στις: Μάιος 30, 2018, 09:34:23 πμ »
Μίλησα με την Κα Μπουζιάνη στο τηλέφωνο: σε ερώτησή μου πότε αναμένεται να γίνει η κατανομή των οργανικών των μη κοινών ειδικοτήτων μου απάντηση ότι πρέπει πρώτα να εκδοθεί το σχετικό ΦΕκ (προφανώς...)
Όταν της επισήμανα ότι αυτό είναι θέμα ημερών και ότι μπορεί να εκδοθεί ακόμη και μέσα στην εβδομάδα και ότι δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει σχετικό χρονοδιάγραμμα μου είπε ότι δεν μπορεί να μου απαντήσει, δεν γνωρίζει κάτι σχετικό και ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης για το πότε θα δοθούν.
Την πίεσα και άλλο και τότε αρκετά ενοχλημένη μου ζήτησε να περιμένω, πήγε να ρωτήσει την Διευθύντρια της Διεύθυνσης (κα Κοροβέλη;; δεν άκουσα καλά) και τελικά μου απάντησε ότι δεν υπάρχει σχετικά πληροφόρηση.

Αυτά.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19210 στις: Μάιος 30, 2018, 11:16:59 πμ »
Μίλησα με την Κα Μπουζιάνη στο τηλέφωνο: σε ερώτησή μου πότε αναμένεται να γίνει η κατανομή των οργανικών των μη κοινών ειδικοτήτων μου απάντηση ότι πρέπει πρώτα να εκδοθεί το σχετικό ΦΕκ (προφανώς...)
Όταν της επισήμανα ότι αυτό είναι θέμα ημερών και ότι μπορεί να εκδοθεί ακόμη και μέσα στην εβδομάδα και ότι δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει σχετικό χρονοδιάγραμμα μου είπε ότι δεν μπορεί να μου απαντήσει, δεν γνωρίζει κάτι σχετικό και ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης για το πότε θα δοθούν.
Την πίεσα και άλλο και τότε αρκετά ενοχλημένη μου ζήτησε να περιμένω, πήγε να ρωτήσει την Διευθύντρια της Διεύθυνσης (κα Κοροβέλη;; δεν άκουσα καλά) και τελικά μου απάντησε ότι δεν υπάρχει σχετικά πληροφόρηση.

Αυτά.

Να 'σαι καλά για την ενημέρωση, multi_ling. Οι απαντήσεις του υπουργείου (όπως πάντα) για σεμινάριο! Η κα. Μπουζιάνη είχε πει τέλη Απριλίου ότι αν έβγαινε το ΦΕΚ της κατανομής των οργανικών μέσα στο καλοκαίρι, θα υπήρχε νέα πρόσκληση από τα ΠΥΣΠΕ και για μας. Aς περιμένουμε το ΦΕΚ και θεωρώ ότι τελικά θα τοποθετηθούμε κι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος multi_ling

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19211 στις: Μάιος 30, 2018, 11:39:46 μμ »
1. Η λογική λέει ότι οι οργανικές θα αποδοθούν φέτος. Από την άλλη η ίδια πάντα λογική έλεγε ότι μετά τη μετάταξη και το πολύ μέσα σε ένα χρόνο θα είχαν δημιουργηθεί και αποδοθεί οι οργανικές στους μεταταγμένους!!!!

2 Αυτή η αποστροφή της Μπουζιάνη περί ύπαρξης πολιτικής βούλησης με ανησυχεί: αν υπήρχε πολιτική βούληση το ζήτημα αυτό θα είχε αντιμετωπιστεί εδώ και 3-4 χρόνια!!!!

3. Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται ότι οι έννοιες προγραμματισμός, οργάνωση και σχεδιασμός είναι έννοιες άγνωστες στο Υπουργείο παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:27 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19212 στις: Μάιος 31, 2018, 07:18:34 πμ »
2 Αυτή η αποστροφή της Μπουζιάνη περί ύπαρξης πολιτικής βούλησης με ανησυχεί: αν υπήρχε πολιτική βούληση το ζήτημα αυτό θα είχε αντιμετωπιστεί εδώ και 3-4 χρόνια!!!!
Μου φαίνεται παράξενο αυτό για την πολιτική βούληση στις τοποθετήσεις. Είσαι σίγουρος ότι η Μπουζιάνη κατάλαβε αυτό που εννοούσες, δηλαδή τις τοποθετήσεις μετά την έκδοση του ΦΕΚ; Μήπως δεν έχει πάρει πρέφα για την υπουργική απόφαση και σου μιλούσε γι' αυτήν ότι χρειάζεται πολιτική βούληση;

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19213 στις: Μάιος 31, 2018, 12:43:46 μμ »
Γνωρίζει καποιος συναδελφος να μας πει, μετα τη συνεδριαση του ΚΥΣΠΕ, που προτεινε/εισηγηθηκε τις μεταταξεις απο δευτεροβαθμια σε πρωτοβαθμια, όσοι δεν ικανοποιήθηκαν, τι κάνουν εάν εξακολουθούν να επιθυμουν μεταταξη για α/θμια; Η αίτηση εχει ισχύ μεχρι ποτε? Γινονται αιτησεις επανεξετασης του αρχικού αιτήματος? Γίνεται αίτηση εκ νέου κάποια άλλη χρονική στιγμή? Γνωρίζει καποιος να μας πει;
Ευχαριστω, καλημερα!

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19214 στις: Μάιος 31, 2018, 12:45:51 μμ »
Δημοσιεύθηκε επιτέλους το ΦΕΚ 1921/τ.Β'/30-05-2018 που περιέχει την αριθμ. Φ.28/81399/Δ1/18-05-2018 Υπουργική Απόφαση με θέμα «Κατανομή οργανικών θέσεων ειδικοτήτων κλάδων ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08-Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ86 Πληροφορικής και ΠΕ91-Θεατρικής Αγωγής σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2018, 12:48:18 μμ από Wizard »

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19215 στις: Μάιος 31, 2018, 12:48:17 μμ »
Γνωρίζει καποιος συναδελφος να μας πει, μετα τη συνεδριαση του ΚΥΣΠΕ, που προτεινε/εισηγηθηκε τις μεταταξεις απο δευτεροβαθμια σε πρωτοβαθμια, όσοι δεν ικανοποιήθηκαν, τι κάνουν εάν εξακολουθούν να επιθυμουν μεταταξη για α/θμια; Η αίτηση εχει ισχύ μεχρι ποτε? Γινονται αιτησεις επανεξετασης του αρχικού αιτήματος? Γίνεται αίτηση εκ νέου κάποια άλλη χρονική στιγμή? Γνωρίζει καποιος να μας πει;
Ευχαριστω, καλημερα!
Η ισχύς έληξε με την συνεδρίαση.
Περιμένεις πιθανή απάντηση από το Υπουργείο και αν δεν σε ικανοποιεί κάνεις ένσταση. Τις πιθανότητες αποδοχής ένστασης δεν τις ξέρω.
Νέα αίτηση για μετάταξη από όσο γνωρίζω του χρόνου μετά την ανακοίνωση των μορίων μετάθεσης (βάλε αρχες 2019 να είσαι μέσα) έως μέχρι την ημέρα (καλά μην περιμένεις και τελευταία στιγμή) που θα συνεδριάσουν για μεταθέσεις.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19216 στις: Μάιος 31, 2018, 12:49:25 μμ »
Δημοσιεύθηκε επιτέλους το ΦΕΚ 1921/τ.Β'/30-05-2018 που περιέχει την αριθμ. Φ.28/81399/Δ1/18-05-2018 Υπουργική Απόφαση με θέμα «Κατανομή οργανικών θέσεων ειδικοτήτων κλάδων ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08-Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ86 Πληροφορικής και ΠΕ91-Θεατρικής Αγωγής σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»

Πιέστε για άμεση απόδοση...Μην τους αφήνετε γιατί είναι ικανοί να πουν δεν προλαβαίνουμε του χρόνου....
Καλή τοποθέτηση παιδιά

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19217 στις: Μάιος 31, 2018, 12:51:34 μμ »
Δημοσιεύθηκε επιτέλους το ΦΕΚ 1921/τ.Β'/30-05-2018 που περιέχει την αριθμ. Φ.28/81399/Δ1/18-05-2018 Υπουργική Απόφαση με θέμα «Κατανομή οργανικών θέσεων ειδικοτήτων κλάδων ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08-Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ86 Πληροφορικής και ΠΕ91-Θεατρικής Αγωγής σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»

καλες τοποθετησεις σε ολους σας!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19218 στις: Μάιος 31, 2018, 01:11:49 μμ »
Πιέστε για άμεση απόδοση...Μην τους αφήνετε γιατί είναι ικανοί να πουν δεν προλαβαίνουμε του χρόνου....
Καλή τοποθέτηση παιδιά

Ευχαριστούμε linkprovider

Φυσικά και πρέπει να πιέσουμε για άμεση εφαρμογή  του ΦΕΚ και άμεση απόδοση των οργανικών φέτος και όχι του χρόνου και.............βλέπουμε....!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2018, 01:52:56 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19219 στις: Μάιος 31, 2018, 02:17:06 μμ »
Ευχαριστούμε linkprovider

Φυσικά και πρέπει να πιέσουμε για άμεση εφαρμογή  του ΦΕΚ και άμεση απόδοση των οργανικών φέτος και όχι του χρόνου και.............βλέπουμε....!!

Το υπουργείο θα πρέπει αύριο 1) να αναρτήσει ξανά στη Διαύγεια την απόφαση και 2) να ενημερώσει με εγκύκλιο τις διευθύνσεις για το ΦΕΚ μαζί με εντολή για έναρξη της διαδικασίας τοποθετήσεων.

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19220 στις: Μάιος 31, 2018, 10:10:10 μμ »
  Ειναι καπου τα ονόματα για αποσπάσεις των ΔΕ για Δ/νσεις Εκπάιδευσης  ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2018, 10:11:50 μμ από 25basilio »

Αποσυνδεδεμένος bolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19221 στις: Μάιος 31, 2018, 10:29:51 μμ »
Εχω υπηρετησει 2 χρονια μετα την μεταταξη του 2013 κ φετος περιμενω αποσπαση για αλλο Πυσπε.Αν πάρω ομως οργανικη θα πρπει να την υπηρετησω για να κανω αιτηση μεταθεσης του χρονου ή με τα 2 χρονια που εκανα πριν ειμαι καλυμένος;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.