*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι β' φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 10520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 02:15:50 μμ »
Αν δεν ήσουν άδικα απαξιωτικός, τότε ήμουν άδικα επιθετική. Σε αυτή την περίπτωση συγγνώμη.

Είμαι ΠΕ02. Αν έχεις την καλοσύνη, θα εκτιμούσα να μου πεις πόσα μόρια χρειάζεται να μαζέψει κανείς για να διεκδικήσει μετάθεση στη Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ!


Το είπα και πριν και το ξαναλέω,ούτε απαξιώνω  ούτε κρίνω και κυρίως δεν ηθικολογώ.Τέλος με αυτή την ιστορία και νιώθω ότι κατάλαβες το πνεύμα μου.Πάμε στη ουσία τώρα.Πήγαινε εδώ http://dide-v.thess.sch.gr/portal/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=6&id=74&Itemid=34 και θα βρεις πολλά χρήσιμα.Πάντως από όσο ξέρω από συναδέλφους φιλολόγους πηγαίνουν αρκετά εύκολα Θεσσαλονίκη ή πολύ κοντά σε αυτήν.Καλό διορισμό και καλή τοποθέτηση και γρήγορα κι εύκολα πίσω στη salonica!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:22 »

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 02:24:15 μμ »
Σε ευχαριστώ enastron. Εύχομαι το καλύτερο και σε σένα. Οι πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πολύ βοηθητικές. ;)

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 02:27:09 μμ »
Thanks!!!!!!!!!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος dmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 05, 2008, 12:00:58 πμ »
συνάδελφοι καλησπέρα, ανήκω κι εγώ στους διοριστέους της β΄φουρνιάς και περιμένω εναγωνίως τη μέρα της μονιμοποίησης.Εν τω μεταξύ εργάζομαι ως ωρομίσθια σε σχολέια της περιοχής μου και οι εμπειρίες που αποκομίζω είναι μοναδικές!!!! το σίγουρο πάντως είναι οτι η ζωή μου πλέον ΄χαρακτηρίζεται απο μεγάλη ηρεμία -εν αντιθέσει με την περασμένη χρονια, που τέτοια εποχή το άγχος των αποτελεσμάτων  και η αβεβαιότητα της επαγγελματικής αποκατάστασης  είχε φθάσει στο ζενίθ ..Μου ειπαν απο τη β΄βάθμια οτι φέτος πρέπει οι διοριστέοι της β΄φουρνιάς να κάνουν αίτηση αναπλήρωσης..Γνωρίζετε κάτι σχετικό ή αποτελεί ανακρίβεια;; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:22 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 05, 2008, 12:30:42 πμ »
Μου ειπαν απο τη β΄βάθμια οτι φέτος πρέπει οι διοριστέοι της β΄φουρνιάς να κάνουν αίτηση αναπλήρωσης..Γνωρίζετε κάτι σχετικό ή αποτελεί ανακρίβεια;; 

Αίτηση αναπλήρωσης για ποιό λόγο;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 05, 2008, 03:22:06 μμ »
Αίτηση αναπλήρωσης κάνουν υποχρεωτικά όσοι περιμένουν να διοριστούν με το 40%. Οι διοριστέοι από ΑΣΕΠ δε νομίζω ότι υποχρεούνται να κάνουν τέτοια αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 05, 2008, 03:41:00 μμ »
Αίτηση αναπλήρωσης κάνουν υποχρεωτικά όσοι περιμένουν να διοριστούν με το 40%. Οι διοριστέοι από ΑΣΕΠ δε νομίζω ότι υποχρεούνται να κάνουν τέτοια αίτηση.
Χωρίς να μπορώ να εξακριβώσω την αλήθεια αυτών που θα γράψω σας παραθέτω την εξής μαρτυρία: γνωστή μου θεολόγος που ήταν διοριστέα με τη β΄ φουρνιά στον προηγούμενο ΑΣΕΠ μόλις την παραμονή που έληγε η προθεσμία έμαθε από τη δευτεροβάθμια ότι ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να κάνει αίτηση έστω και τυπικά για αναπληρώτρια, γιατί της είπε η κοπέλα που την εξυπηρέτησε ότι το όνομά της δε θα υπήρχε στο σύστημα αλλιώς κι έτσι θα έχανε το διορισμό της. Έκανε την αίτηση λοιπόν τυπικά και σε λίγες μέρες είχε διοριστεί κιόλας.  Φυσικά, δεν ξέρω αν όλα ισχύουν παντού ή ήθελαν να της κανουν τη ζωή δύσκολη...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 05, 2008, 04:23:57 μμ »
O καλύτερος τρόπος για να λυθούν τέτοιου είδους απορίες είναι να "γυρίζει" κανείς πίσω στις ανάλογες εγκυκλίους. Πάντως λάβετε υπόψη σας ότι για τους διοριστέους μέσω ΑΣΕΠ υπάρχει το σχετικό ΦΕΚ με τους πίνακες διοριστέων πράγμα που καμιά Δ/θμια και κανένα πληροφορικό σύστημα δεν μπορεί να αμφισβητήσει. Έπειτα σκεφτείτε και το άλλο, αν ήταν έτσι όσοι συνάδελφοι ήταν διοριστέοι με την α’  φουρνιά και οι οποίοι δεν είχαν κάνει αίτηση για αναπληρωτές δεν θα ήταν σήμερα διορισμένοι....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 05, 2008, 04:57:57 μμ »
Λογικά μου ακούγονται και μένα όσα γράφει η συνάδελφος mat. Πάντως δεν είναι κόπος να το ρωτήσουμε στις δευτεροβάθμιες πασών των Ρωσιών. Εγώ θα τηλεφωνήσω σ' αυτή της περιοχής μου και αν μου πουν κάτι αξιοπερίεργο θα σας το στείλω. Κάτι άσχετο τώρα...Μου έλεγε τις προάλλες συνάδελφος μαθηματικός ότι στον προηγούμενο ΑΣΕΠ τριάντα περίπου διοριστέοι φιλόλογοι τελικά δε διορίστηκαν, γιατί, θεωρώντας προφανώς το διορισμό τους δεδομένο, στην αίτησή τους είχαν βάλει μόνο πέντε-έξι επιλογές, χωρίς να τσεκάρουν το "μαγικό κουτάκι"! Μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο για να πω την αλήθεια, αλλά το αναφέρω για να έχουμε όλοι το νου μας. Είμαι λίγο φοβιτσιάρα τί να κανουμε....

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 09, 2008, 10:23:58 πμ »
Αυτό που αναφέρεις waterland δεν είναι απίθανο ούτε αναληθές ωστόσο, δεν σημαίνει ότι οι συνάδελφοι αυτοί έχασαν τον διορισμό τους. Προφανώς για δικούς τους λόγους δεν ήθελαν πέρσι να πάνε οπουδήποτε. Τις δε θέσεις τους κατέλαβαν διοριστέοι της β’ φουρνιάς. Φέτος αυτοί που ήταν διοριστέοι από πέρσι και δεν διορίστηκαν θα υποβάλουν και πάλι αίτηση διορισμού και μάλιστα θα είναι σε καλύτερη σειρά από αυτούς της β' φουρνιάς, γεγονός που τους επιτρέπει να έχουν καλύτερες επιλογές διορισμού από τους υπόλοιπους. Η διαφορά είναι ότι φέτος θα πρέπει να βάλουν και το ΝΑΙ σε όλα καλού κακού.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος dmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 20, 2008, 09:00:07 πμ »
συνάδελφοι, καλημέρα..ανακοινώθηκε σε οτι η περίοδος αιτήσεων των νεοδιόριστων είναι το τρίτο 10ήμερο του Ιούλη, ενώ η ανακοίνωση των τοποθετήσεων θα λάβει χώρα τον Αύγουστο..'Ιδωμεν!!!!!! Θυμάστε ποια είναι τα έγγραφα που πρέπει να προσκομίσουμε μαζί με την αίτησή μας;;;

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 21, 2008, 02:52:26 μμ »
Γειά σας και πάλι! Ξέρω σίγουρα οτι υπάρχουν ανάμεσά μας συνάδελφοι που εργάζονται σε δουλειά με άσχετο αντικείμενο. Σε τέτοια θέση βρίσκομαι κι εγώ (οχτάωρο σε γραφείο) και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πότε σκοπεύετε να δηλώσετε παραίτηση και να αποχωρήσετε πανηγυρικά? Εγώ είμαι σε δίλημμα και δεν μπορώ να αποφασίσω. Από τη μία σκέφτομαι τα νεύρα μου που έχουν γίνει κρόσια κι από την άλλη τους μισθούς που θα χάσω. Φυσικά καταλαβαίνω ότι η απόφαση είναι καθαρά προσωπική, όμως, απλώς και μόνο η γνωμη σας θα βοηθήσει....

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 21, 2008, 04:25:57 μμ »
Είναι πολύ προσωπική ερώτηση, αλλά ΟΚ. Το πιο συνετό είναι να δηλώσεις παραίτηση με το που θα κάνεις την αίτηση για διορισμό, και ακόμη καλύτερα με το που θα βγει η τοποθέτησή σου.
Βέβαια, αν δεν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι τέλος Ιουλίου - αρχές Αυγούστου, δεν αξίζει να χαλιέσαι. Υπολόγισε πόσο διάστημα χρειάζεσαι για αποτοξίνωση από την παρούσα δουλειά και πράξε ανάλογα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 21, 2008, 06:34:34 μμ »
Σίγουρα είναι προσωπική η απόφαση αλλά αφού ζητάς τη γνώμη μας θα σου πω κι εγώ τη δική μου. Φαντάζομαι ότι από τη δουλειά σου δικαιούσαι και άδεια για το καλοκαίρι και επίδομα αδείας κτλ. Αν τα δικαιούσαι αυτά θα σου έλεγα να μην παραιτηθείς παρά μόνο όταν βγουν οι διορισμοί ή αφού θα έχεις πάρει και την άδεια σου και φυσικά τα χρήματα που δικαιούσαι για αυτή. Σκέψου ότι το πρώτο καιρό του διορισμού θα χρειαστούν κάποια επιπλέον χρήματα.
Σε καταλαβαίνω πως είναι να έχεις φτάσει στο παρά πέντε και να ανυπομονείς αλλά καλό είναι τέτοιες αποφάσεις να μην τις παίρνουμε με βάση το συναίσθημα αλλά τη λογική.
Όσο για την «αποτοξίνωση» που λέει ο φίλος xr15gr μπορείς να την κάνεις κατά τη διάρκεια της άδειας. Κανόνισε να πάρεις την άδεια σου λίγο πριν την παραίτηση. ;) Επιστρέφοντας δηλαδή από την άδεια υποβάλεις και παραίτηση. Αν πάλι "ζυγιάζεις" ότι κινδυνεύεις ψυχολογικά να κλατάρεις παραιτήσου
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.